Toeristen willen strandje terug Een partytent als tweede woning NIEUWS GETIPT VOOR U Gasten camping De Hoogte houden actie voor herstel Herdijkte Zwarte Polder Ballonnenprikken en broekhangen in Sinte Pier Dé stylingbasis Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 augustus 2006 Verrassend debuut Ranomi Kromowidjojo Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aayi bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: vakantie vieren in de achtertuin. Plek zat achter rijtjeshuis dat ik buurman Piet tegen kwam, was in het café tijdens carnaval. Ze waren deze hui zen toen aan het bouwen. We wonen allebei aan het eind van een ander rijtje, maar dachten dat we het over het zelfde hadden. Kregen we ru zie over wie nu in welk huis zou gaan. Gelukkig is het alle maal goedgekomen." Een kanarie in de tuin is 's zomers hartstikke gezellig. Zorg dan wel dat z'n kooi ste vig hangt. „Laatst viel die met veel geraas uit de boom", vertelt Wil. „Recht in de vij ver." De kooi was total loss, het beestje hield er niets aan over. Behalve dan een nieuw, groter verblijf Uit het gesprek met Wil en Kees blijkt een aantal zaken handig als je veel tijd in de tuin doorbrengt: Doe veel samen. Dat is wel zo gezellig. „Kijk naar het kippenhok", wijst Kees. „Dat hebben we met z'n tweetjes gebouwd. Ik timmerde, Wil gaf alles aan." Knoop goede relaties met de buren aan. Wil en Kees plukken daar de vruchten van. Hoewel de start vals was. Kees: „De eerste keer Dievegge moet schade vergoeden MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 42-jarige vrouw uit Sluiskil wegens diefstal van een portemonnee dertig uur voorwaardelijke werk straf opgelegd. Aan het slachtoffer moet ze 363 euro scha devergoeding betalen. De Sluiskilse zag 20 februari haar kans schoon toen ze in een winkel in I-Iulst een portemon nee bij de kassa zag liggen. Ze pikte de beurs in en koos het hazenpad. De pasjes en papieren die in de portemon nee zaten, had ze naar de gedupeerde opgestuurd. Het geld had ze achtergehouden. „Aan de hand van beelden van de camera's die in de winkel ophangen, kon de identi teit van de verdachte achterhaald worden." Hoop op beheerder schaapskooi HEINKENSZAND - Er is een goede kans dat er aan het begin van 2007 een nieuwe beheerder gevonden is voor de schaapskooi bij Heinkenszand. Het bestuur van de schaapskooi is anderhalf jaar op zoek naar een beheerder voor het bezoekerscentrum aan de Nieuwkamerseweg. Sindsdien houden vrijwilligers het bezoekerscentrum draaiende. „Vijftien mensen hebben gereageerd, naar aan leiding van het artikel in de PZC van vorige maand", meldt penningmeester J. Leendertse. Het bestuur heeft weinig budget voor een beheerder en wil het liefst een ge subsidieerde medewerker aannemen, die bijvoorbeeld langdurig werkloos is. zeeuwse almanak Nieuws Grazend in de berichtenlijs- gaat om nieuws van groot ten van de diverse inter- maatschappelijk en indivi- net-nieuwsbrieven waarop dueel belang, uw redactie op haar beurt ge- Het eerste bericht droeg als abonneerd is teneinde op de aanhef: 'Wie groen woont hoogte te blijven van wat er voelt zich gezonder', omgaat, troffen ons deze Pal daaronder opende het week twee berichten. tweede bericht met de regel: Conform onze natuur willen 'Huisarts stuurt patiënten zei wij u, goede lezer, daar onver- den het bos in', wijld kond van doen. Het Ze moesten zich schamen. door Raymond de Frel CADZAND - Vakantiegasten van cam ping De Hoogte in Cadzand zijn woe dend over de omvorming van de Her- dijkte Zwarte Polder tot natuurgebied. Daardoor is het strand nabij de cam ping nauwelijks meer bruikbaar voor recreatie, vinden ze. i Onder aanvoering van campinghoud- i ster M. de Winter trekken de toeristen J daarom donderdag naar het strand om