PZC Calandplein wordt hart Malta Goedleven tussen de akkervelden Kamelen krijgen traktatie li fetfc Maand menu 23,50 Nieuw muziekfestival binnenstad Terneuzen Trio gestraft voor inbraak Bestrating, inrichting en riolering van Zierikzeese wijk op de schop I«W.pzc.1» :-mail:redactie@pzc.nl ïoslbus 314460 AA Goes wvertentie-exploitatie: voord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jjguws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 27 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Vooraf een frisse koude komkommersoep met Hollandse garnalen en tuinkers. Dan een in kruidenolie gemarineerde T-bone steak met kruidenboter. En als afsluiting een glaasje gevuld met yoghurt-bosvruchtenmousse met een MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren drie man nen uit Dordrecht en Delft voor een bedrijfsinbraak in Goes ver oordeeld tot werkstraffen van 160 uur, waarvan de helft voor waardelijk. De verdachten werden 21 janua ri op heterdaad betrapt toen ze bezig waren om een kluis uit een bedrijf aan de Verryn Stuartweg te stelen. Getuigen hadden eerder gezien dat er door de dieven een tas (met een laptop) in de vluchtauto was ge zet. De daders, 34 en 35 jaar, ble ken afkomstig te zijn uit Dor drecht. De derde verdachte, een 41-jarige inwoner van Delft, had als schoonmaker in het pand gewerkt. Hij wist de code om binnen te geraken en hij had ook het alarm uitgeschakeld. De bedrijvigheid van de auto, waarin de verdachten zaten, viel op bij enkele getuigen. De politierechter maakte geen onderscheid tussen het trio, om dat de man uit Delft wel érg be hulpzaam was geweest en zijn rol minstens zo groot was als die van zijn kompanen. Opvallend was verder dat twee verdachten tot gisteren een blanco strafblad hadden en het strafblad van de derde man zeer beperkt was. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het jaarlijkse festival Pleinvrees en het Under- groundfestival in de Terneuzen- se binnenstad gaan voortaan sa men door het leven als één eve nement. Op zaterdag 12 augus tus wordt de samenwerking in geluid met het Metrofestival. Met een samensmelting van de twee festivals hopen de organisa ties meer publiek te trekken. Het Metrofestival moet een mix worden van de pop- en under- groundcultuur. Het festival wordt vrijdagavond 11 augustus om 22.00 uur geopend met een optreden van LJK The Black Metal Mimes. Een dag later begint het festijn om 15.00 uur met een expositie van lokale kunstenaars, een la- belbeurs, straattheater en mu ziek. Zo bestijgen onder andere Hazy Jane, Inner Truth, Maso nic Youth, Sugar Coated Mind- bombs en La Révolte Esthétique de planken. Het festival wordt afgesloten door DJ Ego en DJ Evo. zeeuwse almanak Met een opmerking over een Berlijnse hotelkamer kwam een jong Vlissings stel zijn be klag doen bij het reisbureau. Met de locatie van het hotel, de accommodatie zelf en het bed was niets mis. Ook de vooraf geboekte excursies wa ren een groot succes geweest. Nee, de klacht betrof de tv op de kamer. Daarvoor moest na melijk worden betaald. En na betaling bleek dat de tv alleen maar seksfilms uitzond van het hardere soort. Kon het reisbureau een vol gende keer geen kamer met airconditioning regelen BURGH-HAAMSTEDE - In eerste instantie zouden de olifanten van circus Renz Berlin een traktatie ophalen bij bakkerij Sonne- mans in Burgh-Haamstede, maar die hadden het te warm. In plaats daarvan genoten de kamelen Zulaika, Katarina en Nancy van een broodmaaltijd. Tevens werd er een zak appels van groen teboer Franken uitgedeeld aan de kinderen die de dieren mochten voeren. Van de