PZC Soepeler regels voor terrassen Goedleven tussen de akkervelden Schatgraven in dorp en stad Trio krijgt taakstraf voor bedrijfsinbraak Middelburgse ondernemers krijgen meer vrijheid RIDE THE LEGE' www.oreamcatcher.be factie: 0113-315649 (tfivpzc.nl ;.naii.reuai-i'^ - r- istbus 31,4460 AA Goes jiyertentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Lvs-Vlaanderen: 0114-372770; Hiionaal: 020-4562500. jjnderdag 27 juli 2006 Geen groenbak meer in flats MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stopt met het inzamelen van groente-, fruit-, en tuinafval in flats. De belangrijkste reden is dat het de gemeente veel geld kost om de groeneontainers apart te legen. Ook op industrieter rein Arnestein stopt de gemeente met het apart ophalen van groenafval. Bij een aantal flats wordt al een tijdje geen gft-afval meer ingezameld. Daar wordt een onder gronds systeem gebruikt. Binnenkort begint een proef met ondergrondse afvalcontainers in het centrum. Halfjaar cel voor bezit coke MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 39-jarige man uit Vlissingen voor bezit van een kleine honderd gram cocaïne een halfjaar cel opgelegd. Bij de Vlissinger werd begin april bij een huiszoeking in zijn schuurtje de harddrugs aangetroffen. Volgens de man was de voorraad nog afkomstig van een oude drugs transactie. De Vlissinger is een bekende van justitie. Zo werd de man in 2002 nog veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf voor de invoer van harddrugs. Dode eenden in Terneuzense kreek TERNEUZEN - In de Otheense Kreek in Terneuzen heb ben de voorbije twee dagen elf eenden het loodje gelegd. Volgens woordvoerders D. Timmers van de gemeente Ter- neuzen en M. van de Pas van waterschap Zeeuws-Vlaan- deren zijn er echter (nog) geen aanwijzingen voor botulis- me. Medewerkers van het waterschap controleren de wa terkwaliteit elke ochtend. „Dat doen we normaal gespro ken eens in de twee weken, omdat de kreek is aangeduid als zwemwater. Maar vanwege de hitte controleren we nu dagelijks. We hebben nog geen bewijzen gevonden van bo- tulisme. De sterfte heeft hoogstwaarschijnlijk wel met de extreme weersomstandigheden te maken. We houden de zaak nauwlettend in de gaten, maar vooralsnog is er geen reden om een zwemverbod in te stellen", zegt Van de Pas. De provincie is verantwoordelijk voor de zwemkwaliteit van het water in de kreek, maar het waterschap treedt als kwaliteitsbeheerder op. De gemeente Terneuzen zorgt er voor dat de dode dieren uit het water worden gevist." Taakstraf voor rol bij inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 22-jarige man uit Goes voor zijn rol bij een serie woninginbraken veroordeeld tot 200 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke celstraf. De man stond eind 2004 en begin 2005 op de uitkijk bij de inbraken in Goes, Heinkenszand, Kapelle, 's-Gravenpolder en Kloe- tinge, terwijl zijn twee vrienden spullen uit de huizen haalden. Die zijn veroordeeld tot celstraffen tot vijf jaar. wirNadia Berkelder (ODDELBURG - De regels voor I,rossen in Middelburg worden itisoepeld. Ondernemers klaag- jfli de afgelopen jaren over de üenge eisen die de gemeente au het meubilair stelde. De ge rente greep regelmatig in. >gemeente erkent nu dat de re- fa tegenstrijdig zijn. Die tegen- snjdigheid is niet alleen ondui- alijk, maar ook erg lastig voor sdememers. Voor het eerst zijn rjalle regels die gelden voor ter pen in één document vastge- lis de gemeenteraad akkoord raat met de versimpeling van de •egels, moet het straks voor on- iememers duidelijk zijn wat ze nl en niet mogen. Ze krijgen Mvendien meer mogelijkheden jin zich te onderscheiden door lun terras. De afgelopen jaren kwam een lantal ondernemers in aanva ring met de gemeente omdat lun stoelen niet voldeden aan