In natuur geldt: de een z'n dood... PZC Het gerijpte debuut van Seven Mosselexpositie op Neeltje Jans Antiek en modern op beurs in Knokke 14 Warmte en droogte hebben geen dramatische gevolgen if* I i?j| -1 - mé kunst Brandstofheffing op zeevis roept vraagtekens op Historische schepen varen op Westerschelde vrijdag 28 juli 2006 door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De natuur reageert heel verschillend op de warme en droge perio de. Voor de een pakt het voordelig uit, voor de ander nadelig. „Dra matisch is het allemaal niet", zegt natuurdes- kundige Chiel Jacobus- se. „Je kunt niet zeg gen; wat krijgt die na tuur een klappen." „Het evenwicht in de natuur is altijd een dy- L namische beweging", a stelt hij. Over vijf jaar h merken we niks meer |1 j van twee hittegolfjes in VÊ I 2006. Tenzij er in het f j vervolg elk jaar der gelijke zomers aan treden. „Dan moet de natuur op zoek naar een totaal nieuw evenwicht. Een put die eens in de zoveel jaar droogvalt - dat valt nog mee. Maar elk jaar is een ander ver haal." Lachend vertelt Jacobusse, voorlichter van Het Zeeuwse Landschap, dat afgelopen da gen bij hem thuis echt de (blad)mossen van het dak vie len. En niet, zoals het gezegde aangeeft, de mussen. Want de vogels kunnen in het algemeen goed tegen de warmte, al is in het water de kans op botulisme groter naarmate de tempera tuur stijgt. Voor de bomen begint de herfst vroeg. De bladeren vallen vol op. Daarmee beschermt een boom zichzelf, legt Jacobusse uit. „Bladeren wasemen vocht uit wat de boom via de wortels op neemt. De reactie bij droogte Natuurtip Door de droogte is er minder water be schikbaar voor vogels en andere die ren. Chiel Jacobusse raadt aan een bord met water in de tuin te zetten. „Dat werkt erg snel, er komt van alles op af. 's Nachts ook muizen en egels." is: blad laten vallen, zodat je minder verdampt. Je ziet dat ook bij grassen, maïs en sommi ge granen. Die rollen het blad een beetje op om het verdam pingsoppervlak te verkleinen." Er zullen door de droogte best bomen en struiken het loodje leggen, voorspelt hij. „Planten hebben het taai. Ik zag bij Si- noutskerke hondsroos. Die gaat met de wortels zoeken naar water, komt in het zoute veen terecht en gaat kapot. In een berm lag zevenblad hele maal plat tegen de grond; dat heb ik nog nooit gezien." Putten In droogvallende putten gaat al le leven dood. Waar nog wel wa ter staat, tieren de algen welig, met als gevolg zuurstofgebrek in het water en daarmee kans op vissterfte en botulisme. Zo'n droogvallend water krijgt als het ware een schoningsbeurt, stelt Jacobusse. Daar spint bij voorbeeld de boomkikker ga ren bij: die ziet natuurlijke vij anden verdwijnen. De uitdrogende bodem van na tuurgebieden scheurt en is daar door tijdelijk ongeschikt voor steltlopers. Ze kunnen er geen voedsel meer vinden, wat voor late legsels nadelig kan uitval len. De natuurgebieden zelf kunnen wel tegen een stootje. Zo'n bo dem die net een legpuzzel is, oogt niet leuk, erkent Jacobus se en dat is met meer dingen zo. „Het is nooit plezierig als een boom doodgaat of er dode ste kelbaarsjes liggen." Aan de andere kant: hij heeft nog nooit zoveel jonge patrij zen gezien als dit seizoen. „Dat zul je komende jaren zeker aan de stand kunnen merken. Vis- diefjes doen het goed door idea le opgroei-omstandigheden, zo als de kans op minder onder- koelingsverschijnselen bij de jongen." Insecten zijn echte warmtemin- naars en hebben dus een prima zomer. Zo zijn er extreem veel dazen. Jacobusse Spreekt van plagen. Ook zweefvliegen doen 00 l jfe*. kA -■ Een waterpoel in natuurgebied De Braakman in Zeeuws-Vlaanderen is helemaal opgedroogd. De koeien moeten nu ergens anders ver frissing zoeken en de boer zal zelf voor drinkwater moeten zorgen. foto Willem Woznitza het hartstikke goed en daar zijn de bladluizen - hoofdvoed- sel van de vliegen - niet blij mee. Voor de bladluis - een sapzui- ger - is het ook vervelend dat de bladeren minder vocht be vatten. Mensen met auto's in de buurt van bomen merken het: minder plak. De vele muggen zijn een plus punt voor zwaluwen en andere insecteneters. Er zijn naar ver houding veel koolwitjes te zien. Na enkele stille jaren zijn er flink wat meldingen over de schaarse koninginnepage, voor al uit Zeeuws-Vlaanderen. De haas heeft ook baat bij warm weer. De jongen worden in een leger in het open veld geboren. Zonder kou en nattigheid is de kans op opgroeien veel groter. Daarentegen hebben mollen het moeilijker. Als het droog is, zitten de regenwormen stil of duiken ze dieper weg en moet de mol meer graven. door Frank van Cooten KNOKKE - De organisatie weet het zeker. De 31e Internationale Kunst- en Antiekbeurs Art Noc turne Knokke in cultuurcen trum Scharpoord is de meest kwaliteitsvolle van alle edities. Zo worden voorwerpen van mu seumkwaliteit aangeboden. Art Nocturne Knokke is van 5 tot en met 15 augustus. De mon daine Belgische badplaats is trots op haar kunst- en antiek beurs, bleek gisteren tijdens de presentatie. „Dat voorwerpen van museumkwaliteit worden aangeboden, is de bekroning van de inzet van de organisato ren in de afgelopen dertig jaar. De kunst- en antiekbeurs is de enige in haar soort aan de kust die deze naam waardig is." Daarnaast is de beurs de afgelo- Sonarphonic Zeeuwse band op festival Goes GOES - Sonarphonic is dit jaar de Zeeuwse band op het festival Goes in Concert, zondag 20 au gustus op de Grote Markt in Goes. Net als vorig jaar, toen Pillars optrad, opent een groep uit de ei gen streek het muziekfestijn. So narphonic speelt (funk)rock en ballads. Het kwartet bestaat uit Patrick Schipper (gitaar en zang), Jordy de Werd (basgi taar), Michael Coomans (gitaar) en Johan Rietjens (drums). De rest van het programma, dat om 18.00 uur begint, was al lan gere tijd bekend. Vanaf 19.15 uur treedt Krezip op, om 20.45 uur gevolgd door Racoon. Guus Meeuwis en zijn band, vorig jaar ook in Goes present, verzor gen vanaf 22.15 uur het afslui tende optreden. Kleinkoor RENESSE - Kleinkoor Renesse treedt donderdag 10 augustus op in de Jacobuskerk in Renes se. Op het programma staan lie deren van Bach, Schubert, Beet hoven en moderne componisten. Tussen de liederen door spelen Ans van Krevelen en Marijke Vis op de piano. Het concert be gint om 20.00 uur. pen jaren gegroeid van een vrij klassiek georiënteerde collectie naar een beurs waar nu ook plaats is voor moderne kunst. Zowel de antiek- als de kunst liefhebber komt aan haar trek ken, maar ook de enthousias teling voor designmeubels en/of sieraden. Naast een aantal nieuwe deelne mers staan op de beurs ook een aantal 'vaste waarden' die op tal van andere befaamde beur zen staan zoals Tefaf in Maas tricht of de Antiekbeurs van Bel gië in Brussel. De kunst- en antiekbeurs bevat ook een aantal randevenemen- ten en gastexposanten. Walter de Sy, in een vorig leven profes- sor en uroloog, wijdt zich nu vol op aan zijn passie schilderen. Zijn werk is zowel figuratief als abstract, waarbij de glooiingen van zijn landschappen en sculp turen met vrouwelijke vormen zijn doorspekt. De Sy herinnert zich nog zijn eerste schilderwerkje dat in zijn living hangt in zijn villa in Knokke. „Op een dag ben ik er aan begonnen. Ik had mijn moe der om verf en borstels ge vraagd. Per toeval was het olie verf en een triplexplankje. Ik schilderde er uit het hoofd een golvend landschap op. Ik heb het gevoel nooit meer verloren." Een andere gastexposant is Koen-Frans Deweerdt. Paar den, landschappen en naakten voeren de boventoon in zijn werk. Hij geeft ze weer in tinten van grijs en bruin. Art Nocturne Knokke is ook aanwezig in het straatbeeld. Voor de dertiende keer is er de beeldenwandeling Sculpture Link, waarbij vanaf het Zoute tot aan cultuurcentrum Schar poord beelden van Helene Jacu- bowitz de weg tonen. Het gaat om abstracte figuren. De