Jonkie meldt zich aan zwemtop PSV-helden blijven op afstand PZC Nieuwe sporthal aanwins leten PSV met moeite langs amateurs Van den Hoogenband content met rentree Diba wil met NAC niet het lachertje vai de competitie wordei Ranomi Kromowidjojo helpt estafetteploeg aan zilver op EK dinsdag 1 augustus 2006 door Arjen Vos BOEDAPEST - Een Gronings meisje met de exotische naam Ranomi Kromowidjojo meldde zich gisteren in Boedapest voor de eerste keer in de internationa le zwemtop. Mede dankzij een opvallend sterke race van de vijftienjarige prolongeerden de Nederlandse estafettevrouwen hun zilveren status op het Euro pees kampioenschap zwemmen. De bijzondere naam heeft Kro mowidjojo te danken aan haar vader, die van Javaans-Suri naamse afkomst is. Haar moe der is Nederlandse. Kromowid jojo is al jaren een talentvol jeugdzwemster, ze nam onlangs nog deel aan het Europees jeugd kampioenschap in Palma de Mallorca. Jacco Verhaeren be sloot haar ook op het 'echte' EK ervaring op te laten doen. De technisch directeur van de zwembond zag al op .de eerste dag van het toernooi, tijdens de 4x100 vrije slag, dat dat een wij ze beslissing was. Kromowidjojo had voor haar 100 meter 54,57 seconden nodig. „Exceptioneel goed", beet mentarieerde Verhaeren tijd. Ze is een topper, vindt met name op de 50 en 100 meter vrij kan ze ver komen. „Een top per pakt de kansen waar het moet, terwijl anderen daar tien jaar over doen. Met zo'n tijd op die leeftijd kan ik niet anders dan haar een groot talent noe men", loofde Verhaeren haar op treden. Eén ding spreekt in de Hongaarse hoofdstad natuurlijk in Kromowidjojo's voordeel: ze kan vrijuit zwemmen. Deson danks had de havo-scholiere wat zenuwen bij zichzelf be speurd. „Maar alleen goeie zenu wen, hoor." De jonge zwemster traint in Groningen bij Jeanet Mulder. Op zich gaat dat prima, al is het wat behelpen bij gebrek aan badwater. Zwemcentra Verhaeren is niet van plan Kro mowidjojo al op korte termijn naar een van de twee grote natio nale zwemcentra (Eindhoven en LUUlg. c om it Amsterdam) te halen. In de ogen van de technisch directeur werkt de huidige aanpak goed. In de aanloop naar het EK train de ze onder leiding van Mandy van Rooden. Verhaeren pleit voor voorzichtigheid, het jonge talent moet gekoesterd worden. „Maar ze blijft wel het program ma van de nationale ploeg vol gen. Haar belastbaarheid moet omhoog. 37,04 een streep door het oude nationale record uit 2004 (3.37,59). Meer dan zilver zat er echter niet in, Duitsland was veel te sterk en verbeterde het wereldrecord (3.35,22). Waanzinnige Op Groot na scherpten de Neder landse vrouwen allemaal hun es- tafette-pr aan. En het eindresul taat had nog wat beter kunnen zijn als Inge Dekker haar race beter had ingedeeld. De pupil van Verhaeren - Dekker stapte vorige maand over van Dord recht naar Eindhoven - kwam als een waanzinnige van het blok en dat brak haar lelijk op bij de finish. Desondanks zette ze een nieuw estafette-pr (54,62 seconden) neer. „Elke tiende die jé te hard ver trekt, betaal je dubbel terug op het einde", weet Verhaeren, die dacht dat het om zeker tweetien- de tot drietiende ging. Maal twee dus. Dekker: „Toch werd het een persoonlijk record, onte vreden ben ik dus niet." Vandaag kan ze weer vol aan de bak. Dekker zwemt vanavond naar verwachting eerst de halve finale van de 100 meter vrij en enkele minuten later de finale van de 50 meter vlinderslag. Dekker plaatste zich met een nieuw pr (26,31) achter Therese Alshammar als tweede voor de eindstrijd van dat laatste num mer, terwijl Chantal Groot als zesde doorging. Er is niet overwogen om de 100 vrij te laten schieten teneinde Dekkers kansen op een medaille op de 50 vlinder te kunnen ver groten. Want de 100 vrij is een serieuzer nummer dan de 50 vlinder, vindt Verhaeren. „En daar moet Dekker in