Belgen pleiten voor mosselboycot 15®% iadgasten bezorgd over giftig visje Molotovcocktails in aanloop verkiezingen Congo Kortin I W 5 DOLLE DWAZE DAGENI r HALVE PRIJS Consumentenorganisatie vindt Zeeuwse mosselen te duur en te klein N-ers dood oor aanval sraëliërs 13 3 4 12 19 Z°^0/07op de gehele ZOMERCOLLECTIE (71) DE PANTALON A.s. zondag v.a. 13.00 geopend I \5 JEANS CENTER ST. JACOBSPASSAGE 26 VLISSINGEN KIES - De Belgische consu mentenbond roept op tot el boycotten van Zeeuwse in. Ze zijn te duur, niet goed van kwaliteit 8'pas in de maanden met Ur klaar voor consumptie. Ie bedrijven spelen een «nmercieel spelletje en kijven de prijs op. 't Zeeuws mosselkantoor be- art het advies, ontkent spelle- 5 en levert vroeg omdat 'Bel- Jeffrey Kutterink selen kost in de supermarkt zes euro; Franse vier euro. De Zeeuwse zijn nog klein en veel verschil in kwaliteit zit er niet tussen." Test-Aankoop beveelt liefheb bers dan ook de Franse mosse len aan. „Die hebben een meer uitgesproken zeesmaak dan de Zeeuwse, omdat ze wat meer ge zouten zijn. Spaanse mosselen zijn niet van dezelfde kwaliteit; ze zijn groter en zouter, maar een goed alternatief." Het Zeeuws mosselkantoor in Yerseke is verbaasd en teleurge steld over het advies. „Het sei zoen is vorige week begonnen op aandrang van de Belgen", reageert H. van Geesbergen. De aanvoer is dit jaar lager (cir ca 25 a 30 miljoen kilo in plaats van 50 a 60 miljoen kilo), waar door schaarste ontstaat en de prijs stijgt, verklaart Van Gees bergen. „De Belgen moeten eens ophouden de werkelijkheid te rug te brengen tot een commer cieel spel. Ik bepaal de prijs niet. Ik zie wel dat er nu volop handel is. Adviseer alleen over zaken die niet goed zijn, maar laat de consument zelf beslis sen." De Vlaamse verkoopmanager Philippe Windey van Delta Mos sel in Yerseke maakt zich nog geen grote zorgen om het ad vies. „Test-Aankoop wordt wel serieus genomen. Maar ik ver wacht dat veel groothandels, res taurants en supermarkten toch Zeeuwse mosselen willen, om dat ze uiteindelijk beter sma ken. Wij bieden met Griekse mosselen een alternatief, want Zeeuwse zijn nog klein. Maar als consumenten in België onze producten boycotten, hebben we een probleem." Grote winkelketens als Carre- four en GB meldden een week geleden geen Zeeuwse mosselen meer te verkopen door de prijs-kwaliteitverhouding. Ze bieden een alternatief assorti ment van buitenlandse mosse len. pagina 4 commentaar jé erom n *1-Aankoop, de Belgische con- jentenbond, vraagt zich af of ssselen de kluts kwijt raken, schelpdieren zelf niet, maar bedrijven en consumenten j, stelt Test-Aankoop. Sinds aele jaren is de start van het rond 15 juli. „Naar het ild van de Beaujolais", woordvoerder K. van Over- •II van de consumentenorgani- ,De datum heeft niets te aken met de biologische cy- ias van de mossel. Het is een jamercieel spelletje, dat bo adien ieder jaar agressiever rit gespeeld. Tachtig procent a de Zeeuwse mosselen wordt «tien door Vlamingen. De ken- weten dat je ze pas moet a als de r in de maand zit. In iptember of oktober zijn ze rakelijker en goedkoper. We rarschuwen mensen voor de •Jstrik." Vooral de verhouding prijs en kwaliteit zit de logische consumentenbond rira „Een kilo Zeeuwse mos- IEIR0ET - Vier waarnemers vu de Verenigde Naties in Liba- zijn gisteren omgekomen ten hun observatiepost in M-Libanon werd geraakt foor de Israëlische luchtmacht. iffletaris-generaal Annan :«ft gisteren gezegd dat de :«t 'ogenschijnlijk doelbewust' beschoten. De VN-baas zei 'geschokt' was door de cvalen eiste dat Israël een on- szoek instelt naar het inci- Zegsman M. Strugar van W-troepenmacht Unifil zei j'. een reddingsteam naar de ge- "it'en post was gestuurd, dat ineens onder Israëlisch vuur •komen te liggen. MTRJAFP igina 5 I blijft in Zuid-Libanon Een vrouw vlucht in Kinshasa voor een traangasgranaat, afgevuurd door de oproerpolitie. door Kees Bos en Thomas Verfuss KINSHASA - In Kinshasa, de