PZC Terrassenstrijd nog niet gestreden Verzanding Oosterschelde niet te stoppen Huizen kosten in Veere het meest Massale zagersterfte door te warm water 15 Noord-Beveland biedt opvoedcursus aan zaterdag 29 juli 2006 Hnnr René Schrier GOES - De duurste huizen van Zeeland staan in de gemeente Veere. De goedkoopste in de ge meente Terneuzen. De afgelo pen vijf jaar zijn de huizen het meest in prijs gestegen in de ge meente Noord-Beveland. Dat blijkt uit een overzicht van de internet woonsite dimo.nl, die gisteren bekend zijn ge maakt. Dimo heeft de gemiddel de verkoopprijzen van 2000 ver bleken met die van het eerste Veerenaren mogen talent etaleren VEERE - De talentendag Veerc op zaterdag 19 augus tus daagt inwoners van Veere uit om hun kwalitei ten te laten zien en te ge bruiken. „Het is belangrijk om met de bewoners van Veere-stad samen dingen te doen en te ondernemen", is de oproep van de evene mentencommissie. Er wordt onder meer een tweedehandsmarkt gehou den, een creativiteits- mai'kt, een orgelestafette en modeshow. Er kan aan portrettekenen en steenhak- ken worden gedaan en er is veel muziek. De dag is van 10.00 uur tot 16.00 uur. De opbrengst wordt besteed aan de bestrijding van de boktor, die in de balken van de kerk nestelt. De organisatie van het eve nement is in handen van de Protestantse Gemeente Veere. De mooiste spullen van de tweedehandsmarkt worden per opbod ver kocht. De hele dag zal het orgel bespeeld worden door organisten uit Zee land. In de kerk is een expo sitie met foto's, beelden en schilderijen. Op de creativi- teitsmarkt bieden Veerse (amateur)kunstenaars hun stukken aan en kan er zelf gewerkt worden. De dag wordt rond het beeld van Valerius aan de Goese Ko renmarkt en de Kapellest- raat gehouden. halfjaar van 2006. Ook is geke ken naar het aantal transacties. De duurste huizen van Neder land staan in Blaricum met een gemiddelde prijs van 699.414 eu ro. Op de tweede plaats komt de gemeente Bloemendaal (644.175 euro) en daarna Laren (567.655 euro). De goedkoopste huizen in Neder land zijn te vinden in de gemeen te Reinderland (Groningen) waar een huis gemiddeld 121.583 euro kost. De huizen in de gemeente Veere kosten gemiddeld 308.409 euro en in Terneuzen 147.208 euro. Deze gemiddelden zeggen niets over de waarde van een indivi duele woning. Dimo onder streept dat het om gemiddelde prijzen gaat. De cijfers hebben betrekking op de koopakten die bij het Kadaster zijn ingeschre ven. Deze inschrijving is meest al twee tot drie maanden later dan de ondertekening van het voorlopig koopcontract. In Terneuzen zijn de meeste transacties genoteerd (318 in de eerste helft van dit jaar). Daar na komen Vlissingen (257), Mid delburg (221), Schouwen-Duive- land (181), Goes (165). Tholen (150), Hulst (114). Reimerswaal (110), Veere (99), Borsele (98), Kapelle (66) en Noord-Beveland (38). De gemeente Sluis ont breekt in de overzichten. In de meeste gemeenten is spra ke van forse prijsstijgingen sinds 2000. Die percentages zijn achtereenvolgens: Noord-Beve land (91 procent), Veere (87 pro cent), Vlissingen (84 procent), Goes (82 procent), Middelburg en Tholen (77 procent), Terneu zen en Hulst (76 procent), Rei merswaal (75 procent), Borsele (65 procent), Kapelle (64 pro cent) en Schouwen-Duiveland (60 procent). De gemiddelde verkoopprijzen in Zeeland berekend over het eerste halfjaar van 2006 bedra gen: Veere (308.409), Schou wen-Duiveland (257.513), Kapel le (237.949), Noord-Beveland (236.673), Goes (236.510), Borse le (214.666), Middelburg (205.589), Tholen (191.630), Rei merswaal (185.768), Vlissingen (180.708), Hulst (162.772) en Ter neuzen (147.208). De ene gemeente is de andere niet, en al helemaal niet als het gaat om regels voor horecaon dernemers. Wel zijn er wat be treft die laatstgenoemden té veel regels die bovendien té streng moeten worden nage leefd. Meer meedenken zou een hoop schelen