Lopers vinden inkorting onnodig PZC Neureuther is de Duitse skihoop 17 Organisatie stratenloopcircuit besluit vanwege hitte tot drastische maatregel iagtekerke is toneel motorcrossspektakel Landis schittert door afwezigheid in Chaam Fietstocht voor goed doel doet Zeeland aan Ronde Biervliet heeft internationaal tintje EK is voor Haneveld enorme teleurstelling donderdag 27 juli 2006 .^Roeland van Vliet PGH-HAAMSTEDE - De jfflibokaalloop in Burgh-Haam- ■ji werd gisteravond, vanwe ge warmte, met één ronde in kort. Daardoor werd de af- 1 teruggebracht van 9,9 6,(i kilometer. „Volstrekt Boodig", zeiden de meeste iirdlopers. „Heel verstandig", nsi een enkeling. Wim Schot, wedstrijdleider bij de vierde wedstrijd in het PZC-stratenloopcircuit, nam het zekere voor het onzekere. Hij had gisteren de hele dag de temperatuur in de gaten gehou den („Ik heb Jos Broeke elk uur op de radio gehoord") en zelfs een bevriende huisarts om raad gevraagd. Al met al kwam hij tot de conclusie dat het verstan dig was de Bombokaalloop in te korten, een week nadat dat ook in Westkapelle was gedaan. „Hiermee heb ik richting de lo pers willen aangeven dat er mo menteel extreme weersomstan digheden zijn", vertelde Schot. „Natuurlijk kunnen de getrain de lopers daar wel mee omgaan, maar je hebt ook wat minder ge trainde mensen, en die moet je beschermen." Schot zei er alles aan gedaan te hebben om de risico's voor de lo pers te beperken. „De race is in gekort, we hebben extra drink- posten en langs het parkoers staan mensen met tuinslangen." Hij moest ook wel, na het stop pen van de Nijmeegse Vierdaag se en de afgelasting van diverse andere evenementen. „Er wordt nu extra op je gelet, als organisa tor van een sportevenement. Arjan Beije voor de derde keer op rij winnaar stratenloopcircuit BURGH-HAAMSTEDE - Het PZC-stratenloopcircuit is voor de derde opeenvolgende keer gewonnen door Arjan Beije uit Burgh-Haamstede. Hij werd gisteren vierde in de Bombokaal loop. wat genoeg was voor de eindzege. Niels Koole uit Zoute- lande, die vijfde werd, kan hem daardoor volgende week in Missingen niet meer inhalen. De wedstrijd werd hard gemaakt door Morris Wols uit Maas dijk en Willem Lenting uit Monster. Zij hadden al in de eerste ronde zo'n hoog tempo, dat niemand goed kon volgen. Na 3,3 kilometer lagen Arjan Beije, Leonard van Putten (beide van Delta Sport) en Niels Koole (Dynamica) flink achter. Alleen Van Putten had in de slotronde nog wat over en nestel de zich op de tweede plaats. Beije en Koole streden om plek rier, waarbij Beije net won. „Misschien was het leuker geweest als Niels mij had verslagen", zei de nuchtere Beije. „Dan was de wedstrijd van volgende week in Vlissingen nog ergens om gegaan." De wedstrijd bij de vrouwen werd gewonnen door Marianne de Kok, atlete van LPK Lewedorp, voor Annet van de Linde van AV'56. iinonze sportredactie (HAAM - Geen telefoontje van ie renner zelf en ook geen be- (iclil van zijn ploegleiding. Dat tourwinnaar Floyd Landis gis- tavond verstek liet gaan tij dens de Acht van Chaam kwam ils een volslagen verrassing. Ie Amerikaanse wielrenner en -ndag nog eindwinnaar van de tour de France 2006, zou vanwe- szijn pijnlijke heup spoox-slags 'eer Duitsland zijn vertrokken scor diverse onderzoeken. Dus xon Michael Boogerd en werd iloyd Landis in verband ge tracht met een dopingkwestie J de Ronde van Frankrijk. joorHerman Heuvink AAGTEKERKE - De MC Peke- liogc is er klaar voor. Morgen is tot jaarlijks motorcrossspekta- tol in Aagtekerke. Het evene ment telt mee voor het Open Zeeuws kampioenschap. bestuursleden en medewerkers rebben het de laatste dagen :"Jk- Het circuit moet vanaf de amd worden opgebouwd, om- MC Pekelinge geen perma nent circuit heeft. Dat de races meetellen, blijkt wel uit het gro te aantal voorinschrijvers: zo'n MO, waaronder tal van niet- Zeeuwen. Vooral Belgische deel- cemers weten de weg te vinden. Zen van Nederlands beste