Braakmankreek steeds ondieper PZC PZC Kerkhof wordt kerktuin in Hengstdijk Eenden in Otheense Kreek sterven Buurman bouwval ziet niets in oplossing leilclub Vremdijck protesteert 11 Boek van Maatje (94) in de bibliotheek .wSheila van Doorsselaer OOOSTERZANDE - De me tres van de hoogbejaarde jlaatje Francke-Davidse zijn ianaf augustus door iedereen te >zen, De Zeeuwse Bibliotheek nat het debuut van de 94-ja- 0 bewoonster van woonzorg- ctntrum Antonius in Klooster- niide, opnemen in de leencollec- ;r-nCke-Davidse schreef haar ;omoires eerst op papier. Dat le- ■oorPaul Begijn donderdag 27 juli 2006 verde een dik pak op. Vervol gens nam ze voor het eerst van haar leven plaats achter een computer en tikte letter voor let ter haar levensverhaal over, ge holpen door vrijwilliger Jo Col- let. Van september 2005 tot afge lopen mei zat ze elke maandag middag in het internetcafé van Antonius en werkte ze aan haar boek: '94 jaar trugkieke'. In het boek haalt ze onder meer herin neringen op aan haar kinder tijd. De activiteitenbegeleiding van Antonius vond de prestatie van Francke-Davidse zo bijzonder dat ze besloot van de memoires een boekje te laten drukken en dat tijdens een signeersessie ca deau te doen aan alle bewoners van Antonius. „Het boek is ge drukt en gesponsord door druk kerij Bareman in Terneuzen en het is gewoon ontzettend mooi geworden", zegt L. de Bruijn, ac tiviteitenbegeleidster van Anto nius. Het boekje telt ongeveer 26 pagina's en een foto van een jonge, mooie Maatje, in sepia ge kiekt, sièrt de kaft. Ze loopt op dat moment door de Lange Delft in Middelburg (haar voor malige woonplaats) waar ze de wandelwagen duwt met daarin een kind van haar baas. Het resultaat is echter zo fraai geworden dat Antonius het jam mer zou vinden dat alleen de be woners van het woonzorg centrum de memoires van Maatje zouden kunnen lezen. Hiervoor is nu een ideale op lossing gevonden. Het boekje, in een oplage van honderdvijftig stuks gedrukt, is niet te koop, maar wel te leen bij de biblio theken in Zeeland. De Bruijn: „De Zeeuwse Bibliotheek neemt vier exemplaren over, één voor de wetenschappelijke afdeling en drie voor de uitleen. Iedereen kan Maatjes boek dus lezen!" Mochten er na de signeersessie boekjes over zijn, dan worden die aangeboden aan de biblio theken in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, zodat er zeker genoeg exemplaren zijn voor de uitleen. De Bruijn hoopt dat meer bewoners van het zorgcentrum het voorbeeld van Maatje vol gen. HOEK - „Moet hier nog zand lijn?", staat er op een spandoek isn de jonge zeilers die deze iteek deelnemen aan de jaarlijk- zeil week van Vremdijck in de Braakinankreek. De zeilers wil- icn daarmee de aandacht vesti- iinop de dichtslibbende Braak- ynkreek bij Hoek. iieds de privatisering van de •raakmankreek zo'n twintig aar geleden is er weinig meer ai onderhoud gedaan op de Het idee voor de pro- isiactie kwam een paar dagen iDor de jaarlijkse zeilweek, ge- nganiseerd door zeilvereniging Vremdijck. De deelnemende kinderen aan de zeiltocht maak- vooraf al grappen over de it van de kreek. Zo spraken ie kinderen niet over een siltocht maar over een loptocht. Grote delen van de •reek zijn namelijk zo ondiep iitje er gemakkelijk honderden -eters te voet over kunt afleg- ;en. Voor het bestuur van de •eilclub reden genoeg om over 1 tot actie. „We kampen al jaren met het probleem van ren dichtslibbende kreek. Het pbleem moet na jaren eens er- iend worden", aldus Suzan Ver guien, organisator van de zeil- «eek. iamen met de provincie, Rijks- vaterstaat en verschillende wa- ffiportveremgingen benadruk ten zij het belang van Zeeland i!s waterland. Vooral de Braak- -snkreek is voor de zeilclub Expositie in kerk Heinkenszand over de doop HEINKENSZAND - In de pro- '.eslantse kerk in Heinkenszand is lol cn met 5 augustus de doop a de doopjurken onderwerp san een expositie. Haast informatie over de doop ai dooprituelen, omvat de ten toonstelling doopjurken, mét km geschiedenis, bijeenge- iracht door gemeenteleden. De achiedenis van de doop begint kj Johannes de Doper, die be ddingen in de Jordaan onder sater dompelde ter bevestiging unnun band met Jezus. Ook Je ins zelf liet zich door zijn neef Johannes dopen. De kinderdoop kwam pas veel te' in zwang, maar de witte ft bleef. Bezorgklachten: Ö800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 Email: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) 8audeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl een belangrijk water voor begin ners. Vermeulen: „De Braak mankreek is één van de mooiste wateren in Zeeuws-Vlaanderen. Op zulke wateren moeten we trots zijn en die dienen goed be heerd te worden." Het grootste obstakel in de kreek vormt het kunstmatige ei land richting de fabrieken van Dow. „Hier lag jaren geleden een schitterend eiland waar veel vogelsoorten op broedden. Het eiland werd vastgehouden door zogenaamde houten balken. Die zijn in de loop der jaren wegge rot, waardoor het grootste ge deelte van het eiland in het wa ter is gespoeld. Daardoor lopen onze boten sneller vast en heb ben ze ook vaker te maken met schade", aldus Steven Crem- mers van zeilclub Vremdijck. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de verschillende instan ties die betrokken zijn bij het wel en wee van de Braakman eens rond de tafel gaan zitten voor een oplossing. Meer ruimte In het najaar gooit de Dienst Landelijk Gebied (DLG) twaalf hectare van het noordelijke Braakmanbos tegen de vlakte om kreekuitlopers meer ruimte te geven. Volgens Cremmers is dat het ideale moment om ook meteen de kreek uit te bagge ren. Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen, die verantwoorde lijk is voor de waterkwaliteit van de Braakmankreek, liet we ten geen reden te zien om de kreek uit te baggeren. „Onze taak is om het waterpeil in de gaten te houden. Ook het afwate ren met het Belgische achter land heeft een hoge prioriteit. Op die punten zien wij geen re den om over te gaan tot bagger- werkzaamheden", aldus een woordvoerder van het water schap. De actie van gisteren was voor namelijk bedoeld om het pro bleem onder de aandacht te brengen. De familie Verpalen, uitbater van het vakantie-ei land, gaf aan niet op de hoogte te zijn van de actie en van de problemen van een dichtslibben de kreek. Zij wilde daarom geen commentaar geven op de kwes- De kleurige uitbundigheid van het Hengstdijkse kerkhof is het werk van overbuurman Bert Ankersmit. door Jeanette Vergouwen HENGSTDIJK - Het kerkhof is voor ve len de plaats waar dierbaren eeuwig rus ten. Het is ook de plek waar rouwenden gevoelens de vrije loop laten. De grafzer ken roepen droefheid op en vele kerkho ven stralen een trieste grijsheid uit. Niet het kerkhof van Hengstdijk, daar zorgen vele bloemen voor een ongeken de uitbundigheid. De man die van het kerkhof een echte kerktuin maakte, is Bert Ankersmit. Een paar jaar geleden kocht hij een huis tegenover de Catharinakerk in Hengstdijk en legde er omheen een inte ressante tuin aan. Hij wilde graag iets doen aan de grijs heid van het kerkhof. In één dag tijd bracht hij er verandering in. Hij plantte tussen de graven en langs de zijkanten van het kerkhof vele, vele plantjes en bloeiende struiken. „Ik heb een vervelende ziekte en om daartegen te vechten moest ik van mijn therapeut twee grote uitdagingen aanne men. Voor mij werd het de aanplant van dit kerkhof en het schrijven van een boek. De natuur is al jaren mijn hob by en een leeg kerkhof is onpersoonlijk. Het kan anders