PZC Partij ziet supermolens wel zitten Het verleden is er voelbaar Opruiming JE Peerock ook op nieuwe locatie als vanouds GroenLinks wil plan van landschapsdeskundige een kans geven rentes! 30 jaar 4,90 d e u r 1 o o- Verdwaalpalen zie je van verre al staan op strand Leklapjes tedactie: 0113-315649 www.pzc.nl ;.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes advertentie-exploitatie: 'ioord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. sterdag 29 juli 2006 editie Bevelanden-Tholen Hnor Harmen van der Werf GOES - Het is zonde het plan voor de plaatsing van landschappelijk goed in pasbare superwindmolens in de om- «eving van Goes al bij voorbaat naar de prullenbak te verwijzen. Het onlangs in deze krant naar voren ge brachte voorstel van landschapsdeskun dige P. van Beek moet alsnog serieus norden genomen, vindt de Goese GroenLinks-fractievoorzitter C. Bru- Bruring reageert op wat collega raadsleden uit Goes over het plan van Van Beek zeiden. Hij gaf overigens zelf ook aan één groot bezwaar te zien aan het voorstel: de horizonvervuiling die grote windmolens veroorzaken. Volgens Bruring is het echter te simpel alleen om die reden het idee terzijde te leggen. De hoeveelheid fossiele brandstoffen, zoals gas en olie, is eindig, geeft hij aan, en ze zijn ook nog eens slecht voor het milieu. Gas en olie worden bovendien in toenemende mate als politiek instrument gebruikt, verwijst de GroenLinks-voorman naar de gascrisis tussen Rusland en Oekraï ne. Koolzaad Het plan van Van Beek houdt in dat Goes in de eigen elektriciteitsbehoefte kan voorzien door vijf superwindmo lens van elk vijf megawatt te plaatsen, aangevuld met een op huishoudelijk af val en koolzaad gestookte biogascentra le. Naar het idee van de landschapsdes kundige - die het voorstel uitwerkte voor innovatiebureau SenterNovum - zijn de superwindmolens landschappe lijk goed in te passen in de buurt van Goes, bij Rijksweg A58 en langs de Deltaweg in de Wilhelminapolder. Voor GroenLinks-fractievoorzitter Bruring is dat dé reden om ervoor te pleiten het initiatief van Van Beek op z'n minst een kans te geven. „De door hem bedachte windturbines hebben een ashoogte van honderd meter", stelt Bruring. „Ter vergelijking: de televisie toren van Goes is ruim 150 meter hoog." Bruring pleit ervoor het project van Van Beek verder te bestuderen. Hij stelt voor dat de gemeente Goes en de provincie daarin gezamenlijk optrek ken. De provincie is tenslotte de instan tie die uiteindelijk bepaalt of zo'n ont wikkeling al dan niet past in het Zeeuwse landschap, oftewel in de pa pieren vertaling daarvan, het provincia le omgevingsplan. doorMieke van derJaqt I COLIJNSPLAAT - Achteraf is het een goede zet gebleken. Veel vaste Pee- rock-bezoekers hadden er een beetje moeite mee dat het festival, dat sinds 1994 in een inlaag werd gehouden, moest verhuizen naar de Rusthoeve, maar met hekken, zeilen een een grote lent, werd precies hetzelfde festivalter rein geschapen op een stuk gemaaid grasland van proefboerderij Rusthoe ve. Parkeren was geen enkel probleem ener was één groot verschil: Het regen de nu eens een keertje niet. Niet dat de sfeer ooit onder de nattig heid geleden heeft, maar het feit dat je af en toe eens naar buiten leunt lopen om een praatje te slaan, doet er zeker geen afbreuk aan. Het Colijnsplaatse festival ontleent, behalve aan het pro gramma. veel van z'n charme aan de ontmoeting van oude bekenden. Hoe wel er best een aantal jongeren kwa men opdagen, is de gemiddelde leeftijd van de bezoekers boven de veertig. Het trouwe publiek kreeg wat het gewend is: een grote bar, een friettent en een ge varieerd programma. Voor het eerst was er dit jaar geen band van Noord-Beveland, maar dat werd goedgemaakt met de verrassende kwaliteit van de openingsact: Ilanois uit Friesland. Van de volgende band wisten de bezoekers wat ze verwachten konden. Seven, uit de Haagse scene, los te de verwachtingen volledig in. De act waar veel oude rotten op ge wacht hadden bracht de ruige rock uit de jaren tachtig die zo precies past bij festivals als Peerock. Diesel, de band die in de tsunami van anderhalf jaar ge leden een reden vond om weer bijel- kaar te komen, bleek het nog niet ver leerd om het plattelandspubliek geest driftig te krijgen. Om een heel ander soort participatie vroeg DJ Wilfred, die het festival.