cros sers in de MX 1, Anne Advokaat jAGiessenbrug, rijdt in de 250/ =00 cc. Of de geblesseerden Ri- -rs van de Ven (Vlissingen) en Oave de Jonge (Heinkenszand) meedoen aan de zestiende editie ren het evenement, is onduide- Zij hebben zich niet afge peld. Casper Ovaa uit Oost-Sou- en Mark Boot uit Burgh- iamstede starten zeker. Voorzitter Leo Francke, tevens speaker van dienst, is tevreden, jijles verloopt volgens draai- „Elk jaar proberen we nieuws te verzinnen", zegt aid Bimmel, secretaris van ^organiserende club. „Op het $>ied van ontwerp van het cir- en door het organiseren Dan kun je beter je voorzorgs maatregelen nemen, dan latei- op de vingers getikt worden." Dat de wedstrijdleider boze reacties van deelnemers kreeg, nam hij op de koop toe. John Guequierre, atleet van het Mid delburgse Dynamica, was het felst in zijn bewoordingen: „Al die afgelastingen, het is gewoon een hype aan het worden. Het is volstrekt belachelijk dat de wed strijd is ingekort. Wij zijn toch allemaal goed getraind? Mensen die dat niet zijn, komen met dit weer echt niet opdagen. Of ik last heb gehad van de hitte? Nee joh, ik heb vandaag vijfenhalf uur de post rondgebracht en kon vanavond prima lopen. Van mij hadden ze het gewoon op 9,9 kilometer mogen houden." Heel verstandig Sjaan Maartense (AV'56) kon wel waardering opbrengen voor het besluit van de organisatie. „Heel verstandig, mijn leeftijd ook in acht nemend", zei de win nares in de categorie D40. „Ik snap dat hier bijna alleen maar geoefende atleten zijn en dat die het jammer vinden. Maar met zulk weer kun je beter maar een beetje oppassen." Het water was op de Ring van Burgh-Haamstede nauwelijks aan te slepen. Deelnemers goten hele flesjes water leeg over hun hoofd, om er volgens nog één aan te pakken en leeg te drin ken. Maar Arjan Beije, de Delta Sport-atleet uit Burgh-Haamste de, leek niks nodig te hebben. Hij liep ook doodgewoon drie rondjes. Toen hij als vierde fi nishte (en de overwinning in het PZC-stratenloopcircuit had kun nen vieren), sloeg hij ijzig links af voor nog een omloopje. „De Bombokaalloop is drie rondjes en dus loop ik er ook drie", ver klaarde hij resoluut. „Al sinds 1988 loop ik hier mee in trim- loopjes en wedstrijden. Als ik dan 96 keer drie rondjes heb ge lopen, dan wil ik dat de 97e keer ook." En niemand hield hem te gen. Al waren er wat verbaasde gezichten. Onder meer bij Niels Koole: „Hier gaan hardlopen is geen gekkenwerk, maar er zo maar nog een rondje aan vast plakken misschien wel." Erik Dekker (midden) is ambassadeur van de fietstocht ten behoeve van de organisatie Still Kids. Want de geruchtenmachine kwam onmiddellijk op gang. In Chaam waren ze niet blij. De organisatie had de laatste week van de Tour alles op alles gezet om de gele trui te laten rijden. Landis zou twee criteriums in Nederland rijden, dinsdag in Stiphout en gisteren in Chaam. Maar daar was hij de grote afwe zige. Zo kon hij Michael Boogerd in elk geval niet van de overwin ning in het Brabantse Chaam af houden. De wielrenner van de Rabobankploeg, die een uitste kende Tour de France achter de rug heeft, versloeg in de laatste meters zijn medevluchter Stef Clement. ANP/GPD door Frits Bakker GOES - Voor de start van de Acht van Chaam werd gisteren de kick-off gegeven voor een fietstocht die in twaalf dagen over de parkoersen van beken de wielerklassiekers voert. Het initiatief komt van een groep toerfietsers die in Ulvenhout de Stichting Leef en Geef heb ben opgericht en al eerder de pelgrimstocht naar Santiago de Compostela hebben gere den. De tocht gaat maandag van start met een etappe van Ulven hout naar Goes. Door de deel nemers, onder wie een aantal Zeeuwen, wordt een sponsorbe drag van 25.000 euro nage streefd. Dat komt ten goede aan de organisatie Still Kids, die zich inzet voor osteopathie bij gehandicapte kinderen. Met de opbrengst wordt onder meer een project voor osteopa thie gesteund. Verder