Israël: aanval op VN is fout llllll PZC Gehandicapten zijn niet altijd welkom in restaurant Absdale 12 verschoore.nl Mosselboycot slaat niet aan in Vlaanderen 13 21 Nederlandse heli crasht in ifghanistan Ambassadeur wijt dodelijk incident aan posities Hezbollah Een verkoelend ijsje tegen de hitte €3.600,- l^eld zon, vooral later op de dag =fele regen- of onweersbuien. Vjiima rond 28 graden. i(8e jaargang no. 175 ionderdag 27 juli 2006 (S nummer 1,25 Wü«- u qigijale pQTO'stfW^ü I Topkwaliteit 1 iTuurlijk bij: Er is al een Ibïza Chili Out vanaf€ 15.630,-. Afbakoven als nieuw, bestelauto met laadklep. Zie adv. pag. 22 Advertentie (Advertentie) HM» O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig roestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn mrekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. U Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)* O per kwartaal met automatische incasso 59,75)* per jaar met automatische incasso 229.20)' met gratis PZC-paraplu i Handtekening: J PZC bv gsat zorgvuldig met persoonsgegevens. i Kijk op wwwprc.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0237 Z3I ot stuur dere bon naar. i PZC, afdeling lerersseivice i Antwoordnummer 713, M60 WB Goes het alfabet van Zeeland Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Economie: 19, 20 en 21 LEIDEN - Mevrouw Van Haasterecht-van der Voort (93 jaar) ge noot gistermiddag van een verkoelend ijsje in Zorgcentrum Robijn hof in Leiden. Vandaag houdt het hete weer nog aan, al is er 's avonds kans op onweer. In het weekeinde wordt het frisser. De hitte eist jaarlijks 60.000 levens als gevolg van te veel zon. Meestal is huidkanker de doodsoorzaak. In Duitsland dreigt een deel van de collectie van het Kaiser-Wilhelm-Museum in Krefeld te smelten. De temperaturen komen daar boven de 40 graden uit en de beelden zijn niet hittebestendig. Reden voor een interne 'evacuatie' en het sluiten van het museum. foto Robin Utrecht/ANP door Sheila van Doorsselaer ABSDALE - Restaurant Den Ouwen Ferdinandus in Absda le wil 'liever niet' dat luidruch tige verstandelijk gehandicap te cliënten van Stichting Tra gel op woensdag- en vrijdag middag langskomen. Volgens de directie van het restaurant maken zij kinderen bang, die daar die middagen kinderfeest jes vieren. De uitbater van het restaurant, I. Hillebrand, verzoekt Tragel in een brief voortaan Den Ou wen Ferdinandus op woens dag- en vrijdagmiddag te mij den met 'mensen die constant een boel lawaai maken'.Vol- gens Hillebrand worden kinde ren daar bang van. Op alle an dere dagen zijn de cliënten van Tragel wel van harte welkom om bijvoorbeeld een pannen koek of ijsje te komen eten, stelt Hillebrand in de brief. De directeur van Tragel, B. - Gebruers, heeft geschokt gerea geerd op de brief. „Ik kan geen begrip opbrengen voor het standpunt van Hillebrand. Wij zijn al jaren volop bezig met de integratie van onze cliënten in de maatschappij. Ik vind de houding van Hillebrand daar om ook flagrant in strijd met de mensenrechten." Gebruers heeft inmiddels per brief geantwoord aan Hille brand. De essentie van de brief is dat hij het verzoek van Hille brand naast zich neerlegt. „Ik heb de begeleiders van de cliën ten niet geadviseerd Den Ou wen Ferdinandus niet meer te bezoeken op die middagen. Ik ga daar als directeur niet over. De begeleiders zijn vrij om te gaan en te staan met de cliën ten waar ze maar willen. Dus als zij dat restaurant willen blijven bezoeken, ook op die middagen, dan zijn ze daar vrij Hillebrand zegt in een reactie dat hij de cliënten ook zeker niet zal wegsturen, maar dat zijn verzoek om 'asjeblieft, as jeblieft niet met de zware ge vallen' het restaurant op die twee middagen te bezoeken, overeind blijft. „Ik heb het zelf gezien, kindertjes van drie jaar die gaan huilen en zich verstop pen achter de benen van hun moeder, dat is toch zielig? Ik wil dat iedereen het bij ons naar de zin heeft." Nooit meer Volgens Hillebrand hebben ouders van kinderen tegen hem gezegd dat ze nooit meer een kinderfeestje in Den Ou wen Ferdinandus zullen hou den als er elke keer zwaar ver standelijk en lichamelijk ge handicapte mensen aanwezig zijn. Hier staat Gebruers helemaal van te kijken, „Onze cliënten hebben nu eenmaal soms een andere manier van zich uiten. Is het niet de verantwoordelijk heid van ouders om