Miljoenenclaim voor acute zorg illegalen PZC Tientallen klachten over invalidenreizen Amsterdam in teken van haute couture Huis voor gedupeerden Bos en Lommer Herzieningsverzoek Deventer moordzaak Overheid moet psychiatrische inrichtingen betalen Geen plek voor homoparen bij Nederlandse dansbond LPF behoudt F van Fortuyn Kamerlid fraudeerde met huurwoning donderdag 27 juli 2006 joorRemkoTanis aFloor Ligtvoet BEN HAAG - GGZ Nederland (geestelijke gezondheidszorg) «at een miljoenenclaim indie- ,(D bij minister Hoogervorst on Volksgezondheid. Het gaat nageld dat psychiatrische in- •ichtingen de laatste jaren heb- vn uitgegeven aan acute zorg iwr illegalen. Bestaat weigert voor de kosten rdi die zorg op te draaien. Onte- lècht, zo oordeelde de Haagse achter gisterochtend. Rotterdamse Bavo IS'O-groep had de overheid worde rechter gesleept. De psy- iiusche zorgverlener weigerde 3> behandeling van 27 illegale atiënten nog langer te betalen. j)e overheid moest als hoofdver- atwoordelijke de rekening op- ken, meende de instelling, inmiddels 2,5 miljoen euro alt eigen zak heeft betaald. De rechtbank steunde de eis van Rotterdamse Bavo w 'oep in het kort geding te- ;en de staat. De behandeling Man steekt kuis van zijn moeder in brand NEEDE - De politie heeft gister- nond een 48-jarige man aange- •ouden die ervan wordt ver kilt dat hij het huis van zijn ü-jarige moeder in Neede in hand heeft gestoken. De vrouw is met zeer ernstige brandwonden per traumaheli- bpternaar het Academisch Zie- hnhuis in Groningen overge- iracht. Dat heeft de politie mee- ;^eeld. Toen de hulpdiensten imveerden, hadden buren de ïtouw uit het brandende huis ge tild. ANP Dronken man zorgt voor ophef op de A58 ROOSENDAAL - Een dronken Mloraobilist uit Roosendaal leeft gistermiddag voor conster- oalie gezorgd bij de wegwerk- laamheden op de A58. èen vrouwelijke politieagent, in burger in de richting Roosendaal de wegwerkzaamhe- ïn passeerde, zag tot haar ver ging dat de man meerdere rood-wittp schildjes omver reed a daarbij beide linkerbanden pn zijn auto zo tergde dat ze tapten. Desondanks reed de stevig slingerend vrder en ondernam hij verschil lede pogingen om zijn voorgan- voorbij te rijden. Oe politieagent schakelde haar 'ollega's in, die de man van de Kg haalden. De ademanalyse het politiebureau gaf een uit- ihg van 890 ug/1, terwijl het gelijke maximum 220 ug/1 be- iraagt. De 44-jarige Roosenda- h heeft zijn rijbewijs moeten en zal zich tegenover Ie rechter voor zijn gedrag moe- en verantwoorden. GPD van deze groep psychisch ern stig zieke illegalen is een pu bliek belang, vonniste rechter H. Hofhuis. De samenleving, maar ook de illegalen zelf, moe ten beschermd zijn tegen de 'acute gevaren als gevolg van een geestelijke stoornis'. De zorg moet daarom door de over heid worden gefinancierd. Deze uitspraak heeft ook gevol gen voor andere instellingen. Volgens de rechter kan namelijk geen enkele inrichting verant woordelijk worden gehouden voor de kosten van acute medi sche zorg aan illegalen. Al hele maal niet, omdat het de over heid zelf is die instellingen ver plicht aan iedereen de meest dringende hulp te verlenen. Ook als ze niet verzekerd en illegaal zijn. land gaat de komende we ken in kaart brengen hoeveel il legale patiënten sinds 2004 acu te zorg hebben ontvangen. Van af dat jaar weigerde de overheid de behandeling voor illegalen te bekostigen. De rekening wordt, dankzij de uitspraak van de Haagse rechtbank, na de zomer naar het ministerie gestuurd. De rechter heeft het ministerie al verplicht binnen een week een half miljoen euro over te ma ken naar de Bavo RNO-groep, als voorschot op de gemaakte kosten. Hoeveel de staat de psy chiatrische klinieken in totaal verschuldigd is, is nog niet be kend. Het bedrag zal zeker in de miljoenen lopen. De opvang van een persoon kost een psychiatrische instelling ge middeld 25.000 euro per maand. De staat bestudeert nog of zij te gen de uitspraak in beroep zal gaan. GPD pagina 4 trauma illegalen onbehandelbaar door Patricia de Zoete DEN HAAG - Homoseksuele dansparen mogen niet meedoen aan de gemengde competitie van de Nederlandse Algemene Danssport Bond (NADB). Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Den Haag gisteren besloten. Het danspaar Leo van Buitenen en Kees Notenboom spande een kort geding aan om de dans bond te dwingen hen toe te la ten tot de gemengde competitie. De rechter vindt dat de dans bond niet discrimineert door pa ren van dezelfde sekse niet toe te laten. De rechtbank houdt er rekening mee dat de krachtver- schillen tussen homo- en hetero paren mogelijk invloed hebben op de prestaties en de jurering en gaf daarom de dansbond ge lijk. Van Buitenen en Notenboom be horen tot de top op toernooien voor ongemengde paren. Ze wil len vanaf komend seizoen (sep tember) deelnemen aan de sterk ere gemengde competitie. Het koppel heeft vorig seizoen een keer een ontheffing gekre gen van de NADB om mee te doen aan een wedstrijd. De dans bond heeft echter aangekondigd deze gedoogconstructie niet meer toe te staan. De Commissie Gelijke Behande ling oordeelde in 2004 dat de NADB discrimineert door onge mengde paren uit te sluiten. De rechtbank is het daar niet mee eens omdat homo's en lesbien nes wel kunnen deelnemen aan wedstrijden, mits ze dat doen met iemand van het andere ge slacht. Verder is er volgens de rechter nog te veel onduidelijkheid over het fysieke voordeel dal een ho modanspaar heeft op een hetero seksueel stel. ANP AMSTERDAM - Modellen voeren hun openingsact uit van de Amsterdam Fashion Week, die gisteravond van start is gegaan. De modeweek is bedoeld om de hoofdstad op de de kaart te zetten als internationale couturestad in het rijtje Parijs, Milaan en tegenwoordig ook Antwerpen. De vakbeurs heeft dit jaar voor het eerst een voor het publiek toegankelijk program ma. Onder de noemer Laundry Days zijn exposities, films en shows te zien. De Am sterdam Fashion Week wordt gehouden in de Westergasfabriek en duurt tot en met maandag. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland SITTARD - Bij de Nederlandse Branchevereniging voor Aange paste Vakanties (NBAV) regent het klachten over reisorganisa tie Holiday Care uit Meerssen. Volgens een woordvoerster van de NBAV spreken klanten van Hobday Care over reizen die in een nachtmerrie eindigen, ge brek aan (gekwalificeerd) perso neel, bussen zonder invalidentoi let, niet-aangepaste kamers in hotels en onvoldoende hulpmid delen. Ook zou de reisbestem- ming vaak niet dezelfde zijn als waarvoor geboekt en betaald is. Holiday Care is in november vo rig jaar failliet verklaard. Het bedrijf maakte een doorstart on der de naam Zorgvakanties BV, maar gebruikt desondanks nog steeds de naam Holiday Care. Eind vorig jaar verbrak de reis organisator uit Meerssen de rela tie met het bedrijf dat de zorg verleende, omdat het niet meer aan de kwaliteitseisen kon vol doen. Sindsdien neemt Holiday Care de verzorging van de passa giers zelf ter hand. In een gisteren verspreide pers verklaring erkent Holiday Care dat er 'soms dingen misgaan'. Wat er dan precies misgaat, laat het bedrijf in midden. Wel laat Holiday Care weten alle klach ten serieus te nemen. Directeur R. Smeets weigerde gisteren per soonlijk te reageren. De meeste klachten spitsen zich toe op een gebrekkige medische begeleiding en zorg. Op het in ternetforum van de Vereniging voor Spierziekten Nederland (VSN) wisselen klanten hun er varingen uit. Zo vertelt Brenda dat haar ouders mee zijn geweest met een door Holiday Care georgani seerde reis naar Oostenrijk. De bus waarin zij zaten, raakte be gin deze maand betrokken bij een ongeval in de buurt van Mü- nchen. De touringcar belandde om onduidelijke redenen tegen de vangrail. Twee van de 25 ge handicapte passagiers raakten daarbij lichtgewond. Volgens Brenda had de bus nooit mogen vertrekken. Op het fox-urn van VSN zegt zij dat de bus te klein was, dat er onvoldoende zit plaatsen waren en dat rolstoe len in het gangpand geplaatst werden. Medewerkster Op de website staat ook een brief van voormalig medewerk ster E. Branten van Holiday Ca re. Zij doet daarin verslag van een reis voor mindervaliden van 23 tot 28 december vorig jaar naar Maastricht. Het vervoer van de 27 deelnemers aan de reis was volgens Branten ver on der maat. Zo ontbrak in de door Holiday Care gehuurde bus een invali dentoilet, werden rolstoelen in het middenpad geplaatst