Veel werklozen vinden baan PZC Met de paardentram door Tureluur Brandweer deelt vuurzweep uit Vogeluitkijkpunt in nieuw natuurgebied Discussie over wonen op laaggelegen grond ,11 le-integratiebeleid gemeente Schouwen-Duiveland slaat aan Zierikzee Vocaal zoekt muzikaal talent donderdag 27 juli 2006 pIKZEE - In het nieuwe na- üirgebied aan de Zuidkust van Stkouwen tussen de Bootsvveg iadeInlaagweg verrijst binnen- iorteen opmerkelijk object. Het betreft een vogeluitkijk- 5unt naar het voorbeeld van de re lichtbakens waarvan er vroeger veel langs de Ooster- schelde hebben gestaan. Deze lichtbakens werden in de volksmond 'kapen' genoemd. Het vogeluitkijkpunt in de nieu we natuur langs de Oosterschel- de ter hoogte van Kerkwerve krijgt twee verdiepingen. De bo venste verdieping komt op 10,4 meter hoogte ten opzichte van het maaiveld. Vanaf dat punt is het mogelijk het hele natuurgebied te over zien. Zelfs de Oosterschelde is te zien. De zogeheten deelgebie den twee en drie langs de Ooster- scheldekust zijn belangrijke on derdelen van het totale raamp lan voor de herinrichting van Schouwen-Oost. Beide deelge bieden worden binnenkort met elkaar verbonden. Een deel van de Bootsweg zal dan worden ver wijderd ten behoeve van een op timale watercirculatie die van groot belang wordt geacht voor dit gebied. Voor het gedeelte van de Bootsweg dat wordt ge sloopt. komt een wandel- en fietsverbinding in de plaats. Op die manier blijft het mogelijk via de Bootsweg de Inlaagweg te bereiken. Met deze maatrege len om ook de mens enige toe gang te verschaffen in de nieuw aangelegde natuur wordt half augustus begonnen. Het werk zal naar verwachting in novem ber gereed zijn. jnrMelita Lanting ZIERIKZEE - Het re-integratie- ;4eid van de gemeente Schou- afn-Duiveland is een succes. In jjiierhalf jaar tijd heeft een klei- -f40 procent van de cliënten in re-integratie een betaalde han gevonden. Dat is ruim bo- !!D het landelijk gemiddelde ua 15 tot 20 procent. Hierbij gat het om mensen die langdu- ri2werkloos zijn. Het re-integratiebeleid wordt jé komende jaren verder uitge- Loonkostensubsidie voor lerkgevers, extra aandacht .oor jeugdwerkloosheid of scho- ÏEg worden ingezet om zo veel ugelijk mensen uit de uitke ring te krijgen. „Ook de inzet jan de re-integratiecoach is een iticces en dat wordt verder uitge- bouwd", legt wethouder G. Hou- tekamer uit. De re-integratie- coach begeleidt de cliënten en ran gezinnen. Soms spelen er :aasl de werkloosheid meerdere Mblemen zoals verslaving, psy- chische problemen of geldzor- gen. Door de zaken op een rijtje te zetten en (waar nodig) hulp in te schakelen komt er ruimte om te rênken aan werk. Daarnaast ril Houtekamer aandacht voor st up-to-date houden van narktkennis van de begeleiders snuit het gemeentehuis (de iantmanagers). „Ze moeten we- a wanneer en waar er vraag is :nr werknemers." •.derhalf jaar geleden is de ge- xeente onder het motto 'werk boven alles' begonnen met inten sieve begeleiding van uitkerings- srechtigden. Alleen de mensen lie echt niet kunnen werken Aquarellen bij Uit de Kunst Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl krijgen een uitkering. De rest zal - linksom of rechtsom - uit eindelijk weer aan de slag moe ten. Om dat te bereiken heeft de gemeente in samenwerking met het re-integratiebedrijf De Zuid hoek verschillende trajecten uit gestippeld. Dat varieert van so ciale activering (voor mensen die nauwelijks activiteiten bui tenshuis ondernemen) tot scho ling, loonkostensubsidie of indi viduele begeleiding richting ar beidsmarkt. Van de 196 personen die sinds 2004 in een re-integratietraject zijn opgenomen hebben 76 klan ten een betaalde baan gevon den. Voor het terugdringen van de jeugdwerkloosheid wordt sa mengewerkt met de andere ge meenten rondom de Oosterschel de. Ook dit beleid is succesvol. In 2004 waren er nog 25 jeugdwerk lozen op Schouwen-Duiveland. Nu zijn dat er nog zeven, waar van vijf geen sollicitatieplicht hebben, omdat ze kinderen on der de vijf jaar hebben en twee jongeren zitten in een begelei dingstraject naar werk. Schouwen-Duiveland telt op dit moment