de toe komst toch naartoe." GPD Marleen Veldhuis, Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo en Chantal Groot (van links naar rechts) zijn tevreden met zilver. foto Robert Vos/ANP door Arjen Vos BOEDAPEST - Waar de Oran je-vrouwen gisteren in het Alf red Haj os-complex van Boeda pest de eerste medaille opvis ten, verlieten de mannelijke collega's het bad door de zij deur. Het kwartet leek op de 4x100 vrije slag vijfde te zijn gewor den, maar werd door een te snelle overname van Stefan Oosting uiteindelijk uit de uit slag geschrapt. De grote zwem- baas Jacco Verhaeren zat er niet zo mee. „Als je bij de eer ste drie eindigt, dan is het erg. Maar nu niet." Pieter van den Hoogenband, een van de estafettezwemmers, leek er evenmin mee in zijn maag te zitten. Voor hem stond er gisteren meer op het spel dan een simpele aflossingswed strijd. Hij wilde weten hoe de vlag erbij hangt na zijn zware rugblessure en de revalidatie daarvan. In de aanloop naar het EK had de olympisch kampioen vooral moeite op de 100 meter, waar de 200 meter beduidend beter liep. In Boedapest, op zijn eer ste grote toernooi sinds de Spe len van Athene, klokte VDH 47,80 seconden. „Mooi", vond hij. „Ik zwem aardig en ben blij dat ik er weer ben." Van den Hoogenband komt tijdens het EK nog aan de start van de 50,100 en 200 meter vrij. Of er medailles aankomen, wilde hij gisteren nog niet voorspellen. „Sowieso ben ik meer bezig met tijden dan met plaatsen." Eerder op de dag deed debu tant Nick Driebergen van zich spreken. Hij pakte het Neder lands record van Klaas-Erik Zwering op de 100 meter rug slag af door 55,64 seconden op het bord te zetten. Dat was niet voldoende voor een finale plaats. GPD Film over leven wielrenner Pantai ROME - Het leven van de overleden wielrenner M Pantani wordt verfilmd. De opnames starten in sept; ber. Staatszender RAI zendt de film in 2007 uit. Regis is Claudio Bonivento. De rol van de oud-winnaar vai Tour de France en de Giro d'Italia wordt gespeeld t Rolando Ravello. Pantani maakte in februari 2004 een einde aan zijn la Hij nam, nadat hij verwikkeld was geraakt in diw dopingzaken, een overdosis cocaïne. Regisseur BonivJ wil in de film het talent en de zwakheden van de lt specialist laten zien. Acteur Ravello trainde maande: de fiets om zich voor te bereiden op zijn rol. De film kt de titel Piraat, naar de bijnaam van de wielretc ANP/SID Hasselbaink ligt onder vuur LONDEN - Jerrell Hasselbaink ligt in Engeland ot vuur. De Engelse voetbalbond FA heeft de aanvallen Charlton Athletic in staat van beschuldiging gesteld i gens het in discrediet brengen van het voetbal. De heeft volgens de FA Chelsea in een kwaad daglicht! steld in zijn autobiografie. Hasselbank, 34 jaar inmiddels, speelde in het veria vier seizoenen bij Chelsea. In zijn biografie zegt Has baink dat de Londense club zijn spelers in 2004 illej bonussen betaalde naar aanleiding van de winst op; senal in de kwartfinales van de Champions League,; is tegen de regels van de Premier League. Chelsea ontfc! de dat er extra betalingen zijn gedaan. De FA stelde een eigen onderzoek in naar de bewering De bond meldde gisteren dat voor de aantijgingen gr, bewijs is gevonden. Hasselbaink heeft tot 14 augus zich te verweren. ANP/RTR Gaztanaga wint Memorial Otxoa GETXO - De Spaanse beroepswielrennen Mikel Gaztï ga heeft gisteren in Getxo bij San Sebastian de Memo:; Ricardo Otxoa gewonnen. In de wegwedstrijd over 185,3 kilometer in het Spas! Baskenland versloeg hij zijn landgenoten Carlos Tori en Javier Benitz in de sprint. De winnende tijd bedrol uur, 3 minuten, 43 seconden. Rocardo Otxoa kwam enkele jaren geleden aan de Spa, se zuidkust om het leven tijdens een trainingsrit met: broer, die zwaargewond raakte. Een auto reed hen var. weg. ANP Clubs Israël naar neutraal terrein NYON - De