Import mossels spelen met vuur Eedenaar hoort zes jaar eisen voor misbruik dochtertjes P2C Natuurbescherming hekelt invoeren vreemde schelpdieren weekenddiensten Vakantiedia's stellen politie voor raadsel Hongaarse rietdekkers brengen schuur onderdak Officier eist celstraf voor huiselijk geweld Zomercarnaval in Aardenburg vrijdag 28 juli 2006 zl2 door Rinus Antonisse GOES - Het invoeren van vreem de schelpdieren als mossels en oesters is en blijft een risico. Het is spelen met vuur. Dat stel len de Zeeuwse Milieu Federatie en Vogelbescherming Neder land. Ze reageren op de nieuwe aan vraag van de mosselsector voor import van schelpdieren uit de Ierse en Keltische wateren naai de Oosterschelde. De Vereni- Zuidzande maakt zich op voor dorpsfeest ZUIDZANDE - Stichting De Ze vendraaiers houdt woensdag 2 augustus haar jaarlijkse dorps feest in Zuidzande. De festiviteiten beginnen 's och tends om zeven uur met een rom melmarkt door de hele kern. Om 16.00 uur start in de tent op het Dorpsplein een playbackshow, waar regionale talenten hun imi tatiecapaciteiten kunnen etale ren. De plaatselijke muziekvere niging Veronica geeft om 19.00 uur een concert. De band Pass ion sluit vanaf 20.00 uur het dorpsfeest af met dansmuziek. ging van Importeurs van Schelp dieren wil daar - met medewer king van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) - in september mee beginnen. De Raad van State verbood eind maart de import van vreemde mossels en gaf aan dat het mi nisterie van LNV eerst moest uitzoeken of het uitzaaien van buitenlandse mossels bezwaren voor de natuurwaarden op levert. Er is nu onderzoek verricht en een zogenaamde 'pas sende beoordeling' gemaakt. ZMF en Vogelbescherming stel len vast dat er nog veel ondui delijkheden blijven over de (eco logische) effecten van de im port. Ook na onderzoek en een zogenaamde 'passende beoorde ling' van het ministerie van LNV zijn volgens de twee orga nisaties veel vragen onbeant woord gebleven. „De belangrijk ste daarvan is: hoever kan en wil je gaan bij het nemen van ri sico's." Met recht kan gevreesd worden voor aantasting van de eigen heid van de Oosterschelde, al dus ZMF en Vogelbescherming. Daarnaast constateren ze dat er de laatste 30 jaar twee omvang rijke plagen zijn opgetreden: die van de Japanse oester en van de ziekte Bonamia. De natuurbescherming verwijst voorts naar het rapport Deskun- SLUIS - Bij de politie in Sluis staan sinds gisteren twee plastic tassen vol vakantiedia's. Wie ze er heeft afgeven is onbekend en van wie de dia's zijn ook niet. Het bureau aan de Lange Wolstraat had geopend moeten zijn voor het spreekuur, maar vanwege een aanrijding was er even geen bezetting. Toen de dienstdoende agenten terug kwamen, stonden er in het hal letje twee plastic Gamma-tas- digenoordeel Verplaatsingspro- blematiek Schelpdieren. Daax-in staat klip en klaar dat het trans port van schelpdieren een bijdra ge levert aan verspreiding van vreemde soorten ofwel exoten. ZMF en Vogelbescherming be klemtonen dat hierdoor het ge vaar ontstaat van aantasting van de verscheidenheid aan planten en dieren, en het ver dwijnen van kenmerkende soor ten van de Oosterschelde. „Ook de kans op ziekten en plagen wordt vergroot." De twee organisaties betwijfe len ten zeerste of door controle van de import de komst van exo ten tegen gehouden kan worden. Daardoor is onzeker of door im port de kenmerken van de Oos terschelde niet worden aange tast. Mocht minister Veeiman van LNV de importvergunning toch afgeven, dan verwachten ZMF en Vogelbescherming dat hij een 'brandweer' achter de hand houdt, die snel kan ingrijpen als het inderdaad de verkeerde kant opgaat. De organisaties te kenen daarbij aan dat zo'n brandweer hooguit kan nablus sen: het terugdraaien van scha de door exoten is praktisch on mogelijk. ZMF en Vogelbescherming on derstrepen dat ze instand houding van de mosselsector, ook op langere termijn, steunen. Om het tekort aan grondstof - mosselzaad - op te lossen zoe ken ze de oplossing echter niet in import, maar vooral in de mogelijkheden om mosselzaad in te vangen. Daarvoor zijn veel belovende experimenten ge daan. sen met daarin vijf dozen, be stemd voor het opbergen van dia's. De dozen zaten vol vakan tiedia's. Gissend naar de herkomst veron derstelde de politie dat iemand de tassen ergens gevonden heeft en als gevonden voorwerpen heeft willen afgeven. De politie hoopt nu dat de eige naar van de (vakantie)dia's op het idee komt bij de politie te in formeren naar de vakantiekiek jes. HEINKENSZAND - Het gaat zo vlug, het lijkt wel toveren. De rieten kap van een schuur aan de Dorpsstraat in Heinkenszand wordt onder handen genomen door vier Hongaarse werknemers van het rietdekkersbedrijf Menkveld uit Goes. De vier mannen komen allemaal uit het plaatsje Balmazüsvaros, 200 kilometer van Boedapest. Ze komen