ïtdelijke eisen van welstand', te jaar geleden werd al het aeubilair van café 't Hof in be- «aggenomen. De eigenaar vond 1st de robuuste picknickbanken \uto in brand ÜRJANSLAND - Een personen- jagen is gisterochtend in de Dorpsstraat in Sirjansland uit brand. De eigenaresse wilde at de wagen wegrijden maar dect na het starten van de mo- ibegon de wagen te roken. De :randweer heeft het vuur ge roofd maar kon niet voorkomen iat de wagen aan de voorzijde idemaal uitbrandde. goed pasten bij het karakter van het café, de gemeente vond ze niet passen in de omgeving. Ook café Nationaal, De Huifkar en café De Geere hebben aanvarin gen met de gemeente gehad. De regels worden wel minder streng, maar dat betekent niet dat alles nu mag. Op een terras mag maar één soort meubilair staan. De tafels en stoelen moeten van roestvrij staal, aluminium of na tuurlijke materialen zijn. Ge kleurde stoelen zijn verboden, net als kunststof stoelen die er niet natuurlijk uitzien. Voordat een ondernemer een vergunning krijgt voor een terras, beoor deelt een ambtenaar of het meu bilair past in de omgeving. Als het meubilair afwijkt van de re gels, moeten de welstands- en monumentencommissie alsnog een oordeel geven. Terrasschermen Reclame op tafelkleden, bekle ding van stoelen of parasols is verboden. De stoffen mogen niet te wild bedrukt zijn en de kleur moet zijn afgestemd op het meu bilair. Ondernemers in de bin nenstad moeten voor terras schermen en zonwering een ver gunning aanvragen. Aan de ter rasschermen worden nog wel zeer specifieke eisen gesteld. Op het verzoek van onderne mers om de terrassen wat langer open te mogen houden, reageert de gemeente negatief. In de Vlas- markt, op de Pottenmarkt, het Tympaanplein en Plein 1940 mo gen klanten tot twee uur 's nachts buiten blijven zitten. Al le andere ten-assen moeten om twaalf uur dicht. Dit om geluids overlast voor omwonenden te voorkomen. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Vier schatgravers, allemaal uit Westkapelle en zes jaar oud, vonden gisteren de eerste Schat van Westkapelle. De kist was verstopt in het torentje bij het Polderhuis. Het was de lu dieke opening van de Schatkaart van Walcheren, waaraan diverse musea van Walcheren meedoen. Op een schatkaart staan de bijzon dere plekken van stad of dorp vermeld. Het dijk- en oorlogsmuseum het Polderhuis speelt in op de Walcher- se actie met een 'eigen puzzel- en zoektocht' door het dorp. „Jong en oud kan meedoen aan Westkapelle te voet. De tocht is ruim vier kilometer lang en telkens kom je dichter bij de schat van Westkapel le", zegt Ada van Hoof van het Polderhuis. De Walcherse actie loopt tot ongeveer november. Museumbezoe kers worden niet alleen uitgenodigd voor een puzzel- en zoektocht, ze kunnen ook meedoen aan een onderzoek over de voor hen favorie te schat. Daar staat tegenover dat ze kans maken op een weekendje weg in een 'schat van een accommodatie'. „Een goeie actie van de VW", vindt Van Hoof. „We hebben er wel, nog een keer, een eigen draai aan gegeven. We willen ook weten wat bezoekers de grootste schat van het Polderhuis vinden." foto Lex de Meester %tefanos Maand menu 23'50 Vooraf een frisse koude komkommersoep met Hollandse garnalen en tuinkers. Dan een in kruidenolie gemarineerde T-bone steak met kruidenboter. En als afsluiting een glaasje gevuld met yoghurt-bosvruchtenmousse met een BOBBEJAA QQftian Hond Anna terug bij baas VLISSINGEN - Rinus Willem- stein is herenigd met zijn hond Anna. Hij heeft haar dinsdaga vond opgehaald op een camping in Kamperland. Een Duits echtpaar had de hond meegenomen. Ze hebben zondag bij het politiebureau in Wissen- kerke gemeld dat ze de hond in hun bezit hadden. Volgens het echtpaar liep de hond los in de buurt van de Aagje Deken straat. Op het bureau in Vlissin