Ipzc Opruiming Prunje is erg in trek bij ganzen Het verleden is er voelbaar Haantje nog net stukje hoger Verdwaalpalen zie je van verre al staan op strand Onderzoek Staatsbosbeheer adictie: 0113-315649 - NW-pzc-n! «lil:redactie@pzc.nl 4bus 31,4460 AA Goes wrtentie-explo'tatie: •ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •auws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. jterdag 29 juli 2006 Man valt kind lastig in Zierikzee ZIERIKZEE - Een 5-jarig jongetje is donderdagmiddag in Zierikzee lastiggevallen door een onbekende man. Het kind is gedwongen tot onzedelijke handelingen bij de man, waarna het kind naar huis kon gaan. Het voorval is tussen 12.15 en 12.30 uur gebeurd in de Schouwenbank in Zierikzee. Het jongetje fietste daar en werd door een man gedwongen om te stoppen op een dijk je. Vervolgens moest het kind onzedelijke handelingen bij de man verrichten, waarna de man wegliep. Het kind is naar huis gegaan en heeft het hele verhaal aan zijn moeder vertelt. Van de dader is een redelijk signale ment bekend. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, heeft kort, donker haar en droeg op dat moment een bril. De man was gekleed in een geel/oranje shirt met lange mouwen en een lange, blauwe broek met daaronder bruine schoe nen. Zijn huid is gebruind door de zon en hij spreekt met een Zeeuws accent. Het kind heeft een heldere beschrij ving kunnen geven, omdat de moeder goed heeft doorge vraagd, legt politiewoordvoerder J. van Mourick uit. „Hij heeft verteld aan zijn moeder dat de man net zo sprak als oma en die spreekt zeeuws." De politie is op zoek naar getuigen die donderdag rond dat tijdstip iets gezien hebben. Met het jongetje gaat het volgens Van Mourick goed. Man gewond na val van quad BURGH-HAAMSTEDE - Een 38-jarige man uit Burgh-Haamstede is donderdagavond gewond geraakt na dat hij met een quad was omgeslagen. De man reed rond 21.30 over de Lageweg in zijn woon plaats en wilde een draai maken. Vermoedelijk reed hij te hard. Hij verloor de macht over het stuur en kantelde. De man liep een hoofdwond op en is overgebracht naar het zieken huis in Goes. Daar is een bloedproef afgenomen. De poli tie vermoedt dat de man gedronken had. De uitslag is nog niet bekend. Werkstraffen voor winkeldieven MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 22-jarige man uit Vlissin- gen bij verstek voor een winkeldiefstal tot twintig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De Vlissinger stal op 28 maart in de plaatselijke super markt een fles sherry. „Ik was vergeten af te rekenen", had hij verklaard. Dat was ongeloofwaardig gezien het forse strafblad van de verdachte op het gebied van winkel diefstallen. Een 58-jarige Middelburger werd wegens winkeldiefstal tot twintig uur werkstraf veroordeeld. De man nam op 14 maart bij een supermarkt in Middelburg etenswaren weg. VROUWENPOLDER - Karin Schmitz gaat vlakbij de ver dwaalpaal zitten op het strand bij Vrouwenpolder. Ze is een van de begeleidsters van een groep Duitse scouts. „De ande ren komen straks op de fiets, maar ik ben met een van de wolf jes, die naar de dokter moest, al vooruitgegaan." Dankzij de verdwaalpaal kan ze tenminste duidelijk maken aan de anderen waar ze zit. Zeker op weidse stranden als bij Vrou wenpolder kan een verdwaal paal, waaraan bovendien een douche is gekoppeld, uitkomst bieden. De dierenfiguren, van walvissen tot schildpadden, zie je van verre. Een kind dat de weg kwijt is, zou er naartoe kun nen lopen. Op de Vlissingse bad- stranden staan vijf palen. „De douches worden gebruikt en ge vonden", zegt strandwacht Al- bert Dijkstra. „Hoe meer herken ningspunten, hoe beter. De pa len hebben zeker nut bij ruime stranden. Als we een kind kwijt zijn op het Badstrand in Vlissin- gen, vinden we het bijna altijd terug op het Badstrand. Maar bij Dishoek is dat andei's. Dan duikt het kind ineens kilometers verder op in