Aardaker siert Zeeuwse dijk PZC Je kon de medicijnen bij de gezusters afhalen Vriendinnen a vanaf de laohere schole nieuwe raadkaart 20] fa dinsdag 1 augustus 2006 De lathyrusbij op een pronkerwt. foto Chiel Jacobusse Dijkflora is natuur schoon waarin Zee land wat te bieden heeft. Een van de planten die we onder dat natuurschoon kunnen rangschikken is aardaker. Hier en daar op goed beheerde dijken kun nen we de heldere purperro de bloemen zien staan. Vaak staan ze in gezelschap van de paarse vogelwikke en de gele veldlathyrus. Een bont gezelschap. De aard aker behoort overigens ook tot het plantengeslacht van de lathyrus, die op haar beurt weer is onderge bracht bij de familie van de vlinderbloemigen. De naam aardaker is terug te brengen tot aardeikel. Aker staat hier namelijk niet voor een soort putemmertje -wat door sommige wel gedacht wordt- maar voor het verwante woord eikel. De eikeltjes wor den toegeschreven aan de vorm van de knolletjes die de plant in de grond produceert. Dat zijn stengelverdikkingen in de grond van de plant zelf. Onder de grond maakt de plant uitlopers en op elke plaats waar de plant weer nieuwe wortels vormt voor een volgende plant, wordt weer op de stengel een nieuwe eikel gevormd. De aardaker is meer derjarig. Elk knolletje loopt ie der jaar weer opnieuw uit. De plant heeft ongeveer drie jaar nodig om tot een knolletje uit te groeien. Vroeger had de bevol king het geduld zo'n lange tijd te wachten om de knolletjes ter grootte van een pinda te oog sten. Letterlijk zullen de kleine knolletjes geen gewicht in de schaal gelegd hebben. Dat deed de aardappel wel. Het ligt daar om voor de hand dat de aardap pel met z'n hoge productiviteit volksgewas nummer een is ge worden. Het knolgewasje van de aardaker komt vaak naar voren als delicatesse. Voor de arme be volking zal het zoeken naar de vruchten in het vrije veld een niet onbelangrijke bezigheid zijn geweest. In welke mate er sprake was van duidelijke ge richte teelt geeft de geschiede nis niet aan. Verwilderd De plant komt oorspronkelijk uit Centraal Azië en is waar schijnlijk met zaaigraan hier heen gekomen. Veel planten die inmiddels hier inheems zijn ge worden, hebben deze reis ge maakt. Eenmaal hier verwil derd, werd de plant ook geteeld. Dat moeten we concluderen uit namen als het Engelse Dutch mi ce en weer ergens anders in Ne derland (Zutphen) waar een ver ordening van kracht was waarin staat: 'Niemant vermag op eenes andermans land aardeykelen te graaven'. Het laatste is nog geen bewijs, dat het er inderdaad werd geteeld. Het kan ook zo zijn, dat de aardlathyrus er als onkruid groeide en er door de betreding schade ontstond aan de hoofdgewassen. Aardmuizen Het Engelse Dutch mice kan weer een aanwijzing zijn dat het gewas werd uitgevoerd naar dat land. Het mice slaat weer op een groot scala aan streek- en bui tenlandse namen waarin het woord aardmuizen in voor komt. De oud Nederlandse Bota- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. nicus Dodanaeus (1608) heeft daarin nog de meest aanspreken de karakteristiek: 'om dat de bruyne oft swarte cnobbelach- tige ronde lanckworpige eecke- len oft wortelen met hun aan hangende snoerken oft faselinge- sken een eleyn Muysken met zijn steertken schijnen te ghe- lijcken'. Onze Delta wordt vaak ge noemd als het gaat om de vroege re teelt van het gewas. Vooral Goeree moet een vitale rol heb ben gespeeld. Naar de huidige verspreiding van aardaker in het Deltagebied te oordelen, zou je dat niet meer zeggen. De aard aker komt nu het meest voor in Zeeuws Vlaanderen, Zuid Beve land en Tholen. We vinden