MKB wil minder regels voor vakantiebaantjes Abonnement voor fiets-voetveer slijt snel PZC ©g. Vuurwerk en opblaasbare palmboom bij de Stones Woning vaak kleiner dan makelaar meldt Bananen uit Terhole Sri Lanka gaat gebukt onder golf van geweld Werkgevers noemen veel wettelijke eisen achterhaald Gif van kwal raakt mens op gevoelige plek Onweersbuien middag ^^midd Vrij veel bewolking en een aantal regen- en onweersbuien. Maxima rond 21 a 22 graden. 248e jaargang no. 179 dinsdag 1 augustus 2006 los nummer 1,25 PZC Juli breekt records COLOMBO - Negen mili tairen en 35 opstandelin gen van de Tamil Tijgers (LTTE) zijn gisteren ge sneuveld bij gevechten om de controle over een wa terweg in het onrustige noordoosten van Sri Lan ka. Het ging om de zwaar ste gevechten sinds een be stand uit 2002, waar beide partijen zich in de praktijk al lang niet meer aan hou den. Volgens het Srilankaanse ministerie van Defensie be gonnen de rebellen de aan val met mortieren. Het le ger voerde daarna vergel dingsbombardementen uit met artillerie en lucht macht. Bij een aanslag op een bus van het leger later op de dag in dezelfde regio kwamen zeker achttien soldaten om het leven. Twee militairen raakten ge wond. Vermoedelijk legden LTTE-strijders eén hinder laag met een mijn. Blokkade De Srilankaanse strijd krachten begonnen enkele dagen geleden een grondof- fensief om een einde te ma ken aan de blokkade door de LTTE van het Maavi- laru-kanaal. Duizenden boeren zitten door de blok kade al ruim een week zon der water. De Tamil Tijgers vechten al tientallen jaren voor een onafhankelijke staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. De vredesbesprekin gen tussen de rebellen en de Srilankaanse regering liggen al geruime tijd nage noeg stil. Het oplaaiende geweld eiste sinds begin dit jaar ruim 800 levens. ANP/AFP/RTR door Paul Koopman DEN HAAG - De overheid noet hoognodig de bezem ualen door de regelgeving koor vakantiebaantjes. Met name de wettelijke eisen op bet gebied van arbeidsom standigheden en de opbouw van uitkeringsrechten zijn achterhaald. Dat stelt de werkgeversvereni ging MKB Nederland naar aan leiding van een onderzoek naar tijdelijk werk (tot 15 uur per week). Volgens Joep Rats, secre taris economische zaken van MKB Nederland, is het midden- en kleinbedrijf in totaal 55 mil joen euro per jaar kwijt aan ad ministratieve lasten voor jonge- renbaantjes. Vooral de arbo-eisen voor va kantiewerk vormen volgens Rats voor veel werkgevers een pteen des aanstoots. „Je mag jon geren soms niet het werk laten doen dat ze thuis doodnormaal vinden." Gloeilamp Als voorbeeld geeft Rats het bak ken van een ei, of het verwisse len van een gloeilamp waarvoor een zogeheten 'juiste oplei ding-kwalificatie vereist is. „Ook mogen jongeren niet in contact komen met machines, maar de Arbeidsinspectie noemt alles waar een hendel aan zit al snel een machine." De dit jaar ingevoerde verplich te eerstedagsmelding moet van tafel, eist MKB Nederland, maar ook bij de verplichte admi nistratie van arbeidsongeschikt heids-, pensioen- en WW-rech- ten zetten de werkgevers vraag tekens. „Je hebt het over een sa laris van zo'n vier euro per uur bij een tijdelijk baantje. Dan worden die pensioenrechten in dubbeltjes uitgedrukt. Moet je dat allemaal bijhouden?" De vakantiebaantjes zijn te kort om WW- en WIA-uitkeringen te kunnen rechtvaardigen, stelt de werkgeversvereniging vast. MKB wil daarom een aparte wettelijke status voor vakantie werkers, waarbij ook minder premie hoeft te worden afgedra gen. Voor het schrappen van deze re gels vestigt de werkgeversvereni ging haar hoop op het nieuwe kabinet dat na de verkiezingen aantreedt. GPD LEUVEN - Onderzoekers van het Toxicologisch Laborato rium in het Belgische Leuven hebben ontdekt waarom een kwallenbeet pijn doet en lan gere tijd pijnlijk blijft. Zij hebben inmiddels octrooi aan gevraagd op hun ontdekking. Uit het onderzoek blijkt dat het gif van een kwal past 'als een sleutel in