Jonge zieken tussen de bejaarden De terroristen van Marijnissen PZC Ook voor gehandicapten grenzen aan vrijheid Het einde van de sport Volwaardig leven in het verpleeghuis is vaak niet mogelijk te gast Neergestorte MI-8 gangbaarste heli 28 juli 1956 vrijdag 28 juli 2006 Is sport nog wel leuk? Na de uitschakeling van het Nederlands voetbalelftal bij het wereld kampioenschap zat menig liefhebber ongedul dig te wachten op het zomerfestijn bij uitstek- de Tour de France. Gisteren werd bekend dat winnaar Floyd Landis op doping is betrapt. Het wachten is op de contra-expertise, maar de glone is van de wedstrijd. Dat is eigenlijk al duidelijk na de grote dopingaffaire kort voor de start, waarbij onder anderen oud-winnaar Jan Ullrich is betrok ken. Uitgerekend in het eerste jaar zonder Lance Armstrong, de man die met zijn indrukwekkende maar voorspelbare successen de Tour saai maakte krijgt het evenement een dreun. In plaats vaneen interessante competitie tussen oude een nieuwe na men, blijkt de wedstrijd doorgestoken kaart. Het (bloed)dopingschandaal, dat de Spaanse politie be gin dit jaar op het spoor kwam, is zo omvangrijk dat niemand nog gelooft dat het om een incident gaat. De deconfiture van Landis is slechts de klap op de vuurpijl. Het wielrennen staat allang bekend om de brede toepassing van competitievervalsers. Vier decen nia geleden verschijnen de eerste officiële doping- controleurs in de Tour. Het is 1967. Geholpen door amfetamines rijdt Tommy Simpson zich dood op de flanken van de Mont Ventoux. Sindsdien dui ken verboden middelen met enige regelmaat op. Vooral de laatste jaren is het prijs. Maar als het even stil is na weer zo'n affaire, verschuift de aan dacht snel naar het sportieve element. Hoewel ie dereen wel weet dat op de achtergrond medische duels meespelen. Zo lijkt doping te bestaan bij de gratie van onver schilligheid bij een breed publiek: Als het motortje maar wordt opgevoerd, worden de wedstrijden leu ker. Het doet er niet toe of het een auto is of een mens. Geef die doping nu maar vrij, want het is toch niet in de hand te houden en als iedereen al les mag, wordt de sport eerlijker. Dat lijkt zo onge veer de teneur. Ook na deze dopingaffaires kan de Ronde van Frankrijk de moeite waard blijven. Voorwaarde is wel dat de wielerwereld deze ontluisterende Tour uitkomst benut als aanleiding voor een fundamen tele afweging. Kiest het wielrennen voor Mens te gen Mens of voor Middel tegen Middel? Als de keus op het eerste valt, is er een sportieve toe komst. Als het optie twee wordt, zullen uiteinde lijk alleen nog wetenschappers geïnteresseerd zijn. In verpleeghuizen wonen naar schat ting duizend (relatief) jonge mensen tus sen hoogbejaarden. Het Prinses Bea- trixfonds wil dat er voor hen speciale verpleegcentra komen, want zij verke ren vaak in een isolement. doorThea van Beek Op een kamer met vier oude mensen woonde Denise van Steensel (32) in een verpleeghuis. Sinds een jaar zit zij er rianter bij: een eigen kamer met eigen spulletjes om zich heen. Maar toch, ook nu woont zij op de verpleeg- afdeling van een Humanitas-ouderen- complex in Rotterdam. Zij is er de jong ste, de oudste bewoner is 91. Van Steensel heeft multiple sclerose (ms) en is sterk afhankelijk van zorg. Zij heeft zich aangepast aan de situa tie: „Ik denk dat dit de enige oplossing is. Gelukkig heb ik nog vrienden en kennissen die langskomen." In Nederland wonen naar schatting dui zend mensen onder de 65 jaar in ver pleeghuizen. Zij gelden als jonge bewo ners. Noodgedwongen leven zij er sa men met hoogbejaarden. De onderlinge communicatie is vaak moeizaam. Ook is de dagbesteding in deze centra meest al niet echt afgestemd op jonge men sen. Na een hersenbloeding werd Jan Pieter Koomneef tien jaar geleden opgeno men in het Vlaardingse Zonnehuis. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is er 85 jaar. „Ik was veertig en kwam te recht op een vierpersoons kamer. Mijn kamergenoten waren allemaal hoogbe jaard. Met zijn vieren deelden wij sa men één wastafel. Vaak vertellen ze hun verhalen zonder dat er een einde aan komt. Dan moet je maar luisteren, zonder dat het je eigenlijk echt interes seert." Ook Wil Bergkotte (62) was nog behoor lijk jong toen hij dertien jaar geleden in hetzelfde verpleeghuis werd opgeno men. „Ik had beide knieën gebroken en na de revalidatie kon ik hier worden verzorgd. Thuis lukte dat niet, want ik had nog een baan. Die viel niet te com bineren met hulp van de thuiszorg. Daarmee kon je geen afspraken maken om 's morgens op een vast tijdstip te helpen, zodat ik op tijd naar mijn werk kon." Dus deed zich het merkwaardige ver schijnsel voor dat Bergkotte 's och tends in zijn aangepaste auto naar zijn Denise van Steensel (32) zit noodgedwongen in een gemeenschappelijke ruimte van verpleeghuis Humanitas-Akropolis in Rotterdam. werk reed, terwijl in het verpleeghuis het leven op gang kwam. Omdat hij nog steeds niet kan lopen en er geen an dere oplossing is gevonden, zit hij nog steeds in het verpleeghuis. Sinds kort is hij gepensioneerd en, evenals Koorn- neef, in het bezit van een piepkleine, maar wel eigen kamer. Het leven is voor beiden soms bizar: „De een na de ander gaat hier dood." Domotica „Een volwaardig leven voor deze groep jonge mensen kun je in deze'setting bijna niet bieden", zegt directeur Tom van der Meulen. „Het gaat om een apar te groep mensen die op 24-uurs zorg is aangewezen. Dan valt het niet mee om tussen hoogbejaarden te moeten le ven." Binnenkort begint zijn verpleeg huis daarom met de bouw van twintig appartementen, voorzien van domoti ca. Met deze geavanceerde technische voorzieningen kunnen mensen zoveel mogelijk zelfstandig leven met 24-uurs zorg. Het geld voor de domotica komt van het Prinses Beatrix Fonds, dat dit jaar het 50-jarig jubileum viert. Met een in zamelingsactie hoopt het fonds twee miljoen euro bijeen te krijgen. Vijf pro jecten zijn inmiddels geselecteerd waar jongere verpleeghuisbewoners met be hulp van domotica zelfstandiger kun nen wonen. Zoals Yvonne Lammertink (22), die sinds december vorig jaar zelfstandig in een riant appartement woont. Het is uitgerust boordevol techniek. Vanuit haar rolstoel kan zij lampen, ramen, deuren, telefoon en de stereo bedienen. Ook de intercom en lift reageren op haar 'boordcomputer', evenals het vlak bij gevestigde steunpunt voor zorg. Door een progressieve spierziekte ver bleef Lammertink al sinds haar negen de in een woonvorm voor kinderen en jongeren met een meervoudige handi cap. „Daar kon je tot je achttiende blij ven wonen. Daarna ga je in de praktijk naar een instelling voor lichamelijk ge handicapten. Er wordt niet eens ge vraagd naar je wensen, want er zijn wachtlijsten van vijf jaar." Eigen invulling Lammertink wilde het liefst haar leven een eigen invulling kunnen geven, zon der afhankelijk te zijn van een instel ling. „Ik wilde zelf de regie en verant- foto Harmen de Jong/GPD woordelijkheid hebben. In een woon vorm van een instelling is dat niet het geval. De enige manier om dat wel te garanderen is door wonen en zorg van elkaar te scheiden." Zij had het geluk met haar wensen terecht te kunnen bij een ambitieus project van Amstelrade in Amsterdam, dat vorig jaar werd ge opend. Het geldt in Nederland als voor beeldproject in de zorg. Het complex bestaat uit huur- en koopwoningen die