Ziekenhuis wil nazorg betalen PZC Ziekenhuisbacterie eist drie levens Duits echtpaar slachtoffer roof Halve Maan wint ook tweede dag skütsjesilen Hinderlijk wegwerk Groningen neemt tijdelijke maatregel Nederlanders overschatten talenkennis Rechtbank doet aangifte van illegale geluidsopname doorSaskia Gaster GRONINGEN - Het Universi tair Medisch Centrum Gronin gen (UMCG) zal tijdelijk thuis zorg regelen en betalen voor pa tiënten die na opname thuis nog zorg nodig hebben. Dat heeft voorzitter Bert Bruggeman van de raad van bestuur van het UMCG gisteren bekendge maakt. Het UMCG doet dit in elk geval tot 1 september. Staatssecreta ris Clémence Ross van Volksge zondheid heeft beloofd voor 1 september met maatregelen te komen om de problemen in de thuiszorg op te iossen. De afgelopen weken komen uit diverse delen van het land verha len dat thuiszorgorganisaties niet voldoende geld krijgen van zorgkantoren om klanten te hel pen en dat er sprake zou zijn van cliëntenstops. Ook de Consu mentenbond, zorgverzekeraars, ouderenorganisaties en een bur gemeester uit Brabant hebben aan de bel getrokken. Ross laat momenteel onderzoeken wat de knelpunten zijn bij de financie ring van de thuiszorg uit de AW BZ. Mocht het nodig zijn dan wil zij extra geld uit trekken om de problemen op te lossen. Het UMCG wil echter niet tot die tijd wachten. Bruggeman wil voorkomen dat mensen lan ger dan nodig in het ziekenhuis moeten blijven door problemen bij de financiering van de thuis zorgorganisaties. Volgens Brug geman is het ziekenhuis tot nu toe bij één patiënt op die proble men gestuit. Het UMCG wil pa tiënten zo snel mogelijk ook na opname de nodige nazorg thuis kunnen bieden. Beter Het is voor patiënten ook beter om zo snel mogelijk naar huis te gaan, stelt hij. Het ziekenhuis heeft daarom besloten in zee te gaan met de thuiszorgorganisa tie Icare en daar waar nodig de kosten zelf voor te schieten. Patiënten hoeven vooralsnog geen eigen bijdrage te betalen. Bruggeman kan niet uitsluiten dat ze dat later met terugwer kende kracht moeten doen. Het ziekenhuis zal namelijk probe ren om de formeel via de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) verzekerde zorg uit eindelijk wel terug te vorderen. In dat geval bestaat de kans dat verzekerden ook de gebruikelij ke eigen bijdrage moeten beta len. Het financieel risico voor het ziekenhuis is volgens Brug geman beperkt: 'Geen tonnen'. Gemiddeld hebben zo'n twee honderd tot tweehonderdvijftig ontslagen patiënten uit het zie kenhuis thuiszorg nodig, maar er is sprake van een zomerva kantie. Bovendien is het niet zo dat de thuiszorg helemaal geen acute patiënten meer kan opne- men.Thuiszorg is nog altijd goedkoper dan een ziekenhuis bed, erkent de voorzitter. ANP door Margit Spaak NIJMEGEN - Nederlanders beheersen het Frans, Duits en Engels veel minder goed dan ze zelf wel denken. Ook de taalbeheersing van het Ne derlands is zowel op het ge bied van schrijven als voor le zen onder de maat. Opvallend is dat ouderen aanzienlijk be ter scoren dan hun jongere col lega's. Dat blijkt uit een onderzoek van Bert van Onna en Carel Jansen van de afdeling Be drijfscommunicatie van de Radboud Universiteit Nijme gen dat gisteren is gepresen teerd. De onderzoekers testten de taalvaardigheid van werk nemers van tien Nederlandse organisaties met meer dan 500 werknemers. Een kwart van de onderzochte personen kwam nauwelijks boven het beginnersniveau uit, terwijl ze zichzelf als gevorderd of zelfs vergevorderd beschouwden. Leidinggevenden schatten zichzelf het hoogst in, terwijl de helft van hen als halfgevor derd of minder uit de bus kwam. Aanleiding voor het Nijmeeg se onderzoek was een recent project van de Europese Unie. Uit dat project bleek dat de meeste Europeanen hun taal vaardigheid in de eigen en de moderne talen niet te hoog, maar juist erg laag inschatten. In werkelijkheid scoorden de Europeanen in taaltests beter dan ze dachten. Nederland week in dat on derzoek af. Driekwart van de Nederlanders liet weten het Engels te beheersen, 57 procent meende zich goed te kunnen redden in het Duits en 12 procent gaf aan Frans te lezen, te spreken en te ver staan. Alleen de Luxem