PZC Ultimatum voor sluisduikers Erg geschikt voor bezinning Rietdekken opz'n Hongaars Weer vertraging parkeergarage Goes burgemeester waarschuwt Wemeldingse jongeren in pamflet Thuis in... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Redactie: 0113-315649 nww-pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 28 juli 2006 editie Bevelanden-Tholen joorMieke van der Jagt WEMELDINGE - Een laatste waarschuwing: als de jongeren hun leven niet beteren is het klaar met het zwemmen in de Wemeldingse sluis. Afgelopen, uit! Burgemeester S. Kramer van Kapelle heeft eigen handig een pamflet opgesteld, waarmee hij een einde wil maken aan een gevaarlijke situa tie. Het regent klachten van die bij het invaren de sluis plotseling een bommetje voor hun boeg krij gen. Met een hartverzakking moeten ze dan nog proberen de jongeren niet te overvaren. Kra mer vindt dat het klaar moet zijn. Pesten In zijn pamflet maakt de bur gemeester duidelijk dat zwemmen in de sluis eigenlijk streng verboden is. Omdat het algebeurt sinds de sluis bestaat, staat de gemeente het toe. „Ik begrijp best dat het leuk is, want van de muren kun je springen en duiken. Prima, moe ten ze doen! Alleen absoluut niet als er schepen in de sluis lig gen, of als ze in- of uitvaren. Dat weten de jongeren maar al te goed en dat maakt het eigen- bjk erger; ze doen het vaak om te pesten." Al meerdere keren hebben poli tie en waterpolitie met de jonge ren gesproken over het pro bleem en een deel van de zwem mers blijkt heel goed voor rede vatbaar. Maar niet allemaal, want de klachten blijven binnen stromen. Het gaat, volgens Kramer, niet Inbraak in zeeaaskwekerij in Goes GOES - Bij een zeeaaskwe kerij in de gemeente Goes is in de nacht van woens dag op donderdag ingebro ken. De toegang werd verkre gen door het vernielen van het rondom het bedrijf ge plaatste hek. Op het terrein werd met een oogstmachine gereden en werden de pompen van enkele bassins kapot ge trapt. Er werd een onbeken de hoeveelheid zeeaas weg genomen. De waarde daar van en de braakschade zijn niet bekend. alleen om het springen en duiken, maar ook om ernstiger pesterijen. ,,Er worden zakjes water in de kuip of de kajuit gegooid en er is ook al schade aangericht aan apparatuur met zwaardere voorwerpen, een baksteen ofzo. Dat kan natuur lijk niet. Bovendien hebben omwonenden niet zelden klachten over hangen en drin ken op de sluismuur als het donker is. Daar hebben we een JOP voor, dus dat is nu al verbo den." Veiligheid De gemeente Kapelle heeft een verantwoordelijkheid ten op zichte van de jachthaven in We- meldinge, waartoe de sluis de toegang vormt. Volgens Kramer moeten de schepen veilig binnen en buiten kunnen varen. Als jon geren de schepen bekogelen of rondom de varende schepen in het water springen, is de veilig heid ver te zoeken, ook die van de jongeren. De klachten moeten dus op houden, anders komt er een verbod om nog in de sluis te zwemmen. De politie en de waterpolitie zullen dat verbod streng gaan handhaven. Strandje Kramer heeft liever dat dat allemaal niet hoeft. „Ik hoop dat de zwemmers zullen be seffen dat een prachtige recreatiemogelijkheid verloren gaat, als ze zichzelf en elkaar niet in de hand houden. Er zijn nog zat plaatsen om te zwemmen in de buurt: het strandje en een ponton. Maar zo leuk als de sluis, zijn die niet. Van nu af aan hebben de jonge ren het zelf in de hand." HEINKENSZAND - Het gaat zo vlug, het lijkt wel toveren. De rie ten kap van een schuur aan de Dorpsstraat in Heinkenszand wordt onder handen genomen door vier Hongaarse werknemers van het rietdekkersbedrijf Menkveld uit Goes. De vier mannen komen uit het plaatsje Balmazüsvaros, 200 kilometer van Boedapest. Ze ko men telkens vijf weken naar Nederland met tien dagen vakantie in Hongarije tussendoor. Het vak van rietdekker is hun met de paple V Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuiven die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Abdijplein