Westerschelde blijft racebaan PZC PZC Zelf worden we er ook rijker van Vies, vervallen en toe aan restauratie Het is een zegen dat we dit meemaken ,11 Waterpolitie begint onderzoek naar te hard varende zeeschepen Orgelconcert in Kapelle Wemeldinge helpt Roemenië Paarden weitje onbebouwd dinsdag 1 augustus 2006 loor Frank van Cooten TERNEUZEN - Zeeschepen va- en nog steeds te hard op de Westerschelde. Twee recente /oorvallen getuigen daarvan. )c Zeeuwse waterpolitie begint iaarom met Belgische hulp on- lerzoeken naar hinderlijke wa- erbewegingen van de twee be rokken zeeschepen op de Wes- crschelde. Je voorvallen .vonden plaats op iS en 29 juli. In beide gevallen :ijn binnenvaartschepen in de jroblemen gekomen door hin- ïerlijke vaarbewegingen van :eeschepen. Onderzocht wordt >f de kapiteins en de loodsen /an de zeeschepen strafrechte- ijk vervolgd kunnen worden, dun wordt het in gevaar bren- ren van de algemene veiligheid /an personen of goederen ten aste gelegd. Tegen de kapiteins Werkstraf yoor geweld MIDDELBURG - Voor opeu- ijke geweldpleging kreeg een !2-jarige Vlissinger gisteren 54 iur werkstraf en twee weken /oorwaardelijkc celstraf opge- egd door de Middelburgse poli- ierechter. De verdachte schopte en sloeg [7 april in Koudekerke zonder ;nige aanleiding een man. De of- icier van justitie noemde dat ge- Irag 'misselijkmakend'. iAPELLE - De Nederlands Her- /ormde Kerk in Kapelle krijgt jaterdag bezoek van de Roe- neense organiste Nicoleta Pa- •aschivescu. De Roemeense, die sinds 2004 or ganist is in de Theodorkirche in Basel, geeft op die dag om 20.00 lur een concert. Ze speelt onder neer jwerken van Bach, Vivaldi, VIendelssohn en Mozart. agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en de loodsen wordt proces-ver baal opgemaakt. Probleem is volgens woordvoerder E. Kras- zewski van het korps landelijke politiediensten dat hinderlijke vaarbewegingen op de Wester schelde volgens het reglement Westerschelde niet strafbaar zijn. Dat is wel het geval op wa teren als de Oosterschelde en het Schelde-Rijnkanaal. „Als po litie zien we uiteraard graag dat hinderlijke vaarbewegingen ook op de Westerschelde strafbaar worden. Nu dat nog steeds niet het geval is, wijken we daarom uit naar het wetboek van straf- recht. Dat is heftig, want hier door is sprake van een misdrijf. Wij moeten nu zien te bewijzen of er inderdaad sprake is van een misdrijf. Daarom zijn we met het onderzoek gestart. Dit komt hoogst zelden voor maar gezien de ernst van de zaak ne men we dit serieus." Waterschade Een gedeeltelijk met tarwe bela den binnenvaartschip werd maandag 25 juli tussen Terneu- zen en Hansweert voorbijgelo pen door een zeeschip. Het zee schip veroorzaakte hierbij een zodanige golfslag dat het water de woning van het binnenvaart schip binnendrong. Het veroor zaakte ernstige waterschade in woning en stuurhut. Ook de au to op het achterdek stond tot aan de bumpers in het water. Doordat het water ook het laad ruim binnendrong werd de tar we nat en kan slechts als vee voer worden gebruikt. De scha de bedraagt 16.800 euro. Tot overmaat van ramp viel de motor uit en was de schipper ge noodzaakt in het hoofdvaarwa ter ten anker te gaan. De ge schrokken schipper en zijn be manning zijn door een collega naar Terneuzen gesleept. Op 29 juli voeren drie binnen schepen de Oostsluis van Ter- neuzen binnen op het moment dat een zeeschip op de Wester schelde de havens van Terneu zen passeerde. Door de golfslag en zuiging die het schip veroor zaakte kwamen de binnenvaren de schepen in de problemen. Door het waterniveauverschil van veertig centimeter brak de voortros van een als eerste vast gemaakte duwcombinatie. Rakelings De stuurman die op het voor schip aan het werk was zag de tros met grote snelheid rake lings langs zijn hoofd vliegen. Het gebroken uiteinde van de tros kwam dertig meter verder in het ruim terecht. In verband met de ernst van de voorvallen heeft de