Westerschelde blijft racebaan I PZC PZC Strandgeul is een hindernis én attractie De strijd tussen Hulst en Den Dullaert Drietal bestraft voor negeren rijontzegging i r Team Green Spirit op koers bij strijd om titel tractorpull Waterpolitie begint onderzoek naar te hard varende zeeschepen Verdronken Zwarte Polder dinsdag 1 augustus 2006 joor Frank van Cooten TERNEUZEN - Zeeschepen va- •cn nog steeds te hard op de iVesterschelde. Twee recente /oorvallen getuigen daarvan. De Zeeuwse waterpolitie begint daarom met Belgische hulp on derzoeken naar hinderlijke wa- :erbewegingen van de twee be rokken zeeschepen op de Wes- :erschelde. De voorvallen vonden plaats op 15 en 29 juli. In beide gevallen djn binnenvaartschepen in de problemen gekomen door hin derlijke vaarbewegingen van zeeschepen. Onderzocht wordt )f de kapiteins en de loodsen /an de zeeschepen strafrechte- ijk vervolgd kunnen worden, dun wordt het in gevaar bren gen van de algemene veiligheid /an personen of goederen ten .aste gelegd. Tegen de kapiteins agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en de loodsen wordt proces-ver baal opgemaakt. Probleem is volgens woordvoer der E. Kraszewski van het korps landelijke politiediensten dat hinderlijke vaarbewegingen op de Westerschelde volgens hét re glement Westerschelde niet strafbaar zijn. Dat is wel het ge val op wateren als de Ooster- schelde en het Schelde-Rijnka- naal. „Als politie zien we uiter aard graag dat hinderlijke vaar bewegingen ook op de Wester schelde strafbaar worden. Nu dat nog steeds niet het geval is, wijken we daarom uit naar het wetboek van strafrecht. Dat is heftig, want hierdoor is sprake van een misdrijf. Wij moeten nu zien te bewijzen of er inderdaad sprake is van een misdrijf. Daar om zijn we met het onderzoek gestart. Dit komt hoogst zelden voor maar gezien de ernst van de zaak nemen we dit serieus." Waterschade Een gedeeltelijk met tarwe bela den binnenvaartschip werd maandag 25 juli tussen Terneu- zen en Hansweert voorbijgelo pen door een zeeschip. Het zee schip veroorzaakte hierbij een zodanige golfslag dat het water de woning van het binnenvaart schip binnendrong. Het veroor zaakte ernstige waterschade in woning en stuurhut. Ook de au to op het achterdek stond tot aan de bumpers in het water. Doordat het water ook het laad ruim binnendrong werd de tar we nat en kan slechts als vee voer worden gebruikt. De scha de bedraagt 16.800 euro. Tot overmaat van ramp viel de motor uit en was de schipper ge noodzaakt in het hoofdvaarwa ter ten anker te gaan. De ge schrokken schipper en zijn be manning zijn door een collega naar Terneuzen gesleept. Op 29 juli voeren drie binnen schepen de Oostsluis van Ter- neuzen binnen op het moment dat een zeeschip op de Wester schelde de havens van Terneu zen passeerde. Door de golfslag en zuiging die het schip veroor zaakte kwamen de binnenvaren de schepen in de problemen. Door het waterniveauverschil van veertig centimeter brak de voortros van een als eerste vast gemaakte duwcombinatie. Rakelings De stuurman die op het voor schip aan het werk was zag de tros met grote snelheid rake lings langs zijn hoofd vliegen. Het gebroken uiteinde van de tros kwam dertig meter verder in het ruim terecht. In verband met de ernst van de voorvallen heeft de waterpolitie na overleg met het Openbaar Ministerie in Middelburg en via een verzoek om rechtshulp bij de Belgische justitie in Antwerpen beide kapi teins van de zeeschepen ge hoord. De schepen liggen mo menteel in Antwerpen. Daarom was toestemming nodig van de Belgische justitie om in Antwer pen aan boord te gaan van de zeeschepen. Beide loodsen wa ren niet meer aan boord en wor den later gehoord. STREEKACTIVITEITEN 3>XEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: (aarten, biljarten, party dansen; 13.30 jur: Jokeren; 3e Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, ;joelen; 3IERVUET - Dorpshuis, 14.00 uur: His- forïsche