ze daar vooral op dijken. Met onze toename van kennis op het gebied van wilde bijen is het al opgevallen dat de aard aker vaak werd bezocht door wilde bijen van het geslacht be hangersbij. Aan de kust is deze waarneming gedaan bij de kust- behangersbij. Een wilde bijen soort die vrijwel uitsluitend aan de kust voorkomt. In Zeeland is dat niet het geval. Soms worden wel waarnemingen gedaan van de kustbehangersbij, maar het blijft bij een enkele. Mogelijk houdt het verband met het slechts sporadisch voorkomen van de aardaker. Meer waar schijnlijk is recent onderzoek, waarbij is vast komen te staan dat het geslacht behangersbij, waaronder ook de tuinbehan- gersbij of tuinbladsnijder, be langrijke bezoekers zijn van vlinderplanten. Hun sterke ach terlijf, dat ze sterk omhoog kun nen richten, komt ze goed van pas bij het binnendringen van de vlinderbloemen. Voor andere bijensoorten is dat minder ge makkelijk. Het is niet alleen toe val, dat de verspreiding van de zoet geurende aardaker vaak sa menvalt met de verspreiding van een behangersbij die heel toepasselijk de lathyrusbij wordt genoemd. In Zeeland lig gen daarvan de accenten weer in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland en Tholen. De hoofd verspreiding in Nederland van de lathyrusbij ligt in Zeeland en Zuid-Limburg. Elders in Neder land komt deze bijensoort veel minder of nauwelijks voor. De lathyrusbij is daarom, net als zijn waardplant de aard aker, karakteristiek voor de Zeeuwse natuur. Kennismaken met de lathyrus behangersbij is niet moeilijk. Een rijtje sierla- thyrus of pronkerwt zaaien in de sier- of moestuin is al vol doende om een grote kans te ma ken op een bezoek van deze be hangersbij of een van zijn ge slachtgenoten. Het opwippen van zijn achterlijf bij het binnen dringen van de vlinderbloem is een onmiskenbare aandui ding. Ron Brouwer Twi keer per jaer komme ze bie mekaore. En a eêl vee jaeren lang. Zodoende bluve die vier vrouwen, vriendinnen a van af de laohere schole, goed op d'oogte van mekaores leven. Ze weune errehens in Zeeland en as ze bie mekaore komme, ebbe uldere mannen dibie de angenae- me taok ook anwezig te mohe wezen. Vier echtpaeren, onder- wiele vee jaeren lief en leed dê- lend, ouwe dat noe a zó'n 25 jaer vol. De mannen dienke soms wè es, da eên keer per jaer wè voldoen de zou weze, mè op iedere versi te merke ze wi, dat de uren ora- vliehe en.de laete uurtjes onge- merkt vroege uurtjes van de vol genden ochen ore. En dan bin ze nog nie mee mekaore uutgep- raot. In een alf jaer gebeurt er toch aoltied wi zö vee! Onderwiele bin ze aol oma en opa hore. Het werk, dat a de mannen doe is noe 'mohen' hore en hin 'moeten' mi. En op de ver sites beginne ze, nae de klein- huus, de vakanties en de 'goeie ouwe tied' ook a over d'r kwao- len te praoten. Ze beseffe goed, da leeftied en onderwerpen van gesprek aoltied bie mekaore blu ve ore. De opstelling van de stoelen is iedere keer zö, da ze tweê an twee kunne praote. Mè de man nen kunne ook makkelijk sae- men een boom opzette, net as dan de vrouwen. En mee z'n ach ten kunne ze ook mee eên zaok bezig weze. Dat leste gebeurt ook op gezette tieden. De vrou wen ebbe meêstal d'r eihen ver- haolen. Z'ebbe 't hraog over de tied vödat de mannen in ulder leven verschene. Di kunne de mannen nie over meepraote. Ie dere keer as uldere tiedelijke voorgangers ten tonêle gevoerd ore, bliekt dat onderwerp nog een onuutputtelijke bron van la cherige gesprekken te wezen. Omdat de mannen naegenoeg hin gezaemenlijk verleden ebbe, leve die a jaeren bie de waan van de dag. Die ebbe 't nie over d'eeste