wordt een bijdrage gereserveerd voor de oprichting van behande lingscentra in heel Nederland. Geadopteerd Theo Schouwenaar, die per 1 januari is gestopt met werken en zich inzet voor goede doe len, heeft met WEA accoun tants en adviseurs de etappe naar Goes geadopteerd. De rij ders komen rond vijf uur maan dagmiddag aan in de Zeeland hallen. De opzet is om een klein gedeelte van de Delta Profronde in het parkoers op te nemen. Dinsdag rijden de fietsers door een groot deel van Zeeuws- Vlaanderen, via Koe wacht, Zuiddorpe, Sas van Gent, Terneuzen, IJzendijke en Oostburg richting Nazareth. En ook donderdag, in de etap pe van Beveren naar Breda, voert de tocht onder meer langs Zuiddorpe en Terneuzen. Op de Belgische wegen worden routes gereden uit de Ronde van Vlaanderen en Gent-We- velgem. Zaterdag wordt een rit Maas tricht-Maastricht gereden, zon dag is een rustdag, maandag 7 augustus wordt een stuk van de klassieker Luik-Bastena ken- Luik gereden, dinsdag wordt het parkoers van de Am- stel Gold Race gevolgd. Op za terdag 12 augustus is de slote tappe van Prinsenbeek naar Et- ten-Leur, met de tijdrit uit de Eneco Tour in de route. De hele tocht, die zo'n 1500 ki lometer lang is, wordt gereden door zestien toerrijders in de leeftijd tussen 49 en 73 jaar. Keetie van Oosten-Hage uit Goes, veelvuldig ex-wereld kampioene, is ambasadrice van het project en zal enkele etappes met de rijders meefiet sen. Ook Erik Dekker is ambas sadeur van de tocht. Bij de zes tien fietsers zijn vier Zeeuwen: Theo Schouwenaar, Bram Slab- bekoom, Frans Sanderse en Adrie Karelse. van allerlei activiteiten erom heen, zoals helicoptervluchten, fietscross voor de jeugd en frees- tyledemonstraties in de pauzes door Gregory Holvoet en Willi am van de Putte uit België." Voor Peter Maranus (41) is het altijd een bijzonder evenement. Hij is niet alleen bestuurslid, maar ook motorcrosser en komt uit bij de veteranen. Maranus is tevreden met een topvijf-klasse ring. „Niet alleen de concurren tie is zwaar, ook het rijden voor eigen publiek is bijzonder. Daar krijg ik kippenvel van." Aagtekerke is de tweede wed strijd voor het Open Zeeuws kampioenschap. Westdorpe beet het spits af en Vlissingen werd afgelast, maar wordt later dit jaar ingehaald. De andere wed strijden zijn in Wemeldinge en Rilland. De finale, eind oktober, is in Axel. Er wordt gestreden in de 50 cc, 65 cc, 85 cc, 125 cc, 250/500 cc en bij de veteranen. De wedstrijden worden afgeslo ten met een superfinale. Daarin is plaats voor de beste 24 cros sers uit de 125 ce, 250/500 cc en veteranen. Zij strijden om de Grote Prijs van Aagtekerke. Het gratis toegankelijke evene ment begint met trainingen om 12.00 uur, de wedstrijden star ten om 14.30 en rond 18.00 is de de officiële opening van het fina leprogramma. Parkeren is al leen toegstaan in de daarvoor aangewezen ruimten. Felix Neureutker bereidt zich in Landgraaf voor op het skiseizoen. foto Sanne Linssen/GPD door Ivar Hoekstra LANDGRAAF - Buiten is het 36 graden, in Snovvworld bij min 5 graden skiet het groot ste Duitse talent sinds jaren: Felix Neu- reuther (22). Zoon van Duitse skilegendes, Rosi Mittermaier en Christian Neureuther. Had de jonge Duitser op de zoveelste snikhe te dag in deze schier oneindige zomer niet liever aan het strand gelegen. „Wij doen al weken conditietraining in de hitte, dan is het heerlijk sneeuw te voelen en af te koe len", lacht het talent, terwijl op de achter grond Club Tropicana van Wham uit de speakers galmt. Normaal valt er rond deze tijd van het jaar op de hoger gelegen natuur- pistes goed te trainen, maar zelfs de hoogste toppen leggen het af tegen koning zomer. Neureuther is de skihoop van Duitsland. Het slalomtalent moet Duitsland ski-maf krijgen. Want, zo stelt een Duitse journalist, als Jürgen Klinsmann in staat is met middel matig getalenteerde voetballers de halve fi nale van het WK te halen, moet de gerenom meerde