het slot' van de pijnreceptor TRPV1 die pijn- signalen naar de hersenen stuurt, aldus de toxicologen uit Leuven. „Het gif houdt die receptor permanent open, waardoor er onophoudelijk een schrijnen de pijn ontstaat." Vooral badgasten aan de Spaanse oostkust worden de ze zomer geteisterd door kwal len. De Belgische onderzoe kers hopen nu op de ontwik keling van een zalf die tegelij kertijd beschermt tegen zon nebrand en tegen kwallen. Tot die tijd gelden de huis- tuin-en-keukenoplossingen als afspoelen met zout water of azijn of bestrooien met zand, zout of suiker. Bij ern stiger last is een hydrocor- tisonzalf of antihistaminezalf te halen bij de huisarts. ANP AMSTERDAM - „Het is heerlijk om hier te zijn. Beter laat dan nooit", riep Mick Jag- ger gisteravond in het Nederlands bij het begin van het Rolling Stones-optreden in de Arena in Amsterdam. Na een enorme vuurwerkknal openden de Stones met de klas sieker Jumpin' Jack Flash. De opening stond vooral in het teken van een grapje van een Keith Richards-fan. Die zorgde ervoor dat een forse opblaasbare palmboom over de hoofden in het Amsterdamse stadion ging. Met de gimmick werd gerefereerd aan de smak die de gitarist maakte toen hij uit een palmboom viel. De senior rockers zijn in Nederland in het kader van hun A Bigger Bang tournee, foto Rick Nederstigt/ANP door Maurits Sep VLISSINGEN - Het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens wordt achtervolgd door problemen. Na de last met de aanlandings steiger in Breskens, de toegangs poortjes in de terminals en de langdurige motorstoring van de veerboot Prinses Maxima, blij ken nu de meer-retourkaarten te snel te slijten. Exploitant BBA Fast Ferries heeft in twee maanden tijd vijf tien klachten gekregen van pas sagiers die hun abonnement niet konden gebruiken omdat de ge gevens op het kaartje onlees baar waren geworden. De scan ner in de toegangspoortjes kon de gegevens daardoor niet afle zen. Er zat voor de vaste klan- ten niets anders op dan een nieuw kaartje te kopen. Een van hen is M. van Kampen uit Breskens. Zij heeft in janua ri een vijf-retourkaart gekocht- voor 24 euro. Die is een jaar lang geldig. Toen zij vorige week haar abonnement wilde ge bruiken, bleek de streepjescode zo ver vervaagd te zijn dat het kaartje onbruikbaar was. Het probleem is bekend bij de exploitant, zegt J. van den Broek van BBA Fast Ferries. „We hadden ook kunnen voor zien dat dit zou gebeuren", er kent hij. „De code wordt ge drukt op thermisch papier. Dat is hetzelfde papier als dat van kassabonnetjes. Na verloop van tijd vervaagt de print. Uiteinde lijk wordt die onzichtbaar. Dit papier heeft nu eenmaal die ei genschap." De slijtage gaat echter sneller dan verwacht, stelt Van den Broek. De oorzaken zijn licht en wrijvingswarmte, bijvoorbeeld als er vaak iets langs het bonne tje schuift. „Zolang het probleem niet is ver holpen, kunnen we onze klanten alleen maar vragen of ze zo voor zichtig mogelijk willen zijn met hun kaart," Printers Intussen probeert het bedrijf met de leverancier van de prin ter en het papier een oplossing te vinden. Het zal uitdraaien op nieuw papier, beseft Van den Broek. „Maar dan moeten er ook nieuwe printers komen. Dat duurt nog wel een paar maan den." Het probleem is nog niet zo lang geleden ontdekt. Volgens Van den Broek waren de meer-re- tourkaarten aanvankelijk een maand geldig. Dat is opgerekt tot een jaar. Bovendien werden de kaartjes lange tijd geknipt, omdat de elektronische toegangspoortjes het niet deden. Nu ze het wel doen, blijken de kaartjes niet goed te werken. Mensen die een onbruikbare meer-retourkaart hebben, moe ten intussen toch een nieuw kaartje kopen. Zij kunnen dan een klacht indienen en krijgen de waarde van de ongebruikte kaart terug. door Gert van Harskamp AMERSFOORT - Woningen zijn vaak veel kleiner dan make laars en andere verkopende par tijen in him advertentie of op in ternet melden. Balkons, bergin gen en zelfs garages worden bij de vierkante