Sluis gaat verder met casino Goedleven tussen de akkervelden Burgemeester geeft opnieuw tijdelijke vergunning voor speelautomaten Jasmijn mag lekker een jaar gratis zwemmen Bewoners Coensdike winnen barbecue-feestje EfSfe's Maand menu 23,50 editie Zeeuws-Vlaanderen jnor Raymond de Frel SLUIS - De gemeente Sluis slaat ook de komende twee jaar loe dat er in hotel-restaurant De Dikke van Dale in Sluis een «peelautomatenhal wordt geëx ploiteerd. J. Sala heeft ex ploitant JVH Gaming uit Til burg een nieuwe, tijdelijke ver dunning gegeven voor het run- ra van het zogenoemde Jack's Casino, een elektronische va riant op het traditionele casino. JVH werkt in opdracht van Casi no Sluis nv, waarin de Franse Partouche Groupe, Belgische Verdonck Groep en Roozen Pro jectontwikkeling zijn vertegen woordigd. Zij willen de monopo liepositie van Holland Casino in Nederland doorbreken, zodat op termijn in Sluis een volwaar dig casino kan worden geopend. In afwachting van nieuwe ont wikkelingen stemde de gemeen teraad van Sluis twee jaar gele den in met een voorstel om maxi maal twee jaar 160 speelautoma- - waarvan 84 kansspelauto maten - in het hotel toe te staan. verzoek van Casino Sluis tot de vestiging van een volwaar dig casino werd door de ministe ries van Justitie en Economi sche Zaken afgewezen. In af- 'achting van gerechtelijke uit spraken over kansspelzaken wacht Casino Sluis met het on dernemen van nieuwe pogingen. De Sluise burgemeester meldt in toelichting op de nieuwe ver gunning dat er hoop is. „Uit een uitspraak van de rechtbank in Breda van 2 december 2005 blijkt dat niet alle rechters het Nederlandse kansspelmonopo lie houdbaar achten. In het ver lengde van deze procedure is de Europese Commissie in april een inbreukprocedure tegen Ne derland gestart. Deze procedure kan uiteindelijk eindigen voor het Europese Hof, waardoor het gokmonopolie van de Neder landse staat op losse schroeven kan komen te staan", aldus Sa- la. Bovendien stuiten de plannen van minister Donner om Hol land Casino via internet ruim baan te geven op verzet in Brus sel, weet Sala. „De Europese Commissie vindt dat het uitslui ten van particuliere gokexploi- tanten op internet in strijd is met het vrije verkeer van dien sten. Beide zaken kunnen voor Donner aanleiding zijn om het nationaal beleid in overeenstem ming te brengen met wat Euro pees is toegestaan. Het is nog af wachten of hij dit ook zo ziet, of zal insteken op een nieuwe uit spraak van het Europese Hof", aldus Sala. Afwachtend op die ontwikkelin gen heeft Sala de tijdelijke ver gunning van Jack's Casino met twee jaar verlengd. Ook tijdens een evaluatie op het gebied van gokverslaving en openbare orde en veiligheid zijn geen veront rustende zaken aan het licht ge komen. Sala: „Het aantal gok verslaafden uit de gemeente Sluis dat door Emergis wordt be handeld, is relatief klein. En jon geren in West-Zeeuws-Vlaande ren worden in het kader van het project Alcohol- en Drugspre ventie al in een vroeg stadium gewezen op de gevaren van gok ken. Dat heeft er mede voor ge zorgd dat het aantal gokverslaaf den in Sluis laag is. De openba re orde is tot nu toe nog niet één keer verstoord." KLOOSTERZANDE - Ze had het al zo warm en toen ze ook nog eens werd overvallen door de Hulster wethouder T. Maas en de bad meester, had ze helemaal rode konen. Jasmijn Kint (13) uit Hengst dijk was gistermiddag de 25.000e bezoeker van zwembad De Honte in Kloosterzande. Jasmijn ontving een zwemabonnement voor het volgend seizoen en ze kan zich neervlijen op het kleurige badlaken dat ze ook cadeau kreeg. Of het bosje bloemen het heeft uitgehou den tot de vaas thuis, is niet bekend. „Ik kom hier altijd zwemmen, want ik vind het hier altijd heel gezellig", zegt Jasmijn, die wel tien minuutjes fietsen over heeft voor een verfrissende duik. „Ik heb nu ook een abonnement, maar