PZC Philadelphia ademt kunst en historie KRETA www.skytours.nl Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 29 juli 2006 Reizen 4Ê& '.International Tours Philadelphia is de vijfde stad van de Verenigde staten. De city is na New York de grootste stad aan de oostkust. Voor meer bijzonder heden: www.Philadelphia.org (met mooie stadskaarten), www.pcvb.org/nl. www.visit- pa.com, www.fi.edu/franklin en www.barnesfoundation.org US Airways is de enige maatschap pij die rechtstreeks op Philadel phia vliegt www.usairwavs.com Snel inkopen doen Voor de vakantie moeten er inko- 0) pen gedaan worden. U kunt na tuurlijk niet aankomen met een logge draagbare cd-speler als de C nieuwste Ipod alweer op de markt is. En op uw zonnebril zit ook al een krasje. De vakantie lijkt een 8 uitgelezen excuus om uw boekje te buiten te gaan. Wat schaft u aan? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en 1 klik op de rubriek Reizen Verstandige reiziger U blijkt een verstandige reiziger. Na tuurlijk vergeten we en masse de opla der van onze mobiele telefoon of laten we wel eens wat boeken op het nacht kastje liggen. Echter uw vliegticket of paspoort vergeet u zelden. Wij vroegen u vorige week 'wat bent u wel eens vergeten naar uw vakantiestemming?' De uitslag; Oplader (telefoon, ed) 34% Boeken 21% Tent 15% Medicijnen 13% Ondergoed 10% Paspoort 7% Vliegticket 1% Vraag antwoord Wat moet ik doen als ik op vakantie in het buiten land mijn paspoort kwijtraak? Hennie Bergs van het ministerie van Buiten landse Zaken: 'Als eerste dient u aangifte te doen bij de politie. Daarnaast kunt u het beste contact opnemen met de Nederlandse ambas sade. Om terug te kunnen reizen heeft u een geldig reisdocument nodig. In de meeste geval len zal dit in de vorm van een nooddocument zijn. Een nieuw paspoort duurt namehjk we ken.' 'Vaak denken de mensen dat ze eventjes snel een nieuw reisdocument kunnen ophalen bij de ambassade. Dit gaat echter helemaal niet zo makkelijk. De ambassade verifieert eerst de identiteit en nationaliteit van de persoon. Dit doen ze door contact op te nemen met de ge meente in Nederland. Dit neemt een paar da gen in beslag. Ik adviseer mensen altijd om voorafgaande aan de reis een goede kleurenko pie van hun paspoort te maken, zodat een en ander bij verlies iets sneller kan gaan. Het ge beurt niet zelden dat de terugreis een paar da gen of zelfs meer dan een week uitgesteld moet worden.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@wegenermultimedia.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Philadelphia is een bijzondere stad aan de Amerikaanse oostkust. Met niets van het adhd-karakter van New York, Washingtonse streberigheid of de oudgeld-kak van Boston. Wat de bezoeker vooral opsnuift is een kwaliteit, die in de naam verborgen zit; broederlijke liefde en liberale vrijdenkerij. Bush is hier niet populair. Op een bikini zit belasting, op een badpak niet. ANVR wil code reisaanbiedingen Het is het ANVR een doorn in het oog dat met name luchtvaartmaatschappijen de consu ment blijven misleiden met aanbiedingen, ter wijl bij het boeken nog tal van toeslagen, hef fingen en andere onvermijdbare kosten wor den doorbelast. Het ANVR pleit voor eerlijke concurrentie op de Nederlandse reismarkt richting de consument. Aangesloten reisagen ten en touroperators streven naar een invoe ringsdatum van 1 april 2007 om met een Code Reisaanbiedingen te komen. De Europese Com missie wil een wetgeving om alle prijzen eer lijk te vermelden alleen voor Europese airlines invoeren. Op een latere datum dan het ANVR voorstaat, bovendien heeft de EC alleen ge sproken over vliegtickets. De Code van het ANVR wordt van toepassing op alle reclame-ui tingen gericht op de Nederlandse markt betref fende reis-, recreatie-, vervoers- en verb) ij fs- diensten en zal in het najaar aan de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat worden aangeboden. Nieuwsgierig naar het weer op de plaats van uw bestemming? Over weer wordt veel gepraat, ook op internet. De actuele temperaturen, gemiddelden, satellietfoto's en de weersver