nog ruim 150 werkzoe kenden. Henny Post uit Oos- terhout exposeert tot eind sep tember haar aquarellen en enke le acrylschilderijen in atelier Uit de Kunst van Marga Meij- rinkaan de Stoofweg 5 in Renes- Post koestert van jongsafaan een grote liefde voor tekenen en schilderen. Na vele omzwervin- nam zij lessen in Parijs en ssel. Schilderen is voor haar passie geworden, die zij als cocente ook wil overbrengen op har cursisten. Atelierhoudster Heijrink maakt zelf sieraden y'. een beschilderde oestex- shelp als basis. Haar atelier 'uit de Kunst' is elke woensdag- -ddag in augustus geopend tus- 14.00 en 21.00 uur en op af spraak, telefoon: 0111-463725. jg m-tm ""Ti)'' '-'"Xiïïi:9Z.<;»4?. CSV fR '.I De paardentram rijdt dit seizoen nog drie keer door plan Tureluur. door Andrea Bolle KERKWERVE - Een warm zomerbries- je waait door de paardentram, getrok ken door twee Belgen. De kar deint rus tig mee door het weidse landschap van plan Tureluur. Even komt de gedachte voorbij dat het zo geweest moest zijn, honderd jaar geleden op Schouwen-Dui veland. Opstapplaats 'De Heerenkeet'. Rian van der Wekken streept de namen - ruim veertig - op de lijst af en één voor één stappen de deelnemers van de natuurex- cursie in. Al snel zitten de banken aan weerszijden vol. „Opschuiven. Kinde ren op schoot", wordt er naar elkaar ge roepen. Dat scheelt, want de helft van de groep bestaat uit kinderen. Toch moeten er nog een paar klapstoelen van onder de banken worden gehaald en dan kan de tram eindelijk vertrekken. Het hobbelen gaat beginnen. „Normaal gesproken heb ik groepen van vijftien of twintig man", vertelt gids Jos van Felius van Staatsbosbe heer. „Dan kan ik in de tram makkelijk mijn verhaal doen. Dat hoef ik nu niet te proberen, dus stappen we af en toe uit." Na een tijdje overstemt luid vogelgek- wetter de vele kinderstemmen. De We versinlaag wordt gepasseerd. „Op dit eilandje zitten tweeduizend paartjes van de grote stem. Daar zijn we uiter mate trots op", aldus Van Felius. De eerste stop is aan het einde van de Inlaagweg, een punt waar volgens de gids alle natuurfacetten van Schou wen-Duiveland in één beeld te vangen zijn. Vlak daarvoor moeten de trekpaar den de dijk nog op en dat gaat gepaard met snelheid. „Dit is een harde draf, mam", merkt Anouk den Hoed (9) uit Kerkwerve op. Samen met haar vader, moeder en broertje Levi (7) geniet ze van de rit. Zij als paardenliefhebster en haar broertje als toekomstig boer. „Ik wil koeien, paarden, schapen, kippen. Eigenlijk alles." Een groot deel van de tram blijkt ge vuld te zijn met inwoners van Schou wen-Duiveland. Waarschijnlijk rijden zij om dezelfde reden mee als de familie Den Hoed. „We wilden altijd al eens mee en vorig jaar kwam het er niet van. Je woont wel op het eiland, maar hier kom je nooit", aldus moeder Susanne. Daarnaast heeft Rian van der Wekken nog wat mensen geronseld om de tram van haar man Bart vol te krijgen. Tijdens de eerste stop luisteren de vol wassenen naar de gids, terwijl de kinde ren alleen maar aandacht voor de paar den hebben. Ze mogen even op de rug zitten en als de rit verdergaat ook op de kop van de kar. Dat niet iedereen daar past, zorgt voor gemor en dus opont houd. „Bij de volgende stop mogen er weer andere kinderen zitten", sust bijrij der Johan van de Hoek. De tocht gaat verder langs Hoosjesweg, de N59, de Delingsdijk en komt terug over de Slikweg en Bootsweg. „Wat is het hier mooi", verzucht Silvie Damen uit het Belgische Limburg. „Zoveel foto Marijke Folkertsma mooier dan de Belgische kust. Die is he lemaal volgebouwd." Zij is misschien samen met haar man, een vriendin en vier kinderen één van de laatste toeris ten die op deze manier van plan Ture luur mag genieten. Na de bouwvak gaat de volgende fase van de natuurherwin- ning in dit gebied van start. Dan wor den de Bootsweg en de Hoosjesweg afge sloten voor verkeer. Van der Wekken: „Het is niet leuk om alleen heen en weer terug te lopen met deze kar en an ders wordt je route te groot. Dus het is even afwachten hoe we dat volgend jaar gaan doen." Na de laatste stop van de twee uur du rende tocht lopen de