Politiek eist onderzoek crash Schiphol maakt zich klaar voor berucht zwart weekeinde Geldgebrek nekt Leefbaar Nederland Dierenbeschermers in beroep tegen reclamespot hondje Helikopter waarschijnlijk niet neergehaald door vijandig vuur Tips voor de reiziger vrijdag 28 juli 2006 vanuit Latijns-Ame- aka een drugslijn opgezet. Het gaat om twaalf verdachten, van »ieer acht een baan op de lucht haven hadden. De hoofdverdach- drieënhalf jaar cel. Twee 25-jarige marechaussees vit Lelystad werden veroor deeld tot 27 maanden, waarvan voorwaardelijk. Een 12-jarige bagageafhandelaar uit Amsterdam, die de marechaus sees en schoonmakers ronselde, -eeg dertig maanden waarvan «voorwaardelijk. Eén schoon maker werd vrijgesproken, laar voor twee collega's, een Amsterdammer en een W-jarige Haarlemmer, luidde het vonnis twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk an één jaar waarvan de helft voorwaardelijk. GPD Zelfs vissen erlaten ververhitte Waddenzee LEEUWARDEN - Het water in :i Waddenzee is zo warm, dat ülfs vissen naar de Noordzee likken om verkoeling te zoe- iiü. De Waddenzee scoorde de- fiweek een warmterecord. Dat meldden visonderzoeker Ifillem Dekker van Imares en iceanograaf Hendrik van Aken i3ji het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee(Nioz) gisteren. Sinds 1982 vordt de temperatuur in de ïaddenzee dagelijks automa- ischgemeten. In 2003 werd een jarmterecord gevestigd met 24 osden, deze week mat het IOZ 24,2 graden celcius. „Dit het oudste meetpunt van Ne- ierland op dit gebied. Dat ge- teurt al 180 jaar, maar de infor- aatie van voor 1982 ligt bij het KNMI en dat is wat moeilijk nndbaar", aldus Van Aken. Dekker heeft geen harde cijfers over de vissen en de schelpdie- renmaar stelt dat je mag aanne- lendat verhuizing naar koelere rateren 'massaal gebeurt', a andere delen van het land de voortdurende hitte »k gisteren voor problemen. Waterschappen in Groningen en rnesland ontdekten scheurtjes üveendijken, veroorzaakt door ce droogte. Woensdag was dat tok al zo in Waddinxveen. Van ijk situaties is voorals nog geen sprake. ANP Celstraffen voor personeel Schiphol drugszaak HAARLEM - Twee marechaus sees, twee schoonmakers en een KLM-medewerker, tot voor kort werkzaam op Schiphol, lebben celstraffen tot drieën- kalf jaar gekregen. door Michel Reijns en Joke Licher DEN HAAG - De PvdA wil dat de oorzaak van het neerstorten van de helikopter in Afghanis tan, waardoor twee Nederland se militairen zijn omgekomen, diepgaand wordt onderzocht. Daarbij moet ook de vraag mee genomen worden waarom voor de helikoptervlucht in het oos ten van Afghanistan een particu lier toestel is ingezet, zei Kamer lid Koenders gisteren. Hij spreekt van 'zeer tragisch nieuws' voor de nabestaanden, de eenheid en alle andere betrok kenen. Ook het CDA betuigt me deleven met de nabestaanden en collega's van de omgekomen mi litairen. CDA-Kamerlid Ver burg noemt het 'een groot ver lies'. Het incident maakt vol gens haar nog eens duidelijk hoe belangrijk, maar risicovol de missie in Afghanistan is. Het CDA wil het onderzoek van De fensie naar de toedracht van de helikoptercrash afwachten voor dat verdere conclusies kunnen worden getrokken. Twee Nederlandse militairen zijn woensdag omgekomen bij een helikopterongeluk in Afgha nistan. Gisteravond maakte De fensie hun identiteit bekend. Het gaat om Jan van Twist (47), luitenanant-kolonel bij de lucht macht en Bart van Boxtel (29) jaar en sergeant bij de land macht. Defensie gaat uit van een onge val onder slechte weersomstan digheden, zo liet het gisteren we ten. Er zijn volgens het ministe rie geen aanwijzingen dat de he likopter is neergestort als ge volg van vijandelijk vuur. Een reddingsteam van het Ameri kaanse leger heeft op de plaats van het ongeval 'vooralsnog geen aanwijzingen gevonden' van vijandelijk vuur, aldus gene raal