platte hand valt de appel een paar keer, maar dan gaat het goed. Een lege hand met veel slijm is het gevolg. Bakker Harry Sonnemans laadde na de broodmaaltijd drie jumbobolus sen in zijn auto en vertrok ermee naar het circusterrein. „Omdat het te warm is voor de olifanten om hierheen te komen, breng ik de bolussen met extra granen nu maar naar ze toe." Circus Renz Berlin blijft nog tot en met zondag 6 augustus in Burgh-Haamste- de. foto Marijke Folkertsma Subsidie op grondtransport ZIERIKZEE - Bij de inrichting van nieuwe natuurgebie den in het kader van het raamplan Schouwen-Oost komt veel grond vrij. Agrarische ondernemers in de omgeving kunnen desge wenst gebruikmaken van dit gronddepot voor de op hoging van hun landbouwpercelen. De Landinrichtingscommissie (LIC) is bereid de helft van de kosten van het transport naar de landbouwpercelen te subsidiëren. Voorwaarde is dat de afnemer agrarisch on dernemer is binnen Schouwen-Oost. Boeren die belangstelling hebben voor grond uit het Prun- jegebied kunnen dat kenbaar maken bij de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) in Goes. Auto vliegt in brand SIRJANSLAND - Een personenwagen is gisterochtend in de Dorpsstraat in Sirjansland uitgebrand. De eigenaresse wilde met de wagen wegrijden maar direct na het starten van de motor begon de wagen te roken. De brandweer heeft het vuur gedoofd, maar kon niet voor komen dat de wagen aan de voorzijde helemaal uitbrand de. Beachboom bijna uitverkocht SCHARENDIJKE - Beachboom is bijna uitverkocht. Alle 3100 kaarten die in cle voorverkoop beschikbaar waren, zijn inmiddels weg. De laatste 400 kaarten worden aanstaande zaterdag van af 16.30 uur verkocht aan de kassa van het dance-event op het strand bij Perry's aan de voet van de Brouwers- dam. Thema van het dance-evenement is Beachboom brings you heaven. Er zijn optredens van onder andere dj Dean, Lacroix (Now en Wow, Impuls en Dancevalley), Miss Nar- tarcia (resident Nighttown en bekend van onder meer Dancevalley) en dj Juanito (Ibiza en resident van Beach boom). Halfjaar cel voor bezit cocaïne MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 39-jarige man uit Vlissingen voor het in bezit heb ben van een kleine honderd gram cocaïne een half jaar cel opgelegd. Bij de Vlissinger werd begin april bij een huiszoeking in zijn schuurtje de harddrugs aangetroffen. Volgens de man was de voorraad nog afkomstig van een oude drugs- transactie. De Vlissinger is een bekende van justitie. Zo werd de man in 2002 nog veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor de invoer van harddrugs. jnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - De ambitie is j «root. Het Calandplein moet het kloppend hart worden van de I Zierikzeese buitenwijk Malta. Bestrating, inrichting en riole ring gaan op de schop. Een geza menlijk project van woning bouwcorporatie Zeeuwland en de gemeente Schouwen-Duive land. Het gebied rond het Caland plein - De Jongestraat en kruis punt Calandweg en Caustraat - iiaat aan de vooravond van een metamorfose. De huidige flats aan de De Jon gestraat worden waarschijnlijk medio december dit jaar ge sloopt waarna de bouw begint van 56 appartementen, verdeeld over drie gebouwen. Plus een ruimte voor dagbesteding voor bewoners van zorgcentrum De Wieken en dertig inpandige par keerplaatsen. Om te kunnen voldoen aan de zo geheten 'watertoets' wordt bij de nieuwe appartementen een re genriool aangelegd. Verouderde rioleringsbuizen in de omgeving worden vernieuwd. De bestrating gaat eveneens op de schop en dat is volgens de ge meente bepaald geen overbodi ge luxe. De