hoofdstad van de Democratische Republiek Congo, is het gisteren tot rellen gekomen, in de aanloop naar de presidents- en parle mentsverkiezingen van zondag. Honderden aanhangers van de UDPS, de belangrijkste oppositiepartij die de gang naar de stembus boycot, eisten uitstel van de verkiezingen. Zij riepen leuzen als „Vrijheid, vrij heid!" en bekogelden de politie met ste nen en molotovcocktails. Ook blokkeer den zij de weg van de stad naar de lucht haven. Een auto van EU-waamemers kreeg een steen door de ruit, meldde woordvoerster Jory van den Broeke van de EU-waarne- mers in Congo. De waarnemers kregen gisteren het advies om de drie onrustige wijken van Kinshasa te mijden. Van den Broeke vindt het geweld meevallen. „We hadden al verwacht dat de UDPS de boel wilde destabiliseren", aldus Van den Broeke. „Het gaat om slechts enkele hon derden demonstranten." Het is de eerste keer in meer dan veertig jaar dat het voormalige Zaïre vrije verkiezingen met meerdere partijen houdt. De waarnemers van de Europese Unie IjorHenkPostma USSINGEN - tags (ie Nederlandse kust ma lm zich zorgen over een steke- visje, de kleine pieterman, b'soms een bijzonder pijnlijke W uitdeelt. Het visje ver- zich doorgaans in het Md, net onder het water. Trap |«op, dan kan het gebeuren b' het een pijnlijke, en soms dis gevaarlijke dosis gif je voet ispuit. pandgangers zijn gealarmeerd tordat afgelopen week in Bel- ritwee badgasten naar het zie- ®huis moesten worden afge- '■sd, nadat ze door de kleine -'erman waren gestoken. Niets nieuws, melden de strand- wachten langs de Nederlandse kust. Elke zomer worden in Zee land wel enkele strandgangers getroffen. Voor zover bekend, ge beurde dat deze zomer nog niet. Robert van de Weg, hoofd van de strandpost Vrouwenpolder, herinnert zich twee jaar terug voor het laatst te hulp te zijn ge roepen. ,,We hadden toen vlak na elkaar twee gevallen." Op de strandpost Vlissingen verwezen ze vorig jaar voor het laatst een slachtoffer naar de dokter. En in Nieuwvliet kunnen ze zich niet eens meer een geval herinne ren. De kans door het visje met gif te worden geïnjecteerd is vrijwel te verwaarlozen. Het risico op Lundia Zomeropruiming een wespensteek is vele malen groter. Maar de gevolgen kun nen aanzienlijk ingrijpender zijn. Doorgaans blijft het bij een zeer pijnlijke voet en een licht al lergische reactie. Maar het kan ook uitlopen op zwellingen en verstijvingen tot aan de heupen. Zeer incidenteel kan het slacht offer zelfs in coma raken. Dat overkwam vorig jaar een 14-ja- rig meisje in België op het strand van De Panne. Na verzor ging in het ziekenhuis, herstelde de tiener. Stekels De kleine pieterman meet zo'n tien tot zestien centimeter. De stekels bevinden zich op de rug vin en kieuwdeksels. Het beestje komt voor in het Middellandse- zeegebied tot halfweg de Deense kust. Hoe warmer het water, hoe meer er rondzwemmen. Va kantiegangers in Spanje en an dere zuidelijke landen lopen dus nog het meeste risico. Wel voelt het visje zich de laatste jaren steeds beter thuis langs de Bel gische en Nederlandse kust. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw leek de klei ne pieterman hier bijna uitge storven. Sindsdien neemt het aantal gestaag toe, zo blijkt uit metingen van het Rivo. Werden er zo'n twintig jaar geleden, bij De kleine pieterman kan soms een gemene steek uitdelen. onderzoek met een fijnmazig net, nog maar drie per hectare gevangen. Inmiddels zijn dat er tien tot achttien. Tegen het gif van de kleine pie terman is geen kruid gewassen. De meest voor de hand liggende remedie is de voet in een heet bad te steken, of een brandende sigaret op milimeters van het steekwondje te houden. Het gif ontbindt namelijk bij een tempe ratuur van meer dan 50 graden. Volgens bioloog Willem Dekker van Imaris, het instituut voor ecologisch zeeonderzoek, we melt het langs de vloedlijn van de kleine pietermannen. „Als je een dag op het strand hebt gelo pen, moet