Zoutelande." (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Leklapjes Alles is met deze tropische temperaturen teveel voor de hoogzwangere twintiger uit Krabbendijke. Hoe minder aan het lijf, hoe beter. Dus leg de ze deze week haar zoog- compressen op de salontafel. Dat scheelde immers weer wat geplak aan het lijf. Niet veel later ging de deurbel, waarna een vriend zich in de sofa liet zakken. Biertje erbij, tijd om gezellig te keuvelen. Totdat de mama in spe haar melkleklapjes weer zag lig gen. Ze spoedde zich naar de keuken om te verzinnen hoe ze de compressen achteloos van tafel kon vegen. Bij terugkomst bleek dat niet meer nodig. De lapjes hadden immers al een heel andere functie gekregen: die van bier viltje. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes wéken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Looperskapelle faorAli Pankow jEROOSKERKE - In de zomer Tfkken steeds meer ganzen, die s; ;Mrheen elders broedden, naar J' vi Prunjegebied op Schou- e .en-Duiveland. 1 iet is nog onbekend waar ze randaan komen en waarom het i jebied zo aantrekkelijk voor ze c Voor Staatsbosheer als behe- l inde instantie van dit nieuwe e atuurgebied is dit aanleiding raor verdere monitoring. ,iVe telden ongeveer vijftig broe- Jende ganzenparen, maar er ver- «ven nu ruim 580 ganzen in de Plunje. We hebben geen idee raar die allemaal vandaan ko- Kn", zegt boswachter D. fluijt. li] weet nog niet precies op wel- jj ie manier Staatsbosbeheer hier j. ader onderzoek naar wil ver- achten. Zelf denkt hij aan een geheten ringonderzoek. Bij ii «n deel van de vogels wordt jan een ring om de poot aange- e kracht als kenmerk om ze op ii hun verdere vluchten te kunnen r- lolgen. Goede balans Sinds de inrichting van de Prun- je als natuurherwinningsgebied rijf jaar geleden heeft Staatsbos beheer in samenwerking met iet Rijks Instituut Kust en Zee(RIKZ) en het Waterschap Zeeuwse Eilanden een monito ring gedaan van dit gebied. Een van de conclusies is dat het ecosysteem zich goed ontwik kelt: de zoute kwel is bepalend voor de vegetatie en er is een goede balans tussen water, pio niervegetatie en grasland. Volgens het onderzoek ontwik kelt de stand van de kustbroed- vogels en de steltlopers zich ook zoals bedoeld. Het aantal gan zen dat in de Prunje overwin tert, loopt echter terug. Volgens Fluijt heeft dat voor een deel te maken met de gewijzigde om standigheden van dit gebied na herinrichting. Ook acht hij het mogelijk dat er sprake is geweest van onderlin ge verdringing tussen de ganzen- soorten. Landbouwgrond De Prunje was voorheen een ge bied met vrij schrale landbouw grond, maar heeft sinds de in richting als nieuwe natuur een moerasachtig karakter met voor al 's winters veel water. „Bij de verdere inrichting van nieuwe natuur in de deelgebieden is het de bedoeling dat de ganzen meer in de kwelders bij Zierik zee gaan overwinteren", zegt Fluijt. Daar komt volgens hem meer grasland dan in de Prunje. Heb is daar natter en dus drukker be volkt met kustvogels. Het reuzenrad is de trekpleister van de kermis in Renesse. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow RENESSE - Het haantje op de toren van de Jacobuskerk in Re- nesse zit nog net een stukje ho ger dan het bovenste bakje van het imponerende reuzenrad op de kermis. Wie de discussies kent over wel of geen openstel ling van de kermis op zondag zou het symbolisch kunnen noe men. M. Verbraak van het kermisor- ganisatiebureau Werk in Uitvoe ring uit Roosendaal wil overi gens helemaal niet discussiëren over 'kermis op zondag'. „Wij respecteren de beslissing van het gemeentebestuur, zijn zon dag gewoon gesloten en zijn blij met de extra openstelling op vrijdag, dit keer voor het eerst. Voorheen begon de Renesser ker mis pas op zaterdag." Het grote reuzenrad van vijfen veertig meter hoog geldt dit keer als blikvanger. „Vorig jaar stond hier een klein rad van