Israëlische voetbalclubs moeten hun thili wedstrijden in de voorronde van het toernooi om del fa-beker op neutraal terrein afwerken. Dat heeft de En pese voetbalunie bepaald naar aanleiding van het ges; pend conflict met de radicaalislamitische Hezbollah in banon, Het gaat om de duels Hapoel Tel A-viv - NK Dc zale (Slovenië) op 8 augustus, Bnei Yehuda Tel Aviv te; Lokomotiv Sofia (Bulgarije) op 10 augustus en Be. Jeruzalem tegen Dinamo Boekarest (Roemenië). De Uefa heeft de Israëlische voetbalbond opgeroepen: voorstellen voor neutrale accommodaties te komen. Over de wedstrijd Maccabi Haifa - Liverpool uit de de, voorronde van de Champions League op 22 of 23 aug tus is nog geen beslissing genomen. ANP Voetballer Bilbao blijft gestraft voor positieve test MADRID - De Spaanse voetballer Carlos Gurpegi van Athletic Bilbao blijft voor twee jaar geschorst wegens dopinggebruik. De hoge rechtbank van Ma drid wees het beroep van de middenvelder tegen zijn straf gisteren af. Gurpegi testte in het seizoen 2002-2003 positief op nand- rolon. Volgens Bilbao is de straf niet gerechtvaardigd. Een onderzoek aan de universi teit van Extremadurajgbu volgens de club hebben uit gewezen dat de voetballer op natuurlijke wijze de be treffende substantie heeft aangemaakt. Gurpegi zelf heeft ook altijd volgehou den onschuldig te zijn. ANP door Maartje Smeets I :.JuINDHOVEN - Het mannetje wordt er stil van. Met grote ogen neemt de vierjarige Jorden het stadion met de vele duizen den PSV-1'ans in zich op. Voor het eerst is hij met zijn vader Mi chael Dielemans uit Eindhoven op de Open Dag van PSV. Een groot deel van de 25.000 bezoe kers past net als Jorden alleen in een PS V-shirt met een kinder maatje. „Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn", zegt vader Michael. „Ik kwam hier zelf voor het eerst met mijn vader toen ik elf was. Nu kom ik hier met mijn eigen zoon. Hopelijk wordt hij net zo'n fan als ik." Hoewel de bezoekers zich prima lijken te amuseren, ontbreekt er een belangrijk onderdeel op de Open Dag van PSV. Er is geen gelegenheid om de spelers te ontmoeten, een handtekening te vragen of met hen op de foto te gaan. De helden kunnen alleen door Hans Leber PAPENDAL - Hij is 130 meter lang en tien meter breed, de nieuwe sporthal van NOCNSF op het nationale sportcentrum in Papendal. Geen courante maat voor Apenkooi, maar dat is niet erg: de hal hoeft alleen maar geschikt te zijn voor atle ten, en met name de springers, de lopers en de werpers. „Nu zijn er geen excuses meer", zegt voormalig sprinter Troy Doug las. Het heeft de atleten altijd ont broken aan een faciliteit voor de wintertraining. „Dan konden ze zeggen 'ik heb een slechte win ter gedraaid' en zich daarachter verstoppen. Nu kunnen ze bij NOCNSF zeggen: 'Pak de auto en rijd naar Papendal, daar kan je trainen.' Vooral kleine scherpe dingen kan je er trai nen; de start, explosief kort spul, daar is de hal heel gunstig voor. Ook voor de werpers en de springers is het een enorme stap vooruit." De nieuwe hal werd gisteren ge opend door kogelstoter en dis- van afstand bewonderd worden, tijdens de presentatie van de se lectie en de vriendschappelijke wedstrijd tegen amateurs. Woordvoerder Pedro Salazar van PSV: „Het is bijna onmoge lijk gebleken om liet uitdelen van handtekeningen goed te or ganiseren. Vorig jaar zijn de hek ken weggehaald rond het veld. Toen hebben we voor de veilig heid besloten voor het uitdelen van handtekeningen een aparte spelersstand in te zichten op de cuswerper Rutger Smit en tech nisch directeur Charles van Commenée van de sportkoepel. Die laatste gaf aan de hal al der tig jaar te hebben gemist. Hij noemde het gebouw van groot belang om de ambities die Ne derland heeft als sportland te verwezenlijken. Voor al de ont wikkeling van de fysieke gesteld heid van de