Weblog kan je je baan kosten Iran en Syrië hebben sleutel Midden-Oosten in handen PZC Poolse royalisten roeren de trom Congolezen in ban van verkiezingen Speel altijd open kaart Publiekelijk roddelen over baas of collega's leidt tot ontslagzaken in de VS Ook in Nederland worden binnenkort wellicht mensen ontslagen die via hun weblog openhartig mededelingen doen over hun bazen en collega's. foto Jean-Pierre Jans/GPD Diana Simons is er in Neder land geen wetgeving over dit soort zaken. Wel bestaat het be ginsel van het 'goed werknemer schap', waarin een werknemer wordt geacht geen dingen te doen die zijn bedrijf kunnen schaden. Een paar jaar geleden werd een werknemer van een supermarkt ontslagen omdat hij een kerst verhaal had geschreven waarin hij zijn collega's omschreef als zuurpruimen met een denkver mogen van een ingevroren vis stick. De werknemer beklaagde zich bij de rechter, maar die gaf de werkgever gelijk. De fatsoens norm was overschreden en de goede naam van het bedrijf was bij verspreiding van het verhaal in het geding. Een dergelijke rechtszaak zou ook kunnen plaatsvinden bij iemand met een weblog, zegt Simons. „Af zonderlijke wetgeving is daar om overbodig." Internetdeskun- dige Maurice Wessling is soms verbaasd over het gemak waar- Tips voor werkgevers en werknemers over weblogs: Bloggers die graag over collega's of leidingge venden willen schrijven kunnen dat het best volledig anoniem doen. Dus geen namen van collega's, chefs, het bedrijf of henzelf. Plaats nooit foto's van jezelf of anderen op je weblog. Vermijd concurrentiegevoelige informatie over het bedrijf. Werkgevers moeten een gedragscode of regle ment opstellen waarin staat wat wel en niet kan bij weblogs, e-mail- en internetgebruik voorprivédoeleinden. Alleen dan kan een werk nemer tot de orde worden geroepen en kan hij bij volharding worden ontslagen. Blog anoniem buiten werkuren vanaf je pc thuis. Veel mensen onderhouden en lezen web logs nog altijd onder werktijd. Speel open kaart, stel de baas en collega's dus op de hoogte van je weblog en let op wat je schrijft. GPD zaterdag 29 juli 2006 door Runa Hellinga Namens wie de Poolse 're gent' Leszek groothertog Wierzchowski het woord voert, is onduidelijk. Namens wie hij kwistig ridderorden en titels uitdeelt, evenmin. Een serieuze kandidaat voor de Poolse troon is namelijk niet voorhanden. De laatste Poolse koning moest in 1795 aftreden. Maar dat weer houdt Wierzchowski er niet van om in Polen monarchie- tje te spelen. Sinds 1990 deelde Wier zchowski niet alleen erete kens en -titels uit aan zich zelf, maar ook aan mensen als Adam Michnik (ex-dissident en hoofdredacteur van het dagblad Gazeta Wyborcza) en aan ex-Solidariteitsleider en voormalig president Lech Walesa. Hij volgt daarbij naar eigen zeggen het voor beeld van keizer Napoleon, die na de massaslachting on der de aristocratie tijdens de Franse revolutie eveneens adellijke titels verleende aan 'nobele mensen'. Net als Na poleon probeert Wierzchows ki in een land zonder adel op nieuw een aristocratie op te bouwen. Verrassend genoeg zijn er toch steeds weer men sen die de groothertog ernstig genoeg nemen om zich door hem een orde op de borst te la ten spelden. Clown De 57-jarige dichter en dra maturg is zeker niet de enige in Polen die terugverlangt naar de monarchie. Het land telt ongeveer 25 monarchis tische organisaties. De mees ten van die clubs beschouwen Wierzchowski met zijn Orde van de Witte Adelaar, Orde van de Prinsen van de Poolse Kroon en de Orde van Leszek Wierzchowski als een clown. Wat hem in de ogen van ande re monarchisten vooral dis kwalificeert, is zijn streven naar een constitutionele mo narchie, ook al wil Wier zchowski de rol van politieke partijen inperken en ziet hii de regering