wandeling; 2LINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO /olksdansen, zingen en biljarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- en, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten 3n biljarten; (OEI/VACHT - De Vlaschaard, 13.00 jur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur Senioren koor; (erklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen- tomst; \IIEUVU - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; DSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: \erobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Symnastiek; 13.30 uur: Handwerken en tiljarten; 3uurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; /OGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 jur: Kaarten; A/ESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 jur: KBO koersbal. Zomerfeest in Terneuzen TERNEUZEN - Buurthuis Het Schelpenhoekje in Terneuzen aouclt zaterdag een zomerfeest voor de buurtbewoners. Tijdens iet feest is een optreden van de Caribische jeugdband New Ga- ne en staat dj Rensley achter de draaitafel. Het zomerfeest aan de Dokweg jegint om 20.00 uur. Viswedstrijd 3ETRANCHEMENT - Visclub De Lustige Kantvissers houdt /rij dag een avond vis wedstrijd ui samenwerking met de WV oij het afwateringskanaal in Re- cranchement tegenover restau- cant De Witte Koksmuts. In schrijven kan vanaf 18.00 uur oij het viswater. De wedstrijden oeginnen om 18.30 uur. i; v M' - v..* Wandelaars kunnen bij laagwater door de strandgeul, maar riskeren dan wel een natte broek. door Raymond de Frel en Paul Begijn NIEUWVLIET - Noem het een ge drocht, noem het noodzakelijk, noem het prachtig. Spraakmakend is de nieu we strandgeul in de Verdronken Zwarte Polder in elk geval. De één voert actie omdat het natuurontwikkelingsproject in de polder bij Nieuwvliet gevolgen heeft voor zijn bedrijfsvoering, een an der is furieus omdat er eerder dit jaar een pony in drijfzand wegzakte en een derde is zo blij als een land dat het voortbestaan van zo'n tweehonderd soorten zoutplanten in het schorrenge- bied is gegarandeerd, De geul slibde langzaam dicht, waar door het zeewater steeds spaarzamer door de geultjes in het schorrengebied trok. Gevolg? Bedreiging van het voort bestaan van bijzondere flora en fauna. De natuurontwikkeling in de polder is onderdeel van cle Ecologische Hoofd structuur en geldt als compensatie voor de verdieping van de Westerschelde. De Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen gaf cle Dienst Landelijk Gebied daarom opdracht een strandgeul te graven. Paardrijders van manege Hippo d'Or in Nieuwvliet trok ken daarop aan de bel, want een trip met paard langs de vloedlijn bleek haast onmogelijk geworden. En toen in mei een pony in de modder wegzakte maakten ook de plaatselijke onderne mers van hun neus. DLG-projectleider Joera de Moree suste de gemoederen met de toezegging dat extra maatrege len de veiligheid in het gebied zouden vergroten. Zo werd een vlonder over de geul aangelegd en de paardrijliefheb- bers een nieuwe rijroüte beloofd. Stich ting Het Zeeuwse Landschap, beheer der van het natuurgebied, heeft daar voor een ontheffing aangevraagd bij de provincie Zeeland. Een woordvoerder van de provincie schat in dat de vergun ning nog voor het einde van de zomer wordt afgegeven. Een uurtje willekeurig polsen bij de strandgeul bevestigt maandagmiddag de gemengde gevoelens over het herstel de natuurgebied. Waar de een driftig met een zeef op zoek is naar haaientan- den, kijken anderen elkaar vertwijfeld aan. „Moeten we nu echt helemaal naar die vlonder lopen om onze tocht te kun nen vervolgen?"vragen twee wande laars zich af. Dat kan, maar het hoeft bij laagwater niet per se. Waar de een ervoor kiest om zeker achthonderd meter rond de sluf ter (en dus over de vlonder) te lopen, ris keert de ander een natte broek met een tochtje door de geul. In zekere zin is het strand daardoor ook een spannende at