paarden in gelijk matige tred terug naar de Heerenkeet. Voor de laatste keer wordt gevraagd of er nog kinderen zijn die nog niet voorop hebben gezeten. Het blijft angstvallig stil. Het gehobbel van de paarden en de koele wind heeft ervoor gezorgd dat een paar kinderhoofdjes de laatste kilome ter knikkebollend uitzitten. Ook die van Silvie Damen. „Niet alleen voor ons, maar ook voor de kinderen is dit een soort onthaasten. Dat zie je wel aan de slaperige hoofden! RENESSE - Onder het motto 'de eerste klap is een daalder waard' deelde Officier van Dienst van de brandweer L. Ver meer gisteren in Renesse de eer ste zogenaamde vuurzwepen uit. Deze stokken met aan het uitein de metalen repen slaan op effec tieve wijze de zuurstof uit de brand. Op het strand van Renes se werden de zes stuks uitge reikt aan de reddingsbrigade, strandpaviljoen Zuid Zuid West en de mensen van het nachtelijk strandtoezicht. De vuurzweep is een ideaal mid del tegen beginnende bos- en duinbranden. In verband met de aanhoudenden droogte heeft brandweer Schouwen-Duive land 34 stuks besteld. „Als er brand uitbreekt duurt het even voordat we hier kunnen zijn. De mensen die op het strand wer ken, kunnen onze oren en ogen zijn en snel ingrijpen", aldus Vermeer. Volgens paviljoenhouder en te vens coördinator van het nachte lijk toezicht Leo Hart zijn de vuurzwepen een uitkomst. „Een kampvuur op het strand is snel te blussen, maar voor de duinen is dit ideaal." Het uitdelen van de vuurzwepen is onderdeel van de publiekscampagne 'Focus op Veiligheid' van de Zeeuwse ge meenten. De resterende zwepen worden vandaag uitgedeeld on der de leden van de Vereniging Strandpaviljoenhouders Sehouwse Kust (VSSK) en de reddingsbrigade. foto Marijke Folkertsma Dode eenden in Terneuzense kreek TERNEUZEN - In de Otheense Kreek in Terneuzen heb ben de voorbije twee dagen elf eenden het loodje gelegd. Volgens woordvoerders D. Timmers van de gemeente Ter- neuzen en M. van de Pas van waterschap Zeeuws-Vlaan- deren zijn er echter (nog) geen aanwijzingen voor botulis- me. Medewerkers van het waterschap controleren de wa terkwaliteit elke ochtend. „Dat doen we normaal gespro ken eens in de twee weken, omdat de kreek is aangeduid als zwemwater. Maar vanwege de hitte controleren we nu dagelijks. We hebben nog geen bewijzen gevonden van bo- tulisme. De sterfte heeft hoogstwaarschijnlijk wel met de extreme weersomstandigheden te maken. We houden de zaak nauwlettend in de gaten, maar vooralsnog is er geen reden om een zwemverbod in te stellen", zegt Van de Pas. De provincie is verantwoordelijk voor de zwemkwaliteit van het water in de kreek, maar het waterschap treedt als kwaliteitsbeheerder op. De gemeente Terneuzen zorgt er voor dat de dode dieren uit het water worden gevist." Taakstraf voor rol bij inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 22-jarige man uit Goes voor zijn rol bij een serie woninginbraken veroordeeld tot 200 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke celstraf. De man stond eind 2004 en begin 2005 bij de inbraken in Goes, Hein- kenszand, Kapelle, 's-Gravenpolder en Kloetinge op de uitkijk, terwijl zijn twee kompanen waardevolle spullen uit de huizen haalden. Die mannen zijn veroordeeld tot celstraffen tot vijf jaar. Geen groenbak meer in flats MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stopt met het inzamelen van groente-, fruit-, en tuinafval in flats. De belangrijkste reden is dat het de gemeente veel geld kost om de groencontainers apart te legen. Ook op industrieter rein Arnestein stopt de gemeente met het apart ophalen van groenafval. Bij een aantal flats wordt al een tijdje geen gt't-afval meer ingezameld. Daar wordt een ondergronds systeem ge bruikt. Binnenkort begint een proef met ondergrondse af- valcontainei's in het centrum. Speeltuinen vaak in de fout SLUIS - Overdekte speeltuinen nemen vaak een loopje met de bouw- en (brandveiligheidsvoorschriften. Dat blijkt uit een nieuw, landelijk onderzoek dat is uitge voerd door de VROM Inspectie. Uit eerder onderzoek in Zuid-Nederland was al eenzelfde beeld naar voren geko men. De onderzoekers