vooral als etn raadgevend orgaan van toekomstige koning. De Conservatief-Monarchis- tische Club (CMC), één van de oudste en grootste monar chistische organisaties m P0. len, verheelt niet dat wat haar betreft democratie en al les wat daarnaar neigt, tegen de natuurlijke orde ingaat De organisatie verzet zich 'te gen de democratische orgie van het onbeteugelde volk', zoals het heet. Monarchisme is in het conser vatieve, katholieke Polen een kapstok voor allerlei dubieu ze conservatieve denkbeel den. Toen rechtse partijen in het parlement zich onlangs verdedigden tegen beschuldi gingen over homohaat, deden de parlementariërs een be roep op de joods-christelijke traditie van Europa. Schande, meende Jacek Barty- zel, vice-voorzitter van de CMC. Een dergelijke traditie bestaat helemaal niet. Alles buiten het katholicisme is ket terij. Romanov 'Regent' Wierzchowski be schouwt de afwezigheid van een troonpretendent niet als een onoverkomelijk pro bleem, alhoewel hij ook niet echt verwacht dat Polen snel een monarchie wordt. De groothertog ziet meerdere kandidaten voor het koning schap: Orest I, koning zonder troon van Oekraïne, bijvoor beeld. Of een Romanov, af stammeling van het oude Rus sische tsarengeslacht. Keuze genoeg. De Polen hebben in het verle den al enkele malen een ko ning gekozen. Uiteraard mochten alleen mensen van adel daaraan meedoen. Reder, te meer om nobele Polen van orden en titels te blijven voor zien. Dan is er straks in ieder geval een aristocratie die zich met die zware taak kan belas ten. GPD Roddelen over je baas of colle ga's op je weblog is niet zonder risico. In het buitenland zijn al verschillende mensen op staan de voet ontslagen. In Nederland lijkt dat een kwestie van tijd. „Je wordt loslippiger als steeds meer mensen je verhalen ivillen lezen. door Mayke Calis Slim was het niet, wel een beetje naïef, erkent de En gelse secretaresse Catherine Sanderson die vorige week werd ontslagen nadat zij haar baas op haar weblog te kijk had gezet als een bretelsdragende, ouderwetse en bekakt pratende sul. Hoewel zij de naam van haar be drijf niet onthulde en schreef on der het pseudoniem 'Petite Ang- laise', was haar identiteit mak kelijk te achterhalen omdat ze een foto van zichzelf op haar weblog had gezet. Weblogs, internetdagboeken waarin een 'blogger' het nieuws becommentarieert of persoonlij ke verhalen vertelt waarop ande re internetgebruikers kunnen reageren, worden steeds popu lairder. Alleen al in Nederland zijn naar schatting tussen de 500.000 en de miljoen weblogs geregistreerd. Daarmee nemen ook de risico's toe. Want wat wel en niet kan op het. internet is niet altijd even duidelijk. Mag iemand bij voorbeeld ongegeneerd over zijn collega's en baas roddelen? Kan een school een leerling die op zijn weblog een leraar voor schut zet verwijderen? Mag een stewardess in uniform pikante foto's van zichzelf op haar blog zetten, zoals een Amerikaanse stewardess twee jaar geleden deed? De betreffende luchtvaart maatschappij Delta Airlines vond van niet en de 'Queen of skv' vloog de laan uit. In tegenstelling tot de Verenig de Staten en Groot-Brittannië zijn er in Nederland voor zover bekend nog geen voorbeelden van dergelijke incidenten. Vol gens advocate in arbeidsrecht mee vooral jongeren persoonlij ke zaken aan het internet toever trouwen. Ze realiseren zich vaak niet dat veel gegevens na jaren nog zijn terug te vinden. „Werkgevers 'googlen' vaak po tentiële werknemers voor ze hen aannemen. Compromitterende sites of weblogs zijn dan niet echt een pre." Anoniem Veel bloggers schrijven om die reden anoniem op internet. Toch is via bepaalde websites (www.sidn.nl) voor een deel te achterhalen wie erachter zit. Werkgevers in de VS proberen soms, al dan niet met hulp