meters van het woonoppervlak gerekend. Dat beweert de belangenvereni ging van huiseigenaren Vereni ging Eigen Huis (VEH) op basis van eigen onderzoek. De VEH wil een algemene richt lijn voor het opmeten van een woning, omdat makelaars met de huidige onduidelijke regels wel heel erg soepel omspringen. Zo zouden identieke woningen op woningsite Funda en op web sites van makelaars wel heel erg van elkaar verschillen in woon- oppervlaktes. Als extreme voorbeelden noemt VEH een appartement in Leiden dat in drie jaar tijd drie keer te koop heeft gestaan. Die woning groeide van 41 naar 54 vierkan te meter, aldus de belangenver eniging. Een Amersfoortse makelaar ver kocht in 2005 een appartement van 60 vierkante meter. Bij een andere verkopende makelaar mat diezelfde woning 95 vier kante meter. De VEH vindt dat huizenkopers worden misleid door het prijs verschil van gelijkwaardige wo ningen. Verplichte regelgeving over het opmeten is daarom noodzakelijk, meent VEH. Achterhaald De brancheorganisatie van ma kelaars NVM noemt de kritiek van de VEH achterhaald. De VEH weet dat de branche al werkt aan een nieuwe algemene richtlijn, aldus de makelaarsver eniging. „Waarschijnlijk is die nieuwe richtlijn er tegen het einde van het jaar," zegt directiesecretaris André Drok van makelaarsvere- ning NVM. GPD (Advertentie) De bananenboom van Honoré Mannaert telt vier ringen van zo'n tien bananen. foto Peter Nicolai Een goede peer kweken is vakwerk i lieisijban'oeteningnuimiBr: O Noteert u mij voor van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn m rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proelabonnement gehad. -CNoteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: KI per maand met automatische incasso 20.55)*. D per kwartaal met automatische incasso 59,75)". O per jaar met automatische incasso (C 229.20)". met gratis PZC-paraplu 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland VS dragen bevel over aan Isaf De Musa Ensete kan wel tot bloei en vruchtzetting komen, maar de bananen worden niet rijp en zijn beslist niet eetbaar. Mannaert heeft echter een plant van een andere soort. „Ik weet niet hoe mijn bananenboom heet. Kreeg hem een jaar of zes geleden als stek van een kennis. Deze kennis oogstte ook bana nen. Hij zei dat ze lekker waren. We zullen het dus wel zien." Honoré Mannaert was blij ver rast toen hij de vruchten aan zijn boom bemerkte. „Het is de eerste keer dat de boom vruch ten draagt. Het zijn vier ringen van ieder zo'n tien bananen." Mannaert weet niet of de juli- hitte de bananenboom heeft wakker geschud. „Ach, ik zorg er gewoon goed voor en je moet natuurlijk twee bananenplanten bij elkaar hebben. Anders doen ze het niet. In de Zuid-Afghaanse stad Kandahar heeft het Ameri kaanse leger het bevel over gedragen aan de Navo-op- bouwmissie Isaf. Volgens de Nederlandse bevelheb ber Dick Berlijn moet het belang van Isaf niet worden °ctr 4 en 5 Levende blauwalg is groen Rijkswaterstaat controleert de Zeeuwse wateren. In de zo mer is de focus gericht op de kwaliteit van het zwemwa ter. Groene soep in de maatbeker betekent foute boel: blauwalg. De kwalijke algen kleuren pas blauw als ze dood zijn. Ze gedijen in zoet water, zoals bij de Speelmansplaten. Rentmeester wil vlammen op NK Het zit mountainbiker Ruud Rentmeester niet mee. De Goesenaar wordt achtervolgd door blessures en pech. Zondag hoopt hij zijn seizoen goed te ma- WTÊ ken door nationaal kampioen te worden. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 door Frank van Cooten TERHOLE - Een tropische ver rassing voor Honoré Mannaert in Terhole. Zijn bananenboom draagt vruchten. Als ze rijp wor den, heeft hij straks een oogst van zo'n veertig bananen. Het komt in ons land niet zo vaak voor dat een bananenboom in een Hollandse achtertuin daadwerkelijk bananen krijgt. De nu veel aangeboden Musa Nana bloeit vrijwel nooit en vormt dus ook geen vruchten. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1