tractie rijker. „Leuk toch?", zegt Yvon ne de Volder uit Goirle. „Je moet de na tuur zijn gang laten gaan. Zo was het hier vroeger toch ook?" Struwelen Dat klopt, zo leert een bord bij de en tree van het gebied. Bij een dijkdoor braak in 1802 kwam cle in 1623 aange- foto Peter Nicolai legde polder onder water te staan. De zeedijk veranderde in een duinenrij, waarop zich struwelen vestigden. En die inlaat van zeewater is dus eind vorig jaar hersteld, incürect tot ergernis van de gasten van camping De Hoogte. Het zand uit de geul bleek immers niet genoeg om een duinlandschap in de na burige Herdijkte Zwarte Polder (Cad- zand) aan te leggen. Daarom werd extra zand van het strand nabij De Ploogte ge haald. De campinggangers vinden dat recreëren op 'hun strandje' sindsdien al lesbehalve aangenaam is. Opruimactie Donderdag trekken ze het strand op om hun onvrede kracht bij te zetten met een opruimactie. Annie en Wim van de Water uit Leiderdorp zijn daar in elk ge val niet bij. Zij passeren de geul deze middag tijdens hun wandeling over het Zeeuws-Vlaamse deel van het Europees Kustpad. Annie: „Ja, wij lopen een stuk je om, maar wat geeft het? Elk voordeel heeft zo zijn nadeel, toch? Voor mensen die de oude situatie kenden is dit mis schien vervelend, maar voor nieuwelin gen is het juist hartstikke leuk! Vrede is het nooit geweest door Jean-Lou de Gucht HULST - Bestuursvoorzitter Theo Baert van gemeenschaps centrum Den Dullaert legde af gelopen dagen een bom onder de culturele evenementen in Hulst. Zijn uitspraak dat hij de Stichting Hulst Cultureel! zou opblazen zette in de eerste plaats kwaad bloed bij deze stichting, maar schoot ook in het verkeerde keelgat bij wet houder Frank van Driessche van cultuur. Moeten we de uitspraken van Baert nu zien als van een kat in het nauw die rare sprongen maakt of is dit strategie van de voormalige CDA-politicus Bae rt? Probeert hij op deze manier de gemeente Hulst, waar het CDA niet meer in het college zit, onder druk te zetten om de fikse bezuinigingen die Den Dullaert te wachten staan van tafel te krijgen? Of althans een gedeelte terug te draaien. Eigenlijk is er niets nieuws on der de zon. Pais en vree is het nooit geweest tussen de gemeen te Hulst en Den Dullaert. Emo ties, daar draait het al dertig jaar om in de relatie tussen ge meente en Dullaert. Met verhit te koppen tegenover elkaar staan. Wie er op op het pluche zit in het gemeentehuis of wie aan de touwtjes trekt in Den Dullaert doet er niet toe. Er zal strijd zijn. Strijd over de vraag hoeveel het gemeenschapscen trum mag kosten. Ruimhartig, zo noemen politici de gemeente lijke subsidie. 'Meer dan ruim hartig', zei wethouder Frank van Driessche laatst. Baert is een heel andere mening toege daan. „De gemeente heeft hele maal niets extra voor ons ge daan. We hebben het altijd zelf moeten opknappen." Baert is dan ook des duivels over de voorgenomen bezuini gingen die de gemeente Hulst Den Dullaert wil opleggen. De voorzitter van Den Dullaert sprak over een dictaat van de ge meente waarin dusdanige bezui nigingen werden opgelegd, dat het functioneren van Den Dul laert in gevaar zou komen. Er vielen weer eens harde woorden tussen Den Dullaert en de ge meente. Bestuur en directie van het gemeenschapscentrum stuur den de personeelsleden een brief. In die brief werd onder an dere mededeling gedaan van het gevaar, dat er wel eens werkgele genheid op de tocht zou kunnen komen te staan. Klappen Den Dullaert zit het laatste jaar in de hoek waar de klappen val len. De voorgenomen privatise ring van het gemeenschapscen trum deed de spanning met de gemeente Hulst oplopen. Tot overmaat van ramp stortte de sporthal in en als klap op de vuurpijl kreeg Den Dullaert te maken met een bestuurscrisis over de aanstelling van een nieu we directeur. Het volgende ge vecht diende zich al snel aan. De gemeente wilde na de sloop van de sporthal bekijken of er nog andere mogelijkheden wa