Israël gaat door met geweld PZC Akkoord over Gibraltar beëindigt vele geschillen Missie Dringen in het bad Staking ontregelt leven Bangladesh Uruzgan mag niet mislukken Hongaren ongerust over Slowaakse stemmingmakerij Belgische boef xeeft spijt van vluchtpoging Ontvoering in Bagdad India vreest aanslagen op kerncentrales Olmert verwerpt onmiddellijk staakt-het-vuren Zaventem verscherpt beveiliging IRUSSEL - De Belgische gang ter Kaplan Murat heeft spijt an zijn vluchtpoging. Hij chrijft dat in een open brief an enkele Belgische kranten. Jurat ontsnapte op 17 juli voor ,e zesde keer uit de gevangenis. )e zaak zorgde voor veel ophef n bracht de Belgische minister an Justitie in grote verlegen- leid. )e Albanese Belg is één van de jeruchtste gedetineerden van jelgië, mede dankzij een specta culaire vlucht in 1993, waarbij |j samen met twee medegevan gen enkele cipiers en de ge vangenisdirecteur gijzelde. Hij ;af zich vrijdagavond over na lat de politie zijn vriendin had rpgepakt. iVanhoop Murat beweert dat hij gedreven verd door wanhoop. Hij had rouwplannen. Hij wilde een ïieuw leven beginnen en had ;elfs al een baan gevonden. Toen echter duidelijk werd dat Hurat niet op vervroegde vrijla- ing hoefde te rekenen 'ver- Iween mijn laatste sprankeitje loop', schrijft de gangster, die log zeker tot december 2009 ichter tralies zit wegens aller- ïande diefstallen en geweldple ging. Murat besloot zich na wee dagen proefverlof niet neer bij de gevangenis te mei- jen. Enkele dagen later werd lij door agenten opgemerkt in le buurt van Waver, in jVaals-Brabant. Zij zetten de jchtervolging in en omsingel- ien urenlang een winkelcen- irum omdat Murat zich daar in ;en bouwmarkt verschanst zou iebben. Iets wat Murat ontkent. Dnder vuur Minister van Justitie Laurette Dnkelinx kwam zwaar onder mur te liggen. Hoe was het mo gelijk dat ze een vluchtgevaarlij ke crimineel als Kaplan Murat net proefverlof liet gaan, wilde ie oppositie weten. Kaplan socht ook tot twee keer toe con tact met haar departement om aver zijn overgave te praten, het geen Onkelinx het veiwijt ople verde dat ze onderhandelde met .misdadigers. GPD BAGDAD - Gewapende man nen in politie-uniformen heb ben gisteren in de Iraakse hoofd stad Bagdad in totaal 27 men sen ontvoerd. Dat meldden func tionarissen van de ministeries van Binnenlandse Zaken en De fensie. Eerst ontvoerde de groep twaalf werknemers van de Iraaks-Ame- rikaanse Kamer van Handel en Industrie (IACC-I) in een zaken centrum. Het hoofd van de IACCI, enkele van zijn medewer kers en een paar bewakers wer den meegenomen in jeeps van het type dat ook door de politie in Bagdad wordt gebruikt. De IACCI is in mei 2003 op gericht door Iraakse zaken lieden die tijdens het regime van Saddam Hussein Irak waren ontvlucht, De kamer behartigt de belangen van hon derden bedrijven die handelsbe trekkingen tussen de Verenigde Staten en Irak willen aankno pen. Dezelfde groep gewapende man nen ontvoerde later ook vijftien medewerkers van een bedrijf dat mobiele telefoons verkoopt. Er zijn geen aanwijzingen dat er iAmerikanen onder de ontvoer den zijn. ANP/AFP [door Patrick Selbach LONDEN - Groot-Brittannië en Spanje zullen medio september ;een historisch akkoord tekenen lover de kwestie-Gibraltar. De Overeenkomst zal een einde ma ken aan de meeste problemen die al decennia leiden tot geïrri teerde verhoudingen tussen Lon den en Madrid. [Spanje zal zijn aanspraak op de [Britse kroonkolonie overigens [formeel niet laten varen, meldde ide Britse krant The Guardian gisteren. De rots Gibraltar werd [bij de Vrede van Utrecht in 1713 jBrits gebied, nadat Britse en Ne