Polen zet jacht op informanten in PZC VN-poort blijft voor iedereen dicht Veel Amerikanen te dik voor röntgenfoto's Tientallen kleine Tsjechische kinderen per jaar verhandeld Militieleider Georgië ontsnapt in strijd Forse olievervuiling voor kust Libanon rt honderdduizenden meteen verledenkunnen baan verliezen rins Laurent zou niet rond [linnen komen Nederlandse opgepakt met 20 kilo coke Hoerenlopers op de bon in Antwerpen vrijdag 28 juli 2006 oriotte Boot ifiSHlNGTON - Steeds meer üierikanen zijn te dik voor het aien van röntgenfoto's. Ze pas- ju door hun zwaarlijvigheid itt in het röntgenapparaat en i^ben zoveel vet dat de rönt- "fDsfraling er niet doorheen font. Hetzelfde geldt voor het ^ken van echo's en mri-scans. Dat schrijven Amerikaanse on derzoekers in het augustusnum mer van het tijdschrift Radio logy- Radiologen van het Massachu setts General Hospital in Boston zagen de afgelopen jaren steeds meer patiënten met overgewicht van wie geen röntgenfoto's ge maakt konden worden. Ze beslo ten onderzoeksrapporten van 1989 tot 2003 te analyseren en kwamen tot een verontrustende conclusie. Elk jaar nam het aan tal incorrecte scans vanwege zwaarlijvigheid toe. In vijftien jaar tijd bleek het aantal misluk te scans verdubbeld. Fabrikanten van ziekenhuisap paraten bouwen al mri- en cat-scanners met extra grote ga ten voor patiënten met overge wicht. Maar overgewicht verhin dert ook het gebruik van ge luidstrillingen (voor echo's) en radiogolven (voor mri's). De pro blemen beginnen bij patiënten die 108 kilo of meer wegen. De leider van het onderzoeksteam, radioloog R. Uppot, zei: „Ik weet niet of je wel eens een beeldscherm hebt gezien met al leen maar sneeuw? Zo ziet het eruit." De onderzoekers waarschuwen dat belangrijke diagnoses kun nen worden gemist als een scan niet mogelijk is. 64 procent van de Amerikanen is te dik. GPD SOEDAPEST - Vandaag wordt j Polen een wet van kracht die •fflderdduizenden hun baan on kosten. Iedereen die voor 1 mgustus 1972 is geboren en positie van publiek vertrou- heeft, moet een bewijs ha lf» dat hij in het verleden geen jgent of informant van de com- Dunistische geheime dienst ns. Namen van agenten en in fanten komen op internet te iïiehet bewijs niet krijgt, of het seigert aan te vragen, wordt Hitslagen. Ook bazen die niet lontroleren of hun onderge- shikten politiek zuiver op de jaat zijn, kunnen hun baan hnjtraken. De wet treft onder neer ambtenaren, bestuurders Rus ruilde staatsgeheimen voor Mercedes van staatsbedrijven, mediaba- zen, journalisten, schoolhoofden en advocaten. De wet is een voorlopig hoogte punt van de morele revolutie die Lech en Jaroslaw Kaczynski, Po- lens president en premier, hun kiezers beloofden. Met hun 'zui vering' willen zij Polen defini tief met zijn communistische verleden laten afrekenen en zo een 'vierde republiek' vormen. „Die 'vierde republiek' moet een geleide democratie worden, met een beperkte machtsverdeling en de neiging tot autoritair ge drag. De leidraad is een mix van conservatieve, populistische en nationalistische denkbeelden", aldus Waldemar Kuczynski, ad viseur van oud-premier Tadeusz Mazowiecki. De wet vormt onderdeel van een pakket maatregelen dat er sinds de benoeming van Jaroslaw Kac zynski tot premier, doorheen is gejaagd. Begin deze week kreeg de Poolse militaire inlichtingen dienst een nieuwe baas: de an ti-communist Antoni Maciere- wicz, die inmiddels al enkele honderden agenten de laan uit gestuurd heeft. Onder hen ook mensen die betrokken zijn bij Pools-Amerikaanse activiteiten in Irak en Afghanistan. Sinds september 2005, toen de Wet en Gerechtigheidspartij (PiS) van de Kaczynski's de ver kiezingen won, is bij meer dan de helft van de grote staatsbe drijven het topmanagment ver vangen. Nu is het middenkader aan de beurt. Dozijnen specialis ten is de wacht aangezegd. In en kele gevallen, zoals bij het far maceutische bedrijf Cefarm, kre gen de betrokkenen de medede ling per fax. Hun mobiele tele foon van de zaak werd meteen geblokkeerd. Critici Buiten anti-communistische ge voelens spelen ook andere motie ven een rol. