Lidstaten ruziën over restitutie treinreiziger Ozonlaag herstelt zich Britten tellen ieder die grens wil oversteken Belgische minister wil vliegveld Zaventem slopen HALVE PRIJZEN! ijsseldijk modes Israël blijft in Zuid-Libanon tot komst vredesmacht 5 Prijsstijging treinkaartje onder verwachte inflatie Alleen vergoeding bij buitenlandse vertragingen Doden door aardverschuiving Kashmir ZOMER 2006 woensdag 26 juli 2006 Migrantenstemrecht België flopt BRUSSEL - Het stemrecht voor migranten in België lijkt geen succes. Van alle burgers van buiten de Europese Unie die sinds zeker vijf jaar in België verblijven, heeft slechts 7,8 procent zich laten registreren als kiezer voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat meldden Belgische kranten gisteren. Migranten in België mogen op 8 oktober voor het eerst stemmen, na een wetswijziging uit 2004. In Vlaanderen is de animo nog minder. Daar heeft pas 5,5 procent zich geregistreerd. Migranten hebben nog vijf da gen om zich te melden als kiezer. In steden als Gent en Leuven hebben ongeveer 10 procent van de migranten zich gemeld, in Antwerpen 6 procent maar in Mechelen, Oostende en Sint-Niklaas tot nog toe 0 procent. ANP Moslims klagen Miss Indonesië aan JAKARTA - Een militante Indonesische moslimorganisa tie, het Islamitische Verdedigersfront (FPI), heeft aangif te gedaan tegen Miss Indonesië wegens het beledigen van de waardigheid van de Indonesische vrouwen. Dit liet een advocaat van het FPI gisteren weten. Het FPI is er boos over dat Miss Indonesië - Nadine Chan- drawinata - zondag in bikini medeed aan de Miss Univer- se-verkiezing in Los Angeles. Volgens de advocaat van FPI kan ze daar tot zes jaar cel voor krijgen. ANP/RTR Verdachte mp3-moord uitgeleverd WARSCHAU - De tiener die in Brussel een jongen ver moordde om zijn mp3-speler, mag door Polen worden uit geleverd. Een hof van beroep heeft dat gisteren bepaald. De 17-jarige verdachte stak op 12 april de even oude Joe Van Holsbeeck dood in de hal van het centraal station in Brussel. Daarna vluchtte hij naar zijn vaderland Polen. Na de aanhouding stelden zijn advocaten dat er een juridi sche fout was gemaakt. De Belgische justitie had het Eu ropees aanhoudingsbevel gebruikt en dat is volgens de ad vocaten alleen van toepassing op volwassenen. Het Poolse hooggerechtshof verwierp vorige week die stelling en ver wees de zaak door naar een hof van beroep. ANP/AFP Union Jack mag schuin hangen LONDEN - In het Verenigd Koninkrijk worden de regels voor het uitsteken van vlaggen versoepeld. De Britse rege ring heeft hiei'toe besloten naar aanleiding van inciden ten tijdens het WK voetbal, zo meldde de BBC gisteren. Een gezin in Petersborough dreigde een boete te krijgen omdat het de Engelse vlag had uitgestoken. Dat gebeurde niet, zoals voorgeschreven, aan een verticale stok, maar schuin tegen de gevel aan. De regering wil de verticale stokregel afschaffen, evenals andere 'verouderde en te bu reaucratische' onderdelen van de vlaginstructie. ANP Belgen vast na vondst babylijkje BARCELONA - De politie in het Spaanse Barcelona heeft een Belgisch paar opgepakt nadat in een afvalbak in hun hotelkamer een overleden pasgeboren baby was ontdekt. Ook werden bebloede handdoeken aangetroffen. De vrouw legde tegenstrijdige verklaringen af en ontken de zwanger te zijn geweest. Het stel heeft nog drie kinderen. Die zijn overgedragen aan de Catalaanse autoriteiten. ANP/AFP door Esther Gotink LONDEN - Iedereen die van en naar Groot-Brittannië reist zal in de toekomst worden geteld in een poging illegale immigratie de kop in te drukken. Ook zul len criminelen van buitenlandse afkomst na het uitzitten van een gevangenisstraf het land wor den uitgezet. Dit kondigde minister van Bin nenlandse Zaken Reid gisteren aan. Het systeem zal in 2014 vol ledig operationeel zijn. De plannen maken onderdeel uit van een grootschalige schoonmaakbeurt binnen de Britse immigratiedienst, die de afgelopen tijd veelvoudig blun derde. De eerste stap wordt over twee jaar gezet; dan moet ieder een die uit een 'risico-land' komt en een visum nodig heeft, of zeer waarschijnlijk langer blijft