Duwvaart wil vaste ligplaatsen Erg geschikt voor bezinning Goed gemutst door oorijzer 'frA'éïitZit n Harmonie Hulst speelt in Den Haag op Prinsjesdag Problemen met combinatie in haven van Terneuzen mm Thui'< Hypotheken Verzekeringen zeeuwse almanak Te warm Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 28 juli 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports en Rijkswaterstaat gaan in de Ka naalzone op zoek naar een ge schikte afmeermogelijkheid voor de duwvaart. Dat gebeurt op verzoek van de afdeling Ter neuzen van schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer. Eer der deze week probeerde een schipper een proefproces uit te lokken nadat hem een ligplaats was geweigerd voor een over nachting. Schipper R. van Pelt van de duwboot Why Not was met twee duwbakken op weg van staal concern Sidmar in Gent naar Luik. Om te voldoen aan de re gels van cle Vaartijdenwet wilde hij omstreeks tien uur 's avonds in Terneuzen afmeren om er z'n verplichte nachtrust te nemen. De bemanning van het dienst- vaartuig V64 van waterstaat sommeerde hem echter tot twee maal toe de ligplaats voor de Oostsluis te verlaten. Hij werd terugverwezen' naar Gent. Van Pelt: „Ik had me vooraf netjes gemeld, zodat ze wisten dat ik er aankwam. Maar vlak voor ik Terneuzen bereikte, kreeg ik te horen dat er nergens plaats was vooreen koppelverband van 185 meter lengte. Ik heb die somma ties genegeerd en ben gewoon bij de Oostsluis gaan liggen met het verzoek me dan maar op de bon te slingeren. Maar dat werd tot m'n stomme verbazing door de opgeroepen waterpolitie ge weigerd." Van Pelt reageerde woedend op de handelwijze van met name de mensen van waterstaat. „Waar had ik anders naartoe ge Underground en popcultuur in Metrofestival TERNEUZEN - Het jaarlijkse festival Pleinvrees en het Under- groundfestival in de Terneuzen- se binnenstad gaan voortaan sa men door het leven als één eve nement. Op zaterdag 12 augus tus wordt de samenwerking in geluid met het Metrofestival. Jongerencentrum Kalashnikov tekende vijf jaar voor Plein wees, dat van een buurtfeest uit groeide tot een festival waar lo kale en landelijke acts hun kun sten vertoonden. Het Under- groundfestival werd zeventien jaarlang in Kalashnikov gehou den onder de paraplu van Plat form 2000. Dichters, kunste naars en bands die allesbehalve over de reguliere paden wandel den, kregen tijdens dit festival de kans zich te etaleren. Het Me trofestival moet een mix worden van de pop- en undergroundcul- tuur. Op diverse locaties ontmoe ten bands en kunstenaars uit de verschillende scenes elkaar. Het festival wordt vrijdag 11 augus tus om 22.00 uur geopend met een optreden van LJK The Black Metal Mimes. Een dag la ter begint het festijn om 15.00 uur met een expositie van lokale kunstenaars, een labelbeurs, straattheater en muziek. Zo be stijgen onder andere Hazy Jane, Inner Truth, Masonic Youth, Su gar Coated Mindbombs en La Révolte Esthétique de planken. DJ Ego en DJ Evo sluiten af. Thoolse vrouw overleden na val met snorfiets THOLEN - Een 65-jarige vrouw uit Tholen is gisterochtend in 'iet Erasmus Ziekenhuis in Rot terdam overleden aan de ver wondingen die ze woensdag op liep bij een ongeval in haar woonplaats. Het slachtoffer reed rond kwart over negen 's avonds op een snor fiets over de Kettingdijk met achterop haar elfjarige klein zoon. Toen ze werd ingehaald door automobilist uit Bergen op Zoom, kwam de vrouw ten val. "olgens de politie is onduidelijk waarom. De elfjarige jongen kwam er vanaf met een paar schaafwonden, maar zijn oma werd met zware verwondingen naai' het ziekenhuis in Rotter dam gebracht. Daar overleed