Geen tropenrooster in de zorg dioonheid in ;eheugen geëtst Overleg over kokkelvisserij 'an extra wasbeurten tot meedoen met het spetterbadje Iirpoorten, Vos en Hofman in Muzeeum "v>M£>SS. „OG S'5. i" WestaftPEi-LE L!CHTFk3s3stc BAtfSTEÉNBt? 147a Al$ KERK te/yvfR. *0* vuurtoren *$mw rRolf Bosboom 5SINGEN - „Ik ets de 1 onheid van de dingen om teen grijpbaar terug in het igen van de mensen", zei r Verpoorten (1952-2003) Hel is raak geformuleerd, it «ie zijn etsen eenmaal een tiieeft gezien, zal ze daarna ?iblijven herkennen. "Ave, ruige schoonheid die istlegde - Verpoorten over ride jaar geleden onver- it-is vooral die van de ma- M wereld. Een staalkaart van is deze zomer te zien in Muzeeum, het maritiem mu- :in Vlissingen. 'eeland is de kunstenaar ral bekend door zijn vuurte st Hij legde onder meer die 'Haamstede en Westkapelle '.maar op de tentoonstelling ook de torens van Urk en fflnd te zien. soorten had een voorkeur 'oude, doorleefde objecten, etste die niet hyperrealis- imaar gaf wel precies weer bom interesseerde. Dat is ral de technische kant. Bij de vuurtorens worden alle -jke gegevens vermeld. Dat "ook voor het Lichtschip "I-Hinder, waarvan onder te, breedte, diepgang, herplaatsing en aantal be- ■raangsleden worden ver- Het lichtschip is boven- als drieluik afgebeeld, zo- "e! van diverse kanten kan tien bekeken. mheid Kerkend is ook de voorkeur beelden uit de stuurhut, zo- ets met de twee ampère- en twee vroege werken 10) waarop een compleet ten van Verpoorten zijn op positie in Vlissingen gecom- Wd met grafiek van Pauline 11964), zijn weduwe. Het is aerkelijk om te zien hoe hei werk in de loop der jaren feikaar toegegroeid is en op "delen, zeker in stilistisch Xf|t, een eenheid lijkt te vor men. De landkaartjes die Ver poorten bijvoorbeeld als achter grond gebruikte bij enkele van zijn vuurtorens, keren bijna rechtstreeks terug bij een paar etsen die Vos heeft gemaakt van schepen. Deze komen uit de se rie die beiden produceerden in opdracht van Oranje Scheeps- verzekeringen en die in Vlissin gen voor het eerst aan het pu bliek worden getoond. De belangstelling van Vos gaat verder dan het maritieme, het varende. Zij richt zich ook op wat in en rond het water leeft, zoals krabben, zeekreeften, spie ringen en meeuwen. In haar zeef drukken komt de humor naar vo ren, in bijpassende stijl, zoals in 2 blije vissen. Daarop zijn twee koppen en twee staarten zicht baar en daartussen een kluwen van graten. Wim Hofman Wie Vos' etsen van vissenkop- pen ziet, moet bijna onvermijde lijk denken aan het beeldende werk van Wim Hofman. Ze vor men daardoor een mooie verbin dende schakel met de andere ex positie die recent in het museum is geopend: De jonge Wim Hof man, Vlissingen en Het Vlot. De kleine tentoonstelling gaat over de jeugd van de schrijver, opgegroeid in het Vlissingen van direct na de oorlog. Die pe riode heeft hij beschreven in Het Vlot (1988), dat als een auto biografie kan worden be schouwd. In het Muzeeum is een kamer na gebouwd, met een bed, een typi sche Hofman-tafel met stoel en een kolenkachel. Wie plaats neemt en een van de hoofdtele foons opzet, hoort diverse veel zeggende fragmenten uit Het Vlot, voorgelezen door Hofman zelf. Rond de kamer zijn foto's te zien van Vlissingen uit dezelfde periode, met onder meer beel den van scheepswerf De Schel de, met haar kranen en schepen in aanbouw die boven de stad uitstaken. Ook wordt een afleve ring getoond van het