Mensensmokkel Afrika is enorm PZC Verdeeld Europa tobt over Libanon Brussel haalt gokbeleid Nederland onderuit Somalische minister bij moskee vermoord VN roepen VS op tot sluiting geheime gevangenissen Bendes sturen jaarlijks 240.000 illegalen naar Europa W o fwiMam IKOJUJOM /f.-rM: - v - L...N Belgische crimineel aangehouden Woodstockje spelen Hfmm Chaos op vliegveld Barcelona zaterdag 29 juli 2006 HnnrMark Wijdeven BRUSSEL - Argumenten die Nederland gebruikt om het kansspelmonopolie in stand te houden, zijn in strijd met de af spraken die zijn gemaakt bij de oprichting van de Europese Unie (destijds EG). Dat heeft eurocommissaris Mc- Creevy (Interne Markt) in april geschreven in zijn verzoek om opheldering over de Nederland- se regels voor het gokken op sportwedstrijden via internet. De Nederlandse regering wilde de brief voorlopig geheim hou den. Het schrijven kwam giste ren in het bezit van het ANP. De noodzaak om opbrengsten voor de staatskas en goede doe len te genereren, is geen geldi ge rechtvaardiging voor het kansspelmonopolie, schrijft Mc- Creevy. De eurocommissaris be twijfelt verder of de regering voldoende doet tegen gokversla ving en hij wijst daarbij op het grote reclamebudget van mono polist De Lotto. Brussel meent verder dat er geen reden is lega le kansspelaanbieders uit ande re Europese lidstaten te weren van de Nederlandse markt. De brief vormt de opmaat voor een mogelijke inbreukprocedure bij hei Europees Hof. Duits land, Denemarken, Finland, Hongarije, Italië en Zweden kregen eenzelfde waarschu wing. Advocaten van verschil lende buitenlandse wedkanto ren vroegen het ministerie van Justitie om de brief openbaar te maken. Hun verzoek werd af gewezen. Zonder het antwoord van de minister zou openbaar making leiden tot een eenzijdi ge discussie in het nadeel van Nederland, luidde de argumen tatie. De overheid kreeg twee maanden om een antwoord te formuleren. Dat is nog niet ge beurd. Minister Donner ver wacht dat de Europese Commis sie genoegen zal nemen met de informatie die hij zal verstrek ken. Hij wees er destijds in de Kamer op dat juridische stap pen nog niet aan de orde zijn, maar dat het nog gaat om in lichtingen. ANP ■jnnrHans Heijt MADRID - Mensensmokkelaars balen elk jaar 240.000 Afrika nen naar landen van de Europe se Unie. De bendes verdienen tik jaar 227 miljoen euro aan die activiteiten. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de Verenigde Na ties, waaruit de Spaanse krant El Pais gisteren citeerde. Afrikaanse bendes, vooral af komstig uit Nigeria, helpen de immigranten die illegaal de Eu ropese Unie willen binnenko men. De bendes werken samen met criminelen in Europa. „Ze rekenen 300 tot 3000 euro per reis voor elke vluchteling zon der document", aldus El Pais. In het VN-rapport staat dat vijf tien van de twintig rijkste lan den van de wereld in Europa lig gen. De twintig armste landen zijn in het oosten van Afrika ge situeerd. Voor veel inwoners van landen als Senegal, Mali, Benin en Mau ritanië is het daarom zeer aan lokkelijk om uit te wijken naai de Europese Unie. Een van de populairste routes om Europa binnen te komen, voert naar de Canarische Eilanden. De bendes gebruiken grote boten om illega len van West-Afrika naar de Ca narische Eilanden te transporte ren. In de buurt van de eilanden zetten de mensensmokkelaars de illegalen over op kleine boot jes. Dit jaar zijn zeker 11.000 Afrikanen op de Canarische Ei landen gearriveerd. Niet alle ille galen overleven de tocht over de Atlantische Oceaan. In