In Trigon zit beweging PZC j Mensen willen zich herkennen Oeral Kozakkenkoor zingt melancholische liederen woensdag 26 juli 2006 Cabaretier en musicus Adrie Oosterling uit Groede heeft genoeg teruggekeken. Vorig jaar het hij in zijn voorstellingen al le memorabele zaken uit twintig jaar optreden de revue passeren, maar nu waait er weer een frisse wind. Zou het daarom zijn dat hij zijn nieuwe zomershow de ti tel Winderig heeft meegegeven? Dat kan. maar Winderig is op heel veel manieren te interprete ren, legt Oosterling uit. ..De term hoort natuurlijk bij Zee land, maar dat is niet de reden waarom ik ervoor heb gekozen. Aan de ene kant is het positief, een lekker windje. Maar het kan ook onbehaaglijk voelen. Dat ge voel praten we elkaar groten deels aan. We laten ons bang ma ken voor van alles en nog wat. Voor buitenlanders, voor banen verlies, minder pensioen, ruimte- verlies, al dat soort dingen kun nen een winderig gevoel veroor zaken. Het leven fladdert alle kanten op. Daardoor kan ik blij ven schrijven, het winderige le ven biedt een onuitputtelijke bron van mogelijkheden", ver telt Oosterling. De Groedenaar houdt zijn voor stellingen elke dinsdag en vrij dag (tot eind augustus) en zater dag 16 september in zijn huis theater De Twee Duiven in het Slijkstraatje. Deels in het dia lect, deels in het Nederlands. „Ik verbaas me er over dat ik toch weer dingen in het dialect heb behandeld. Een onderwerp leent zich daar namelijk niet. zo maar voor. Ik heb mijzelf echt gedwongen nieuwe dingen uit te proberen. Op die manier blijf ik gespitst. Ik zou volledig kunnen terugvallen op bekend werk, maar ik moet een uitdaging heb ben. Alleen op die manier kan ik mijn toeschouwers kietelen." Oosterling probeert dus te ver nieuwen, al blijven de thema's van zijn voorstellingen in grote lijnen hetzelfde, Zijn liedjes en woordenstromen gaan hoofdza kelijk over liefde, leven en dood, steevast voorzien van een per soonlijke kijk. „Ik kan niet zo maar over een blauwe vrachtwa gen zingen als ik er geen gevoel bij heb. Mijn nieuwe program ma handelt over actuele zaken, maar het kan opeens net zo goed over een begonia gaan. Puur om dat ik opeens een inval had toen ik die plant zag. Het gaat er in eerste instantie om dat je men sen iets herkenbaars geeft. Ze zeggen weieens dat als buiten al les lelijk is, het in het theater mooi moet zijn. En andersom. Maar ik merk juist dat mensen zich willen herkennen, ze willen de bevestiging dat het over hen gaat. Dus zoek ik dat op, om er vervolgens vragen bij te stel len." Raymond de Frel Adrie Oosterling, tot eind augustus elke dinsdag en vrijdag om 21.00 uur in huistheater De 'l'wee Duiven in Groede. Ook zaterdag 16 september om 21.00 uur. at Muziekpodium Zeeland zijn pro grammering ingrij pend heeft verbreed, blijkt eens te meer uit het concert dat voor zondagmiddag op het programma staat. Waar voorheen de hedendaagse mu ziek vrijwel het alleenrecht had, klinkt dan vocale geeste lijke muziek uit de middeleeu wen, uitgevoerd door ensem ble Trigon. Het Veerse podium geeft daarmee een duidelijk sig naal af, in Zeeland maar ook lan delijk. En dat is meer dan wel kom, constateert Margot Kalse uit Leiden, oprichter en artis tiek leider van Trigon. „De belangstelling van het pu bliek voor deze vorm van oude muziek is groeiende, maar veel programmeurs zijn er nog een beetje bang voor, omdat het uit sluitend zang is. Ze wagen vaak: moet er geen instrument bij? Maar de muziek