ze gisteren. moeten?! Ik ga die Vaartijden wet echt niet overtreden omdat ik geen ligplaats krijg in Terneu zen. Er was trouwens plek zat. Aan de Goese Kade, op de palen voor schepen met gevaarlijke stoffen, in het Zevenaardok... Maar nee, ik moest terug naar Gent. Dat heb ik dus geweigerd en ze hebben me verder met rust gelaten, 's Morgens om zes uur ben ik weer vertrokken." Van Pelt wilde via een proefpi'oces te weten komen welke gedrags lijn waterstaat en het ha venschap nu eigenlijk dienen te volgen. „Ik was op doorreis, was verplicht om rust te nemen, maar kon nergens terecht. Vol gens mij zijn ze op zo'n moment verplicht me een plek aan te wij zen. Daar wilde ik duidelijkheid over." Voorzitter J. van IJk van Schut tevaer Terneuzen heeft begrip voor de handelwijze van schip per Van Pelt. „Er is niet goed na gedacht over ligplaatsen voor duwcombinaties. Volgens mij is er een afspraak tussen het ha venschap en waterstaat dat, als zich problemen voordoen, er een oplossing wordt gezocht. Dan ga je niet op het laatste moment zeggen dat er geen plaats is; dat is van de gekke. En er was over al in het havengebied plek ge noeg." Van IJk kaart de zaak aan op het eerstvolgende Binnenvaart- overleg Scheldemond - het perio diek overleg tussen het ha venschap, waterstaat en de schippersvereniging. Van Uk: „We komen dan met het voor stel om duwcombinaties voor taan te verwijzen naar ligplaat sen tussen de zeesluis en de brug bij Sluiskil, die eigenlijk voor de zeevaart zijn gereser veerd. Daar ligt bijna nooit een schip." door Jeanette Vergouwen HULST - Op het naamkaartje van Jankees Goud uit Yerseke staat dat hij verzamelaar is van Zuid-Bevelandse streekdraeht, Nederlandse streekdrachtmut- sen, oorijzers en kant. Een col lectie van zijn mutsen is tot en met 5 november elke middag tussen twee en vijf te zien in het streekmuseum De Vier Am bachten in Hulst. De tentoonstelling kreeg het motto: Kopzorg, het verhaal achter een oorijzer. Het oorij zer diende om de muts strak op het hoofd te houden. Deze oorij zers zorgden dus voor kopzorg, ook al omdat er steeds meer geld gespendeerd werd aan de functionele versiering. Zo werden de ijzertjes, eerst voor namelijk van koper, al snel uitgevoerd in zilver of goud. Goud - 28 jaar, verzorgende en doktersassistent in een ver pleeghuis én conservator van het Museum in Goes - begon zijn verzameling acht jaar gele den. „Het intrigeerde me dat er steeds minder mutsen te zien waren in de kerk, het dragen van de authentieke dracht ver dwijnt snel. Ik vond dat jam mer en begon mijn zoektocht naar keelknopen en mutsen. De eerste mutsen kocht ik op een Sp.akenburgerdag. Momen teel heb ik 450 genummerde mutsen: puntgaaf, compleet met toebehoren zoals sierspel den, hangers en oorijzers." Goud hoopt op reacties van be zoekers van de tentoonstelling. „Echte goede, authentieke mut sen kom je niet zo vaak tegen, het zijn unieke exemplaren en ze houden dus hun waarde." Jankees Goud en Maria van Brummelen bezig met het inrichten van de tentoonstelling. foto Camile Schelstraete W. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Abdijplein Middelburg Een kar ratelt op de keien. Het is een boodschappen wagen met dossiers, met een ambtenaar erachter. De stuk ken moeten naar de andere kant van het provinciehuis. De duiven koeren zachtjes, het ca rillon van de Lange Jan geeft aan dat er alweer een kwartier voorbij is. En in de Lange Delft een stukje verderop lopen toeristen drie rijen dik langs de uitverkoop. Maar op het Abdijplein heerst de stilte. Middelburgers gebrui ken het plein om op de fiets snel door te steken van de Balans naar het