kunst- en antiekbeurs is van zaterdag 5 tot dinsdag 15 augus tus dagelijks geopend van 16.00 tot 22.00 uur. De toegangsprijs bedraagt tien euro. De entree is gratis voor kinderen tot 12 jaar. Er is een gratis shuttledienst. Een busje pendelt om het half uur tussen de belangrijkste par kings van de badplaats zoals die van Het Zoute (minigolf) en Scharpoord en omgekeerd. De band Seven, met van links naar rechts: Oscar Kraal, Bas de Groot, Seb van den Berg, Nils Zuiderhoek en Paul Jan Bakker. foto Ron Tetteroo door Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT - Ze hebben de ervaring, de potentie en de wil om uit te groeien tot iets moois. Seven, heet het vijftal. Popkenners zien reikhalzend uit naar het debuutalbum dat vol gende maand verschijnt. Van daag speelt de Haagse band op het festival Peerock in Colijns- plaat, misschien wel aan de vooravond van een grote door braak. Walk on water, de eerste single van de cd, ligt pas op 7 augustus in de winkel, maar is nu al regel matig te horen op zenders zoals 3FM, Kink FM en Radio 538. Dat de kansen hoog worden in geschat bleek wel vorige maand, toen de band evenals A Balla- deer, Ziggi, Charlie Dée en Wud- stik een Essent Award - een van de belangrijkste prijzen voor poptalent - kreeg toegekend. Daaraan is onder meer een op treden op Lowlands verbonden, zaterdag 19 augustus, waar het eerste - titelloze - album van Se ven ook ten doop wordt gehou den. De vijf bandleden zijn echter al lerminst groentjes in het vak. Wie de biografieën van Paul Jan Bakker (gitaar), Nils Zuider hoek (gitaar), Seb van den Berg (zang), Bas de Groot (bas) en Os car Kraal (drums) erop naslaat, komt namen tegen zoals Anouk, Kane, Relax, Abel, Candy Dul- fer en Frank Boeijen. Samen besloten ze echter, jaren geleden alweer, iets nieuws op te zetten, gedreven door het klas sieke ideaal. „We wilden echt ons éigen bandje beginnen. Niet in dienst van een ander spelen, maar samen schrijven en eigen muziek maken", zeggen Bakker en De Groot. Vetorecht Het is één voor allen en allen voor één bij Seven. De vijf moe ten ieder voor zich voor hon derd procent achter de muziek kunnen staan. „Iedereen moet blij zijn met het resultaat. Daar om hebben we allemaal een soort vetorecht, op het moment dat we ons ergens niet mee kun nen identificeren. Dat legt ook een bepaalde verantwoordelijk heid op ons allen, want je kunt niet te pas en te onpas met dat vetorecht strooien. Je moet ook het groepsbelang in de gaten houden." Dat betekent volop en vaak heftige discussies. „Als band moet je onderling goed ru zie kunnen maken." Seven maakt, zoals het wel eens wordt omschreven, rock recht uit het hart. De groep bouwde een ei gen studio en werkte ruim twee jaar aan het eerste album. Pla tenmaatschappij Play It Again Sam (PIAS), die ook een belang rijke rol had in de uiteindelijk glorieuze terugkeer van de Zeeuwse band Racoon aan het muziekfront, toonde als eerste vertrouwen in het Haagse kwin tet. Dat ging daarna weliswaar ook 'shoppen' bij andere maat schappijen, maar ontmoette ver der nergens de oprechte interes se en betrokkenheid die het bij PIAS had ervaren. „Het is daar een soort thuiskomen." De lange voorbereidingstijd en de optredens in de afgelopen pe riode hebben de muziek van Se ven gerijpt. „Vooral als je live gaat spelen, ontwikkelt dat zich. Deze plaat hebben we ei genlijk twee keer opgenomen." Van de tientallen nummers die in de loop der tijd geschreven zijn, haalden uiteindelijk de tien allerbeste het album. Een cd, vinden Bakker en De Groot, mag nu eenmaal niet te lang zijn, want het gevaar is dat de aandacht van de luisteraar in zakt. „Het mocht niet zo'n mon ster van zestig minuten worden, maar echt een kickenplaat die ook duidelijk een coherent ge heel is." Nieuw materiaal Er wordt, terwijl het debuutal bum nog moet uitkomen, al vol op gewerkt aan nieuw materi aal. Ambitie heeft Seven dan ook genoeg. „Iedereen die mu