dan Londen lief is, zijn vin gerafdrukken laten afnemen. Die worden opgeslagen in een nationale databank. Reid beaamt dat er geen kant-en-klare oplossing bestaat voor de problemen, maar be looft dat de grenscontrole over acht jaar volledig operationeel is zonder dat dit vertragingen voor reizigers oplevert. Hij is van plan tweemaal zoveel geld uit te trekken als de immigratie dienst nu krijgt voor het opspo ren van illegale immigranten. Bedrijven die illegalen in dienst hebben, worden harder aange pakt. De bedoeling van Reid is het im migratie- en asielsysteem 'eer lijk, effectief, transparant en be trouwbaar' te maken. De opposi tionele conservatieve partij vindt dat de maatregelen te lang zaam worden ingevoerd. In opspraak De immigratiedienst is het afge lopen jaar een paar keer slecht in het nieuws geweest. Zo gaf de directeur toe 'geen flauw idee' te hebben hoeveel illegale immi granten in Groot-Brittannië ver blijven. Het ministerie kwam verder in opspraak toen bekend werd dat het schoon werd gehou den door illegalen. In mei werd Clarke als minister van Binnenlandse Zaken ontsla gen na het bericht dat meer dan duizend gevangenen waren vrij gelaten zonder dat overwogen werd of ze niet moesten worden uitgezet. GPD Advertentie Yerseke - Lepelstraat l.Tel. 0113 571539 (Advertentie) .non7P redactie buitenland ["[RECHT - De Nederlandse Spoorwegen willen het trein- üartje in de tweede klas vol- !^nd jaar 0,7 procent duurder jaken. Die prijsverhoging ligt (ü0r het eerst sinds jaren onder je verwachte inflatie. Dal hebben de NS gisteren be- Igemaakt. Het bedrijf wil p gemiddelde tariefstijging doorvoeren van 1,25 procent. Voor reizigers in de tweede klas- sepakt de prijsstijging echter la ar uit dan de verwachte infla- lj{i waardoor zij er volgens de KSzelfs op vooruit gaan. „In to taal reizen acht van de tien trein- ttizigers in 2007 goedkoper", be ieren de NS. Reizigers die eerste klas reizen Ktalen de tol voor de geste van de NS. De prijs van hun trein- isartje stijgt 4 procent, aldus voorstel. Ook daalt de scho lierenkorting van 6 naar 3 pro cent. Ten slotte betalen reizigers met een jaartrajectkaart voor afstan den langer dan vijftig kilometer meer dan de 0,7 procent prijsver hoging. De NS mogen de tariefstijgin gen pas invoeren als de consu mentenorganisaties, verenigd in het Locov, hebben geadviseerd. Reizigersvereniging Rover laat zich in een eerste reactie posi tief uit over het voorstel. „Het ziet er goed uit", aldus woord voerder R. Spithorst. „Het is een erkenning dat de NS ook vinden dat de prijs-kwaliteitver- houding van de trein niet op or de is. Alleen met de lagere kor ting voor scholieren hebben wij moeite." De jaarlijkse prijsverhoging door de NS leidde vorig jaar nog tot opschudding. Het treinkaart je werd toen in één klap 3,25 procent duurder. GPD door Kees Bos BRUSSEL - EU-landen willen niet dat alle treinpassagiers ver goeding kunnen krijgen bij ver tragingen. Nieuwe EU-regels daarvoor zouden alleen moeten gelden voor internationale trein reizigers. De vergoeding moet hooguit de helft van het treinkaartje bedra gen, zo werd gisteren bekend. Dat zou gelden bij meer dan twee uur vertraging. Als de trein één tot twee uur te laat is, kan de passagier een kwart van zijn geld terugkrijgen. Het Euro pees Parlement had in septem ber nog gesteld dat de vergoe ding ook voor binnenlandse rit ten moet gelden, tot maximaal driekwart van de prijs van het treinkaartje bij meer dan drie uur vertraging. Nu zijn er nog geen EU-regels voor treinpassagiers die te laat aankomen. In Nederland geeft de NS wel vergoeding voor bin nenlandse vertragingen vanaf een half uur. Het voorstel van de Europese Commissie, waar de instanties na de zomer verder over twisten, is bedoeld om het Europese treinverkeer aantrek kelijker te maken. Treinen als de Thalys en Eurostar verliezen nu marktaandeel aan luchtvaart maatschappijen waarmee goed koop gevlogen kan worden. Vliegtuigpassagiers hebben sinds kort al een Europees recht op vergoeding of terugbetaling van vertraagde of uitgevallen vluchten. Europarlementslid Hennis-Plasschaert. (WD) ziet nuances in de