Omroep Zeeland-programma Trugkieke over de stad na het oorlogsge weld. De expositie is een opmaat naar het Zeeuwse deel van de groot scheepse viering van het Wim Hofmanjaar, vanwege diens 65e verjaardag. Vanaf 25 augustus is in het Muzeeum een deel te zien van de tentoonstelling Op reis met Wim Hofman, die de af gelopen maanden het Letterkun dig Museum in Den Haag is ge houden. Het andere deel gaat naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het Muzeeum opent tegelijk nog een derde Hofman-expositie: De zee van Wim Hofman, over diens kunst zinnige werk. In dezelfde periode beginnen ook tentoonstellingen in galerie De Vier Gemeten in Middelburg Schrijven en dichten met acryl), het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg (stille vens) en, vanaf november, deWil- lem3 in Vlissingen (Machines en aanverwanten). Voor het voortgezet onderwijs reist een tentoonstelling met het onderwijsprogramma Hoeveel weegt blauiv langs de bibliothe ken van Goes, Zierikzee, Krab- bendijke, Tholen, Middelburg en Vlissingen. Voor het basison- derwijs komen speciale leskis ten en boekenpakketten beschik baar. Met het oog op het komende theaterseizoen zijn diverse voor stellingen in voorbereiding die zijn gebaseerd op het werk van Hofman, zoals Beer, het verhaal van een held door objecten theater TamTam, Cowboy Henk en De zeer grote kapitein Wel Wel door Niels Brandaan Cotte- rink, Koning Wikkepokluk de Merkwaardige zoekt een rijk door Jeugdtheaterschool Zee land en Het Vlot door Theater Kwark. Exposities: Maritieme grafiek van Pauline Vos en Oscar Verpoorten (t/m 20 augustus) en 'De jonge Wim, Hofman, Vlissingen en Het Vlot' in Muzeeum, Nieuwendijk 11, Vlissingen. Geopend: ma.-vr. 10-17 uur, za.-zo. 13-17 uur. Voor meer informatie over het Wim Hofmanjaar, zie: www.stoor- worm.nl. torClaudiaSondeiwan 0 Werk in de zorg jinictineentropenroos- F |c gieten. Zelfs niet als ui 35,5 graden in de scha- m' is. Het prettigst wer- 11 misschien de leidsters n ai de kinderopvang: vol- spetterbadjes, ijsjes en J ai klantjes doen op de jrniste uren altijd al een i- jiijc, Stofzuigen en steun den aantrekken in een jl waar uit angst voor xht geen raam open heeft slaan, is andere koek. t thuiszorgmedewerkers U 0 >ben het zwaar dezer da- F h E'Pittig'noemen de Be- Hl j iaidseverpleegkundi- D.Nelissen en leid- JjÉF j. huishoudelijke J l* gorging L. Ver- se van Allévo het if. ..Als je op een óiend vijf mensen Kt douchen in benauwde douchecel- n 5, ben je na afloop zelf doornat. och zijn er ook mensen die het niet 1 warm vinden. Vorige week vroeg i; 5mevrouw om niet te douchen want 1 ikachel sloeg niet aan," verhaalt Ne- gen. De thuiszorg maakt deze we- i- a een slag extra voor de cliënten. ITe maken langere diensten om men- J m's avonds nog wat extra drinken te -;ven of bedlegerige mensen nog eens r' fleinaal te wassen. We kunnen daar- plegen wat vroeger beginnen bij i' Sénten die altijd al vroeg op zijn." Hotpants 'X kleding houden Nelissen en Ver- wluchtig maar beschaafd. Geen hot- l snts en spaghettitop. Wel een nette n j-jmuda en T-shirt met gesloten hals. tor de verzorgenden zijn er zware 'i :i>sen die bij warm weer zwaarder 9 itfden. Steunkousen aantrekken rer opgezette benen met een klamme 1. id. Of de schoonmaak in een huis r,;r de ramen altijd potdicht zitten. Oudere mensen zijn vaak bang voor 6 xhl," weet Vermue. 