de afgelo pen anderhalve week zijn al elf dode immigranten aan wal ge bracht, meldden Spaanse rege ringsfunctionarissen gisteren. Eerder deze week maakten de Spaanse autoriteiten bekend dat de politie in de eerste helft van dit jaar circa 1200 personen heeft opgepakt die worden ver dacht van mensensmokkel. Naar eigen zeggen rolde de poli tie 328 netwerken van men sensmokkelaars op. ANP wnr»reiïi,pci m „iT".W. lil Poolse president wil doodstraf in EU invoeren WARSCHAU - De conservatie- re Poolse president Lech Kac- rynski pleit voor de invoering ran de doodstraf in de Europese Unie. .Landen die de doodstraf opge ven, geven de crimineel een on gelofelijk voordeel op het slacht- het voordeel van leven bo de dood", zei het staats hoofd gisteren op de Poolse ra- do. In alle 25 EU-landen is de doodstraf afgeschaft. Voor de lien landen die in 2004 toetra den was het een voorwaarde om aten te worden tot de unie. „We moeten hierover dis cussiëren in Europa. Ik denk dat de tijd daar is dat Europa haar standpunt over dit onder werp bijstelt", aldus Kaczysnki. LeehKaczynski en zijn tweeling broer, premier Jaroslaw Kac- zynski, wonnen vorig jaar de presidents- en parlementsverkie zingen. ANP/RTR BRUSSEL - De gezochte Bel gische crimineel Kaplan Murat is gisteravond opgepakt in het Belgische Dilbeek. KOSTRZYN - Bezoekers van het 'Przystanek Woodstock Festival' laten zich natspui- Dat heeft het parket in Nijvel be- ten voor het podium. Het evenement nabij de Poolse stad Kostrzyn - zo'n tachtig kilo meter van Berlijn - ging gisteren van start en duurt nog tot en met vanavond. Op het gratis festival worden 350.000 mensen verwacht, het zou daarmee het grootste popfes- M mÈffifi' Kaplan werd door een speciale politie-eenheid aangehouden op de openbare weg. Hij was niet gewapend en bood geen weer stand. De Belgische minister van Justi ne Onkelinx toonde zich tevre den over de arrestatie. Eerder sas al gemeld dat bij huiszoe kingen door het parket van Nij vel de vriendin van Murat was tival van Europa zijn. Onder het motto 'Liefde, Viendschap Muziek treden dertig bands uit Polen, Duitsland, Oekraïne, Afrika en Amerika op. Na de verkoelende douche uit een brandweerslang was de gelijkenis met Woodstock uit de jaren zeven tig compleet. foto Patrick Pleul/EPA Belgische politie opende kortgeleden een klopjacht op de ze in België beruchte misdadi ger, nadat hij eerder deze maand niet was teruggekeerd vanzijn weekeindverlof. Murat behoorde tot de bende vanP. Haemers, die in 1989 de Belgische oud-premier Vanden Soeynants ontvoerde. De crimi- ïeel kreeg totaal achttien jaar gevangenisstraf voor zware over vallen. Hij moet nog tot septem ber 2009 zitten. Het was de zesde keer dat Mu rat ontsnapte. ANP/Belga Nederlander in Vlaanderen opgepakt voor cocaïnesmokkel TONGEREN - De man die woensdag in het Belgische Over- Pelt is aangehouden vanwege in ternationale cocaïnesmokkel, is wn Nederlander. Hij organiseerde het transport van de cocaïne vanuit Mid den-Amerika naar België, aldus justitie in Tongeren, Woensdag werden in totaal vier mensen aangehouden: twee man nen en een jonge vrouw in Maas- meehelen en de Nederlander in Overpelt. In Italië werden twee ®eken geleden al twee Bel gische verdachten en twee Italia- Voormalig Europees Commissaris voor Buitenlandse Betrekkingen Pat ten windt er geen doekjes om. „Terwijl Europa knoeit en klunst staat Beiroet in brand", schreef hij vorige week woedend in de Financial Times. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Vier jaar lang maakte Pat ten deel uit van het Brusselse besluitvor mingscircus en in zijn ingezonden brief voorspelt hij precies hoe de EU de Liba- non-crisis zal aanpakken. „De Britse en Duitse regeringen zorgen er wel voor dat de Europese ministers van Buitenlandse Zaken niet verder ko men dan zinloos handenwringen", schrijft hij cynisch. Bijna een week na de mislukte top in Ro me komen dinsdag de Europese minis ters van Buitenlandse Zaken bij elkaar om de laatste stand van zaken rond Liba non te bespreken. En Patten heeft gelijk: binnen de Unie ko men de oude breuklijnen onmiddellijk bloot te liggen, zodra het over buiten lands beleid gaat. Groot-Brittannië kiest de kant van de Verenigde Staten en Frankrijk wil zijn eigen koers varen. Twee weken geleden kregen de ministers het daardoor niet voor elkaar om samen een oproep voor een 'onmiddellijk en on voorwaardelijk staakt-het-vuren' te on dertekenen. En de immer flegmatieke Ne derlandse minister Bot toonde zelfs zijn ergernis over het eigengereide optreden van de Fransen. „Als ze vinden dat ze op eigen houtje een bijdrage kunnen leveren aan de feestvreugde, clan moeten ze dat zeker doen. Maar wat heeft Frankrijk nou op zijn eentje te bieden?" Waarmee meteen de vraag op tafel ligt: wat heeft de Europese Unie als geheel te bieden, en wat kan de bijeenkomst van dinsdag opleveren? Samen met de VS, de Verenigde Naties en Rusland maakt de EU deel uit van het zogenaamde 'kwar tet', dat zich intensief bezighoudt met het vredesproces in het Midden-Oosten. Maar het kwartet is vanwege gebrek aan overeenstemming samen met het vredes proces in de koelkast gezet. In een ongewoon scherpe verklaring liet de Finse minister van Buitenlandse Za ken en EU-voorzitter Tuomioja gisteren weten dat Israël 'totaal verkeerd' zit, als analyse het de internationale verdeeldheid opvat als een vrijbrief om door te gaan met de aanvallen. Een oproep tot een algemeen staakt-het-vuren valt uit Brussel niet te verwachten, zolang de Amerikaanse pre sident Bush en in zijn kielzog de Britse premier Blair daar niet aan willen. De partijen in Rome werden het eerder deze week wél eens over een VN-vredesmacht voor Zuid-Libanon. „Ik kan me zo'n troe penmacht zonder de Europeanen niet voorstellen", zegt EU-buitenlandcoördi- nator Solana. Frankrijk, Duitsland, Ita lië en Griekenland zijn bereid om aan een VN-troepenmacht mee te werken. Nederland heeft het te druk in Afghanis tan en wenst ditmaal te worden geëxcu seerd. Israël wil graag een Navo-missie in Zuid-Libanon, maar Navo-chef De Hoop Scheffer heeft dat verzoek afge daan als 'voorbarig'. Frankrijk wil geen Navo-troepen in het Miclden-Oosten. President Chirac, altijd op de bres voor een onafhankelijke posi tie ten opzichte van de VS, is eventueel wel bereid om mee te werken aan een VN-missie. En alle Franse ambities over een Europese rol in het conflict ten spijt: het zenden van een 'eigen', door de EU geleide troepenmacht is niet haalbaar. De 25 EU-leiders worden het daar nooit unaniem over eens. En dan gaat het nog niet eens over de vraag of de EU die taak wel aan zou kunnen. GPD Vanuit België brachten koeriers de cocaïne naar Italië of de ver zendingen vonden plaats via de post. Dinsdag hadden vijf huiszoekin- §en plaats in Maasmechelen en een in Overpelt. ANP/Belga BARCELONA - Stakend Ibe- ria-personeel verlaat de lan dings- en vertrekbanen van het Barcelonese vliegveld El Prat, onder het toeziend oog van de Guardia Civil. Ze hadden de ba nen met bussen en andere voer tuigen geblokkeerd