PZC m Afschaffen regels vindt gehoor Genieten van rust en schepen GUARS MP3-SPE1ER GRATIS 128Mb SD-CARD m HOTO leeuw se gemeenten hebben begrip voor oproep werkgeversorganisaties ZOMER VAKANTIE VOORDEEL Lessen over water in Emmadorp Rechter wil einde aan slepende burenruzie Krant jictle: 0113-315649 i#.pzc.nl dus31.4460 AA Goes •rtenlie-exploitatie: f en Midden-Zeeland: 0113-315520; vs-Vlaanderen: 0114-372770; "Sal: 020-4562500. jensdag 26 juli 2006 Nu bij 100 foto's afdrukken in de 1-uur service MP3-speler GiUïiS 128 Mb SD-geheugenkaart! *nn;e regioredacties 011BURG - Zeeuwse gemeen- i hebben begrip voor de op- <p van werkgeversorganisa- 6 voor minder bureaucrati- he regels en ambtenaren. Een stal gemeenten, zoals Veere Hulst, heeft al regeltjes afge- litl. „drie gemeenten in Zeeuws anderen zijn al kortere of ®re tijd bezig om zaken te ttenvoudigen. Samenwerking het waterschap heeft geleid het samen sturen van aansla- De gemeente Hulst kreeg •erhalf jaar terug een pluim de Terneuzense wethouder van Waes, omdat in st-Zeeuws-Vlaanderen al lan- handhavingsteam func- aeert. de Veerse recreatieonder- jiers is onlangs een belangrij- stap gezet. Campinghouders «en meer vrijheden voor klei- tanpassingen op hun bedrijf. »r caravans en trekkershut- zijn geen bouwvergunnin- meer nodig. De deregule- ■gmoet er ook toe leiden dat werk met minder ambtena- gedaan kan worden. Deze zuiniging wordt opgevangen «mensen niet meer te ver- Egen. idelburg en Vlissingen heb- sook oog voor vermindering de regels, maar niet zo na melijk als Veere. „Bij elk «stel dat op tafel ligt, houdt •.college de vraag in het ach- r.oofd of het ook simpeler met minder regels", verdui kt woordvoerster M. Kalver- yr van Middelburg. Verminde- sgvan het aantal ambtenaren •een doel op zich. aakstraf voor igressieve rankrijder 1DDELBURG - De Middel- 'irgse politierechter R. Lame- ïfheeft gisteren een 37-jarige isoner van Terneuzen voor we erspannigheid, mishandeling dronken rijden conform de veroordeeld tot tachtig uur nrkstraf. man gedroeg zich op 26 fe- ■;ari in Terneuzen recalcitrant a hij vlak bij zijn woning d aangehouden. In een reac- :loeg hij een agent een bloed- fj. Er werd pepperspray ge likt om de Temeuzenaar -"tekrijgen. In eerste instan- verdachte niets in een astest, maar later gaf hij i maar toestemming. Hij 500 microgram: ruim twee ff zoveel alcohol als is toege- an. De Temeuzenaar zei zich pakt' te voelen door de poli- Ik word het spuugzat om üens door de politie te wor- Jgecontroleerd", zei hij. Into rijdt duo p brommer aan SESKENS - Op de kruising ■EdeNieuwesluisweg en Zan- idjeinBreskens is een 17-jari- -bromfietsster uit de gemeen- Sluis aangereden door een -jarige automobilist uit het gische Beveren. Het meisje, t voorrang had moeten krij- riiep net als haar bijrijdster, ide verwondingen op. (Advertentie) Disneyland» Resort Paris I NACHT 1 DAG GRATIS! "ri overnachtingen in een Disney Hotel oogsn entree tot de Disney* Parken 'mof Mn: 188/" p.p. 166,- p.p. Mlting mot 4 personen) fe!3,/m3°iuUP 14 augustus en von {"reaugiului, talisn? Ga naar «reisadviseur, kijk J*ww,oad.nl of bel: "®-B4B2(o,20pm) REIZEN! In Vlissingen juist wel, maar niet vanwege de deregulering. Vlissingen moet bezuinigen en stoot mede daarom werkzaamhe den af. Bovendien wordt ge werkt aan een cultuuromslag op het stadhuis, waarbij efficiënt werken een grote rol speelt. „En als dat dan ook nog leidt