1 ethuiszorgers letten extra op de hoe- slheid vocht die him cliënten drin- s, de ventilatie, de properheid van atdoeken, de versheid van de Twee beproefde middelen om de kinderen koel te houden in de kinderopvang: ijsjes en spelen met water. foto Ruben Oreel koelkastinhoud en extra gezondheids risico's zoals bij gebruikers van pias- pillen. Zelf lopen ze een stapje minder hard, nemen een extra pauze en drin ken eens wat. „Mensen bieden ons soms wat aan. Maar het wisselt. Anderen hebben niet in de gaten dat de warmte ons ook treft." Arts verstandelijk gehandicapten L. Goffin van de Zeeuws- Vlaamse in stelling Tragel werkte vier jaar in de tropen. „Dus ik herken dit. Al zou ik er liever niet bij werken." Bij vrijwel elk Tragelhuis staat een zwembad in de tuin, vermoedt hij. De begeleiders hebben het wel extra druk. „Er zijn cliënten die niet kunnen aangeven of ze het te warm of koud hebben. In hun woningen zijn sinds een aantal jaren koelings- en luchtbevochtigingsmaat- regelen genomen. Eenvoudige, welis waar, zoals plafondventilatoren." De groepsleiding moet op veel zaken letten: dat die cliënt die altijd buiten zit voorzien is van een zonnehoed en -bril, dat er zonnebrandcrème ge smeerd wordt en minstens een liter extra vocht gedronken wordt. Ook door mensen met slikproblemen. Voor hen moet een vocht- en voedingsstaat worden bijgehouden. Dat de nachten onrustiger verlopen door de hitte, ziet Goffin niet. „Er.zijn cliënten die bij pe riodes onrustige nachten hebben." Insmeren De kinderdagverblijven houden dezer dagen hun klimaatprotocol in de ga ten. Ruimten waar de baby's en peuters spelen of slapen, mogen niet warmer worden dan 27 graden, leid sters kunnen volgens de richtlijn van de GGD Zeeland twee graden meer hebben. Lang niet alle dagverblijven zijn voorzien van airconditioning. „Tussen twaalf en vier uit de zon, veel met water aan de slag, goed insmeren en schaduwplekken creëren", somt L. Koole de maatregelen bij de opvanglocaties in de gemeente Veere op. En daar hebben de leidsters ook baat bij. Een badpak aan kan dan ook wel, als de sproeier aanstaat. „Die vrij heid is er. We kunnen niet sluiten als het te warm wordt. Ouders rekenen op ons." Het warmste plekje in Ziekenhuis Walcheren? „Mijn kantoor!", roept de directiesecretaresse direct. „Vorige week was het hier 33 graden!" In het oude ziekenhuisdee'l anno 1930, dat ook nog pal zuidwest staat, moeten de kantoren het zonder klimaatbeheer sing doen. Als de directie de vergader kamer op de kopse kant van het huis verlaat, is dat in een wat uitgewron gen staat, geeft voorzitter van de Raad van Bestuur R. Zomer toe. „Maar dit weer is toch heerlijk? En ik zit hier mét stropdas aan." Cruciale ruimten als de operatie- en röntgenkamers zijn gekoeld, de poliklinieken en het perso- neelsrestaurant niet. Patiënten gaan echter luchtig gekleed en ook op de verpleegafdelingen bespeurt Zomer geen problemen. Wel waren maatrege len nodig bij fysiotherapie, ook be huisd in de oude vleugel. „Mensen moeten daar toch extra inspanningen verrichten." Een ets die Oscar Verpoorten maakte van de vuurtoren van Westkapelle, met de voor hem kenmerken de vermelding van technische gegevens en het plattegrondje op de achtergrond. woensdag 26 juli 2006 Zeeuwse fietsroutes op internet GOES - Het fietsknooppuntensysteem (FIKS) in Zeeland is nu ook op internet te vinden. Op www .routebureauzee- land.nl is het complete fietsroutenetwerk te vinden. Fiet sers die Zeeland willen doorfietsen, kunnen met behulp van de