R. de Pruyssenaere de la Woestijne, waarnemend Direc teur Operaties van het ministe rie van Defensie, gisteren in een verklaring. Wel vond het onge val in bergachtig gebied plaats bij zware regenval en mist. De generaal maakte ook bekend dat vijf leden van het Rampen Identificatie Team afreizen naar Afghanistan. In de civiele helikopter bevon den zich zestien mensen. Uit een eerste onderzoek door het red dingsteam kwam naar voren, dat 'geen redelijke hoop meer mag worden gekoesterd dat ie mand het ongeluk heeft over leefd. Premier Balkenende en de bewindslieden van Defensie, mi nister Kamp en staatssecretaris Van der Knaap hebben hun leed wezen uitgesproken over de dood van de militairen. Zij bena drukten dat zij werkten voor een goed doel. Missie Het ongeluk vond plaats 120 ki lometer ten zuidoosten van hoofdstad Kaboel, de plaats waar de Nederlanders werk zaam waren. Hun reis met een Mi8-helikopter van Russische makelij, had tot doel de beveili ging te bestuderen van een kamp. De militairen waren be zig met de voorbereiding van de komst van Nederlandse troepen naar Uruzgan. ANP ROTTERDAM - De praalwagens voor het Zomercarnaval 2006 worden opgebouwd in een loods in Rotterdam. Morgen zullen de wagens vol met rijk uitgedoste dansers en danseressen tijdens een parade het centrum van Rotterdam in tropische sferen brengen. foto Robin Utrecht/ANP Man opgepakt voor zware mishandeling NISPEN - De politie heeft giste ren een 44-jarige man uit Essen opgepakt. Hij wordt er van be schuldigd zaterdag in Nispen een man zwaar te hebben mis handeld. Eerder zaterdag had hij de auto van het slachtoffer al hinderlijk gevolgd. In Nispen reed hij de auto van de twintigjarige man klem en mishandelde hem. Kort daarna stopte een grijze perso nenauto. De inzittenden, een man en een vrouw, bemoeiden zich met de vechtpartij en mis handelden vervolgens de 17-jari ge bijrijdster van het slachtof fer. ANP NU WEET 2.EKE/2.. p|T VA/C^pr Nljti Dooï> Schiphol beleeft komend week einde de drukste periode van het jaar en misschien wel ooit. De luchthaven bereidt zich gron dig voor op de stroom vakantie gangers. Hoe overleeft de reizi ger en de Schiphol-medeioerker 'het zwarte weekeinde' op de na tionale luchthaven? door Gert van Harskamp SCHIPHOL - De draaiboeken liggen al maanden klaar, al het beschikbaar personeel wordt in gezet en de magazijnen van de tax free shops puilen uit. Schip hol is helemaal klaar voor ko mend weekeinde, als de luchtha ven de drukste dagen van het jaar gaat beleven. De eerste grote vakantiestroom komt terug en de laatste grote groep vakantiegangers zoekt exotische oorden op. Vandaag, morgen en zondag verwerkt Schiphol gemiddeld 165.000 rei zigers per dag, 5000 meer dan vorig jaar. Overigens verwacht de luchtha ven volgende week vrijdag nóg eens 165.000 passagiers, terwijl vorig jaar de topdrukte zich be perkte tot het laatste weekeinde van juli. Gescheiden Om de stroom vakantiegangers en thuiskomers in goede banen te leiden, worden op de toe gangswegen naar Schiphol de passagiers, wegbrengers en op halers al van elkaar gescheiden. Hiervoor zet de luchthaven extra personeel in. Het wachten voor de incheckbalies en pas poortcontroles wordt draaglijk gemaakt door de inzet van enter tainers. Luchtvaartmaatschappij Trans- avia, de op één na grootste ge bruiker van Schiphol, scheidt in de vertrekhal de reizigers die Passagiers checken in bij een automaat op Schiphol. De luchthaven verwacht komend weekeinde bijna een half miljoen reizigers. foto David van Dam/GPD thuis al hebben ingecheckt via internet van de overige passa giers. „Die kunnen dan direct de bagage inleveren, zodat er doorstroming is", zegt woord voerster P. van der Peijl. „Voor de paspoortcontrole deelt de douane alvast plastic zakjes uit, waarin de reizigers hun hor loges, mobieltjes en andere waardevolle