en sommige ge meenten hebben al toegezegd de regels te versoepelen. Maar of het ooit helemaal rozengeur en maneschijn wordt tussen bei de partijen is nog maar de vraag. De belangenbehartiger, de ondernemer en de wethouder aan het woord. foto Mechteld Jansen Vlissinger slaat man op gezicht VLISSINGEN - Een 28-jarige man uit het Gelderse Hurwenen is gistermiddag rond kwart over lwee op zijn gezicht geslagen door een 24-jarige Vlissinger. De 28-jarige wilde een foto ma ken van een Vlissings gebouw ophetBellamypark en ging hier toe even op de rijbaan staan. Hij verklaarde tegenover de poli tie dat er een personenauto aan kwam rijden over de Boulevard en dat deze auto zou extra gas hebben gegeven toen bleek dat de man op de rijbaan bleef staan. De auto is doorgereden en op de Nieuwendijk kwamen heide betrokkenen elkaar weer tegen. De bestuurder van de au to stapte uit zijn voertuig en gaf de man uit Hurwenen twee stom pen in het gezicht. De Vlissinger is aangehouden door de politie en in het kader van het lik-op-stukbeleid is hem, na overleg met de officier van justitie, een boete aangebo den van 250 euro. De Vlissinger verklaarde dit niet te kunnen be talen, waardoor de rechter zal bepalen welke straf de Vlissin ger krijgt voor zijn geweldsac- üe. Lasershow OUDDORP - De Stichting Pro motie Kop van Goeree geeft van avond een grote Sound Light Lasershow op het Ouddorpse Noordzeestrand. Het betreft een presentatie van lichteffecten on dersteund met muziek. De show duurt circa een half uur en is het beste zichtbaar vanaf het strand aan het Oosterduinpand. Deshow begint om 22.45 uur. Middelburg Muziek Goes: boxen verboden, muziek van binnen mag buiten zachtjes hoorbaar zijn Middelburg: mag alleen met vergunning Hulst: alleen tijdens speciale festiviteiten Zierikzee: verboden foto Lex de Meester Meubilair Goes: stoelen alleen rotan en metaal Middelburg: een type stoel per terras, natuurlijke materialen, roestvrijstaal of aluminium, kunststof met natuurlijke uitstraling Hulst: stoelen van rotan of rotanlook Zierikzee: bij voorkeur riet, kleur spoort met kleur schermen, past bij sfeer kern Reclame Goes: alcoholmerken uit den boze, naam van café mag op tafelkleed Middelburg: biermerken en andere reclameuitingen verboden, naam van zaak mag op parasol Hulst: geen beperking op tafelkleden en stoelbekleding, op parasols maximaal 10 procent van het doek Zierikzee: mag op zoom parasol en op horizontale rand van de overkapping of zonnescherm Sluitingstijden Goes: tot 2 uur 's nachts Middelburg: gebied rond Vlasmarkt, Plein 1940 en Timpaanplein 2 uur's nachts, rest van de stad 24.00 uur Hulst: geen Zierikzee: 24.00 uur foto Peter Nicolai Zonweringen Goes: bouwvergunning nodig voor terrasschermen of zonweringen Middelburg: nauwkeurige regels terrasschermen, bouwvergunning nodig voor zonwering. Parasols alleen in gedekte kleuren, doorsnede niet groter dan 4 meter, passend bij meubilair Hulst: geen, (zie reclame) Zierikzee: bij voorkeur gedekte kleur, kleur terras schermen spoort met parasols. Parasols maximaal 2 meter in het vierkant of twee meter doorsnee Toeristisch product maken we samen Het zou Zeeuwse horecaondernemers een lief ding' waard zijn als de regels tussen gemeenten niet te veel verschillen, denkt Horeca Nederland. Nu jagen overheden de ondernemers vaak in de gordijnen. Maar het is de waag of Zeeuwse gemeenten gezamen lijk afspraken zullen maken, denkt afdelingsvoorzit ter W. Ginjaar van Horeca Nederland. „Het zou goed zijn. want het toeristisch product maken we met zijn allen." Middelburg kondigde deze week aan de terrasregels te versoepelen. Maar Horeca Nederland waagt zich dat af. „Gemeenten versoepelen de regels pas als on dernemers niet om het jaar, maar om de vijf jaar een terrasvergunning moeten aanvragen. Versoepelen is ook het niet direct in beslag nemen van het meubilair en het niet direct geven van een