grotere kans op stroomuitval PZC Te veel water drinken is ook niet goed Agentes kopen massaal vleeskleurige lingerie Dordtse politieagent heeft spijt van doodrijden verdachte 'etbeheerder kondigt fase 2 af als voorzorgsmaatregel dies bij Jbert Heijn ipgeschort Strandwandelaars in de bus Politie zoekt persoon die met Sévèke mailde FN'HAAG - Vrouwelijke poli- /enten bestellen massaal I ^kleurige lingeriesetjes voor ,jfr hun 'doorkijkblouse'. De üziliaanse lingeriefabrikant ielabiimbum, die de setjes met ji ,|ing verkoopt aan leden van J ililiebond NPB, zegt al meer innnze redactie binnenland «{HAAG - De kans dat van- (jja in delen van Nederland de mom uitvalt, is groter dan nor- gal, In verband met het war neer heeft netbeheerder Ten sile zogeheten fase 2 afgekon- );e fase geeft aan dat het be- iiikbare reservevermogen van 5>siroomprodueenten mogelijk Dioldoende is om het elektrici- jlsverbruik tijdens piekbelas- op te vangen. Dat leidt dan 'stroomuitval. Volgens Ten- woensdag 26 juli 2006 dan tweehonderd bestellingen te hebben ontvangen. De NPB kwam een maand gele den met de speciale actie, na tientallen Wachten van agentes over de blouses bij het nieuwe politieuniform. De setjes in de Copacabanalijn, inclusief uitge werkt borduursel en subtiel strikje op de bh, tonen die vrou welijke details door de zoge noemde latte-Weur niet. „Het loopt als een trein", zegt M. Ae- rdts van Belabumbum Benelux. „Sommige agentes bestellen wel twee of drie setjes tegelijk." Ae- rdts overweegt ook acties te be ginnen met vakbonden in ande re sectoren, zoals de zoi-g. „Ook verpleegkundigen klagen al ja ren over doorschijnende We ding." De politietop ontkent dat er voor de blouses gebruik wordt gemaakt van een nieuwe, doorschijnende stof. De politie onderzoekt nog waar de Wach ten vandaan komen. In de tus sentijd mogen agentes op kosten van het korps drie witte onder hemdjes aanschaffen. De vlees kleurige vakbondslingerie - zes tig euro per setje - moeten ze uit eigen zak betalen. GPD net is het afroepen van fase 2 een voorzorgsmaatregel „Als gevolg van de koelwater- problematiek is in het verleden nog nooit afgeschakeld. De marktpartijen en Tennet heb ben het systeem altijd nog in ba lans kunnen houden", laat de be heerder in een schriftelijke toe lichting weten. De elektriciteits centrales in Nederland mogen sinds maandag niet meer onbe perkt koelwater lozen. Er zijn beperkingen ingesteld voor de elektriciteitsproductie om het milieu te beschermen. Als zich nationaal stroomtekor ten voordoen, horen consumen ten bij de eerste groep electrici- teitsgebruikers die worden afge schakeld. Ook openbare gebou wen, bedrijven en een deel van de industrie hebben dan de laag ste prioriteit. Nuts- en basis voorzieningen (water, riolering, communicatie) hebben een hoge re prioriteit, evenals de indus trie die niet zomaar kan worden stilgezet vanwege veiligheids- of milieu-aspecten. Het meest worden openbare orde en veilig heid ontzien, net als instellingen voor de volksgezondheid. Brandweer en boeren hebben het in weidegebieden druk met het op het droge brengen van ba dende koeien. In Friesland heeft de brandweer het druk met die ren die al dan niet vrijwillig in slootjes belanden. Waar nor maal gesproken de brandweer per week hoogstens één koe of paard uit de sloot haalt, zijn dat in Friesland inmiddels vijf per dag. ANP/GPD M stelt geen mderzoek in iaar Vierdaagse 1RNHEM - Het Openbaar Mi- lisloric stelt geen strafrechte- ik onderzoek in naar de gang nu zaken rond de Vierdaagse. r.heeft het Openbaar Ministe- in Arnhem gisteren bekend maakt. Het besluit viel nadat 5 oriënterend feitenonderzoek iwees dat er geen reden is een strafrechtelijk onder mens de eerste etappe van de «daagse overleden vorige ré twee wandelaars als ge- v van de hitte. De marslei- ingbesloot ondanks het warme «r niet tot inkorting van de «ppe. t Vierdaagse stelt zelf een on- ankelijk onderzoek in naar gebeurtenissen. De leiding z dat onderzoek is in handen ilKB-voorman en ex-minis- e'Loek Hermans. ANP if. £N' HAAG - De voorbereidin- jü van protestacties in de dis- ibuliccentra van Albert Heijn 13) ijl voorlopig opgeschort. 