Baggerplan valt veel duurder uit PZC PZC Schoonmaken voor badgast komt Boek van Maatje (94) te leen bij bibliotheek Schap wil discussie over wonen op laaggelegen grond -11 Middelburg komt zeven ton tekort door foute berekeningen en hogere kosten m Sjezenrijders De Waele met winst aan de haal donderdag 27 juli 2006 (IDDELBURG - Middelburg ml 700.000 euro te kort voor ■d baggeren van grachten en ntcrlopcn in de stad. Volgens nthouder H. van Klinken is ill Ie wijten aan 'foute aanna men hogere kosten'. gemeente Middelburg voert dbaggerwerk uit in samenwer- jjg met Waterschap Zeeuwse panden. Dat heeft beter gere dden kampt dus niet met een jliort zoals Middelburg, erkent fa Klinken. ia belangrijke oorzaak voor i tekort is dat het geld kost agenda STREEKACTIVITEITEN iotsing Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <330 EB middelburg Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl om de bagger die in depots is ge stort, er weer uit te halen en te verwerken. Tot 2003 kostte dat ook geen geld. De bagger kon kosteloos verwerkt worden in bijvoorbeeld geluidswallen. Van Klinken: „Maar bij de begroting is er ten onrechte vanuit gegaan dat dat nu ook niks zou kosten." Dit leidt tot een gat van 425.000 euro. Andere uitgaven in het bagger- project zijn hoger uitgevallen dan was berekend. Het gaat om kosten voor voorbereidend werk, milieu-onderzoek en me tingen. Dat leidt tot het totale gat van zeven ton. Dat is wel het maximale tekort, merkt Van Klinken op. „Het kan ook nog lager uitvallen. Op andere posten in het project voor 2007 en 2008 hebben we na melijk vrij hoge aannames ge daan. Die uitgaven kunnen dus nog meevallen." Dat zijn de bag- gerwerkzaamheden aan de Vlis- singse Vest, de Langeviele Vest, de Seisvest en in Dauwendaele en Amemuiden. Een andere oplossing is om de kosten van het project over een langere periode af te schrijven. Op dit moment moet het bedrag in twintig jaar afgeschreven zijn. De gemeente overweegt dat met tien jaar te verlengen. „Dan zijn we per jaar minder kwijt aan het baggerproject", ver duidelijkt Van Klinken. Dat neemt niet weg dat de wethou der op zoek moet naar pakweg een half miljoen euro. „Zo veel zal het al gauw worden" voor spelt Van Klinken. Hij hoopt daarvoor in de voorjaarsnota van 2007 het benodigde geld voor te vinden. Het tekort is aan het licht geko men bij het opmaken van de tus senbalans van het project. De baggerwerken zijn in 2005 be gonnen. Nadat een baggerdepot in de Mortiere is aangelegd, zijn de Vlissingse watergang, de Veerse watergang en de waterko pen in de Erasmuswijk, het Mei veld en de Schroeweg schoonge maakt. In het voorjaar van dit jaar is fase twee begonnen. Die omvat watergangen ten noord westen van Middelburg. Fase drie begint komende winter. De laatste fase wordt uitgevoerd in de winter van 2007/2008. Drie shows over klederdracht JOSTKAPELLE - Het Walcher- tCostuum verzorgt drie shows utrde ontwikkeling van de kle- ierdracht van 1800 tot heden. Je eerste show is op dinsdag 8 imistus te zien bij de hervorm- kerk in Oostkapelle, vanaf .3.30 uur. Een week later, op 15 igustus is een show te bekij- üDopde Markt in Veere, vanaf uur. De derde en laatste in deze serie is weer bij de irvormde kerk in Oostkapelle, ip'22augustus om 19.30 uur. Ontmoeting en randeling lij Palazolli )OST-SOUBURG - Op donder- (ag 10 augustus wordt een wan- ifllocht bij Palazolli aan het hnjeplein in Oost-Souburg ge le deelnemers verzamelen zich xd 13.30 uur. Op donderdag li augustus is er een ontmoe- c«smiddag voor (ex-)kankerpa- •iiten en hun naasten van ,00 uur tot 15.30 uur Op don- rdag 24 augustus is er weer B ontmoetingsmiddag van 10 tot 15.30 uur. ISNEMUjDEN - Camping De Witte taf, 19.30 uur: oriëntatie/puzzelrit; 6MJPSKERKE - Vereniginsgebouw de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- «gen voor 55+; (IDDELBURG - Markt: Weekmarkt; taiarid: Antiek- en ambachtenmarkt; Ufa De Hoop, 18.30-19.15 