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben diverse topfunctionarissen de laatste weken hun baan verlo ren. Het ging daarbij vooral om critici van de Kaczynski's en om mensen die bekend staan om hun pro-EU-houding. De nieuwe wet heeft al tot veel kritiek geleid. Veel 'informan ten' hebben in de praktijk nooit iets gedaan, ook al tekenden ze ooit een verklaring dat zij mede werker van de geheime dienst werden. Volgens Zyta Gilowski, oud-minister van Financiën die ontslag moest nemen omdat het gerucht ging dat zij informant was geweest, is er sprake van 'politieke chantage'. GPD MOSKOU - Een rechtbank in Moskou heeft gisteren een func tionaris van het ministerie van ge- financiën tot tien jaar werk lamp veroordeeld wegens cor- rjplie. 9e ambtenaar had staatsgehei- ;en gegeven aan twee zakenlie- in ruil voor een Mercedes Sr waarde van 87.000 euro. De see zakenlieden moeten respec- ievelijk 4,5 jaar en een jaar en sgen maanden brommen voor omkoping. President Poetin ;ft gezworen een eind te ma- ïenaan de corruptie. ANP/AFP 8RUSSEL - De Belgische prins Laurent heeft moeite om rond te tomen van zijn jaarlijkse inko men van 295.000 euro. 9e financieel adviseur van de :rins heeft hem gemaand min eer uit te geven, meldde giste ren de Belgische krant La Nou velle Gazette. ïer verlichting van de geldzor gen krijgt het prinselijk paar een tijdelijke toelage. Laurent en zijn vrouw Claire rebben wensen moeten schrap en. Het paar wil graag een kin- cermeisje voor hun pasgeboren tweeling, maar dat is financieel onhaalbaar, Een gehoopte ver huizing naar een grotere villa zou ook te veel geld kosten. Foto's Laurent, de jongere broer van Joonprins Filip, kwam recent tl in het nieuws over geld. Hij «ad de eerste foto's van zijn tweeling exclusief laten verko pen aan de Vlaamse Story. Het ólad betaalde daarvoor 15.000 rJTO. pnder dwang van premier Ver- -otstadt moest Laurent de ver loop ongedaan maken en de fo to's aan alle Belgische media pnen. ANP/Belga SANTO DOMINGO - Een acht jarige Nederlandse is op het Zegveld Punta Cana in de Do minicaanse Republiek gearres- terdmet meer dan 20 kilo cocaï- 5e in haar bagage. Dat heeft een woordvoerder van Dominicaanse antidrugseen- gisteren bekendgemaakt. De Nederlandse werd gearres- terd toen ze in een vliegtuig j Amsterdam wilde stappen. verklaarde te zijn geronseld •°°r een drugsbende om de co- je naar Nederland te smokke len. De Dominicaanse Republiek tfeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot doorvoerhaven j' cocaïne uit Colombia naar j'opa en de Verenigde Staten. Momenteel zitten er 45 Neder- jers gevangen in het Caribi- *ne land, bijna allemaal we lras drugsdelicten. ANP BEIROET - Havenwerkers voeren plastic containers, gevuld met olie, af in de haven van Beiroet. Israëlische luchtaanvallen op energiecentrales langs de Libanese kust hebben een forse vervuiling van het zeewater veroorzaakt. Volgens het ministerie van Milieu is er zeker 10.000 ton stookolie in de Middellandse Zee gestroomd. Voor de kust drijft een olievlek van tachtig kilometer lengte. Een deel van de olie is aange spoeld op Libanese stranden. Milieubeschermers repten gisteren van een catastrofe voor de natuur en voor het toe risme als het geweld is geëindigd. Het Israëlische veiligheidskabinet maakt gisteren bekend dat het - ondanks