g, met kruiwagens zoveel mogelijk troep u van het strand te halen. De Herdijkte Zwarte Polder is de voorbije winter in opdracht van de Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen omgevormd tot natuurgebied. In de naburige Ver- dronken Zwarte Polder in Nieuwvliet J; werd tegelijkertijd een slufter hersteld, 0;. waardoor het zeewater bij vloed weer in het schorrengebied stroomt. Door ■x toenemende verzanding was dit steeds J minder het geval. J Het gedotterde zand uit de slufter zou j, worden gebruikt voor het aanleggen van duinen in de Herdijkte Zwarte Pol- der. De laag zand in de slufter bleek ir echter dunner te zijn dan vooraf ge- 1 dacht. Daarom werd van twee strand- vakken vóór de herdijkte polder extra i zand gehaald. Dat zorgde ervoor dat het strand een stuk smaller is gewor den. De Winter: „Wij hebben in novem- i ber, toen de werkzaamheden begonnen, r onder andere bij de gemeente Sluis ge- ;u. klaagd. Dat hielp niet, want wij waren kennelijk te laat. Mijn campinggasten n klagen allemaal steen en been. Onge- veer driekwart van mijn gasten ge- ;e bruikt dat stuk strand. Nu begint een ,e aantal zich af te wagen of ze volgend jaar nog wel terug wil komen. Toch r gaat het mij niet in de eerste plaats om het geld, ik wil gewoon dat strandje te- je rug! Overal wapperen blauwe vlaggen, want Sluis heeft de schoonste stranden van Nederland. Maar hier dus echt niet! Hier ligt het strand vol met blub Huurcoiiflict leidt tot geweld I in café-pension jij door Aector Doorns J\ MIDDELBURG - Een huurcon- flict tussen een 47-jarige inwo ner van Sint-Jansteen en de eige naar van een café-pension esca leerde vorig jaar 12 oktober in Hulst. De man zou de pension houder hebben bedreigd en in de horecazaak vernielingen heb ben aangericht. Ook was er met een straatklinker gegooid. Dit al les leidde gisteren tot een gang naar de rechter. De Middelburg se politierechter I. Woltring ver oordeelde de verdachte tot zes tig uur werkstraf. De man huurde een kamer in het pension, maar wilde na enke le maanden de huur opzeggen. Omdat een kruisbeeld op de ka mer was beschadigd moest hij dit vergoeden. Daarover ont stond een meningsverschil. De pensionhouder besloot de borg van de huurder achter te hou den. De verdachte meende op zijn beurt.dat hij in zijn recht stond. „Hij heeft mij beledigd ~1 en vernederd." il De verklaringen over het ge- weid liepen uiteen, maar vol- G gens officier van justitie E, Bethlehem gaf een getuige en \?il de verklaring van de Hulster pensionhouder de doorslag. „U bent door het lint gegaan, om dat u de borg niet terugkreeg", was ze overtuigd van zijn schuld. Een reclamebord en een barkruk zouden door de man te gen de grond zijn gesmeten. „Hij wilde mij eruit gooien. Ik moest me beschermen", vertelde hij. De officier eiste zestig uur werkstraf en het betalen van 146 euro schadevergoeding aan I het slachtoffer. Het schadebe drag lag hoger, maar daarop was de 250 euro borg in minde- ring gebracht. „Justitie zwicht :l| voor crimineel gedrag van de ei- vf genaar. Ik betaal die schade p' niet", zei de man stellig. 1/ De politierechter veroordeelde de verdachte tot zestig uur werk straf, maar verklaarde de scha declaim niet-ontvankelijk. Vlissinger bestraft MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft een 22-jarige man uit Vlissingen gis teren voor geweldpleging 54 uur werkstraf en twee weken voor waardelijke celstraf opgelegd. De verdachte schopte en sloeg 17 april in Koudekerke zonder enige aanleiding een man. ber, glas, stenen en nog veel meer rot zooi." Toen De Winter vorige week van de ge meente ter promotie een stapel ansicht kaarten kreeg waarop de mooiste stran den van Nederland worden aangepre zen, besloot ze een actie op te zetten. Al le kaarten