uur: Gra- imuzieklessen voor kinderen; tefterk, 12.30 uur: Orgelconcert Bram 90ST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- ®fcin41,10.00-12.00 uur: Creatieve ac- NSSINGEN - Bunkerterrein, iOJ-16.00 uur: Speelstad, spelen voor pieren van 6-13 jaar; rfiruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. iROOSKERKE (W) - Op de 5' ter hoogte van Serooskerke seen 31-jarige automobilist uit Kddelburg gistermiddag tegen sn 44-jarige Duitse automobi- u'. gebotst. De Duitser stopte screen afslaande auto. de Mid- l'ourgerzag dat te laat. Het strand bij Dishoek wordt dagelijks in de vroege ochtend schoongemaakt. door Edith Ramakers DISHOEK - Bovenop de hoge duinover gang bij Dishoek hoor je de zee zachtjes ruisen, kraait er in de verte een haan en krijst een enkele meeuw. De warme dag kondigt zich aan. Alleen bij de strand- post Dishoek is beweging. De ploeg van strandwacht Arnold Buma drinkt nog een kop koffie voordat de dagelijkse routine begint; schoonmaken. Afval rui men, wier weghalen, bakken legen, toi letten schoonmaken en loopplanken bor stelen. Tot een uur of tien als de badgas ten massaal komen. De vijf van Dishoek, die in dienst zijn van de stichting Strandexploitatie Wal cheren, maken drieënhalve kilometer strand schoon van de grens van Vlissin- gen tot paviljoen Zeester richting Zoute- lande. Daarna neemt een andere post het stokje over. „De actie Nederland Schoon heeft maar weinig effect", is Bu- ma's ervaring. „We zien elke ochtend weer waar een feestje is geweest. De badgasten hebben lol, worden moe en gaan naar bed, maar laten de troep lig gen. Soms vinden we zelfs een porte monnee, slippers, schoenen T-shirts. Veel mensen denken: we hebben vakan tie en dan moet alles kunnen." De ploeg ruimt op, er wordt niet gemop perd. Het heeft veel weg van verwenne rij of van het 'pamperen van de bad gast'. „Dat denk ik ook weieens. Hoe meer we ophalen, hoe meer we vinden. Misschien werken we wel gemakzucht in de hand. Maar ja, als we niets doen, dan zou het op sommige plaatsen toch écht een troep zijn." Mooie taakstraf Het jongerenstrand bij Kaapduin heeft een slechte naam. „Daar moeten we met het handje aan de gang om alle blikjes, papieren rotzooi en plastic op te rui men." Het vuil ruimen zou een 'mooie taak straf voor jongeren zijn die over de schreef zijn gegaan'. „Dat gebeurt ook in Vlissingen", zegt Buma. „Wij doen het hier zelf." Bij de slaapstrandhuisjes bij Dishoek worden de eerste bewoners wakker. De eigenaren zorgen goed voor hun huisjes. Bij 't Wiebelkot hangen zelfs planten buiten. „Het is ook een prachtig bezit", zegt een van de bewoners. „Ik noem het een klein paradijs. Hoe mijn dag er hier uitziet? Eerst zwemmen dan naar de bakker. Krantje lezen, kopje koffie en weer zwemmen." Een vrouw laat haar poes aan een lijn tje uit. Moor komt al vier jaar op het strand, 's Ochtends en 's avonds laat ze de poes uit. „Moor is hier thuis", zegt ze. Ze heeft een poezenzakje meegeno men. „Alsof Moor een hond is en dit een grote kattenbak", zegt ze. Niet veel afvalbakken puilen uit. „We foto Ruben Oreel willen ze op tijd legen, want als ze over vol zijn, duiken de meeuwen erin", zegt Buma. „Speciaal voor de slaapstrand huisjes komen we nog een keer terug. Over een uurtje ongeveer om het laatste vuil mee te nemen." Beachcleaner Aan de vloedlijn rijdt de beachcleaner. Het wier wordt opgeveegd. „Het is een gebruiksonvriendelijke machine", zegt bestuurder Dirk. „Ze dachten niet aan comfort." Het is snikheet in de cabine, want de ramen blijven zoveel mogelijk gesloten. „Doe je die open, dan zit je in de diesellucht of in de herrie." Maar het apparaat werkt wel. Het mees te wier is weg. „Er zit veel troep tussen het wier. Nu is het zwerfafval, in het voorjaar waren het veel dode dieren", zegt Buma. „Dan is het toch frisser om ook het wier op te ruimen." Na twee uur zijn alle 250 vuilnisbakken geleegd en zitten de nieuwe zakken er weer in. De volle vuilniswagen vertrekt naar Zoutelande, waar alles in een con tainer wordt gestort. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De me moires van de hoogbejaarde Maatje Franeke-Davidse zijn vanaf augustus door iedereen te lezen. De Zeeuwse Bibliotheek gaat het debuut van de 94-ja- rige bewoonster van woonzorg centrum Antonius in Klooster- zande, opnemen in de leencollec- tie. Franeke-Davidse schreef haar memoires eerst op papier. Dat le verde een dik pak op. Vervol- Fietsster gewond in Cadzand CADZAND - Een 68-jarige vrouw uit Delft is gistermiddag op Boulevard De Wielingen in Cadzand gewondgeraakt toen ze met haar fiets verstrikt raak te in het achterwiel van de fiets haar echtgenoot.Ze liep letsel op aan haar gezicht, vermoede lijk enkele fracturen aan oogkas en kaak. gens nam ze voor het eerst van haar leven plaats achter een computer en tikte letter voor let ter haar levensverhaal over, ge holpen door vrijwilliger Jo Col- let. Van september 2005 tot afge lopen mei zat ze elke maandag middag in het internetcafé van Antonius en werkte ze aan haar boek: '94 jaar trugkieke'. In het boek haalt ze onder meer herin neringen op aan haar kinder tijd. Signeersessie De activiteitenbegeleiding van Antonius vond de prestatie van Franeke-Davidse zo bijzonder dat ze besloot van de memoires een boekje te laten drukken en dat tijdens een signeersessie ca deau te doen aan alle bewoners van Antonius. „Het boek is ge drukt en gesponsord door druk kerij Bareman in Terneuzen en het is gewoon ontzettend mooi geworden", zegt L. deBruijn, ac tiviteitenbegeleidster van Anto nius. Het boekje telt ongeveer 26 pagina's en een foto van een jonge, mooie Maatje, in sepia ge kiekt, siert de kaft. Ze loopt op dat moment door de Lange Delft in Middelburg (haar voor malige woonplaats) waar ze de wandelwagen duwt met daarin een kind van haar baas. Het resultaat is echter zo fraai geworden dat Antonius het jam mer zou vinden dat alleen de be woners van het woonzorg centrum de memoires van Maatje zouden kunnen lezen. Hiervoor is nu een ideale op lossing gevonden. Het boekje, in een oplage van honderdvijftig stuks gedrukt, is niet te koop, maar wel te leen bij de biblio theken in Zeeland. De Bruijn: „De Zeeuwse Bibliotheek neemt vier exemplaren over, één voor de wetenschappelijke afdeling en drie voor de uitleen. Iedereen kan Maatjes boek dus lezen! Mochten er na de signeersessie boekjes over zijn, dan worden die aangeboden aan de biblio theken in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, zodat er zeker genoeg exemplaren zijn voor de uitleen. De Bruijn hoopt dat meer bewoners van het zorgcentrum het voorbeeld van Maatje vol gen. door Sandra van de Vreugde MELISKERKE - Verschillende keren waren ze dicht bij de winst maar telkens grepen ze mis. Dinsdagavond was het wel raak voor Lisette en Harry de Waele uit Zoutelande. Het duo won de sjezenwedstrijd in Melis- kerke. Ze staken alle 56 te steken rin gen, maar kregen de winst niet cadeau. Dona Janse en Marcel Clarisse waren de tegenstanders die uiteindelijk op de tweede plaats eindigden. De hele familie De Waele, met de kindjes Lisa en Nout in de fraaie Walcherse klederdracht en het paard Otto die trots de schitterend versierde sjees mocht trekken, nam met genoe gen de beker in ontvangst. Gisteren kwamen de combina ties ook aan de start in Zoute- land. Ilona Janse en Marcel Cla risse namen hun sportieve revan che. Zij staken zeventig van de 72 ringen en moesten nu kam pen met Lou Vos en Ingeborg Coppoolse-Verrips, die een week eerder nog de wedstrijd in het Kustlicht op hun naam schreven. Janse en Clarisse mis ten in de kampbeurten op 26 en 20 millimeter geen enkele ring en schreven de wedstrijd op hun naam. Na de tweede beker voor Vos en Coppoolse-Verrips, was er weer succes voor de familie de Waele. Ze wonnen de derde beker met 69 gestoken ringen. De rode lantaarn was voor Peter Melis en Betsie Krijger. Agenda. Zaterdag 29 juli: Vlissin gen, Bellamypark, vierde-klas kampioenschap en vrije wedstrijd van 8.00 tot 18.00 uur. Maandag 31 juli: sjezenrijden in Westkapelle in de Zuidslraat van 17.