aandringen van de legertop - afziet van een grootschalig grondoffensief tegen de Hezbollah-militie in Libanon. Wel gaat de joodse staat zijn luchtoffensief tegen Hezbollahstellingen opvoeren. foto Jamal Saidi/RTR door Harald Doornbos NAQOURA - Angst en wanhoop heersen in het dorpje Naqoura in de uiterste zuid-westpunt van Libanon. Het is zo goed als afgesloten van de rest van het ge bied, waar een heuse volksverhuizing aan de gang is en duizenden vluchtelin gen per auto of te voet proberen weg te komen van het geweld. Ongeveer een op de zes huizen is kapotge schoten. Huilende bejaarden storten bijna in langs de weg, families lopen urenlang langs de wegen, en zelfs vluch telingen in rolstoelen wordt de toegang tot een kamp van de Verenigde Naties ontzegd. Als eerste buitenstaanders berei ken we Naqoura, na een nerveuze autorit over de kustweg vanaf Tyrus - soms sla- lommend langs bomkraters en verlaten auto's. Onderweg vliegen steeds laag Is raëlische straaljagers over. In Naqoura bevindt zich het hoofdkwar tier van Unifil-missie, de VN-troepen- macht voor Libanon. Het grote, wit om muurde complex is kort voor ons bezoek bestormd door zo'n zeshonderd wanhopi ge vluchtelingen. Met geweld hebben ze een poort weten te openen en zitten nu tussen de blauwhelmen, die ook overwel digd zijn door hun komst. Een paar uur later slagen de VN-militai- ren er in om de mensen af te voeren naar Palestina rechtdoor, zegt het verkeersbord. Maar vluchtelingen rijden juist de andere kant op, naar het noorden van Libanon. foto GPD de relatieve veiligheid van Tyrus. Daar na gaan de poorten stevig op slot en wor den extra tankversperringen voor de hek ken gezet. Een familie die na acht uur lopen uitge put bij de basis aanklopt, wordt niet meer toegelaten en teruggestuurd. Hui lend vertelt de 16-jarige Farah al Samir dat ze radeloos is. „De VN helpen ons niet, de Arabische landen laten ons in de steek. We zijn uitgeput, onze dorpen zijn kapot. Deze oorlog moet stoppen!" Als de VN-poort dicht blijft, lopen ze hui lend weg, geen idee waar naartoe. Even later wordt een vrouw in een rolstoel uit het VN-kamp gezet. De paar families die nog in Naqoura wo nen, hoofdzakelijk christelijke Arabie ren, hebben hun huizen verlaten en hun toevlucht gezocht in restaurants of win kels vlakbij het VN-kamp. „De VN is mijn God, zonder hen zijn we verloren", zegt Samir, een 60-jarige man, wijzend op de blauwhelmen. „Ik heb al twee keer eerder alles in mijn leven verloren - in 1975 en in 1982. Ik blijf hier, ik wil niet opnieuw vluchteling worden." Sirene Plotseling slaan op driehonderd meter van het kamp Israëlische bommen in. Een gierende sirene jaagt alle VN'ers on middellijk de bunkers in. In een schuil kelder, terwijl met grote regelmaat enor me klappen hoorbaar zijn, vertelt de Franse Unifil-commandant generaal-ma- joor Alain Pellegrini dat het moeilijk wordt voor de VN om nog iets uit te rich ten hier, „De Libanese regering heeft nooit gepro beerd om het reguliere Libanese leger naar het zuiden te sturen. Dat is de groot ste oorzaak van de huidige oorlog. Hez bollah is out of control geraakt. Ze plaat sen hun raketinstallaties steeds dichter bij bevolkingscentra. Ze zetten hun kat- joesja's tussen huizen en ook vlak bij VN-posten, in de hoop dat Israël dan niet bombardeert. Maar Israël trekt zich daar niet zo veel van aan." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Antwerpen lijkt de strijd tegen de tippelprostitutie te winnen. Sinds 1 februari van dit jaar zijn niet alleen de straat hoertjes zelf maar ook hun klan ten strafbaar. Sindsdien zijn al 47 hoerenlopers op de bon ge slingerd. De boete kan oplopen tot 250 euro. De nieuwe aanpak lijkt te wer- ken. Hoerenlopers die zijn be trapt zijn zo bang nóg eens ge pakt te worden, dat ze wegblij ven. „Ze krijgen het verbaal thuis opgestuurd. Geen pretje voor gehuwde mannen. Dikwijls staan ze de dag na hun avontuur tje al voor onze deur. Om te beta len en de schade te beperken", aldus de Antwerpse wethouder van Veiligheid, Dirk Grootjans, gisteren in enkele Vlaamse kran ten. Hij schat dat er tegenwoordig nog maximaal vijftien heroïne- hoertjes tippelen in de Antwerp se Atheneumbuurt, waar de overlast het grootst is. Volgens de wethouder gaat het om zwaarverslaafde vrouwen die zich amper op straat durven te laten zien, uit angst opgepakt te worden. In totaal werden sinds het van kracht worden van de maatregel ook al 123 tippelaarsters op de bon geslingerd, evenals 28 man nelijke prostituees die zich voor namelijk in het stadspark ophou den. De nieuwe, strengere aanpak treft alleen klanten van illegale straatprostituees en heroïne- hoertjes. Wie in de officiële hoe- renbuurt - het Antwerpse Schip perskwartier - op zoek gaat naar betaalde liefde heeft niets te vrezen. En ook iemand die een lippelhoertje om de tijd vraagt, gaat vrijuit. 'Het con tract moet', zo is bepaald in de plaatselijke politieverordening, 'geconsumeerd worden'. Kwallen teisteren Spaanse kust MADRID - Al meer dan tienduizend mensen hebben zich deze zomer aan de Spaanse oostkust moeten laten behan delen wegens een kwallenbeet. Dat heeft het Spaanse Ro de Kruis gezegd. De kwallenplaag aan de Catalaanse kust is voor veel va kantiegangers een domper. De dieren zijn er in opmars door hogere temperaturen van het zeewater en door het verdwijnen van hun natuurlijke vijanden zoals dolfijnen. In sommige kustdelen zijn er intussen drie keer zo veel kwallen als vissen. Op enkele stranden van en bij Barcelo na geldt een zwemvei'bod. Ook aan de Costa Brava neemt de overlast toe. ANP Russische raket stort neer BAJKONOER - Een Russische raket die achttien kleine satellieten in de ruimte had moeten brengen, is woensdag avond kort na de lancering neergestoi't. De motor van de Dnepr, een omgebouwde intercontinentale raket uit de Koude Oorlog, weigerde anderhalve minuut in de vlucht plotseling dienst. De mislukte lancering vanaf de basis Bajkonoer vond plaats onder toeziend oog van de Wit-Russische leider Aleksandr Loekasjenko. Die was naar de Russische basis in de Kazachstaanse steppe gereisd om te zien hoe de Dne pr de eerste satelliet van de voormalige Sovjetrepubliek in een baan om de aarde zou brengen. ANP/RTR Denen gelukkigste mensen LEICESTER - Denemarken is het gelukkigste land van de wereld. Althans volgens ondex-zoek van de psycholoog Adrian White van de Britse Universiteit van Leicester. Hij publiceei't vandaag zijn 'Wereldkaart van Geluk'. Ne derland staat op de vijftiende plaats. White baseert zijn studie behalve op materiaal van onder meer de Verenigde Naties en de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA ook op een enquête die wereldwijd door ruim 80.000 mensen werd ingevuld. Uit de gegevens komt naar voi-en dat gezondheid belangrijker is dan welvaart of onderwijs. De plaatsen twee en drie worden ingenomen door Zwitser land en Oostenrijk. De laatste worden ingenomen door Moldavië, Oekraïne en Zimbabwe. Het land waar de men sen het minst gelukkig zijn is Burundi. ANP Mensensmokkelaars Spanje vast MADRID - De Spaanse politie heeft in de eerste helft van dit jaar circa 1200 personen opgepakt die worden ver dacht van mensensmokkel. Naar eigen zeggen rolde de po litie 328 netwerken van mensensmokkelaars op. Spanje kampt met een enorm illegalenprobleem. Vooral West-Afrikanen pogen via de Canarische Eilanden toe gang te krijgen tot de Europese Unie. ANP/DPA Geld voor