ziek maakt, schildert, gedichten schrijft of wat dan ook, heeft de behoefte om voor een publiek te staan en ver te komen." Ze hebben ieder voor zich, van nabij of wat meer aan de zijlijn, al eens aan het succes kunnen ruiken. „De verschillende leden van onze band hebben inder daad een duidelijk verleden in de muziek, maar dat heeft uit eindelijk niets met Seven te ma ken. Er is geen enkele garantie dat het dan óók lukt. Je moet het toch helemaal zelf doen. We zijn nu waar we zijn en gaan in elk geval verder, door veel te spelen en keihard te werken." Peerock, vanavond voor het eerst op de nieuwe locatie: het terrein van proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat, met optredens van achtereenvolgens Ilanois, Seven, Brainmood, Diesel en DJ Wilfred. Aanvang: 20.00 uur. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voorzitter H. van Geesbergen van de produ centenorganisatie Delta Zuid zet vraagtekens bij de invoering van een brandstofheffing van twee procent op zeevis. Het idee voor de heffing is afkomstig van de Federatie van Visserijvereni gingen in Urk waarbij ook veel Zeeuwse zeevissers zijn aange sloten. De zeevisserij kampt al geruime tijd met hoge brandstofprij zen waardoor het rendement van de bedrijven fors onder druk staat. Kostte een liter gaso- lie begin 2005 nog zo'n 27 euro cent, eind vorig jaar schommel de die rond de 40 eurocent en momenteel ligt die op ongeveer 45 eurocent. „De nood is vooral in Urk erg hoog", verklaart directeur F. Lo- kerse van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissingen de re cente roep om een brandstofhef fing op aangevoerde vis. „Om de Zuid is dit voorjaar nog wat ver diend." De Federatie van Visserijvereni gingen mag het idee voor een heffing gelanceerd hebben, het is aan de producentenorganisa ties om erover te beslissen. Zij mogen algemene heffingen op leggen. Dé producentenorganisatie om de Zuid, in Zeeland, is Delta Zuid. Die neemt volgende week een beslissing. Voorzitter Van Geesbergen is er nog niet uit. Hij vraagt zich af of het juri disch mogelijk is zo'n algemene brandstofheffing collectief op te leggen. „Dat moet eerst duide lijk zijn." Brandstofkosten Inhoudelijk zet Van Geesbergen ook vraagtekens bij de regeling. Een collega-bestuurslid van Del ta Zuid heeft uitgerekend wat een heffing van twee procent voor een grote viskotter ople vert. „Negenhonderd euro per reis", meldt Van Geesbergen, „terwijl de brandstofkosten per reis ruim tienduizend euro zijn. Elke euro is in deze tijd meege nomen, maar wat doet de han del? Die houdt bij aankopen in gedachten dat er nog twee pro cent heffing moet worden be taald." In Zeebrugge wordt sindstaj een solidariteitsheffing «L Volgens vismijndireeteur ri kerse is dat in de pnjzen tenw te zien. Met name bulkvisvw de verwerking, de klaMf scholsoort, brengt er minder on dan m Vlissingen en Breskens De Visfederatie, de overkoepe- lende organisatie van handel en verwerking in Nederland heeft heftig gereageerd op de inJ ring van een heffing, omdat ct geen vooroverleg heeft plaats» vonden. Het voorstel is de bei fing vanaf 17 augustus a kracht te klaren. Zwemverbod Kreekraksluizen door blauwalg MIDDELBURG - De provincie heeft een tweede locatie in Zee land aangewezen, waar in ver- band met de aanwezigheid van blauwalg niet meer gezwommen mag worden. Het gaat om hel buffer- en surfbekken hij de Kreekraksluizen. Eerder al was het zwemwater bij de Speel mansplaten tot verboden gebied verklaard door de aanwezigheid van blauwalg. Het bufferbekken was al een week een kritieke plaats waar de concentratie van blauwalg te gen de maximaal toegestane norm aanzat. Na de monstemames van afgelo pen maandag is vast komen :e staan dat de concentratie blauw alg de norm heeft overschreden. Medewerkers van de province hebben donderdagmorgen bord jes gezet bij het bufferbekken met daarop de mededeling dat er niet meer gezwommen mag worden. Ook