Ikea terug naar de jaren vijftig Duizendknoop is een beruchte plant Rembrandt Buitenkeuken rukt op Retro vaatwasser Huizen kijken online I Hfl I- ONDER DE PANNEN zaterdag 29 juli 2006 W3 Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kuttennk schrijft wekelijks over zijn ervaringen. In tegenstelling tot in steden als Parijs en Londen is hec- tiek in de Zweedse hoofdstad Stockholm ver te zoeken. Met name door de ruimte en het vele water hangt er een ontspannen sfeer, alsof de tijd er heeft stilge staan. Stockholm mag dan een centrum zijn van hedendaags de sign, de jaren vijftig zijn er nooit vei- weg. Niet alleen door de rust en de schijnbaar relaxte houding van de bewoners, maar ook door de architectuur. Het is dit tijdsgewricht dat Ikea als uitgangspunt heeft genomen voor de nieuwe collectie, die toe passelijk Stockholm is gedoopt. Vanaf augustus is 'Stockholm' in de Nederlandse vestigingen verkrijgbaar. De collectie be staat uit 82 artikelen die ook zijn terug te vinden in de nieu we catalogus van het woonwa- renhuis. Deze wordt komende weken huis aan huis verspreid. Overigens niet alleen in Neder land. De totaaloplage van ruim 160 miljoen vindt in 32 landen de weg naar de consument. Van de catalogus verschijnen maar liefst 47 edities in 24 talen. Zweeds design Om meerdere redenen is 'Stock holm' typisch Ikea. Zo sluit de collectie nauw aan bij de visie van oprichter Iiigvar Kamprad. Die heeft altijd benadrukt dat de kracht van het woonwaren- huis ligt in de Zweedse identi teit. Een deel van de collectie is dan ook gebaseerd op Zweeds design. Dan gaat het overigens niet alleen om het 'blonde' de sign van de laatste decennia, maar ook om de meer oorspron kelijke, landelijke stijl. Het is bovendien niet de eerste keer dat Ikea komt met een Stockholm collectie. Ont-wer- pers Thomas Jelinek en Karin Mobring lanceerden in 1984 een meubellijn met dezelfde naam, waarvoor ze zich lieten inspire ren door de interieurs van begin twintigste eeuw. Het meubilair - in 1985 bekroond met een be langrijke Zweedse designprijs - had een opvallend ambachtelij ke en degelijke'uitstraling. Vol gens Ikea was het design met heldere en eenvoudige lijnen na drukkelijk gestoeld op de Zweedse traditie. Het leverde het woonwarenhuis een compleet nieuwe doelgroep op. 'Stockholm' bleek met name populair onder ouderen die na het vertrek van hun kinderen de woning opnieuw wilden inrich ten. Hoewel de keukens van Bruyn- zeel en de kleurige rekjes van To rnado in onze ogen typerend zijn voor de Nederlandse woning in de jaren vijftig, is de werkelijk heid dat de meeste interieurs ge vuld waren met klassiek getint, donker eiken. Zo niet in Zwe den, waar de interieurs mede door de toepassing van lichtere houtsoorten aanzienlijk moder ner oogden. De Stockholm-collectie weer spiegelt aardig hoe de meubelin dustrie er in de jaren vijftig voorstond. Ontwerpers zochten toen vooral naar nieuwe manie ren om bekende materialen te verwerken en te combineren. Ex perimenten met gebogen hout, sierlijk gevormd metaal en (in de tweede helft van de jaren vijf tig) kunststof kondigden een nieuwe tijd aan. Lage prijzen Ook Ikea zelf was in die tijd vol op in ontwikkeling. In 1953 opende in Almhült - de plaats waar het hoofdkantoor geves tigd is - de eerste meubel showroom. Pas twee jaar latei- kwam het bedrijf met een eigen meubellijn. Noodgedwongen, omdat verschillende leveran ciers vanwege de lage prijzen weigerden te leveren aan het woonwarenhuis. Hoe groot Ikea geworden is, spreekt uit de cij fers. De afgelopen tien jaar is de omzet gestegen van 4 naar 14,8 miljard euro. De Stockholm col lectie, waaraan tien ontwerpers gewerkt hebben, laat zien dat de stijl van de jaren vijftig be hoorlijk tijdloos is. „De meube len zijn klassiek, maar tegelij kertijd modern", aldus Ikea. „Ze, hebben zachte lijnen en af geronde vormen." En evenals bij de eerste Stockholm collectie ligt de nadruk op luxe en kwali teit, waardoor voor Ikea minder gebruikelijke stoffen als linnen, velours, mohair'en leer opdui- ken. De prijzen liggen daardoor ook wat hoger dan gebruikelijk, maar zijn nog altijd een fractie van de bedragen die designpro ducenten durven te vragen. Paul Geerts Een gegeven paard zou je weliswaar