van de rechter, via providers als Ya hoo, persoonsgegevens los te krijgen van anonieme wei'kne- mers die het bedrijf op internet schade toebrengen. Volgens An ton Ekker, advocaat bij het ad vocatenkantoor SOLV, dat on der meer is gespecialiseerd in in ternet, gebeurt dat in Nederland ook. Een werkgever die bij een provider aanklopt, moet volgens hem aantonen dat hij een rede lijk belang heeft en geen andere mogelijkheid om aan zijn infor matie te komen. De provider moet een afweging maken tus sen die belangen en de grond rechten van de werknemer. Als de provider weigert, kan de werkgever naar de rechter stap pen. Ekker vindt het een slechte zaak dat providers in eerste in stantie over dit soort zaken moe ten beslissen. „Beter was het wanneer een onafhankelijk in stantie dat deed." Dat je in een weblog anderen makkelijk voor het hoofd stoot, herkent Merel Roze, blogster van het eerste uur met een web log die inmiddels door ongeveer vierduizend mensen regelmatig wordt bekeken. Zij schreef een keer over de geluiden die haar buurvrouw maakte, zonder die buurvrouw goed te kennen. Ver baasd was ze toen haar buur vrouw het gelezen bleek te heb ben. „Je wordt loslippiger naar mate je bekender wordt en steeds meer mensen je verhalen willen lezen." GPD De eerste democratische stem busgang in veertig jaar kan Congo de kans bieden op een betere toekomst, maar het ook onderdompelen in her nieuwd geweld. Het volk houdt de adem in. door Nona Eveleens Verkiezingskaravaantjes kruisen elkaar op de stof fige hoofdstraat van Bunia. Kandidaten met geld huren een auto. Anderen gebruiken bromfietstaxi's die luid toete rend de aandacht trekken. Zonnekleppen, T-shirts, bier en koekjes worden uitge deeld. Het zijn hoogtijdagen voor de Congolezen, waarvan 80 procent onder de armoede grens leeft. „Ik pak alle ca deautjes aan", vertelt een jon ge vrouw. „Ze denken daar mee mijn keuze te bepalen, maar ik weet al lang op wie ik ga stemmen." De Congole zen zijn zich zeer bewust van het historische belang van de presidents- en parlementsver kiezingen van morgen. De laatste democratische verkie zingen waren in 1960, toen Congo onafhankelijk werd van België. De organisatie van de stem busgang is een nachtmerrie in een land waar nauwelijks in frastructuur bestaat. Ruim 25 miljoen kiezers kunnen hun stem uitbrengen in één van de 53.000 stemlokalen. Ze heb ben de keuze uit 33 presi dentskandidaten en 9500 par- lementskandidaten van 269 politieke partijen. Om de ver kiezingen mogelijk te maken gaf de internationale gemeen schap ruim 320 miljoen euro en helpt de 17.000 man sterke VN-vredesmacht met het ver voer van verkiezingsmateri aal. In en voor het gebouw van de nationale kiescommissie in Bunia heerst chaos. Van hier uit worden ruim 1300 stemlo kalen bevoorraad waar zo'n anderhalf miljoen mensen kunnen stemmen. „We bren gen het materiaal zo ver moge lijk met de auto. Als de wegen ophouden, gebruiken we brommers of fietsen en als dat niet meer gaat, moeten mensen het op hun hoofd naar de plaats van bestem ming dragen", vertelt Romeo Tasile Mawa. De econoom is verantwoordelijk voor de lo gistiek. Er heerst vrede sinds 2002, maar het oosten van Congo en vooral Ituri worden nog al tijd geteisterd door geweld. Gewapende groepen bevech ten elkaar over toegang tot de bodemschatten. Toch is de si tuatie verbeterd. Drie jaar ge leden was Bunia uitgestor ven. De bevolking was ge vlucht en milities bestreden elkaar in de straten. De komst van meer VN-blauw- helmen met een sterker man daat om de bevolking te be- schennen en milities te ontwa penen. heeft van Bunia weer een bruisend stadje gemaakt. Maar op het platteland zijn nog altijd drieduizend strij ders. De vraag is hoe zij zul len reageren op de uitslag van de verkiezingen. Bij