hun kinde ren te leren dat niet iedereen in deze wereld hetzelfde is? Ik kan me voorstellen dat een kind schrikt, maar dan kun je als ouder toch uitleggen hoe de vork in de steel zit?" Geen ophef Hillebrand wil geen ophef ma ken over de zaak. „Ik heb een familierestaurant dat voor 99 procent wordt bezocht door ge zinnen met kinderen. Het is jammer dat Tragel geen begrip heeft voor mijn situatie. En dat, terwijl er een groep cliën ten van Tragel is die altijd gra tis een ijsje krijgt, ze krijgen een speciale tafel bij ons, ter wijl ik weet dat ze in heel veel restaurants in de buurt hele maal niet gewenst zijn. Bij ons wel, alleen dus niet die twee middagen, dat is toch geen ramp?" Zeeuwen winden zich niet op bij een graadje meer Volgens onderzoekers leiden de hoge temperatu ren tot meer agressie. Door de hitte slapen men sen slecht. Ze raken vermoeid en prikkelbaar, is hun redenering. Wie even op internet surft, ziet de ene na de andere website een link leggen tus sen de warmte en korte lontjes. Vooral bij jonge mensen. Zeeuwen houden, in tegenstelling tot wat de sites willen doen geloven, het hoofd liever koel, ook bij 34 graden. •Waterkeringen krijgen voorrang Ziekteverzuim hoger «4 Kuzee beleeft topweken Waterwinkels doen zeer goede zaken SABOEL - Een helikopter met boord onder anderen twee Nederlandse militairen is giste- n in Afghanistan neergestort. ter het lot van de luitenant-ko- rael en een sergeant (beiden i de luchtmacht) bestaat nog czekerheid. De twee zijn werk- m bij het commando in Ka- De autoriteiten in Afgha- utan gaan er vanuit dat alle ïf inzittenden om het leven :ii gekomen. Het ongeluk vond sermiddag plaats bij slecht isr in bergachtig gebied, in de nvincie Paktia. Een reddings- tam heeft gisteren tot laat in de ;ond geprobeerd het het toe- dop te sporen. GPD van onze reactie buitenland DEN HAAG - De beschie ting dinsdag door Israël van een VN-post in Zuid-Liba- non waarbij vier doden vie len, was 'een fout'. Maar ver halen van de Unifil-leiding dat hun posten dagelijks meerdere malen door Israël onder vuur worden geno men, deugen niet. een officieel onderzoek en de re sultaten daarvan gaan naar VN-secretaris-generaal Annan. Wij onderzoeken onze fouten en verhelen daarbij niets." De Britse omroep BBC citeerde- gisteren uit een eerste VN-onder- zoek naar het incident. Daarin wordt gemeld dat de VN-waarnemers in het zuiden van Libanon Israël 'tien keer' hebben gewaagd de beschietin gen rond een observatiepost te staken. De post werd uiteinde lijk toch getroffen met een preci- siewapen, waardoor vier leden van de VN-missie om het leven kwamen. De BBC baseert zich op diplomaten die de inhoud van de voorlopige rapportage kennen. Volgen de volkerenorganisatie was Israël al zeker zes uur bezig met het bestoken van doelen rond de post, die al jarenlang be staat en die duidelijk is gemar keerd. De VN-missie kreeg na elk contact met de Israëlische strijdkrachten te horen dat de beschietingen zouden stoppen, maar dat gebeurde niet. De hoogste baas van de VN, Kofi Annan, zei gisteren dat de jood se staat 'kennelijk opzettelijk' de W-post heeft beschoten. Maandagnacht was door Israë lisch tankvuur ook al een VN-post getroffen waardoor vier Ghanezen gewond raakten. De vier ongewapende VN'ers die omkwamen zijn een Oosten rijker, een Chinees, een Cana dees en een Fin. Washington om schreef de dood van het viertal als gisteren 'verschikkelijk'. Maar woordvoerder Snow zei geen aanwijzingen te hebben dat de post met opzet door Is raël is belaagd. Volgens hem heeft Israël juist gehandeld door een diepgravend onderzoek aan te kondigen. GPD/ANP pagina 4 wij zijn niet de oorzaak van alle kwaad .oorRené Schrier GOES - Vlaamse restaurants lekken zich niet veel aan van feoproep om Zeeuwse mosselen boycotten. Een rondgang bogs een aantal willekeurige be kijven in Vlaanderen leert dat kwaliteit van de Zeeuwse Miselen toch zodanig wordt ge- tsardeerd dat ze gewoon op de urt slaan. Ceen restaurant De Zeeparel 'De Haan heeft er bewust voor aozen geen Zeeuwse mosselen serveren. Reden: ze zijn te ur en te klein. Dina Cose- ws van De Zeeparel vertelt ze het haar klanten niet aan idoen om 25 euro voor 'een mosselen' te vragen, Daar is ik wel begrip voor bij de bezoe- ssvan haar restaurant. Ze ver sopt nu Ierse en Griekse mosse len dat blijft ze doen zolang Zeeuwse mosselen volgens &r te duur zijn. Dat vindt ze M jammer, want het waren haar mening wel de beste, -.igens constateert ze dat ei ser jaar aan het begin van het Ksselseizoen wel gedoe is rond fel Mosselhuis in Antwerpen ra wel degelijk Zeeuwse mos- *>en op de kaart, sinds een ..