- afsloot. Hij draaide weliswaar popkïas- siekers uit de oude doos, maar wel in een dance-sfeer. En zowaar: er werd gedanst. Voorzichtigaan, maar het ge beurde toch. Zo werd de eerste droge Peerock sinds tijden opnieuw een suc ces. W Op i/kv 1 3.60 o Whypotheek 5jMr4i20% 10 jaar 4,40 www.expertfd.nl Man valt kind lastig in Zierikzee ZIERIKZEE - Een 5-jarig jongetje is donderdagmiddag in Zierikzee lastiggevallen door een onbekende man. Het kind is gedwongen tot onzedelijke handelingen bij de man, waarna het kind naar huis kon gaan. Het voorval is tussen 12.15 en 12.30 uur gebeurd in de Schouwenbank in Zierikzee. Het jongetje fietste daar en werd door een man gedwongen om te stoppen op een dijk je. Vervolgens moest het kind onzedelijke handelingen bij de man verrichten, waarna de man wegliep. Het kind is naar huis gegaan en heeft het hele verhaal aan zijn moeder vertelt. Van de dader is een redelijk signale ment bekend. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, heeft kort, donker haar en droeg op dat moment een bril. De man was gekleed in een geel/ox-anje shirt met lange mouwen en een lange, blauwe broek met daaronder bruine schoe nen. Zijn huid is gebruind door de zon en hij spreekt met een Zeeuws accent. Het kind heeft een heldere beschrij ving kunnen geven, omdat de moeder goed heeft doorge vraagd, legt politiewoordvoerder J. van Mourick uit. ,,Hij heeft verteld aan zijn moeder dat de man net zo sprak als oma en die spreekt zeeuws." De politie is op zoek naar getuigen die donderdag rond dat tijdstip iets gezien hebben. Met het jongetje gaat het volgens Van Mourick goed. Man gewond na val van quad BURGH-PIAAMSTEDE - Een 38-jax'ige man uit Burgh-Haamstede is donderdagavond gewond geraakt na dat hij met een quad was omgeslagen. De man reed rond 21.30 over de Lageweg in zijn woon plaats en wilde een draai maken. Vermoedelijk reed hij te hard. Hij verloor de macht over het stuur en kantelde. De man liep een hoofdwond op en is overgebracht naar het zieken huis in Goes. Daar is een bloedpx-oef afgenomen. De poli tie vermoedt dat de man gedx-onken had. De uitslag is nog niet bekend. Werkstraffen voor winkeldieven MIDDELBURG - De Middelbxugse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 22-jarige man uit Vlissin- gen bij verstek voor een winkeldiefstal tot twintig uur werkstraf en twee weken voox'waardelijke gevangenis straf. De Vlissinger stal op 28 maart in de plaatselijke super markt een fles sherry. „Ik was vex-geten af te i*ekenen", had hij verklaard. Dat was ongeloofwaaixlig gezien het forse stx'afblad van de verdachte op het gebied van winkel diefstallen. Een 58-jaxdge Middelburger werd wegens winkeldiefstal tot twintig uur werkstraf vei'oordeeld. De man nam op 14 maart bij een supermarkt in Middelbux-g etenswaren weg. Verzuim Thoolse scholieren stijgt explosief door Maartje Huijben Haringvlietplein 4 Zierikzee telefoon: 0111 456161 Advertentie SINT-MAARTENSDIJK - Het zogeheten signaalverzuim op Thoolse scholen is ten opzichte van schooljaar 2004-2005 vorig schooljaar met 61 procent toege nomen. De gemeente heeft daar om een speciaal consultatieteam in het leven geroepen. Het gaat om basisschoolleerlin gen én middelbare scholieren die wegblijven vanwege so ciaal-emotionele problemen zo als echtscheiding en geldproble men. In totaal, zo blijkt uit cijfers van degemeente Tholen, ging het vo rig jaar om vijftig gevallen. „Dit zijn zowel voortijdig schoolver laters