wachtingen. Onder meer bij Weeronline kunt u de water temperatuur checken. Zo kunt u van tevoren inschatten of het een frisse duik wordt of een warme. Ook handig ICNMI.nl: Fahrenheit omrekenen naar Celsius. Als u niet meer weet hoe het reken sommetje ging. Meteonet: www.meteonet.nl Weather: www.weather.com Weeronline: www.weeronline.nl Weathemews: www.weathernews.nl KNMI: www.knmi.nl Verleden Philadelphia laat in alle hoeken en om elke bocht zijn rijke historische verle den zien. Hier werd de Onafhankelijk heidsverklaring getekend, hier hangt de beroemde Liberty Bell. Deze grote klok is met het Vrijheidsbeeld in New York de trots van natiebewust Ameri ka. Het is niet makkelijk om de klok, met barst, die op 8 juli 1776 luidde om de "gers op de Onafhankelijkheidsver klaring te attenderen, aan te raken. Op een plein waarmee de stadsarchitecten niet goed raad weten, tegenover het even functionele als uitnodigende Na tional Constitution Centre staat de In dependence Hall met klok. Ze zijn er zo zuinig op, dat je na het binnenkomen een volleerd stripper bent. Alles moet uit en open, jassen, schoenen, riemen, petten en tassen. De bewakers met be vroren gezichten, kogelvrije vesten en zwarte pistolen lijken in het gastvrije Philadelphia van Benjamin Franklin en William Penn van een andere planeet te komen. Als we even later buiten een foto ne- Veremjdjr St a t e n ..Ht* Franklin in brons tussen illustere tijdgenoten. men, terwijl een schoolklas voorbij komt, zakt de sfeer nog verder in. Een schreeuwende juffrouw roept naar een dikke agent met oranje zonnebril dat we onmiddellijk moeten ophouden. Onze bedoelingen met de foto's zou den verkeerd kunnen zijn, legt een aar dige mevrouw ons uit. Snel dan maar naar de tentoonstelling over Benjamin Franklin, driehonderd jaar geleden geboren, symbool van hel der en tolerant denken: Hij is de Leonar do da Vinci van de Verenigde Staten die zijn politieke, wetenschappelijke en fi losofische denkbeelden verenigde in watje alleen maar de Franklin-kosmos kunt noemen. Op zijn 300ste verjaar dag, 17 januari, was er in het Convent ion Centre een dagdurend feest vol har telijkheid, waaraan de hele stad deel nam. Dit hele jaar door zijn er vele ten toonstellingen over het genie van Ben jamin. Zijn graf op de hoek van 5th en Archstreet is altijd bedolven onder Boston Pittsburgh® Philadelphia 4 *1 Atlantische Oceaan 300km V Washington DC muntstukken. Zijn wellicht beroemd ste aforisme was immers: 'A penny sa ved is a penny earned'. Geloof We noemden al een andere naam, Wil liam Penn. Hij stichtte de staat Pennsyl vania ('De Bossen van Penn') en bouw-, de daarmee een huis voor hen die van wege hun geloof zware tijden in Euro pa doormaakten, zoals de Amish. Van de ruim 200.000 streng gelovigen die technische vooruitgang en contact met de buitenwereld schuwen, leven er veel in de buurt van Philadelphia. In Dutch County, net als Mennonieten en de Brethren. We komen ze tegen in de Reading Ter minal Market, een boerenmarlct die se dert 1893 zijn karakter nooit heeft ver loren. In de schaduw van Penn, die op een pilaar hoog boven City Hall en de stad torent, is deze overdekte markt een dagelijks feest voor de inwoners, bezoekers en toeristen. De geuren van voedsel uit vijf werelddelen, fruit, ver se vis, brood, ijs, tientallen restaurant jes en van tweedehands boeken buite len door de lucht. Overal klinkt mu ziek. Een van de hoeken staat vol winkels van de Amish met brood, banket, zui vel- en vleesproducten, jam, honing en huisvlijt. We praten even in het Engels met twee leden van de familie Kauff- man, de vader met baard, de dochter met wit hoofdkapje. Geanimeerd wordt het nooit. Onder elkaar spreken ze 'Pennsilfaani-Deitsch'. Ze gaan elke avond terug naar hun veilige omge ving. Niet ver van deze markt begint de oude stad met een lang lint aan historische gebouwen. Nog geen tien jaar geleden waren hier huisjes te kopen voor een krats, nu zijn ze onbetaalbaar. Er hangt rust uit andere tijden in deze straten, in diep contrast met swingend en dyna misch downtown. Versierde koetsjes met