burgers schatten hun beheer sing van vreemde talen nog ho ger in. Omdat in het Europese onderzoek niet per land was uitgesplitst hoe goed de taal vaardigheid in werkelijkheid was, besloten Van Onna en Jansen dat in eigen land uit te zoeken. Moedertaal „Het beeld is helder", conclu deren de onderzoekers. „Ne derlanders denken dat ze hun talen zo goed beheersen. Anno 2006 blijkt dat voor een flink deel op zelfoverschatting te be rusten. Ook voor wat betreft de moedertaal. .Nader onder zoek is noodzakelijk." ANP P/t> &L.OMD&. IS VOOfZ- AMSTERDAM - De verbinding tussen de A4 en de AIO is gedurende de zomermaanden afgesloten voor groot onderhoud. Het autoverkeer van Amsterdam naar Den Haag ondervindt hiervan ernsti ge hinder. foto David van Dam GPD Nederland blinkt uit in bollebozen DEN HAAG - Een vijftal jonge Nederlandse wetenschappers mag van de Europese weten schapsorganisatie ESF elk 1,2 miljoen euro besteden aan on derzoek. Nederland deelt de eer ste plaats met Frankrijk, waar ook vijf onderzoekers zo'n beurs hebben gekregen. De ESF keert dit jaar in totaal 25 European Young Investiga tors (EURYI)-prijzen uit aan briljante wetenschappers. Het instituut verwacht van hen dat zij toonaangevend worden in hun vakgebied. Twee van de uit verkoren onderzoekers zijn ver bonden aan de Radboud Univer siteit Nijmegen: hersencellen-on derzoeker Pascal Fries en nier- onderzoeker Joost Hoenderop. De andere bekroonden zijn André Aleman, onderzoeker naar psychosen aan de Rijksuni versiteit Groningen, Mirjam Er- nestus van het Max Planck Insti tuut voor Psycholinguïstiek en maanonderzoeker Willem van Westrenen van de Vrije Universi teit te Amsterdam. ANP Tegen de andere vier verdach ten was een jaar cel geëist, maar de rechtbank kwam tot lagere straffen. Een 18-jarige inwoner van Dongeradeel en een 23-jari- ge Amsterdammer kregen elk ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Een man en een vrouw (32 en 34 jaar) uit Nieuw-Vennep werden beiden veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en vier maan den cel voorwaardelijk. De vijf van Indiase afkomst hiel pen minderjarige landgenoten Europa binnen te komen. Vol gens de rechtbank wisten ze dat de jongeren misbruik maakten van de regeling voor alleenstaan de minderjarige asielzoekers. De zaak kwam aan het rollen door onderzoek naar de verdwij ning van tientallen van deze jon geren uit de opvang in Oister- wijk. De minderjarigen reisden volgens het Openbaar Ministe rie vrijwillig naar Europa. Er zijn geen aanwijzingen dat ze in de prostitutie zijn beland, zoals aanvankelijk werd gevreesd. ANP DE VEENHOOP - Het Drachtster skütsje d'Halve Maen heeft ook de tweede wed strijd om het sks-kampioenschap skütsjesilen gewonnen. Schipper Jitse Grondsma was net als zaterdag tijdens de eerste wedstrijd de beste schipper. De wedstrijd van gisteren kende vier uitvallers. Bolsward, Earnewald, Joure en Huizum moesten de wedstrijd met averij verlaten. Met name het Bolswarder skütsje heeft forse schade. De giek van de platbodem is doormidden en het zeil is ook aan flarden. Bolsward kwam in aanvaring met Joure, dat op dat moment op een riante tweede plek zeilde. Ook het skütsje van Joure (links op de foto) moest met schade de wedstrijd verlaten. Vandaag zeilt de skütsjevloot in Earnewald. Het kampioenschap duurt nog tot vrij dag 11 augustus. foto Jan de Vries/GPD door Bjprn Oostra ROERMOND - In het Lauren- tius Ziekenhuis in Roermond zijn drie mensen overleden die besmet waren met de bacterie serratia marcescens. De slachtof fers, die waren opgenomen op de afdeling intensive care, zijn zeer waarschijnlijk geïnfecteerd door een besmet infuus. Over de identiteit en het ziekte beeld van de overleden patiën ten is niets bekendgemaakt. Op dit moment zijn vijf mensen be smet. Met de twee mensen die niet zijn overleden gaat het rede lijk. Zij hebben antibiotica ge kregen en reageren daar goed op. Niet uitgesloten wordt dat meer mensen de bacterie hebben opge lopen. Het Laurentius Zieken huis adviseert patiënten die in de maand juli op de intensive ca re hebben gelegen alert te zijn. Mensen die geconfronteerd wor den met een plotselinge koorts aanval moeten onmiddellijk