derlandse troepen het negen jaar eerder hadden ingenomen. Sinds 1830 is de rots een Britse Kroonkolonie. Gibraltar geniet zelfbestuur op gebied van bin- penlandse zaken en recht- door Robert Bloemen JERUZALEM - Ondanks forse internationale druk weigert Is raël een onmiddellijk staakt- het-vuren in zijn offensief tegen de radicaalislamitische Hezbol lah in Libanon. Premier Ehud Olmert benadruk te gisteravond in een toespraak tot de natie dat de strijd de ko mende dagen doorgaat. „Als we nu stoppen, is de schade groter dan ooit tevoren", zei hij in Tel Aviv. Hij eiste de vrijlating van twee militairen die door Hezbollah ontvoerd zijn. Ook de dreiging met raketbeschietingen door Hezbollah moet zijn weggeno men, voordat Israël de strijd beëindigt. Eerder had de Israëli sche minister Amir Peretz van Defensie al verklaard tegen een staakt-het-vuren te zijn omdat dat de terreur in de kaart zou NEW DELHI - India heeft de be waking van zijn nucleaire instal laties opgevoerd uit angst voor een aanslag door de in Pakistan gevestigde radicale moslim groep Lashkar-e-Taiba (LeT). Dat zei minister van Defensie Pranab Mukherjee gisteren in het parlement. De bewindsman maakte bekend dat een 'reeks van speciale vei ligheidsmaatregelen' is geno men. De kans op een aanslag wordt 'zeer serieus' genomen, al dus Mukherjee. Indiase veilig heidsdiensten meldden dat Lash- kar plannen maakt om belangrij ke onderdelen van de infrastruc tuur en militaire doelen aan te vallen. ANP/RTR spraak. Groot-Brittannië is ver antwoordelijk voor het buiten landse beleid. Een gouverneur vertegenwoordigt de Britse kroon. Het akkoord dat waarschijnlijk op 18 september wordt gete kend voorziet er onder meer in dat de luchthaven van Gibraltar voortaan vluchten uit Spanje en de rest van de Europese Unie mag afhandelen. De luchthaven zal zowel door Britse als Spaan se autoriteiten worden bemand en de grensbepalingen worden versoepeld. Ook zal Spanje meer telefoonlijnen naar Gibral tar aanleggen en een langlopend conflict over pensioenbetalin gen van Spaanse voormalige ar beiders in Gibraltar is bijge legd. De kroonkolonie telt ongeveer 28.000 inwoners. Gibraltar had voor de bouw van het Suez-ka- spelen. Hij uitte de vrees dat de Hezbollah-strijders zich bij een wapenstilstand direct weer zou den roeren. „Een bestand brengt de extremisten terug naar de regio", aldus de minis ter in het Israëlische parlement, de Knesset. Peretz zei dat Israël zijn offen sief voortzet ondanks een op schorting van de luchtaanvallen voor 48 uur. Het leger zal zijn ac ties tegen Hezbollah zelfs 'uit- door Yvonne Hamar KANDAHAR - Hoewel Uruz- gan een verwaarloosde Afghaan se provincie is, is het belang van de Nederlandse missie daar groot en mag die niet misluk ken. „Dat zou heel slecht zijn voor zowel de Afglianen zelf als voor het hele Westen." Dat zei commandant der strijdkrachten Dick Berlijn gisteren in Kanda har bij de overdracht van het be vel aan de International Securi ty Assistance Force (Isaf) door Amerikaanse troepen. De over dracht markeert het officiële be gin van de Nederlandse missie in Uruzgan. Als de wederopbouw in het ge bied niet lukt, krijgen de Tali ban weer vrij spel in juist deze armoedige regio. „Van daaruit naai een grote strategische waar de door de ligging aan de toe gang tot de Middellandse Zee. Tegenwoordig is De Rots vooral een lastig obstakel in de relatie tussen Londen en Madrid. Sluiting De Spaanse dictator Franco sloot in 1969 de grens tussen Gi- baltar en Spanje. Sinds 1982 is die sluiting opgeheven, maar Madrid heeft sindsdien het le ven van de Gibraltenaren nooit echt eenvoudig gemaakt. In 