15). 151 Èt personeel heeft dat gisteren sloten, nadat de directie van supermarktketen onver- ït een beter loonbod op ta- ;gde. De vakbonden liepen jrige maand nog boos weg uit ';CAO-onderhandelingen, toen directie weigerde de geëiste procent loonsverhoging te sen. Sinds de protestmars r het hoofdkantoor van AH den op de zes distributiecen- laeties voorbereid. Stiptheids- IKlies of een staking kan de be- j trading van de supermark et in gevaar brengen. Uit angst sar lege winkels heeft de direc- nu alsnog water bij de wijn slaan. Het personeel kan de ko- i® twintig maanden stapsge- ijs drie procent loonsverho- krijgen. Ook worden uit brachten vervangen door - personeel. Medewerkers doen daarop gisteren beslo- ice onderhandelingen te hero- i. GPD Koeien zoeken massaal de schaarse schaduw op en verkoeling in de Geul, in het gehucht Camerig. foto Harry Heuts/GPD Drinken, drinken, drinken luidt het advies in deze tropische hit te. Jezelf onder tafel drinken met water gaat niet. Marathonlo pers, mensen op dieet en militai ren moeten oppassen. Bij hen ligt watervergiftiging op de loer. van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Wie te weinig wa ter drinkt, droogt uit en wordt ziek. Water is nodig om de voe dingsstoffen in het lichaam te transporteren en de afvalstoffen af te stoten. Door verdamping regelt het ook onze lichaamstem peratuur. In deze warmte advi seert het Voedingscentrum mini maal twee liter te drinken. Wie echter veel te veel water op slokt, kan zichzelf vergiftigen. De risicogroep op watervergifti ging blijft in de praktijk vooral beperkt tot marathonlopers en mensen op dieet die enkel water nuttigen. De symptomen lijken op die van uitdroging. Steeds va ker wordt hulpverleners van ma rathons erop gewezen dat misse lijkheid, hoofdpijn, duizeligheid en verwardheid niet altijd wij zen op uitdroging. Gewone jog gers lopen niet zo veel gevaar, zegt inspanningsfysioloog G. Rietjens van de sectie topsport van de NOCNSF. Militaire wachtposten lopen vol gens de inspanningsfysioloog meer gevaar dan de vele miljoe nen amateur hardlopers. „Ten zij die in deze hitte drie uur gaan duurlopen en daarna in eens zes liter wegklokken. Mili tairen staan in Afghanistan Dode en gewonde door brand caravans OUDLEUSEN - Een 62-jarige man uit Zwolle is gisteren over leden aan de gevolgen van een brand in zijn caravan in Oudleu- sen (Overijssel). Bij een caravan- brand in Vessem (Noord-Bra bant) raakte een 33-jarige vrouw uit Lommei (België) ern stig gewond. De branden ontstonden beide in de nacht van maandag op dins dag, aldus de politie. In Oudleu- sen begon het vuur in een cara van naast die van het slachtof fer. De brandweer kon voorko men dat een naastgelegen boer derij in brand vloog, wel gingen drie caravans in rook op. Het slachtoffer uit de caravan is overgebracht naar het zieken huis, maar overleed in de loop van de ochtend aan zijn verwon dingen. Op de camping in Vessem ont plofte kort na middernacht een gasfles in de caravan. De 33-jari- ge vrouw is overgebracht naar het brandwondencentrum in Rotterdam. Haar toestand is kri tiek. Drie mensen die de vrouw uit haar caravan probeerden te redden raakten lichtgewond. Uit onderzoek door de politie blijkt dat een gaskraan open stond. ANP urenlang in de hitte stil. Zij dra gen beschermende kleding, ple gen geringe lichamelijke inspan ning maar drinken waarschijn lijk heel veel water", aldus Riet jens. Natrium Bij watervergiftiging is er spra ke van een te laag natriumgehal- te in het bloed (natrium bindt het vocht). Het lichaam kan daardoor het vocht niet langer verwerken, waarna het in de cel len verdwijnt. Gaan bijvoor beeld de hersencellen uitzetten dan kan dat fatale gevolgen heb ben, zoals een 28-jai'ige deelne mer aan de marathon van Boston in 2002 overkwam. In ons land overleed bijna een Groningse student na het drin ken van zes liter water in korte tijd. „Hij moest bij een ontgroe ning dat water tegen heug en meug opdrinken", zegt Patricia Schutte van het Voedingscen trum. „Zonder dwang lukt het echt niet om jezelf zomaar letter lijk met water onder tafel te drinken. Er is een natuurlijke rem. Op gegeven moment zit je gewoon vol." „Verstandiger is het trouwens om verspreid over de dag vocht tot je te nemen." GPD Deelnemers van de Strand6daagse hoeven de etappe van vandaag niet te lopen. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland NOORDWIJK - De deelnemers aan de 48e Strand6daagse mogen vandaag het traject per bus afleggen. Volgens de organisatie is voor die optie geko zen omdat het te warm wordt en de afstand van de wandeling erg lang is, zo liet organisator Woody van Loo gisteren weten. „De etappe van woensdag gaat over 37 kilometer tussen Noord- wijk en Velsen-Noord. Dat is erg ver met dit mooie weer." Het is voor het eerst dat de organi satie zorgt voor bussen om deelnemers te ver voeren. „Vroeger waren we blij met deze temperaturen, maar nu er zoveel mensen meedoen is het toch een risico", zegt Van Loo. De organisatie ont raadt de 997 deelnemers ten zeerste te gaan lo pen. „De lopers hebben een noodnummer voor als ze in de problemen komen. Wij kunnen dan snel hulp komen of een oplossing bieden", zegt Van Loo. De organisatie hoopt de rest van de zesdaagse wel te kunnen lopen. Na Velsen-Noord kampe ren de deelnemers nog in Egmond aan Zee en Callantsoog. Zondag eindigen de wandelaars in Den Helder, waar ze een zandloper krijgen als beloning. Ook de deelnemers die met de bus meegaan, krijgen gewoon hun 'medaille'. GPD Oudste beer Rhenen overleden RHENEN - De oudste bewoner van het Berenbos in Ouwehands Dierenpark in Rhenen is vrijdag overleden. Dat maakt het park gisteren bekend. Beer Köröglü woon de er sinds 1993, nadat hij was bevrijd uit de handen van zigeuners in Turkije, die hem lieten dansen op straat. Köröglü was ernstig verlamd. Hij lag de laatste tijd opval lend veel op dezelfde plek en at en dronk minder. Het park besloot de beer uit zijn lijden te verlossen.Het Beren- bos vangt mishandelde beren op. Na het overlijden van Köröglü leven er nog zeven beren in Het Berenbos. ANP Tweemaal Kluun op groslijst NPS DEN HAAG - Schrijver Kluun staat met zijn twee tot dus ver verschenen romans, Komt een vrouw bij de dokter en De weduwnaar op de groslijst van twaalf boeken voor de NS Publieksprijs 2006. Een comité selecteert daaruit zes boeken die worden genomineerd voor de prijs. Deze short list wordt op 17 september bekend. Dan begint de stempe- riode die tot en met 13 oktober duurt. Naast Kluun staan Baantjer, Kader Abdolah, Tommy Wieringa, Renate Dorrestein en Heieen van Royen op de lijst. Ruim vertegenwoordigd is uitgeverij Anthos met thrillers van Saskia Noort, Esther Verhoef en Simone van der Vlugt. Ook staan er twee non-fictie titels op: Amerika nen zijn niet gek van Charles Groenhuijsen en De Ends tra-tapes van Bart Middelburg en Paul Vugts. GPD Man ontslagen om seksmails LEEUWARDEN - De politie in Friesland heeft een 45-ja- rige administratief medewerker op staande voet ontsla gen omdat hij vrouwelijke collega's stalkte via seksueel getinte e-mails. De man was in 2003 ook al in beeld, maar kwam er toen met een voorwaardelijk strafontslag vanaf. Dat maakte de politie gisteren bekend. Waar de man in 2003 voor werd berispt wil de politie niet zeggen. Waar de man vandaan komt wil de politie ook niet bekendmaken. Het Openbaar Ministerie beraadt zich nog over eventuele juridische stappen tegen de man. ANP Kiezer mag zelf stemlokaal kiezen DEN HAAG - Gemeenten kunnen bij de Tweede Kamer verkiezingen op 22 november weer meedoen met een expe riment waarbij kiezers zelf kunnen bepalen in welk stem lokaal ze stemmen. Dat maakte het ministerie van Binnen landse Zaken gisteren bekend. Bij de raadsverkiezingen dit jaar namen 239 gemeenten aan het experiment deel. De kiezer ontvangt in de deelnemende gemeenten een stempas, in plaats van een oproepingskaart. Hiermee kun nen ze in alle stembureaus