Te warm om je druk te maken ïi Mensen gezocht voor Titanic Kunstroute Veere voorziet in behoefte leeuwen en toeristen hebben geen hete hoofden ondanks hitte donderdag 27 juli 2006 Asfalteren gestopt door warmte BERGEN OP ZOOM - De werkzaamheden aan de A58 tus sen Roosendaal en Bergen op Zoom zijn woensdagmiddag enkele uren stilgelegd omdat de temperaturen te hoog op liepen. Op het nieuwe asfalt en bij de asfalteringsmachi- nes kwam de temperatuur boven de 60 °C uit. Het opont houd heeft geen effect op de uiteindelijke opleverdatum van 29 juli 12.00 uur. Vrijdagmiddag 28 juli om uiterlijk 16.00 uur zal het ver keer vanuit Bergen op Zoom richting Roosendaal geen hinder meer ondervinden: er zijn dan weer twee rijstro ken beschikbaar. Zaterdagmiddag 29 juli om uiterlijk 12.00 uur zal ook het verkeer vanuit Roosendaal richting Bergen op Zoom geen hinder meer ondervinden. Het verkeer kan dan weer over twee ï'ijstroken rijden. Optreden tegen terras was juist DEN HAAG - Restaurant d'Ouwe Werf aan het Bastion in Veere heeft bij de Raad van State geen gehoor gevon den voor zijn protest tegen een bevel van de gemeente om zijn terras aan te passen. Een ten-as met schuifdeuren en pergola's werd vorig jaar door eigenaar P. van Elswijk neergezet zonder dat hij daarvoor vergunning aanvroeg bij de gemeente, omdat hij dacht dat dit niet nodig was. Van Elswijk kreeg te horen dat hij de voorzieningen moest afbreken. Via overleg werd uiteindelijk wel een simpeler vorm van overkapping door de gemeente toegestaan. De restauranteigenaar moest hiervoor extra kosten ma ken en hij zegt ook omzet te zijn misgelopen omdat het terras tijdelijk buiten gebruik was of door de wijziging minder klanten trok. Met een voor hem positieve uitspraak van de Raad van State hoopte Van Elswijk deze schade vergoed te krijgen. De Raad van State vindt echter dat de gemeente juist heeft gehandeld. De rechtbank in Middelburg was vorig jaar ook al tot die conclusie gekomen. Boetes te hard varen Goese Meer GOES - Drie Goese jongens hebben dinsdagmiddag ieder een boete van vijftig euro gekregen voor te hard varen op het Goese Meer. De controle vond plaats door de politie in samenwerking met een medewerker van de duikploeg van de brandweer Goes die een boot beschikbaar stelde. Omwonenden hadden geklaagd over het met hoge snel heid heen en weer varen van zodiacs op het Goese Meer. De politie is, afhankelijk van de weersomstandigheden, van plan vaker te controleren. Noord-Beveland vist naar vuilnis COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland gaat met verschillende andere visserijgemeenten meedoen met het project Fishing for Litter. Het project wordt gecoördineerd door KIWO, waarvan Noord-Beveland lid wordt. Fishing for Litter komt erop neer dat vissers de ongewens te bijvangst van afval niet meer overboord zetten, maar meenemen naar de haven. Daar wordt de vuilnis ingeza meld en afgevoerd. De vissers krijgen een vergoeding, die uit de bijdragen van de overheden wordt betaald. door Rolf Bosboom SEROOSKERKE (W) - Al vo rig jaar, tijdens de eerste editie van de Kunst- en Cultuurroute Veere, was duidelijk dat het niet bij een eenmalig evene ment zou blijven. Het initiatief bleek meteen in een behoefte te voorzien en keert daarom jaarlijks terug. Morgen begint de tweede jaargang. De route is een initiatief van Marion van de Velde van ate lier Effekieke aan de Noord- weg in Serooskerke. „In het middengebied van Walcheren is niet zo veel te beleven, bui ten alle folklore om", verklaart zij het ontstaan van de route. „Het draait allemaal om de kust, terwijl het middengebied toch ook het een en ander te bieden heeft in artistiek op zicht." Vorig jaar trok het evenement tegen de vierhonderd bezoe kers. Vanwege de aanzienlijke belangstelling is de route dit jaar met één dag uitgebreid: zo wel morgen als zaterdag zijn de deelnemers te bezoeken. Net als vorige keer is er ook in de nazomer, dit jaar op zater dag 2 september, een dag inge ruimd. Deze is vooral bedoeld om mensen uit de buurt die nu met vakantie zijn alsnog de ge legenheid te geven de route te volgen. Het aantal deelnemers is uitge breid van 25 naar ruim dertig: Joop en Jacintha de Willigen, Atelier Amuzee, Krijn Coppool- se, Henk