boete als een terras grens wordt overschreden." Ondernemers zullen bij de starre opstelling van veel gemeenten altijd het scherp van de snede opzoeken, denkt Ginjaar. „Ze moeten wel, willen ze een boter ham kunnen blijven verdienen." Gemeentebeleid is heel krom Onduidelijke regels en slechte communicatie. Een groot aantal Middelburgse horecaondernemers is niet te spreken over het teirassenbeleid van de ge meente. Zoals Rob Kromhout van der Meer van café 't Hof. „Hier stonden altijd van die cafébanken bui ten. We hebben veel vaste klanten en die vonden dat prettig. Toen kwam iemand van de gemeente vertel len dat we andere spullen moesten kopen. Maar daar hadden we niet van de ene op de andere dag geld en tijdvoor." De straf volgde snel. „Ze kwamen langs en laadden de meubels in." Het kan ook anders, vindt Kromhout van der Meer. „Ik heb eerder in Tilburg gewerkt. Daar ging de ge meente met de horeca om de tafel. Ze legden uit hoe ze de terrassen er vijf jaar later uit wilden laten zien. Dat is een prima manier: je krijgt als ondernemer tijd genoeg om je aan te passen." Middelburg kan er nog wat van leren, meent hij. „Het beleid is hier gewoon heel krom." Plasticstoelengehalte moet minder "j\/Tiddelburg waakt over het aanzicht van de oude -LV-Lbinnenstad. Niet alleen voor terrassen zijn re gels, ook aan het uiterlijk van panden in het centrum worden eisen gesteld. De gemeente komt regelmatig in conflict met mensen die hun gevel een iets te fri vool kleurtje geven of met ondernemers die naar ei gen inzicht een terras inrichten. „Dat we regels hebben, dat heeft te maken met de kwaliteit en de uitstraling die we wensen voor de terrassen in de stad", zegt wethouder F. Streng (WD). „Bovendien verhuren we als gemeente grond aan on dernemers voor de terrassen, dus stellen we daar ook eisen aan. Het is ook praktisch om duidelijke afspra ken te maken. Waarom we ondernemers niet gewoon laten neerzetten wat ze willen? We proberen het plas ticstoelengehalte een beetje te onderdrukken, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar ik wil vooropstellen dat het ook in Middelburg het uitgangspunt is om het met minder regels te doen." Maatregelen onhaalbaar en onbetaalbaar LNV accepteert verlies platen doorRinus Antonisse middelburg - De achteruit gang van de Oosterschelde is niet tegen te houden. Schorren, slikken en platen blijven afkal ken, de geulen blijven vollopen ®et zand. Het verschijnsel is zandhonger' gedoopt. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) legt zich erbij neer dat de zandhonger van de Oosterschel de niet te stillen is. Wel moet de achteruitgang zoveel mogelijk worden afgeremd. Nochtans is volgens LNV aan een afname van de platen met ongeveer 50 hectare per jaar niet te ontko men. Het betekent dat de Oosterschel de uiteindelijk afvlakt tot een bak water. De zandhonger heeft alles te maken met aanleg van de stormvloedkering in de mon ding van de zeearm. Daardoor is een fikse vermindering van het getijverschil opgetreden. Ook de stroming is afgenomen. Het ministerie van LNV moet voor de gebieden die deel uitma ken van het Europese natuurnet- werk Natura 2000 zogenaamde 'instandhoudingsdoelen' opstel len, Ook de grote Deltawateren, waaronder de Oosterschelde, vallen onder Natura 2000. De presentatie van de doelen is door LNV al enkele malen uitge steld, maar is nu toch na de zo mervakantie voorzien. Het is een verplichting die voort vloeit uit de Europese Vogel- en Habitat-richtlijnen. In beginsel gaat het om instandhouding van de natuurwaarden. Zorgen dat bepaalde planten en dieren be houden blijven en dat leefgebie den op orde blijven (met name ook voor vogels). In Nederland komen 162 gebie den in aanmerking als Natura 2000-gebied. Daarvan liggen er vijftien in Zeeland: alle Deltawa teren met aangrenzende binnen- dijkse natuur, de duingebieden van Schouwen en Walcheren, de Yerseke en