kathedraal Antwerpen BRUSSEL - De Vlaamse regering geeft 1 miljoen euro voor de verdere renovatie van de Onze-Lieve-Vrouweka- thechaal van Antwerpen, zo is gisteren bekendgemaakt. De kathedraal wordt al sinds 1961 gerenoveerd en moet in 2012 helemaal klaar zijn. In de kerk hangen werken van de Vlaamse schilder Peter Paul Rubens. ANP/Belga bexxrt op veel grotere schaal dan je zou denken op basis van de ontdekte gevallen." Op het ministerie van Binnen landse Zaken in Praag wordt dat laatste onderschreven. Naar schatting wordt maar tien pro cent van de gevallen van kinder handel ontdekt, zo wordt van die kant bevestigd. In de hele wereld worden naar schatting 1,4 miljoen jongeren per jaar verhandeld. In Europa gaat het om circa 400.000 kinde ren. Met de handel is jaarlijks tien miljard euro gemoeid. De verhandelde kinderen woi*- den gebruikt in de sexindustrie, om te werken, voor hun organen of ze worden gekocht door echt paren die zelf geen kinderen kunnen krijgen. In Tsjechië gaat het vooral om kinderhandel voor de seksindusti'ie. De laat ste vijf jaar zijn dertien van zul ke gevallen ontdekt. GPD van onze redactie buitenland PRAAG - Jaarlijks proberen Tsjechen tientallen kleine kinde ren aan buitenlanders te verko pen. Unicef in Praag heeft giste ren bij monde van zegsvrouwe Pavla Gomba alarm geslagen. Aanleiding voor haar uitspraak vormde een recent ontdekt ge val waarbij een Brits echtpaar 100.000 euro wilde neertellen voor de negen maanden oude Karolina. De politie kwam het geval op het spoor en voorkwam de verkoop. „Dat is slechts het topje van de ijsberg", aldus Gomba. „Tsje chië is een transitland. Kinde ren worden nu nog het land uit gevoerd. Straks wox-den ze hier ook naar toe gebracht. Het gaat allemaal in het diepste geheim. Het is moeilijk aan de juiste ge gevens te komen, maar het ge- door Remco Reiding MOSKOU - Georgische autori teiten hebben laten weten dat zij de Kodori-vallei controleren, maar nog zoeken naar de rebel lenleider die het centrale gezag 'uitdaagde'. In de vallei woedden de afgelo pen twee dagen felle gevechten. Tijdens een bombardement door legerhelikopters zou in elk geval één burger zijn omgekomen. Om meer slachtoffers te voorkomen, zou de Georgische politie militie leider E. Kvitsiani en zijn strij ders door een coiridor hebben laten ontsnappen. „Nu houden ze zich schuil in de bossen, maar we zullen ze hoe dan ook van gen en straffen", zei G. Arvelad- ze, chef van de presidentiële ad ministratie. Kvitsiani was officieel afgevaar digde van de vorige president van Georgië, Sjevardnadze. De rxieuwe leider Saakasjvili pro beerde in 2005 zijn groepering te ontwapenen. Toen Kvitsiani onlangs dreigde zijn militie weer in te zetten, besloot het centrale gezag troepen naar de vallei te sturen, hoewel dat in strijd was met een vredesak- koord. De Kodori-vallei was de enige locatie in de opstandige regio Abchazië waarover het centrale gezag min of meer controle uit oefende. De speciale operatie leidde tot toenemende spannin gen met Rusland en de opstandi ge regio's Abchazië en Zuid-Os- setië. Gevreesd wordt dat Geor gië de separatistische gebieden gaat proberen te heroveren. Ge- ox-gië waai'schuwde Abchazië gisteren Kvitsiani en zijn man nen niet toe te laten of te hel pen. Georgië heeft een regering in ballingschap gecreëerd voor de Abchazië. Dat maakte Saakasj vili gisteren bekend. Het nieuwe bestuiu- krijgt zijn zetel in een nabij Abchazië gelegen bex-g- kloof waar regeringstroepen de afgelopen dagen tegen een loka le militie hebben gevochten. Abchazië maakte zich tijdens de oorlog van 1992-1994 los van Georgië. Sindsdien geldt er een fragiel bestand. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5