-eek. Daarvoor verkocht het restaurant Canadese, maar sinds er Zeeuwse zijn komen de mosselen uit die regio. De klan ten vragen er om. Datzelfde geldt voor De Mossel kelder in Brugge. Ober Dimitri Thijs legt' uit dat de klanten het liefst Zeeuwse hebben. Hij krijgt wel opmerkingen van over het feit dat de Zeeuwse mosselen dit jaar wel erg klein zijn, maar de smaak is volgens hem in orde. Voor er Zeeuwse mosselen beschikbaar waren kwamen er Griekse mosselen op de borden van de Mosselkelder, maar Thijs sluit niet helemaal uit, dat die ook in Zeeland ver waterd worden. Uitbater Frank Cooman van res taurant Titanic in Knok- ke-Heist heeft eerst Zeeuwse hangcultuurmosselen aan zijn klanten verkocht. Daarvoor wa ren het Griekse en Canadese mosselen. Nu zijn het al weer veertien dagen Zeeuwse bodem- cultuurmosselen. Ze zijn wel duur, maar het zijn volgens hem de lekkerste. En dat vinden zijn klanten ook. Niet voor niets heeft de Zeeuwse mossel branche daar jarenlang campag ne voor gevoerd. Dat is er voorlo pig nog niet uit, geeft Cooman aan. pagina 15 beleid nekt mosselsector Er wordt weer geld gestoken in boten Gevechten in Georgië In de Kodori-vallei in Georgië is het gisteren tot gevech ten gekomen tussen Georgische regeringstroepen en Svans-opstandelingen, de oorspronkelijke bewoners van het gebied. De regering in Tblisi heeft gevechtshelikop ters ingezet en er zijn meerdere gewonden gevallen. De ac tie is bedoeld om de oud-gouverneur en militie leider, de pro-Russische Kvitsiani, tot de orde |C te roepen. Nazomerfestival zoekt figuranten Het Zeeland Nazomerfestival gaat dit jaar voor het eerst een beroep doen op figuranten, voor de voorstelling De on dergang van de Titanic. Er zijn ongeveer tien mensen nodig voor het vervullen van rollen als matroos, kok, purser, ma chinist of stoker. Aangezien de voorstelling zich op drie verschillende 'dekken' afspeelt, zullen zij daar naast de toeschouwers van de ene naar de ancle- re ruimte begeleiden. Hiddink moet naar de rechter Guus Hiddink moet op 15 september voor de rechter verschijnen. De Nederland se voetbaltrainer wordt ver dacht van belastingontdui king. Hiddink gaf bij de be lastingdienst op dat hij na het WK in 2002 in België woonde, maar Justitie heeft alle re den daar aan 55 te twijfelen. -aboilah strijders27 yaêllsche militairen 24 ^jische burgers 18 iü-medewerkers: 6 OKlenrïjk (1). Canada (1), China (1), FiJand(l). Nigeria (2) ©GRAPHIC NEWS/GPD Dat zegt de Israëlische ambassa deur in Nederland, Harry Kney Tal. Hij stelt dat Hezbollah be wust posities inneemt vlak naast de Unifil-observatiepos- ten. „En als zij acties voorberei den tegen Israël kijkt Unifil al tijd de andere kant op. Ik zou al die berichten dat wij hun posten beschieten maar met een korrel zout nemen. Waarom zouden wij Unifil, de VN notabene, aan vallen?" De Franse Unifil-bevelhebber generaal-majoor Alain Pellegri ni liet vorige week al weten dat Unifil-posten dagelijks door Is raël onder vuur worden geno men. Hij beklaagde zich over het feit dat hij garanties had van de Israëlische regering dat dit niet zou gebeuren, maai* dat die in de praktijk niets waard bleken. Partijdig Kney-Tal: „Unifil is partijdig. Maar de gebeurtenis van dins dag was een fout. Het is oorlog en dan worden door de militai ren fouten gemaakt. Er komt ^Ndovoorraad strekt. Dit aanbod is beperkt geldig. Vraag naar de actievoorwaarden. Het voordeel is ^"«opdelbiia Reference 1.4. Er is al een SEAT Ibiza vanaf 10.995.- Inclusief BTW/BPM, exclusief 'Ml ,i ke" en veiwiideringsbijdrage. Gemiddeld brandstofverbruik SEAT Ibiza: 4,8 - 8.0L/100 i'W-1:12,5)0), emissie g/km 130 192. Genoemde prijzen zijn vrijblijvende adviesprijzen 'af L.importeur'. Importeur Pon Car, Leusden. Internet- www.seal.ril (Advertentie) L^Ed/tï^ I Een voordeel van De vele extra's (o.a.): krachtige 2.4 lOOpk motor 16" licht metalen velgen radio/CD/MP3 elektrisch schuif/kanteldak 'volautomatische airco, kosten normaal Kt. 750,- nu slechts Kom snel langs voor een proefrit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1