een dokter raadplegen. De besmetting is zeer waar schijnlijk veroorzaakt doordat er iets mis is gegaan bij de berei ding van infuusvloeistoffen. Hoe dit heeft kunnen gebeuren, zegt het Laurentius Ziekenhuis niet te weten. Volgens woord voerder C.Hoezen is de gebruike lijke procedure gevolgd. „Hoe het dan toch is misgegaan is voor ons nog een raadsel." Ook is niet bekend wanneer pre cies de besmetting is opgetre den. Omdat er nog veel onduide lijk is, kan niet met zekerheid worden gezegd dat de bron van de besmetting is gevonden. Maatregelen Het ziekenhuis heeft maatrege len genomen om verdere ver spreiding te voorkomen. Voorlo pig worden geen patiënten meer op de intensive care opgenomen en is de procedure voor de medi catiebereiding aangescherpt. Voortaan gebeurt dit niet langer op de intensive care, maar in de apotheek. Of deze maatregelen afdoende zijn, durft Hoezen niet te zeggen. De eerste met serratia marces cens besmette patiënt is vorige week dinsdag overleden. Hoe wel vrijdag al een sterke verden king bestond dat er een relatie lag tussen het overlijden en de besmetting met de ziekenhuis bacterie, bracht het Laurentius Ziekenhuis zaterdag nog een persbericht naar buiten met de mededeling „dat de te verwach ten gezondheidsrisico's voor pa tiënten, bezoekers en medewer kers relatief klein zijn," Hoezen erkent dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg vrijdag volle dig is geïnformeerd. Pas toen de verdenking afgelopen weekein de werd bevestigd, is besloten het publiek te informeren. GPD Celstraf voor smokkel Indiase asielzoekers BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren celstraffen op gelegd aan vijf verdachten van smokkel van Indiase minderjari ge asielzoekers. Een 47-jarige man uit India werd conform de eis veroordeeld tot negen maan den gevangenis. dinsdag 1 augustus 2006 Baanwerker gevaarlijkste beroep DEN HAAG - Baanwerkers hebben het gevaarlijkste be roep van allen. De laatste vijf jaar zijn gemiddeld per jaar twee van de 3400 werknemers tijdens het onderhoud aan het spoor omgekomen. Daarmee is het risico op een dode lijk ongeval voor baanwerkers flink hoger dan in andere beroepen, aldus een woordvoerster van de Arbeidsinspec tie gisteren. „De kans op een dodelijk ongeval was de afge lopen vijf jaar één op de 1600 en dat is een factor tien ho ger dan in de bouw", stelde zij. Na het onderhoud aan het spoor is het werken in de bouw het gevaarlijkst. ANP Meer vrouwen worden negentig VOORBURG - Een vrouw van 40 jaar heeft een grotere kans nog een halve eeuw te leven dan een man met dezelf de leeftijd, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van de vrouwen die nu 40 jaar zijn, leeft naar verwach ting bijna een kwart nog over vijftig jaar, berekende het CBS. Bij de mannen die nu 40 jaar zijn, is dat ongeveer een op de acht. In vrijwel alle leeftijdscategorieën nemen de sterfterisico's af en bereiken steeds meer mensen een hoge leeftijd, redeneren de onderzoekers. Tien jaar geleden lagen de kansen voor de beide geslach ten om 90 jaar te worden nog 4 procentpunten lager. ANP Rotterdam is architectuurstad ROTTERDAM - De Nederlandse bouwwereld vindt Rot terdam de toonaangevendste stad op het gebied van archi tectuur. Bovendien is de in Rotterdam kantoorhoudende architect Rem Koolhaas het vooraanstaandst van zijn vak genoten. Dat concludeert USP Marketing Consultancy uit een enquête onder 938 projectontwikkelaars, aannemers en andere groepen uit de bouw. Rotterdam kreeg 28,1 procent van de stemmen. Amster dam volgt met 14,6 procent en Almere staat op een derde plek met 5,5 procent van de stemmen. ANP Depot met serum tegen slangengif UTRECHT - Nederland krijgt volgend jaar een nationaal depot met sera tegen beten van exotische slangen en schorpioenen. Dit gebeurt op verzoek van de dierentui nen. Dat heeft directeur B. van der Zeijst van het Neder lands Vaccin Instituut (NVI) gisteren bekendgemaakt. Tot nu toe werd dierentuinen altijd tegengif gevraagd. Die vroegen echter om een nationaal depot. Want als zij serum moeten afstaan en zelf niet voldoende in huis heb ben, dan mogen de medewerkers de hokken niet in. ANP Helft stadsjeugd is allochtoon