Koorkerkplein. Fietsen is eigenlijk verboden, maar nie mand heeft er last van. Of het moeten de duiven zijn. Toeristen, vooral wat oudere stellen, doen er bedremmeld een rondje, een reisgids met uitleg in de hand. Een groepje Oost- Europeanen maakt foto's. Een kleine man in een groen pak po seert voor de poort onder het provinciewapen. In de hoek bij de ingang van de Statenzaal ro ken ambtenaren een sigai'et. Onder de oude platanen is het koel, zelfs als de rest van de pro vincie gebukt gaat onder een hit tegolf. De warmte is ook de re den dat de familie Van der Hei den even gaat zitten. „Rustig aan hè, vandaag", zegt meneer tegen een ouder stel dat net op stapt. Het gezin ('uit het prachti ge plaatsje Malckum') is voor de eerste keer in Zeeland, vertelt hij. Mevrouw probeert intussen te ontdekken of ze de gebouwen ook van binnen kan zien. Nee dus. Meneer vindt het wel wat, die rust. „Dit is één van de wei nige pleinen in Nederland waar je een beetje tot bezinning kunt komen." Die rust wordt bewaakt door de provincie, de eigenaar van het plein. Iedereen die er iets wil. Andreas von Thienen leest een boek. Kom vroeg en bemachtig een plekje op het enige bank je dat het Abdijplein rijk is. Neem zelf voldoende te eten en te drinken mee. Op het Abdijplein is niets te krij gen. Toch nog te hectisch op het plein? In de oude kloostergan gen achter het Abdijplein en in de kruidentuin ernaast is de stilte pas echt oorverdo vend. Koop of leen het Abdijboek (De Abdij van Middelburg, uitgeverij Matrijs, €39,95) en lees het op het bankje onder de platanen. Beklim, het liefst op een heldere dag, de Lange Jan en geniet van het uitzicht. Verlaat het plein voor half elf 's avonds. Dan gaat het hek dicht. En het gaat pas de volgende ochtend weer open. Voor rusthaters: beperk het bezoek tot de eerste weken van september. Eén keer per jaar bruist het Abdijplein: tij dens het Zeeland Nazomerfes tival. van ringrijvereniging tot jeu-de-boulesclub, moet daar toestemming voor wagen. „Het moet passen bij het openbaar be lang", zegt Hans Huijsen van de provincie. „Als een autodealer hier een autoshow wil geven, dan doen we dat dus niet. Een activiteit moet binding met de provincie hebben en de activi teit mag niet te commercieel zijn. Ja, we krijgen wel verzoe ken van horecaondernemers om een terras te beginnen, maar die wijzen we categorisch af. Dat strookt niet met de rust en ruim te op het plein. Bovendien heb ben we dan zelf geen zeggen schap meer over wat er allemaal op het plein gebeurt." Het oudere stel komt weer terug uit de stad. Ze zitten regelmatig eventjes op het plein tijdens hun vakantie, vertelt mevrouw Derk- sen. „We komen uit Velp, bij Arnhem. We passen op het huis van onze kleinzoon. Dat is aan de Veersesingel. Als we naar de stad gaan, of weer terug, dan gaan we even op het bankje zit ten om uit te rusten, tiet ligt op de route. En dan kijken we daar bij de poort al of het bankje niet bezet is." Fantasie Ze kan haar fantasie helemaal kwijt bij het Abdijplein. „Het is altijd zo geheimzinnig, vooral 's avonds. Je ziet elke keer wat an ders. We bedenken van alles. Dat er, bij dat hek daar, vroeger nonnen hebben gezeten en dat die niet verder mochten dan de tralies." De magie ging er een beetje af toen haar kleinzoon vertelde dat het abdijcomplex na de oorlog bijna helemaal op nieuw is opgebouwd. „Maar dat is wel heel mooi gedaan. Het is moeilijk te zien dat dit allemaal nieuw is." Een man stapt van zijn fiets, par keert hem naast het bankje en steekt de brand in een sigaar. „Ik kom hier eigenlijk nooit", zegt hij. Terwijl hij toch Middel burger is. „Ik dacht gewoon, ik