Historische zege hockeyers Een honkbalmonument loopt stage De echte gekte rond Landis blijft uit Ullrich: volgend jaar om Tourzege strijden Zeilkoppel Booth en Dercksen uit elkaar 15 Wielrenners it Sri Lanka lijn spoorloos [rajicek door «Boedapest Pakistan geeft Oranje in Champions Trophy een zee van ruimte (9-2) woensdag 26 juli 2006 SJAM- Vier leden van de wie- 'loeg uit Sri Lanka die deze meedoet aan het WK voor jljiren in Chaam zijn verdwe- 3 Het vermoeden bestaat dat ;lviertal asiel wil aanvragen. j equipe van Sri Lanka arri- in de nacht van zaterdag zondag in Nederland. De vier ijlrenners vertrokken zondag ',r een trainingsritje, maar «rden niet meer terug. Majoor iioen van de organisatie van iliïvK: „Eerst dachten we dat waren verdwaald, maar al ijl ontstond de gedachte dat ze ooist zijn weggegaan om niet a-jg te komen." Politie en ma- xhaussee zijn op de hoogte g de vermissing, maar zien ug geen reden tot ingrijpen. visum van de renners is ver- ielijk drie maanden geldig, jifgering in Sri Lanka is geïn- gneerd. Het land wilde de Ir jeg van het WK terugtrekken, is iir de organisatie voorkwam in De vier overgebleven ren- ,1 doen vandaag mee aan de wedstrijd in Chaam. ANP lustralische tnnissers gaan iet bodyguards jaar Argentinië 1DNEY - De Australische ten sers nemen in september hun ijtn bodyguards mee naar het ui in de halve finale van de iiviscup in en tegen Argenti- jj, Vooral Lleyton Hewitt «est negatieve reacties van de ligeiilijnsc fans, omdat hij al stele keren ruzie had met de «profs uit Argentinië. 3e veiligheid is mijn grootste :-f, zegt Hewitt. „De situatie :or de bezoekende teams heeft ri de laatste tijd verslechterd, ïilgeen enkel risico nemen." jig jaar bij de Australian vn werd Hewitt bespuugd n Ignacio Chela, die e- o ergerde aan de agressieve it »ding van de Australiër. Bij Daviscupduel kreeg Hewitt -.daarna ook aan de stok met iermo Coria. ANP/AFP «EDAPEST - Michaëlla Kraji- [dr heeft de tweede ronde van .tennistoernooi van Boeda- st bereikt. De Nederlandse wlster won in drie sets van de tuifaise Stephanie Foretz. als tweede gerangschikte sjicek won de eerste set met •i,maar verslapte vervolgens, ïsrdoor kon Foretz de tweede S 7-5 naar zich toetrekken, kin de beslissende gaf Kraji- ïForetz geen kans: 6-1. ANP finnende sprint anAsafa Powell iamant waard IOCKHOLM - Asafa Powell «ft gisteravond bij de Super P atletiek van Stockholm de '1 meter gewonnen. 5 "23-jarige wereldrecordhou- -uit Jamaica finishte in 9,86, tr de Amerikanen Tyson Gay 11) en Marcus Brunson. Po ll deelt het wereldrecord W) met Justin Gatlin uit de ïenigde Staten. Het was Po lk tiende opeenvolgende ze- - Het leverde hem een dia- al ter waarde 8100 euro om- 1 Wj het baanrecord aan tipte. Dat stond sinds 1999 jnaarn van Maurice Greene, wereldrecordhouder (9.87). 4 Meseret Defar, olympisch aapioen op de 5000 meter, fg voor een baanrecord een ®nten beloning. De Ethiopi- s zorgde met 8.24,66 op de '■'J meter ook voor de beste sei- «asprestatie. ANP leer toptoernooi oor hockeysport JRASSA - De internationale wjfederatie (FIH) zet een jaarlijks toptoernooi voor en en vrouwen op de speel ser. Met ingang van 2008 1009 strijden de eerste acht »en van de wereldranglijst in poules van vier om de titel 'waarschijnlijk ook om een Rekkelijke geldprijs. tnieuwe evenement, dat af kijk van het werelddeel in ^Europese zomer of winter R gehouden, heeft nog geen Mèlé naam. „Maar we den- laan de World Hockey Lea- <®[de World Hockey Cham- vnships", zegt FIH-voorzitter °van Breda Vriesman. ANP