deels zijn bestemd voor ouderen, rol stoelei's en groepswoningen voor gehan dicapte kinderen. Daarnaast is er para medische centrum en een steunpunt dat alle zorg levert. „Ik 36 uur per week zorg nodig. Ner gens in het land kun je op deze manier wonen. Het is precies zoals ik het heb ben wil", zegt Lammertink. GPD door Karin Thoen Ik heb dertien jaar als Z-ver- pleegkundige gewerkt bij on der meer een groep meervoudig gehandicapten van de Sterre (nu Tragel). Het artikel 'Gehan dicapten zijn niet altijd welkom in restaurant Absdale' op de voorpagina van de PZC van don derdag sprak mij daarom sterk aan. Enige tijd geleden bezocht ik met mijn kinderen restaurant Den Ouwen Ferdinandus in Absdale en daar trof ik twee groepen van Tragel aan. Ik zag onder meer volgende. Een cliënt viel continue ander gasten lastig door hen te duwen en te slaan. Eén van de gasten kwam naar de leiding met haar beklag, waarop de leidster zei: „Hij is wel gehandicapt hoor." Regelmatig verdwenen twee meisjes de gang op zonder een reactie van de begeleiders. Toen ik hen er op, wees kreeg ik als antwoord dat zij het niet had den gezien. Een cliënt liep regelmatig heen en weer, terwijl hij en passant een keiharde klap op een kast gaf. Opnieuw zonder enige reac tie van de leiding. Het personeel van de Den Ouwen Ferdinandus had het hier zichtbaar moeilijk mee. Een meisje moest blijkbaar op tijd een injectie toegediend krij gen. Midden in de speelruimte werd haar buik ontbloot en de behandeling uitgevoerd. Dit ter wijl er voldoende mogelijkhe den waren om haar even af te zonderen. Op de trampolines waren de cliënten volkomen losgelaten en beheersten alles zonder enig toe zicht. Kleine kinderen werden letterlijk onder de voet gelopen. Kortom een letterlijke invasie waarbij de andere gasten zich blijkbaar alles moesten laten welgevallen. Wat mij het meest opviel was het gedrag van de begeleiding. Vrijwel direct na binnenkomst zette de leiding zich aan tafel en hield zich met schijfwerk en on derling overleg bezig. De cliën ten hadden nagenoeg geen toe zicht en aansturing van de lei ding. Opmerkingen van mij en andere gasten werden met een paar vage reacties afgedaan, zonder dat er actie ondernomen werd. Ik zag ouders die over haast met hun kinderen de gele genheid verlieten. In het artikel in de PZC staat dat de directie van Tragel de brief van Den Ouwen Ferdinan dus naast zich heeft neergelegd in plaats van eens te onderzoe ken wat hier aan de hand is. Een dergelijke reactie maakt mij echt woedend. Ik wil mij niet direct tussen de directie van Tragel en Den Ou wen Ferdinandus plaatsen, maar als regelmatige bezoeker van Den Ouwen Ferdinandus durf ik wel te stellen dat indien de begeleiding haar taak zou uit voeren zoals wij dit destijds de den - en ik heb al heel wat uit stapjes gemaakt - dan zou de in tegratie waar de directeur van Tragel, B. Gebruers over spreekt echt geen probleem zijn. Het correct functioneren van zijn personeel is echter geen zaak van vrijheid-blijheid, maar van inzicht en betrokken heid. Als hij zijn verantwoorde lijkheid eens zou nemen en er voor zorgen dat zijn personeel goed gemotiveerd en geïnstru eerd op pad zou gaan, dan zal het aan de ouders zeker niet lig gen dat mensen met en zonder handicap plezier hebben. Archiefopname van de MI-8. van onze redactie buitenland De helikopter die woensdag middag in Afghanistan is neergestort, met daarin onder anderen twee Nederlandse mili tairen, is een van de meest ge produceerde helikopters in de wereld. De MI-8 biedt plaats aan 24 passagiers of 3000 kilo aan vracht. De bemanning van het in Rusland gebouwde toe stel, Navo codenaam HIP, be staat uit drie personen. De