dat hebben mijn ouders betaald. Mijn broertje en een vriendje waren wel jaloers dat juist ik de 25.000e be zoeker ben." Volgens badmeester G. Boogaart was Jasmijn die dag de 247e bezoekster. Het bezoekersaantal liep nog op tot rond de 450. Volgens Boogaart valt dat een beetje tegen. „Ondanks de warm te is het niet zo druk nu. Veel gezinnen zijn naar het strand gegaan of zijn gewoon op vakantie." Wel heeft de aanhoudende warmte ge zorgd voor een vroege bezoekersmijlpaal, zoals dat bij elk zwembad in de streek het geval is. Vorig jaar verwelkomde De Honte de 25.000e bezoeker pas op 18 augustus. foto Wim Kooyman Halfjaar cel voor dealen van cocaïne MIDDELBURG - Een veelple ger uit Terneuzen is gisteren in Middelburg voor de handel in cocaïne veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De 46-jarige man geniet een kwalijke reputatie op het gebied van opium- en geweldsdelicten. Politierechter J. Hopmans gaf raadsman E. Smit, die verdach te bijstond, wel gelijk dat het on derzoek van de politie veel beter had gekund. Desondanks achtte de politierechter bewezen dat de Terneuzenaar van begin april tot 9 juni harddrugs had ver kocht aan junks. Tijdens obser vaties van de politie op 9 juni kwamen er tien verslaafden uit de Terneuzense drugsscene bij hem aan de deur, nadat eerder op 19 mei ook drugsklanten wer den gesignaleerd. De verdachte, die zelf verslaafd is aan de coke, ontkende te heb ben gedeald. Hij kon er echter niet onderuit dat er bij de huis zoeking op 9 juni bolletjes van ongeveer vier gram cocaïne wer den aangetroffen. De man zei in zijn woning in de binnenstad sa men met zijn lotgenoten hard drugs te gebruiken. Officier van justitie G. Oosterveld eiste acht maanden cel, omdat verdachte in herhaling blijft vallen. van onze regioredactie AARDENBURG - Een barbecue in country en western-stijl, dat was wat de verzorgenden van Coensdike in Aardenburg voor hun bewoners wensten. Alle zorginstellingen die onder de CZ zorgverzekeraar vallen werden in maart aangeschreven met het verzoek mee te doen aan een prijsvraag. De medewerkers van de zorgin stellingen werd gevraagd naar suggesties voor 'verwenzorg', manieren om de cliënten van de instellingen eens een fijn mo ment of een fijne dag te bezor gen. Een jury beoordeelde de in zendingen. De inzending van de medewerkers van Coensdike viel in de prijzen: op kosten van CZ mogen de bewoners nu lek ker barbecueën. De feestdag, morgen, begint al om tien uur bij de koffie met iets lekkers- Rond de middag gaat dan de barbecue aan. Alles zal in het teken van het Wilde Westen staan. Bij even tueel minder goed weer gaat het feest gewoon door. „Dan bak ken we buiten en eten onze be woners binnen, er is overal aan gedacht." zeeuwse almanak Met een opmerking over een Berlijnse hotelkamer kwam een jong Vlissings stel zijn be klag doen bij het reisbureau. Met de locatie van het hotel, de accommodatie zelf en het bed was niets mis. Ook de vooraf geboekte excursies wa ren een groot succes geweest. Nee, de klacht betrof de tv op de kamer. Daarvoor moest na melijk worden betaald. En na betaling bleek dat de tv alleen maar seksfilms uitzond van het hardere soort. Kon het reisbureau een vol gende keer geen kamer met airconditioning regelen? Sedactie: 0113-315649 „VrtV.pZC.nl :.m3il:redactie<® pzc.nl =ostbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: I voord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7-euws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. SCHARENDIJKE - Beachboom is bijna uitverkocht. Alle 3100 kaarten die in de voorverkoop beschikbaar waren zijn inmiddels weg. De laatste vierhonderd kaarten worden aanstaande zater dag vanaf half vijf verkocht aan de kassa van het dan- ce-event op het strand bij Perry's aan de voet van de Brou- wersdam. Thema is Beachboom brings you heaven met op