van het ministerie van VROM (Volks huisvesting, Ruimtelijke Oi'dening en Milieubeheex-) be zochten dertig van de hondei'd overdekte speelplaatsen die Nederland nu telt. In Zeeland bezocht de inspectie Toversluis in Sluis. De onderzoekers zeggen niet welke ge breken bij welke speeltuinen werden aangetroffen. In het hele land werden 276 tekortkomingen aangetrof fen. Achttien speeltuinen hebben nog nooit een ontrui mingsoefening gedaan, negen speeltuinen beschikken, niet over een ontruimingsplan dat door de bx-andweer is goedgekeurd en acht speeltuinen hadden vluchtdeuren die moeilijk opengingen of op slot zaten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Mensen die op laaggelegen gronden wonen, moeten accepteren dat ze soms natte voeten krijgen. 01' ze moe ten verhuizen. Het is onmogelijk om aan de strenge eisen voor wa teroverlast te voldoen zonder duidelijk te discussiëren over het gebruik van grond. Die waarschuwing uit J.A. van Werkum, afdelingshoofd plan vorming waterhuishouding van Waterschap Zeeuwse Eilanden, bij de uitgave van het boek Hoe het water loopt, over waterbe- heerprojecten van het water schap tussen 1996 en 2005. „We zullen in de toekomst duidelij ker moeten praten over wat we waar doen en wat daarvan de ri sico's zijn." Als voorbeeld noemt hij de Kop van Schouwen. Daar zijn in het verleden woningen gebouwd in een komgebied. Bij veel neer slag loopt al het water naar het zelfde punt. Dat leidt tot over last voor de bewoners. Het waterschap kan door maat regelen proberen die overlast te rug te dringen, maar de norm die landelijk is vastgelegd voor bebouwd gebied (eens in de hon derd jaar een 'overstroming') is volgens Van Werkum onhaal baar. „We moeten nadrukkelijker gaan praten over hoe we zulke problemen gaan aanpakken. Willen we die norm halen, dan moeten we bereid zijn naar het gebruik van een gebied te kij ken. Maar als we de functie niet willen veranderen, kunnen we de noim voor overlast niet ha-- len. dat moeten we dan ook met- z'n allen accepteren." Watertoets Bij nieuwbouwprojecten past het waterschap de 'watertoets' toe. Daarin wordt gekeken of er voldoende voorzieningen in het plan zijn opgenomen om watero verlast te voorkomen of op te vangen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de afgelopen tien jaar bijna acht miljoen euro geïnves- teerd in de kwantiteit en de kwa liteit van het waterbeheer. Daar is zeven miljoen euro subsidie bovenop gekomen. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het zangcon- coiirs Zierikzee Vocaal zoekt nieuw muzikaal talent. Op zater dag 2 september kan jong en oud een gooi doen naar een fina leplaats tijdens de derde editie van het zangspektakel. Er kan in allerlei stijlen en gen res gezongen worden, zowel pop muziek als klassieke muziek, door koorsolisten of speciale en sembles. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee zal 's middags een vak kundige jury iedereen beoorde len door middel van een uitge breid rappoi't voorzien van di verse tips. Elke deelnemer krijgt twaalf mi nuten de tijd om zijn stuit ten ge hore te brengen. Na deze voor rondes zullen 's avonds op de zelfde locatie de grootste talen ten uit alle categorieën tegen el kaar strijden. Daarnaast maken de deelnemers kans op de pu blieksprijs: een wisselbeker die verdedigd zal worden door de winnares van vorig jaar Ellen Greeve. Deelnemers kunnen een begelei der meenemen of een beroep doen op één van de professione le begeleiders van Zierikzee Vo caal. Tevens staan het Kam en Van der Meulen-orgel, de Cra- mex-vleugel en een geluidsinstal latie ter beschikking. Wie zich op wil geven voor Ziex-ikzee Vo caal, kan dat doen door vóór za terdag 19 augustus contact op te nemen met C. van Eek via corveck@zeelandnet.nl of tel:* 0111-415947 agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 19.15 uur: Zomeravondbridge; DREISCHOR - Sint Adriaanskerk, 20.00 uur: Jubileumconcert met Sander van Marion; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur: Concert liebeth Franken (alt) en Mar van der Veer (orgel).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29