rook even een sigaartje. Als er een terras was, zou ik inderdaad foto Lex de Meester vaker komen. Vroeger was er wel iets, daar onder die bomen. Dat was hartstikke leuk." Er is hoop voor de Middelburger. Als het Zeeuws Museum klaar is, krijgt het Abdijplein weer een terras. „En wanneer is dat? Ze zijn al zo lang aan het ver bouwen, ze zijn nota bene tege lijkertijd begonnen aan de Wes- terscheldetunnel." Hij stapt maar weer eens op, zijn naam hoeft er niet bij in de krant, vindt hij. Stilletjes en ongemerkt zit Andreas von Thienen aan de an dere kant van de dikke plataan, verdiept in een boek. Het Ab dijplein is de ideale leesplek, vindt hij. „Het is hier heerlijk rustig en koel." Von Thienen is met vakantie in Oostkapelle en heeft het plein net ontdekt. Goed geschikt om even wat hoofdstukken te lezen in 'Das geraubte Kind'. Zijn vrouw is niet zo van de rust, lacht hij. Die is naar de uitverkoop in de Lange Delft. Nadia Berkelder Dat beaamt een woordvoerder van het havenschap, die het met de schippers eens is dat er een structurele oplossing moet wor den gevonden. „Voor de gewone binnenvaart is alles nu goed ge regeld, maar de duwvaart hangt er een beetje bij. Het is vaak las tig voor die duwcombinaties een geschikte ligplaats te vinden. De gemiddelde schipper zit niet te wachten een paar van die im mense bakken langszij." j RISICOBEHEER j Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 Delta verstuurt nota's op tijd MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta verstuurt bijna al le nota's op tijd. Alleen degene die veranderd is van ener gieleverancier, loopt de kans langer dan gemiddeld op zijn eindafrekening te moeten wachten. Dat blijkt uit de zogenoemde scorekaart van toezichthouder DTe. Die heeft de score over het tweede kwartaal bekendgemaakt. De toezichthouder houdt bij hoe Delta nu met zijn reke ningen omgaat; de scorekaart zegt niets over de achter stand die Delta in het derde kwartaal volledig hoopt te hebben weggewerkt. Zowel de nota's van gas als elektrici teit gaan boven gemiddeld snel de deur uit, constateert de DTe. Alleen Nuon en Rendo doen het gemiddeld beter; al le andere energiebedrijven scoren lager dan Delta. Verkoop plaatsen rommelmarkt HULST - Tijdens de Hulster Vestingdagen (zaterdag 26 en zondag 27 augustus) wordt de traditionele rommel markt gehouden op het 's-Gravenhofplein. De deelname aan de rommelmarkt is beperkt tot de inwoners van de ge meente Hulst. Ook mogen er alleen tweedehands spullen worden verkocht en is bedrijfsmatige verkoop niet toege staan. In het stadskantoor worden zaterdag 19 augustus van 9 tot 12 uur standplaatsen verkocht. Een standplaats kost vijf euro en per gezin kan slechts één plaatsje ge kocht worden, óf voor zaterdag, óf voor zondag. Informa tie is te verkrijgen bij de marktmeester (0114-389481). Zwembad De Honte dagje dicht KLOOSTERZANDE - Zwembad De Honte in Klooster- zande is zaterdag 19 augustus gesloten. Die dag houdt zwemclub De Honte een clubdag. Het zwembad is overi gens die dag alleen gesloten als het mooi weer is. Retranchement baadt in licht RETRANCHEMENT - Het West-Zeeuws-Vlaamse dorp Retranchement wordt op wij dag 18 en zaterdag 19 augus tus een baken van licht tijdens het Verlicht Truzements Weekend. Inwoners van het dorp versieren dan hun hui zen met verlichting en ook de wallen staan in de schijn werpers. Het programma begint op beide dagen om 21.30: uur en eindigt rond middernacht. De route kan op elk in- gangspunt in het dorp gestart, routeborden wijzen de weg. Het dorp is vanaf 20.30 uur afgesloten voor gemotori seerd verkeer. Op de Markt geeft de band Just 4 Fun een