PZC Ecoscope gaat zelfstandig verder Genieten van rust en schepen ^5^ Stookverbod op Schouwen inzetten naar stichting moet binnenhalen subsidie makkelijker maken GRATIS MP3-SPELER GRATIS 128Mb SD-CARD SPÜÜtffPHOTO Ballonkunstenaars op stelten in Zierikzee ZOMER VAKANTIE VOORDEEL 0113-315649 ■ftv.pzc.nl 31,4460 AA Goes [•«rtentie-exploitatie: u*d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; toiv/s-Vlaanderen: 0114-372770; Eonaal: 020-4562500. joensdag 26 juli 2006 jwMelita Lantinq jfilKZEE - Natuur- en mi- «educatiecentrum Ecoscope Bl verder als stichting. Door verzelfstandiging is de ge ënte niet langer verantwoor dt voor financiële tekorten jjdestichting. Eerder was spra in overname door stichting fajUUi_ en milieueducatie Idiomven-Duiveland (NME), aar deze stichting heeft afge- iakt omdat de financiële risi- ie groot zijn. financiële verzelfstandiging 2 het centrum is het gevolg aeen eerder raadsbesluit. hECope bv lijdt sinds de ope- r,g in 2000 jaarlijks verliezen sar de gemeente - als enig aan houder in de bv - voor op laait. Daar wilde de gemeente anaf.Overigens lijkt het nu be ate gaan. In 2005 is quitte ge- tan beboet voor icnnepkwekerij QDDELBURG - Een 29-jarige soner van Arnemuiden wilde jt een hennepkwekerij snel Mbijverdienen, maar zijn ille- ile praktijken pakten ave- I «hts uit. Amemuidenaar kwam van iregen in de drup, zo bleek gis pin Middelburg. Met de 140 werkstraf, die politierechter Lameijer hem oplegde, viel ;g te leven. De pijn zat hem wal in de rekening van Delta, 516 euro en de ontnemingsvor- ïingvan 3.087 euro. In totaal Kt hij ruim 5.600 euro terug- talen. IVeinig klachten iver fietspaden rAli Pankow waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland draaid en over 2006 hoopt be heerder J. Catsman een beschei den winst te boeken. Daarbij moet wel de kantteke ning geplaatst worden dat de stijgende lijn vooral te danken is aan eenmalige meevallers. De financiële basis van het centrum is dus nog steeds wankel. „Het lijntje is dun", zegt wethouder G. Houtekamer. Door Ecoscope nu verder te laten gaan als stich ting moet het mogelijk zijn de fi nanciële basis te verbreden. Een BV (wat Ecoscope nu is) wordt door subsidiegevers als te com mercieel beoordeeld. „Als stich ting is het gemakkelijker om subsidie aan te vragen, met na me voor educatie", zegt Cats man. Ze heeft er vertrouwen in dat de subsidiegevers in de toe komst ook daadwerkelijk over de brug komen. Mailings Daarnaast is Catsman de afgelo pen tijd druk bezig geweest om de bedrijfsvoering efficiënter te maken, worden meer activitei ten georganiseerd en wordt pu blicitair meer aan de weg getim merd. „Ik heb afgelopen jaar ge werkt aan de bekendheid. We hebben meer mailings de deur uit gedaan naar scholen die in de Westhoek op kamp zijn en we hebben ook meer groepen ge trokken. Volgend jaar willen we ook meer scholen trekken van het eiland." Op deze manier moet Ecoscope na de verzelfstandiging de finan ciële eindjes aan elkaar zien te knopen. De relatie met de ge meente zal zich in de toekomst beperken tot jaarlijkse subsidie, waarover meerjarenafspraken zijn gemaakt. Tekorten worden niet langer aangevuld. ZIERIKZEE - Sinds gisteren geldt op Schouwen-Duiveland een al geheel stookverbod. Roken in bos- en duingebied is eveneens taboe. Barbecuen mag wel, mits een emmer zand of water binnen handbe reik is. Afgelopen weekend bleek tijdens een milieucontrole dat ondanks de droogte toch gebruik werd gemaakt van een eerder verstrekte stookontheffing door een kampvuur te stoken. In dit geval is het goed afgelopen maar gezien de extreme droogte en daardoor fors "O" •mr. ERIKZEE - De landelijke «sersbond heeft het afgelo- a jaar tienduizend klachten 'jzamcld over de toestand van «spaden. Mensen die op hun üg hinder ondervinden van l (heefliggende tegels, hobbelige I tomwortels of ander ongemak, I «nnen hun klacht daarover rijt bij het digitale meldpunt indeze organisatie. Op Schou- •Duivcland blijkt er weinig j llaagd te worden over de fiets- den. belangenorganisatie voor te zette dit meldpunt op gelegenheid van het dertigja- jubileum. Doel is inzicht te