door Robert-Jan Friele TERRASSA - In de voortduren de zoektocht naar kleine gaatjes die het hedendaagse mannen- hockey kenmerkt, trof Neder land in de strijd om de Cham pions Trophy een zee aan ruim te bij Pakistan. Het resulteerde in een historische 9-2-zege. Bondscoach Roelant Oltmans noemde het voor aanvang van het toernooi in Spanje de ham vraag: waar ligt de ruimte? De angst om te verliezen overheerst de wil om te wimien, zodat steeds meer landen zich ingra ven rond de eigen cirkel. Zo kort voor het WK in Mön- chengladbach lijkt dat nog meer het devies, omdat geen ploeg al le kaarten op tafel wil leggen. Van de twaalf wedstrijden duels in het weekeinde, eindigden er acht gelijk. Van de 23 goals kwa men er dertien uit dode spelsi tuaties. Pakistan bewees gisteren het ge lijk van de meeste coaches. De ploeg houdt samen met India - niet aanwezig in Terrassa - stug vast aan het weggeven van veel ruimte, daarbij leunend op de bevliegingen van zijn eigen aan vallers. Maar de tegenstanders benutten de ruimte tegenwoor dig zo goed, dat die tactiek zelf moord is als het vizier van hun spitsen op scherp staat. Onlangs verloor de ploeg met 9-3 van Spanje en gisteren be wees Nederland nogmaals dat het spel van Pakistan niet meer kan. Voor Oranje leverde dat het ideale scenario op. Nadat de Pakistaanse doelman Salman Akbar een schot van Rob Reekers slecht verwerkte, maak te Matthijs Brouwer in de eerste minuut al 1-0. Oltmans' idee is dat als zijn ploeg snel scoort, de tegenstander in de aanval moet en zo ruimte weggeeft. De prak tijk bleek gistermiddag iets an ders. De ruimte was er de hele tijd, zodat nog voor rust Floris Evers, Rob Reekers en Ronald Brouwer konden scoren. Zelfdestructief Het spel van Pakistan was zo zelfdestructief, dat Jeroen Del- mee zich tijdens het duel al af vroeg „waar die Pakistanen mee bezig waren." De aanvoerder wees er na afloop op dat Neder land weer de flitsende combina ties van weleer had laten zien. Daarmee counterde hij de kri tiek als zouden de hockeyers niet meer mooi kunnen spelen. Dat ligt gevoelig, omdat ze het voor hun gevoel wel degelijk kunnen, maar er door het spel van de tegenstander niet aan toe komen. Pakistan gaf ze wel die kans. Vlak na rust zakte de ploeg even iets weg, daarna scoorden Teun de Nooijer, Ro nald Brouwer, Taeke Taekema (strafcorner) en weer (twee keer) Ronald Brouwer. De eerste goal van Pakistan kwam bij 5-0 en was van Sja- keel Abassi. Na een slordigheid je in de verdediging maakte Ad- nan Zakir de 6-2, waarna Neder land de boel weer dichtgooide zoals het in de eerste helft deed. Met zeven punten uit drie duels en een positief doelsaldo van ne gen, zijn de hockeyers na een ze ge op Duitsland (morgen) of Spanje (zaterdag) zeker van de finale. Makkelijk zal dat niet zijn. Plet gastland toonde giste ren ongelooflijke vechtlust door tegen Australië een 3-0-achter- stand om te buigen in een 5-3- zege. Duitsland is altijd een taaie opponent. Bovendien, zo eerlijk was Oltmans, „zegt deze uitslag meer over de staat van Pakistan dan over ons." GPD STIPHOUT - Het kostte de organisatie veel hoofdbre kens, maar door tijdig te handelen was de Profronde van Stiphout gisteren het eerste criterium dat Tour winnaar Floyd Landis aan het vertrek had. De Ameri kaan kreeg voor de start van de 27e editie een groots onthaal. Maar de gekte van twee jaar geleden, toen Lance Armstrong in het Helmondse kerkdorp startte, bleef achterwege. Niet meer dan enkele tientallen men sen wachtten de Tourwinnaar op bij zijn aankomst bij de sporthal