is op zich zelf al boeiend genoeg. Daar zit al zo veel in. Dat is absoluut niet saai. Mensen kunnen er erg van genieten." Mezzosopraan Kalse studeerde solozang aan het. Koninklijk Conservatorium in Den Haag en specialiseerde zich daarna aan het Brabants Conservatorium in Tilburg, onder de hoede van Re becca Stewart, in de woege vo cale muziek. Eind jaren negen tig richtte ze ensemble Trigon op. Het ensemble was jarenlang een trio, maar is onlangs omge vormd tot een kwartet na het vertrek van sopraan Ildikó Ha- jnal. Zij is vervangen door twee zangeressen: Marsja Mudde en Cora Schmeiser. Mikae Natsuya- ma maakt al langer deel uit van Trigon. „Iedereen heeft op een bepaalde manier wel een achtergrond in Het Trigon ensemble gaat verder als kwartet, bestaande uit (vlnr) Marsja Mudde, Margot Kalse, Mikae Natsuya- ma en Cora Schmeiser. oude muziek en dat is ook no dig", zegt Kalse. „Marsja stu deert nog in deze specialisatie, terwijl Cora veel zangervaring heeft, maar in deze stijlen haar debuut maakt. Daardoor vullen ze elkaar goed aan. Vandaar dat we nu met z'n vieren zijn." Trigon heeft de afgelopen jaren diverse programma's gemaakt, onder meer rond de dertien- de-eeuwse Gregoriaanse gezan gen en organa uit de École de Notre Dame in Parijs. Voor het Veerse optreden is een speciaal programma samengesteld dat zich niet richt op één tijdvak, maar juist een staalkaart wil ge ven van de middeleeuwse vocale muziek, met ook bijvoorbeeld de Italiaanse lauden en de Mo derne Devotie. Het repertoire begint uiteraard bij Hildegard von Bingen, uit de twaalfde eeuw. Opvallend ge noeg voerde het ensemble nog niet eerder haar werk uit. Kalse: „We hebben het nooit gedaan omdat het misschien wel té voor de hand liggend was. Wij con centreerden ons daarom op de muziek van de École de Notre Dame. Nu vinden we het leuk om alsnog ook met Von Bingen bezig te zijn. Het is toch wel erg mooie muziek." Notatie Trigon streeft ernaar zo dicht mogelijk bij de originele compo sities te blijven, al is een volle dig authentieke uitvoering per definitie onmogelijk, omdat nie mand weet hoe de muziek inder tijd geklonken heeft. „Maar een aantal dingen weten we wel", aldus Kalse. „Daarom is voor ons de oorspronkelijke notatie zo belangrijk. Die heeft heel veel te zeggen, meer dan het hui dige notenschrift kan. Cora heeft bijvoorbeeld vaker Hilde gard von Bingen gezongen, maar niet volgens de originele notatie. Die gaat de muziek nu toch heel anders zien. Moderne transcripties blijven toch altijd interpretaties." Er zit letterlijk beweging in de muziek van Trigon. De zangeres sen gebruiken de ruimte, lopen bijvoorbeeld in stukken die zijn geschreven voor processies en zingen soms in verschillende richtingen, wat op de luisteraar een verrassend en vervreem- dend effect kan hebben. „Een vocaal ensemble is nu eenmaal iets anders dan een strijkkwar tet. Daarom proberen we regel matig van positie te veranderen. Maar dat moet je wel heel nauw op de ruimte afstemmen. Om dat goed voor te bereiden, zijn we zondag al vroeg in Veere aan wezig." Rolf Bosboom Ensemble Trigon, zondag 30 juli bij Muziekpodium Zeeland, Grote Kerk in Veere. Aanvang: 15.30 uur. Ze zijn vermaard om hun zware melancholische stem men, de zangers van het Oeral Kozakkenkoor. Onwillekeurig gaan de gedachten naar de popu listische Duitser Ivan Rebroff, die zijn muzikale loopbaan in de periode 1955 - 1972 begon bij dit gezelschap. Zaterdag staat het koor in de Grote of Nicolaas- kerk in Brouwershaven. De oorsprong van het koor gaat terug naar 1591, toen tsaar Fjo- dor Iwanowitz het regiment rui ters van de Oeral Kozakken op richtte. De soldaten waren vaak aanwezig bij festiviteiten van de tsaar en zijn grootvorsten voor uitvoeringen van Byzantijnse ge zangen en Russische Kozakken- liederen. Het regiment was ope rationeel tot de revolutie van 125R De twaalf zangers van het Oeral Kozakkenkoor. 