schreden op ulder liefdes pad. Z'ebbe ook hin gemeen schappelijke passie vö b.v. au to's of voetballen. Jaeren hieng 't over 't werk, de polletiek en zurgen om of mee je geld. De vrouwen aode 't meêstentieds over d'opgroeiende huus, de schoolkeuze en laeter over de verkeringen en de zurgen, die a een moeder kan ebbe bie wi een 'mee-eter' an taefel. Af en toe mengde een man z'n eihen ook in dat gesprek, a waere de oordê- len over de 'nieuwste anwinst' in de familie aoltied vorzichtig. Wan een allef jaer laeter kon ao- les wi eêl anders weze...! De komst van 't volgende ge slacht gaf vee stof tot praoten en tegenwoordig vult dat nog een aordig deêl van iedere versi te. De hroötvaoders praote en geniete di ook mee mee. De 'tuuswachtoma' kan best een boekje opendoe over de klein- huus en d'r vaoder en moeder. En j'oor ze nóha es zeie: 'Ze bin oud en wies genoeg om 't zelf te beslissen..." En 't is nie zö moei lijk om te raoien wie of 'ze' bin! Het einde van 't werkzaem le ven van de mannen ei ook de no dige gesprekken opgeleverd. Ze ker, toen a bleek, dat een echt- paer een p.i.z.-cursus volgde. Dat was een cursus 'Pensioen in zicht'. Dan hienge ze een paer daehen mee lotgenoten praote om beter voorbereid te wezen op 't nieuwe leven, saemen iede re dag op mekaores lippen. En andere aode di dan wi lol over, wan die zaehe zö ies hlad nie zit- te. Die dochte hin zurgen of ru zie te han kriehen over 't stofzu- gen of d'n afwas, laet stae over eten koke of 't geld opmaeke..! Noe oordt er gesproke over d'an- koop van twi dezelfde fietsen. Of over een nieuwen auto mee een ohen instap. En een slaop- kaemer op de begaene grond is dan wè toekomstmuziek, mè toch..! Natuurlijk haen ze, nae wat andringen, ook toegeve, da aoles nie mi zó soepel loopt, da ze hin twintig mi bin, da ze meer en meer han vergete en da ze 's ochens ook wè es stief bin, as ze de vorige dag te vee ge- K9&KT. daen ebbe. Mee sommige dingen van deze tied kunnen ze ook nie mi zö goed mee. Jae, de aftaekeling is an't kom men, langzaem mè zeker. Di is hin ontkommen an. A bin de vriendinnen zö af en toe wi even trug in ouwe tieden. Tieden van tuuswachten, mee onverwachte bezoekers, mè nie drek onge wenst! Ze lache wi over de dans lessen en de film op zaeterdagae- ven in de bioscoop. En dan de leste bus trug nè raus, stampvol mee aolerande figuren, die a ze nooit vergete bin, Dan bin die vier oma's wi even joeng.J De mannen bluve toch nè de toe komst kieke. Een verzur- gingsuus lei natuurlijk nog een ènde achter de horizon. Z'ope nog jaeren vö d'r eihen te kunne zurgen. Mè 't liekt toch een goeie zaok om avast es te han in formeren nè vier anleunweunin- gen, nest mekaore. Dan oeve ze mekaore nie uut het oog te ver liezen. Dan kunne ze laeter saemen nè de soos, nè 't koersballen en 't biljarten, nè de bingo en op reis mee een bus deu de zak van Zuud Beveland. En ieder weke een aeven of een middeg bie me kaore op versite. Ebbe ze d'eeste jaeren wi wat om over te prao ten. Frans van der Heijde ■sf* De oplossing van de raad kaart van vorige week is 'het mooie en gezellige ringdorp Ouwerkerk', schrijft J. van 't Hoff uit Oosterland. „Jaren van vredige rust wisselden elkaar af met geweld: wind, oorlog, wa ter. De toren die te zien is op de foto, werd zwaar beschadigd door de Duitse bezetter en is na 1945 afgebroken." Ook M. Bal uit Oosterland gaat in op de toren. „Hij werd opge blazen door Duitse soldaten." Toeval of niet, de kaart is in oor logstijd, 1944, verzonden aan ene mejuffrouw P. G. Lukus te Loosduinen. Waarschijnlijk ie mand die daar vanaf het onder water gezette