papieren kunnen doen. Voorbij de paspoortcontrole be gint voor toeristen de vakantie pas echt, realiseren de winke liers in de belastingvrije zone SCHIPHOL - Door werkzaamheden aan de rijksweg A4 en de ring weg AIO bij Amsterdam kan het extra druk worden. Neem de trein naar Schiphol. Kiest u toch voor de auto, vertrek dan vroeg van huis. Luchtvaartmaatschappijen raden aan om minimaal 2,5 uur voor vertrek aanwezig te zijn bij de incheckbalie. Door de grote stroom toeristen kan de afhandeling iets langer duren. Indien mogelijk, check thuis alvast in via internet. De meeste lucht vaartmaatschappijen en sommige reisbureaus bieden de mogelijk heid om 24 uur voor vertrek thuis al in te checken. Dan hoeft alleen de bagage nog maar afgegeven te worden. zich. Manager I. Padovani van cosmeticaconcem Kappé, de grootste winkelketen op Schip hol: „Nu komen hele gezinnen binnen. Het is veel rumoeriger, erg gezellig." Bij Kappé is het aantal werknemers met veertig per dag uitgebreid. Op normale werkdagen staan per dag hon derd medewerkers in de winkel. Die hectiek is overigens niet bij alle winkeliers op Schiphol merkbaar. Juwelier Gassan Diamonds draait amper meer omzet tij dens deze dagen. „Het is wel iets drukker dan normaal en er worden ook wel meer artikelen verkocht", zegt R. van Vliet van Gassan Daimonds. „Maar toeris ten kopen veel goedkopere din gen, dus voor de omzet maakt het niet veel uit. GPD Geld maakt toch gelukkig AMSTERDAM - Meer dan de helft van de Nederlanders vindt dat geld gelukkig maakt. Een op de drie schaart zich achter het gezegde dat geld niet gelukkig maakt, al dus onderzoeksbureau Trendbox gisteren. Hoe hoger het inkomen, des te gelukkiger de Nederlander zichzelf vindt. Kinderen en gezondheid zijn niet de grootste factor om je gelukkig te voelen. Zo'n 20 procent van de ondervraagden is het eens met de stellingen 'Ik hoef niet gelukkig te zijn, zolang ik maar gezond ben' en 'Pas wanneer je kinderen krijgt, is je geluk compleet'. ANP Man beroofd na hulp aan kapper AMSTERDAM - Een 62-jarige man is woensdag in Am sterdam-Zuidoost het slachtoffer geworden van een bero ving, nadat hij een ruzie in een kapsalon de kop wist in te drukken. Daar dreigde een vechtpartij tussen de kapper en vier mannen. Eenmaal weer buiten nam het viertal hem te grazen, liet de politie gisteren weten. De ruzieschoppers beroofden de man van zijn geld en maakten zich uit de voeten. Agenten konden kort daarop een 25-jarige verdachte arresteren. ANP Parkeergarage vertoont scheuren GRONINGEN - De gemeente Groningen stelt een onder zoek in naar scheuren in balken van de parkeergarage Ra- demarkt. Dat zei gisteren een woordvoerder van de ge meente, die eigenaar is van de acht jaar oude garage. Vol gens de zegsman zitten er sinds enkele jaren scheurtjes in de balken. Vermoed wordt dat deze veroorzaakt worden door uitzetting en krimp van het beton. Na de ontdekking zijn enkele jaren geleden constructiebe rekeningen gemaakt. Hieruit bleek dat de veiligheid niet in het geding is, zegt de gemeente. Het besluit tot nader onderzoek zou vooral te maken hebben met de garantie van de aannemer, die bijna verstrijkt. ANP Ronald Naar trekt aan langste eind AMSTERDAM - Frank Moll had onvoldoende grond om enkele jaren geleden met grote stelligheid zijn vroegere vriend en bergbeklimmer Ronald Naar ervan te betichten dat die nooit de top van de Nanga Parbat in Pakistan heeft bedwongen. Dat bepaalde gisteren het gerechtshof in Amsterdam. De rechtbank in Amsterdam sprak in juni 2003 uit dat Moll zijn beschuldigingen in het blad Op Pad van de ANWB moest rectificeren. Moll ging hiertegen in beroep, maar heeft bij het gerechtshof bot gevangen. Naar beklom de Nanga Parbat in 1981 en bereikte alleen de 8125 meter hoge top. Bewijzen daarvan kan hij echter niet overleggen. Zijn prestatie stond ruim twintig jaar niet ter discussie, tot Moll met zijn aanklacht kwam. ANP Zesjarig jongetje leent vaders auto NIEUWENDIJK - Een zesjarig jongetje uit Nieuwendijk (NB) heeft gisteren gemerkt dat autorijden nog niet zo simpel is. Het kind had de autosleutels van zijn vader weten te be machtigen en was erin geslaagd weg te rijden. Nadat hij tegen een lantaarnpaal was gereden, eindigde zijn avon tuur via een aantal voortuinen tegen een gevel. Het jongetje wilde bij oma op bezoek. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Leefbaar Neder land, de partij waarin Pim Fortuyn ooit zijn opmars in de politiek begon, is niet in staat een ton subsidie terug te betalen aan de staat. Voorzitter F. Zin ken voorziet een spoedig defini tief einde van de partij. Het ministerie van Binnenland se Zaken verleende Leefbaar Ne derland in 2003 ongeveer 108.000 euro subsidie. Later bleek dat de partij niet voldeed aan een van de voorwaarden. In plaats van het vereiste mini mum van duizend betalende le den had de partij er veel min der. „Het bestuur wist het ook niet precies, maar schatte het le dental op zo'n vijfentwintig", al dus een woordvoerder van het ministerie. Partijvoorzitter Zinken be strijdt die lezing en is bij de rechter in beroep gegaan. „Op het hoogtepunt hadden wij zo'n 1200 leden." Bovendien had de partij volgens Zinken recht op een 'afbouwsubsidie'. Ook als de rechter Leefbaar Ne derland gelijk geeft, ziet Zinken het somber in. De partij heeft na melijk nog meer schulden, vol gens Zinken allemaal gemaakt door het vorige bestuur. Zo bleek de rekening a 10.000 euro van het partijcongres van 25 no vember 2001 waarop Fortuyn zijn beroemde woorden 'At your service' sprak, nooit te zijn be taald. „Als we nu geld binnen zouden krijgen, wordt daar met een beslag op gelegd", aldus Zin ken. „Zo komen we niet toe aan een doorstart van de partij." Leefbaar Nederland doet daar om niet mee aan de verkiezin gen in november. De partij is sinds de vorige Ka merverkiezingen op sterven na dood. De neergang begon nadat Fortuyn in 2002 vertrok en zijn eigen lijst begon. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De dierenbe schermingsorganisatie Sop- hia-Vereeniging gaat in beroep tegen de uitspraak van de Recla me Code Commissie (RCC) over een in haar ogen dieronvriende lijk tv-spotje. Dat liet directeur L. Keiler gisteren weten. In het spotje van Radio 1 WK- fm, een speciale zender die tij dens het WK was te ontvangen in Duitsland, luistert een voet balfan met een koptelefoon naar de radio. In een dolenthousiaste bui slingert hij zijn aangelijnde hond weg. De Sophia-Vereeni- ging had een klacht ingediend, omdat ze de reclame dieron vriendelijk vindt en een slecht voorbeeld voor kinderen over de omgang met dieren. Vorige week oordeelde de RCC dat de klacht ongegrond was. Het gaat volgens de commissie om een humoristisch bedoelde reclame, die zo absurd is dat de relatie met de werkelijkheid ver te zoeken is. De commissie acht te het niet waarschijnlijk dat mensen in het echt een hondje zouden lanceren, zelfs niet in een uitzinnige bui. De Sophia-Vereeniging verwijst echter naar een aantal recente voorbeelden van dierenmishan deling. Gisteren nog slingerde een 12-jarige jongen in Utrecht een kat over een schutting. „De jongen zou zeer wel het tv-spot- je van Radio 1 als voorbeeld ge bruikt kunnen hebben", aldus Keiler. Het omstreden spotje was alleen rond het WK op tv en is inmid dels alweer een tijdje van de buis, maar de dierenbescher mingsorganisatie wil niet alleen dit specifieke geval aan de kaak stellen. „Het gaat om humoris tisch bedoelde ongelukken of mishandeling van dieren in de reclame in het algemeen", liet Keiler weten. De beroepscommissie van de RCC zal het beroep in behande ling nemen. De zaak dient op 27 september. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3