Middelburg Celstraf en werkstraf geëist voor misbruik doorAector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer heeft giste ren tegen een 51-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk voor sek sueel misbruik van een meisje zestig dagen gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk en 240 uur werkstraf geëist. Aan het slachtoffer zou hij 500 euro smartengeld moeten beta len. Een kar ratelt op de keien. Het is een boodschappen wagen met dossiers, met een ambtenaar erachter. De stuk ken moeten naar de andere kant van het provinciehuis. De duiven koeren zachtjes, het ca rillon van de Lange Jan geeft aan dat er alweer een kwartier voorbij is. En in de Lange Delft een stukje verderop lopen toeristen drie rijen dik langs de uitverkoop. Maar op het Abdijplein heerst de stilte. Middelburgers gebrui ken het plein om op de fiets snel door te steken van de Balans naar het Koorkerkplein. Fietsen is eigenlijk verboden, maar nie mand heeft er last van. Of het moeten de duiven zijn. Toeristen, vooral wat oudere stellen, doen er bedremmeld een rondje, een reisgids met uitleg in de hand. Een groepje Oost- Europeanen maakt foto's. Een kleine man in een groen pak po seert voor de poort onder het provinciewapen. In de hoek bij de ingang van de Statenzaal ro ken ambtenaren een sigarèt. Onder de oude platanen is het koel, zelfs als de rest van de pro vincie gebukt gaat onder een hit tegolf. De warmte is ook de re den dat de familie Van der Hei den even gaat zitten. „Rustig aan hè, vandaag", zegt meneer tegen een ouder stel dat net op stapt. Het gezin ('uit het prachti ge plaatsje Makkum') is voor de eerste keer in Zeeland, vertelt hij. Mevrouw probeert intussen te ontdekken of ze de gebouwen ook van binnen kan zien. Nee dus. Meneer vindt het wel wat, die rust. „Dit is één van de wei nige pleinen in Nederland waar je een beetje tot bezinning kunt komen." Die rust wordt bewaakt door de provincie, de eigenaar van het plein. Iedereen die er iets wil, Andreas von Thienen leest een boek. Kom vroeg en bemachtig een plekje op het enige bank je dat het Abdijplein rijk is. Neem zelf voldoende te eten en te drinken mee. Op het Abdijplein is niets te krij gen. Toch nog te hectisch op het plein? In de oude kloostergan gen achter het Abdijplein en in de kruidentuin ernaast is de stilte pas echt oorverdo vend. Koop of leen het Abdijboek (De Abdij van Middelburg, uitgeverij Matrijs, €39,95) en lees het op het bankje onder de platanen. Beklim, het liefst op een heldere dag, de Lange Jan en geniet van het uitzicht. Verlaat het plein voor half elf 's avonds. Dan gaat het hek dicht. En het gaat pas de volgende ochtend weer open. Voor rusthaters: beperk het bezoek tot de eerste weken van september. Eén keer per jaar bruist het Abdijplein: tij dens het Zeeland Nazomerfes tival. van ringrijvereniging tot jeu-de-boulesclub, moet daar toestemming voor vragen. „Het moet passen bij het openbaar be lang", zegt Hans Huijsen van de provincie. „Als een autodealer hier een autoshow wil geven, dan doen we dat dus niet. Een activiteit moet binding met de provincie hebben en de activi teit mag niet te commercieel zijn. Ja, we krijgen wel verzoe ken van horecaondernemers om een terras te beginnen, maar die wijzen we categorisch af. Dat strookt niet met de rust en ruim te op het plein. Bovendien heb ben we dan zelf geen zeggen schap meer over wat er allemaal op het plein gebeurt." Het oudere stel komt weer terug uit de stad. Ze zitten regelmatig eventjes op het plein tijdens hun vakantie, vertelt mevrouw Derk- sen. „We komen uit Velp, bij Arnhem. We passen op het huis van onze kleinzoon, Dat is aan de Veersesingel. Als we naar de stad gaan, of weer terug, dan gaan we even op het bankje zit ten om uit te rusten. Het ligt op de route. En dan kijken we daar bij de poort al of het bankje niet bezet is." Fantasie Ze kan haar fantasie helemaal kwijt