waterpolitie na overleg met het Openbaar Ministerie in Middelburg en via een verzoek om rechtshulp bij de Belgische justitie in Antwerpen beide kapi teins van de zeeschepen ge hoord. De schepen liggen mo menteel in Antwerpen. Daarom was toestemming nodig van de Belgische justitie om in Antwer pen aan boord te gaan van de zeeschepen. Beide loodsen wa ren niet meer aan boord en wor den later gehoord, STREEKACTIVITEITEN SOES - R.K.Maria Magdalenakerk, >pen voor bezichtiging: 12.30-16.30 uur Xmbachtscentrum van de Hollandsche loeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie liverse ambachten; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bil- arl ouderen, buurtwerk Goese Polder; 3rote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling ioor Sjoerd Tamminga; A/V, Singelstraat, 14.00 uur: Stadsrond- eiding door stadsgidsen; levalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma in CODP-patiënten; 1AIMSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo voor )uderen vanaf 50 jaar; (APELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- )a; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: /Velfarewerk; (LOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 jur: Geopend voor publiek, gidsen zijn lanwezig; (RUININGEIM Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; /ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 lur: Biljarten. Adinda Timmerman, Mirjam de Kok, Frans de Kok en Arie van der Maas (vlnr) vertrekken vrijdag met negen anderen naar Roemenië. foto Willem Mieras door Rob Paardekam WEMELDINGE - Een dertien man ster ke delegatie uit Wemelding'e vertrekt komende vrijdag voor tien dagen naar het Roemeense dorpje Pïr om de plaatse lijke schoolkinderen te vermaken en nieuwe speeltoestellen te geven. „Het is gek, maar als wij dat soort initiatieven niet nemen, doen de mensen het zelf ook niet", zegt Arie van der Maas, die al voor de derde keer meegaat. „Ik denk dat dat met het verleden te maken heeft. In de tijd van Ceausescu werd elk initiatief de kop ingedrukt." Ondanks die verklaring is het voor de Roemenië-gangers uit Wemeldinge steeds weer een vreemde gewaarwor ding om te zien hoe de mensen berusten in hun povere bestaan. „Bij de school lag een oude wip", vertelt Frans de Kok, die al twee keer is meegereisd. „Met een paar simpele plankjes was daar nog heel wat van te maken. Dat hebben we toen maar gedaan, want zelf doen ze dat gewoon niet." Een ander voorbeeld is het wc-gebouwtje dat de Wemeldingers vorig jaar hebben ge bouwd voor de onderbouw van het schooltje in Pïr. „Pas daarna hebben ze zelf voor de bovenbouw ook zoiets ge realiseerd", weet Arie van der Maas. „Wat die Plollanders kunnen, kunnen wij ook, moeten ze hebben gedacht. Het blijft gek dat wij dat in gang moeten zet ten." De contacten van de Protestantse kerk in Wemeldinge met het dorp Pïr date ren al van het begin van de jaren negen tig. Nadat enkele gemeenteleden het plaatsje in die tijd een paar keer had den bezocht, ontstond in de jaren erna - op de kerstpakkettenactie na - voofal een schriftelijk contact. Sinds twee jaar is dat weer helemaal anders. In 2004 ging een groep van vijftien mensen naar Roemenië om onder meer een school plein aan te leggen. Die reis werd vorig jaar herhaald. Toen werd onder meer een nieuw wc-gebouwtje gerealiseerd, kon met geld uit Wemeldinge een nieu we weg naar de begraafplaats worden aangelegd en organiseerden de jongeren uit het Zeeuwse dorp een kindervakan tieweek voor de plaatselijke jeugd. „Dat was een groot succes", vertelt Mir jam de Kok, die ook dit jaar weer van de partij is. „De eerste dag kwamen er nog maar twintig kinderen, maar op het laatst waren het er meer dan honderd." Disco tiet is de groep opgevallen dat er - ook onder de jongeren - nogal wat haat en nijd tussen de bevolkingsgroepen be staat. Zo heerst er enige spanning tus sen de Roemenen en de Hongaren, die allebei zo'n veertig procent