Er is zelfs een plok te horen De tuinbaden worden steeds groter Boeken kaften zonder knippen en plakken zaterdag 29 juli 2006 W7 Kaften is eindeloos knippen en stukjes plakband af scheuren en bevestigen. Maar nu brengt een slimmerik voorge sneden vellen op de markt. Kaften, dat is jaarlijks terugke rend zomer-corvee. Ouders dele geren het graag aan hun tegen sputterende kinderen. Met zijn allen knippen we honderddui zenden rollen aan stukken, dat zijn kilometers papier. Al tien tallen jaren is het hetzelfde lied je. Maar het zou wel gemakkelij ker kunnen, hebben ze bij In- noEssentials in Barendrecht be seft. Met losse velletjes bijvoor beeld. „Schaar, plakband en eti ketten zijn niet meer nodig", ver klaart Kimberley Pronk. Het nieuwe kaftpapier, dat blits EazzyCover heet, is 25 bij 50 centimeter groot. „Na onder zoek bij prominente uitgeverij en van schoolboeken als Wol- ters-Noordhoff hebben we dit formaat bepaald. Daarmee is EazzyCover geschikt voor 99 procent van alle schoolboeken." De vellen hebben perforatieran- den voor de uitsparing tegen de rug van het boek. In de vier hoe ken zitten driehoekige plakker- tjes. Kaften is zo een kwestie van inscheuren bij de perforatie randjes, vouwen en papiertjes van de plakkertjes af halen. Een set EazzyCover (voor 2,99 euro bij Bruna) bevat zes vellen in jongens- en meisjeskleuren. De dessins zijn niet uit de lucht komen vallen. Daar is onder zoek naar gedaan op scholen. Op de website www.kaftpa- pier.nl kunnen scholieren eigen ontwerpen insturen. Het win nende dessin komt in de school- lijnvan 2007. „Met een gewone rol komt de ge middelde kafter niet verder dan vier of vijf boeken vanwege mis lukkingen en papierverspil ling", becijfert Kimberly Pronk. „Keken hierbij het plakband en etiket, dan is EazzyCover in ver houding niet veel duurder. Het gemak moet je er bovendien ook tegenover zetten." Een kleine praktijktest is niet meteen over tuigend. Sophie (13) pakt haar Geo-boek. „Het is drie keer niks", moppert ze al doende. „Het papier is lastig te vouwen en het plakrandje krijg je er moeilijk af. En het is met die tij germotieven ook geen leuk pa pier." Sophie's voorkeur gaat uit naar effen papier. Vroeger was er sowieso niet veel keus in kaftpapier, maar tegen woordig woedt in de markt van schoolartikelen een ware lifesty- le-merkenstrijd tussen onder meer O'Neill, Pucca, Diddl, Von Dutch en Gsus. Op de schoolaf- deling van het warenhuis word je er helemaal tureluurs van. De markt van schoolartikelen, naar schatting 35 miljoen euro groot, wordt gedomineerd door V&D, Bruna en Hema. Voor het kaftpapier is een bescheiden rol letje weggelegd. Maarten van de Raki Het opblaasbare kinderbadje met dobberend eendje is uit de tijd. Een groeiend aantal mensen zoekt in kuipen van drie, vier meter doorsnee verkoeling in eigen tuin. Want waar om naar een druk, heet en duur zwembad rijden als je ook met het he iegezin achter je eigen huis kunt bad deren? Ooit moet het bad weer leeg. Niet een moment waar de trotse bezitter van het 'tuinzwembad' naar uit placht te zien. Maar voorlopig is het hoogzo- mer en lossen alle bezwaren op in dui zenden liters koel zwemwater binnen handbereik. Op het platteland met z'n grote boer- derijtuinen staan zelfs zelfbouwba- den van twaalf bij vier meter, waar zestig kuub water in gaat. Gewoon achter het huis, met de parasol, het terras en de koelkast binnen handbe reik. iiWij hebben een bad van drie meter doorsnee", zegt Mieke Hodzelmans. b haar omgeving heeft ze al verschil lende zelfbouwbaden zien staan, veel al gemaakt van pvc of opgetrokken uit metalen frames. Een beetje thuis- bad is al voor een paar tientjes te koop. Kinderen uit de buurt ontmoe ten er elkaar. Makkelijk en veilig, vindt Mieke. „Wij hebben vijf kinde ren en dan is het een hele onderne ming om met z'n allen naar het zwem bad te gaan. Het is ook moeilijk ze in het oog te houden, want je zit vaak best ver van ze af." Het bad opzetten is een koud kunstje, zegt Mieke. Wel duurde het een hele middag voor het was volgelopen met kraanwater. In cijfers van waterverbruik zijn de tuinzwembaden niet terug te vinden. Alleen dat we 's avonds massaal de tuin sproeien is te zien aan een piek in waterverbruik tussen 20.00 en '22.00 uur. „Maar die zwembadjes worden op zeer verschillende tijden gevuld", aldus Hans Bax van water bedrijf Vitens. Dat de tuinbaden een flink aandeel hebben in ons hoge zomerse waterver bruik, vermoedt Vitens wel. In een tuinbad van 2,5 meter doorsnee en een hoogte van 80 centimeter ver dwijnt een slordige 2400 liter water. Een exemplaar van 5,5 meter bij 1.30 meter kan 22 kuub water hebben. De populariteit van het zelfbouwbad is drie jaar geleden begonnen. Naar mate de prijs zakte, koos de consu ment een steeds groter formaat. „Een paar jaar terug verkochten we ze vooral van 2,5 meter doorsnee. Nu is er heel veel vraag naar 4,5 meter", zegt Marcel Husen van marktleider Intex. Huub Rohof van Agri Retail, foto's Paul Geerts de inkooporganisatie voor de platte landswinkels Weikoop en Boeren bond, ziet die ontwikkeling ook: „Het bad wordt steeds groter, want je moet er met z'n allen in kunnen