optreden. In de Noordstraat geeft Salsa Studio een salsa- clemonstratie. Er zijn straatartiesten, een demonstratie van oude landbouwwerktuigen en de Koninklijke Nedèr- landse Reddingsmaatschappij is present met een x-eddings- boot. In steakhouse Jopie is op vrijdag een discoshow. Een dag later geeft de Vlaamse Sabrina acte de pi'ésence. door Sheila van Doorsselaer HULST - De oudste harmonie van Nederland, de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst, is uitverkoren een aantal promi nente concerten te verzorgen tij dens Prinsjesdag in Den Haag. De bestuur van de harmonie is zeer verguld met de uitnodiging. De KSH bestaat inmiddels 205 jaar en verdiende in 1920 het predikaat 'koninklijk'. Zodoen de is de harmonie lid van de Stichting Korxinklijk Verbon den, het verbond van de 550 be drijven, verenigingen en instel lingen die door de koningin en haar voorgangers met het predi kaat zijn onderscheiden Op Prinsjesdag, dinsdag 19 sep tember, lioudt Koninklijk Ver bonden haar traditionele bijeen komst in het paleis aan het Lan ge Voorhout in Den Haag, het voormalige werkpaleis van de koningin. Voor de vei-tegenwoor- digers van de koninklijke bedrij ven of instellingen is een eretri- bune opgesteld waar zij het al lermooiste uitzicht hebben op het cei'emonieel van Prinsjes dag, waaronder de militaire ere wachten te voet en te paard, de muziekkorpsen in hun gala-uni formen en natuurlijk de konink lijke stoet met de korxingin, prins Willem-Alexander en pxin- ses Maxima in de Gouden Koets onderweg naar en van de Ridder zaal. Het bestuur van de Hulster har monie onderhoudt warme con tacten met F. van der Vorm, de directeur van Koninklijk Ver bonden, en zodoende werd het muziekgezelschap uitgenodigd Prinsjesdag te komen opluiste ren. „We zijn heel erg trots, het is na tuurlijk een hele eer", zegt voor zitter A. Biesbroeck. De harmo nie zal, ongeveer 65 muzikanten sterk, gedurende de hele dag een aantal optredens geven voor en achter het paleis. „We mogen zelf het repertoire kiezen en dat zal onze dirigent doen, samen met de muziekcommissie", zegt seci'etaris T. Maes. „We zijn vrij in onze keuze, enkel het Wilhel mus, dat staat vast." Het regelen van het koninklijke optreden heeft heel wat voeten in de aarde. Biesbroeck: „Prins jesdag is geen feestdag, dus heel veel van onze muzikanten zul len een vrije dag moeten regelen of uitzonderlijk verlof van school moeten vragen. Daar naast zullen we ook het vervoer van onze instrumenten moeten regelen, daar zal een klein wachtwagentje voor nodig zijn, want pauken passen niet zo maar in de koffei'bak." De muzikanten zelf worden van uit Hulst opgehaald en terugge bracht met bussen van Konink lijke Beuk, bekend van de bus sen waar ook de koningin en haar gezelschap mee worden ver voerd. Het vaandel van de harmoixie zal ook prijken bij de optredens, maar het zal veimoedelijk niet het eeuwenoude vaandel zijn. Dit vaandel, de restauratie werd gesponsord door de PZC, is te kostbaar, maar Biesbi'oeck wil het vaandel laten namaken in doek, zodat de harmonie er toch mee kan prorxken. Ook de Hulster bui'gemeester J.F Mulder zal mee naar Den Haag gaan, vermoedelijk verge zeld door een van de wethou ders. Biesbroeck wil de concer ten aangi'ijpen om Hulst te pro moten door middel van brochu- res en folders. Hij zal de aanwe zigen ook uitnodigen een bezoek te brengen aan Hulst. Gezien op de internetsite met deren meldde dat de wekelijk- brandweeralarmeringen. Een se oefenavond niet doorging, niet nader genoemd brand- Reden: de brandweer vond weerkorps uit Zeeuws-Vlaan- het te warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29