in Stiphout. Dranghekken voor de ingang moesten de renners naar binnen leiden. Rond kwart over zeven stapte Landis uit de auto van Phonak, sa men met ploeggenoot Koos Moerenhout. Een kort ova tioneel applaus klonk over de parkeerplaats, de pers snelde toe en stelde wat vragen. Of het niet erg zwaar is nu ahveer criteriums te moeten rijden? „Ja, ik ben erg moe, ik heb gisteren echt een dag vrij nodig ge had", antwoordde Landis. Of hij in de Tour veel had gehad aan Moerenhout? „Hij was exceptioneel goed. Ik heb hem in de bergen echt nodig gehad." Als hij zijn ploeggenoot een rapportcijfer mocht geven, zou het een negen zijn. „En hij had van mij zelfs een tien gekregen als hij in een etappe nog iets speciaals had gedaan. Ach, wat maakt het uit? Ik rijd sowieso in het beste team van de wereld", zei Landis nog en weg was hij. De sporthal in om zich om te kleden voor het crite rium, waarin Landis (hier naast Rabo-renner Michael Rasmussen in zijn bolletjestrui) de zege voor zich op eiste. De Amerikaan bleek de sterkste in de sprint van een kopgroep van drie. Rasmussen werd tweede, voor de Nederlander Bram Tankink. foto Marcel Antonisse/ANP door Frank van de Gevel HAARLEM - Marcel Joost stapt vandaag in de Haarlemse Honkbalweek voor de tiende keer richting coachvak bij het eer ste honk om slagmensen en honklopers van het Nederlands team een zetje te ge ven. Een ondergewaardeerd baantje als adviseur? Of is de functie toch echt las tig? „Het moeilijkste is eigenlijk dat ik zelf niet meer kan slaan", zegt Joost. „Mijn belangrijksfe taak is goed opletten wat de werpers van de tegenpartij doen. Dat kan ook voor onze slagmensen belangrijk zijn. Het is wennen, omdat je het spel van een heel andere kant bekijkt. Het is intensief en eerlijk gezegd ben ik na af loop knap moe." Het is aan Kinheim-coach Ben Thijssen en bondscoach Robert Eenhoorn te dan ken dat Joost na het honkballoze jaar 2005 terug is. Nadat het in 2004 snel tot een breuk kwam met toenmalig Kinheim-coach Da ve Daniels, had de 45-jarige Joost het ge had met honkbal. Hij probeerde zich in te schrijven voor de opleiding tot golfle- raar, maar werd niet goed genoeg bevon den. „Ik moest twee keer achttien holes lopen. De eerste keer ging inderdaad niet goed, maar de tweede keer scoorde ik heel hoog. Toch werd ik afgewezen." Inmiddels was Joost zijn eigen timmer en onderhoudsbedrijf begonnen, waar door honkbal naar de achtergrond ver dween. Maar het telefoontje van Thijssen eind vorig jaar om bij Kinheim te komen als hitting-coach trok hem over de streep. Ook Eenhoorn had succes toen hij Joost vroeg of hij coach bij het eerste honk wilde worden. Het zou een soort sta ge moeten worden, want Marcel Joost heeft in zijn huidige functie geen enkele ervaring. „Ik heb Marcel in eerste instantie ge vraagd als hitting-coach bij het cadetten- team en of hij daarna als eerste Marcel Joost moedigt de honkballers van Oranje aan. foto Koen van Weel/GPD honk-coach bij het A-team wilde ko men", zegt Eenhoorn. „Marcel is een mo nument in het Nederlandse honkbal. We praten nu veel en over enkele weken eva lueren we en zullen zien of we door gaan." Wat Joost betreft komt er zeker een ver volg. „Ik wil best doorgaa, hoewel ik nu nog volop in een leerproces zit." Deson danks denkt hij van nut te zijn. Een hoorn verzorgt zelf de slagtraining, maar Joost adviseert zo nu en dan. „De meeste spelers van het niveau Kinheim en ook het Nederlands team hoef je technisch ge zien niet veel meer te leren. Omdat ik als speler zelf tegen de perfecte