Kapelse Moer en de kreekgebieden Grote Gat, Canis- vliet en Vogel in Zeeuws-Vlaan deren. Om aan de verplichting tot in standhouding te kunnen vol doen, zijn maatregelen onont koombaar. De kosten daarvan worden landelijk geraamd op 29 tot maximaal 48 miljoen euro per jaar (de investeringen op 52 tot 203 miljoen euro). Hoe dat per gebièd uitpakt, is nog niet bekend. Het probleem van de zandhon ger is bij aanleg van de storm vloedkering wel onderkend. Het pakt echter erger uit dan voor zien was. Berekend is dat jaar lijks een oppervlakte ter grootte van 35 voetbalvelden (70 hecta re) aan slikken en platen in de Zeeuwse stranden op internet GOES - Vanuit de luie stoel bepalen naar welk strand in Zeeland je wilt gaan kan voortaan via www.vwzee- land.nl/strand. De website geeft een overzicht van de Zeeuwse stranden, welke regels er gelden, of er strand huisjes te huur zijn en of er een strandpaviljoen in de buurt is. Per regio en dorp staan de duinovergangen en parkeerplaatsen vermeld. Ook is er een overzicht van de stranden met een blauwe vlag. De site is gemaakt door Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta (samen werking tussen de vier regionale Zeeuwse VW's) in sa menwerking met de Provincie Zeeland en de gemeenten Sluis, Schouwen-Duiveland, Vlissingen, Noord-Beveland en Veere. Zeelandbrug gestremd door storing ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is gisterochtend ruim een uur afgesloten geweest voor het wegverkeer. Door een sto ring gingen de slagbomen niet meer omhoog. Aan beide kanten van de brug ontstonden flinke rijen wachtende au to's. Het was gisterochtend druk op de Zeeuwse wegen door de vele vertrekkende en komende toeristen. Automo bilisten konden omrijden via de stormvloedkering. Na een uur was de storing verholpen. Gebruik verboden netten beboet MIDDELBURG - De economische politierechter R. Rei- narz heeft gisteren in Middelburg Zeevisserijbedrijf J Bout uit Tholen veroordeeld tot 600 euro boete. Verbali santen zagen vorig jaar 18 augustus dat het vissersvaar tuig van de verdachte twee soorten netten aan boord had toen het met de vangst de haven in Colijnsplaat binnen voer. Een van de netten had een maaswijdte van tenmin ste 80 mm, waarmee de vissersboot op de Noordzee had gevaren. Het bezit van meerdere typen vistuig is volgens officier van justitie I. Koopmans in strijd met de regeling kabeljauwherstelplan „We hadden de netten aan boord, maar we hebben ze niet gebruikt", voerde de eigenaar van de vissersboot als verweer aan. „Dat maakt niets uit, want u mag de netten op de Noordzee niet aan boord heb ben", repliceerde de officier. De politierechter was het met de officier eens en vonniste conform de eis. Agressie Hulstenaar bestraft MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Hulst moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor twee mis handelingen. Voordat politierechter B. Duinhof tot een uitspraak kwam, wilde hij zich eerst laten informeren door de reclassering. Die adviseerde een leerstraf agressie- beheersing van 26 uur. De leerstraf werd door de politie rechter overgenomen. Daarnaast kreeg de man 54 uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Ook moet hij aan een slachtoffer 75 euro smar tengeld betalen. De straf was conform de eis van de offi cier van justitie. De Hulstenaar had vorig jaar 5 decem ber in een horecazaak in Kloosterzande een vrouw van een barkruk getrokken en haar op de grond gegooid. De aanleiding tot het geweld zouden lasterpraatjes zijn die zij over hem zou verspreiden. Tijdens het carnaval op 1 maart in Kloosterzande ging het opnieuw fout toen hij haar vriend tegenkwam. Die zou tegen hem hebben ge zegd: „Ik zal je nog wel krijgen." De verdachte had de man daarop ettelijke keren geslagen. door Rinus Antonisse GOESE SAS - Door de hoge temperaturen is bij zeeaaskwe- kerij Topsy Baits aan het Goese Sas een grote