ren dan het opbouwen van de hal op dezelfde plaats. Er werd gekeken of de nieuwe sporthal niet beter in de buurt van het zwembad kon komen, Zover kwam het niet. De nieuwe sport hal komt bij Den Dullaert. Vol gende maand zou hij al in be drijf moeten zijn. Maar de wer kelijkheid is altijd weerbarsti ger dan de theorie. De eerste steen moet nog altijd gelegd wor den. Baert spreekt nu over het in bedrijf zijn in 'februari of maart. De oorzaak van de vertra ging is volgens hem te wijten aan de gemeente Hulst. Baei't is de bezuinigingen en het gedrag van de gemeente spuug zat en kondigde in deze krant aan dat hij de Stichting Hulst Cultureel! alle personeelskosten in rekening gaat brengen. Ge volg is volgens hem dat deze stichting geen euro meer zal heb ben om aan cultuur te besteden. De mededeling van Baert is bij voorzitter Wim van Baarle van de Stichting Hulst Cultureel! in het verkeerde keelgat gescho ten. Hij vindt het bovendien on fatsoenlijk dat hij dat via de pers te horen kreeg. Het torpede ren van de Stichting Hulst Cul tureel! noemt hij een wanhoop spoging van Den Dullaert om de gemeente Hulst op andere ge dachten te brengen. Wanhoopspoging of niet, het lijkt er op dat Den Dullaert hier mee in Hulst de handen niet op elkaar krijgt. Dit laat echter on verlet dat Baert een punt heeft als hij zich zorgen maakt over het functioneren van Den Dul- laert. Ongetwijfeld is de uitspraak van Baert een drukmiddel om de gemeente van de voorgeno men bezuinigingen af te bren gen. Of het college hiervan on der de indruk zal zijn, is de vraag. Het college heeft zich bij het aantreden vastgelegd op het weer gezond maken van de ge- meentefinanciën. Het is dan ook een utopie om te denken dat Den Dullaert buiten schot zal blijven. Actie tegen parkeren Middelburg MIDDELBURG - De extra tijdelijke parkeerplaats in het park aan het Molenwater in Middelburg is helemaal niet nodig. Dat vindt omwonende M. van Asperen. Hij heeft gisteren posters opgehangen uit protest tegen de gepar keerde auto's. Van Asperen vindt dat er in de buurt parkeerruimte ge- noeg is. Bovendien vindt hij het zonde om auto's in het park te laten staan. De gemeente heeft dertig extra par- keerplaatsen in het park gemaakt omdat bewoners van. het wooncomplex er tegenover niet in hun parkeerkelder mogen parkeren. Die kelder is gesloten omdat er scheur- tjes in het dak zitten. Volgens Van Asperen wordt zijn actie gesteund door de bewoners van het wooncomplex tussen het park en dé Zuidsingel. De actie had overigens weinig succes. Een uur nadat Van Asperen de posters ophing, waren ze verdwe- j nen en stond het park vol.. Zoetwatervoorziening te beperkt KAPELLE - Zuid-Bevelandse fruittelers zitten ernstig^ verlegen om uitbreiding van de zoetwatertoevoer uit de Biesbosch. De capaciteit van de bestaande zoetwaterpijp is te klein, zeker in deze zomer met langdurige droogte. In de jaren negentig is vanuit Noord-Brabant door Zuid-Beveland een zoetwaterpijp aangelegd. De vraag naar zoet water is sindsdien sterk gestegen, mede door de komst van kassenbedrijven in Rilland en Kapelle. De ca paciteit is in de tussentijd onvoldoende aangepast aan de groeiende behoefte. Dit wreekt zich. „Het lukt niet om de druk op peil te houden, als iedereen in deze droge tijd aan de zoetwaterpijp zit te lurken", ver klaart voorzitter A. Slabbekoorn van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland en Brabant. „Het systeem is gelukkig wel zo ingericht dat niet de één veel water kan onttrekken en de ander niks. De afname.is goed geregeld, maar de capaciteit is te klein." Het probleem is langer bekend en een oplossing is ook be dacht, de bouw van een groot waterspaarbekken langs de - A58 bij Rilland. Vernielingen boulevard Cadzand CADZAND - Op de Boulevard de Wielingen in Cadzand zijn in de nacht van zondag op maandag diverse vernielin gen gepleegd. Onder andere afvalbakken waren het doel wit. De politie stelt een onderzoek