telkens vijf weken naar Nederland met tien dagen vakantie in Hongarije tussendoor. Het vak van rietdek ker is hen met de paplepel ingegoten, want hun dorp ligt in een streek, aan de rand van de Poesta, waar rieten daken algemeen zijn. In Nederland verdienen de vaklui meer dan in hun vader land en omdat ze in een ploeg werken, gaat het snel. Het Hein- kenszandse dak: 400 vierkante meter, ligt in drie weken onder nieuw riet. Als ze in Nederland zijn, verblijven de Hongaren in een appartement in Vlissingen. In Nederland zijn nog wel enkele honderden rietdekkers, maar er is nog veel meer werk. foto Willem Mieras zaterdag 29 en zondag 30 juli 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek. Philippine, Sluis kil, Sas van Gent. Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St Jan steen en Clinge), vr 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg. Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen), Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: C. Hans/J. Buize, Nieuwstraat 55, Oost burg, tel. (0117)453580. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: Otheense Kreek, J. van Galenstraat 1, Terneuzen, (0115) 612685. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. zon. uitsluitend behandeling van patiënten na telefonische afsnraaijT 0115-696425. p Breskens, Aardenburg, Oostbum en Sluis: 3 Dierenartsencentrum West GAM its Bruijckere en E.G. van Bruinessen-K^ senberg. Afspraken via telefoonm 0117-454484. Oostburg: J. P. J.v d Vijver, Sirius 1, Oostbum tel. 0117-452103 9' Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel OIK J 453800, spreekuur zat. 11.00-12 OOuur St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92 Ka pellebrug, tel. 0114-312701 Spreekuur 11.00- 12.00 uur 11 Dierenambulance Zeeuws-Vlaandeien alarmnummer 0115-442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon- nummer 0117-456500, Kanaalzone: TelefoonnummerOlin. 674500, 5 Oost-Zeeu ws-Vlaanderen: To nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tr' 0113-224022. Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-1230 en 13.00-17.00 uur, zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop. Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R. T.Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreek uur 13-14 uur. Plevierstraat 18, Hengst dijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuurzat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum- mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen- 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur.L...,, baar via mobielnummer 06 20403610* Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Berei.- baar via mobiel nummer 06 53997850, Kleiduiven HOOFDPLAAT - De jagersvere niging Biervliet houdt morgen vanaf 12.00 uur een kleiduiven- schieting. De locatie is de zandput legL over de boerderij van J. Mar.:, nus aan de Helenaweg tussen Driewegen en Hoofdplaat Er wordt geschoten in drieklassen. Inschrijven is mogelijk tot 16.00 Vlinders kijken KAPELLEBRUG - De familie Maas uit Kapellebrug stelt alle zaterdagen in augustus 1 tuin aan de Gentsevaart 11? open om vlinders te spotten. In de negenhonderd vierkante meter grote tuin komen vee) vlindersoorten voor. De kijkdagen zijn op 5,12,19en 26 augustus, telkens van 13,99 tot 17.00 uur. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 40-jarige inwo ner van Eede wegens jarenlange verkrachting van zijn stiefdoch ter, het plegen van ontucht met zijn tweejarig dochtertje en het bezit van kinderporno zes jaar cel geëist. In de eis werd ook een brand stichting en de mishandeling van zijn vriendin meegenomen. De verdachte stak op 25 februa ri vorig jaar in Eede een cara van, waarin het gezin woonde, in brand. Hij wilde zichzelf van het leven beroven, omdat zijn vriendin een einde maakte aan de relatie. Hij had ook afscheids brieven geschreven. Op het laat ste moment zag hij van zijn zelf moordpoging af. Door de brand stichting kwam hij in de gevan genis terecht en dat maakte de weg vrij voor de kinderen om aangifte te doen van seksueel misbruik. De stiefdochter vertel de sinds 2001 meermalen door haar vader te zijn verkracht. Het meisje was toen tien jaar. Hotelkamers Het misbruik gebeurde niet al leen in de Zeeuws-Vlaamse grensplaats maar ook in Amster dam en op hotelkamers in Gent (B) en Aardenburg. In 2003 zou verdachte ook aan zijn tweeja rig dochtertje hebben gezeten. Dat was een keer gezien door de vriendin van haar moeder. Hoewel er aanwijzingen waren door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 44-jarige inwoner van Terneu zen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor huiselijk ge weld een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een geweldsdelict eiste officier van justitie J. Zonder van nog drie weken cel extra. Ook moet hij zich onder