Ik heb van nature veel testosteron PZC Spectaculair herstel is nog geen bewijs Het peloton huichelt vrolijk mee Alle neuzen dezelfde kant op Van Lieren toont vormbehoud 20 Landis ontkent dopinggebruik VdH en Veldhuis worden gespaard Nog een gele trui voor Phonak Coureur Albers moet bolide zelf blussen zaterdag 29 juli 2006 van onze sportredactie DEN HAAG/MADRID - Floyd Landis ontkent bij hoog en bij laag dat hij doping heeft ge bruikt. Dat verklaarde hij gister avond tijdens een persconferen tie in Madrid, waar hij zich met zijn advocaten onderhield over de te volgen strategie. Volgens de Amerikaanse renner heeft hij altijd al een hoog testosteronge halte, dat op natuurlijke wijze tot stand komt. „Dit is geen do ping, maar een natuurlijk ver schijnsel", aldus de dertigjarige Tourwinnaar. Landis wil dat het resultaat van de contra-expertise openbaar wordt gemaakt, inclusief de ver houding tussen testosteron/epi- testosteron. „Ik zie geen reden waarom dat niet bekend zou worden gemaakt", aldus Lan dis. „Ik ben nog steeds trots dat ik de Tour heb gewonnen." Landis is in zee gegaan met twee Spaanse advocaten. Een van hen stond ook Roberto He- ras bij, in de periode toen hem Floyd Landis de eindoverwinning in de Ronde van Spanje werd ontgenomen. Dat gebeurde wegens het ge bruik van epo. Mocht de con tra-expertise voor Landis nega tief uitvallen, dan raakt hij de gele trui kwijt aan de nummer twee, Oscar Pereiro Sio. Van Landis is nog niet vast ko men te staan of hij doping heeft gebruikt. Wel wees de urine- staal, die werd afgenomen na de door hem gewonnen zeventien de Touretappe naar Morzine uit, dat de verhouding tussen de hor monen testosteron en epitestos- teron verstoord was. Dat zou kunnen wijzen op toediening van testosteron, maar die disba lans kan ook op een andere ma nier zijn ontstaan. Zo heeft Lan dis in twee korte interviews zelf al twee mogelijke redenen naar voren gebracht. Tegen The Wall Street Journal verklaarde hij de avond voor de gewraakte etappe (toen hij met tien minuten achterstand was gefinished in La Toussuire) dat hij met vrienden twee biertjes en zeker vier glazen whiskey had gedronken. Volgens diverse studies zou de matige con sumptie van alcohol de verhou ding tussen testosteron en epi- testosteron kunnen veis tor en. „Normaal gesproken drink ik nooit alcohol tijdens wedstrij den." In Sports Illustrated zegt hij dat de balans in zijn lichaam verstoord zou kunnen zijn door een medicament dat hij neemt tegen een schildklierprobleem Onafhankelijk van de 'affai- re-Landis' heeft Phonak giste ren bevestigd dat het bedrijf als sponsor gaat stoppen. Het be drijf dat in gehoorapparaten doet gaat zich qua sponsoring voortaan richten op culturele evenementen. GPD BOEDAPEST - In navolging van de solo en het duet hebben de Nederlandse syn- chroonzwemsters zich gisteren ook als team gekwalificeerd voor de finale van de Europese titelstrijd. Na de korte en lange kür kwam het achttal tot een totaal van 84,250 punten. Het team kwalificeerde zich hiermee als achtste voor de finale van vandaag. De Russische vrouwen gingen met 98,500 punten als eerste door. „We zijn uiteraard erg tevreden met finale plaatsen op alle drie de onderdelen", rea geerde bondscoach Wil Riesener opgeto gen. „Zeker vanochtend ging het met het team erg goed. Ze maakten vanavond wel iets meer foutjes, maar over het geheel de den ze het prima." Er zwommen overigens maar elf combinaties mee in de teamwed strijd. Niet alle landen willen in dit onder deel investeren omdat er slechts een be perkte Europese deelname bij de Olympi sche Spelen in Peking mogelijk is. De in ternationale zwembond wil dat bij de acht deelnemers in Peking alle continenten ver