1917. Vele kozakken vluchtten richtte in 1924 te Parijs het Oe vervolgens naar West Europa. ral Kozakkenkoor op, dat met Oud-kozak Andrej Scholuch name in Duitsland grote succes sen boekte. Toen evenwel het koor met uitsterven werd be dreigd zette Nicolaj Romano- witz Bessalof het koor in 1974 voort in Nederland. Na het overlijden van Bessalof in 1978 en Scholuch in 1979 volg den diverse opvolgers. Sinds de cember 1993 is Gregor Bak, die reeds tien jaar als repetitor en la ter als tweede dirigent aan het koor verbonden was, dirigent van het koor. Tijdens het con cert zaterdag in Brouwershaven staat het koor onder leiding van dirigent Alexandr Kovlegin. Hans Tabbers Het Oeral Kozakkenkoor treedt zater dag op in de Grote of Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het programma be gint om 20.00 uur. 26 juli tfm 1 august WOENSDAG Beiaardconcert Jeffrey Bossin verzorgt woensdag een beiaardconcert Het programma van de Berlijnse musicus bestaat uit enkel Duitse volksliederen, klassieke werken van J.S. Bach en W.A. Mozart, enkele carrilonwerken en tenslotte liederen van Mariene Dietrich uit de film De Blauwe Engel en van George Gershwin (Summertime uit de opera Porgy and Be en Lady, Be Good uit de gelijknamige musical). Grote kerk, Goes, 19.00-19.30 uur Bach-herdenking Kees van Eersel presenteert de jaarlijkse Bach-herdenkin° De cantor-organist koos dit keer voor de Toccata, Adagio? Fuga en de grote Preludium en Fuga in Es gr.t, naast een keur van koraalvoorspelen en kleinere wei-ken. Grote kerk, Goes, 20.00 uur Daniel Ploeger Daniel Ploeger geeft drie concerten in samenwerking niet het trio L'objet Dard. Van Bach tot erger.... is een programma met werken van Bach, Sjostakovitsj en Ploeger. Het trio L'objet Dard be staat uit violist Jasper van Rosmalen, cellist Sander van Bei kei en pianist Robert van de Vorst. Daniel Ploeger speelt trombone en computer. Nederlands Hervormde Kerk, Domburg, 20.00 uur Kwintet Het Amsterdam Wind Quintet concerteert. Op het programma staan werken van Danzi, Dvorak Mil- haud, Piazzolla, Greaves en Mancini. Plet kwintet is dit jaar opgericht en bestaat uit: Avner Geiger (fluit), Dorine Schoon (hobo), Hanka Clout (klarinet), Ellen Bayens (hoorn] en James Aylward (fagot). Nederlands Hervormde Kerk, Cadzand, 20.00 uur Barok Dirk Moelants (viola da gamba) en Jos Vogel (klavecimbel) spelen werken uit de bloeitijd van de barok. Plet programma bestaat uit werken van Marin Marais (Mar- che Tartare, La Reveuse, Le Badinage, Feste Champêtreen I Couplets de Folies), Elizabeth Jacquet de La Guerre (La Fis- mande en Chaconne), Louis Marchand (Suite I in d), Mr de Ste. Colombe (Suite in d) en Antoine Forqueray (Allemande La Laborde, La Forqueray), La Portugaise, La Coup erin, Aw toine Forqueray, La Dubruëil) en La Leclaire). Dorpskerk Oostkapelle, 20.00 uur DONDERDAG Orgelconcert Bram Beekman verzorgt een orgelconcert. Bram Beekman is sinds 1997 organist van de Oostkerk te Middelburg. Hij speelde het complete orgeloeuvre vanJo- hann Sebastian Bach op veertien barokorgels in Nederland, (totaal negen dubbel-cd's). Het programma: Fantaisie et Fu gue (A.P.F. Boëly), Andantino (C. Franck). Scherzo uit 2e Symphonie van Ch.M. Widor. Variaties op Wien Neêrlands bloed (J.A.v. Eyken) en Valeriuslied Komt nu met zang(B. Beekman). Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Pasar Malam De Pasar Malam biedt vier dagen exotische evenementen, Met optredens van Tropical Delight (Indisch repetoire),Pu- dji en Diederick Benjaminsz (Indonesische zang, dans en mu ziek), Ricky Robbins (country en Indische liedjes) en JTand the Alistars (blues/rock). Subtropische Tuin Fort den Haak, Vrouwenpolder, 13.00 Huistheater Adrie Oosterling presenteert Winderig. De gebeurtenissen in de samenleving, de verontachtzaming van het milieu, onze jaloerse inslag en de altijd durende po gingen tot liefhebbén kunnen een mens een winderig gevoel geven. Het programma kent ook nieuwe verhalen en in dialect. De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur VRIJDAG Orgelconcert Mark Bell uit Ohio (USA) verzorgt een middagpauzeconceitE De organist maakt deze zomer een tournee door Nederland en België. Op het programma staan werken van Kenneth Leighton, Marcel Dupré, Helmut Walcha, Dietrich Buxtehu- de, Johann Pachelbel, Friedrich Zipp, Paul Manz, JanPie- tersz. Sweelinck en Joh. Seb. Bach. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur ANTWERPEN ZOMER VAN ANTWERPEN Zomerprogramma van 5 juli tot 27 augustus met attracties en voorstel lingen: Openluchttheater Rivierenhof: A-vonden: Comedy Rumble met Li- ne-Up Definitief, cabaretprogram ma door Vitalski en Gunter Lamoot (B) en Wilko Terwijn en Patrick Meyer (NI), wo. 20.30 uur; Vive La Fete support Foxylane DJ's Smagghe Thang: daverende rock 'r roll show door Vlaanderens meest excentrieke koppel Els Pynoo en haar eigen rockgod Dannv Mom mens, do. 20,30 uur; Eddv en De Schellekens, concert met Neder landstalige smartlapklassiekers, vr. 20.30 uur; Low support Joan as Policewoman Styrofoam Kra kow: concerten door Amerikaanse band uit Minnesota, zangeres Joan Wasser, Arne Van Peteghem en het driestemmige Krakow, za. 19.00 uur; Straffe Gasten: Greet de Keyzer Fidelio Strijkkwartet ba riton Henk Lauwers met Eeen eigen zinnige kijk op Amerika, zo. 11.00 uur; Film U-Carmen- Zuid/Afrika, zo. 22.00 uur; A-Vonden: Kommil Foo en support Mira, voorstelling met cabaret, chansons, entertain ment en ontroering door Mich en Raf Walschaerts. gevolgd door con cert met muziek in diverse stijlen door Mira met zang en piano, di. 20.30 uur GENT De Propere Fanfare van de Vieze Gasten. Openingsconcert Parkkaf fee. di. Parkkaffee 20.00 uur. Robert Schumann: In Memoriam. Herdenking van de 150ste sterfdag van Schumann, door André De Groeve, di. De Cirk 10.00 - 16.30 BRUGGE Voorstellingen in de Stadsschouw burg: Tom Beghin Jan Van Elsacker, voorstelling met muziek van Schu bert en met zwaarmoedige gedich ten van Müller, wo. Foyer 22.45 uur; La Venexiana, concert met sce nisch kleurrijk, gekostumeerde ver sie van De dans van de ondankbare zielen, door ensemble Venexiana, do. 20.30 uur; I Barocchisti, madri gaalkomedie die een boottocht be schrijft op het Brentakanaal, ma. 20.30 uur Voorstellingen in het Concertge bouw: Musica Antiqua - Festival van Vlaanderen Ensemble Solistice met Vader en Zoon: concert met werk van Hum mel, leerling van Mozart, wo. 11,30 uur; Parnassi Musici, concert, geïn spireerd door La Monica, een lied uit de 17de