Maas, Cocky Wattel, Jopie de Klerk, John Hoots- mans, Bram Francke, Jannie Passenier, Henk van Vliet, Jan Koeman, Joke Koole, Santa den Herder, Ilse Ubels, Piet Boer, Nel en Henk Ton, Anke Eisen (Miss Moza), Marion van de Velde, Monique Roedts, Rinus Rentmeester, Marcelle Immink, Jo den Herder. Klas- ke Jasperse, Ton Visser, Wout Kole, Monica Snoodijk, Marie de Vries, Matty Geschiere, Tjitske Prins, Joep Aerssens en Anneke Riemens. Zij laten hun werk zien, dat varieert van foto's tot glaskunst en van beeldhouwwerk tot schilde rijen. Gast Ook zijn er enkele culturele lo caties bijgekomen. In Grijps- kerke is dat 't Munnikenhof aan de Jacob Catsweg, waar vijf kunstenaars present zijn. Onder hen is de jonge Wout Ko le uit Kapelle, die als gast is uitgenodigd. In Serooskerke is de Johanneskerk erbij geko men, waar Henk en Nel Ton fo tografie uit Marokko en Anke Eisen mozaïeken tonen. Het praathuisje op het Muntplein- tje bij de kerk en de theeschen- kerij bij 't Munnikenhof die nen bovendien als informatie punten voor de route. De route blijft geconcentreerd in Grijpskerke en Serooskerke. „We hebben wel erover ge dacht om uit te breiden naar andere kernen, maar je ziet bij voorbeeld dat Koudekerke nu met een eigen route komt", zegt Van de Velde. „Bovendien zitten we al met ruim dertig deelnemers. Hoeveel zou je er dan wel niet krijgen? Dan wordt het al snel niet meer te behappen." Kunst- en Cultuurroute Veere, vrijdag 28 juli, zaterdag 29 juli en zaterdag 2 september op diver se locaties in Serooskerke en Grijpskerke, 10-17 uur. Routefolders zijn verkrijgbaar op het 'Praathuisje' bij de johannes kerk in Serooskerke en 't Munni kenhof in Grijpskerke en bij de Vl'V's, het gemeentehuis in Dom burg en diverse hotels, campings en winkels. De kunstroute leidde vorig jaar onder meer langs de Kerkstraat in Grijpskerke, waar werk werd getoond van vader en dochter De Vlieger. archieffoto Ruben Oreel joorMartijn ^Koning COES - „Agressief? )|f, dit weer? Je [ou wel gek zijn je èukker te maken dan nodig is. Veel te ffann." De nuchtere Ztcuw windt zich iiet zo snel op. Ook niet als het viercn- derlig graden is. .s onderzoe iers leiden de hoge ïmperaturen tot neer agressie. Door (x hitte slapen men- sen slecht. Ze raken rtrmoeid en prikkel- sar, is hun redene- iing. Wie even op in- ïmet surft, ziet de -ana de andere web- ste een link leggen :.;sen de warmte en arte lontjes. Voor- ij bij jonge men- Daar herkent Schoonen lankmderop- langDeBeve- ianden zich aiet in. „De kinderen hebben natuurlijk wel last van de tem peratuur, net als wij allemaal. Ze voelen zich wat vermoeid. Maar ze zijn niet vervelend of Laat staan agres- s Schoonen gaan de Heintjes juist flexibeler om jet de omstandigheden dan ■rolwassenen. „Ze gaan eerder even zitten uitpuffen in plaats fan te lopen mopperen. Accep terende situatie zoals die is." Niet iedereen heeft die erva ring. Kinderen kunnen wel de- gelijk voor wat ergernissen zor- •en. „Ze willen graag zwem- :en, maar als je met ze naar ie! strand gaat, vinden ze het aid te warm. Net als de zon", neldt een moeder uit Vlissin- ,Dus gaan we vóór de mid- cag alweer naar huis. Eigenlijk Ét gek met dit weer, maar je krijgt er als ouder wel mee te maken." Maar om nu te zeggen dat je agressief wordt door het ge drag van je kinderen gaat wel erg ver, verklaart ze. Meldingen Ook een woordvoerster van de Politie Zeeland vindt dat het al lemaal wel meevalt. Ze houdt het bij 'ietsje meer overlast' en 'misschien wat irritatie'. „Men sen zitten langer buiten, jonge ren spelen tot later op straat. Dat brengt een lichte stijging van het aantal meldingen met zich mee. Maar of dat nu direct te maken heeft met korte lont jes, durf ik niet te zeggen." Een rondje langs horecaonder nemers geeft ook bepaald geen beeld van allerlei oververhitte gemoederen. Net als de reactie van openbaar vex-voersbedrij- ven. Zowel busmaatschappij Connexxion als de NS ontvin gen geen signalen van extra geïrriteerde reizigers. „Volgens mij zitten mensen juist vrolijk in de bus", denkt M. Denessen van Connexxion. „Ze hebben vakantie en hoeven niet in de file te staan op weg naar het strand." Daar noemt de woordvoerster een heikel punt. Want de hitte leidt bij Zeeuwen dan