en was er voor de passagiers niets te eten en te drinken. Ook wai-en er volgens haar te weinig begeleiders en onvol doende hulpmiddelen zoals tillif- ten. Verder heeft een aantal patiën ten, onder wie een zwaar spasti sche patiënt en iemand die af hankelijk is van insuline, het een dag zonder medicijnen moe ten stellen. GPD pat |s het etem niet.sc t>dT is <;ewoow l»e vv'J/n door Judith Katstra AMSTERDAM - De eerste gedu peerden van het Bos en Lommer plein hebben gisteren de sleutel gekregen van hun tijdelijke woonruimte aan de President Allendelaan in het Amsterdam se stadsdeel Osdorp. Douwe van Riet, woordvoerder van de Vereniging van Eigena ren, mocht als eei-ste bewoner zijn tijdelijke woning betx-eden. De woningen in Osdorp bevin den zich in het gloednieuwe ap partementencomplex 'Het Basti on', dat nog niet eens is opgele verd. „In dit complex komen veertig woningen beschikbaar voor de bewoners van het Bos en Lommerplein", zei Hester van Buren, directeur van de Al gemene Woningbouw Vereni ging- Van Buren verwacht dat de tij delijke bewoners er zeker zes tot acht maanden kunnen wo nen. Ze betalen geen huur en geen sex-vicekosten voor hun tij delijke onderkomen. „De ge meente staat hiervoor garant", aldus de directeur. De huxxr exclusief de servicekos ten voor deze woningen ligt tus sen de 600 en 700 euro. Volgens een woordvoerder van de Dienst Werk en Inkomen rekent de ge meente op een nettohuur van 800 euro per maand per hxxishou- den. Een simpel rekensommetje leert dan dat Amsterdam bijna 80.000 euro per maand alleen al aan hum- kwijt is. Wie dat geld uiteindelijk gaat betalen, kon de zegsman niet zeggen. „We richten ons eerst op de hulpvei'lening en kijken daarna wel naar de kosten." Ruim Gevolgd door een waar media circus betrad Van Riet rond 12.30 uur zijn woning. „Alles zit erin. Het ziet er goed uit, ruim is het ook", vond hij. ANP Afgerukte arm teruggevonden MONNINCKENDAM - Een vrouw heeft zondag de afge- rxikte arm texmggevonden van de 19-jarige jongen uit Mid- delie. Dat meldde de politie gisteren. De jongen x-aakte 16 juli zijn arm kwijt toen hij zich op het Markermeer op een luchtbed door een speedboot liet voox-tslepen. De vrouw vond het lichaamsdeel in het water langs de Wa- terlandse Zeedijk bij Monnickendam. De politie heeft het lichaamsdeel meegenoxnen en onderzocht. De jongen is in middels uit het ziekenhuis ontslagen. AJNP Deken Gulpen dient zelf ontslag in GULPEN - De omstreden oud-deken J. Haffmans van Gulpen heeft zelf zijn ontslag ingediend. Daarmee voor komt hij een ontslagprocedux-e door de bisschop. Tegen Haffmans loopt een justitieel onderzoek. Volgens een ex-vriendin, met wie hij tien jaar lang een relatie had, zou de deken onder meer fors gegraaid hebben uit een ker kelijke armenkas. ANP Drugs op zeiljacht onderschept ALMERE - De Nationale Recherche heeft 1300 kilogram drugs, hasj en marihuana, onderschept aan booi'd van een zeiljacht dat in de haven van Almere lag. Het jacht is ver moedelijk van de Azoren naar Nederland gevaren. In de jachthaven van Almere is het schip vorige week woensdag onbemand aangetroffen en vervolgens overge bracht naar de Dienst Waterpolitie van het KLPD in Am sterdam. Zoekploegen van de douane en duikex-s van de Amsterdamse brandweer vonden de drugs vei'boi'gen in een ruimte achter de motor van het jacht. Een 43-jax-ige Duitser die gisteren informeerde naar het zeiljacht, is aangehouden. De man is vermoedelijk de schipper van het jacht. GPD Dominee weg om anti-homopreek REITSUM - Dominee D. Lichti, die in opspraak raakte door vanaf de kansel homoseksualiteit te vex'oordelen, ver trekt als predikant van de hervormd-gerefoirneerde fede ratieve gemeente in het Friese Reitsum. Lichti werkte daar sinds september vorig jaar. De preek was volgens kerkenraadsvoorzitter W. Zoodsma 'slechts de druppel die de emmer deed overlopen'. GPD Minder ergernis over hondenpoep ENSCHEDE - Hondenpoep op straat blijft ex'gex-nis num mer één, maar mensen storen zich er aanzienlijk minder aan. Dat bleek gisteren uit de Gemeentelijke Belevingsmo nitor 2006 van Newcom Researh Consxxltancy. Het on derzoeksbureau onder-vroeg 1684 mensen over hun ex'ger- nissen in hun woonplaats. Van de