uit protest tegen het verlies van zeven- tot negenhonderd arbeidsplaatsen. Door de staking van het grond personeel werden gisteren meer dan 260 vluchten geschrapt. Vol gens Spaanse media ontstond er een chaos op het vliegveld dooi de duizenden gestrande reizi gers. De actie had plaats aan het begin van het Spaanse vakan tieseizoen. foto Andreu Dalmau/EPA Hoogste spoorlijn in China verzakt PEKING - De spoorlijn naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, de hoogste ter wereld, die de Chinese president Hu Jintao op 1 juli opende, kampt met technische problemen. Er zijn scheuren in de betonnen funderingen geconsta teerd. Ook op de gedeeltes van het traject waar het spoor op permafrostbodem rust, zijn er problemen met verzak kingen en scheui'en. Klimatologen verwachten door het broeikaseffect nog meer problemen met de permafrostfunderingen. Ook zorgt verschuivend zand voor meer problemen dan de planners hadden verwacht. De railbeheerders hebben ook nog geen manier gevonden om kuddes jaks weg te houden van het spoor. ANP/AFP Vrouw stapt via vrieskist uit leven BELGRADO - Een 51-jarige Servische vrouw heeft op een ongebruikelijke manier zelfmoord gepleegd. De vrouw nam een pakje slaappillen in, ging in een grote vrieskist liggen en trok het deksel achter zich dicht. Haar familie vond haar twaalf uur later dood en stijfge- vroren. Volgens een arts was de hittegolf in Servië moge lijk de aanleiding voor de wanhoopsdaad. ANP/DPA Vluchtheuvels tegen tsunami JAKARTA - Indonesië legt vluchtheuvels aan in de kust gebieden waar de risico's op tsunami's het grootst zijn. Wanneer vloedgolven ontstaan, moeten mensen zich in veiligheid kunnen brengen op de 'vliedbergen' die 4 tot 5 meter hoog worden. Deze veiligheidszones worden op ongeveer 500 meter van de kustlijn aangelegd. Eerder deze week maakte Indone sië bekend dat er plannen zijn om op gsm-masten in alle kustregio's alarminstallaties te plaatsen die moeten waar schuwen voor de komst van een tsunami. ANP Hond overleeft 26 dagen in riool STOKE CLIMSLAND - Een Britse hond die in een riole ringsbuis bekneld was geraakt, heeft liefst 26 dagen zon der vast voedsel overleefd. De 12-jarige collie Holly hield zich met regenwater in leven. Holly was in juni in Stoke Climsland in het graafschap Cornwall in paniek op de vlucht geslagen voor onweer en in de 3 meter diepe, nauwe waterafvoerbuis gevallen. Hol ly, die niet kan blaffen, wist echter niemands aandacht te trekken. Na 26 dagen werd Holly gevonden en gered door een voorbijganger. Haar lichaamsgewicht was gedaald van 25 naar 14 kilo. ANP Korting op ivf bij eiceldonatie LONDEN - Patiënten van de Britse vruchtbaarheidskli niek Newcastle Fertility Centre kunnen duizenden pond korting krijgen op een ivf-behandeling, als zij eicellen af staan voor kloononderzoek. Er is in Groot-Brittannië een tekort aan eicellen voor on derzoek naar therapeutisch klonen. Toch is de praktijk van het Newcastle Fertility Centre omstreden. Het is vol gens de Britse wet verboden vrouwen te betalen voor het donoren van eicellen, of dat nou voor ivf-behandelingen is of voor wetenschappelijk onderzoek. Dat verbod wordt nu omzeild door de kortingsregeling. ANP van onze redactie buitenland BAIDOA - De spanningen in So malië zijn verder toegenomen, nadat gistermorgen de minister voor Grondwetszaken is doodge schoten. Deerow Isaq werd door de nog voortvluchtige daders in het hoofd geschoten bij het ver laten van de moskee in de pro vinciestad Baidoa. De minister maakte deel uit van