tegenwoordigd zijn. De plaatsing gaat daarom niet meer via een pre-olympisch kwalificatietoernooi. „Dat maakt een klein land als Nederland met zo'n jonge ploeg kansloos, want voor die paar plek ken zijn er in Europa te veel sterke concur renten", legde Riesener uit. „Het is voor ons echter wel belangrijk om een team af te vaardigen omdat we de jonge zwem sters ervaring willen laten opdoen. Hope lijk kunnen we ons dan ook ooit met de echte top meten." foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie BOEDAPEST - Pieter van den Hoogenband en Marleen Veld huis krijgen maandag op de ope ningsdag van de Europese kam pioenschappen in Boedapest rust in de series van de estafette op de 4x100 meter vrij. Bij de mannen zullen Mitja Zastrow, Bas van Velthoven, Gijs Damen en Stefan Oosting het kwartet in de voorronde vor men. De langzaamste in deze ses- sie moet in de finale plaatsma ken voor Van den Hoogenband. Bij de wouwen beginnen Hinke- lien Schreuder, Chantal Groot, Femke Heemskerk en Inge Dek ker. Technisch direc2teur Jacco Verhaeren overweegt nog Rano- mi Kromowidjojo in te zetten óp de plaats van Dekker. Maar hij wil eerst berekenen of dat ver antwoord is. Vakbond Pieter van den Hoogenband, de Oostenrijker Markus Rogan en de Australiër Michael Klim heb- Wetenschapper Jos Thijssen stond jarenlang van doping ver dachte atleten bij, onder wie wielrenner Gert-Jan Theunisse. Volgens hem staat de schuld van Tourwinnaar Floyd Landis nog lang niet vast. door Lindy Jense UTRECHT - De zaak waarmee hormoondeskundige prof. dr. Jos Thijssen nationale faam ver wierf is bepaald niet zijn meest bevredigende. Een test bij wiel renner Gert-Jan Theunisse tij dens de Tour de France van 1989 gaf absurd hoge testoste- ronwaarden te zien. De verhou ding testosteron-epitestosteron bereikte pieken van 20:1, terwijl volgens de dopingnormen alles boven de 6:1 al op dopingge bruik wijst. Thijssen stelde dat de hoge me ting een natuurlijke oorzaak kon hebben. Maar tijdens tests in het laboratorium van Thijs sen had Theunisse geen enkele keer een testosteronwaarde van meer dan zes. Thijssen geeft nu toe dat de waarden van Theunissen wel erg fluctueerden. „Dat kan er toch op wijzen dat hij gebruik te." Maar hij heeft met de affai re in ieder geval bereikt, zegt hij, dat de internationale doping- regels zijn bijgesteld. „De regels waren destijds niet goed onder bouwd. Er was geen noodzaak om aan te tonen of de atleet in kwestie van nature een hoog testosterongehalte heeft." Zijn kennis kwam hem goed van pas toen topzwemmer Marcel Wouda in 2000 als dopinggebrui- ker werd aangemerkt. „Hij werd verdacht toen hij, na een stuk of zeven negatieve contro les, ineens uitkwam op een ver houding van 8:1. Toen kreeg ik een alarmbrief van de zwem bond. Tijdens mijn onderzoek bleek dat Wouda consequent een hoog gehalte had, gemid deld 5,5:1. Dus geen doping, niks aan de hand." Thijssen, inmiddels 68, is sinds drie jaar met emeritaat van de Universiteit van Utrecht. De zaak-Landis volgt hij op de voet. al stoort het hem dat hij te genwoordig niet méér weet dan de gemiddelde krantenlezer. 10:1 „Jammer dat er nog geen getal len zijn over de hoeveelheid testosteron van Landis. Hope lijk wordt dat snel bekend bij de uitslag van de controlehelft van het urinemonster. Dan moet be keken worden hoe Landis uit eerdere tests is gekomen. Ik weet van een wielrenner die van zichzelf een verhouding van 10:1 heeft. En zo zijn er nog wel meer atleten." Als Landis al het verboden hor moon heeft gebruikt, zijn er art sen, zoals sportarts Harm Kui pers, die bestrijden dat het mid del het spectaculaire herstel van Landis in de zeventiende etappe van de Tour de France zou heb ben veroorzaakt. Kuipers