tot min der regels voor ondernemers en burgers, is dat mooi meegeno men", besluit gemeentewoord voerder R. de Witte. Ook de Sluise burgemeester J. Sala klinkt het standpunt van de VNO-NCW bekend in de oren. „In de gemeente Sluis hebben we een stuurgroep in het leven geroepen, die na de zomer aan de slag gaat. Samen met twee wethouders ga ik op de stoel van de burgers zitten, om alle re gels in onze gemeente systema tisch na te lopen. Alles wat over bodig is, schrappen we." Collega J.F. Mulder meldt dat Hulst bereid blijft zaken verder te vereenvoudigen, maar waar schuwt dat de speelruimte be perkt is. „Het Rijk roept al jaren dat het de bureaucratie terug wil dringen, maar daar merken we nog niet zo veel van. Laten we het er maar op houden dat het streven naar zo min moge lijk regels een ideaal is, waar je nooit mee klaar bent." Op initiatief van wethouder M. Vermue (CDA) is het Borselse college naar het Brabantse Boe kei geweest. „De gemeente heeft met lokale aannemers een over eenkomst gesloten. Daarin staat dat de aannemer verantwoorde lijk is voor het technische ge deelte van een bouwaanvraag. De gemeente controleert steek proefsgewijs of het klopt. Is er iets mis met de aanvraag, dan wordt zo'n aannemer van de lijst geschrapt. Ook voor de aan nemers is het een gunstige rege ling omdat ze sneller aan de slag kunnen." Ook de gemeente Reimerswaal wil het makkelijker maken voor ondernemers. Gemeentesecreta ris P. van Strien: „Aan landelij ke wetgeving kunnen we niets veranderen, maar we kunnen de procedure wel makkelijker ma ken. Dat gebeurt nu al." Bij de gemeente Schouwen-Dui- veland wordt al kritisch geke ken naar het ambtenarenbe- stand. De gemeente is bezig met een kerntakendiscussie, waarbij alle gemeentelijke taken tegen het licht worden gehouden. door Sheila van Doorsselaer EMMADORP - In het bezoekerscentrum van het Verdronken Land van Saeftinge in Emmadorp is tot en met het laatste weekeinde van september een interactie ve waterexpositie te zien. Bezoekers wor den op een speelse manier geïnformeerd over water, watergebruik en watervervui ling. De expositie is geleend van het pro vinciaal milieueducatief centrum De Kaaihoeve in Meilegem, in de Oost- Vlaamse gemeente Zwalm. De tentoon stelling heeft als doel bezoekers te leren over de noodzaak van water en de beper king van vervuiling en geeft inzicht in waterverbruik. Door middel van poppen wordt aangegeven dat het menselijk lichaam voor zeventig procent uit water bestaat, er kan een zeeslagspel gespeeld worden en te zien is hoeveel water een huishouden gemiddeld gebruikt. Er is ook een waterzuiveringsspel. De omvangrijke expositie is zowel op de begane grond als op de verdieping inge richt en is tot en met het laatste weekein de van september alle dagen (behalve op maandag) te bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur. foto Wim Kooyman W' Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Bath Klapstoeltje mee, verrekij ker om de nek en heerlijk genieten van het zonnetje en de voorbij varende schepen. Op de dijk bij Bath is het met een koel briesje goed toeven op een war me zomerdag. En nog een voor deel: het is er lekker rustig, want nog niet zo veel mensen hebben deze stek ontdekt. Alhoe wel, de laatste jaren komen fiet sers en toeristen er steeds vaker een kijkje nemen. Rond tien uur zitten Bastiaan (61) en Nesia (55) van der Kuil uit Werkendam (bij Gorinchem) aan