en daar kunnen we met zijn allen iets aan doen." Ankersmit maakte langs de zijkant een speciale border. Hij zette er lege boom stronken neer en plantte daar allerlei plantjes in. Ook deed hij wonderen met klimrozen, die van uit alle hoeken en gaten hun bloemen eigenwijs laten stralen en die langs bomen en schuttingen slingeren. Bij de graven van kinderen is de beplan ting anders, minder hoog, subtiel van kleur met talloze kleine bloemetjes. De tuin heeft een rijk kleurenpalet van teer wit tot diep rood en allerlei tinten daar tussen. Er is duidelijk gelet op kleuren combinaties, volumes en de hoogte van de planten. Het onderhoud neemt Ankersmit ook voor zijn rekening. Deze zomer is ex treem en de planten vergen veel zorg en af en toe een beetje extra water. „Als de mensen hier rondwandelen zit ten ze midden in de kleuren en dat geeft nieuwe energie. In het oude deel van het kerkhof, achter de kerk, liggen heel veel grijze graven, van arduinsteen. Dat kwam triest over, maar nu leeft dit deel weer en de gemeente heeft drie banken geschonken en hier neergezet. Zo kun nen de mensen rustig zitten tussen al die kleuren en een moment van bezin ning inlassen. Het is nu een kerktuin vol kleur en leven, gewoon een mooie plek om naartoe te komen." Er komen ook veel mensen kijken en Ankersmit, die regelmatig wat plant of snoeit, vindt het heerlijk om de bezoekers te vertellen over de natuur en geeft hun ad viezen over aanplant. foto Wim Kooyman „Ik hoop op een kettingreactie. Ook an dere mensen zullen rond de graven van hun overleden familieleden bloemen planten. Zo is deze kerktuin, een plek van het verleden, nu een plaats gewor den om na te denken over de natuur en het leven." Ankersmit is geboren in De venter en maakte reisgidsen, was gra fisch ontwerper en werkte bij de kinder bescherming. Zes jaar baatte hij een hotel uit in Bel gië en daarna kwam hij naar Hengst dijk. „Een dag nadat we het huis hier gekocht hadden, overleed mijn partner. De twee uitdagingen helpen me om het een en ander te verwerken." Ankersmit kijkt bewonderend naar een grote, uit de kluiten gewassen distel. „Wat een prachtbloem is dit toch. Als hij uitgebloeid is wil ik deze winter in de droge holle zaaddozen waxinelicht jes zetten. Ik word hier altijd rustig. Ik vind het ook fijn dat er nu al mensen zijn die komen vragen welke planten ze het beste kunnen zetten bij bepaalde graven. De kettingreactie is dus in gang gezet." door Raymond de Frel TERNEUZEN - In de Otheense Kreek in Terneuzen hebben de voorbije twee dagen elf eenden het loodje gelegd. Volgens woordvoerders D. Thinners van de gemeente Terneuzen en M. van de Pas van waterschap Zeeuws-Vlaanderen zijn er ech ter (nog) geen aanwijzingen voor botulisme. Medewerkers van het water schap controleren de waterkwa liteit elke ochtend. „Dat doen we normaal gesproken eens in de twee weken, omdat de kreek is aangeduid als zwemwater. Maar vanwege de hitte controle ren we nu dagelijks. We hebben nog geen bewijzen gevonden van botulisme. De sterfte heeft hoogstwaarschijnlijk wel met de extreme weersomstandighe den te maken. We houden de zaak nauwlettend in de gaten, maar vooralsnog is er geen re den om de provincie Zeeland te adviseren een zwemverbod in te stellen", zegt Van de Pas. De provincie is verantwoordelijk voor de zwemkwaliteit van het water in de kreek, maar het wa terschap treedt als kwaliteitsbe heerder op. De gemeente Terneuzen zorgt er voor dat de dode dieren uit het water worden gevist. Met name in het jachthaventje zijn giste ren en eergisteren veel eenden gevonden. Tijdens een rondje langs het haventje werden gister ochtend vijf vogels geteld, die tergend langzaam het kopje defi nitief lieten hangen. Gissen Timmers: „En eergisteren heb ben we zes dode