atleten en de kracht van de sporters zijn gebaat met de nieuwe accommodatie, denkt Van Commenée. De hal is semi-permanent, staat er in principe voor slechts vijf jaar, aangezien een vaste trai ningshal nog enkele jaren aan planologische procedures had gevergd. Naast de hal, waar ook handboogschutters, schermers en boksers terecht kunnen, is een kleine verblijfsaccomodatie gebouwd. Douglas: „Vroeger hep je tussen de trainingen door te niksen, eigenlijk extra moe te worden. Nu kun je in je eigen ruimte wat slapen of studeren of een hobby bedrijven. Dat is ook een grote stap vooruit. De hal is goed voor de toekomst, Ne derland krijgt meer medailles." GPD parkeerplaats." „Maar ook daar was het een gekkenhuis. We heb ben honderden mensen moeten teleurstellen. Daarom zeggen we nu tegen de mensen dat ze bij de trainingen van harte wel kom zijn op de Herdgang. Daar kunnen ze in alle i'ust een praat je maken met de spelers en op de foto gaan." Kinderwagens Van x-ust is geen sprake op de Open Dag, waar vooral mensen met kinderen op afkomen. Vele buggy's en kinderwagens slinge ren door de drukte. Niet zelden klinkt een streng uitgesproken 'hier blijven' als er weer een in roodwit gestoken koter in de me nigte dreigt te verdwijnen. Behalve met snoep, chips, fris drank en frietjes worden de kids verwend met PSV- spulletjes. In de Fan Shop en de Supporters winkel vliegen met name de nieuwe thuisshirts de deur uit. Bij de winkels houden vier ste wards in de gaten dat het niet te druk wordt binnen. Tien erin, tien enxit. Ook de supportersver eniging doet goede zaken op de Open Dag. Om twee uur hebben zich al honderd nieuwe leden aangemeld. Voorzitter Ger van Os: „Zo'n Open Dag is een nood zaak voor de club en de fans. Hier komen kinderen voor het eerst in contact met PSV. Dat zijn de fans van later." Met veel bombarie bereikt de dag om kwart over drie een hoogtepunt. De coach, de spelers en de tech nische staf presenteren zich aan hun fans. Gomes, Vennegoor of Hesselink, Afellay, Aissati, Alex en vooral Phillip Cocu oogsten een sta dionwaardig lawaai. De techni sche staf, met nieuwe coach Ro nald Koeman, moet het doen met een luid, maai' beschaafd ap plaus. „Het is even afwachten met Koe man", vindt fan Freddy Lode- wijks uit Eersel. „Hoewel de wedstrijd tegen Newcastle (afge lopen weekeinde 3-2-winst voor PSV) me goede hoop geeft." GPD De jeugd was goed vertegenwoordigd op de open dag van PSV. Nooit eerder trok de open dag van PSV zo veel toeschouwers als gisteren. Ruim 27.000 bezoekers werden geteld. Zij zagen ook nog een oefenduel tegen amateurvoetballers uit de regio, dat PSV moeizaam won (4-0). door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Was het de zware ochteixd- training of was het de ambitie van de tegen stander, die PSV gisteren parten speelde? Het zal van beide wel iets geweest zijn. Het team van Ronald Koeman had in een oefen- pot tegen een selectie van regionale ama teurvoetballers moeite genoeg om het kwali- teitsvex'schil in cijfers uit te drukken. Pas in de blessuretijd van de eerste helft, het duel duurde tweemaal 25 minuten, viel er voor het publiek een eerste doelpunt te vieren. Vennegoor of Hesselink benutte een strafschop, nadat Beerens ten val was ge bracht. Tot die tijd hield het keurkorps amateurs, samengesteld uit clubs waarmee PSV een sa menwerkingsverband heeft, meer dan be hoorlijk stand. De door Jan Poortvliet (Nue- nen en ARnemuiden) getrainde ploeg kreeg zelfs de beste kans. Die werd door Bas van der Reijken (Gemert) nipt gemist, omdat Go- foto's René Manders (GPD) en Robin Utrecht (ANP) mes sterk ingreep. Na de rust hep PSV redelijk vlot weg tot 4-0. De doelpunten kwamen toen van Koné, Farfan en er was een eigen doelpunt van doelman Bas Cre- mers (RKWO) die pech had dat een schot van Simons via de paal en zijn