twintig meter opgesteld. Dat is een groot verschil hoor", zegt Verbraak. Hij is tevreden over de sfeervolle opstelling van alle attracties op het grasveld rond om de kerk en op de Kromme en Lange Reke. De Moviesimulator geldt als een van de sensationele attracties. Wie een tochtje in deze gesloten bak waagt, kan voorbereid zijn op veel trillen en schudden en op de ervaring voor even in een bloedstollende avonturenfilm mee te spelen. Draaien en zwaaien kan ook in de Sensa tion en de Booster laat zijn pas sagiers met gemak enkele keren over de kop gaan. Nieuw is de zogeheten Skate- ball, een spel voor de jongere kinderen. Verder staan er voor de kleintjes een kinderdraaimo len, een ballenfontein en botsau tootjes die niet al te hard bot sen. De kermis in Renesse is gisteravond begonnen en blijft tot en met woensdag hier op gesteld. De manifestatie is, met uitzondering van zondag dus, dagelijks geopend vanaf het be gin van de middag tot midder nacht. Wethouder A. Verseput heeft in het voorjaar al laten weten dat er dit keer extra streng wordt toegezien op het handhaven van de sluitingstijd en de geluidsnor men. „Exploitanten die zich niet aan de regels houden, wor den niet meer uitgenodigd voor een volgende kermis", aldus de wethouder. 1 HOES - Het is zonde om het plan voor de plaatsing van land- schappelijk goed inpasbare su- 2 perwindmolens in de omgeving ran Goes al bij voorbaat naar de prullenbak te verwijzen. Het on langs naar voren gebrachte voor- stel van landschapsdeskundige P.van Beek moet alsnog serieus ïorden genomen, vindt de Goe- se GroenLinks-fractievoorzitter C. Bruring. Cora Bos en Kees de Broekert aan de picknicktafel. ze zomer niet meer van. Maar ach, met die hitte kun je beter hier zitten. In Drenthe mis je de verkoeling van de zee." De picknicktafel is met regel maat een plek van samenkomst voor de bewoners van Loopers kapelle. Traditie is de Oranje borrel op Koninginnedag. „Dan komt rond het middaguur vrij wel iedereen", zegt Bos. Ieder een staat voor circa vijftig bewo ners, voornamelijk variërend in leeftijd van dertig tot zestig jaar. Slechts enkele kinderen en een paar hoogbejaarden die het nog vergund is zelfstandig te wo nen. Ook de geest van de voorva deren wordt hier gekoesterd. Looperskapelle hecht waarde aan het behoud van de oude, reeds lang geleden gesloten be graafplaats middenin de buurt schap. Jannetje Leenderts (1884) is de laatste bewoonster die hier in 1957 werd begraven. Vlieren overwoekerden tot voor kort de graven. De Stichting Landschapsbeheer tekende voor de opknapbeurt dit voorjaar, die de begraafplaats zijn oude aanzien heeft teruggeven. Het woekergroen is weggehaald en vervangen door speciale soorten struiken en bomen. Hulst, taxus en treures geven deze plek een bijzonder karakter. Voelbaar Vanaf de Kapelleweg is er nu duidelijk zicht op de historische dodenakker, die gesitueerd is op een bescheiden terp met een glooiend pad. „Vroeger zag het er uit als een bosgebied. Nu zie je fietsers hier soms stoppen om even over de begraafplaats te wandelen", zegt Bos. Een korte rondgang langs de veelal scheef gezakte of gebarsten grafstenen maakt het verleden van Loopers kapelle bijna voelbaar. De poort van het smeedijzeren toegangs hek staat op een kier. Ingaan op de uitnodiging levert geen huive ring op, eerder respect voor de cyclus van het leven en de opeen volging van generaties. De plech tige stilte wordt plots snerpend verstoord door de elektrische foto Marijke Folkertsma heggenschaar van de bewoner aan de overkant van de weg. Er wordt tenslotte ook geleefd in Looperskapelle. Daarvan getuigt eveneens 'de krantenbak' schuin tegenover de begraafplaats. 