slagbewe ging aanzat, weet ik heel goed hoe de juis te beweging er uitziet. Maar als iemand al een goede slagman is, ga ik niet te veel corrigeren. Het gaat om details en wat dat betreft ben ik heel blij met het com puterprogramma waar we bij het Neder lands team mee werken. Slagbewegingen van onze spelers worden gefilmd en daar na worden hun bewegingen vergeleken met de bewegingen van toppers in de Ma jor League. Daardoor is het nog meer mo gelijk correcties aan te brengen." „Maar mijn inbreng is vooral gericht op het mentale aspect. Zelf presteerde ik goed op belangrijke momenten. Voordat ik aan slag kwam, wist ik eigenlijk al of ik een punt kon binnenslaan. Daarin pro beer ik nu spelers zelfvertrouwen bij te brengen. Honkbalslimheid kan ik ze echt niet aanleren. Het is een gevoel en dat heb je of je hebt het; niet. Als je het hebt, kan je vaak al voorspellen wat voor bal er komt. Zulke jongens hoef ik niets meer te vertellen." GPD Rus Ekimov stopt met wielrennen MOSKOU - Tweevoudig olympisch kampioen Vjatsjeslav Ekimov stopt met wielrennen. De 40-jarige Rus krijgt een functie binnen de ploegleiding van Discovery Channel, waarvoor hij deze zomer zijn vijftiende Ronde van Frank rijk reed. Ekimov wilde in eerste instantie doorgaan tot de Olympische Spelen van 2008 in Peking, maar kwam daar vanwege fysiek ongemak op terug. ANP/SID Connors is nieuwe coach Roddick LOS ANGELES - De Amerikaanse tennisser Andy Rod dick heeft Jimmy Connors aangetrokken als zijn nieuwe coach. De oude meester moet de voormalige nummer een van de wereld over zijn vormcrisis heen helpen. „Het bete kent veel voor mij dat iemand met een dergelijke status in mij gelooft", lichtte Roddick toe. „We werken sinds een paar dagen samen en ik ben heel optimistisch." ANP/RTR Bilic voetbalbondscoach Kroatië ZAGREB - De Kroatische voetbalbond heeft Slaven Bilic dinsdag aangesteld als nieuwe bondscoach. Hij volgt Zlat- ko Kranjcar op, die eerder deze maand werd ontslagen na het teleurstellend verlopen WK. De 37-jarige Bilic had de laatste jaren al Kroatië onder 21 onder zijn hoede. Als voetballer maakte hij deel uit van de WK-selectie die in 1998 brons veroverde. Hij speelde bij de clubs Hajduk Split, Karlsruhe, West Ham United en Everton. Bilic te kende een contract voor twee jaar. ANP/RTR Verbod op verticale vleugels BMW LONDEN - De internationale autosportfedei-atie FIA heeft de verticale vleugels van BMW verboden. De Duitse autofabrikant bracht tijdens de GP van Frankrijk, ander halve week geleden, twee Formule 1-wagens op de baan met twee verticale vleugels op de auto. De constructie zou volgens de FIA mogelijk het uitzicht van de coureur belemmeren. Daarom mogen de BMW's zondag in Duitsland geen gebruik maken van de vleugels. BMW heeft zich bij de uitspraak neergelegd. ANP/RTR Leipheimer verlaat Gerolsteiner BERLIJN - Levi Leipheimer verlaat aan het einde van het seizoen de Duitse wielerploeg Gerolsteiner. Leiphei mer, die tijdens de Tour teleurstelde met de 13e plek in het eindklassement, nam zelf het besluit op te stappen. „Maar we hebben Leipheimer ook geen nieuw aanbod ge daan", zei een woordvoerder van de ploeg. ANP/SID Timmer krijgt pin in sleutelbeen VELDHOVEN - Olympisch schaatskampioene Marianne Timmer is gisteren succesvol geopereerd aan haar sleutel been. Ze liep maandag bij een valpartij een breuk in het gewricht op. In het ziekenhuis van Veldhoven hebben art sen een pin in het rechter sleutelbeen gezet. De winnares van de 1000 meter tijdens de Olympische Spelen van Turijn mag waarschijnlijk