rug het doel in rolde. Bij PSV maakten Salcido en Da Costa hun debuut voor eigen publiek. Beasley en Afel lay bleven met blessures aan de kant. Ver der kwamen alle selectiespelers in actie, be halve Smit. Opmex-kelijk was de presentatie van Lee Nguyen als lid van de selectie. Ruim een week eerder werd hij naar het tweede overgeplaatst. GPD door Bas Timmers BREDA - Nog geen overwin ning deze voorbereiding op een profclub, veel blessures en eexx selectie die nog niet compleet is. Tijd om aan de alarmbel te trek ken, vond Anouar Diba. „We willen niet het lachertje van de eredivisie worden." Diba was gisteren samen met Leonardo de enige NAC-speler die op het veld trainde, onder lei ding van fysiotherapeut Wilfred Sip. Er was echter geen sprake van een straf, vertelde de Marok kaan. Net zoals er volgens hem niet te veel gezocht moet wor den achter het feit dat het duo zondag rust kreeg tijdens de fi nale van het Spanjaardsgattoer- nooi. „Stx'af krijg je alleen als je iets vei'keerds hebt gedaan." Dat is in zijn ogen niet het ge val. „Al vonden de trainers wel dat ik vrijdag tegen Baronie een slechte wedstrijd speelde en daar gaf ik ze gelijk in." In de rust van die wedstrijd werden hij en Leonardo gewisseld en zondag zaten ze dus op de tribu ne bij het met 1-3 verloren duel met RBC. Van een straf of con flict is volgens Diba echter geen sprake. Wel stapte hij de afgelopen da gen op trainer Ernie Brandts en technisch manager Earnie Ste wart af, om zijn zorgen te uiten over de huidige speelwijze. „Ik word op dit moment te weinig betrokken in het spel, krijg wei nig bruikbare ballen. Als het goed is, krijg je de bal dexdig me ter van de goal van de tegenstan der, nu is het vaak op eigen helft." Kern van het probleem ligt vol gens hem in de bezetting op het middenveld. NAC speelt de laat ste weken met de punt naar vo ren, dus met twee min of meer contx-olerende middenvelders en één aanvallende. Diba vindt die tactiek te aanvallend, te kwets baar. „Dan moet je echt veel sterker zijn dan de tegenstander om dat te doen, zover zijn we nog niet. En dan word je ook door een eer- stedivisieclub als RBC soms overlopen. Dat baart me zorgen, ik wil niet nog zo'n seizoen als het vorige. We willen niet het la chertje van de eredivisie wor den." In zijn optiek moet de ploeg uit Breda met de punt naar ren spelen, met een defens middenvelder dus. Dat bre meer stabiliteit in die linie daarmee in het elftal, denkt „Ik heb slechts mijn mening geven, maar de manier van sj len blijft uiteraard een ke van de trainer en dat accepl ik. Het is niet de bedoeling w een hele discussie op te sij ten." De technische staf ondersch: volgens hem wel een deel zijn opvattingen en zorgen, het is niet de bedoeling van ba om weer een hele discussi beginnen over het systeem NAC met twee of drie spil moet spelen. „Want toen ik contract verlengde, is mij verteld dat we met drie aan Iers gingen spelen. Dan kon in de rol van x'echtsbuiten daar schik ik m men in." GPD Freire wint ook Draai van Kaai ROOSENDAAL - Oscar Fri heeft gisteravond in RoosenJ het criterium Draai van de lij gewonnen. De Spaanse sprinter van de! bobank-wielerploeg was na kilometer de snelste van kopgroep van drie renners. Noor Thor Hushovd eindi als tweede, Koos Moerenh als derde. ANP Ricksen terug bij Rangers GLASGOW - Fernando Riekt keert vandaag terug bij de vc balselectie van Glasgow F' gers na een periode in een I dens afkickcentrum. De Nederlandse voormalige ai voerder van de Schotse d werd drie weken geleden weg stuux'd na een incident j: Zuid-Afrika. Hij had water gooid naar vliegtuigpersone De middenvelder verbleef i Sporting Chance Clinic in den, opgezet door de Eng oud-international Tony Ad In deze kliniek worden sp mensen met een verslaving holpen. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32