een bakje koffie uit hun meegebrachte thermoskan. Ze kijken vanaf de dijk naar de con tainerschepen die af en aan va ren over de Westerschelde rich ting de Antwerpse haven. „We gaan al dertig jaar naar Zeeland met vakantie. Elke dag gaan we hier eerst naar toe om koffie te drinken aan de dijk. We zoeken de rustige plekjes op. Als er er gens heel veel toeristen zijn, dan vinden we het te druk. We ko men hier voor de rust en de sche pen", vertelt Nesia. „Ik heb voor mijn werk heel veel met scheepvaart te maken. Ik kom ook uit een schippersfamilie. Schepen trekken me aan. We blijven hier meestal een uurtje zitten. Dan gaan we iets bezich tigen. Vandaag staat Zeeuws- Vlaanderen op het programma; we gaan naar Cadzand, Sluis en daarna naar Philippine om mos selen te eten", legt haar man uit. Rustig is het zeker aan de dijk bij Bath. Als je een stukje over het buitendijkse fietspad loopt, dat tot aan Kruiningen door gaat, hoor je behalve de tsjilpen- de zwaluwen, die in groten geta le in Bath aanwezig zijn, hele maal niets. Links de schepen en het water, rechts het groene gras van de dijk. Een klimpartij over diezelfde dijk, richting hel dorp, is zeker de moeite waard. Vijf straten telt Bath. Dorpsbewoner Wim Thoen (61) woont zes jaar in zijn Corrie en Gerard Snelders en Lenie en Karei Bartelen uit Bergen op Zoom genieten op de dijk. foto Ronald den Dekker Toeristen zijn schaars bij Bath, maar als je écht alleen wilt zijn, dan zijn de ochtend uren het aangewezen tijdstip om door te brengen langs de Westerschelde bij Bath. Het groene gras op de dijk is een ideale picknickplaats, met uitzicht op de schepen. Neem een verrekijker mee om te zien waar de schepen vandaan komen, of om zee honden op de zandbanken te ontdekken. Als dat picknickkleed en de verrekijker toch al in de tas zitten, is een lunchpakket ook geen overbodige luxe. In het dorp is geen winkel te vinden en het plaatselijke café heeft wisselende openingstijden. Dorpsvereniging Onderlin ge Vriendschap houdt op 5 au gustus vanaf 13.00 uur een rommelmarkt voor het buurt huis aan de Lillostraat. Maak een fiets- of wandel tocht over het buitendijkse pad langs de Westerschelde. huis aan de Arsenaalstraat. „Ik ben destijds verhuisd vanuit Den Haag. Ik wilde naar een plek zonder stoplichten en par- keermeters. Die plek heb ik hier gevonden. Het dorp heeft 93 in woners en 47 woningen. Ieder een kent elkaar en kinderen kun nen hun fiets op straat laten lig gen. Dat hoef je in Den Haag niet te doen, hoor." Thoen heeft zich een beetje ver diept in de geschiedenis van zijn woonplaats. Zo blijkt zijn straat niet voor niets de Arsenaal straat te heten. „Je moet eigen lijk fort Bath zeggen. Het is een oud vestingstadje. Dat zie je ook aan de stervorm van het dorp. Er is hier in de loop der eeuwen veel gevochten door Fransen, Spanjaarden en Engelsen. De schuur hier tegenover stamt uit 1787. Het is het voormalige arse naal. Er hebben nog paarden van Napoleon in gestaan. De ene kant is gerestaureerd. Er zijn plannen om de andere kant ook op te knappen." Even verderop, in de Lillostraat (vroeger de Kerkstraat), staat het schattige kleine kerkje van de Bathse vrije evangelische ge meente. Thoen: „Elke zondag om tien uur is er een kerk dienst." Koelbox Op de dijk is het tegen het middaguur iets drukker gewor den. Vijf mensen zitten op de dijk. „Ik zie elke keer weer iets anders", vertelt Marinus Al- mekinders (79) uit Rilland, terwijl hij vanaf een bankje, gewapend met zijn verrekijker, de boten in de'gaten houdt. „Ik rijd al twintig jaar drie keer per dag met mijn brommer naar de ze dijk, om naar de schepen te kijken. Wat ik er zo mooi aan vind? Het is een unieke plek, want die grote schepen komen zó dichtbij. Ik ben hier geboren. Dan zie je elk jaar veranderin gen. Er komen steeds meer sche pen en ze worden steeds groter. Hier recht tegenover ligt het Ver dronken Land van Saeftinge. Kijk, daar staat een schaaps kooi. Daar kijk ik graag naar, want mijn vader was vroeger schaapherder. Toen ik een jaar of negen was, viel hier vlak voor de kust een zandplaat droog. Daar lag een groep zeehonden. Nu zie ik hier nog dagelijks zee honden langs zwemmen, hoor. Een eindje verderop liggen er wel een stuk of twintig op een zandplaat." Zo'n twintig meter naast Alme- kinders hebben Corrie en Ge rard Snelders en Lenie en Karei Bartelen uit Bergen op Zoom hun tuinstoelen met tafel en koelbox inmiddels geïnstal leerd. Ook zij zijn klaar voor een dagje genieten van de rust en ruimte. „Ja, steeds meer toe risten ontdekken deze plek", glimlacht Marinus. „Ach ja, waarom ook eigenlijk niet? Je staat onderweg hier naartoe in elk geval niet in de file." Cornelleke Blok Hulst beraadt zich over gids HULST - De gemeente beraadt zich of ze verder wil gaan met uitgever Suurland voor de jaarlijkse gemeentegids. Suurland werkt met meerjarencontracten en als Hulst niet op tijd het contract opzegt, zit de gemeente weer voor vijf jaar vast aan Suurland. Hulst heeft liever wat meer keus. Het contract loopt vol gend jaar af en Hulst moet drie maanden van tevoren de samenwerking opzeggen. De gemeentegids voor 2007 wordt in ieder geval nog door Suurland gemaakt, maar wie de opdracht krijgt voor de gids van 2008, dat is nog niet bekend. Bibliotheken passen tijden aan OOSTBURG - Door de tropische temperaturen zijn de openingstijden van de bibliotheken in Oostburg en Hoek wederom aangepast. De temperaturen in het Oostburgse gebouw lopen op naar tropische waarden van 35 graden. Daarom is de biblio theek vandaag en vrijdag geopend van 10.00 tot 13.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De bibliotheek is zaterdag nor maal geopend van 10.00 tot 12.30 uur. De bibliotheek in Hoek is donderdag de hele dag dicht door de hoge tempe raturen in het gebouw. Vrouw beroofd bij pinautomaat MIDDELBURG - Een 62-jarige vrouw is maandagmid dag bij een pinautomaat op de Markt in Middelburg be roofd. Dat heeft de politie gistermiddag bekendgemaakt. De vrouw werd tijdens het pinnen afgeleid door twee mannen, die geld voor haar neus hielden. Toen ze weer naar de automaat keek, was haar gepinde geld, duizend euro, verdwenen. In Goes deden zich vergelijkbare inci denten voor aan de Dam en op de Grote Markt. Daar werd echter geen geld buitgemaakt. Een 68-jarige man uit Roosendaal wist gistermiddag door kordaat optreden te voorkomen dat zijn pinpas en zijn ge pinde geld werden afgenomen door vier onbekende perso nen. Die spraken de man aan bij een pinautomaat in Dom burg, waar hij geld wilde pinnen. Hij hield het echter ste vig vast en kon ze van zich afslaan. Het viertal koos daar op het hazenpad. Werkstraf voor beledigen politie MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissin gen voor het beledigen van de politie vijftig uur werkstraf opgelegd. De Vlissinger kon zich op 12 februari