gen was pas dinsdagavond dui delijk dat er in Wissenkerke een gevonden hond was gemeld. Anna was sinds zaterdag kwijt. Volgens Willemstein had een Duitse familie de hond uit zijn auto gehaald terwijl hij bood schappen aan het doen was. In middels zeggen twee getuigen dat ze de hond zaterdag met po litiemensen door de Schelde- straat hebben zien lopen. Een woordvoerster van de politie zegt te vermoeden dat die getui gen een surveillancehond heb ben aangezien voor Anna. Voor het feit dat Willemstein pas dinsdag hoorde dat zijn hond al die tijd in Kamperland zat, heeft een de woordvoerster geen verklaring. Anna heeft wel wat overgehouden aan haar avontuur. Ze is door de dieren arts behandeld tegen stress. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren drie man nen uit Dordrecht en Delft voor een bedrijfsinbraak in Goes ver oordeeld tot werkstraffen van 160 uur, waarvan de helft voor waardelijk. De verdachten werden op 21 ja nuari op heterdaad betrapt toen ze bezig waren om een kluis uit een bedrijf aan de Verryn Stuartweg te stelen. Getuigen hadden eerder gezien dat er door de dieven een tas (met een laptop) in de vluchtauto was ge zet. De daders, 34 en 35 jaar, bleken afkomstig te zijn uit Dordrecht. De derde verdachte, een 41-jari ge inwoner van Delft, had als schoonmaker in het pand ge werkt. Hij wist de code om bin nen te raken en had ook het alarm uitgeschakeld. De politierechter maakte geen onderscheid tussen het trio. Een vierde verdachte uit Dordrecht moet zich later verantwoorden. zeeuwse almanak Met een opmerking over een Berlijnse hotelkamer kwam een jong Vlissings stel zijn be klag doen bij het reisbureau. Met de locatie van het hotel, de accommodatie zelf en het bed was niets mis. Ook de vooraf geboekte excursies wa ren een groot succes geweest. Nee, de klacht betrof de tv op de kamer. Daarvoor moest na melijk worden betaald. En na betaling bleek dat de tv alleen maar seksfilms uitzond van het hardere soort. Kon het reisbureau een vol gende keer geen kamer met airconditioning regelen? Advertentie Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hunf vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en hetprivéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Goedleven etere reclame dan met haar naam kan de buurtschap liel maken. Goedleven spreekt toorzichzelf. Maar toeristen, lie met het huidige weer toch in Irommen tot diep in het achter end van West-Zeeuws-Vlaande- "nzijn neergestreken, laten lun gezicht er zelden of nooit den. En toeristische fiets- of randclroutes gaan ook om Goedleven heen. Geheel onterecht, leert een be ekje aan de tegen de grens ^schurkende buurtschap. Goedleven ligt in de polders on- lerWaterlandkerkje en IJzendij- feNiet meer dan een straat die uitkomt in het Vlaamse Water- ad-Oudeman, doet een blik op te kaart vermoeden. Maar een ®pel straatje is Goedleven tet Statige populieren aan bei- tezijden maken een laan van groot deel van het gehucht, ide landerijen om de buurt- diapheen prikkelen de zinnen Goedleven heeft als enige voorziening een brievenbus on kent geen parkeerplaat- sen, Een goed startpunt voor oon wandeling (of eventueel oon fietstocht) is café Nooit Gedacht in Waterland-Oude- man. Over de grindweggetjes is makkelijk een mooie wande- hng van een uurtje te maken. Neem dan bij warm weer een drinkbus mee. Leuker is nog om via de door hun kleuren- en geurenpa- let. De gemeente Sluis en Water schap Zeeuws-Vlaanderen heb ben blijkbaar nooit verder geke ken dan de kaart, want een pick nick- of zitbankje ontbreekt in heel Goedleven. De omliggende grindweggetjes zijn vooral be doeld voor boeren, toegangsweg getjes naar akkers en weilan den. Maar ze zijn ook uitermate geschikt voor kuieraars en fiet sers. Juist hier kunnen wielrij ders en