Import mossels spelen met vuur Evergreen PZC AIdbfisirhjlt, pdpier en l(di*bon! Natuurbescherming hekelt invoeren vreemde schelpdieren Koudekerkenaar lichtte ouder echtpaar op voor half miljoen weekenddiensten Goed gemutst door oorijzer papieren karton vrijdag 28 juli 2006 door Rinus Antonisse GOES - Het invoeren van vreem de schelpdieren als mossels en oesters is en blijft een risico. Het is spelen met vuur. Dat stel len de Zeeuwse Milieu Federatie en Vogelbescherming Neder land. Ze reageren op de nieuwe aan vraag van de mosselsector voor import van schelpdieren uit de Ierse en Keltische wateren naai de Oosterschelde. De Vereni ging van Importeurs van Schelp dieren wil claar - met medewer king van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) - in september mee beginnen. De Raad van State verbood eind maart de import van vreemde mossels en gaf aan dat het mi nisterie van LNV eerst moest uitzoeken of het uitzaaien van buitenlandse mossels bezwaren voor de natuurwaarden op levert. Er is nu onderzoek verricht en een zogenaamde 'pas sende beoordeling' gemaakt. ZMF en Vogelbescherming stel len vast dat er nog veel ondui delijkheden blijven over de (eco logische) effecten van de im port. Ook na onderzoek en een zogenaamde 'passende beoorde ling' van het ministerie van LNV zijn volgens de twee orga nisaties veel vragen onbeant woord gebleven. „De belangrijk ste daarvan is: hoever kan en wil je gaan bij het nemen van ri sico's." Met recht kan gevreesd worden voor aantasting van de eigen heid van de Oosterschelde, al dus ZMF en Vogelbescherming. Daarnaast constateren ze dat er de laatste 30 jaar twee omvang rijke plagen zijn opgetreden: die van de Japanse oester en van de ziekte Bonamia. De natuurbescherming verwijst voorts naar het rapport Deskun digenoordeel Verplaatsingspro- blematiek Schelpdieren. Daarin staat klip en klaar dat het trans port van schelpdieren een bijdra ge levert aan verspreiding van vreemde soorten ofwel exoten. ZMF en Vogelbescherming be klemtonen dat hierdoor het ge vaar ontstaat van aantasting van de verscheidenheid aan planten en dieren, en het ver dwijnen van kenmerkende soor ten van de Oosterschelde. „Ook de kans op ziekten en plagen wordt vergroot. De twee organisaties betwijfe len ten zeerste of door controle van de import de komst van exo ten tegen gehouden kan worden. Daardoor is onzeker of door im port de kenmerken van de Oos terschelde niet worden aange tast. Mocht minister Veerman van LNV de importvergunning toch afgeven, dan verwachten ZMF en Vogelbescherming dat hij een 'brandweer' achter de hand houdt, die snel kan ingrijpen als het inderdaad de verkeerde kant opgaat. De organisaties te kenen daarbij aan dat zo'n brandweer hooguit kan nablus sen: het terugdraaien van scha de door exoten is praktisch on mogelijk. ZMF en Vogelbescherming on derstrepen dat ze instandhou ding van de mosselsector, ook op langere termijn, steunen. Om het tekort aan grondstof - mos selzaad - op te lossen zoeken ze de oplossing echter niet in im port, maar vooral in de mogelijk heden om mosselzaad in te van gen. Daarvoor zijn veelbeloven de experimenten gedaan. zaterdag 29 en zondag 30 juli 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland B. Rijksen, Vroonlandseweg 33, Kapel- Ie, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens- zand, tel (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren. L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons. tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg en M. Lindenbergh tel 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Jankees Goud en Maria van Brummelen bezig met het inrichten van de tentoonstelling. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Op het naamkaartje van Jankees Goud uit Yerseke staat dat hij verzamelaar is van Zuid-Bevelandse streekdracht, Neder landse streekdrachtmutsen, oorijzers en kant. Een collectie van zijn mutsen is tot en met 5 november elke middag tussen twee en vijf te zien in het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst. De tentoonstelling kreeg het motto: Kopzorg, het verhaal achter een oorijzer. Het oorijzer diende om de muts strak op het hoofd te houden. Deze oorijzers zorgden dus voor kopzorg, ook al omdat er steeds meer geld gespendeerd werd aan de functionele versiering. Zo werden de ijzertjes, eerst voornamelijk van koper, al snel uitgevoerd in zilver of goud. Goud - 28 jaar, verzorgende en dokter sassistent in een verpleeghuis én conservator van het Museum in Goes - begon zijn verzameling acht jaar geleden. „Het intrigeerde me dat er steeds minder mutsen te zien waren in de kerk, het dra gen van de authentieke dracht verdwijnt snel. Ik vond dat jammer en begon mijn zoektocht naar keelknopen en mutsen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Het verhaal was veel te mooi om waar te zijn. Een echtpaar werd door een 38-jarige inwoner van Kou- dekerke een deel van een miljoe nenerfenis beloofd. Maar het pakte heel anders uit. Het goedgelovige paar trapte in de mooie praatjes en werd uit eindelijk voor ruim vier ton op gelicht. Een derde slachtoffer raakte 70.000 euro kwijt. In wer kelijkheid werden nog meel mensen gedupeerd, omdat het paar links en rechts geld moes ten lenen om aan de 'eisen' van de man te kunnen voldoen. „U heeft van liegen en bedrie gen uw beroep gemaakt. Het lijkt op een roman, maar het is een ongelooflijk ongeloofwaar dig verhaal. U bent een beroeps oplichter", reageerde officier van justitie M. O vermeer giste ren in Middelburg fel. Ze achtte de oplichting voor een bedrag van circa 500.000 euro bewezen en eiste tegen de Koudekerken aar tweeënhalf jaar cel. Een 44-jarige inwoner van Goes hoorde voor zijn betrokkenheid bij de oplichting vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden tegen zich eisen. De hoofdverdachte zocht begin vorig jaar contact met het paai en vertelde dat zijn baas uit Is raël een zeer vermogend man was, die een ouder echtpaar zocht om op zijn woningen aan de Boulevard in Vlissingen te passen. Ze zouden als tegenpres tatie bij zijn overlijden veel geld krijgen uit de erfenis, want er zouden miljoenen vrijkomen. Toen zijn baas, die in Israël een privéleger zou hebben, kwam te overlijden troggelde de Koude kerkenaar geld af van het paar om de begrafenis te regelen. Dat was het begin van alle ellende, want hij bleef om geld vragen aan het paar. Zo zou het privéle ger van zijn baas geld nodig heb ben voor legerspullen. Ortho doxe joden moesten worden om gekocht. In een later stadium werd er losgeld gevraagd om de verdachte en de opperbevelheb ber van het leger, die in Oekraï ne gevangen zouden worden ge houden, vrij te krijgen. De Goesenaar was toen inmid dels in beeld gekomen. Hij ze[ door zijn medeverdachte erin te zijn getuind, omdat hij in één klap van zijn schuld af zou zijn. Hij gaf zijn baan op, omdat hij als chauffeur bij de 38-jange i man in dienst kon treden. Maar hij liet zich ook niet onbetuigd bij de oplichting door kletsver- halen aan de slachtoffers op te hangen met als enige doel geld afhandig te maken. Het geld werd besteed aan luxe auto's, sieraden en peperdure hotels De oplichting kwam aan het licht toen het paai- een bankreke- 4 ning wilde openen, waarop een bedrag van een miljoen euro uit l een erfenis zou worden gestort, n De bank vertrouwde het meten schakelde justitie in. Dat leidde S half april tot de aanhouding van het duo. De schadeclaim van he! I ki paar moest volgens de officier t» niet ontvankelijk worden ver- 4 klaard, maar kan bij de civiele u rechter nog worden ingediend. Uitspraak is op 9 augustus. Brandje op graanveld in Bruinisse BRUINISSE - De blusgroepen Bruinisse en Oosterland van de G brandweer Schomven-Duive- land hebben gistermiddag snel een brand op een pas gemaaid graanveld aan de Langenvvegin 5 Bruinisse dichtbij camping Bru weten te blussen. Een landbouwmachine, een zo geheten hakselaar, werd daar in gezet om het stro te kneuzen. De brand ontstond rond 16.15 uur doordat een bos stro klem kwam te zitten tussen het vlieg wiel van de hakselaar, hetgeen veel hitte veroorzaakte. Bij het verwijderen van de strobos raak te het maaiveld in brand. We gens nabijheid van de camping werden twee blusgroepen ii zet. Het vuur was n roTOOMTit t- Tf- 'TLT.j;/ J*IJN J' Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want welke grondstof kan tot zeven maal worden hergebruikt? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. INFORMATIEBLAD VOOR Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24