tredens van onder meer dj Dean, Lacroix (Now en Wow, Impuls en Dancevalley), Miss Nartarcia (resident Night- town en bekend van onder meer Dancevalley) en dj Juani- to (Ibiza en resident van Beachboom). Geen groenbak meer in flats MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stopt met het inzamelen van groente-, fruit-, en tuinafval in flats. De belangrijkste reden is dat het de gemeente veel geld kost om de groencontainers apart te legen. Ook op industrieter rein Arnestein stopt de gemeente met het apart ophalen van groenafval. Bij een aantal flats wordt al een tijdje geen gft-afval meer ingezameld. Daar wordt gebruik gemaakt van een onder gronds systeem. Binnenkort begint een proef met ondergrondse afvalcon tainers in de binnenstad. Half jaar cel voor bezit coke MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 39-jarige man uit Vlissingen voor bezit van een kleine honderd gram cocaïne een half jaar cel opgelegd. Bij de Vlissinger werd begin april bij een huiszoeking in zijn schuurtje de harddrugs aangetroffen. Volgens de man was de voorraad nog afkomstig van een oude drugs- transactie. De Vlissinger is een bekende van Justitie. Zo werd de man in 2002 nog veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor de invoer van harddrugs. Taakstraf voor rol bij inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 22-jarige man uit Goes voor zijn rol bij een serie woninginbraken veroordeeld tot tweehonderd uur dienst verlening en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Goesenaar stond eind 2004 en begin 2005 bij de inbra ken in Goes, in Heinkenszand, Kapelle, 's-Gravenpolder en Kloetinge op de uitkijk. Terwijl hij de omgeving in de gaten hield, haalden zijn twee kompanen waardevolle spullen uit de woningen. Zijn metgezellen zijn eerder door de rechtbank veroor deeld tot gevangenisstraffen tot vijf jaar. donderdag 27 juli 2006 Beachboom bijna uitverkocht (Advertentie) Vooraf een frisse koude komkommersoep met Hollandse garnalen en tuinkers. Dan een in kruidenolie gemarineerde T-bone steak met kruidenboter. En als afsluiting een glaasje gevuld met yoghurt-bosvruchtenmousse met een Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hunf vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en hetprivéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Goedleven Betere reclame dan met haar naam kan de buurtschap niet maken. Goedleven spreekt loor zichzelf. Maar toeristen, die met het huidige weer toch in drommen tot diep in het achter- bid van West-Zeeuws-Vlaande- ren zijn neergestreken, laten dun gezicht er zelden of nooit rien. En toeristische fiets- of wandelroutes gaan ook om Goedleven heen. Geheel onterecht, leert een be zoekje aan de tegen de grens aanschurkende buurtschap. Goedleven ligt in de polders on der Waterlandkerkje en IJzendij- se. Niet meer dan een straat die rikomt in het Vlaamse Water- wd-Oudeman, doet een blik op dekaart vermoeden. Maar een simpel straatje is Goedleven net. Statige populieren aan bei de zijden maken een laan van jen groot deel van het gehucht, hi de landerijen om de buurt- irhap heen prikkelen de zinnen Goedleven heeft als enige voorziening een brievenbus on kent geen parkeerplaat sen. Een goed startpunt voor een wandeling (of eventueel een fietstocht) is café Nooit Gedacht in Waterland-Oude- man. Over de grind weggetjes is makkelijk een mooie wande ling van een uurtje te maken. Neem dan bij warm weer een drinkbus mee. Leuker is nog om via de door hun kleuren- en geurenpa- let. De gemeente Sluis en Water schap Zeeuws-Vlaanderen heb ben blijkbaar nooit verder geke ken dan de kaart, want een pick nick- of zitbankje ontbreekt in heel Goedleven. De omliggende grindweggetjes zijn vooral be doeld voor boeren, toegangsweg getjes naar akkers en weilan den. Maar ze zijn ook uitermate geschikt voor kuieraars en