gaan deze week retour naar de gemeente, ondertekend door cam- pinggangers en voorzien van de tekst 'behalve tussen paviljoen De Molen en Saint Pierre! Dat schiet wethouder Provoost, die ook deel uitmaakt van de Gebiedscommis sie West-Zeeuws-Vlaanderen, weer in het verkeerde keelgat. „We streven naar behoud van het natuurgebied in de polder, want dat dreigde te verzan den. Daarom hebben we die slufter en twee strandvakken afgegraven. Een maand geleden hebben we op het strand brokstukken en stenen opge ruimd. De natuur zal het strand van lie verlee zelf weer in de oude staat herstel len. Plet eerste fijne laagje is overigens alweer zichtbaar. Ik vind dat er hele maal geen reden tot klagen is. Boven dien, de Recron (de belangenorganisa tie voor recreatie-ondernemers) zit ook in de gebiedscommissie. Die hebben ook met de maatregelen ingestemd. Dit jaar zullen ze campinggasten met deze tijdelijke situatie moeten leven. De strandgangers hebben er 20 tot 25 jaar geen modder aan de tenen gehad. Nu is het even niet anders, maar we kunnen geen ijzer met handen breken", aldus Provoost. Hij doet het vermoeden dat vakantiegangers hun rust volgend jaar elders zullen zoeken af als onzin. „Ja, misschien zit er een enkele zwart kijker tussen. Trouwens, al die publici teit kan volgens mij alleen maar ave rechts werken. Ze maken op deze ma nier anti-reclame voor zichzelf. Laat ze zich nu vooral maar eens neerleggen bij het mooie weer." pagina 11 strandgeul is hindernis én attractie door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Je kan nog zulk hyper modern materiaal inhuren, maar waar om zou je? Sommige oud-Hollandse spelletjes verliezen immers nooit aan populariteit. Sjoelen, ballonnetjes prik ken en broekhangen: het zijn eenvoudi ge vormen van jolijt, maar altijd succes vol. Zo ook gisteren tijdens de Sinte Pierse- feesten op het sportveld aan de Mette- nijedijk in Nieuwvliet. Daar schuifel den ook veel dorpsbewoners en toeris ten langs tal van kleedjes, waar allerlei rommel te koop was. Hoewel, rommel... menig verkoper deed tijdens de onder handelingen opeens of het best nog zeer deed om zijn waar van de hand te doen. Alleen geld verzachtte de pijn van het afscheid van televisies uit het Flintstones-tijdperk, een matras met bloemetjesmotief en een fauteuil die zo uit de huiskamer van Mien Dobbel steen leek te zijn geplukt. De minder kooplustigen vermaakten zich onder an dere met spelletjes, een demonstratie van hondenclub Aardenburg, een scala oude tractoren en een gordelsimulator van verkeersorganisatie 3VO. En met het Rad van Avontuur, dat door veel toeristen werd gevolgd vanaf stoeltjes, die eigenlijk nog te koop waren, De speaker gaf hen zo nu en dan onbewust ook nog een aardig lesje Zeeuws: „Wa de priezen zien? Een staofmixer, een grote beer om mee te knuffeln en een bon van vuufentwintig euro om van te gaon eten!foto Peter Nicolai "'ir - In de tuin van Kees en Wil Jongman raak je niet uitgeke ken. Bloemen en planten zorgen voor een zee van kleur. De bewo ners van een kippenhok voor zien het echtpaar elke dag van verse eieren. Vijf parasols ma ken van het terras een gerieflij ke zitplaats. Een partytent doet tijdelijk dienst als tweede huis. Er staat een ruim werkhok voor Kees. En nee, het echtpaar woont niet in een villa met een parkachtige tuin. Maar 'ge woon' in een rijtjeshuis in 's-Heerenhoek. Wil en Kees zijn echte Zeeuwen, zou je denken. In de hoek van de tuin wappert een Zeeuwse vlag. En vooral Kees spreekt vloeiend Zuid-Bevelands. Niets blijkt minder waar. „Ik kom uit Overijssel", verklaart Kees. „In 1955 ben ik in Sint-Annaland een voegersbe drijfje begonnen. Door de wa tersnoodramp was er toen enorm veel werk in de bouw." Het Zeeuwse dialect beheerste hij niet