als kinderen die met hulp weer terug in de schoolbanken keren", meldt woordvoerster C. Theunissen. De sterke stijging wijt de ge meente voor een deel aan een be tere registratie. „Scholen mel den meer en sneller dan voor heen, zodat risicoleerlingen eer der in beeld komen", weet Theu nissen. „We kunnen dan ook sneller adequate hulp bieden." Maar ondanks de toename door de verbeterde registratie vindt degemeente het verzuim hoog. ,Het is aannemelijk dat er een verband bestaat tussen het aan tal laagopgeleide ouders en het aantal voortijdige schoolverla- ters", laat de woordvoerster we ten, (Advertentie) Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Looperskapelle Beachboom ontlaadt zich vandaag hier op amper twee kilometer afstand onder het motto Beachboom brings you heaven. In Looperskapelle zal dit spectaculaire strandfes- tijn toch mijlenver weg lijken. Wie van rust houdt, vindt in de ze buurtschap in de periferie van Scharendijke een andere he mel op aarde. Hoewel, er zijn dissonanten. Zomer en winter verschillen hier nogal. Niet al leen wat het weer betreft, maar ook de verkeersdruk is beslist wat groter. Campers en sleurhut ten beladen met surfplanken doorkruisen veelvuldig dit ge huchtje. Vooral sinds er op de route via Eikerzee zulke ferme drempels liggen. „Toen ik hier 25 jaar geleden kwam wonen, konden we nog op de weg tennissen. Dan kwam er een paar keer per dag eens een auto voorbij", memoreert Cora Bos, die hier samen met haar man Kees boerenbedrijf en minicamping De Cox-neliahoeve runt. Daaxmaast heeft ze voor tweeënhalve dag per week nog een baan als wijkverpleegkundi ge. Vooral het eigen bedrijf maakt vakantie in het hoogsei zoen onmogelijk, maar later in het jaar hoeft Bos ook niet zo no dig. „Misschien in de herfst een weekendje naar de Ardennen, maar hier is het toch ook goed? Rust en ruimte met de Grevelin- gen en de Noordzee vlakbij. Ook nu in het seizoen maken we elke avond met de buren een lekkere wandeling van een paar kilome ter door de polder om de honden uit te laten." Buurtbewoner Kees de Broe- kert, die ook aan de picknickta fel achter het bushokje is aange schoven, is het helemaal met haar eens. Weggaan met vakan tie? „Nou, misschien nog een- paar dagen naar Drenthe, maar dan moet ik onderhand wel wat regelen. Anders komt het er de- Verminder flink vaart bij het naderen van Looperska pelle. Het is uit den boze met meer dan dertig kilometer per uur door deze buurtschap te scheuren. De bewoners heb ben er lang voor moeten plei ten, maar kregen uiteindelijk de obstakels en een chicane om gedreven passanten te ont haasten. Let op die woning aan de Kapelleweg waar de Zeeuwse vlag in de tuin wappert. In de gevel van dit huis prijkt een tegel met het uit 1693 dateren de wapen van Looperskapel le: een man met een stok over de ene schouder en een soort brieventas over de andere. 'De looper' geldt als begrip voor de bewoners van de buurtschap. Hij staat sym bool voor de nieuwsbx-enger die met zijn stok op ieders deur tikt om hen op de hoogte te stellen. Wie 's zomers met de bus naar Renesse wil, moet vroeg opstaan. De bus rijdt vanaf de halte hier meer twee keer per dag in die richting: 's och tends om 7.40 uur en om 8.40 uur. Cora Bos en Kees de Broekert aan de picknicktafel. ze zomer niet meer van. Maar ach, met die hitte kun je beter hier zitten. In Drenthe mis je de vex-koeling van de zee." De picknicktafel is met regel maat een plek van samenkomst voor de bewoners van Loopers kapelle. Traditie is de Oranje- borrel op Koninginnedag. „Dan komt rond het middaguur vrij wel iedereen", zegt Bos. Ieder een staat voor circa vijftig bewo ners, voornamelijk variërend in leeftijd van dertig tot zestig jaar. Slechts enkele kindei'en en een paar hoogbejaarden die het nog vergund is zelfstandig te wo nen. Ook de geest van de voorva- deren wordt hier gekoesterd. Looperskapelle hecht waax-de aan het