kwaliteit van de klinkers in De Jongestraat en Caustraat is met best meer. Bocht Om de verkeersveiligheid op de kruising Caustraat-Calandweg te kunnen verbeteren, denkt de gemeente aan het creëren van sen verspringing van de as van de Calandweg ter hoogte van de kruising zodat een kunstmatige bocht ontstaat. Het is de bedoe ling dat de Caustraat twee haak se aansluitingen krijgt op de Ca landweg. De gemeente verwacht dat door deze combinatie van maatrege len de - nu vaak te hoge - snel heid op de Calandweg fors om laag gaat. Eerste stap De gemeente ziet herontwikke ling van de De Jongestraat als een eerste stap tot versterking van de centrumfunctie van het Calandplein. Dat moet een 'plein met allure' worden. Een plek waar wijkbewoners elkaar kunnen ontmoeten. Een plek die daarmee bijdraagt aan de socia le verbondenheid binnen de wijk. De gemeente en Zeeuwland zet ten daarbij hoog in en mikken op een 'kwalitatief hoogwaardig ingerichte buitenruimte'. Hoe dat er in de praktijk uit moet gaan zien, is nog niet duidelijk. Verder dan een globaal plan is men nog niet gekomen. Een meer gedetailleerd inrichtings plan moet nog gemaakt worden. Zeeuwland en de gemeente wil len de bewoners van Malta zo veel mogelijk bij de plannen be trekken. De gedachten gaan daarbij uit naar het in leven roe pen van een speciale project groep waarin ook vertegenwoor digers van de wijk zitting krij gen. Met de inrichting van de openba re ruimte, de herbestrating, de aanleg van het regenriool en de vervanging van oude rioolbui zen is een investering van ruim 784.000 euro gemoeid. De kos ten worden - via een bepaalde- verdeelsleutel - verdeeld tussen de gemeente en Zeeuwland. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuioen die jarenlang hunf vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze weekWeg van de drukte. Goedleven Betere reclame dan met haar naam kan de buurtschap niet maken. Goedleven spreekt voor zichzelf. Maar toeristen, die met het huidige weer toch in drommen tot diep in het achter land van West-Zeeuws-Vlaande- ren zijn neergestreken, laten bin gezicht er zelden of nooit zien. En toeristische fiets- of wandelroutes gaan ook om Goedleven heen. Geheel onterecht, leert een be zoekje aan de tegen de grens aanschurkende buurtschap. Goedleven ligt in de polders on der Waterlandkerkje en IJzendij- ke. Niet meer dan een straat die uitkomt in het Vlaamse Water- land-Oudeman, doet een blik op de kaart vermoeden. Maar een rimpel straatje is Goedleven net. Statige populieren aan bei- dezijden maken een laan van wn groot deel van het gehucht. En de landerijen om de buurt schap heen prikkelen de zinnen Goedleven heeft als enige voorziening een brievenbus on kent geen parkeerplaat sen. Een goed startpunt voor i een wandeling (of eventueel een fietstocht) is café Nooit Gedacht in Waterland-Oude- man. Over de grindweggetjes is makkelijk een mooie wande- Jing van een uurtje te maken. Neem dan bij warm weer een drinkbus mee. Leuker is nog om via de door hun kleuren- en geurenpa- let. De gemeente Sluis en Water schap Zeeuws-Vlaanderen heb ben blijkbaar nooit verder geke ken dan de kaart, want een pick nick- of zitbankje ontbreekt in heel Goedleven. De omliggende grindweggetjes.zijn vooral be doeld voor boeren, toegangsweg getjes naar akkers en weilan den. Maar ze zijn ook uitermate geschikt voor kuieraars en fiet sers. Juist hier kunnen wielrij ders en wandelaars, mits het geen zaai- of oogsttijd is, ont snappen aan al het andere ver keer, hoewel de paadjes niet ver boden zijn voor auto's. Maar ook langs cle grindweggetjes is geen picknickset of