rijgen in de kwaliteit van de on- seer 22.000 kilometer fiets en Nederland. ilelandelijke klachten topvijf al het fietspad tussen Amster- a en Muiden bovenaan. Er is erg geklaagd over slecht on- "houden fietspaden in Maas- -i. Den Haag en Rotterdam. k de fietspaden op Schou- a-Duiveland zijn slechts drie richten binnengekomen. Die ■-ren van minstens een jaar rieden. Eén klacht betreft een ffleentelijk fietspad, te weten IdeStraalweg bij industrie ën De Zuidhoek. Het be ide constatering van één re- slant dat het pad te smal zou ;om fietsers in twee richtin- itoe te staan. Dezelfde kla cht ook de kruising met de -anastraat gevaarlijk. lekei Eerlijk gezegd heb ik persoon- ,s zo'n hekel aan dit soort 1' Het heeft, iets van Pnij eens'. Als er een wezen- li. kklacht is, kun je toch beter Kt bij de betreffende instan- aankloppen dan bij zo'n p ^Pnnf'.zegt verkeersbeleids- 5 "tonaar P. de Winter van de -eente Schouwen-Duive- ■a Hij zegt overigens nooit 3 klacht van de Fietsersbond "ebben doorgekregen. 8 '•overige twee klachten op het 'J fedpunt betreft het ontbreken Ja een oversteekplaats voor te op de Staphorsterkrui- II wj Bruinisse sinds Rijks wa rt Slaat daar een rotonde heeft 5 gelegd, en het pad langs de ,i bij Serooskerke. Daar 5 '('en °P plekken met los zand A s gevaarlijke situaties kun- Ontstaan. Volgens de melder 'aanvulling met schelpen ver- <r>ng in de zaak kunnen bren- 5 5. «IP* **0; Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Bath Klapstoeltje mee, verrekij ker om de nek en heerlijk genieten van het zonnetje en de voorbij varende schepen. Op de dijk bij Bath is het met een koel briesje goed toeven op een war me zomerdag. En nog een voor deel: het is er lekker rustig, want nog niet zo veel mensen hebben deze stek ontdekt. Alhoe wel, de laatste jaren komen fiet sers en toeristen er steeds vaker een kijkje nemen. Rond tien uur zitten Bastiaan (61) en Nesia (55) van der Kuil uit Werkendam (bij Gorinchem) aan een bakje koffie uit hun meegebrachte thermoskan. Ze kijken vanaf de dijk naai' de con tainerschepen die af en aan va ren over de Westerschelde rich ting de Antwerpse haven. „We gaan al dertig jaar naar Zeeland met vakantie. Elke dag gaan we hier eerst naar toe om koffie te drinken aan de dijk. We zoeken de rustige plekjes op. Als er er gens heel veel toeristen zijn, dan vinden we het te druk. We ko men hier voor de rust en de sche pen", vertelt Nesia. „Ik heb voor mijn werk heel veel met scheepvaart te maken. Ik kom ook uit een schippersfamilie. Schepen trekken me aan. We blijven hier meestal een uurtje zitten. Dan gaan we iets bezich tigen. Vandaag staat Zeeuws- Vlaanderen op het programma; we gaan naar Cadzand, Sluis en daarna naar Philippine om mos selen te eten", legt haar man uit. Rustig is het zeker aan de dijk bij Bath. Als je een stukje over het buitendijkse fietspad loopt, dat tot aan Kruiningen door gaat, hoor je behalve de tsjilpen- de zwaluwen, die in groten geta le in Bath aanwezig zijn, hele maal niets. Links de schepen en het water, rechts het groene gras van de dijk. Een klimpartij over diezelfde dijk, richting het dorp, is zeker de moeite waard. Vijf straten telt Bath. Dorpsbewoner Wim Thoen (61) woont zes jaar in zijn Corrie en Gerard Snelders en Lenie en Karei Bartelen uit Bergen op Zoom genieten op de dijk. foto Ronald den Dekker Toeristen zijn schaars bij Bath, maar als je écht alleen wilt zijn, dan zijn de ochtend uren het aangewezen tijdstip om door te brengen langs de Westerschelde bij Bath. Het groene gras op de dijk is een ideale picknickplaats, met uitzicht op de schepen. Neem een verrekijker mee om te zien waar de schepen vandaan komen, of om zee honden op de zandbanken te ontdekken. Als dat picknickkleed en de verrekijker toch al in de tas zitten, is een lunchpakket ook geen overbodige luxe. In het dorp is geen winkel te vinden en het plaatselijke café heeft wisselende openingstijden. e Dorpsvereniging Onderlin ge Vriendschap houdt op 5 au gustus vanaf 13.00 uur een rommelmarkt voor het buurt huis aan de Lillostraat. Maak een fiets- of wandel tocht over het buitendijkse pad langs de