eenden en een vis uit het water gehaald. Over de oorzaak blijft het vooralsnog gissen. De warmte, zuurstofarm water...het kan allemaal. Er is nog geen officieel zwemverbod ingesteld, maar wij vinden het niet raadzaam om er te zwem men. Zwemmers en hondenbezit ters kunnen maar beter voor zichtig zijn." Overdekte speeltuin vaak onveilig SLUIS - Onderzoekers van het ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer) bezochten dertig van de honderd overdekte speel plaatsen die Nederland nu telt. In Zeeland bezocht de in spectie Toversluis in Sluis. De onderzoekers zeggen niet welke gebreken bij welke speeltuinen werden aangetrof fen. In totaal werden er 276 tekortkomingen aangetrof fen. Achttien speeltuinen hebben nog nooit een ontrui mingsoefening gedaan, negen speeltuinen beschikken niet over een ontruimingsplan dat door de brandweer is goedgekeurd, acht speeltuinen hadden vluchtdeuren die moeilijk opengingen of op slot zaten. „Er zijn altijd wel wat kleine dingen die je moet verbeteren, dus dat zal bij ons ook het geval zijn geweest", zegt Pieter Petrignani van speeltuin Toversluis. „Op grote lijnen was alles ok. Wij vragen zelfs altijd al van tevoren om advies. Als we de hal opnieuw inrichten, vragen we altijd of de brand weer even komt kijken of de brandblussers op de juiste plek hangen enzo." Uit het onderzoek blijkt verder dat twaalf gemeenten geen periodieke controles uitvoeren, terwijl dat volgens de wet wel moet gebeuren. Auto in brand SIRJANSLAND - Een personenwagen is gisterochtend in de Dorpsstraat in Sirjansland uitgebrand. De eigenaresse wilde met de wagen wegrijden maar direct na het starten van de motor begon de wagen te roken. De brandweer heeft het vuur gedoofd maar kon niet voorkomen dat de wagen aan de voorzijde helemaal uitbrandde. Werkstraffen voor trio inbrekers MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren drie mannen uit Dordrecht en Delft voor een bedrijfsinbraak in Goes veroordeeld tot werk straffen van 160 uur, waarvan de helft voorwaardelijk. De vei'dachten werden op 21 januari op heterdaad be trapt toen ze bezig waren om een kluis uit een bedrijf aan de Verrijn Stuartweg te stelen. Getuigen hadden eerder gezien dat er door de dieven een tas (met een laptop) in de vluchtauto was gezet. De daders, 34 en 35 jaar, bleken af komstig te zijn uit Dordrecht. De derde verdachte, een 41-jarige inwoner van Delft, had als schoonmaker in het pand gewerkt. Hij wist de code om binnen te geraken en hij had ook het alarm uitgeschakeld. Een vierde man uit Dordrecht moet zich later dit jaar nog verantwoorden. Fietsster gewond in Cadzand CADZAND - Een 68-jarige vrouw uit Delft is gisteren om streeks half drie in de middag gewond geraakt in Cad zand. De vrouw fietste op de Boulevard De Wielingen toen ze met haar fiets verstrikt raakte in het achterwiel van de fiets haar echtgenoot. Ze liep letsel op aan haar ge zicht. Vermoedelijk heeft zij breuken in oogkas en kaak. De vrouw is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Brandstoftankje gestolen WEMELDINGE - Van een terrein aan aan de Choorhoek-, seweg in Wemeldinge is een rood brandstoftankje van een motorboot gestolen. De diefstal moet tussen maandag en gistermorgen zijn gepleegd. Een doodzieke eend in de Otheense Kreek, waar in twee dagen tijd al elf dode eenden geteld werden. Naar de oorzaak is het gissen. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht HULST - George Herrewegh uit Hulst gelooft er geen snars van dat er schot zit in de sloop van het afgebrande pand aan de Zou- testraat 75 in Hulst. Herrewegh is de buurman eu heeft de ge meente al herhaaldelijk ge vraagd iets te doen aan de over last. „De gemeente heeft ons al zo veel beloofd, maar er is nog steeds niets gebeurd. Ze kan dat pand gemakkelijk op laten rui men. Als de eigenaar geen geld heeft om dat te betalen, moet de gemeente zelf opdraaien voor de kosten, maar dat wil ze niet. Ter wijl ze wel geld uitgeeft aan bij voorbeeld het bezoekersmanage- ment, waar Hulstenaren niets aan hebben." Wethouder Paul Weemaes ver telde eerder deze week dat de ger meente Hulst van plan is de eige naar van de bouwval in augus tus aan te schrijven met het na drukkelijke verzoek het pand te slopen. De zaak is weliswaar nog steeds in behandeling bij de verzeke raar van de eigenaar, maar de gemeente gaat ervan uit dat de verzekeraar niet tot uitkering zal overgaan. Een vuurzee legde het pand eind 2004 grotendeels in de as. Volgens de politie had de brand een technische oox'zaak. De elek trische bedrading in de woning zou te dun zijn geweest, waar door vermoedelijk oververhit ting is ontstaan. Volgens Herrewegh hield de ei genaar van het huis zich op de zolder bezig met de teelt van hennep. Burgemeester J.F. Mul der zei eerder dat hij dat noch kon bevestigen noch ontkennen. De gemoederen van omwonen den zijn inmiddels aardig ver hit. Omwonenden klagen over de rotzooi en over ongediex'te. Van het pand bleef na de brand enkel een puinhoop over. Die ligt er nu al anderhalf jaar. Stikken De gemeente Hulst heeft al een paar gesprekken gevoerd met de omwonenden. „Maar het komt er gewoon op neer dat ze ons la ten stikken", zegt Herrewegh. Eerder kondigde hij aan juiidi- sche stappen te ondernemen te gen de gemeente. Na raadpleging van een advo caat zegt hij daar nu van af te. zien. „Dan kost het mij geld en daar heb ik geen zin in. Het- stooi-t mij enorm dat de gemeen- te Hulst zo met de inwoners om- gaat. Deze bouwval noem ik het grootste schandaal van de ge-'1 meente Hulst." Herrewegh zegt niet tevreden te zijn met de oplossing die Wee-- maes aandroeg. Het leek de wet houder een goed idee de bouw val af te zetten met dranghek ken. Heirewegh: „Dat is rijke lijk laat. Iedereen kan het pand I betreden. Bovendien belemme ren dranghekken het uitzicht van buren die met hun auto weg-'-; lijden. Dat pand moet afgebro- ken worden." De gemeente Hulst schxijft de ei- - genaar dan wel aan, de gemeen- te heeft echter geen enkel! dwangmiddel. De eigenaar kan niet door de gemeente worden gedwongen zijn pand af te bre- ken. Weemaes hoopt daai'om dat de eigenaar het pand ver koopt. De nieuwe eigenaar krijgt dan medewerking van de- gemeente om de bouwval af te breken en iets nieuws te bou- agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; - Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid, bieden; De Halte, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten; - 14.30 uur: Zangkoor; CADZAND-BAD Evenemententer- rein, 16.30 en 20.00 uur: Circus Moskou; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar- ten, gymnastiek; HULST - Reynaertcollege aan de Gil- denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor- ten voor (ex-)hartpatiénten; De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljar- De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Hand- werkclub De Vlijtige Liesjes; 14.00 uur: Zangclub; 19.00 uur: Soos en koersbal; Multifunctionele Ruimte Korenmarkt. - 14.00 uur: Sjoelen. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur. Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00" uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, s 14.00 uur: Biljarten en bingo; TERNEUZEN - De Hoeve, 20.00 uur:Kaarten; De Veste. 13.30 uur: Canasta, biljarten, handwerken; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; ZAAMSLAG - Camping 't Hellegat, 12.00 uur: Tentenkamp Terell's Texas Rangers Regiment speelt de Amerikaan se Burgeroorlog na;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35