onder-vraagden ergert 28 procent zich aan honden poep, vorig jaar was dat nog 41 procent. Ook aan asociaal gedrag in het verkeer, ergerais nximmer twee, stoort men zich minder. Dit percentage daalde van 32 vorig jaar, naar 27 nu. De rest van de top vijf heeft ook lagere percen tages dan vorig jaar. Op nummer drie staan problemen met parkeren in de woonwijk (25 procent), gevolgd door pi-oblemen met par keren in het centrum (24 procent). Ergernis nummer vijf is de verkeersdrukte (23 procent). ANP De eerste gedupeerden van het Bos en Lommerplein betrokken gis teren hun tijdelijke onderkomen in het Amsterdamse stadsdeel Os dorp. foto Olaf Kraak/ ANP door Rob Hirdes DEVENTER - In een poging de procesgang in de Deventer moord weer vlot te trekken, heeft advocaat Geert-Jan Knoops gisteren een herzienings verzoek bij de Hoge Raad inge diend. Hij doet tevens een beroep op minister Donner van Justitie om zijn cliënt Ernest Louwes in af wachting van de uitkomst van het herzieningsverzoek, tijdelijk op vrije voeten te stellen. Het verzoek van Knoops is geba seerd op het van Louwes gevon den DNA op de blouse van de in 1999 vermoorde weduwe Witten berg. Hij werd voor die moord in een slepende procesgang tot twaalf jaar veroordeeld. Uit zelf verzamelde informatie concludeert de raadsman van Louwes dat er andere verklarin gen zijn voor de gevonden DNA-sporen. Die zouden Lou wes vrijpleiten. Knoops denkt hierbij aan een zakelijk contact met de weduwe. Bovendien ver wijst hij naar een onderzoek van het Brits forensisch onder zoeksinstituut FSS. Dat ver klaart dat de sporen van Lou wes niet per se dadersporen hoe ven te zijn. Het gerechtshof in Den Bosch was destijds een an dere mening toegedaan. Dat was nadat de Hoge Raad een eer der ingediend herzieningsver zoek had ingewilligd en de zaak DEN HAAG - De Lijst Pim For tuyn (LPF) gaat de komende Tweede- Kamerverkiezingen in onder de naam Fortuyn. Dat ver wacht partijvoorzitter Bert Snel. De leden buigen zich momenteel in een enquête over een nieuwe naam, die het negatieve imago van de LPF moet doen vergeten. „Inmiddels is 40 procent van de formulieren binnen. De trend is 'Fortuyn' en ik denk niet dat dat nog verandert", aldus Snel, die vindt dat het merk LPF dood is. Op 15 augustus moet de nieuwe naam definitief bekend zijn. Rond die tijd moet ook meer dui delijk worden over de nieuwe lijsttrekker. GPD terug verwees naar het hof in Den Bosch. Dat veroordeelde Louwes opnieuw tot twaalf jaar, nadat het gerechtshof in Arnhem dat ook al had gedaan. Uit het heroriënterend vooron derzoek, het afgelopen half jaar uitgevoerd onder de vlag van het Openbaar Ministerie, bleek de blouse van de weduwe nog meer DNA van Louwes te bevat ten. Ook kwam een nog niet ont dekt tweede bloedspatje aan het licht. In afwachting van wat de Hoge Raad beslist, vraagt Knoops Donner de gevangenne ming van zijn cliënt zo lang te schorsen. Of hem in elk geval elekti'onisch huisarrest op te leg gen. Een eerder verzoek van Louwes' dochter Sabine wees de bewindsman erxkele maanden ge leden van de hand. GPD DEN HAAG - Het zelfstandig Kamerlid Gonny van Ouden- allen heeft begin jaren '90 frau de gepleegd door een sociale huurwoning in Amsterdam ille gaal onder te verhuren. Dat blijkt uit een huurcontract, dat is gepubliceerd in weekblad HP De Tijd. In het doexxment staat dat Van Oudenallen in 1993 en 1994 maandelijks 825 gulden huur in casseerde voor een appartement van 45 vierkante meter. Het is niet toegestaan om sociale huur woningen onder te verhuren. De worxing op Lijnbaansgracht nummer 41 (eerste etage) werd bewoond door Cecilia Tabak, te genwoordig eindredacteur bij HP. Tabak bewaarde het docu ment en vex*telt nu over de frau depraktijk van het door de LPF afgewezen Kamerlid. „Zelf betaalde Gonny hooguit 300 gul den aan de woningbouwvereni ging", aldus de eindredacteur. Navraag leerde HP De Tijd dat de Stichting Woonmaatschappij Amsterdam de woning anno 2006, ruim een decennium na de fraudepraktijk, voor 213,39 eu ro (470 gulden) verhuurt. „Toen ik Gonny vroeg waarom ik ei- gerxlijk zoveel meer moest beta len, antwoordde ze: 'Omdat ik een belastingschuld heb'." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3