hoeveelheid za gers doodgegaan. In de kweek vijvers kwam het kwik boven 31 graden Celsius uit en daar kun nen de wormen niet tegen. „Veel vijvers zijn gecrasht, alles is kapot. Een enorme strop", zegt directeur Bert Meijering. Het water voor de kweekvijvers haalt hij uit de Oosterschelde. Daarin liep de temperatuur de ze week op tot 23-24 graden. Door de onbarmhartig schijnen de zon werd het water in de bas sins extra opgewarmd. Meijering schat dat hij tussen de 25-30.000 kilo zagers kwijt is geraakt. De dieren waren vorig jaar uitgezet en bijna rijp voor afzet aan de sportvismarkt. Daar gaat jaarlijks circa 70.000 kilo van Topsy Baits naar toe. Dat er nu bijna de helft van de jaaromzet dood is, betekent niet dat de vissers het zonder zagers als aas moeten doen. „Gelukkig hebben we voldoen de buffercapaciteit om deze cala miteit op te vangen. We hoeven waarschijnlijk geen nee te verko pen", aldus Meijering. Hij heeft overigens niet voor het eerst met een warmte-catastrofe te maken: ook in 1995 en 2003 lie-j- ten zagers voortijdig het leven, maar minder dan nu. Schrale troost is dat de zust ter-kwekerij in het Britse Wale§ met vergelijkbare problemen kampt. Daar worden zagers ge kweekt als grondstof voor vis- voer. Meijering: „Daar is ook heel veel sterfte. Ze hebben een temperatuur van 38,1 graden ge meten." Het afsterven veroorzaakt vol gens de directeur van Topsy Baits geen stankproblemen in de omgeving van het Goese Sas. „Je ruikt er niks van. Ze ver gaan gewoon. Met het dode wier aan de andere kant van de dijk is dat wel anders. Dat stinkt be hoorlijk." In samenwerking met twee Beve- landse boeren is Meijering bij Wolphaartsdijk en Kats begon nen met een proefzagerkweek. Er zijn kweekbassins aangelegd (dat bij Kats werd gisteren met een feestelijk tintje officieel in gebruik genomen). Daar heeft de warmte niet voor problemen gezorgd, meldt Meijering. „Dat zijn nog kleine wonnen. Die heb ben minder last van de warmte en vormen een kleinere biomas- geulen glijdt en dat de schorren met drie tot vier hectare afkal ven. Afdoende oplossingen zijn niet gevonden. Wel zijn enkele lapmiddelen uitgevoerd en op komst, zoals bescherming van schorranden en aanleg nieuw schor. Ook wordt gekeken of het ophogen van de platen met zand helpt.Met de instandhoudings doelen die uitgaan van door gaande afvlakking van de pla ten in de Oosterschelde, lijkt het ministerie van LNV te kiezen voor het uitgangspunt 'haaibaai en betaalbaar.' door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat na de zo mervakantie opvoedcursussen aanbieden aan alle ouders van basisschoolleerlingen in de ge meente. In de nieuwe Wet op de Jeugd zorg is de preventietaak in de jeugdzorg verschoven van de provincie naar de gemeente. Om dat Noord-Beveland met acht duizend inwoners te klein is voor een eigen opvoedbureau, zoekt het gemeentebestuur zijn heil in cursussen, die voor ieder een toegankelijk zijn. De cursus zelf, 'Opvoeden&Zo' is in de praktijk beproefd. Oor spronkelijk overgewaaid uit de Verenigde Staten is het concept aangepast aan de behoeften van ouders in Nederland. Het provin ciale Bureau Jeugdzorg trainde in de afgelopen jaren verschil lende cursusleiders voor Opvoe den&Zo. Door de hele provincie werden de cursussen gegeven en het effect bleek bevredigend. Nu de wet directe bemoeienis van het Bureau Jeugdzorg op het bord van de gemeenten heeft gelegd, moest een andere weg worden gevonden om de op- voedcursussen aan te bieden. Dé Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) is een rege ling die door de Zeeuwse ge meenten wordt betaald, zodat die organisatie de taak wel voor zijn rekening kan nemen. Boven dien voert de GGD al meer ta ken in de jeugdzorg voor de ge meenten uit. Het Bureau Jeugdzorg is inmid dels druk doende de taken eb deskundigheden over te dragen aan de GGD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63