je al vele malen op zo'n beestje hebben gestaan. „Meestal laat de kleine pieter man over zich lopen. Slechts in een heel enkel geval gaat het mis." Steekt het visje, dan kun nen de gevolgen groot zijn. Dek ker liep zelf ooit zo'n steek op. Hij moest twee dagen het bed houden. „Dé eerste uren na zo'n steek neemt de pijn verder toe. Meestal trekt het daarna wel weer weg. Maar als je onwel wordt, of je hele been begint te verstijven, haal er dan meteen een dokter bij. Meer dan vijf uur wachten, kan dan fataal zijn." Thuiszorg doet het zonder tropenrooster Ook de thuiszorgmedewerkers hebben het zwaar dezer dagen, maar werk in de zorg valt niet in een tropenrooster te gieten. Zelfs niet als het 35,5 gra den in de schaduw is. Het prettigst werken mis schien de leidsters van de kinderopvang: volop spetterbadjes, ijsjes en hun klantjes doen op de warmste uren altijd al een tukje. Maar stofzuigen en steunkousen aantrekken in een flat waar uit angst voor tocht geen raam open heeft gestaan, is andere koek. Grotere kans op stroomuitval Te veel water drinken ook niet goed Strandwandelaars mogen met de bus Waarom zou je zuinig met water zijn? Warmte goed voor suikerbieten Kunst van de straat in het museum foto Nic Bothma/EPA constateren echter enkele gebreken in de aanloop. „We zien onevenwichtige toe gang tot de media", aldus Van den Broe ke. „En de vrijheid om campagne te voe ren is voor sommigen nogal beperkt: twee kandidaten zijn gearresteerd." De machtige Rooms-Katholieke kerk in de voormalige Belgische kolonie had eer der ook al onregelmatigheden gehekeld bij de voorbereiding van de verkiezin gen. ANP/RTR Milan ontspringt dans, Juve niet ROME - AC Milan kan komend seizoen meedoen aan de Cham pions League en begint de Itali aanse competitie met acht straf- punten. Fiorentina en Lazio blij ven in de Serie A, maar begin nen het seizoen met respectieve lijk 19 en 11 punten in minde ring. Juventus degradeert naar de Serie B, en begint het seizoen met 17 punten achterstand. Met die uitspraak in hoger be roep in het Italiaanse voetbal schandaal kwam AC Milan met de schrik vrij. Ook Lazio en Fio rentina waren opgelucht dat er geen degradatie naar Serie B uit kwam, zoals het oorspronkelij ke vonnis stelde. Maar beide clubs, ook uitgesloten van Euro pees voetbal, hebben moeite met het aantal punten achterstand waarmee zij moeten beginnen. Juventus had oorspronkelijk met dertig punten minder in de Serie B moeten beginnen. Dat zijn er 17 geworden, maar advo caat Zaccone van de club vindt dat nog te veel. „Er is onevenre dig gestraft, de een krijgt niets, de ander alles", zei hij, refere rend aan de straf voor het AC Milan van ex-premier en media- tycoon Berlusconi. Fiorentina kondigde aan de zaak voor de strafrechter te brengen. Ook Ju ventus liet weten naar de burger rechter te stappen. GPD KPN verliest geding tegen Opta KPN heeft het kort geding tegen de Nederlandse Staat en de toezichthouder op de telecommarkt Opta verlo ren. Volgens KPN staan ka belbedrijven onder minder streng toezicht, waardoor concurrentie wordt bemoei lijkt. De rechtbank wees de eis af om de re gels te versoepe- len. V ANWB: tol België is discriminatie De ANWB vindt dat België buitenlandse automobilisten discrimineert door ze straks tol te laten betalen voor het gebruik van de wegen. Weliswaar moeten de Belgen ook betalen, maar zij krijgen de tol terug, doordat ze minder wegenbelasting moeten betalen. De ANWB twijfelt aan de juridische haalbaarheid. Hockeyers Oranje rollen Pakistan op De Nederlandse hockeyers hebben gisteren uitgehaald in de Champions Trophy. De ploeg rolde Pakistan met 9-2 op, een zeldzame score in het jaarlijkse zes- landentoernooi. De finale ligt nu binnen handbereik voor Oranje, dat met zeven punten uit drie duels nog onge- C slagen is. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 en 17; Kunst: 19, 20 en 21; Uit: 22 en 23 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1