van de be volking in het dorp uitmaken. „Maar ze spannen dan wel weer samen tegen de zigeuners", zegt Adinda Timmerman. „Dat is een soort van gezamenlijke vij and. Toen we een disco-avond organi seerden, mochten de zigeuners er van hen niet in, Nou, dan gaan wij ook niet, hebben we gezegd. Uiteindelijk moch ten ze toch naar binnen en hebben we iedereen zelfs samen op de foto gekre gen, al kostte het wat moeite." Dit jaar organiseren de jongeren uit We meldinge opnieuw een kindervakantie week voor de jeugd. De ouderen gaan speeltoestellen plaatsen voor de boven bouw van de school. Een vrachtwagen vol met spullen is zondagavond al naar Pïr vertrokken. Daarin zitten ook ber gen kleding voor de kinderen in het dorp en spullen voor het ziekenhuis in het vlakbij gelegen Tasnad. „Daar heb ben we vorig jaar ook al het nodige ma teriaal afgeleverd", zegt Van der Maas. „Eigenlijk hebben ze er gebrek aan al les. Het is me sowieso opgevallen dat Roemenië, voor een land dat volgend jaar bij de Europese Unie komt, nog niet erg ontwikkeld is. Het is daar onge veer zoals het in Nederland zestig jaar geleden was. Neem dan Hongarije, waar we doorheen rijden. Dal land is in rap tempo heel erg westers geworden. In Roemenië gaat het veel langzamer." Heel initiatiefrijk mogen de Roemenen dan misschien niet zijn, gastvrij zijn ze des te meer. „Soms iets té gastvrij", vindt Mirjam de Kok. „In hun pogingen ons zo goed mogelijk te ontvangen, aten we het eerste jaar wel twee keer per dag warm. We hebben toen gezegd dat een boterham met jam 's middags voor ons ook prima was." Frans de Kok - de va der van Mirjam - kan zich nog herinne ren dat in datzelfde jaar het zaaltje in de school vol stond met ziekenhuisbed den voor de Nederlanders. „Die hadden ze speciaal laten komen. Heel aardig na tuurlijk, maar wij voelden ons daar best bezwaard door en hebben gezegd dat ze dat niet meer moesten doen. Wij slapen net zo goed op een matje op de vloer. Zo gaat het nu gelukkig ook." Rijker Het Wemeldingse gezelschap vertrekt komende vrijdag in twee bussen naar Roemenië. Om al het goede werk dat ze daar doen mogelijk te maken, hebben ze het afgelopen jaar diverse acties ge houden. „Maar laat duidelijk zijn dat we niet alleen gaan om goed voor die mensen te doen", benadrukt Van der Maas. „Zelf worden we ook veel rijker van zo'n reis." Adinda Timmerman knikt. „Je weet dan weer hoe goed je het zelf hebt. Na thuiskomst ben ik daar best wel mee bezig, als ik weer zie wat ik zelf allemaal heb. Na een paar weken ebt dat weerweg, hoor." Meer informatie over de komende reis is te vinden op de site www.kerkwemel- dinge.nl. Daar zijn ook verslagen en fo to's van de twee vorige reizen te vinden. door Maartje Huijben SCHERPENISSE - De vrijwilli ge molenaar Leen Verhage schrikt bij het zien van de rava ge in molen De Korenbloem in Scherpenisse. „Vroeger, in de tijd dal de molen nog draaide, kon je hier van de vloer eten. Echt waar." De eens zo fier in de wind staan de molen De Korenbloem ligt er gehavend bijAlsof ze een groot gevecht heeft verloren. In zeke re zin is dat ook zo. Het gevecht met de tand des tijds heeft de molen ernstig aangetast. Plet on kruid staat meters hoog. De muur is grauw. De wieken en de galerij zijn rot en het terrein wordt gebruikt als opslagplaats. Er staat een boot, er liggen oude dakpannen en steigermateriaal. „De gemeente zou eigenlijk het terrein moeten bijhouden", meent Hage. „Zoals het er nu uitziet, nodigt het alleen maar uit om er nog meer rotzooi bij te gooien. Hartstikke zonde." In de molen is het niet veel be ter. Spinnenwebben overheer sen en overal ligt rotzooi. Spij kers, hamers, zelfs een verdwaal de spijkerbroek. Verkleurde te keningen van basisschoolkinde ren herinneren aan de tijd dat de molen nog maalde en school klassen een kijkje kwamen ne men. Koud kunstje Dat is reeds lang geleden. De molen staat al zo'n tien jaar stil De molenaar wijst naar een afge