stelt dat het middel niet van de ene op de andere dag werkt. Anekdotes Thijssen denkt daar echter an dei's over. „Het spectaculaire herstel van Landis is nog geen bewijs, maar ik ken genoeg anekdotes van wielrenners die de indruk wekken dat het werkt. Dat je het bij wijze van spreken 's middags neemt en dat het de volgende morgen al een stuk beter met je gaat. Ech te harde bewijzen zijn er niet. want je test testosteron niet op mensen, dat is niet ethisch. En trouwens: hoe meet je eigenlijk een prestatie? Hoe bewijs je dat iemand nét een beetje beter kan afzien? Een topsporter kan so wieso al beter afzien dan ande ren." Bovendien: testosteron valt niet te maskeren. Een wielrenner die het gebruikt, valt bij een test ge heid door de mand. Thijssen: „Als Landis het toch gebruikte en dacht dat ze alleen nog maar op de nieuwste middelen zou den testen, dan hebben z'n bege leiders hem niet goed voorge licht. Maar ja, Ben Johnson dacht in 1988 ook dat hij ongemerkt sta- nozolol kon gebruiken, terwijl ze daar bij dopingtests juist naar zochten." GPD Fabrizio Guidi heeft op het podium de gele leiderstrui omgehangen gekregen, na zijn eindzege in Wallonië. foto Michel Krakowski/EPA van onze sportredactie WANZE - De Italiaanse be roepsrenner Fabrizio Guidi, ploeggenoot van Floyd Landis bij Phonak, is gisteren eind winnaar geworden van de Ron de van het Waalse Gewest en veroverde daardoor toevallig ook een gele trui. De vijfde en laatste etappe, tussen d'Amay en Wanze, le verde een overwinning op voor de Australiër Baden Cooke in de sprint tegen de Italiaan Maximilano Richeze en klasse mentsleider Guidi. In het eindklassement ging Guidi, die in de rittenkoers in Wallonië twee dagzeges pakte, de Belg Nico Sijmens en de Noor Kurt-Arve Arnesen voor af. ANP De smetteloze lach van Michael Boogerd gezien, toen het treurige nieuws over de ontluistering van Floyd Landis bekend was gemaakt? „Mijn we reld stort niet in, hoor", riep hij vrolijk, voor de start van één van die goedbe taalde criteriums. En hij stak maar weer eens een verhaal af over de hek senjacht op doping in zijn sport. Boogerd heeft zelf nooit gebruikt, na tuurlijk niet. Hij heeft Landis, kenne lijk wel een valsspeler, in de bergen het snot voor de ogen gereden, maar Mi chael fietst op een gezonde Hollandse boterham. Dat doen ze allemaal, als we de heren moeten blijven geloven. De Tourheid in zijn rood-wit-blauwe shirt beweert ook staalhard dat hij zijn titel niet heeft gekocht in de finale van het NK. Het hele Nederlandse volk heeft meegeluisterd naar de deal, maar Michael houdt vol dat het niet waar is. „Ik was de sterkste, dat heeft toch ie dereen kunnen zien?" Patrick Lefevere (van Quick Step) kan ook zo'n zielig gezicht trekken als er weer eens een kopstuk in het wielren nen omver wordt gehaald. Dan doet hij alsof zijn wereld instort en maakt hij zijn collega's uit voor bedriegers en fraudeurs. „Het crapuul moet eruit", schreeuwde hij gisteren in een Bel gische krant, vol gespeelde verbazing over wat de Tour nu weer overkomt. De hypocriete Belg, voorzitter van de vereniging van profploegen, vond dat Manoio Saiz nooit meer mocht terugke ren in het peloton nadat het schandaal in Spanje was uitgelekt. En nu roept hij weer moord en brand over wat zich rond Landis heeft afgespeeld. Het Phonak-systeem is verwerpelijk, zegt hij. „Het is het negende dopinggeval in die ploeg, het kwaad komt van binnen uit." Weten we nog wel wie Lefevere zelf al lemaal in zijn ploeg heeft gehaald? Frank Vandenbroucke, de fietsende apotheek, die in slaat van ontreddering zelfs met een jachtgeweer op zijn vrouw schoot. Johan Museeuw, die zich in zijn succesjaren mét een veearts op hield van een