meteen. „Ik dacht eerst: dit wordt helemaal niks. Pas na een poosje kon ik de mensen ver staan." Via Sirjansland en Lewedorp kwam hij in 1975 in 's-Heeren hoek terecht, tien jaar eerder dan Wil. Hun huis, het laatste in een rij tje van acht, was toen net ge reed. Ze hebben er een opval lend grote tuin bij. Een groot deel daarvan ligt naast de wo ning. „Hier zou eigenlijk een brandgang komen", legt Kees uit. „Toen dat niet doorging, mocht ik de grond hebben. Voor niks, als ik het maar goed zou onderhouden." Dus heeft het echtpaar nu alle ruimte om zich uit te leven, Groente In de hof staan bloemen en plan ten in allerlei maten, soorten en kleuren. Alleen groente ont breekt. „Die hebben we ook, hoor", haast Kees zich te zeg- Kees en Wil Jongman in de partytent achter hun huis. gen. „Verderop in het dorp bezit ten we een moestuintje." Hij geeft een opsomming van wat hij daar verbouwt. Plet be nadert het volledige assortiment van een groenteboer. Opvallend is het grote klushok in de hoek van de tuin. „Wij noe men dat 't kot", vertelt Kees. „Daar breng ik in de winter nog al wat uurtjes door." 't Kot is voorzien van radio en telefoon. En een hele rits keukenkastjes. „Daarin bergen we bingoprijzen op", verklaart Kees. „De oude ren in het dorp doen dat spel één keer per maand. Elk jaar gaan Wil en ik naar de Sligro. Slaan we voor dertienhonderd euro aan prijzen in." De buit (vooral alledaagse boodschap pen, want die kan iedereen goed gebruiken), bewaren ze in 't Kot. Het meest in het oog springt de partytent, die aan de achterkant van het huis vastzit. „Dat is ons tweede huis", legt Wil uit. „Die staat daar een hele zomer. Als het weer een beetje meezit, le ven we maanden achtereen bui ten." In het verblijf staan een ta fel met stoelen, een kastje en een radio. En er hangt een slin ger met kleurige kerstverlich ting. „Leuk voor de kleinkinde ren", vindt Wil. „Die vragen nu: 'oma, mag de kennis aan?"' Logeren Het duo krijgt regelmatig be zoek. Kleinzoon en -dochter ko men vaak een nachtje logeren. En momenteel is schoonzus'Ine ke een paar weekjes op visite. Die geniet ook van het paradijs je van Wil en Kees. Dat hebben ze zelf aangelegd. Beetje bij beetje. De achter grond van Kees, die na zijn pe- riode in de bouw directeur was van drie bouwmarkten, komt daarbij goed van pas. „Ik kan veel met mijn handen, al zeg ik het zelf." Zowel het werk zelf als het resul taat brengt hen plezier. Kees: „Sinds ik bijna vijftien jaar gele foto Willem Mieras den stopte met werken, hebben we het steeds drukker gekregen. Met genieten." Plet is ook sinds die tijd dat de tuin uitgroeide tot de parel die hij nu is. „Vóór die tijd had ik het te druk met mijn werk. Nu leven we heel be wust. We proberen te relative ren. Niet ouwehoeren over onbe langrijke dingen." Wil: „Veel mensen zeggen: ik ga pas echt genieten als ik 65 ben. En die gaan dan op hun 64e dood. Daar doe ik het niet voor." Dus geniet ze nu, op haar 58e, volop van de tuin en de omge ving. Niet dat ze nooit op vakan tie zijn geweest. „Tot drie jaar geleden gingen we regelmatig weg. Italië, Griekenland, Portu gal: we hebben het allemaal ge zien." De zomers zijn er sinds dien niet saaier op geworden. In tegendeel. „Zeg nooit nooit, maar ik denk dat we dat op va kantie gaan wel hebben afgeslo ten", zegt Kees. „Het is hier veel te leuk." Martijn de Koning MOUSSE Andrélon Care mousse is speciaal ontwikkeld voor droog haar dat extra zorg kan gebruiken. De mousse is rijk aan lipiden die de conditie van kwetsbaar haar verbetert. Ook beschermt de mousse uw haar. bijvoorbeeld tegen föhnwarmte. Een perfecte basis voor een goed verzorgde en gestylde coupe met volop volume. Kijk op www.andrelon.nl voor tips.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33