vrolijk Van zo'n wijk word je niet PZC 2 Broekbos dinsdag 1 augustus 2006 Nimmer zo'n onaantrekkelijke aanlegplaats gezien als in Bergen op Zoom. Het pontje vaart het laatste stuk door het industriegebied van de Markiezenstad. Aan bak en stuurboord bedrijven. Maar ook een jachthaven. Wat een plek om aan te meren. Medepassagier Eric Tielemans vertelt dat deze jachthaven nauwelijks in trek is bij passan ten. Hij weet dat veel Brabanders hun bootje afmeren in een van de Zeeuwse jachthavens. „Daar zijn mooiere lig plaatsen en ze zijn ook nog eens dichter bij open water." Bergen op Zoom Markizaatsmeer De toeristische veerdiensten bestaan tien jaar. Fiets een rondje met een pontje is nu ook: loop een rondje met een pontje. Bij de aanlegplaatsen van de boten zijn wandelroutes uitgezet. De PZC verkent ze. Vandaag: Bergen op Zoom-Tholen. foto's Willem Mieras vanuit de living naar een boerde- rette. Dat is noch leuk voor je zelf noch voor de buren. Aan de andere kant van het Schelde-Rijnkanaal gaat de wandelroute met name door hef landbouwgebied rondom het stadje Tholen. Aan het einde van de haven passeert de wande laar misschien wel het mooiste voetbalveld van Zeeland. Het is niet eens een officieel veld, maar het domein van de plaatse lijke jeugd. Het trapveld is voor driekwart omgeven door dijken waardoor het lijkt op een arena. Halverwege de tocht, in het buurtschap Oudeland, ooit de oudste parochie van het eiland, trekt het plaatselijke kerkhof de aandacht. Wederom een hele mooie stek. Daar begraven lig gen tussen het hoge gras, tussen die paar oude en nieuwe grafste nen, lijkt ook Iris de Groot wel wat. Deze Haagse verblijft op camping Gorishoek in Scherpe- nisse en wandelt over het hele voormalige eiland. De manage- mentconsultant vindt de stilte en de landelijkheid overweldi gend. „Ik kom hier helemaal tot rust." Ze is zeer te spreken over de bevolking. „Gastvrij en vrien delijk. Altijd bereid tot een praatje en een uitleg." Alleen heeft niemand haar kunnen ver tellen waarom een weg ten zui den van Tholen de Razernijweg heet. „Geeft niet. Nu kan ik daar zelf een verhaal bij verzin nen." Emile Calon Pas een kwartier na het ver trek vanaf de aanlegplaats wordt de wandelroute van van daag interessant. Dat is als de wandelaar op een dijk staat en uitkijkt over de Binnenschelde, een kunstmatig meer in 1987 ontstaan als onderdeel van de Deltawerken na afdamming van een deel van de Oosterschelde. Jarenlang bestond de westelijke rand van deze plas uit opgespo ten zand tot bij de gemeente het plan ontstond daar een woon wijk aan te leggen. Nu staan daar zo'n drieduizend woningen en de laatste plekjes worden in middels opgevuld. teit. Nu zijn er weer plannen de Binnenschelde zout te maken. Ze moet het nog zien, want me nig waterkwaliteitsplan wordt tijdens de rit afgeschoten, ver dwijnt geruisloos, moet op nieuw bestudeerd worden of wordt zodanig aangepast dat het effect nihil is. Volgens haar wordt er zoveel gediscuteerd om te laten zien dat de Bergse Plaat een volwaardig onderdeel is van Bergen op Zoom. „Het heeft al les te maken met een verkeerd gevoel van betrokkenheid." Heel wat architecten hebben een bijdrage mogen leveren aan deze nieuwe wijk, maar echt vro lijk word je daar niet van. Het lukt hen niet om verscheiden heid in eenheid te combineren. Een hele straat dezelfde gevels, dezelfde voordeuren. Dat boeit niet. Het is dat de bewoners, na het betrekken van de eigen wo ning, direct aan de slag gaan om hun huis onderscheidend te ma ken anders zou de Plaat wel heel erg saai ogen. Voetbalveld Aan de noordoostelijke rand van de Plaat staan vrijesec- tor-woningen. Hier is bewust ge stuurd om te voorkomen dat dat gebied verworden zou tot een al legaartje aan stijlen. Modern staat naast modern, landelijk naast landelijk. Aan de andere kant van de Bergse Plaat, het eerste deel, werd die indeling nog niet gehanteerd en staan ve le typen vrije woningen kris-kras door elkaar wat leidt tot soms wel heel merkwaardige combinaties. Heb je zelf een zeer modern-ogende woning la ten bouwen, kijk je hele dagen Binnenschelde en Bergse Plaat bij Bergen op De tocht van vandaag voert rondom de Binnenschelde en is met name een confrontatie met de hedendaagse massa-architec tuur. Eerst gaat de route echter langs het paai- en opgroeige- bied van snoeken. In deze tijd van het jaar is daar niet veel van te zien. Het gebied lijkt, zo op het oog, op een van de vele jonge natuurgebiedjes, ontstaan op opgespoten gronden. Veel grassen, riet en wat lage strui ken. Maar in juni zwemmen van- Kerkhof in het buurtschap Oudeland bij Tholen. uit dit gebied, dat dan deels on der water staat, telkens zo'n 20.000 jonge snoekjes de Binnen schelde in. Die roofvisjes moe ten de witvispopulatie in toom houden. Die verpest namelijk de kwaliteit van het water van dit binnenmeer. De witvis woelt de bodem om waardoor fosfaten vrijkomen en algen welig kun nen tieren. Bewoonster Nicole Aarts noemt de waterkwaliteit redelijk. Maar goed zal die nooit worden, voorspelt ze. Volgens haar wor den jaarlijks vele uren en dui zenden euro's verdisconteerd als het gaat om de waterkwali- Zoom. foto Ludo Goossens Het Donkmeer, grofweg tus sen Berlare en Uitbergen in Oost-Vlaanderen, geldt als het mooiste en visrijkste meer van België. Het is, met eenden kooi, ook een natuurreservaat. Fietsen, wandelen en varen zijn er geliefde bezigheden. Het is een beetje zoeke^ naar even wicht tussen recreatie en na tuur. Het water ontstond dank zij turfsteken. Door verlanding vormde zich langs de oevers moeras. Riet, wilgen en elzen ge dijden er: het werd een broek- bos. Essen, schietwilgen en ei ken maakten er vervolgens een opgaand bos van, met een rijke struikenvegetatie en vele plan ten, zoals de gele lis. De mens voegde er snelgroeiende populie ren aan toe, die het natuurlijke nogal verpesten. In het bezoe kerscentrum aan de Donklaan in Overmere wordt alles uit de doeken gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22