wandelaars, mits het geen zaai- of oogsttijd is, ont snappen aan al het andere ver keer, hoewel de paadjes niet ver boden zijn voor auto's. Maar ook langs de grindweggetjes is geen picknickset of rustbank te vinden. Grindweggetjes Gemeente en waterschap lijken wel eens te denken dat Goedle ven al Vlaanderen is, weet M. van Hevele. „Het waterschap komt niet vaak op de grindweg- landbouwweggetjes naar Wa terland-Oudeman, SintJan in Eremo of Sint Margriete te lopen, ook al omdat in al die dorpen vaak een cafeetje te vinden is. Fietsend ben je in een wip door al die plaatsen en liggen grensplaatsen als Watervliet en IJzendijke of Sint Kruis en Eede binnen ieders bereik. Tij dens een langere tocht door het grensgebied is Goedleven goed in te passen. Vlaanderen geeft iets extra's, maar vanaf de grens fietsen of wandelen naar ge huchten met sprekende na men als Stroopuit en Plakke- bord is ook prachtig. Uitzicht vanaf een grindweggetje op tuinen van Goedleven en het kerktorentje van Waterland Oude man. foto Camile Schelstraete getjes, die wij hier 't grin noe men. Het gras en het onkruid op de weggetjes staan nogal eens erg hoog." Van Hevele dreef met haar zuster tot een jaar of der tien terug een winkel in Goedle ven. Het kruidenierszaakje bracht Goedleven eind jaren tachtig kortstondige bekend heid, omdat het werd overval len. Maar meer nieuws heeft de media niet gehaald de afgelopen twintig jaar. Voor Van Hevele en de meeste buurtbewoners hoeft dat ook niet. Het leven is goed in Goedle ven, hoewel niet zo rustig en vre dig als de argeloze passant mag denken op een snikhete dag in juli rond de noen. „Tijdens druk ke periodes in de landbouw pas seren hier nogal wat voertuigen en die machines maken ook op het land nogal wat lawaai. Maar goed, het hoort erbij en je went er natuurlijk ook aan." Van He vele woont al haar hele leven in Goedleven, maar wil niet kwijt hoe lang dat dan al is. Van buurvrouw Denise van Pa rijs mag iedereen weten dat ze 81 is. Zij is geboren in Eede, maar woont al 56 jaar - sinds haar trouwen - in Goedleven. De buurtschap verdient haar naam nog steeds. Dat mensen uit Maastricht, Culemborg en Amsterdam er permanent zijn komen wonen en dat een gezin uit Brussel er veel vrije tijd spen deert, spreekt voor zich. En zegt tegelijkertijd dat mensen die echt zoeken, Goedleven weten te vinden. Vertrouwen Maar Van Parijs geeft toe dat ze het leven vroeger nog iets beter vond dan tegenwoordig. Dat nieuwe bewoners gelijk de poli tie belden toen haar zoon een aantal bomen op het land had laten kappen, bedroefde haar zeer. Als buren praat je toch eerst met elkaar. De inwijkelin gen betuigden weliswaar spijt, maar het vertrouwen is toch een beetje weg. De behulpzaamheid en het vertrouwde van destijds zijn de laatste decennia naar de achtergrond verdwenen. „Vroe ger kwam iedereen helpen als het onkruid moest worden ge wied of de uien van het land moesten. Dat hoeft natuurlijk ook niet meer met alle moderne machines, maar ook het geza menlijk vieren van verjaarda gen en andere sociale contacten zijn daardoor verdwenen. En dat vind ik wel eens jammer ja." Nederlandse toeristen weten Goedleven dan wel niet te vin den, Vlamingen komen al wat vaker langswippen. „Ook al om dat er twee vakantieboerderijen in Waterland-Oudeman zijn. De mensen die daar zitten, maken nog wel eens een wandelingetje over 't grin", zegt Van Hevele. Wielerclubs van over de grens waarderen de grindweggetjes ook. Organisatoren van een toer tocht vroegen Van Parijs of ze op haar grond komend weekein de weer een kraampje mogen neerzetten als verversingspunt. „En natuurlijk mag dat. Met ple zier. Het is toch alleen maar ge zellig als er hier wat leven is en mensen van de omgeving genie ten." René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9