vertragingsvergoe ding voor treinreizigers. „Wij hebben als EU niet zo veel te zeggen over het nationale spoor. Maar het zou toch wel vreemd zijn dat in dezelfde trein een in ternationale passagier wel een vergoeding zou krijgen en een nationale niet", redeneert Hen nis-Plasschaert. Volgens haar heeft het Europees Parlement bewust hoog ingezet, om later bij onderhandelingen in het mid den uit te kunnen komen. Machinist De EU-landen hebben wel inge stemd met invoering van een Eu ropees rijbewijs voor treinma chinisten. Treinen hoeven dan niet meer bij de grens van be stuurder te wisselen. ANP •oor Pascale Thewissen BRUSSEL - Gooi de Belgische luchthaven Zaventem plat en touw er een enorm sportcom plex. Zo maakt België misschien tons op de organisatie van de %mpische spelen in 2024 en is wissel van het vliegtuiglawaai verlost. tot voorstel lanceert de Bel ize minister van Sport en W-minister van Verkeer, An- "aux, op zijn website. alternatief voor Zaventem noemt hij de militaire luchtha ven van Bevekom, in Waals-Bra- tont, De ligging is volgens hem ideaal: niet in dichtbevolkt ge bied en toch niet al te ver van Brussel. Anciaux, lid van de links-libera le partij Spirit, die samen met de Vlaamse socialisten in de re gering zit, lijkt te beseffen dat niet iedereen gewonnen zal zijn voor zijn idee. „Conservatieve mensen zullen het afdoen als ir- realistisch of ongewenst. Maar het zijn natuurlijk de utopisten die de wereldgeschiedenis ma ken. Denk er eens over na." De burgemeester van Zaventem, peinst er niet over. „Van een mi nister mag toch verwacht wor den dat hij met de nodige ernst en realiteitszin handelt", rea geert burgervader Vermeiren. Hij noemt Anciaux publiciteits geil en verwijt hem een gebrek aan inlevingsvermogen. De re gio krabbelt er net langzaam bo venop, na het faillissement van Sabena, de nationale luchtvaart maatschappij. De geluidsoverlast in de omge ving van Zaventem zorgt al ja ren voor grote problemen. An ciaux bedacht als minister een spreidingsplan. Dat werd echter afgeschoten door de Raad van State. Sindsdien zit de zaak in een impasse. „Het is een rotdos- sier waar niet snel een goede op lossing voor gevonden zal wor den", voorspelt Anciaux. MUZAFFARABAD -De weg door de Neelum vallei in het Pakistaanse deel van Kashmir wordt vrijge maakt van puin. Hevige regens hebben tot aardverschuivingen geleid rondom Muzaffarabad. Twaalf mensen, onder wie acht kinderen, die in tenten in de hoofdstad woonden, zijn hierbij maandag om het leven gekomen. foto Amiruddin Mughal/RTR Monaco wil groter worden - DEN HAAG - Het piepklei- ij ne Monaco barst uit zijn voegen en heeft daarom be sloten uit te breiden op zee. e e s Werelds kleinste staat na het Vaticaan heeft interna- - tionale bedrijven gevraagd 1 plannen te presenteren vooreen kunstmatig eiland j in de Middellandse Zee dat l verbonden moet worden niet het casinodistrict. Het schiereiland van meer dan 300,000 vierkante meter, zou plaats moeten bieden aan woningen, een school, winkels en een groot mu- seum. Verder moet er uiter aard een jachthaven ko men en een strand. Een en ander dient, aldus de op dracht aan de potentiële projectontwikkelaars, bin nen tien jaar klaar te zijn. Prins Albert, heerser over het minivorstendom, noem de het plan zeer ambitieus, te meer daar het aan alle ecologische voorwaarden moet voldoen. GPD/RTR ANWB voorziet zwarte zaterdag op Franse wegen DEN HAAG - Vakantiegangers richting het zuiden moeten ko mend weekeinde rekening hou den met zeer lange files, vooral in Frankrijk. van de zomervakantie in de regio Parijs zorgt traditio neel voor een 'zwarte zaterdag' op de péages richting Lyon en verder naar het zuiden, waar- schuwtde ANWB. Ook in Duits- Jnd begint de vakantie, wat voordrukte zorgt richting Mün- en Salzburg. ANP door Akijn Visser JERUZALEM - De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Rice, heeft Libanon en Is raël een uitgewerkt voorstel aan geboden om een einde te maken aan het geweld in de regio. In het zuiden van Libanon zou den twee buitenlandse troepen machten moeten worden gesta tioneerd. Tot de komst van deze vredesmacht blijft Israël