de interimregering, die in 2004 is gevormd in een poging de or de te herstellen in het door bur geroorlog en anarchie getroffen land. Maar islamitische milities bestrijden die regering en heb ben de hoofdstad Mogadishu en een groot deel van het zuiden van het land in handen. De inte rimregering - die wordt ge steund door buurland Ethiopië - zetelt in Baidoa, omdat het in Mogadishu voor haar te gevaar lijk is geworden. Maar de bevol king heeft het meest op met de islamitische milities, die in elk geval in grote delen van het land voor enige rust hebben ge zorgd. Donderdag stapten al een tiental ministers en topfunctio narissen uit de regering, in een poging de islamisten tegemoet te komen. Ethiopië heeft ge dreigd tussenbeide te komen als de milities een aanval onderne men tegen de interimregering. Ethiopië is bang dat islamitisch fundamentalisme in Somalië moslimrebellen in eigen land zal steunen. Wapens Volgens internationale waarne mers is een gewelddadige con frontatie nabij. Gisteren landde in Mogadishu een vliegtuig, dat mogelijk wapens voor de mili ties vervoerde. De wapens zou den uit Eritrea komen. De wa penleveranties zouden een voor teken kunnen zijn van een offen sief van de milities tegen de inte rimregering. GPD/RTR Primaten door opwarmen aarde naar Amerika BRUSSEL - De eerste primaten migreerden 55 miljoen jaar gele den vanuit Azië via Europa naar Noord-Amerika. Oorzaak van hun tocht: de opwarming van de aarde. Tot die conclusie komen de on derzoekers Thierry Smith, Ken neth Rose en Philip Gingeric. De drie gebruikten bij hun on derzoek de techniek van de kool stofdatering. Ze pasten die toe op de Teilhardina, de oudste pri maat die lijkt op een aapje met ogen als schoteltjes. De Teilhardina kwam gelijktij dig voor in Azië, Europa én Noord-Amerika, maar onduide lijk was waar de wieg van het beestje stond. ANP door Thomas Verfuss GENEVE - Er is geloofwaardi ge informatie dat de Verenigde Staten er geheime detentiecen tra op nahouden in de strijd te gen het terrorisme. De Amerika nen moeten die geheime gevan genissen onmiddellijk sluiten. Dit stelde het Mensenrechtenco mité van de Verenigde Naties gisteren. Dat had onderzocht in hoeverre de VS de mensenrechten nale ven. Het Comité eiste tevens dat de VS het internationale Rode Kruis toegang verlenen tot elke gevangene die in verband met een gewapend conflict wordt vastgehouden. Het Comité is 'bezorgd' dat de VS mensen 'voor maanden en ja ren' op geheime locaties vasthou den. De mensenrechtenexperts zijn tevens bezorgd over de zogehe ten 'extraordinary renditions' waarbij de VS gevangenen zon der vorm van proces overdragen aan landen waar wordt gemar teld. De VS hadden eerder deze maand tijdens een hoorzitting gesteld dat de VS niet gebonden zijn aan de Internationale Con ventie voor Burgerlijke en Poli tieke Rechten als het gaat om ge drag buiten het grondgebied van de VS of om gevallen van terrorismebestrijding, waarbij niet de mensenrechtenconven ties, maar het oorlogsrecht van toepassing is. Het VN-mensenrechtencomité roept de VS in zijn eindrapport op het verdrag van de intematio- anle conventie 'te goeder trouw' toe te passen. Mensenrechten Het comité is ook bezorgd over de mensenrechten in de VS zelf en rapporteert gevallen van ras sendiscriminatie in het onder wijs en van gebruik van buiten sporig geweld door de politie. De Amerikaanse regering noem de het rapport van de VN een eerste reactie teleurstellend en eenzijdig. AFP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5