'De kranten- bak' is een groengeschilderde houten kast onder het informa tiebord. Wie het deksel optilt, vindt er exemplaren van de huis-aan-huiskrantjes, de folder van de supermarkt in Scharen- dijke, een brochure van het Platform voor mensen met een functiebeperking en visitekaart jes van plaatselijke onderne mers die klussen verrichten of producten verkopen voor ge wichtsbeheersing en huidverzor ging. Op het infobord prijkt nog de uitslag van de enquête over de papierbak. Van de vijfentwintig formulieren, zijn er zeventien ingevuld geretourneerd: zestien voorstemmers, één inwoner was tegen. De papierbak staat er in middels. Ali Pankow J GroenLinks wil supermolens sen kans geven Beachboom ontlaadt zich vandaag hier op amper twee kilometer afstand onder het motto Beachboom brings you heaven. In Looperskapelle zal dit spectaculaire strandfes- tijn toch mijlenver weg lijken. Wie van rust houdt, vindt in de ze buurtschap in de periferie van Scharendijke een andere he mel op aarde. Hoewel, er zijn dissonanten. Zomer en winter verschillen hier nogal. Niet al leen wat het weer betreft, maar ook de verkeersdruk is beslist wat groter. Campers en sleurhut ten beladen met surfplanken doorkruisen veelvuldig dit ge huchtje. Vooral sinds er op de route via Eikerzee zulke ferme drempels liggen. „Toen ik hier 25 jaar geleden kwam wonen, konden we nog op de weg tennissen. Dan kwam er een paar keer per dag eens een auto voorbij", memoreert Cora Bos, die hier samen met Verminder flink vaart bij het naderen van Looperska pelle. Het is uit den boze met meer dan dertig kilometer per uur door deze buurtschap te scheuren. De bewoners heb ben er lang voor moeten plei ten, maar kregen uiteindelijk de obstakels en een chicane om gedreven passanten te ont haasten. Let op die woning aan de Kapelleweg waar de Zeeuwse vlag in de tuin wappert. In de haar man Kees boerenbedrijf en minicamping De Comeliahoeve runt. Daarnaast heeft ze voor tweeënhalve dag per week nog een baan als wijkverpleegkundi ge. Vooral het eigen bedrijf maakt vakantie in het hoogsei zoen onmogelijk, maar later in het jaar hoeft Bos ook niet zo no dig. „Misschien in de herfst een weekendje naar de Ardennen, maar hier is het toch ook goed? Rust en ruimte met de Grevelin- gen en de Noordzee vlakbij. Ook nu in het seizoen maken we elke avond met de buren een lekkere wandeling van een paar kilome ter door de polder om de honden uit te laten." Buurtbewoner Kees de Broe kert, die ook aan de picknickta fel achter het bushokje is aange schoven, is het helemaal met haar eens. Weggaan met vakan tie? „Nou, misschien nog een paar dagen naar Drenthe, maar dan moet ik onderhand wel wat regelen. Anders komt het er de- gevel van dit huis prijkt een tegel met het uit 1693 dateren de wapen van Looperskapel le: een man met een stok over de ene schouder en een soort brieventas over de andere. 'De looper' geldt als begrip voor de bewoners van de buurtschap. Hij staat sym bool voor de nieuwsbrenger die met zijn stok op ieders deur tikt om hen op de hoogte te stellen. Wie 's zomers met de bus naar Renesse wil, moet vroeg opstaan. De bus rijdt vanaf de halte hier meer twee keer per dag in die richting: 's och tends om 7.40 uur en om 8.40 uur. Bruring reageert op wat collega- i. raadsleden uit Goes over het jlan van Van Beek zeiden. Hij jaf overigens zelf ook aan één jroot bezwaar te zien aan het voorstel: de horizonvervuiling die grote windmolens veroorza ken. Volgens Bruring is het echter te rimpel alleen om die reden het dee terzijde te leggen. De hoe- veelheid fossiele brandstoffen, 1 mals gas en olie, is eindig, geeft rjj aan, en ze zijn ook nog eens Hecht voor het milieu. Gas en 'iie worden bovendien in toene mende mate als politiek instru ment gebruikt, verwijst de GroenLinks-voorman naar de fiscrisis tussen Rusland en Oek raïne. Het plan van Van Beek houdt in kt Goes in de eigen elektrici teitsbehoefte kan voorzien door njf superwindmolens van elk njf megawatt te plaatsen, aange vuld met een op huishoudelijk -'val en koolzaad gestookte bio- jascentrale. (Advertentie) Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51