2002 sprak 99 procent van de bevolking van Gibraltar zich in een referendum uit tegen een ge deelde Brits-Spaanse soevereini teit, een voorstel van de Britse premier Tony Blair en zijn toen malige collega Aznar. Aznars op volger, Zapatero, wil met Blair nu nieuwe spijkers met koppen slaan. ANP breiden en verdiepen', verklaar de hij. Jeruzalem omschreef de onderbreking als een humani tair gebaar om burgers de kans te geven te vluchten. Ook konden konvooien met hulpgoederen meerdere Zuid-Li- banese plaatsen bereiken. Bombardement De gevechtspauze volgde op de internationale verontwaardi ging over een Israëlische aanval kunnen ze dan het terrorisme te gen het westen blijven aanwak keren." Berlijn vindt dan ook niet dat Nederland de missie zo maar moet opgeven, bijvoor beeld als er doden vallen aan Ne derlandse zijde. „Dat zou de ra dicaalislamitische Taliban juist belonen en aansporen." De mis sie kan volgens hem alleen stop pen, als het onmogelijk wordt die uit te voeren. De hoogste mi litair van Nederland is sinds zondag op de militaire basis in Kandahar, ten zuiden van Uruz gan. Vandaag luidt hij het begin in van de Task Force Uruzgan, het Nederlandse onderdeel van Isaf, waaraan 1500 militairen meedoen. Hun taak is om de Afghanen te helpen met de opbouw van hun regio, als vervolg op de strijd te gen het terrorisme dat in 2001 zondag op het Zuid-Libanese Kana. Het bombardement kost te aan 62 burgers het leven, on der wie 35 kinderen. Door de schorsing van de luchtaanvallen zou ook de toedracht van het bloedbad kunnen worden onder zocht. De tijdelijke pauze bleek echter niet 100 procent. Israëlische ge vechtsvliegtuigen voerden aan vallen uit om Israëlische militai ren op de grond te helpen in hun werd ingezet na de aanslagen in New York. Door veiligheid te bieden kunnen de Afghanen ver der met het opbouwen van een goed bestuur, politie, onderwijs en infrastructuur, zo is de ge dachte. Vertrouwen Van het grootste belang daarbij is, stelt Berlijn, dat de Neder landse militairen rap het ver trouwen van de bevolking win nen. Dat is lastig, omdat de bur gers in het verwaarloosde Uruz gan argwanend staan tegenover het centrale gezag. „Maar we denken toch dat we hen duide lijk kunnen maken dat het an ders kan. Het is zaak een alter natief te bieden, waarvan ze snel effecten zien", aldus Ber lijn. Hij erkent dat het begin het moeilijkste is in deze missie. strijd tegen Hezbollah-strijders. Er werden Hezbollah-posities bestookt. Ook trokken Israëli sche militairen opnieuw de grens met Libanon over. Ten noorden van de Zuid-Liba nese stad Tyrus kwam een Liba nese militair om het leven en raakten drie militairen gewond door een bombardement uitge voerd door de Israëlische mari ne. Hezbollah op zijn beurt vuur de een raket af op een Israëlisch marineschip. De Amerikaanse president Ge orge Bush benadrukte gisteren dat de Verenigde Staten met de Verenigde Naties willen werken aan een vredesplan dat een ein de moet maken aan de gevech ten in Zuid-Libanon. Washing ton streeft ernaar na het bloed bad van Kana op korte termijn een staakt-het-vuren en een per manente oplossing voor de crisis in Libanon tot stand te brengen. ANP/AFP/RTR Daarna moeten de Afghanen zelf de verbeteringen voortzet ten. „Elke actie moeten de Af ghanen zien als van henzelf", zei Berlijn. De eerste contacten zijn afgelopen maanden voor zichtig gelegd door de Nederlan ders die twee kampen opbouw den in Uruzgan. „We moeten praten met burgers, bestuur ders, onderwijzers en imams." Een goede verstandverhouding is belangrijk om de kans op aan slagen te verkleinen. Riskant voor de Nederlandse militairen