Westerschelde. huis aan de Arsenaalstraat. „Ik ben destijds verhuisd vanuit Den Haag. Ik wilde naar een plek zonder stoplichten en par- keermeters. Die plek heb ik hier gevonden. Het dorp heeft 93 in woners en 47 woningen. Ieder een kent elkaar en kinderen kun nen hun fiets op straat laten lig gen. Dat hoef je in Den Haag niet te doen, hoor." Thoen heeft zich een beetje ver diept in de geschiedenis van zijn woonplaats. Zo blijkt zijn straat niet voor niets de Arsenaal straat te heten. „Je moet eigen lijk fort Bath zeggen. Het is een oud vestingstadje. Dat zie je ook aan de stervorm van het dorp. Er is hier in de loop der eeuwen veel gevochten door Fransen, Spanjaarden en Engelsen. De schuur hier tegenover stamt uit 1787. Het is het voormalige arse naal. Er hebben nog paarden van Napoleon in gestaan. De ene kant is gerestaureerd. Er zijn plannen om de andere kant ook op te knappen." Even verderop, in de Lillostraat (vroeger de Kerkstraat), staat het schattige kleine kerkje van de Bathse vrije evangelische ge meente, Thoen; „Elke zondag om tien uur is er een kerk dienst." Koelbox Op de dijk is het tegen het middaguur iets drukker gewor den. Vijf mensen zitten op de dijk. „Ik zie elke keer weer iets anders", vertelt Marinus Al- mekinders (79) uit Rilland, terwijl hij vanaf een bankje, gewapend met zijn verrekijker, de boten in de'gaten houdt. „Ik rijd al twintig jaar drie keer per dag met mijn brommer naar de ze dijk, om naar de schepen te kijken. Wat ik er zo mooi aan vind? Het is een unieke plek, want die grote schepen komen zó dichtbij. Ik ben hier geboren. Dan zie je elk jaar veranderin gen. Er komen steeds meer sche pen en ze worden steeds groter. Hier recht tegenover ligt het Ver Nu bij 100 foto's afdrukken in de 1-uur service GRATIS MP3-speler GRATIS 128 Mb SD-geheugenkaart! toegenomen brandgevaar neemt het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland geen enkel risico meer en kondigt een algeheel stookverbod af. Het gaat om een tijdelijk stookverbod. De gemeente geeft voorlopig geen stookontheffingen meer af en wie eerder al een stookontheffing kreeg, mag er geen ge bruik van maken totdat het stookverbod weer wordt opgeheven. Staatsbosbeheer patrouilleert vaker dan normaal en ook de brand weer houdt een extra oogje in het zeil. foto Marijke Folkertsma Rijbewijs kwijt door alcohol SCHARENDIJKE - Een automobilist heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn rijbewijs moeten inlevei'en op de Brouwersdam. De 21-jarige Rotterdammer had tweemaal te veel drank op, maar omdat hij een beginnend bestuurder is, wordt dat zwaar aangerekend en is hij zijn rijbewijs kwijt. Kitespullen gestolen uit auto SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam is maandagmid dag een auto opengebroken. De deur is geforceerd en on bekenden zijn ervandoor gegaan met een complete kite- surfuitrusting. De schade loopt in de honderden euro's. Vrouw beroofd bij pinautomaat MIDDELBURG - Een 62-jarige vrouw is maandagmid dag bij een pinautomaat op de Markt in Middelburg be roofd. Dat heeft de politie gistermiddag bekendgemaakt. De vrouw werd tijdens het pinnen afgeleid door twee mannen, die geld voor haar neus hielden. Toen ze weer naar de automaat keek, was haar gepinde geld, duizend euro, verdwenen. In Goes deden zich vergelijkbare incidenten voor aan de Dam en op de Grote Markt. Daar werd echter geen geld buitgemaakt. Warmdraaien voor Dancetour GOES - Dj's Thomas Zwetsboom en René de Geus oefe nen alvast voor zondag. Want met een beetje geluk mogen zij op de Grote Markt in Goes de Dancetour openen. Thomas, artiestennaam The Gizzler, en René (The Giant) zijn met hun zestien jaar de jongste finalisten van de Dj Contest die voorafgaat aan de Dancetour. Tot vorige week mocht iedereen een 'set' insturen. „Dat is een be stand of een cd'tje van een uur tot anderhalf uur waarin dj's plaatjes aan elkaar mixen", vertel organisator D. Mal- schaert. „Voor deze Dancetour in Goes kregen we acht in zendingen. Daaruit hebben we de beste drie gekozen,, We hebben gelet op de lijn, de overgangen tussen platen en of er bijvoorbeeld ook nieuwe platen tussen