Canal Revelation, de popu laire radiozender van Ituri, worden overuren gemaakt met het informeren over de stembusgang. In Ituri zijn geen kranten. Televisie is voor de meesten een buiten aards verschijnsel. Bovendien zijn de meeste mensen analfa beet. „Een tweedehands ra dio kost twee dollar en is dus wel betaalbaar. Ik vermoed dat wij 80 procent van de be volking bereiken en daarom is onze informatie zo belang rijk", zegt directeur Richard Pituwa van Canal Revelation. De zender begon in 2001 om een stem te geven aan het volk. „De regering, militielei ders, militairen en wie ook dachten macht te hebben, ver ordonneerden allerlei zaken zonder ooit de bevolking naar een mening te vragen", legt de 32-jarige Pituwa uit. De zender werd regelmatig geslo ten, beschoten en beschul digd van partijdigheid. „Ob jectiviteit is in de journalis tiek onder normale omstan digheden al moeilijk", meent de zenderbaas. „We lopen op eieren. Een verkeerd woord kan de werking hebben van een brandende lucifer in het kruitvat. Als de verkiezingen goed verlopen neemt de kans toe dat Congo ooit een nor maal land wordt." GPD doorCarel Goselinq Op 15 juni tekenden de Syri sche en Iraanse ministers van Defensie een akkoord over militaire samenwerking. De aanleiding vormde de 'bedrei ging die de VS en Israël voor on ze landen vormen', stelt de Syri sche minister van Defensie, Turkmani. „Het is een strategisch pact. Wij moeten een gezamenlijk front vormen." Het oogt vreemd: een verbond tussen het sjiitische Iran en het soenniti sche Syrië. Er is sprake van een strategische alliantie. Iran is, dankzij de olievoorraden, mach tig. Syrië is dat allerminst; het is zwak en heeft geen vrienden in de regio. De moord op de Li banese politicus Hariri, begin vorig jaar, betekende boven dien dat Syrië alle invloed in het buurland op moest geven. Twintigduizend militairen en veiligheidsmensen konden met de staart tussen de benen ver trekken. Iran en Syrië hebben elkaar ge vonden in hun steun aan het is lamitische verzet. Beide landen willen een hegemonie van Israël en de VS in het Midden-Oosten koste wat kost voorkomen. Syrië steunde van oudsher de Palestijnse militante organisa tie Harnas. De ideologische lei der van de beweging, Khaled Mashaal, zit al jaren in de Syri sche hoofdstad Damascus. Ha mas heeft soennitische wortels. Iran daarentegen steunt de sjiiti sche Hezbollah in Libanon, Sy rië vormt daarbij het bruggen hoofd. Guerrillaorganisaties De relatie Syrië-Hamas aan de ene, en Iran-Hezbollah aan de andere kant is niet makkelijk te verbreken. Zowel Harnas als He zbollah zijn in feite - los van hun sociale werk dat hun een grote achterban verschaft - guerrillaorganisaties die door een normaal leger nauwelijks zijn uit te schakelen. Het alternatief vormt een aan val op de toeleveranciers: Syrië en/of Iran. Die zou dan door Is raël en de VS gezamenlijk on dernomen moeten worden. Ook al wordt er wel eens openlijk over gespeculeerd, feitelijk is zo'n actie ondenkbaar. Plet zou niet alleen een definitie ve breuk tussen de westerse en islamitische wereld betekenen, waarbij ook gematigde moslim landen de kant van Syrië en Iran zullen kiezen, het zou ook een grootschalige oorlog beteke nen. Een strijd die mogelijk niet tot de regio beperkt zal blijven. De regimes in Damascus en Te heran beseffen heel goed dat zij geen grootschalige westerse ac tie hoeven te vrezen. Vandaar ook hun zelfverzekerde optre den in deze crisis. Syrië heeft de VS openlijk ge sprekken aangeboden om tot een oplossing te komen. Was hington wijst die vooralsnog van de hand. Diplomatieke be trekkingen tussen beide landen bestaan nog wel. Die zouden ge bruikt kunnen worden voor een uitruil: Syrië werkt mee aan een oplossing voor het pro bleem