in hun gemeente terecht. ANP Zeearend is snelle leerling LELYSTAD - De onlangs in Nederland geboren zeearend is een snelle leerling. Donderdag verliet het jeugdige roof dier het nest bij de Oostvaardersplassen en binnen enkele dagen leerden zijn ouders hem al gracieus vliegen. Dat meldde een woordvoerster van Staatsbosbeheer gisteren. De arend is begin mei geboren. De komende twee maan den blijft het ouderlijk nest uitvalsbasis. Daarna moet het jong zelfstandig verder. De zeearend is met een spanwijd te van 2,5 meter de grootste roofvogel van Europa. ANP tend dat Niels omkwam, had hij stoffen in zijn bloed die duidden op gebruik van xtc en cocaïne. Stoffen die hem overmoedig maakten, waardoor hij waar schijnlijk dacht dat hij makke lijk achter het politiebusje langs kon rijden om weg te vluchten. Maar het achteruitrijdende bus je ging sneller dan Niels inschat te. „Het is zo verschrikkelijk triest", hapert de onzichtbare politieman, die twee weken voor de fatale botsing vanwege zijn smetteloze staat van dienst was bevorderd tot hoofdagent. Hij doet lang over zijn zinnen, huilt even. „Ik ben bij de politie ge gaan om mensenlevens te red den. Niet om ze te beëindigen." De officier van justitie vindt dat de agent had moeten weten dat een verdachte op de vlucht on verwachte kanten op kan schie ten. Maar volgens zijn advocaat kon de agent onmogelijk vermoe den dat Niels plots de weg op zou schieten. Omdat de agent niet te snel reed, zou hem geen blaam treffen voor het ongeval. Justitie eist een werkstraf van 120 uur en een rijverbod van twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De advo caat vindt dat de agent moet worden vrijgesproken. De recht bank doet volgende week vrij dag uitspraak. GPD door Remko Tanis ROTTERDAM - 'Sorry', zegt de onzichtbare man vanuit de grij ze box in de rechtszaal. Af en toe hapert zijn stem en klinkt een snik. Hij heeft spijt, maar bijna niemand in de zaal her kent hem. Want behalve de rechtbank, de officier van justi tie en de advocaat kan niemand hem zien. Het enige dat over de politie man bekend is, is dat het een 30-jarige hoofdagent uit Dord recht is, die wordt verdacht van het doodrijden van de 25-jarige fietser Niels van Dasier. In de vroege ochtend van 14 no vember 2005 probeerde Van Dasier te ontkomen aan de poli tie. Hij was betrapt bij een in braak in een school. Bij de ach tervolging werd de Dordtenaar geschept door een achteruitrij dend politiebusje, dat hem had proberen in te halen. Hij vloog door de lucht en kwam op de stoeprand terecht, op slag dood. Het ongeluk leidde tot onrust in Dordrecht. In de weken erna werd in drie politiebureaus in de stad brand gesticht. De agent wordt nog altijd bedreigd. Re den voor de Dordtse rechtbank om gisteren uit te wijken naar een extra beveiligde zaal.De och- van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het recherche team dat de moord op Louis Sévèke uit Nijmegen onder zoekt, is naarstig op zoek naar een onbekende die zichzelf in e-mails 'Edmund Dantes' noemt. Tot nu toe is het de politie niet gelukt de identiteit van de e-mailer vast te stellen. „We hebben al het mogelijke gepro beerd. Zonder resultaat. Van daar deze oproep", verklaart een politiewoordvoerder. Tus sen 'Edmund Dantes' en het slachtoffer is vorig jaar enkele keren e-mailverkeer geweest. De persoon schreef, vanuit Bel gië en Nederland, aan Louis Sévèke dat hij hem wilde spre ken. Die mailde terug dat hij graag een afspraak wilde ma ken. Hierop volgde geen reactie, waarna Sévèke zijn aanbod her haalde. Daarop reageerde 'Dan tes' wel. Hij deelde mee dat hij over enke le weken nader contact zou vol gen. Toen dat uitbleef, stuurde Sévè ke op 15 oktober nogmaals een e-mail. Hij maakte van zijn kant de afspraak elkaar nog in oktober te ontmoeten in een Nij meegs horecabedrijf. 'Edmund Dantes' heeft die e-mail niet be antwoord. De politie wil niet vertellen waar de afspraak over zou gaan. Sévèke werd op 15 november 2005 doodgeschoten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3