zitten." Vanaf vandaag mag iedereen op www.dancetour.nl stem men op één van deze drie finalisten. Vrijdag wordt de win naar- bekend. Hij mag om 13.00 uur het evenement ope nen door het eerste half uur te draaien. De andere genomineerden zijn dj Feliks (Stefan Feliks) uit Kapelle en Beluxx&Blokland (Jordy Blokland) uit Goes. Nadat de winnaar van de Dj Contest heeft ge draaid, is het tot 22.00 uur de beurt aan de grote jongens als Jean, Marcel Woods, Perry O'Neil, Bas&Ram en Dazz le. Malschaert verwacht gezien het weer veel toeschou wers. dronken Land van Saeftinge. Kijk, daar staat een schaaps kooi. Daar kijk ik graag naar, want mijn vader was vroeger schaapherder. Toen ik een jaar of negen was, viel hier vlak voor de kust een zandplaat droog. Daar lag een groep zeehonden. Nu zie ik hier nog dagelijks zee honden langs zwemmen, hoor. Een eindje verderop liggen er wel een stuk of twintig op een zandplaat." Zo'n twintig meter naast Alme- kinders hebben Corrie en Ge rard Snelders en Lenie en Karei Bartelen uit Bergen op Zoom hun tuinstoelen met tafel en koelbox inmiddels geïnstal leerd. Ook zij zijn klaar voor een dagje genieten van de rust en ruimte. „Ja, steeds meer toe risten ontdekken deze plek", glimlacht Marinus. „Ach ja, waarom ook eigenlijk niet? Je staat onderweg hier naartoe in elk geval niet in de file." Cornelleke Blok door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Ook de tweede in de reeks Maritieme dagen was een warme en drukke dag. Het hoge peil van het kwik joeg de bezoekers gisteren echter niet weg uit Zierikzee. Rijen dik slenterden de toeris ten, waaronder veel gezinnen, langs de marktkraampjes door de binnenstad. Om het geheel nog een beetje een nautische uit straling te geven, liepen er stelt lopers verkleed als piraat door de stad. Bij de kinderen al snel erg populair, omdat ze ook bal lonfiguren konden maken. „Poe zen, honden, olifanten, zwaar den, maar ook zwangere poezen en honden. Je kunt het zo gek niet bedenken", grapt één van hen. Even verderop staat een andere steltloper, met een paar jongens om zich heen. Ze hebben alle maal hun hoofd in hun nek ge legd om te zien hoe de steltloper een ballon tot zwaard draait en knijpt. Dan klinkt een harde klap en een meisje houdt de han den voor haar oren. „Tja, als het warmer is dan 24 graden, wordt het gevaarlijk", legt de steltlo- Belediging MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Lame ijer heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen voor het beledigen van de politie vijftig uur werkstraf opgelegd. De Vlissinger kon zich op 12 fe bruari in Middelburg ook niet le gitimeren. Voor het niet tonen van een identiteitsbewijs wei'd de man bestraft met zestig euro boete. per uit. Een volwassen man ge niet zichtbaar van de kunsten en komt met een uitdaging. „Kun je ook een dinosaurus ma ken?" Een brede glimlach verschijnt op het gezicht van de ballonkun stenaar en na een paar seconden overhandigt hij zijn toeschou wer het dier. „Het monster van Loch Ness. Wat leuk", klinkt de reactie. Op het Havenplein is er voor de kleintjes ook van alles te bele ven. Ze vermaken zich op een springkussen met hindernissen of met kinder-bungeejumpen. De vaders en moeders, die de hit te minder goed kunnen verdra gen dan hun kroost, zitten in een lange rij op de bankjes on der de koele Beuze aan een ijsje te likken. (Advertentie) Disneyland» Resort Paris 1 NACHT 1 DAG GRATIS! Nu 3 overnachtingen in een Disney Hotel en 4 dagen entree lot de Disney* Parken Volwassenen: 188,-pp Kinderen: 166,- pp. (bij kamerbezetting mot 4 personen) Boeken? Ga naar uw reisadviseur, kijk op www.oad.nl of bel: 0900 - 8482 (0,20 pm) REIZEN zeeuwse almanak Krant Merlijn van drie ivilde 's avonds weten wat zijn va der, werkzaam bij dit dag blad, nou de hele dag had uit gespookt. Die antwoordde, naar waarheid en zo veel mo gelijk in voor kinderoren be grijpelijk Nederlands„Ik heb vandaag een krant gemaakt. De peuter liet het antwoord even bezinken, trok toen een bedenkelijk gezicht en vroeg toen met oprechte verbazing: „Was die kapot dan?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33