Hamas-Hezbollah waar bij de VS de economische san- ties tegen dat land opheft. Dat zo'n oplossing denkbeeldig is, moge ook blijken uit het ge treuzel met het VN-onderzoek naar de moord op flariri. Een Syrische betrokkenheid werd al vastgesteld, maar tot consequen ties heeft dat niet geleid. Plet on derzoek wordt steeds verlengd. Kennelijk om Syrië te ontzien. Met een akkoord tussen Syrië en de VS kan het aanzien van Syrië in de regio toenemen, het geen koren op de molen is van president Assacl. Kernprogramma Het probleem is echter Iran. Wat zullen de ayatollahs daar doen? Hier speelt het kern programma van Iran een crucia le rol. Het Westen heeft Iran nu cleaire-, technische- en econo mische bijstand aangeboden mits het land een nucleaire solo tour opgeeft. Tevens wil het Westen Iran, in dat geval, be trekken bij het regionale - Is raël dus - en internationale 29 juli 1956 STORM - Een hevige Zuidwes terstorm heeft overal in de pro vincie schade aangericht. Op de Zeeuwse wateren raakten diverse kleine schepen in moei lijkheden. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Ook de fruitteelt leed schade door de windstoten van gemid deld tachtig kilometer per uur. ANDREA DORIA - Een paar dagen geleden leek het er nog op dat van de 1709 opvaren den van de gezonken oceaan reus Andrea Doria 1704 perso nen waren gered, maar het do dental lijkt nu toch op te lo pen. De Italiaanse stoomvaart lijn heeft bekendgemaakt di er naast vijf bemanningsleden ook minstens twintig pa giers om het leven zijn g men. Het lot van 72 anderenis nog onzeker, VERGIFTIGING - In de ge meente Krommenie heeft zich vergiftiging op grote scl voorgedaan. De oorzaak di voor moet waarschijnlijk ge zocht worden in het gebruik van ondeugdelijke worst. E 78-jarige man is aan de gev gen van de vergiftiging overle den. Anderen kampen met mis selijkheid en - niet ernstige - verlammingsverschijnselen Het door Iran gesteunde Hezbollah heeft veel steun in Libanon, getuige het shirt van de demonstrant met opdruk van Hezbollah-leider Nasrallah. foto Khaled al Hariri/RTR veiligheidsbeleid. Met andere woorden: Teheran krijgt op mondiaal niveau een diploma tieke stem. Het land wordt voor vol aangezien. En dat is toch heel wat anders dan min of meer stiekem een verzetsbewe ging steunen, die, als het puntje bij paaltje komt, militair gezien geen schijn van kans heeft. Amerikaans bronnen meldden onlangs dat zes Iraanse vrijwilli gers, die meestreden met Hez bollah, waren gedood. Er waren ook rapporten over Iraanse vrij willigers die via Turkije op weg waren naar het Libanese strijd toneel. De Iraanse autoriteiten deden het nieuws onmiddellijk af als 'zionistische propaganda', en het toedichten van een fantasie volle rol aan Iran in Libanon. Een Pavlov-reactie die, als het Westen tenminste slim op treedt, wellicht binnen afzienba re tijd niet meer nodig zal zijn. GPD Hoofdredactie: Peier Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag l/m vrijdag van 8.30 lol 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t'm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptg'no per maand' 20,55 ruv.l per kwartaal: 59.75 C 62,03 per jaar: 229.20 f 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersserviceapzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóórhel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 tijdens zondag: van 16.00 Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendg Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: w re nl/service/adveiww Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be idministratic en om u te (laten) informeren over voor u relevante in de tilels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons MtgvulMs^^ t :e, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4