de internetsite waarop de provincie aangeeft waar wel en waar niet gezwommen mag wor den is aangepast. Deze site is te vinden op www.zeeland.nl. Volgens een medewerker van óe provincie kan het zwemverbod makkelijk tot het eind van het seizoen duren. Hij verwacht niet dat de tempe ratuur van het water met de maand augustus op komst, nl dalen. En blauwalg in warmer water. door Ali Pankow NEELTJE JANS - De nieuwe permanente expositie Mosselen Natuur op Waterland Neeltje Jans is gisteren zonder officiële plechtigheid voor het publiek ge opend. Het Zeeuwse attractie park geeft met deze presentatie een eerste invulling aan het the ma visserij als vervolg op de reeds uitgewerkte thema's veilig heid en milieu. De tentoonstelling, die is aange kocht van het Museum der Na tuurwetenschappen in Brussel, is ingericht in Deltaplaza, het ontvangstgebouw van Water land Neeltje Jans. Het uitwerken van het thema visserij leefde al geruime tijd bij het Zeeuwse park. Directeur B. van de Hoef: „Uiteraard komen veel gasten naar Neeltje Jans om de Oosterscheldekering en de bijbehorende exposities te be zoeken. Na de ellende in New Orleans is dit plotseling weer een actueel item. Maar weinigen weten dat de stormvloedkering een bouwwerk is dat met name door invloed van milieumensen en de schelpdiersector is gereali seerd. De mosselexpositie maakt in één klap duidelijk waarom het behouden gebleven tij in de Oosterschelde zo belang rijk is." Het Museum voor Natuurweten schappen in Brussel heeft de mosseltentoonstelling ontwor pen en vervaardigd in het kader van de 175ste verjaardag van België als een soort ode aan de mosselen als nationaal gerecht. Volgens voorlichter T. Sluijter is het wat navrant dat Water land Neeltje Jans de presentatie nu net opent op het moment dat de Belgische consumenten ach massaal van de Zeeuwse mosse len dreigden af te wenden we gens hoge prijzen en de bewenn- gen over slechte kwaliteit. Hij heeft echter vertrouwen dat die van oudsher hechte relatie snel weer zal verbeteren. De totale kosten voor 'Mosselen Natuur' bedragen 200.000 euro. Tweederde van dat bedrag is be taald door het attractiepark zelf. Het overige deel is bijeenge bracht door sponsoring van mos- selhandel Prins en uit Yerseke en met van de provincie en van ting Vrienden van de Mi Waterland Neeltje Jans gaat het thema visserij verder uitwerken met aandacht voor kreeften, oes ters en de visserij in het alge meen. Van de Hoef wil daar dc huidige aquaria in de walwss- po voor gebruiken. Die komen beschikbaar zodra het nieuwe aquarium 'Aquapolis' gereed is De verwachting is dat dit nog circa driekwart jaar in zal nemen. GOES - Liefhebbers van (histo rische) zeilschepen kunnen za terdag 19 augustus en dinsdag 22 augustus in hun agenda aan kruisen. Een vloot van een 65-tal grote en kleine schepen vaart dan over de Westerschelde op weg naar Antwerpen. Het zijn deelnemers aan de Tall Ships Race die dit jaar voor de vijftigste keer wordt gehouden. Antwerpen is de laatste stop. De schepen worden vanaf 12.00 uur in Antwerpen verwacht. Daar blijven ze tot en met dins dag 22 augustus liggen, waarna ze na een parade om 12.00 uur weer over de Westerschelde het ruime sop kiezen. Tijdens het be zoek aan Antwerpen liggen ze aan de kades afgemeerd en zijn verschillende schepen geopend, voor het publiek. Enkele publiekstrekkers zf<* Amerigo Vespucci uit Italië, Alexander von Humboldt Duitsland, de Christian Rad® uit Noorwegen, de Europa tal Nederland, de Mir uit Ru» de Sagres uit Portugal en stad Amsterdam uit Neder» Daarnaast zijn er tientallen (klassieke) jachten in derace De vloot verzamelde zich 6 F; in Saint Malo, De 50-ste Ships Race bestaat uit twee w-- strijden. Eén van Saint via Torbay naar Lissabon en tweede van La Coruiia naar Af werpen. Tussen deze twee^ strijden door varen de scnep van Lissabon, via Cadiz naaru Coruna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14