behoud van de oude, reeds lang geleden gesloten be graafplaats middenin de buurt schap. Jannetje Leenderts (1884) is de laatste bewoonster die hier in 1957 werd begraven. Vlieren overwoekerden tot voor kort de gi-aven. De Stichting Landschapsbeheer tekende voor de opknapbeurt dit voorjaar, die de begraafplaats zijn oude aanzien heeft tex-uggeven. Het woekergroen is weggehaald en vervangen door speciale soorten struiken en bomen. Hulst, taxus en treures geven deze plek een bijzonder karakter. Voelbaar Vanaf de Kapelleweg is er nu duidelijk zicht op de histoi-ische dodenakker, die gesitueerd is op een bescheiden terp met een glooiend pad. „Vroeger zag het er uit als een bosgebied. Nu zie je fietsers hier soms stoppen om even over de begx-aafplaats te wandelen", zegt Bos. Een korte rondgang langs de veelal scheef gezakte of gebarsten grafstenen maakt het verleden van Loopers kapelle bijna voelbaar. De poort van het smeedijzeren toegangs hek staat op een kier. Ingaan op de uitnodiging levert geen huive ring op, eerder respect voor de cyclus van het leven en de opeen volging van generaties. De plech tige stilte wordt plots snerpend verstoord door de elektrische VROUWENPOLDER - Karin Schmitz gaat vlakbij de ver dwaalpaal zitten op het strand bij Vrouwenpolder. Ze is een van de begeleidsters van een groep Duitse scouts. „De ande ren komen straks op de fiets, ik ben met een van de wolfjes al vast vooruitgegaan." Dankzij de verdwaalpaal kan ze tenminste duidelijk maken aan de anderen waar ze zit. Zeker op weidse stranden als bij Vrou wenpolder kan een verdwaal paal, waaraan bovendien een douche is gekoppeld, uitkomst bieden. De dierenfiguren, van walvissen tot schildpadden, zie je van verre. Een kind dat de weg kwijt is, zou er naartoe kun nen lopen. Op de Vlissingse bad- stranden staan vijf palen. „De douches worden gebx-uikt", zegt strandwacht Albert Dijkstra. „Hoe meer herkenningspunten, hoe beter. De palen hebben ze ker nut bij ruime stranden. Als we een kind kwijt zijn op het Badstrand in Vlissingen, vinden we het bijna altijd terug op het Badstrand. Maar bij Dishoek is dat anders. Dan duikt het kind ineens op in Zoutelande." www.woonboulevardbreda.nl foto Marijke Folkertsma heggenschaar van de bewoner aan de overkant van de weg. Er wordt tenslotte ook geleefd in Looperskapelle. Daax-van getuigt eveneens 'de krantenbak' schuin tegenover de begx-aafplaats. 'De kranten- bak' is een groengeschilderde houten kast onder het informa tiebord. Wie het deksel optilt, vindt er exemplaren van de huis-aan-huiskrantjes, de folder van de supermarkt in Scharen dijke, een brochure van het Platform voor mensen met een functiebeperking en visitekaart jes van plaatselijke onderne mers die klussen veiTichten of producten verkopen voor ge wichtsbeheersing en huidverzor ging. Op het infobord prijkt nog de uitslag van de enquête over de papierbak. Van de vijfentwintig formulieren, zijn er zeventien ingevuld geretourneerd: zestien voorstemmers, één inwoner was tegen. De papierbak staat er in middels. Ali Pankow Alles voor in en om het huis Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Alles is met deze tropische temperaturen teveel voor de hoogzwangere twintiger uit Krabbendijke. Hoe minder aan het lijf hoe beter. Dus leg de ze deze week haar zoog- compressen op de salontafel. Dat scheelde immers weer wat geplak aan het lijf. Niet veel later ging de deurbel, waarna een vriend zich in de sofa liet zakken. Biertje erbij, tijd om gezellig te keuvelen. Totdat de mama in spe haar melkleklapjes weer zag lig gen. Ze spoedde zich naar de keuken oin te verzinnen hoe ze de compressen achteloos van tafel kon vegen. Bij terugkomst bleek dat niet meer nodig. De lapjes hadden immers al een heel andere functie gekregen: die van bier viltje. Het Friese Ilanois opende de dertiende editie van Peerock. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45