computer een route uitstippelen. De bezoeker van de internetsite klikt op een regio, bekijkt het netwerk, stippelt een route uit, onthoudt of schrijft de nummers op en er kan gefietst worden. Op de site zijn ook tips te vin den voor onderweg, zoals de afvaarttijden van fietspon- tjes, waar wat te eten of te drinken kan worden gekocht en de actuele weersvoorspelling. Binnenkort is op www.routebureauzeeland.nl ook een forum te vinden, waar fietsers met elkaar kunnen chatten over hun ervarin gen en waar tips en ideeën kunnen worden uitgewisseld. Celdeuren open voor meer lucht DEN HAAG - Justitiële inrichtingen in Nederland nemen maatregelen tegen de aanhoudende warmte. Dat liet een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren we ten. In de Middelburgse inrichting Torentijd blijven de celdeuren open als de gevangenen naar de recreatiezaal gaan en worden dakraampjes opengezet. Daardoor komt er meer luchtcirculatie. Ook worden koude drankjes en ijsjes uitgedeeld. Volgens het ministerie houden de locatie directeuren de temperatuur in de instellingen voortdu rend in de gaten. Directeur J. Verheij van Torentijd zegt dat het erom gaat dat gevangenen de vrijheid wordt ont nomen. „Dan hoef je hen geen extra leed toe te brengen door hen in te warme cellen te laten zitten. We proberen in het hele gebouw meer frisse lucht en tocht te brengen." Weigeren blaastest bestraft MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Sint Lau- reins (B) heeft het weigeren van de blaastest moeten beko pen met negen maanden rijontzegging en 750 euro boete. De verdachte werd 29 januari in Sluis op zijn motor aan gehouden. Toen de verbalisant de man verzocht om voor het afnemen van een blaastest mee te gaan naar het poli tiebureau, gaf de motorrijder gas en reed weg. De Belg verklaarde gisteren dat hij de agent niet had verstaan. „Ik had mijn helm op en oordopjes in." De politierechter vond het geen excuus. Dat nam volgens de rechter niet weg dat verdachte had geweigerd om te blazen en daar voor moest worden bestraft. Wietkweker krijgt deksel op neus MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Arnemuiden wilde met een hennepkwekerij snel geld bijverdienen, maar zijn illegale praktijken pakten averechts uit. Met de 140 uur werkstraf, die politierechter R. Lameijer hem op legde, viel nog te leven. De pijn zat hem vooral in de reke ning van Delta, 2546 euro, en de ontnemingsvordering van 3087 euro. Bij de inval op 10 januari trof de politie in de slaapkamer van zijn woning en in een schuur 113 hen nepplanten aan. Daarnaast bleek dat hij stroom buiten om de meter had afgetapt. De Arnemuidenaar bekende drie keer te hebben geoogst. De officier van justitie eiste 140 uur werkstraf. Ze meende dat de man aan de hennep teelt, met aftrek van de kosten, 7000 euro had verdiend. Strafpleitster C. Kouijzer kwam op een lager ontnemings bedrag uit. Haar cliënt vroeg de politierechter rekening te houden met zijn gezin. door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) praat met de kokkel sector over het vissen van onge veer 2000 ton kokkelvlees in de Oosterschelde dit najaar. Het overleg is opmerkelijk. Kokkel sector én natuur- en milieuorga nisaties stonden jarenlang als kemphanen tegenover elkaar over mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. De strijd over de Waddenzee is voorbij. Mechanische kokkel vis serij is er begin 2005 door het ka binet verboden, vooral om D66 te