bij het Abdijplein. „Het is altijd zo geheimzinnig, vooral 's avonds. Je ziet elke keer wat an ders. We bedenken van alles. Dat er, bij dat hek daar, vroeger nonnen hebben gezeten en dat die niet verder mochten dan de tralies." De magie ging er een beetje af toen haar kleinzoon vertelde dat het abdijcomplex na de oorlog bijna helemaal op nieuw is opgebouwd. „Maar dat is wel heel mooi gedaan. Het is moeilijk te zien dat dit allemaal nieuw is." Een man stapt van zijn fiets, par keert hem naast het bankje en steekt de brand in een sigaar. „Ik kom hier eigenlijk nooit", zegt hij. Terwijl hij toch Middel burger is. „Ik dacht gewoon, ik rook even een sigaartje. Als er een terras was, zou ik inderdaad RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.. 01 18 -615151 pel ingegoten want hun dorp ligt in een streek, aan de rand van de Poesta, waar rieten daken algemeen zijn. In Nederland verdienen ze meer dan in Hongarije en omdat ze in een ploeg werken, gaat het snel. Het Heinkenszandse dak: 400 vierkante meter, ligt in drie we ken onder nieuw riet. Als ze in Nederland zijn, verblijven de man nen in Vlissingen. In Nederland zijn nog enkele honderden rietdek kers, maar er is nog veel meer werk. foto Willem Mieras foto Lex de Meester vaker komen. Vroeger was er wel iets, daar onder die bomen. Dat was hartstikke leuk." Er is hoop voor de Middelburger. Als het Zeeuws Museum klaar is, krijgt het Abdijplein weer een ten-as. „En wanneer is dat? Ze zijn al zo lang aan het ver bouwen, ze zijn nota bene tege lijkertijd begonnen aan de Wes- terscheldetunnel." Hij stapt maar weer eens op, zijn naam hoeft er niet bij in de krant, vindt hij. Stilletjes en ongemerkt zit Andreas von Thienen aan de an dere kant van de dikke plataan, verdiept in een boek. Het Ab dijplein is de ideale leesplek, vindt hij. „Het is hier heerlijk rustig en koel." Von Thienen is met vakantie in Oostkapelle en heeft het plein net ontdekt. Goed geschikt om even wat hoofdstukken te lezen in 'Das geraubte Kind'. Zijn vrouw is niet zo van de rust, lacht hij. Die is naar de uitverkoop in de Lange Delft. Nadia Berkelder Bouw brede school in Goese Polder GOES - Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp - nog net op Goes' grondgebied gevestigd - is de laagste inschrij ver voor de bouw van de brede school in de Goese Polder. De pi'ijs waarvoor Fraanje de brede school - met ruimte voor de Holtkampschool, basisschool 't Noorderlicht en een wijkcentrum - wil bouwen, ligt echter hoger dan de gemeente Goes vooraf heeft begroot. Het Goese college van B en W heeft deze week besloten Fraanje de bouw te gunnen onder de voorwaarde dat een aantal bezuinigin gen wordt doorgevoerd. Volgens burgemeester D. van der Zaag ligt het aanbeste-1 dingsbedrag 'substantieel' boven de gemeentelijke ra- ming. Hij wilde niet zeggen hoeveel. Eerder is bekend ge- j worden dat het budget voor de brede school 7,5 miljoen1 euro groot is. De 'oude' gebouwen van de twee basisscho- i len en het wijkcentrum zijn 1 januari 2003 afgebrand na brandstichting. De nieuwbouw zou 1 september volgend jaar klaar moe ten zijn. Delta verstuurt nota's op tijd MIDDELBURG - Energièbëdrijf Delta verstuurt bijna al le nota's op tijd. Alleen degene die is overgestapt naar een andere energieleverancier, loopt de kans langer dan ge middeld op zijn eindafrekening te moeten wachten. Dat blijkt uit de zogenoemde scorekaart van toezichthou der DTe. Die heeft de score over het tweede kwartaal be kendgemaakt. De toezichthouder houdt bij hoe Delta nu met zijn rekeningen omgaat; de scorekaart zegt niets over de achterstand die Delta in het derde kwartaal volledig' hoopt te hebben weggewerkt. Zowel de nota's van gas als elektriciteit gaan bovengemiddeld snel de deur uit, con-: stateert de DTe. Alleen Nuon en Rendo doen het gemid deld beter; alle andere energiebedrijven scoren lager dan Delta. Dozen vol vakantiedia's gevonden SLUIS - Bij de politie in