broken balk die op de eerste ver dieping ligt. „Kijk, deze balk is zeg maar de rem. Hij hoort aan de staart van de molen. Van be roep ben ik timmerman. Ik heb altijd bij de gemeente gewerkt, Voor mij is het een koud kunstje om dit te repareren. Dat kost hooguit een dag als je met twee man bent. Tien jaar geleden brak deze balk af, waardoor de molen niets meer kon. Ik heb het toen tegen mijn chef gezegd, maar die zei simpelweg 'dat re pareren we niet' en toen is de molen op slot gegaan." Sinds de sluiting komt Verhage zo af en toe in de molen. „Op ver zoek. Begin dit jaar ben ik hier nog geweest met een groepje dat de molen wil nabouwen. Het is nu een grotere ravage dan toen. Ik denk dat er af en toe wat jeugd in molen zit." Dat lijkt heel aannemelijk. Op de eerste verdieping zitten over al klodders smeervet., zelfs op de ramen. Op de derde etage is zelfs een klein zithoekje ge creëerd met stoelen. Een-ver dwaald zakje drop ligt op de grond. „Tja, dat krijg je als iets zolang ongebruikt staat." Houtworm Het houtwerk in de molen is ern stig aangetast. „Bijna overal zit houtworm in", meldt de mole naar. „En veel balken zijn rot. De galerij ga ik in ieder geval niet op. Ik denk dat je er zo door heen zakt." De korenmolen staat ook scheef. „Dat staat hij al sinds de bouw", weet de molenaar. „Hij is toen ongeveer een meter ge zakt, maar heeft altijd zo ge- Ondervoede zeehond aangespoeld NIEUWVLIET - Op het strand bij strandpaviljoen De Boekanier in Nieuwvliet is gisteren een zeehondje van zes weken oud aangespoeld. Het beestje was zwaar onder- voed en hacl een ontstoken linkeroog. Ze is overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen. „Een zeehond- verlaat na vier weken de moeder. Het jong moet dan te gen de dertig kilo wegen. Deze zeehond woog echter maar tussen de tien en vijftien kilo", aldus J. van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ). De zeehond werd gistermiddag tegen drie uur gevonden; door een strandwacht van de reddingsbrigade in Nieuw-; vliet. Ook in Poortvliet is gisteren een jonge zeehond ge vonden. Dit beestje was minder fortuinlijk dan Fabiënne. Het beestje van eveneens zes weken oud was al overleden. Vader en zoon mishandeld SEROOSKERKE (W) - In de nacht van zondag op maan- - dag zijn op een camping aan de Gapingseweg in Seroos- kerke een 38-jarige Duitser en zijn 17-jarige zoon mishan deld na een conflict wegens geluidsoverlast. Omstreeks kwart voor één had de Duitse familie uit Weeze zoveel last van de muziek die feestende buren draaiden dat de va der en zoon gingen vragen of het wat zachter kon. Hierna ontstond een vechtpartij, waarbij het duo werd gestompt en getrapt door enkele personen die aanwezig waren op het feestje. Beiden verloren even het bewustzijn en liepen diverse kneuzingen en zwellingen op. De jongen was er het ergst aan toe. De andere familie bood later nog wel haar verontschuldiging aan. De vader en de zoon hebben aangifte gedaan. De politie zoekt getuigen. Actie tegen tijdelijke parkeerplaats MIDDELBURG - De extra tijdelijke parkeerplaats in het park aan het Molenwater in Middelburg is helemaal niet nodig. Dat vindt omwonende M. van Asperen. Hij heeft gisteren posters opgehangen uit protest tegen de gepar-.. keerde auto's. Van Asperen vindt dat er in de buurt par keerruimte genoeg is. Bovendien vindt hij het zonde om auto's in het park te laten staan. De gemeente heeft dertig extra parkeerplaatsen in het park gemaakt omdat bewo ners van het wooncomplex er tegenover niet in hun par keerkelder mogen parkeren. Die kelder is gesloten omdat er scheurtjes in het dak zitten, Volgens Van Asperen wordt zijn actie gesteund door de bewoners van het woon complex tussen het park en de Zuidsingel. De actie had weinig succes. Een uur nadat Van Asperen de posters op hing, waren ze verdwenen en stond het park vol. Dievegge moet schade vergoeden MIDDELBURG - Een 42-jarige vrouw uit Sluiskil kreeg" gisteren