gerieven en nieuwe gaswin ning mogelijk te maken. Het be sluit werd mede ingegeven dooi de zich voortslepende discussie over de mogelijke natuurschade die in de Waddenzee ontstaat door het vissen op kokkels met schepen. Het visserijverbod geldt niet voor de Ooster- en Westerschel- de. De kokkelsector mag er nog altijd vissen, als er genoeg kok kels zijn voor vogels. Dat is dit jaar het geval in de Oosterschel de. De visserij heeft vergunning gevraagd voor het opvissen van ongeveer 2000 ton. Over de voor waarden waaronder mag wor den gevist, wordt gesproken met de ZMF. J. Holstein, secretaris van de producentenorganisatie kokkel visserij, wil met het overleg een juridische strijd voorkomen door kanttekeningen van de ZMF ter harte te nemen. De grootste zorg van de milieuorga nisatie is dat het afkalven van de natuurlijke zandplaten in de Oosterschelde door de visserij wordt gestimuleerd. Kokkels zit ten aan de oppervlakte in het zand. De bodem wordt bij het vissen beroerd. De kokkelsector heeft inmiddels door experts van de Universiteit van Utrecht laten onderzoeken welk effect de visserij op zand platen heeft en hoe dit beperkt kan worden. „Het effect is niet waarneembaar", leidt Holstein af uit de studie. „De platen in de Oosterschelde verlagen ne gen tot ruim twintig millimeter per jaar. Dit is een natuurlijk proces, in gang gezet na bouw van de stormvloedkering. Er komt minder water de Ooster schelde in, waardoor de druk rond de zandplaten is afgeno men, met als gevolg dat ze verla gen." Bij het vissen zal hiermee rekening worden gehouden. De visserij zal plaatsvinden bij de kentering van hoogwater, als er geen stroming is. Materiaal dat vrijkomt, kan dan meteen bezinken. Ook zal er niet dicht bij plaatranden wor den gevist en niet bij stormen. ZMF-medewerker G. van Zonne veld waardeert de inspanningen van de sector, al vraagt hij zich af wat hét verschil is tussen de Waddenzee en Oosterschelde. „Waarom in het éne gebied de visserij wel verbieden en in hel andere niet? Het ministerie van Landbouw zal daar een helder antwoord op moeten geven." Het heeft er alle schijn van dat de ZMF niet in beroep zal gaan. Van Zonneveld: „Maar voor een duurzame toekomst zal de kok kelsector het niet moeten heb ben van visserij in de natuur, maar van binnendijkse kokkel- kweek." Holstein verwacht ove rigens wel verzet. Milieuorgani satie De Faunabescherming vocht vorig jaar de visvergun ning voor de Westerschelde aan én verloor. Koerier moet verdwenen pakjes vergoeden MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Eeklo (B) is gisteren in Middelburg voor verduistering van een aantal pakketten van een koeriersbedrijf veroordeeld tot 160 uur werkstraf, waarvan 60 uur voorwaardelijk. Politie rechter R. Lameijer vond daar naast dat hij het schadebedrag van 7766 euro moet vergoeden. De Belg werkte nog niet zo lang als chauffeur bij het koeriersbe drijf in Eede toen hij vorig jaar een aantal pakketten achter hield. De verdachte vertelde gis teren de pakketten in sloten of ander water te hebben gegooid. Hij zou in paniek zijn geraakt, omdat hij voor de afgesproken tijd de goederen niet op de adres sen kon afleveren. Zeven pakket ten, waaronder mp3-spelers, werden in Hulst uit het water ge vist. De rest was spoorloos. Vol gens de bedrijfsleidster van de pakketdienst was het wel opval lend dat de waardevolste goede ren niet zijn teruggevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43