is mogelijk geweld van de Ame rikanen tegen vijandige islamiti sche strijders in hetzelfde ge bied. Ondanks de overdracht van het bevel aan Isaf, blijven de Amerikanen, Britten en Cana dezen de Operation Enduring Freedom tegen terrorisme voort zetten. ANP door Runa Hellinqa BOEDAPEST - „In Zuid-Slowa- kije vindt een brutale hongarise- ring van de Slowaken plaats." Deze en andere anti-Hongaarse uitspraken van de Slowaakse na tionalistische leider Jan Slota in Tsjechische en Oostenrijkse me dia hebben in Hongarije tot groeiende bezorgdheid geleid. In een interview met het Tsjechi sche dagblad Lidove Noviny zei Slota dat hij jaloers is op de Tsjechen die er na de Tweede Wereldoorlog in zijn geslaagd de etnische Duitsers te verdrij ven. Destijds is ook een deel van de Hongaren uit Slowakije ver dreven maar die zuivering was minder drastisch en Slowakije heeft nog steeds een half mil joen Hongaarse inwoners. Berucht Slota is berucht om zijn anti- Hongaarse uitspraken. Twaalf jaar geleden al zei hij dat Slowa kije sterke tanks heeft waarmee het in staat is naar Boedapest op te rukken. Dat is mede een re den waarom de omstreden natio nalist geen zetel in de huidige Slowaakse regering heeft. Maar zijn partij, de Slowaakse Natio nale Partij (SNS), die bij de ver kiezingen dit voorjaar mede op basis van haar anti-Hongaarse en anti-zigeunerprogramma elf door Vincent Kroft DHAKA - Tienduizenden werk nemers in de industrie en het openbaar vervoer hebben giste ren met een staking het open baar leven in Bangladesh ern stig ontregeld. De stakers eisen een hoger loon en vrije weekein den. Een alliantie van dertien vak bonden had opgeroepen tot de staking, die 24 uur duurde, Vol gens de organisatie zijn een mil joen werknemers lid van de bon den. De bonden eisen een mini- procent van de stemmen haalde, maakt wel deel uit van het kabi net. Ze is daarin bovendien ver antwoordelijk voor het Slowaak se minderheidsbeleid. Volgens Slota maken Slowaken in het zuiden van het land, waar Hongaren lokaal de meerder heid hebben en sommige dorpen van oudsher puur Hongaars zijn, geen kans. Er zijn, aldus de Slowaakse na tionalist, in het zuiden duizen den Hongaarse ondernemingen actief die alleen mensen aanne men die Hongaars spreken. Dat bewijst volgens hem dat de Hongaren een gevaarlijke in vloed in het land hebben. Lauwe reactie Overigens beperkte de Slowaak se nationalist zich in de inter views niet tot Hongaren. In een interview met de Oostenrijkse Presse haalde hij ook uit naar zi geuners die 'alleen maar eisen stellen'. Wat Boedapest vooral veront rust is de lauwe reactie van de Slowaakse regering naar aanlei ding van Slota's uitspraken. In reactie op een brief van de Plongaarse minister van Buiten landse Zaken Kinga Göncz zei premier Robert Fico dat Slota geen deel uitmaakt van de rege ring en dat het niet zijn zaak is om te reageren op uitspraken van andere politici. GPD mum maandloon van omgere kend circa veertig euro om de stijging van de levenskosten op te vangen, aldus een woordvoer der. De werkgevers bieden de helft. De staking leidde tot een ernsti ge ontregeling van het openbaar vervoer in de hoofdstad Dhaka, waardoor fabrieken en scholen hun deuren gesloten moesten houden. Ook braken bij het be gin van de werkonderbreking ge vechten uit tussen werknemers van een kledingfabriek en de po litie. Ongeveer 25 mensen raak ten gewond. ANP/DPA NANJING - Honderden inwoners van Nanjing in de Chinese provincie Jiangsu verdringen elkaar in het plaatselijke zwembad. De temperatuur in Nanjing liep de afgelopen dagen op tot bijna 37 graden Celsius. foto RTR dinsdag 1 augustus 