niet tot agressie, kleine ergernissen zijn er wel. Zoals die files. „Ik moet er altijd erg aan wennen dat ik nu zestig moet rijden waar ik de rest van het jaar honderd kan", verklaart een man uit Goes. Uitpuffen Natuurlijk zijn die toeristen er elk jaar, maar door de warmte zijn er dit keer extra veel. Goed voor de Zeeuwse economie, maar soms leidend tot wat irri tatie. Hoewel: „Ik maak me ex- niet echt druk om, hoor", ver volgt de Goesenaar. „Daar is het veel te warm voor." De toeristen zelf dan. Natuur lijk komen die naar Zeeland voor de zon. Maar is dit niet een beetje té? „Nee hoor", stelt Hoewel onderzoekers menen dat mensen door de hitte een korter lontje hebben, geeft maar een enkeling toe zich ook sneller te ergeren tijdens de zomerse dagen. foto Ruben Oreel het echtpaar Gielis uit Den Bosch. Ze zijn op vakantie aan de kust en puffen even uit op een parkeerplaats aan de snel weg. „We kunnen er goed te gen." Bovendien houden ze niet van al dat geklaag. „Het is nooit goed", stelt mevrouw Gielis. „Prikkelbaar-? Man, we zijn hartstikke blij. Vakantie, goed weer: wat willen we nog meer?" Een stukje verderop zit de Duitse familie Kuhn iets te drinken. Ze zijn op weg naar huis na twee weken Zeeland. Bang dat ze onderweg ruzie krijgen als gevolg van de warm te. zijn ze niet. „Wij zijn de vrolijkste familie van Duits land", buldert pa Kuhn vrolijk. „Bovendien is het in onze BMW helemaal niet warm. Airco, hè." dient als decor voor De ondergang van de Titanic »rRolf Bosboom ÖDDELBURG - Het was tot sverre geen gebruik bij het «land Nazomer Festival. Dit ar doet het echter wel een be- ■epop figuranten, bij de voor- itlling De ondergang van de Ti- h stuk wordt opgevoerd aan wd van De Hydrograaf, een mentale salonboot uit '10, die in de jaren twintig en Sig door de vorstinnen Em- xWilhelmina en Juüana werd Kuikt voor bezoeken aan de suwse en Zuid-Hollandse ei- Én. Nu is het schip, dat in laren tachtig is gerestau- 3d, vooral bekend als pakjes- o' bij de officiële intocht van iterldaas. De ondergang van de Titanic is gebaseerd op een stuk van de Duitse auteur Hans Magnus En- zensberger over de telooi-gang van de westerse beschaving. Het wordt gespeeld door drie ac teurs: Han Kerckhoffs, Vincent Rietveld en Ilse Uitterlinden. Piet Arfeuille zou aanvankelijk als x-egisseur optreden, maar hij heeft afgezegd. Stef De Paepe, die onder meer diverse produc ties heeft gedaan voor Theater Zuidpool uit Antwerpen, neemt die taak over. Vaartocht De bezoekers van de voorstel ling maken een vaartocht over de Zeeuwse wateren. Aan boord wordt het mythische verhaal ver teld van de ondergang van de on- zinkbaar gewaande Titanic. gustus, met de haven van Zierik- zee als vertrekpunt; de laatste voorstelling is vrijdag 8 septem ber, vanuit Tholen. Ook Vlissin- gen, Kamperland en Yerseke die nen als thuishavens. Alle voorstellingen zijn x-eeds uitverkocht. Er wordt, bekeken of een extra, tiende voorstelling kan worden ingelast op de enige nog vx-ije avond, maandag 4 sep tember. De ondergang van de Titanic is dit jaar een van de vier locatie voorstellingen van het Zeeland Nazomer Festival, naast Der flie- gende Hollander in Temeuzen, De vrouwen van Kamp Westka- pelle in Westkapelle en Marius, Fanny en César in Vlissingen. Het festival duurt van dinsdag 29 augustus tot en met zaterdag 9 september. Hydrograaf, een salonboot uit 1910, beter bekend als de pakjesboot van Sinterklaas hjdens het Zeeland Nazomer Festival wordt opgevoerd. Daax-bij worden alle ruimtes en elementen van het schip benut. Het publiek wordt in drie groe pen verdeeld die een rondgang maken langs de verschillende dekken. Figuranten vervullen de rol van bijvoox-beeld matroos, kok, pux-- ser, machinist of stoker. Zij be geleiden daai-naast de toeschou- wex-s van de ene naar de andere ruimte. Het Zeeland Nazomer Festival is op zoek naar mensen die deze rollen op zich willen ne men. Er zijn er ongeveer tien no dig en daarnaast enkele reser ves. Kandidaten, die voor alle negen voorstellingen beschik baar moeten zijn, kunnen zich aanmelden via 0118-681100 of info@nazomerfestival.nl. De au dities zijn woensdag 9 augustus. De première is donderdag 30 au-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13