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 1 augustus: sjezenrijden aan het Bellamypark te Vlissingen van 13.00 tot 19.00 uur. Kreekloop in Westkapelle WESTKAPELLE - Op woens dag 9 augustus wordt de Kreek loop rond de kreek in Westkapel le gehouden. Er kan gekozen worden tussen één of twee ron den. De afstanden zijn 2,7 en 5,4 kilometer. Inschrijving is aan de Ridderkerklaan in Westkapelle. De kosten zijn twee euro. Aan vang is 19.30 uur. Overdekte speeltuinen in de fout SLUIS - Overdekte speeltuinen nemen vaak een loopje met de bouw- en (brand)veiligheidsvoorschriften. Dat blijkt uit een nieuw, landelijk onderzoek dat is uitge voerd door de Vrom Inspectie. Uit eerder onderzoek in Zuid-Nederland was al eenzelfde beeld naar voren geko men. De onderzoekers van het ministerie van Vrom (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer) bezochten dertig van de honderd overdekte speel plaatsen die Nederland nu telt. In Zeeland bezocht de in spectie Toversluis in Sluis. De onderzoekers zeggen niet welke gebreken bij welke speeltuinen werden aangetrof fen. In totaal werden er landelijk 276 tekortkomingen aan getroffen. Achttien speeltuinen hebben nog nooit een ont ruimingsoefening gedaan, negen speeltuinen beschikken niet over een ontruimingsplan dat door de brandweer is goedgekeurd, acht speeltuinen hadden vluchtdeuren die moeilijk open gingen of op slot zaten. „Eén speeltuin had een bijzondere opvatting over veilig vluchten", aldus de opstellers van het rapport. „Bij één vluchtroute moesten kinderen springen vanaf de eerste verdieping en bij de an dere moesten ze vier meter naar beneden glijden over een damwandprofiel." De Stichting Consument en Veiligheid reageert geschrokken op het rapport. „De aandacht voor het onderwerp veiligheid is vei-slapt", constateert Cees Meijer van de stichting. Consument en Veiligheid stelt dat ondernemers niet van kwade wil zijn, maar dat ze door de bomen het bos niet meer zien als gevolg van de ve le regels op het gebied van veiligheid. Beachboom bijna uitverkocht SCHARENDIJKE - Beachboom is bijna uitverkocht. Alle 3100 kaarten die in de voorverkoop beschikbaar waren zijn inmiddels weg. De laatste 400 kaarten worden aan staande zatei'dag vanaf 16.30 uur verkocht aan de kassa van het dance-event op het strand bij PexTy's aan de voet van de Brouwersdam. Thema is Beachboom birings you heaven met optredens van onder meer dj Dean, Lacroix (Now en Wow, Impuls en Dancevalley), Miss Nartarcia (resident Nighttown en bekend van onder meer Dancevalley) en dj Juanito (Ibiza en resident van Beachboom), Halfjaar cel voor dealen cocaïne MIDDELBURG - Een veelpleger uit Terneuzen is giste ren in Middelbui'g voor de handel in cocaine veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De 46-jarige man geniet een kwalijke reputatie op het gebied van opium- en ge weldsdelicten. Politierechter J. Hopmans gaf raadsman E. Smit, die vex-- dachte bijstond, wel gelijk dat het onderzoek van de poli tie veel beter had gekund. Desondanks achtte de politie rechter bewezen dat de Terneuzenaar van begin april tot 9 juni harddrugs had verkocht aan junks. Tijdens observa ties van de politie op 9 juni kwamen er tien verslaafden uit de Terneuzense di-ugss.cene bij hem aan de deur, nadat eerder op 19 mei ook dx'ugsklanten werden gesignaleex*d. De verdachte, die zelf verslaafd is aan de coke, ontkende te hebben gedeald. Hij kon er echter niet onderuit dat er bij de huiszoeking op 9 juni bolletjes van ongeveer vier gram cocaïne werden aangetroffen. De man zei in zijn wo ning in de binnenstad samen met zijn lotgenoten hard drugs te gebruiken. Officier van justitie G. Oosterveld eiste acht maanden cel, omdat verdachte in herhaling blijft