rustbank te vinden. Grindweggetjes Gemeente en waterschap lijken wel eens te denken dat Goedle ven al Vlaanderen is, weet M. van Hevele. „Het waterschap komt niet vaak op de grindweg- landbouwweggetjes naar Wa terland-Oudeman, Sint Jan in Eremo of Sint Margriete te lopen, ook al omdat in al die dorpen vaak een cafeetje te vinden is. Fietsend ben je in een wip door al die plaatsen en liggen grensplaatsen als Watervliet en IJzendijke of Sint Kruis en Eede binnen ieders bereik. Tij dens een langere tocht door het grensgebied is Goedleven goed in te passen. e Vlaanderen geeft iets extra's, maar vanaf de grens fietsen of wandelen naar ge huchten met sprekende na men als Stroopuit en Plakke- bord is ook prachtig. Uitzicht vanaf een grindweggetje op tuinen van Goedleven en het kerktorentje van Waterland Oude man- foto Camile Schelstraete getjes, die wij hier 't grin noe men. Het gras en het onkruid op de weggetjes staan nogal eens erg hoog." Van Hevele dreef met haar zuster tot een jaar of der tien terug een winkel in Goedle ven. Het kruidenierszaakje bracht Goedleven eind jaren tachtig kortstondige bekend heid, omdat het werd overval len. Maar meer nieuws heeft de media niet gehaald de afgelopen twintig jaar. Voor Van Hevele en de meeste buurtbewoners hoeft dat ook niet. Het leven is goed in Goedle ven, hoewel niet zo rustig en vre dig als de argeloze passant mag denken op een snikhete dag in juli rond de noen. „Tijdens druk ke periodes in de landbouw pas seren hier nogal wat voertuigen en die machines maken ook op het land nogal wat lawaai. Maar goed, het hoort erbij en je went er natuurlijk ook aan." Van He vele woont al haar hele leven in Goedleven, maar wil niet kwijt hoe lang dat dan al is. Van buurvrouw Denise van Pa rijs mag iedereen weten dat ze 81 is. Zij is geboren in Eede, maar woont al 56 jaar - sinds haar trouwen - in Goedleven. De buurtschap verdient haar naam nog steeds. Dat mensen uit Maastricht, Culemborg en Amsterdam er permanent zijn komen wonen en dat een gezin uit Brussel er veel vrije tijd spen deert, spreekt voor zich. En zegt tegelijkertijd dat mensen die echt zoeken, Goedleven weten te vinden. Vertrouwen Maar Van Parijs geeft toe dat ze het leven vroeger nog iets beter vond dan tegenwoordig. Dat nieuwe bewoners gelijk de poli tie belden toen haar zoon een aantal bomen op het land had laten kappen, bedroefde haar zeer. Als buren praat je toch eerst met elkaar. De inwijkelin gen betuigden weliswaar spijt, maar het vertrouwen is toch een beetje weg. De behulpzaamheid en het vertrouwde van destijds zijn de laatste decennia naar de achtergrond verdwenen. „Vroe ger kwam iedereen helpen als het onkruid moest worden ge wied of de uien van het land moesten. Dat hoeft natuurlijk ook niet meer met alle moderne machines, maar ook het geza menlijk vieren van verjaarda gen en andere sociale contacten zijn daardoor verdwenen. En dat vind ik wel eens jammer ja." Nederlandse toeristen weten Goedleven dan wel niet te vin den, Vlamingen komen al wat vaker langswippen. „Ook al om dat er twee vakantieboerderijen in Waterland-Oudeman zijn. De mensen die daar zitten, maken nog wel eens een wandelingetje over 't grin", zegt Van Hevele. Wielerclubs van over de grens waarderen de grindweggetjes ook. Organisatoren van een toer tocht vroegen Van Parijs of ze op haar grond komend weekein de weer een kraampje mogen neerzetten als verversingspunt. „En natuurlijk mag dat. Met ple zier. Het is toch alleen maar ge zellig als er hier wat leven is en mensen van de omgeving genie ten." René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27