kwalijke reputatie. En die zijn machtige dopingnetwerk pro beerde af te schermen met codetaal. Ri chard Virenque, de notoire spil in het Festina-schandaal, die na zijn schor sing door Lefevere werd binnenge haald als het illustere boegbeeld voor de Tour. Wat spelen ze weer mooi weer na zo'n schandaal, al die kenners van de wieler sport. Mart Smeets, opgevoerd als spe cialist, gaf in zijn onvermogen toe dat hij geen verstand heeft van doping, maar praat andere kenners na die zeg gen dat testosteron geen effect kan heb ben binnen één dag na toediening. Met andere woorden: Landis kan de doping niet hebben gepakt op de avond voor zijn monstertocht naar Morzine. Het is een poging om toch maar weer goed te praten wat volstrekt verziekt is. De dopingexperts van het Wada (de wereldorganisatie van dopingbestrij- ding) gaan er al vanuit dat Landis zich heeft gedopeerd en dat de sport zich twintig jaar na Ben Johnson in Seoel nog altijd vergrijpt aan anabolica. Hoe Floyd Landis op één dag is verrezen uit de doden, dat kan nooit realistisch zijn. En zo is het natuurlijk ook. De Tour (volgens Theo de Rooij van Ra bobank de schoonste van de laatste ja ren) is weer eens ontmaskerd als een bolwerk van valsspelers. De verbijste ring in het peloton zelf is niet meer dan gespeelde huichelarij, om het eigen ge zicht te redden. De doodsteek voor de Tour en het wielrennen? Ach, ze zullen er volgend jaar wel weer staan, de Bas so's, de Pereiro's, de Boogerds. om de wereld te verkondigen dat een Tour ook zonder valsspelers kan worden ge reden. Erger is het effect voor de toe komst. Welke vader wil zijn fietsende zoon straks nog toevertrouwen aan een wereld die verdorven is door bedrog en schandalen? Frits Bakker Krajicek naar halve finale ben gisteren laten weten dat ze het initiatief hebben genomen een vakbond voor zwemmers op te richten. De zwemmers willen in navolging van bijvoorbeeld de spelersvakbond in het tennis opkomen voor hun eigen belan gen en die van hun collega's. Van den Hoogenband, Rogan en Klim waren eerder dit jaar geza menlijk met de Nederlandse zwemploeg op trainingskamp in Cyprus. De exacte plannen voor de vakbond komen later naar buiten. ANP BOEDAPEST - Michaëlla Krajicek heeft de halve eind '3Ï6 strijd van het tennistoernooi in Boedapest bereikt. De Ne derlandse, als tweede geplaatst, versloeg gisteravond de Italiaanse qualifier Sara Errani in twee sets: 6-3 6-4 Vandaag komt Krajicek in de halve finale uit tegen de Spaanse Lourdes Dominguez. De andere halve eindstrijd gaat tussen de winnares van vorig jaar Anna Smashnova en de Duitse Martina Müller. ANP Melbourne weer eerste Grand Prix MELBOURNE - De eerste Grand Prix van het Formule 1-seizoen is in 2007 weer Australië in Melbourne. Derace wordt gehouden op 18 maart. De Australische Grand Prix was vanaf 1996 steeds de opening van het seizoen, maar dit jaar niet wegens de Commonwealth Games. Melbour ne kwam na de Grands Prix van Bahrein en Maleisië. Ove- i rigens botst de race in het voorjaar van 2007 met het WK zwemmen van 18 maart tot 1 april. ANP Trulli tekent voor drie jaar bij HOCKENHEIM - Jarno Trulli rijdt ook de komende drie seizoenen voor Toyota. Dat heeft cle Japanse renstal giste ren bekendgemaakt. De Italiaanse coureur staat momen teel twaalfde in de WK-stand met 8 punten. Met het vastleggen van Trulli heeft Toyota het team voor volgend seizoen compleet. Ralf Schumacher heeft name lijk nog een doorlopend contract bij de formatie. ANP Volleyballers verslaan Slowakije ROTTERDAM - Het Nederlands mannenvolleybalteam heeft het thuisweekeinde in het kader van de European League geopend met een overwinning. Slowakije werd voor 1150 toeschouwers in Rotterdam met 3-0 verslagen, de