zit ten en spelletjes doen. Er is ook een neiging meer attributen aan te schaf fen: trapje erbij, volleybalnet erin. Het is een hebbeding dat mensen bij de buren zien." Rohof ziet het 'als een beweging die bij de tijdgeest past'. „De mensen blij ven liever op zichzelf en gebruiken daar de tuin voor. De trampoline past ook in die trend. Eerst kochten de mensen van die kleintjes, nu zie je meer professionele trampolines in de tuinen." Hetty Mulder uit Aerdt heeft ook al een familiebad aangeschaft. „Het is een rage geworden, maar ik doe er graag aan mee. Het scheelt je gewoor heel veel de deur uit gaan naar zwem baden. Je hoeft de auto niet in en het kost je geen ijsjes en bakjes friet. Lek ker in je eigen tuin, ijsje uit de vrie zer halen als je er zin in hebt en eten maken terwijl je kinderen lekker plonzen in je eigen tuin." Nadelen Daarbij vallen de nadelen in het niet, vindt ze. „Ik ben iedere avond druk met de bodemzuiger, schepnet, chloortabletten en het meten van de ph-waarde van het water. Maar die tien minuten wegen niet op tegen het plezier." Huub Rohof van Agri Retail ziet een goede toekomst voor de tuinbaden. „Als we steeds warmere zomers krij gen, is zo'n bad de investering wel waard." Wilma de Cor Stel, je bent gek op ten nis, maar je kijkt naar buiten en ziet de regen op de ramen kletteren. En toch wil je graag een balletje slaan. Wat doe je? Je kunt ergens een hal afhuren, maar Nintendo komt aan het eind van het jaar met een andere oplossing. Dan lanceert het Japanse bedrijf zijn nieuwste spelcomputer, de Wii. Tennissen op een console, dat is natuurlijk niets nieuws. Maar de manier waarop Ninten do het spelletje over een paar maanden brengt, is anders. Stil op de bank zitten met een con troller in de hand is er niet meer bij. De Wii staat voor interactie. Staan met een controller in de hand, die dienst doet als racket. Zweten geblazen, dus. In een warm en donker zaaltje op een afgelegen industrieter rein in het Belgische Vilvoorde liet Nintendo zien waar de Wii, de werknaam was Revolution, voor staat. De console en bijbe horende controllers werden ge showd en een paar games, ge richt op een zo breed mogelijk publiek, waren al speelbaar. Nintendo hoopt jong en oud aan het gamen te krijgen. De eerste indruk is dat dat nog wel eens zou kunnen lukken ook. De specifieke, ingewikkelde ga mes, zullen het oude vertrouwde gamerspubliek trekken, maar de mainstream-gameszijn zeker ook interessant voor pak 'm beet vijftigplussers. 'Wii Sports' is een prima voorbeeld. In deze game krijg je honkbal, tennis en golf voor de prijs van één spel. Grafisch ziet het er in eerste aan blik niet al te spectaculair uit. Sterker nog, Nintendo lijkt een sprong terug in de tijd te heb ben gemaakt. Maar schijn be driegt. De besturing is super ge avanceerd. De fijngevoelige technologie in de controller zorgt ervoor dat bewegen ge noeg is om een game te spelen. Even terug naar tennis. Voor een potje meppen tegen je moe der of opa hoef je geen baan een zaak om zo hard en/of nauw keurig mogelijk te meppen. De controller van de Wii kan aangevuld worden met de zoge noemde Nunchuck, een analoge controller waarmee je de meer traditionele games speelt. Er is ook een traditionele controller beschikbaar. Die is nodig om oude games te spelen, die je voor een gereduceerd tarief kunt downloaden via het draad loze netwerk van de Wii. Zo'n beetje alle games die in de Nin- tendo-histórieverschenen, wor den weer tot leven gewekt. Maar het leukst zijn natuurlijk de nieuwe dingen. Nintendo liet op het Belgische industrieter rein zien dat de controller op al lerlei verschillende manieren ge bruikt kan worden. 'Warioware smooth moves' gebruikt er meer dan tien. Bij 'Shooting' is het meer af te huren. De draadloze controller ziet er uit als een af standsbediening van een televi sie. Maar nu even niet. Nu is de controller het handvat van een racket. Op het scherm zie je de ballen op je af komen en door de bewegingen van een echte ten nisser te maken, sla je de ballen terug. Zweten Hard, zacht, met effect. Het lijkt alsof je zelf op de baan staat. Op het moment dat je de bal slaat, komt er zelfs een plok uit de controller. Alleen hoef je niet als éen wilde achter de bal aan te rennen. Maar zweten doe je er desalniettemin wel van. Bij golf en honkbal is dat niet an ders. De controller neemt de plek in van respectievelijk de club of de knuppel en dan is het een geweer, waarmee je van een afstand op verschillende doelen richt en in 'Orchestra' neemt hij de plaats in van het stokje van een dirigent. Beweeg je sneller, dan gaat het orkest ook sneller spelen. Besturing De besturing van de games die Nintendo liet zien, was vrij ge makkelijk. Dat komt vooral om dat de 'mainstream'-perswas uitgenodigd. Maar ook voor de die-hard-gamer ligt er straks voldoende uitdaging klaar. Ga mes als 'Metroïd Prime 3', de nieuwe 'Zelda' of 'Mario' zitten een stuk ingewikkelder in el kaar. Het ziet er naar uit dat de Wii straks inderdaad voor jong en oud voor gameplezier kan zorgen. Johan Stobbe De controller is het handvat van een racket, foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33