DEN PLAAG - De helft van de jongeren in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft een niet-wes- terse achtergrond. Na een lange periode van groei neemt het aantal allochtonen van de eerste generatie, die in het buitenland is geboren, langzaam af, maar stijgt het aan deel allochtonen van de tweede generatie. Inmiddels is één op de drie inwoners van de grote steden van niet-westerse komaf, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Dat aandeel is veel groter dan in de rest van Nederland: van de 16,3 miljoen inwo ners heeft bijna 11 procent een niet-westerse achter grond. GPD van onze redactie binnenland ZUTPHEN - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren bij het Openbaar Ministerie (OM) aan gifte gedaan tegen een nog onbe kend persoon die bij een rechts zitting illegale geluidsopnames heeft gemaakt van een vertrou welijk gesprek tussen een rech ter en een griffier. Dat maakte persrechter Sophie Vrenden- barg van de rechtbank in Zut phen gisteren bekend. Het maken van geluidsopnames bij een rechtszitting is straf baar, aldus de persrechter. Het is niet duidelijk wie verdacht wordt. Volgens de persrechter heeft de rechtbank in Zutphen zoiets niet eerder meegemaakt. Plet gesprek is woord voor woord op internet gezet op www.ditmoetstoppen.nl. Daar in zegt de griffier tijdens een schorsing tegen de rechter dat de advocaat 'een mispunt' is en noemt hij één van de hoofdrol spelers in de faillissementszit ting 'een gedrocht'. Het OM onderzoekt de zaak. Hoofdrolspeler in deze rechts zaak is de eigenaresse van onroe rend goedmaatschappij Tollebe- kerhout uit Heerenveen. Zij heeft de tekst op internet gezet. Voor haar bv is een faillisse mentsaanvraag ingediend bij de rechtbank wegens een grote schuldenlast. Op de website stelt ze dat de rechtbank in Zut phen de faillissementsaanvraag op een 'corrupte en partijdige' wijze behandelt. De zitting over haar bv en die over een Fries fokkersbedrijf, waarvan zij nog geld tegoed heeft, dienden toe vallig op dezelfde dag. Wrakingsverzoek De rechter in Zutphen wilde de zitting op verzoek van de zaken vrouw niet verschuiven. Daarop besloot zij de rechter te wraken. Het wrakingsverzoek werd ge grond verklaard. Of de Heerenveense zaken vrouw de geluidsopname heeft gemaakt, is niet duidelijk. De rechtbank van Zutphen heeft be sloten dat er geen gesprekken meer worden gevoerd in de rechtszaal. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - De 73-jarige man en 71-jarige vrouw uit Duitsland die dinsdag 4 juli dood werden aangetroffen in het Groningse Musselkanaal, blijken slachtoffers van roof moord te zijn. De drie verdach ten waren uit op de auto van het echtpaar. De wagen wilden ze in Polen verkopen. Dat maakten politie en justitie gisteren be kend. Het idee voor de roofoverval ont stond volgens de politie pas toen de verdachten de auto in Musselkanaal zagen staan. Kort daarop werden de slachtoffers met palen uit een weiland dood geslagen. Die palen zijn door de politie in het kanaal gevonden. Volgens justitie waren de twee Duitse bejaarden willekeurige slachtoffers van het drietal. Een week na de vondst van de licha men werden de drie verdachten aangehouden. De politie kon een 24-jarige man en een 15-ja- rig meisje uit Musselkanaal in Ter Apelkanaal oppakken. Een 17-jarige jongen uit Ter Apel werd bij de Duitse plaats Olden burg gearresteerd. De man en de jongen zijn van Poolse af komst. De jongste was op het moment van aanhouding op weg naar Polen. Volgens de politie staat vast dat het meisje niet heeft geslagen, maar dat de man en de jongen met de palen hebben geslagen. Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) concludeert dat het echtpaar is omgekomen door zwaar hersenletsel. Het uitgebreide onderzoek naar de roofmoord leverde volgens de politie al snel resultaat op, om dat passanten en vissers langs het kanaal, veel informatie kon den verschaffen. Volgens het Openbaar Ministerie zal de straf zaak tegen het drietal niet snel beginnen. Het meisje moet psy chologisch en psychiatrisch wor den onderzocht. Dat geldt moge lijk ook voor de mannelijke ver dachten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3