niet in de bek mogen kijken, maar een gegeven plant moet je altijd met achter docht behandelen. Het is gemak kelijk om gul te zijn als je zelf ergens te veel van hebt, vaak is een gekregen plant een onverbe terlijke woekeraar. Sommige plantengeslachten zijn berucht, zoals het geslacht Polygonum - duizendknoop. Wie ooit de fout begaat om de Japanse duizendknoop te plan ten zit er voor de rest van zijn leven aan vast. Tot overmaat van ramp zijn de duizendkno pen onlangs van naam veran derd. Wat vroeger Polygonum heette luistert nu naar de naam Persicaria - perzikkruid. Die nieuwe naam suggereert mis schien kwetsbare planten met poezelig blad, maar laat u niet misleiden - eens een woekeraar, altijd een woekeraar, ook onder een andere naam. Toch zou dit geen reden moeten zijn om alle Persicaria's uit de tuin te weren. Je hebt er aardige tuinplanten onder, ook al ken merken de meeste soorten zich door een overmaat aan blad ten opzichte van het bloemvolume. Niet erg, zolang dat blad de moeite waard is. De naam van Persicaria virginiana 'Painters Palette' wijst al in die richting, want de naam slaat op het blad van de plant. Dat is geveerd en gevlekt in groen, geel, rood en bruin. Dat klinkt misschien als plantaardige kitsch, maar het blad is verre van scheeuwerig en omdat Persicaria virginiana flink wat schaduw verdraagt kan de plant worden gebruikt om saaie schaduwhoekjes op te vrolijken. Zet 'Painters Palette' niet te droog. De bloemen van de plant stellen overigens wei nig voor. Persicaria virginiana wordt een enkele keer nog verkocht onder haar oude naam: Tovara virgi niana. Een soort die wél opvallend bloeit is Persicaria virginiana 'Filiformis', met draaddunne aren in lichtend rood. Het is een laatbloeier die mooi te combine ren is met witte herfstanemo- nen. Bontbladigheid komt rela tief vaak voor bij duizendkno pen. Een spiksplinternieuwe plant is Pesicaria microcephala 'Red Dragon'. Ook hier weer slaat de naam niet op de bloemen, maar op de knalrode stengels waar mee de plant in het voorjaar uit de grond komt. Aan die stengels verschijnt drie kleurig blad dat getekend is met paarse, zilverkleurige en groene vegen. Bij zo'n bladtekening zijn bloemen overbodig en dat is hier ook bijna het geval: de klei ne witte bloempjes in het najaar vallen nauwelijks op. De duizendknopen zijn de ldat- ste jaren ongekend populair, ze surfen mee op de golf van het Nieuwe Naturalisme, een mo dieuze beweging die geken merkt wordt door het overdadi ge gebruik van siergrassen en planten met een natuurlijke uit straling, wat dat ook moge zijn. Het is een manier van tuinieren die om grote tuinen waagt en waaraan eigenlijk alleen in de nazomer en de herfst veel te be leven valt omdat de gebruikte planten dan pas goed tot ontwik keling zijn gekomen. Na de eerste nachtvorst stort zo'n naturalistische tuin in zijn geheel in, maar de voorstanders De Persicaria polymorpha bloeit van juni tot september, foto GPD van het Nieuwe Tuinieren zien dit niet als een nadeel. Afgestor ven planten zijn ook mooi, is hun credo, en gelijk hebben'ze - dood kan prachtig zijn, maar vrolijk word je er zelden van. Het vlaggenschip van het Nieu we Naturalisme is Persicaria po lymorpha, een reusachtige vaste plant met het uiterlijk van een heester. Wie graag planten heeft die de hele zomer bloeien is hier aan het juiste adres, Persicaria polymorpha bloeit van juni tot september en na een warme zo mer verkleuren de roomkleurige bloempluimen in het najaar naar roestrood. De pluimen doen denken aan die van de ver maledijde Japanse duizend knoop, maar in tegenstelling tot deze plant woekert Persicaria polymorpha niet. De plant wordt minstens anderhalve me ter breed en hoog en met een groep van drie of vijf stuks is de gemiddelde tuin dan ook ruim schoots gevuld. Romke van de Kaa Een Van Gogh, een Rem brandt? Of toch een Dutch design? Het zal er om hangen. Ook al vieren de bouwvakkers vakantie, wij kijken ondertus sen verder. Nu we weten wat er op de vloer in de woonkamer komt te liggen, hebben we nog twee verdiepingen te gaan. De keuze is eenvoudig en toch ook weer niet. Want om te voor komen dat we de systemen in de milieuwoning frustreren, hou den we ons aan de adviezen. Dan is de vloerkeuze