Schouwen-Duive- land was geëvacueerd. D. E. Tollenaar uit Terncuzen herinnert aan de watersnood ramp van 1953, die Ouwerkerk zwaar trof. „Het buiten het dorp in de caissons ingerichte Waters noodmuseum is indrukwek kend. Recentelijk hebben wij het bezocht, tijdens een eilan- dentoer met de motor. Als je op die plaats je gedachten de vrije loop laat, realiseer je je wat er gebeurd is met ons Zeeland." J. Hage uit Ouwerkerk is in het dorp geboren en getogen en kan de namen van personen op de kaart noemen. „De foto is geno men vanaf wat nu de Koningin Julianastraat is en vroeger het Oostslop heette. Op de plaats van het schuurtje rechtsvoor 1- kerk werd gesticht, kreeg dit staat nu de onlangs verbouwde woning Nooitgedacht. De kinde ren zouden Jacob en Leen Hack en Leentje en Sientje Manni kun nen zijn. De voorste is mij onbe kend." In het huis links, met de mooie blinden, woonde Joost of Jakob Manni, weet C. Marsilje uit Ter- neuzen. Deze inzender bevestigt de namen die Hage gaf maar kent evenmin het derde meisje. „Sientje is al lang overleden en Leentje nog niet lang geleden." Het huis naast dat van de fami lie Manni werd armenhuis ge noemd. Waarom is Marsilje on bekend. „Ik dacht dal er twee gezinnen woonden. Die waren zeker arm." Rechts het huis van Jans en Mietje van der Sande. „Als je ziek was, kwam de dok ter van Nieuwerkerk en kon je de medicijnen bij de gezusters afhalen." Het huis ervoor was de smederij van Chris van de Veer, aldus Marsilje, die opmerkt dat bijna alles door de Februariramp is verdwenen. „Nu staat er rechts de BMW-garage van P. Re- meeus." C. F. Stevense uit Middelburg duikt in de geschiedenis en meldt dat Ouwerkerk omstreeks 1200 ontstond, door de bedij king van een klein eiland, Duive- land genaamd. Het was eigen dom van de abdij van de Bene dictinessen van Nijvel. „De ab dis Geertruid, dochter van Pe pijn van Landen, zwaaide in 695 de scepter over dit klooster. De toen gestichte kerk werd aan haar gewijd en omdat er in de directe omgeving later nog een kerk werd gesticht, kreeg dit stukje Duiveland de naam Oude Kerk Ouwerkerk. Het andere stuk heette dus Nieuwerkerk." Na de Reformatie kwam de kerk in handen van het kapittel van Sint-Salvator te Utrecht. De la tere heerlijkheid Ouwerkerk, ei gendom van de markgraaf van Veere, werd in 1566 verkocht aan de stad Zierikzee en in 1725 aan vrouwe Maria van der Mandere-Nagtegaal. De 15e eeuwse kruiskerk be staat op de foto uit koor en dwarspand. Volgens Stevense brandde het middenschip eerder af en werd de toren in 1892 ge troffen door blikseminslag. Die toren had slechts één wijzer plaat, aan de zuidzijde. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werden de nationale kleuren streepsge- wijs op de spits aangebracht. Op de Ring staat een bord dat aangeeft dat het water in 1953 op de hoogstgelegen plaats van het dorp een hoogte bereikte van 1.75 meter. Stevense zegt dat in 1956 een nieuwe kerk in gebruik werd genomen. Van ar chitect F. H. Klokke en ge bouwd door de aannemers Ever aars en Van den Berg. „In de to ren hangt de in 1500 in Meche- len gegoten uit de oude toren af komstige Salvatorklok Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: M. Bal, Oosterland. J. Hage, Ouwer kerk en C. Marsilje, Terneuzen. Met de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh blijven we in de sfeer van de kleine dorpen en gehuchten. Op de kaart afgezet gaat het van noord naar zuid west. Vraag is: hoe luidt de naam van het afgebeel de plaatsje? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 augustus worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20