MI-8 wordt gebruikt voor ci viele doeleinden, maar wordt ook ingezet bij militaire conflic ten. De helikopter is op dit mo ment actief in vijftig landen, waaronder Navo-lidstaten. In de voormalige Sovjet-Unie wer den er sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, 12.000 geprodu ceerd. Nog steeds rollen in drie fabrieken in Rusland helikop ters van dit type van de band. Het toestel geldt als robuust en toestellen vliegen missies van het koude Siberië tot de hitte van de Sahara. Als een van de twee motoren uitvalt, neemt de Waren de Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog aanslagen op Duitse officieren, legereenheden en opslagplaatsen pleegden, terroristen? Waarom wordt die vraag eigenlijk ge steld op deze plaats? Het antwoord is omdat SP-leider Jan Marijnissen zich de woede van veel mensen op de hals heeft gehaald door in een recent inter view het Nederlands verzet tegen de Duitse bezetting op een lijn te stellen met het verzet door Hezbollah en Ha rnas tegen de Israëlische bezetting van Palestijnse gebieden nu. En omdat Hezbollah en Harnas door een groot aantal landen in de wereld, inclusief Nederland, als terroristische organisaties worden bestempeld, voe len Nederlandse ex-verzetstrijders zich nu ook voor terrorist uitgemaakt. Type rend voor de opwinding is het commen taar van een oud-verzetsstrijder: 'Hij (Marijnissen) lijkt wel een Duitser. Die maakten ons ook voor terrorist uit'. Toch raakt dit commentaar de kern van de kwestie. Of je iemand een terro rist noemt of een vrijheidsstrijder, hangt af van aan wiens kant je staat. Ik noem onze verzetmensen daarom geen terroristen. Maar daar heb ik ook een andere reden voor. In de psychologie van het terrorisme, onderhand een zelf standig vakgebied, wordt een eenvoudi ge, duidelijke definitie van terrorisme gehanteerd. Die definitie luidt: terroris me is agressie tegen niet-militairen, met als doel hun gedrag te veranderen in een richting die de doelen van de ter rorist dient. De aanslagen op het Duitse leger, haar voorraden of transportmiddelen in de Tweede Wereldoorlog waren dus geen terroristische daden, want verzets- of oorlogshandelingen tegen militairen. Alleen voorzover Nederlandse ver zetsmensen gewone Duitse burgers op zettelijk hebben omgebracht, met als doel het leven van andere Duitse bur gers te ontwrichten en hun angst aan te jagen, was er sprake van terrorisme. De aanslagen van 11 september in de Vere nigde Staten waren wel terroristische aanslagen. Het waren daden van agres sie tegen niet-militairen, tegen gewone burgers, niet met als doel om een oor log te winnen, maar om het Amerikaan se volk te vernederen, angst aan te ja gen en chaos te doen ontstaan. Nu naar het Midden-Oosten. Is wat Hezbollah of Harnas doet, het plegen van zelfmoordaanslagen in restau rants, bij bushaltes en op markten ter rorisme? Zeker. Is het afvuren van ra ketten op woonwijken in Israëlische ste den terrorisme? Opnieuw, zeker. Maar is het ontvoeren van Israëlische militai ren terrorisme? Zeker niet. Kortom, Hezbollah en Harnas zijn orga nisaties die deels van terroristische en deels van militaire middelen gebruik maken. Nu naar de andere kant. Als het Israëli sche leger woonwijken in Libanon bom bardeert in de hoop dat de bevolking zodanig ontwricht, boos en beangstigd raakt dat ze nog maar een ding willen, namelijk Hezbollah hun land uitwer ken, is dat dan terrorisme? Zeker. Maar als het Israëlische leger een grondoffen- sief uitvoert in Zuid-Libanon om rake tinstallaties uit te schakelen, is dat dan terrorisme? Zeker niet. Kortom, ook Israël is een 'organisatie' die zich deels van terroristische, deels van militaire