wegens diefstal van een portemonnee dertig uur voorwaardelijke werkstraf opgelegd door de Middelburg se politierechter. Aan het slachtoffer moet ze 363 euro schadevei'g'oeding betalen. De Sluiskilse zag 20 februari haai- kans schoon toen ze in een winkel in Hulst een porte monnee bij de kassa zag liggen. Ze pikte de beurs in en koos het hazenpad. De pasjes en papieren die in de porte monnee zaten, had ze naar de gedupeerde opgestuurd. Het geld had ze achtergehouden. Door de camera's die in de winkel hangen, kon de identiteit van de verdachte ach terhaald worden. Officier van justitie E. Bethlehem had twintig uur werkstraf en de betaling van de schade geëist. door Cornelleke Blok GOES - Cornelia Hollestel- le-Versluis (90) uit Goes kan er maar niet over uit. „Dat we dit nog mogen meemaken", stamelt ze. „Ik ben 90, mijn man 92 en we zijn 65 jaar getrouwd. Het is echt een zegen." De huwelijksdag van het Goese paar was eigenlijk al afgelopen zondag. Met een grote receptie in de Hollandsche Hoeve in Goes vierden Cornel is en Corne lia Hollestelle-Versluis het jubi leum. Gisteren kwam er nog een spe ciale dag achteraan: burgemees ter D. van der Zaag kwam op be zoek. Een oude bekende van het echtpaar, want vijf jaar geleden, bij het zestigjarig jubileum kwam Van der Zaag ook al langs. „Ja, hij kende ons nog hoor", vertelt meneer Hollestel- le trots. Samen met zijn vrouw zit hij voor het raam van hun woning aan de Oude Singel in Goes. Op de tafel prijkt de brief van de koningin. Het echtpaar Hollestelle, dat oorspronkelijk van Noord-Beve land komt, is dan wel 65 jaar ge trouwd, ze kennen elkaar al on geveer zeventig jaar. „Ik konfS uit Kortgene en mijn vrouw uit'. Wissenkerke. Ik ging een eindje; fietsen en toen kwamen we el-jr kaar tegen. Later zag ik haar' nog eens op een burgemeesters- - feest in Wissenkerke. Vanaf* toen hadden we verkering", legt:, meneer Hollestelle uit. „Ja, in; die tijd had je nog een feest als«' de burgemeester werd inge-- wijd", licht zijn zoon toe. Na vijf jaar verkering trouwde.- het stel op 30 juli 1941. Meneer! Hollestelle moest op de grote' dag wel gewoon werken. „Ik; moest om vijf uur op. Het was al- tijd heel druk in de zomer." Druk heeft het echtpaar het nog; steeds, met bezoekjes aan de; zoon en dochter en de vier klein kinderen, of met hobby's. Me-! vrouw Hollestelle gaat regelma-" tig een rondje lopen of op de kof-; lie bij de buurvrouw, die ook uit: Kortgene komt. Meneer Hollese-_ telle: „Ik ga vaak een rondje fiet-» sen. Elke middag ga ik ook bil-- jarten. De soos is nu vier weken- dicht, maar maandag mag ik ge-! lukkig weer." draaid. Het is mogelijk om hem recht te zetten, maar ik vraag me af of ze dat gaan doen. Daar hangt een behoorlijk kosten plaatje aan." De Korenbloem staat- op de no minatie om gerestaureerd te worden. Wanneer dat is, is nog niet bekend. „Ze roepen het al zeker vijftien jaar", zegt Verha ge. „Eer het zover is, zijn we weer een paar jaar verder." Er lijkt iets meer schot in te zit ten. De gemeente Tholen heeft onlangs bij het Rijk subsidie aangevraagd. Zien we Verhage na de restauratie terug als vrijwillig molenaar? „Ik weet het niet. Het zal nog wel een paar jaar duren, dan ben ik te gen de zeventig. Ik weet niet of ik er dan nog op zit te wach ten." Cornelia en Cornelis Hollestelle-Versluis zijn 65 jaar getrouwd. foto Willem Mieras DEN HAAG - Het voormalige paardenweitje aan de Melanen- dreef en de Ierlandstraat in Ber gen op Zoom wordt voorlopig niet bebouwd. Dit is het gevolg van een uit spraak van de Raad van State. K. van Ginderen wil op hel per ceel vijf huizen bouwen. Het col lege van B en W steunde het plan, maar de gemeenteraad was tegen. Van Ginderen proce deerde bij de Raad van State te gen de weigering van de raad om het bestemmingsplan te her zien. Maar zo'n beslissing van de gemeenteraad kan niet bij de rechter worden aangevochten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25