eeuwover een meisje dat tegen haar zin naar het klooster moet, do. 11.30 uur; Tom Beghin en Olga Pasichnyk, recital met drama tisch werk van Joseph Haydn, vr. 11.30 uur; NJO Summer Academy Jos Van Immerseel: concert met werk van Mozart, beethoven en Schubert door Het Orkest van de 19de eeuw van Summer Academy o.l.v. dirigent Van Immerseel, za. 20.00 uur Concert in de Sint-Jacobskerk: Ensemble Daedalus, concert met vo caal-instrumentaal programma, ge wijd aan het repertorium van de Mo re Anti quo Mensurato, met muziek van o.a. Francis Niger, wo. 20.30 uur Capilla Flamenca. Concert met Franse liederen en minnelyriek in al haar gedaanten, vr. Sint-Annakerk 20.30 uur. Klinkers - 28 juli t/m 12 augustus. 11de Versie van kosmopolitisch stadsfestival met Jamaicaanse ska, rootsy soul, jazzy streetfunk, Mexi caanse canciones en Napolitaanse tarantella. Diverse locaties binnen stad - zie www.klinkers-brugge.be. OOSTENDE Voorstellingen in de Kurzaal: Ostend Summer Jazz: jazzconcert door Dany Doriz, Chris Simon en het New Look trio, do. Delvauxzaal 21.00 uur; Mayumana: multidiscipli naire voorstelling met dans, perfor mance, ritme, percussie, muziek en humor door een groep multiculture le performers, wo. do. en vr, 203) :fj uur, za. 11.00 en 20.30 uur, zo. ll.W, KNOKKE Ein Abend in Wien Von Johau Strauss bis Franz Léhar. Concal door Marco Bakker (bariton), Syln De Pauw (sopraan). Willy Pullria (tenor) o.l.v. diligent Pasc an. vr. casino 21.00 uur. Kneifestival 21ste editie Heldenplein: Sweet Coffee en Lek wo. 20 uur, Mint en Krezip, do. uur, Lalalover en The Nits, vr. uur Evenementenstrand: Hermano; glesos en Sven Van Hees, za. 20 u® Marian Siereveld exposeert schilde rijen in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. T/m 27 augustus, do, za en zo van 14.00-16.30 uur. In Galerie De Cleene Plouttuyn in Middelburg exposeren Peter van Nes (aquarel en gemengde tech niek). Joop Reichenfeld (tekenin gen, schilderijen en monotypes) en Frida van Overbeeke (beelden). Te bezichtigen vanaf morgen t/m 3 sep tember, do, vrij, za en tijdens de Kunsten Cultuurroute 13-17 uur. De familie Puype toont keramiek en schilderijen in de kerk van Water landkerkje. Te zien van zaterdag t/m 4 augustus. Filon dor verzorgt ook zaterdag een demonstratie edelsmeden. Open: ma. t/m vrijdag 13.00-16.30. za 11-16 en zo 13-16 uur. Ruim dertig kunstenaars tonen vrij dag, zaterdag en zaterdag 2 septem ber hun werk tijdens de Kunst en Cultuurroute Veere, In Serooskerke exposeren: Joop en Jacintha de Wil ligen (houtsnijwerk), Atelier Amu- zee (aquarel en gemengde technie ken), Krijn Coppoolse (rijtuigen en hekwerk), Henk Maas (olieverf en acryl), Cocky Wattel (gemengde techniek en olieverf), Jopie de Klerk (interieurs in miniatuur), John Hootsman (Afrikaanse kunst), Bram Francke (gemengde technie ken en boetseren). Jannie Passenier gemengde technieken, boetseren en schilderijen), Henk van Vliet (pla teelschilder), Jan Koeman (fotogra fie), Joke Koole (schilderijen in acryl), Santa den Herder (experi mentele technieken), Ilse Ubels (schilder- en tekentechnieken), Piet Boer. (maritiem schilder), Nel en Henk Ton (fotografie Marokko), An ke Eisen (mozaïken), Marion van de Velde (aquarel, pastel en gemengde technieken), Monique Roedts (kera miek), Rinus Rentmeester (glas), Marcel le Immink (tegels, servies en portretten) en Jo den Herder (aqua rel). In Grijpskerke exposeren Klas- ke Jasperse (textiel, weven en vil ten), Ton Visser (zilversmid), Wout Kole (olieverf en gemengde tech niek), Monica Snoodijk (keramiek), Marie de Vries (glas), Matty Ge- schiere (fotografie), Tjitske Prins (olieverf en vrije grafiek), Joep Aer- sens (beelden) en Anneke Riemens (aquarel en olieverf). Zeeland (zee, land en mensen) is een expositie schilderijen (olieverf) van Teun van Heiningen, vanaf zondag t/m 20 augustus te zien in de Kapel van Sint Maarten te Hoogelande. Open: dagelijks 12-18 uur. ANTWERPEN MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: retrospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamoto. MUHKA: tot 15 augustus - Homo Faber Jan Fabre. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het al lermooiste uit het prentenkabinet IV, Que reste-t-il d'un slow en ande re tekeningen van na 1945; tot 3 sep tember - Jan Fabre en de verzame ling van het koninklijk museum. Middelheimmuseum: tot 3 septem ber: Lang leve Beeldhouwkunst: ex positie rond het thema troost van elf internationaal bekende kunste naars. Fotomuseum: tot 10 september Tim Derven/Yesterday's People; Cha teau La Grange - Marc Lagrange Photographers 1990-2006: The Flip- book Show Een historisch en actu eel overzicht. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Marokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 oktober: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schil derkunst 17de en 18de eeuw. GENT Museum Dr. Guislain: tot 3 septem ber: Amulf Rainer: kunstenaar en verzamelaar Dwaze wijzen en wij ze dwazen Koen Broucke: Het ka binet van Dokter Hahneman Zwartwit: beeldend werk uit de ge vangenissen van Gent en Ruiselede. S.M.A.K.: tot 20 augustus - Coming People Young Artists; tot 21 augus tus - Bart Stolle Animatiefilmpjes; tot 17 september - René Heyvaert; tot 24 september - Georg Herold. Museum voor Schone Kunsten-Mu seumpaviljoen: tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, mo derne meesterwerken uit de verza meling. Design Museum Gent: tot 24 septem ber - Boris Sipek: glas, design, archi tectuur; tot oktober - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. MIAT: tot 30 september - Amusee- Vous Actie; tot 29 oktober - Recla me-geluk: vroeger en nu met heden daagse en historische reclame in re latie tot maakbaarheid van geluk. Caermersklooster: tot 27 augustus - Armand Demeulemeester land schappen en stillevens. BRUGGE Groeningemuseum: tot 17 septem ber - Brangwyns Wereld, kunst en design op zoek naar het modernis me: herdenking 50ste verjaardag Brug-Britse kunstenaar Frank Brangwyn. Museum voor Volkskunde: tot 24 september - Niet getekend, wel ge schetst, expo gerelateerd aan schets boekjes van de Brugse kunstenaar Flori Van Acker uit de verzameling van het Steinmetzkabinet. Gezellemuseum: tot 8 oktober - Ver beelde poëzie IV: thematische tentoonstelling mei to's van Jan Breyne en teksten kardinaal Godfried Danneels. Bruggemuseum - Gentpoort: to oktober - Tentoonstelling Op randje van de stad Tuin Groeningemuseum Concertgebouw: tot 31 okto -II Sculpturen van CarraramannffM de Uruguayaan Pablo Atchugarryjj KNOKKE t ,,:rm Lagunahal: tot 3 septembei - nationaal Cartoonfestival |jj ke-Heist. Zwart Huis: tot 17 september Meersman Op de korrel: ca o spotprenten i.v.m. cartoonfesti Langs de Vlaamse Kust: toti"» ber Beaufort /Hedendaagse^ aan zee met Beaufort Outsii e, fort Inside in het PMMK 0o alle deelnemende kunstena dialoog met René Magritte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48