2006 Berengezin teistert Slowakije BRATISLAVA - Een maand nadat in Duitsland de bruine beer Bruno werd afgeschoten omdat hij voor problemen zorgde, is nu Slowakije in de ban van een losgeslagen be rengezin. Nadat de vijf dieren de afgelopen dagen zes schapen hebben gegrepen bij een boerendorp, hebben de autoriteiten besloten in te grijpen. Jagers moeten een van de ouders van het berengezin af schieten om de andere beren af te schrikken. ANP/DPA Creditcard welkom in trein België BRUSSEL - Wie in een Belgische trein reist zonder kaart je, kan voortaan alsnog met de creditcard een ticket ko pen. Dat meldde de NMBS, de Belgische spoorwegen, gis teren. Conducteurs krijgen daarvoor een speciale draagba re boordcomputer mee. De NMBS ziet de maatregel als een extra service voor de klant. Het bijkomend voordeel is dat de conducteur min- der contant geld op zak hoeft te hebben. ANP/Belga Shanghai bouwt bunkerstad SHANGHAI - Het bestuur van de Chinese metropool Shanghai heeft een ondergrondse bunker laten bouwen' waar tot tweehonderdduizend mensen een veilige plek kunnen vinden. Volgens de Chinese media is de bunker be doeld als schuilplaats in geval van een 'explosie, het vrij komen van giftige gassen of bij radioactiviteit'. Het ondergrondse complex heeft een oppervlakte van 90.000 vierkante meter. Het complex in de moderne me tropool heeft vijftien ingangen en is ook cürect verbonden met het metrostelsel. De stroom-, water- en zuurstofvoor zieningen zijn ingericht om burgers tot twee weken te kunnen opvangen. ANP Maleisiër mag geen Hitier heten KUALA LUMPUR - De Maleisische regering heeft een lijst opgesteld van ongewenste babynamen. Kinderen mo gen niet langer Hitier, Stinkende Hond of Zwarte God. worden genoemd. De lijst is opgesteld omdat steeds meer. Maleisiërs een aanvraag doen om hun geboortenaam te la ten wijzigen. Sommige bevolkingsgroepen in het Aziatische land geven hun kinderen onzalige namen omdat daarmee boze gees ten en demonen zouden worden afgewend. Namen als Slang, Gebochelde, Geslachtsverkeer en Gestoord moeten wat de overheid betreft worden afgeschaft. Ouders mogen hun nageslacht ook niet meer vernoemen naar dieren, fruit of kleuren. Nummers mogen ook niet: meer en daarmee is ook 007 van de baan. Verder zijn na- men als Koning, Keizer en Admiraal in de ban gedaan als- ook de vernoeming naar automerken. ANP China doodt duizenden honden PEKING - De autoriteiten in de Chinese provincie Yun nan hebben vijftigduizend honden laten afmaken, nadat drie mensen waren overleden aan hondsdolheid. De hondenbezitters moesten hun hond zelf laten afmaken of anders overdragen aan de politie. Ook de dieren die wa ren ingeënt tegen hondsdolheid, moesten worden afge maakt. Volgens de autoriteiten biedt de inenting geen vol ledige bescherming. ANP /DPA BRUSSEL - De beveiliging op de luchthaven Zaventem bij Brussel is gisteren verscherpt, na dat er een dreigbrief tegen de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al was ontdekt. De federale politie heeft de normale patrouilles uitgebreid, meldde ze gisteren. De brief was in het weekeinde gevonden in een toiletruimte. Het vermoeden bestaat dat de brief een reactie is op de Israëlische bombardementen in Liba non. El Al zelf heeft de eigen veiligheidsdien sten niet uitgebreid. De beveiliging van het be drijf is al jarenlang zeer scherp. Het inchecken op Zaventem verliep gisteren normaal. Geen en kele vlucht werd afgelast of liep vertraging op. ANP/Belga foto Ammar Awad/RTR Een Israëlische soldaat rust uit bij een wapenopslagplaats aan de grens met Libanon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5