in. Duo mishandeld in Serooskerke SEROOSKERKE (W) - In de nacht van zondag op maan dag' zijn op een camping aan de Gapingseweg' in Seroos kerke een 38-jarig'e Duitser en zijn zeventienjarige zoon mishandeld na een conflict wegens geluidsoverlast. Om streeks kwart voor één had de Duitse familie uit Weeze zo veel last van de muziek die feestende buren draaiden dat de vader en zoon gingen vragen of het wat zachter korn Hierna ontstond een vechtpartij, waarbij het duo werd ge stompt en getrapt door enkele personen die aanwezig war: ren op het feestje. Beiden verloren even het bewustzijn en liepen diverse kneuzingen en zwellingen op. De jongen was er het ergst aan toe. De andere familie bood later nog wel haar verontschuldi ging aan. De vader en de zoon hebben aangifte gedaan. De politie zoekt getuigen. door Rene van Stee BIERVLIET - Het Green Spi rit-team onder leiding van Ko de Regt uit Biervliet ligt op kam- pioenskoers. Bij de tractorpull in het Deense Herning behaalde het team met de Green Spirit VI de eerste prijs. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de Eurocup. Alles hangt nu af van de laatste wedstrijd in het Luxemburgse Bettborn op zondag 17 septem ber. Wie daar wint, gaat met de Eurocuptitel naar huis. Daarna volgt nog het Europees Kam pioenschap in het Franse Lu- bersac. Lucy de Regt, de echtge note van Ko de Regt, slaat de Eu rocup echter hoger aan. „Het EK is een eendaags evene ment. Winst of verlies hangt daarbij in grote mate af van toe val. De Eurocup is een reeks van vijf internationale wedstrijden. Wie cüe winnend afsluit, mag zich met recht de beste noemen", r legt zij uit. De Green Spirit VI komt uit in 1: de vrije klasse 4,5 ton. De trac- J tor beschikt over een vermogen jj van dik zevenduizend pk. Tot dusver behaalde het team wisse- J lende resultaten. Ook waren er regelmatig problemen. Zo kon j de linkermotor vorige week tij- dens de tractorpull in Cadzand niet het volle vermogen leveren. Daarom werden uit voorzorg de brandstofpomp en de ontste- king vervangen. Tijdens de j proeftrek bleek dat alle paarden- krachten nu wel beschikbaar waren. Het Green Spirit-team hoopt op k een succesvolle afsluiting van het seizoen. De Eurocup werd I zowel in 1995 en 1998 in de wacht gesleept. Het Européës Jlfj Kampioenschap werd gewon- nen in 1991 en 2001. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 67-jarige inwoner van Terneuzen was zich gisteren in Middelburg er van bewust tijdens een rijontzeg ging te hebben gereden. „Ik wist dat ik een rijverbod had, maar ik heb ernstige gezondheidspro blemen. Ik moest mijn boodscha- pen halen", probeerde de man verzachtende omstandigheden aan te voeren. Voor dat argument was politie rechter I. Woltring gevoelig. De politierechter volstond met de in beslag genomen auto, die nog 500 euro waard was, verbeurd te verklaren en de man verder geen straf op te leggen. De poli tie had de Terneuzenaar 26 au gustus in zijn woonplaats zien rijden. De verdachte vond het niet erg dat hij geen auto meer heeft. „Ik leef van dag tot dag. De auto hoef ik niet meer." Een vijftigjarige man uit Terneu- M zen had vorig jaar 13 juli in zijri d woonplaats gereden, terwijl zijn d rijbewijs ongeldig is verklaard. Officier van justitie E. Bethle- hem vond twee weken cel een passende straf. „Hij heeft een fors alcoholprobleem en heeft lak aan alles", meende ze. De po^*' litierechter nam de eis over. De Terneuzenaar werd bij verstelt, veroordeeld. Boete Een 36-jarige inwoner van* Zaamslag werd voor het rijdëSj j tijdens een ontzegging veroor-- 1 deeld tot 500 euro boete en derf tig uur voorwaardelijke werk?! i straf. Hij vertelde vorig jaar 8? oktober in Terneuzen niets van. een rijverbod te hebben gewes ten, hoewel de politie het herir go.ed duidelijk had gemaakt. De automobilist kreeg toen negen» uur rijverbod, nadat hij met te veel alcohol op had gereden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35