middelen bedient. Hoeveel terrorisme een land of organi- SUEZKANAAL - Terwijl Egypte feestviert vanwege de nationalisering van het Suez- kanaal, protesteren Frankrijk en Engeland juist zeer hevig te gen deze operatie. De Engelsen spreken van 'een ernstige inbreuk op de vrijheid van het scheepvaartverkeer door een waterweg van zulk internationaal belang'. In Ne derland beraden de betrokken partijen zich nog op een reac tie. OOGST - Binnen een paar we ken zal er in Zeeland geoogst worden. Zoals het er nu naar uitziet, zal de oogst goed zijn. Dat had men enkele maanden geleden nog niet durven ho pen, want toen zag het er door langdurige droogte een stuk minder gunstig uit. OUDE GLORIE - De uit 1492 daterende laat-gotische toren van KLoetinge is in oude luis ter hersteld. Onderhoud was hard nodig, want het bouwwerk was her en der in verval aan het raken. In de twee jaar durende werk zaamheden zijn echter ook dingen hersteld die bij eer dere, 'minder liefdevolle' res tauraties slecht waren aange pakt. foto Rene Kurzenberg/ANP andere motor het over en wordt krachtiger.Het toestel kan daar door horizontaal blijven vliegen zonder hoogteverlies. Door ouderdom en gebrek aan onderhoud gebeuren er echter jaarlijks dodelijke ongelukken met het toestel en de verwante types uit het Sovjettijdperk. In januari verongelukte in Afgha nistan nog een toestel dat was in gehuurd door het Rode Kruis. Zeven Turkmenen die hadden geholpen bij de aardbeving in Pakistan kwamen daarbij om het leven. ANP satie gebruikt is overigens niet toeval lig. De regel is, hoe zwakker het leger van een land of beweging in vergelij king met dat van de tegenstander is, des te groter de waarschijnlijkheid dat naast militaire ook terroristische activi teiten worden ontplooid. En daar heeft Marijnissen een punt. De VS hebben door hun overweldigen de militaire macht in te zetten in Irak en Afghanistan, en door Israël tot de sterkste militaire macht in het Mid den-Oosten te maken en het toe te staan, zoals nu in Libanon en Gaza die macht te gebruiken, op grote schaal ter rorisme bij de veel zwakkere tegenstan dei's gekweekt. Anders gezegd, Hezbol lah en Harnas zijn voor een belangrijk deel Amerikaans-Israëlische exportpro ducten. Want het oude Romeinse idee dat wie vrede wil, oorlog moet voeren, is inmiddels allang achterhaald. Als je terrorisme wilt, dan moet je oorlog voe ren. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail' lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 lot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: op maandag t/m vnidag gedurende de openingstijden; zaterdags tol 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59.75 per jaar €229,20 233J0 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorlid einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes acceptgiro 62.00 maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTv. Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 «averxennes: Alle advertentie-orders worden uilgevoerc overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens or het Advertenliewezen. de Regelen vi Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendg Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 nl/service/advedeie" (abonnementen)administratie en om u te (laten) in ducten van de titels en de werkmaatschappijen v; de derden. Als u op deze informatie geen prijs st< zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes. w.pzc. van het Wegener-concem. Di bestand dal wordt ■ren over voor u relevante diensten igener of door ons zorgvuW'9 i kunt u dit schriftelijk melden b-j. PZC. Behoort tot -ü* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4