in Zuid-Libanon, waar het een vei ligheidszone wil instellen. In eer ste aanleg wil Rice ongeveer 10.000 Turkse en Egyptische troepen in Zuid-Libanon plaat- joor Frits Bloemen BILTHOVEN - De ozonlaag de aarde herstelt zich. De die de aarde beschermt te len schadelijke ultraviolette hraling, was de afgelopen tien- lallen jaren als gevolg van scha delijke stoffen aanzienlijk dun ner geworden, vooral rond de po- ..ik van schadelij- Nrijfgassen - in onder meer koelkasten en spuitbussen - aan tonden is gelegd, is nu voor het eerst onomstotelijk komen vast Ie staan dat het herstel in inge treden. tot heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu gisteren bekengemaakt. Het RI VM meet sinds 1994 systema tisch de ozonconcentratie in de stratosfeer, tussen tien en 45 ki lometer hoogte. Voor het eerst is de reeks metingen lang genoeg om invloeden van andere (na tuurlijke) ozonfluctuerende pro cessen te onderscheiden, zoals die van de elfjarige zonnecyclus. Samen met haar internationale partners heeft het RIVM een stu die uitgevoerd naar de eerste te kenen van herstel van de ozon- laag. Zowel in Hawaï als Nieuw-Zee- land geeft de ozonlaag een dui delijke toename te zien. De toe name van de hoeveelheid ozon boven Nieuw-Zeeland is bijna twee keer zo groot als die boven Hawaï. Op de meetstations in Duitsland, Frankrijk en Califor- nië is nog geen duidelijk herstel te zien. Wel is de afbraak daar tot stilstand gekomen. Montreal Het herstel van de ozonlaag is het beoogde resultaat van inter nationale afspraken, vastgelegd in 1987 in het verdrag van Montreal. Daarin wordt het ge bruik van ozonaantastende gas sen aan banden gelegd om uit eindelijk compleet te worden uit gebannen. Als de ozonlaag weer dikker wordt, neemt de kans op huidkanker af. GPD sen na een wapenstilstand, meld de de Amerikaanse nieuwszen der CNN op basis van Libanese bronnen. Zij moeten onder Na- vo- of VN-commando de orde herstellen en handhaven. In een tweede fase zullen deze militai ren worden vervangen door een veel breder samengestelde inter nationale troepenmacht van cir ca 30.000 man. Rice, die het voorstel gisteren in Jeruzalem zou hebben bespro ken met de Israëlische premier Olmert, eist wel dat Hezbollah onvoorwaardelijk instemt met de opzet of andei's militair ver slagen zal worden. Israël zou bo vendien een strook van onge veer 32 kilometer in Zuid-Liba non willen vrijmaken van Hez- bollah-stellingen. Rice's plan komt vandaag op ta fel tijdens een internationale cri- sistop in Rome. De Israëlische minister van Defensie Peretz zei gisteren dat het Israëlische of fensief in Zuid-Libanon gericht is op de vox'ming van een 'nieu we veiligheidszone' in Zuid-Li banon tot de komst van een eventuele internationale troe- peixmacht. Peretz zei niet hoe breed een nieuwe veiligheidsstrook uitein delijk moet zijn. Premier Olmei't maakte na het overleg met Rice bekend dat Israël toestaat dat er via de lucht humanitaire hulp naar Libanon wordt gebracht. Hij liet ook weten dat via Israë lisch grondgebied internationa le hulp naar de Libanezen kan gaan. Israël stelde een lucht- en zeeblokkade in als onderdeel van de strijd tegen Hezbollah. De Israëlische luchtmacht her vatte gisteren zijn bombarde menten op Beiroet, na het be zoek van Rice. In het zuiden van de Libanese hoofdstad vonden een aantal explosies plaats, naar verluidt op Hezbollah-bol- wei'ken. Het Israëlische leger meldde dinsdag de inname van het Hezbollah-bolwex'k Bint Jbeil in Zuid-Libanon. Bij de ge vechten in het dorp kwamen vol gens Israël zeker twintig Hezbol- lah-strijders om. Raketten Hezbollah vuurde gisteren weer tientallen raketten af op het noorden van Israël. De raketten kwamen neer in Maghar en Hai fa. In Maghar kwam een 15-ja- rig meisje om. Eerder op de dag kwam een ge zin van zeven personen om toen hun huis werd getroffen door een bom. ANP Een jonge Libanese moeder krijgt het te kwaad in een school, die dienst doet als schuilplaats tegen de Israëlische bombardementen. foto Zohra Bensemra/RTR op de resterende collectie damesmode Loop vrijblijvend eens binnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5