vallen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Mensen die op laaggelegen gronden wonen, moeten accepteren dat ze soms natte voeten krijgen. Of ze moe ten verhuizen. Het is onmogelijk om aan de strenge eisen voor wa teroverlast te voldoen zonder duidelijk te discussiëren over het gebruik van grond. Die waarschuwing uit J.A. van Werkum, afdelingshoofd plan vorming waterhuishouding van Waterschap Zeeuwse Eilanden, bij de uitgave van het boek Hoe het water loopt, over waterbe- heerprojecten van het water schap tussen 1996 en 2005. „We zullen in de toekomst duidelij ker moeten praten over wat we waar doen en wat daarvan de ri sico's zijn." Als voorbeeld noemt hij de Kop van Schouwen. Daar zijn in het verleden woningen gebouwd in een komgebied. Bij veel neer slag loopt al het water naar het zelfde punt. Dat leidt tot over last voor de bewoners. Het wa terschap kan door maatregelen proberen die overlast terug te dringen, maar de norm die lan delijk is vastgelegd voor be bouwd gebied (eens in de hon derd jaar een 'overstroming') is volgens Van Werkum onhaal baar. „We moeten nadrukkelijker gaan pi-aten over hoe we zulke problemen gaan aanpakken. Willen we die norm halen, dan moeten we bereid zijn naar het gebruik van een gebied te kij ken. Maar als we de functie niet willen veranderen, kunnen we de norm voor overlast niet ha len. dat moeten we dan ook met z'n allen accepteren." Nog steeds wordt in laaggelegen gebieden gebouwd. De Middel burgse nieuwbouwwijken Veer se Poort en Mortiere zijn daar van voox-beelden. „Maar alles rond Middelburg is laaggelegen. Als je daar niet wilt bouwen, kan de stad niet uitbreiden. Je moet dus keuzes maken. Maar, de keuze om te bouwen kan dus gevolgen hebben voor watero verlast", stelt Van Werkum. Bij nieuwbouwprojecten past het waterschap de 'watex-toets' toe. Daarin wordt gekeken of er voldoende voorzieningen in het plan zijn opgenomen om watero verlast te voorkomen of op te vangen. Dat is een manier om goed voorbereid de toekomst in te gaan. De watex-toets biedt ech ter geen oplossing voor bestaan de bebouwing. Daarom wijst Van Werkum op het belang van een open en eerlijke discussie over de maatregelen en de risi co's op wateroverlast. Dat belang wordt alleen maar groter door de vex-andex-ing van het klimaat. Die zorgt ervoor dat er in kortere periodes meer regen valt. In het waterbeheer worden normen aangehouden voor wateroverlast. Weilanden mogen vaker overstromen dan akkerbouwgebieden, en die weer vaker dan bebouwd ge bied. „Je kunt van landbouw grond wel natuurgebied maken, zodat je minder maatregelen hoeft te nemen, maar dat stuit weer op andere bezwaren. Daar moet je dus goed over praten." Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de afgelopen tien jaar, bijna acht miljoen euro geïnves- teerd in de kwantiteit en de kwa- liteit van het waterbeheer. Daar is zeven miljoen euro subsidie bovenop gekomen. Koppeling Volgens Van Werkum is zo veel mogelijk geprobeerd een koppe ling te maken tussen het voorko men van waterovei-last en het verbeteren van de kwaliteit van het water en de natuur. „Bij- voox-beeld door natuurvriendelij ke oevers aan te leggen. Dat ver groot de bergingscapaciteit van waterlopen en de natuur heeft er baat bij." Het waterbeheerplan van het waterschap voorziet in maatre gelen tot 2015. Van Werkum is tevreden over de resultaten tot nu toe, zoals die zijn beschreven in 'Hoe het water loopt'. Tegel!j-1 kertijd stelt hij vast dat het lan ger duurt dan hij had gehoopt' om projecten uit te voeren. „Daar moeten we rekening mee J ixouden. Met het laatste plan dat we willen uitvoeren, moeten we in 2012 beginnen, anders zijn we niet op tijd klaar." En 'klaar' is ook dan maar een relatief begrip. „De zeespiegel blijft stijgen, de bodem blijft da len, het klimaat blijft verande ren. Er zullen straks nieuwe lo kale pi'oblemen zijn die om een oplossing vx-agen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11