over twee weken al langzaam aan haar herstel gaan werken. Zoals het er nu naar uitziet, wordt Timmers voorbereiding op komend schaatsseizoen al te zeer verstoord. ANP door Cilya van der Kooy ZURICH - Jan Ullrich wil vol gend jaar weer meedoen in de strijd om de Tourzege. De Duit se wielrenner, die dit jaar niet mocht starten omdat zijn naam in een omvangrijke dopingzaak werd genoemd en inmiddels is ontslagen door zijn ploeg T-Mo- bile, zegt dat in een interview met de Zwitserse krant Bliek. „Ik was in topvorm voor deze Tour en het was pijnlijk dat ik niet mocht starten. Ik wil er in 2007 absoluut voor gaan. Ik zoek een goed team waarin ik dat kan verwezenlijken. Het moet een topjaar worden." Ullrich benadrukt nooit doping te hebben gebruikt. „Natuurlijk heb ik geen verboden middelen genomen. Ik heb mijn collega's in het peloton nooit belazerd. Dat is een feit. Ik ga er ook niet vanuit dat ik zal worden ge schorst, want daar is absoluut geen reden toe. Ik kan daarom ook mijn ontslag bij T-Mobile niet accepteren." In diverse publicaties is de laat ste weken aangetoond dat Ull rich wel degelijk contact had met de Spaanse arts Eufemiano Fuentes, die diverse renners van illegale bloedtransfusies en an dere verboden middelen zou heb ben voorzien. Ullrich, in 1997 Tour-winnaar, herhaalde weer eens dat hij Fuentes niet kent. Ook legde hij uit waarom hij geen DNA-test wil laten doen om zijn onschuld te bewijzen. „Ik hoef niks aan te tonen om dat ik niks fout heb gedaan. Ik ben wielrenner, geen moorde naar of crimineel." ANP/DP A Charisteas mag weg bij Ajax AMSTERDAM - Angelos Charis teas mag Ajax verlaten. De Griek is dit seizoen de vijfde spits in de pikorde. Dat liet trai ner Henk ten Cate weten. Ten Cate: „Het is beter voor hem als hij op zoek gaat naar een andere club. Het heeft wei nig zin hem in de maling te ne men. Nu kan hij nog op zoek naar een andere club." GPD door Cilya van der Kooy BENNEBROEK - Het succesvol le zeilduo Mitch Booth en Her- bert Dercksen gaat uit elkaar. Reden voor de scheiding is dat Booth om persoonlijke redenen heeft besloten niet verder te zei len in de olympische klasse Tor nado en de Formule 18. Booth en Dercksen deden samen tien jaar lang aan wedstrijden mee. Ze haalden diverse wereld en Europese titels in de Tornado en Formule 18 en werden in 2004 op de Spelen in Athene vijf de. De zeilactiviteiten van gebo ren Australiër Booth en zijn fok- kenist Dercksen vielen onder hun bedrijf TornadoSport. De onderneming gaat onder leiding van Dercksen verder. Dercksen onderzoekt de komen de tijd de mogelijkheden of hij met het oog op de Spelen van 2008 in Peking met iemand an ders een duo kan vormen. „Ik wil mijn olympische aspiraties niet zomaar laten varen, maar het zal niet makkelijk zijn ie mand in de wereld te vinden die Mitch kan vervangen." In een eerdere zoektocht kwam Dercksen bij Booth terecht. De twee konden samen aan de Spe len meedoen nadat Booth be sloot een Nederlands paspoort aan te vragen. De mededeling van Booth kwam voor Dercksen als een tegenval ler. Maar zijn partner kon zich niet meer echt opladen. „Hij heeft zijn enthousiamse verlo ren. Dat is niet leuk, maar als je al zolang zo intensief samen werkt, kunnen er verschillen van inzicht ontstaan en dan kun je op een gegeven moment dit soort keuzes maken." Booth en Dercksen zagen er daarom ook vanaf deze week nog aan de Europese titelstrijd mee te doen. „Als je eenmaal zo'n beslissing hebt genomen, heeft dat geen zin meer." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15