in Middel burg ook niet legitimeren. Voor het niet tonen van een identiteitsbewijs werd de man bestraft met zestig euro boete. door Aector Dooms MIDDELBURG - Als de haan kraait dan wordt de buurvrouw boos. De hanen van de buren zijn voor een 71-jarige vrouw uit Sluiskil al jaren een bron van ergernis. Ze haalde haar gram door regel matig tegen de muur van de bu ren te kloppen, in de vroege och tend met de lichten van haar au to in hun woning te schijnen en door ze lastig te vallen met hin derlijke telefoontjes. Dat leidde vorig jaar 13 december tot een aangifte bij de politie. De eerste twee beschuldigingen gaf de verdachte gisteren in Mid delburg toe. De telefoontjes, waarmee ze ook haar overbuur man zou hebben gepest, ontken de ze. Flauwekul Politierechter R. Lameijer vond dat er snel een einde moest ko men aan de slepende burenru zie, die al sinds begin jaren ne gentig aan de gang is. „Hoe stop pen we deze flauwekul?", vroeg hij zich af. De politierechter wil de de oude vrouw, die nog nooit met justitie in aanraking is geko men, treffen met het opleggen van een aantal maatregelen: geen geklop meer op de muren, de auto mag niet voor 's mor gens acht uur en na tien uur 's avonds verplaatst worden en geen telefoontjes meer naar de buren. Daaraan koppelde Lameijer een voorwaardelijke werkstraf van honderd uur en reclasserings- toezicht. „Houdt u zich niet aan de voorwaarden dan moet u alsnog de werkstraf doen. Want dit moet stoppen", verzekerde hij. Volgens de verdachte wordt zij door haar buren, die gisteren de strafzaak bijwoonden, geprovo ceerd en getreiterd. „Toen mijn man nog leefde was het rustig, maar daarna zag ik toch weer hanen op hun erf lopen. Als ik een haan hoor, dan klop ik te gen de muur. Om vijf uur 's mor gens ben ik al wakker van het hanengekraai." Gevangen Officier van justitie E. Bethle hem repte over een zeer langlo pend conflict. „Na een kort ge ding in 1997 heeft de buurman de hanen weggedaan. De peste rijen moeten stoppen. De buren voelen zich gevangen in hun ei gen huis. Ze zijn aan het einde van hun latijn." De officier eiste honderd uur werkstraf onvoorwaardelijk en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Dat vond raads man N. Koole te veel van het goede. „De schuld ligt ergens in het midden. De buren hebben de zaak aangedikt. Mijn cliënt wordt gek van die hanen. Deze ordinaire burenruzie los je niet op met een dergelijke straf." Lage boete Koole bepleitte een lage boete. De slachtoffers verklaarden hun buurvrouw zoveel mogelijk te ontwijken. Het leefklimaat in de buurt is veranderd. Ze voelen zich geïrriteerd, gespannen en prikkelbaar. „Wat ben ik toch een rotkreng", reageerde de verdachte cynisch. De poli tierechter schudde het hoofd. „Jullie zijn mensen op leeftijd met lichamelijke klachten die alle belang hebben bij een goede oude dag, maar aan de stress tenonder dreigen te gaan. Deze problemen zullen jullie als vol wassen mensen moeten oplos sen." zeeuwse almanak Merlijn van drie wilde 's avonds weten wat zijn va der, werkzaam bij dit dag blad, nou de hele dag had uit gespookt. Die antwoordde, naar waarheid en zo veel mo gelijk in voor kinderoren be grijpelijk Nederlands: „Ik heb vandaag een krant gemaakt. De peuter liet het antwoord even bezinken, trok toen een bedenkelijk gezicht en vroeg toen met oprechte verbazing: „Was die kapot dan?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39