Oostenrijkse skicoach Werner Margreiter in staat zijn van Neureuther een tweede Hermann Maier te maken. Margrei ter: „Je kunt skiën niet vergelijken met voet bal. In een teamsport kun je de foutjes van een ander wegpoetsen. Bij skiën is dat onmo gelijk. Je moet het alleen doen." De hoop van Duitsland dat Neureuther ko mend jaar wereldkampioen wordt, is een il lusie, zegt het supertalent zelf. „Als ik bij de eerste vijftien kom, ben ik al tevreden. Bij skiën speelt ervaring en lichamelijke groei een grote rol. Al heb je nog zoveel ta- Leipheimer tekent bij Discovery PARIJS - Levi Leipheimer rijdt volgend jaar voor de Ame rikaanse wielerploeg Discovery Channel. De 32-jarige Amerikaan rijdt nu voor Gerolsteiner, maar kon de hoge verwachtingen in de Ronde van Frankrijk niet waarma ken. De winnaar van de Dauphiné Libéré eindigde als der tiende in het eindklassement van de Tour. Leipheimer, die ook voor Rabo fietste, maakt zijn rentree bij ploeglei der Johan Bruyneel. In 2000 en 2001 reed hij voor US Pos tal, het team van zevenvoudig Tourwinnaar Lance Arm strong. Discovery is de opvolger van US Postal. ANP Krajicek in kwartfinale Boedapest BOEDAPEST - Michaëlla Krajicek heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het graveltoernooi in Boedapest. De tennisster rekende gisteren in de tweede ronde af met de Bulgaarse Tsvetana Pironkova. Krajicek won de eerste set met 7-5, maar verloor de tweede in de tiebreak. In de beslissende set was Krajicek ongenaakbaar: 6-1. ANP Kasparov terug aan schaakbord ZURICH - Schaker Garri Kasparov meldt zich binnen kort weer aan het bord. De Rus, wereldkampioen van 1985 tot 2000, doet in augustus mee aan een evenement in Zürich. Aan het snelschaaktoernooi in de Zwitserse stad doen ook drie andere befaamde grootmeesters mee: Judit Polgar, Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi. Kasparov, in middels 43 jaar, kondigde vorig jaar na het winnen van het befaamde schaaktoernooi in Linares zijn afscheid aan en is tegenwoordig vooral bezig met politiek. ANP Gilbert coach tennisser Murray LONDEN - Brad Gilbert gaat aan de slag als coach van de Britse tennisser Andy Murray. De oud-tennisser bege leidde in het verleden de Amerikanen Agassi en Roddick. „Ik kijk ernaar uit met Andy te werken", zo zei de Ameri kaan Gilbert. „Hij is een van de grootste talenten van het mondiale circuit." Murray (19) is een Schot en staat 36e op de wereldranglijst. Sinds april zit hij zonder coach. IToen eindigde de samenwerking met Mark Petchey. Mur ray: „Agassi heeft met Brad veel grandslams gewonnen, ik ben blij dat Brad straks mijn coach is." ANP/RTR Henin neemt rust tot de US Open BRUSSEL - Tennisster Justine Henin-Hardenne heeft een rustperiode ingelast tot de Open Amerikaanse titel strijd, eind augustus in New York. In de aanloop naar de US Open neemt de Belgische, winnares van de Franse Open, de komende weken slechts deel aan één toernooi. Henin start alleen in Montreal, op 14 augustus. ANP Klein Geltink maakt prima debuut BOEDAPEST - Rosanne Klein Geltink heeft gisteren een prima debuut gemaakt bij de Europese kampioenschap pen synchroonzwemmen. De net 19-jarige Hoofddorpse wist zich in haar eerste optreden bij een groot internatio naal titel toernooi direct voor de finale te plaatsen. Met een totaal van 85.300 punten kwalificeerde ze zich in Boe dapest als tiende bij de beste twaalf. ANP door Peter van Kouteren BIERVLIET - Het wielercomité van Biervliet heeft in eigen streek een naam hoog te hou den. Waar een onder auspiciën van de KNWU gehouden koers uit alle andere West-Zeeuws- Vlaamse plaatsen is verdwenen, slaagt Biervliet er nog altijd in een mooi rennersveld vast te leg gen. Zaterdag staan een kleine tachtig amateurs voor de Ronde van Biervliet aan het vertrek. Twee dagen voor het startschot hebben zestig renners ingeschre ven. Daar komen volgens secre taris Gerard Provoost, vooral dankzij de inbreng van