fiet sers. Juist hier kunnen wielrij ders en wandelaars, mits het geen zaai- of oogsttijd is, ont snappen aan al het andere ver keer, hoewel de paadjes niet ver boden zijn voor auto's. Maar ook langs de grindweggetjes is geen picknickset of rustbank te vinden. Grindweggetjes Gemeente en waterschap lijken wel eens te denken dat Goedle ven al Vlaanderen is, weet M. van Hevele. „Het waterschap komt niet vaak op de grindweg- landbouwweggetjes naar Wa- terland-Oudeman, Sint Jan in Eremo of Sint Margriete te lopen, ook al omdat in al die dorpen vaak een cafeetje te vinden is. Fietsend ben je in een wip door al die plaatsen en liggen grensplaatsen als Watervliet en IJzendijke of Sint Kruis en Eede binnen ieders bereik. Tij dens een langere tocht door het grensgebied is Goedleven goed in te passen. Vlaanderen geeft iets extra's, maar vanaf de grens fietsen of wandelen naar ge huchten met sprekende na men als Stroopuit en Plakke- bord is ook prachtig. Uitzicht vanaf een grindweggetje op tuinen van Goedleven en het kerktorentje van Waterland Oude man- foto Camile Schelstraete getjes, die wij hier 't grin noe men. Het gras en het onkruid op de weggetjes staan nogal eens erg hoog." Van Hevele dreef met haar zuster tot een jaar of der tien terug een winkel in Goedle ven. Het kruidenierszaakje bracht Goedleven eind jaren tachtig kortstondige bekend heid, omdat het werd overval len. Maar meer nieuws heeft de media niet gehaald de afgelopen twintig jaar. Voor Van Hevele en de meeste buurtbewoners hoeft dat ook niet. Het leven is goed in Goedle ven, hoewel niet zo rustig en vre dig als de argeloze passant mag denken op een snikhete dag in juli rond de noen. „Tijdens druk ke periodes in de landbouw pas seren hier nogal wat voertuigen en die machines maken ook op het land nogal wat lawaai. Maar goed, het hoort erbij en je went er natuurlijk ook aan." Van He vele woont al haar hele leven in Goedleven, maar wil niet kwijt hoe lang dat dan al is. Van buurvrouw Denise van Pa rijs iriag iedereen weten dat ze 81 is. Zij is geboren in Eede, maar woont al 56 jaar - sinds haar trouwen - in Goedleven. De buurtschap verdient haar naam nog steeds. Dat mensen uit Maastricht, Culemborg en Amsterdam er permanent zijn komen wonen en dat een gezin uit Brussel er veel vrije tijd spen deert. spreekt voor zich. En zegt tegelijkertijd dat mensen die echt zoeken, Goedleven weten te vinden. Vertrouwen Maar Van Parijs geeft toe dat ze het leven vroeger nog iets beter vond dan tegenwoordig. Dat nieuwe bewoners gelijk de poli tie belden toen haar zoon een aantal bomen op het land had laten kappen, bedroefde haar zeer. Als buren praat je toch eerst met elkaar. De inwijkelin gen betuigden weliswaar spijt, maar het vertrouwen is toch een beetje weg. De behulpzaamheid en het vertrouwde van destijds zijn de laatste decennia naar de achtergrond verdwenen. „Vroe ger kwam iedereen helpen als het onkruid moest worden ge wied of de uien van het land moesten. Dat hoeft natuurlijk ook niet meer met alle moderne machines, maar ook het geza menlijk vieren van verjaarda gen en andere sociale contacten zijn daardoor verdwenen. En dat vind ik wel eens jammer ja." Nederlandse toeristen weten Goedleven dan wel niet te vin den, Vlamingen komen al wat vaker langswippen. „Ook al om dat er twee vakantieboerderijen in Waterland-Oudeman zijn. De mensen die daar zitten, maken nog wel eens een wandelingetje over 't grin", zegt Van Hevele. Wielerclubs van over de grens waarderen de grindweggetjes ook. Organisatoren van een toer tocht vroegen Van Parijs of ze op haar grond komend weekein de weer een kraampje mogen neerzetten als verversingspunt. „En natuurlijk mag dat. Met ple zier. Het is toch alleen maar ge zellig als er hier wat leven is en mensen van de omgeving genie ten." René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33