koolzwarte paarden rijden hier toeristen rond. We lopen langs de be roemde City Tavern, waar ook Benja min Franklin en medestanders in de achttiende eeuw hun biertje'dronken, 's Avonds proeven we hoe het eten uit die tijd was: zwaar, een pasteitje zakt als een dieptebom in de maag. Indianen Het hart van Philadelphia - Philly, zoals de stad liefkozend wordt genoemd - ligt tussen de rivieren Delaware en Schuylkill. Die laatste naam is gewoon Hollands, de kil, het water waar men schuilde. Deze en andere Nederlandse namen zijn makkelijk te verklaren, want de oranje-blanje-bleu vlag en de Zweedse waren de eerste die indianen stammen als de Delaware's zagen. Philadelphia heeft een kapitale naam op kunstgebied. Het Museum of Art, het Rodin Museum en de Philly Sound (jazz) zijn befaamd. Zeer bijzonder is de Barnes Foundation, even buiten de stad. Albert Coombs Barnes kwam in 1922 op het idee mensen niet alleen te laten kijken naar kunst maar ze ook op te voeden, in de traditie van schoon heid. Nog altijd zijn de cursussen volge boekt. Het museum annex hortus is krankzinnig. De vele honderden schil derijen zijn op thema gerangschikt, op propvolle wanden tussen de smeedijze ren hengsels waar Barnes ook gek op Foto's GPD was. Hij kocht kisten vol Franse impres- sionisten,181 Renoirs, 69 Cézannes, 18 Rousseaus, Picasso hangt er 46 keer en in andere zalen stapelt onbetaalbare Afrikaanse en inheemse kunst zich op. We vragen conservator Henry Butler naar de waarde. 'Vele miljarden'. Belasting Licht overvoerd voelen we ons ook in de eindeloze tempelzalen van de Grote Loge der Vrijmetselaars aan One North Broad Street. Het is een avontuurlijke tocht, adembenemend in zijn weelde righeid en verbeelding langs Griekse zuilen en Egyptische piramides. De heldere lijnen van de ook in Neder land zo geliefde saxofonist Branford Marsalis tijdens een masterclass in Kim- mel Centre voelen daarna als een op luchting. Zijn kritiek is nooit zuinig, maar de aanwezigen en deelnemers creëren een sfeer van puurheid, van oprechtheid, die bij Philly hoort. Wie verder wil krijgt hier een kans. Dat is al zo sedert Penn dit stuk Ameri ka inrichtte. Een heerlijke stad om te lo pen en kunst en historie te ademen. Een stad van principes. Dat zie je ook in de winkels, met aantrekkelijke prij zen. Dat komt omdat sedert de eerste immigranten nooit belasting geheven wordt op gebruiksgoederen, wel op luxe. Wie dus een paar schoenen koopt, is goedkoper uit als iemand voor de kassa met lichtgevende Nikes. En een badpak is belastingvrij, maar de bikini met bontstukjes niet. Soms een beetje verwarrend, maar wel eerlijk en oprecht. Philadelphia dus. Franklin-stad is eerlijk en oprecht Koetsjes in het historische deel van de binnenstad. rinnr THQM OLINK Op de hoek van Broad- en Walnutstreet gonst het van de voetgangers. Een donkere trompettist en zijn Caraïbische bongospeler knallen funky latin-jazz de lucht in en tiental len ambtenaren met middagpauze blij ven staan en gooien geld in de instru mentenkoffer. Het weer is donker, maar hier in het hart van Philadelphia schijnt toch de zon, een opgewektheid die de binnenstad typeert. Een grote boekenzaak, ietsje verderop, zit drie hoog vol met kopers en lezers en ook hier hangt die sfeer van ruimte .en tole rantie. Natuurlijk heeft ook Philadelphia als grote Amerikaanse stad (1,6 miljoen in woners) wolken met donkere randen. Tot voor kort waren delen verkrot en zeer onveilig en had de stad een hoog misdaadcijfer. Maar in de wijken van de overheersend gekleurde inwoners is nu wat licht gekomen. Één programma heeft megasucces; de ruim 1400 schitte rende muurschilderingen hebben de lust tot wilde en stomme graffiti sterk getemperd. Grote bedragen worden besteed aan wat' de affo-amerikaanse muzikant daar op de hoek noemde 'het schoon wassen van deze mooie en oude stad'. Toen we hem vertelden dat we de vol gende dag de wereldberoemde saxofo nist Branford Marsalis zouden ontmoe ten begon hij te applaudisseren: 'He's THE brother.' Philadelphia telt zo'n 1400 murals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37