reclasse- ringstoezicht stellen. In de eis werd ook meegenomen dat hij een buitenspiegel van een auto heeft vernield. Inbraak in zeeaaskwekerij GOES - Bij een zeeaaskwekerij in de gemeente Goes is in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken. Het hek rond om het bedrijf was vernield. Op het terrein werd met een oogst- machine gereden en de pompen van enkele bassins waren kapot- getrapt. Er werd een onbekende hoeveelheid zeeaas weggeno men. dat er ook met zijn vijfjarig dochtertje seksuele handelingen zijn gepleegd kon de officier het bewijs niet hard maken. De ver dachte bleef het misbruik van de meisjes ontkennen. „De stiefdochter heeft spontane onthullingen gedaan", voerde de officier als in zijn ogen over tuigend bewijs aan. De man gaf wel toe zestig naaktfoto's, waar op hij ook zelf te zien was, te hebben genomen van zijn stief dochter. „Dat was op verzoek van mijn vriendin. Zij wist een klant die de foto's wilde ko pen." De officier hekelde het gedrag van de Eedenaar. „U doet net alsof uw stiefdochter erom ge vraagd heeft. U heeft haar veel vuldig misbruikt. Zij moest uw seksuele behoeften op allerlei manieren bevredigen", zei de of ficier. Volgens de gedragsdeskundigen is de man egocentrisch, maar kunnen hem de zedenmisdrijven volledig worden toegerekend. Raadsman E. Smit meende de rechtbank een completer beeld van het gezin te moeten geven. Zo zou er sprake zijn van een turbulente voorgeschiedenis. „De kinderen zijn opgevoed in een ordinair seksmilieu. De stief dochter was afhankelijk van haar dominante moeder, die een escortbureau had. Er waren theatrale ruzies tussen mijn cliënt en zijn vriendin. Zij was geen echte moeder." Grote schulden De strafpleiter stelde dat het fout ging toen het gezin van Am sterdam naar Zeeuws-Vlaande ren verhuisde. „Moeder zat in de seksbusiness en dreef een es cortbureau. Er waren grote schulden. Toen hij vreemdging met een au-pair ontstond er ru zie, hetgeen vaker gebeurde." De raadsman wilde zijn cliënt niet vrijpleiten, maar hij vroeg de rechtbank de gevangenis straf fors te bepex-ken. „Ik leef de voor mijn gezin en de kinde- ren", zei verdachte. De rechtbank doet op 9 augus tus uitspraak. De man verloor op 20 april in Terneuzen de controle over zich zelf. Hij mishandelde zijn vrouw. Daarvan was ook de zes tienjarige zoon getuige. Daarna bracht de verdachte zijn vrouw naar de huisartsenpost, want de vuistslagen hadden behoorlijk ernstige gevolgen gehad. Onder weg naar de huisartsenpost be dreigde hij de vrouw: ze mocht absoluut niet naar de politie gaan. De vrouw was al eerder weggelopen naar een Blij f-van-mijn-lijf-huis. De man zei zich die dag ge krenkt te voelen. „Dan word ik kwaad", vei'klaarde hij zijn ge drag. Er was sprake van een knipperlichtrelatie, waarin de spanningen hoog konden op lopen. De officier vond het ern stig dat de zoon steeds getuige was van het huiselijk geweld. Hij nam het verdachte bijzonder kwalijk dat hij zijn zoon het bloed in de woning had laten op ruimen. De man beseft dat hij hulp no dig heeft voor zijn agressiepro bleem. Het paar ligt in echtschei ding. Strafpleitster S. Köller be pleitte een gevangenisstraf, ge lijk aan de duur van het voorar rest en een werkstraf. Uitspraak op 9 augustus. door Frank van Cooten AARDENBURG - Het zomercar naval barst weer los in Aarden burg. Carnavalsvereniging De Knoeiers houdt het feest van daag en morgen al weer voor de vierde keer. Het doel is nog steeds ook in de zomer carnaval te laten leven in Aardenburg en omstreken. Het zomercarnaval opent vanavond met een opti-eden van feest-dj Maai-ten met Maartens grote tuinfeest. Maarten valt vooral op door zijn gekke acts en verkleedpartijen. Hij draait zijn feestmuziek van af 22.00 uur. Oi-igineel uitgedos te feestgangers maken kans op een prijs. De 'Aax-denburgbei-oemde' bier games beginnen zaterdagmid dag om 14.00 uur. Deze games bestaan onder meer uit het bier- pulschuiven en estafette bier- drinken. Ook de kennis over het gerstennat wordt getest. Er wordt in teams gestreden. Als de buiken vol met bier zit ten, begint om 18.00 uur het 'rib- benfestijn' waar onbeperkt rib betjes kunnen worden gegeten. Voor dit feestmaal kan iedereen kaarten kopen in café De Smok- kelhoek in Aardenburg. De Knoeiers denken ook aan de jeugdige ouderen. Vanaf 22.00 uur zaterdagavond start De Goud van Oud-show. Tijdens dit feest kan iedereen zich vier urn- vermaken met hits uit de ja ren zeventig, tachtig en negen tig. De strakke spijkerbroek met wijde pijpen en de glitterkle- ding kunnen weer uit de kast worden gehaald. Ook op dit feest zijn prijzen te winnen voor het meest originele outfit. Deelnemende teams aan de bier games kunnen contact opnemen met Stefan Huigh, secretaris van de carnavalsvereniging, via het e-mailadres info@deknoeiei'S.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32