setstanden waren 34-32, 25-18 en 25-21. Het bete kende de vierde achtereenvolgende zege voor de ploeg van bondscoach Peter Blangé in het toernooi, dat op 19 en 20 augustus uitmondt in de Final Four in het Turkse Iz mir. ANP Ljungskog wint wereldbekerkoers VARGARDA - De Zweedse wielrenster Susanne Ljungs kog heeft vrijdag in eigen land de wereldbekerwedstrijd in Vargarda gewonnen. De renner van het team Buiten- poort-Flexpoint versloeg na 128 kilometer de Britse Nico le Cooke in de sprint. Op een kleine halve minuut eindig de de Zweedse Monica Holler als derde. Cooke blijft wel leidster in het wereldbekerklassement. ANP Honkballers verliezen van Cuba HAARLEM - De Nederlandse honkballers hebben giste ren de eerste nederlaag geleden op de Haarlemse Honkbal- week. Cuba was met 11-10 net te sterk. Oranje moet van daag de laatste groepswedstrijd tegen Verenigde Staten winnen om zich alsnog te plaatsen voor de finale. Een plek in de eindstrijd was gisteren ook al dichtbij. Na af loop van de zevende inning stond de ploeg van bonds coach Robert Eenhoorn nog voor met 10-7. Het ongesla gen Cuba was al zeker van de finale. ANP van onze sportredactie HICKSTEAD - Dressuurruiter Laurens van Lieren uit Schore heeft in het Engelse Hickstead getoond in vorm te zijn. Hij no teerde tijdens een internatio naal concours de beste score: 72,91 procent. Van Lieren moest zich met Hexagons Ollright bewijzen, in aanloop naar de Wereldruiters- pelen, die volgende maand in Aken zijn. De 24-jarige Bevelan der miste door een blessure van zijn paard het Nederlands kam pioenschap in Nijmegen en het CHIO in Rotterdam, de twee se lectiemomenten voor het WK. Bondscoach Sjef Janssen liet Laurens van Lieren daarna we ten dat het nog niet zeker was dat hij geselecteerd zou worden. Hij moest eerst vormbehoud to nen. Dat gebeurde gisteren in Hick stead. Van Lieren won de wed strijd. Met 72,91 procent bleef hij de Britse Wayne Chennon (70,54) en Kirsten Beckers (69,79) voor. Mede door het sterke optreden van Van Lieren won de Neder landse dressuurploeg ook de lan- denwedstrijd. De formatie be staande uit Laurens van Lieren (met Hexagons Ollright), Kir sten Beckers (Broere Jazz), Ma rie-José Hulsman (Le Montra- chet) en Karin Nijvelt (Maestro) bleef de Britse landenploeg voor. Duitsland eindigde als der de. Het is nog niet gezegd dat Van Lieren nu daadwerkelijk naar het WK gaat. De bonds coach maakt zijn definitieve se lectie pas kort voor het vertrek naar Aken bekend. Hoek eenvoudig langs HVV'24 WESTDORPE- Zaterdag-hoofd klasser Hoek heeft gisteren in Westdorpe in een oefenduel met 3-0 van zondag-derdeklas ser HW'24 gewonnen. De eind stand was al bij rust bereikt. Trainer Cees Houtepen was na afloop tevreden over de verrich tingen van Hoek. Hij zag wel dat zijn ploeg nog niet scherp ge noeg was in de afwerking, maar maakte zich daar weinig zorgen over. Björn Langeveld opende de score, Ferry Alfons maakte er 2-0 van en Jan Huygens maak te de derde. van onze sportredactie HOCKENHEIM - Christijan Al bers heeft gisteren tijdens de vrije trainingen op het circuit van Hockenheim voor brand weerman gespeeld. De Nederlandse Formule 1-cou- reur moest zijn Midland met een opgeblazen motor langs de kant zetten. Toen de rookpluimen uit zijn auto bleven komen, merkte Albers dat de aanwezige ste ward blijkbaar de 'cursus blus sen' had gemist. „Het was zo'n dwaas", sprak de 27-jarige rij der. „Hij had de vergrendeling er nog op. Toen dacht ik: Dit gaat helemaal fout. Daarom heb ik hem maar even geholpen." Albers pakte de man zijn brand blusser af en maakte zelf een ein de aan het binnenbrandje. „Je motor kan dan wel zijn opgebla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 58