Sluis staan sinds gisteren twee plastic tassen vol vakantiedia's. Wie ze er heeft afgeven is niet bekend en van wie de dia's zijn al helemaal niet. Het bureau aan de Lange Wolstraat had geopend moeten zijn voor het spreekuur, maar vanwege een aanrijding was er even geen bezetting. Toen de dienstdoende agen ten terugkwamen, stonden er in het halletje twee plastic Gamma-tassen met daarin vijf dozen, bestemd voor het opbergen van dia's. De dozen zaten vol vakantiedia's. Gissend naar de herkomst veronderstelde de politie dat ie mand de tassen ergens gevonden heeft en als gevonden voorwerpen heeft willen afgeven. De politie hoopt nu dat de eigenaar van de dia's op het idee komt bij de politie te informeren naar de vakantie kiekjes. door Harmen van der Werf GOES - De komst van een grote parkeergarage op het Bleekveld en Kolveniershof in de Goese binnenstad is weer met enkele maanden vertraagd. Wethouder M. Dieleman (CDA, stadsont wikkeling) rekent er nu op dat de bouw begin volgend jaar kan aanvangen. Afgelopen voorjaar zou de eer ste spa voor de parkeergarage aanvankelijk de grond in gaan. Alle voorbereidingen en proce dures bleken echter meer tijd in beslag te nemen dan verwacht. Het najaar moet haalbaar zijn, klonk het in april. Ook die plan ning wordt niet gehaald, vooral omdat er voor alle zekerheid extra onderzoek is uitgevoerd naar de constructie van de bouwput. Niet één gemeente zit tenslotte op een herhaling van het bouwput-drama met het nieuwe Middelburgse A-theater te wachten. Zo diep als de parkeerkelder on der het theater in Middelburg wordt de parkeergarage in Goes niet. Eén verdieping komt onder het maaiveld. Het extra onder zoek in Goes concentreerde zich op de ondergrond van de par keergarage. „Op twintig meter onder het maaiveld is de onder grond niet helemaal dicht", legt wethouder Dieleman uit. „Om dat bronbemaling moet worden toegepast, zou er vervuild water naar boven kunnen komen. Met een extra fundering op basis van onderwaterbeton is dat te voorkomen, zo is uit het onder zoek gebleken." Met die wetenschap kan de ge meente Goes met gerust hart de Europese aanbesteding voor de parkeergarage (530 plaatsen) te gemoet zien. De procedure is in gang gezet. De aanbesteding is eind dit jaar gepland. Vóór die tijd beginnen de zichtbare voor bereidingen. Het voormalige ar beidsbureau aan het Kolveniers hof gaat in september tegen de vlakte. Al eerder, na de bouwvakantie, wordt aan de Rommerswale- straat in Goes-West begonnen met de aanleg van vervangende parkeerruimte voor de huidige parkeerplaatsen op het Bleekveld en Kolveniershof. Een brug over de Westvest moet het nieuwe parkeerterrein met het centrum verbinden. De mo numentencommissie buigt zichl daar nog over. Wethouder Dieleman heeft goe-' de hoop dat de monumenten commissie zo snel werkt dat de brug gelijk met het parkeerter rein gereed kan zijn. half sep tember. Voor de parkeergarage staat een bouwtijd van tweeën half jaar. Thoolse vrouw overleden na val met snorfiets THOLEN - Een 65-jarige vrouw uit Tholen is gisterochtend in het Erasmus Ziekenhuis in Rot terdam overleden aan de ver wondingen die ze woensdag op-1 liep bij een ongeval in haar! woonplaats. Het slachtoffer reed rond kwart1 over negen 's avonds op een snor-' fiets over de Kettingdijk met! achterop haar elfjarige klein- zoon. Toen ze werd ingehaald) door een automobilist uit Ber-1 gen op Zoom, kwam de vrouw' ten val. Volgens de politie is on-' duidelijk waarom. De elfjarige' jongen kwam er vanaf met een' paar schaafwonden, maar zijn! oma werd met zware verwondin gen naar het ziekenhuis in Rot-; terdam gebracht. Daar overleed' ze gisteren. zeeuwse almanak Te warm Gezien op de internetsite met brandweeralarmeringen. Een niet nader genoemd brand weerkorps uit Zeeuws-Vlaan- deren meldde dat de wekelijk se oefenavond niet doorging. Reden: de brandweer vond het te warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21