comité- lid en voormalig renner Wilfried Krijger, nog een kleine twintig buitenlandse wielrenners bij. „Wilfried heeft goede contac ten", weet Provoost. „Ik ver wacht nog ongeveer vijftien Bel gen, een paar renners uit Litou wen en een ploeg met Austra liërs. Het wordt een criterium met een internationaal tintje." De secretaris van het wielerco mité in Biervliet is zeer tevre den met dat rennersveld. „We hebben eigenlijk altijd wel veel deelnemers", vertelt hij. „Ook omdat er hier een mooie premie- pot is. We hebben gelukkig tien tallen sponsors. Uit Biervliet, maar ook daarbuiten. We halen ze overal vandaan." Provoost vormt met Krijger, voorzitter Rinus de Regt en de le den Ko de Koster en Johan de Paauw al jaren een hecht vijftal. Het wielercomité kan boven dien rekenen op de steun van veel vrijwilligers, die op de dag van de koers hand-en spandien sten verrichten. „Het is mooi dat we dat hier nog voor elkaar kunnen krijgen", vindt Pro voost. „Anders zou er in Bier vliet naast het voetballen niet veel meer te beleven zijn." Wilfried Bastiaanse won de Ron de van Biervliet vorig jaar en in 2003, maar heeft niet ingeschre ven. Provoost verwacht een mooie strijd tussen renners van wielervereniging Zeeuws-Vlaan deren en Theo Middelkamp. „Hoe sterk de rest is, moet je maar afwachten." Het parkoers door de dorpskern geldt door de vele bochten als een technisch lastig parkoers, dat bovendien in de aanloop naar de Markt een venijnig stuk je vals plat kent. Er worden veer tig ronden van 1800 meter gere den. De Ronde van Biervliet be gint zaterdag om 18.30 uur. lent, als 22-jarige is je lichaam gewoon nog niet in staat om met de top mee te kunnen." Desondanks zijn alle ogen gericht op de zoon van Rosi Mittermaier en Christian Neu reuther. Vragen over zijn beroemde ouders en de druk die dat met zich meebrengt, be antwoordt hij geroutineerd. „Ik ben trots, maar ik doe het op mijn manier." Neureuther demonstreert vervolgens op de baan hoe goed hij is. Met gratie en snelheid slalomt de koele kikker door Snowworld. „Het is een goede knul met een prima menta liteit. Hij is in twee jaar tijd van de 240ste plaats op de wereldranglijst naar de eerste veertig geschoten", zegt Margreiter. „Maar hij denkt dit jaar bij de eerste vijftien te ko men en dat is denk ik nog wat overmoedig." Maar dat Neureuther het ooit gaat maken, daar zijn de kenners van overtuigd. GPD door Bauke Boersma BOLLATE - Het EK is voor Cin dy Hanveld uitgelopen op een enorme teleurstelling. De 31-ja rige softbalster uit Kapelle ver loor met haar Belgische club Brasschaat Braves alle poule wedstrijden en rest in het Itali aanse Bollato het gevecht om plaats zeven tot en met tien. Dacht Haneveld vooraf stiekem aan het bereiken van de kruisfi nales, na twee speeldagen en evenzovele nederlagen was die droom al bijna over. Gisteren kwamen daar nog twee forse ver- liesbeurten overheen. Eerst was het Tsjechische KRC Alton Praag te sterk met 6-0, daarna deed Dombim Sharx uit Oosten rijk Brasschaat pijn: 8-1. „De sfeer in de groep ligt ver onder het vriespunt", zei Haneveld. „Wij zijn verliezen ook niet meer gewend," Braves werd de voorbije twee jaar Belgisch kam pioen en pakte evenzovele keren de Europa Cup II. „We moeten geen tiende worden, dan knikke ren we direct weer uit de A- groep, de Europa Cup I. We moe ten twee duels vol aan de bak." Maar niet nadat er een stevig groepsgesprek is gevoerd. „Als de sfeer zo blijft, heb ik weinig vertrouwen in de komende duels. Iedereen loopt op ieder een te vitten, het is echt niet leuk meer. Daar moeten we mee ophouden." Zelf heeft de Kapel- se een appeltje te schillen met de coach. „Ik speelde tot dusver maar drie innings. Daar wil ik uitleg over hebben. Maar nu is het moment er even niet naar. De teleurstelling is zo enorm, ik wacht wel even tot iedereen weer een beetje bij zinnen is." lorris Wols

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17