beperkt: behalve steensoorten, onder an dere linoleum. We rouwen er niet om. Van vloerbedekking zijn we toch al geen fan; vuil hoopt er alleen maar in op. Gladde vloeren zijn meer iets voor ons. Laminaat kan mooi zijn, maar is niet 'toe gestaan'. Hout houdt warmte vast en frustreert niet alleen het gelijkmatig opwarmen van het huis, maar ook het koelen in de zomer. Een stenen vloer hebben we al in de huiskamer en vinden we niet zo geschikt voor boven. Met de technische eisen in het achterhoofd, blijft er eigenlijk niet zo gek veel over. We kiezen voor linoleum op de eerste en tweede verdieping. Maar daar mee houdt de simpelheid ook di rect op. Verdiep je in linoleum en er gaat een wereld voor je open. Alles kan: van egaal tot bont. Alsof iemand wild op de vloer heeft zitten tekenen en kleuren. Wie niet kan slapen zonder een afbeelding van Dis- ney-hond Pluto in de vloer kan gerust zijn: ook dat kan. Combi naties van kleuren, gescheiden door lasnaden of sierranden is ook geen probleem. Om weer overzicht te krijgen wat bij ons past, hebben wij een zetje nodig in de goede richting. Want kleurt kersen nu wel of niet bij red copper, kyoto, gol den sunset of Rembrandt? Geen idee. Natuurlijk kun je willekeurig winkels binnenstappen, maar er is een betere manier. Al moet je er wel even voor rijden. In As sendelft (vlakbij Alkmaar) staat een grote linoleumfabriek. Daar hadden ze kennelijk ook door dat de keuze nogal erg groot is en ze hebben daarom een deel van een fabriekshal ingericht als modelwoning. Op de vloer liggen talloze combi naties van linoleum en vinyl. Verschillende kamers zijn inge richt en van alle vloeren liggen stalen om mee te nemen. En de dames die er rondlopen, zijn wandelende linoleum-encyclope- dieën. Na een paar uur ronddolen, ver gelijken en vragen, zijn we heel wat wijzer. We weten nu wat we wel en niet kunnen combineren, wat we lelijk en uitgesproken mooi vinden, wat wel en niet combineert met bed, kasten en bureau. Een aanrader voor ieder een die zoekt naar linoleum of vinyl. Een stuk of tien stalen liggen nu verspreid door slaap- en studeer kamer. Telkens bij het langslo pen kijken we er naar; verleg gen we ze weer of houden het even bij het kersenhout. Het is nog geen gelopen race. Maar de kans is groot dat vierhonderd jaar ha zijn geboorte Rem brandt een plekje krijgt aan de Elvis Presleylaan. Gelijmd op de vloer, dat wel. Dankzij de groeiende populariteit van koken buiten, is de markt dit voorjaar overspoeld met speciale buitenkeukens. Twente Design komt nu met een keuken die zowel binnen als buiten plaatsbaar is. De keuken bestaat uit thermisch verzinkte (roestvrij) metalen fra mes die zijn voorzien van eiken deurtjes. Het aanrecht bestaat uit een blad van Belgisch hardsteen. De (inbouw)keuken kan op maat worden geleverd vanaf 4900 euro. Informatie: www.twentedesign.nl. Het kon niet uitblijven. Na het succes van de kleurrijke jaren- vijftig koelkast heeft Smeg nu een vergelijkbare vaatwasser. Het handzame, vrijstaande apparaat beschikt over tien waspro gramma's. De kleuren zijn pastelblauw, rood, roze, oranje, limegroen, crème, zilvermetallic en zwart. Verkrijgbaar bij kookwinkels en keukenspe ciaalzaken voor 1739 euro. Meer informatie: www.smeg.nl. De tijd dat een koopwoning voor een eerste indruk hoe dan ook moest worden bezocht, ligt nog niet zo ver achter ons. Maar dankzij de computer kan de huizenzoeker al flink wat wonin gen wegstrepen. Huislijn.nl gaat alweer een stapje verder. Van de ongeveer 60.000 koopwoningen op de site is een filmpje gemaakt. Zo kunnen potentiële kopers een nog betere indruk van het pand krijgen. Het irritante achtergrondmuziekje kan gelukkig worden uitgeschakeld. Informatie: www.huislijn.nl. 'kea? Daar haalt een beet- ,je designliefhebber nog altijd de neus voor op. Voor de nieuwe collectie Stock holm, die vanaf augustus verkrijgbaar is. investeerde het woonwarenhuis daarom in luxe en kwaliteit. De ja ren vijftig dienden als be langrijkste inspiratiebron. Van links naar rechts: Ronde sa lontafel, fauteuil in stof Blad en vitrinekast met zelfsluitende deuren uit de nieuwe collectie Stockholm. foto's GPD Lederen bank van Niels Gammelgaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29