Go your own way Afschaffen regels vindt gehoor Sta jij ook paraat na een ramp? Noorse nomaden doen Zeeland aan Zeeuwse fietsvierdaagse vanuit Goes begonnen Zeeuwse gemeenten hebben begrip voor oproep werkgeversorganisaties Jij werkt om te leven, en gaat voor de dingen die jij belangrijk vindt. Dan is de nieuwe Suzuki SX4 helemaal jouw auto. Hij is er met tweewielaandrijving (2WD) en als 4Grip (2WD+4WD). De SX4 2WD rijdt comfortabel en zuinig. Dus ideaal voor in de stad én op de grote weg. Bij de SX4 4Grip kies je zelf of je 2WD of 4WD rijdt. Dat is niet alleen extra veilig, maar natuurlijk ook extra avontuurlijk: voor jou houdt de weg niet op als het asfalt stopt! Kom dus proefrijden bij de Suzuki dealer. Neem je kaplaarzen en pumps mee en go your own way. Je weet maar nooit waar de SX4 je brengt. RHINO KAPELLE: Garage Sjaak Sonke, Biezelingsestraat 50, (0113) 34 36 31 TERNEUZEN: Suzuki Terneuzen B.V., Handelspoort 6, (0115) 64 90 00 OOSTERLAND: W.C. Ista Zoon, Sint Joostdijk 41, (0111) 64 14 95 VLISSINGEN: Van der Jagt-Willemse B.V., Mercuriusweg 29, (0118) 41 90 51 De nieuwe Suzuki SX4 v.a. Lease v.a. 289,- 2WD en 4WD woensdag 26 juli 2006 van onze regioredacties DOMBURG - Zeeuwse gemeen ten hebben begrip voor de op roep van werkgeversorganisa ties voor minder bureaucrati sche regels en ambtenaren. Een aantal gemeenten, zoals Veere en Hulst, heeft al regeltjes afge schaft. Voor de Veerse recreatieonder nemers is onlangs een belangrij ke stap gezet. Campinghouders kregen meer vrijheden voor klei ne aanpassingen op hun bedrijf. Voor caravans en trekkershut ten zijn geen bouwvergunnin gen meer nodig. De deregule ring moet er ook toe leiden dat het werk met minder ambtena ren gedaan kan worden. Deze bezuiniging wordt opgevangen door mensen niet meer te ver vangen. Middelburg en Vlissingen heb ben ook oog voor vermindering van de regels, maar niet zo na drukkelijk als Veere. „Bij elk voorstel dat op tafel ligt, houdt het college de vraag in het ach terhoofd of het ook simpeler kan, met minder regels", verdui delijkt woordvoerster M. Kalver- boer van JVIiddelburg. Verminde ring van het aantal ambtenaren is geen doel op zich. In Vlissingen juist wel, maar niet vanwege de deregulering. Vlissingen moet bezuinigen en stoot mede daarom werkzaamhe den af. Bovendien wordt ge werkt aan een cultuuromslag op het stadhuis, waarbij efficiënt werken een grote rol speelt. „En als dat dan ook nog leidt tot min der regels voor ondernemers en burgers, is dat mooi meegeno men", besluit gemeentewoord voerder R. de Witte. De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zijn al kor tere of langere tijd bezig om za ken te vereenvoudigen. Samen werking met het waterschap heeft geleid tot het samen stu ren van aanslagen. De gemeente Hulst kreeg anderhalf jaar terug een pluim van de Terneuzense wethouder A. van Waes, omdat in Oost-Zeeuws-Vlaanderen al langer één handhavingsteam functioneert. Ook de Sluise bur gemeester J. Sala klinkt het standpunt van de VNO-NCW be kend in de oren. „In de gemeen te Sluis hebben we een stuur groep in het leven geroepen, die na de zomer aan de slag gaat. Sa men met twee wethouders ga ik op de stoel van de burgers zit ten, om alle regels in onze ge meente systematisch na te lo pen. Alles wat overbodig is, schrappen we." Collega J. F. Mulder meldt dat Hulst bereid blijft zaken verder te vereenvoudigen, maar waar schuwt dat de speelruimte be perkt is. „Het Rijk roept al jaren dat het de bureaucratie terug wil dringen, maar daar merken we nog niet zoveel van. Laten we het er maar op houden dat het streven naar zo min moge lijk regels een ideaal is, waar je nooit mee klaar bent." Op initiatief van wethouder M. Vermue (CDA) is het Borselse college naar het Brabantse Boe kei geweest. „De gemeente heeft met lokale aannemers een over eenkomst gesloten. Daarin staat dat de aannemer verantwoorde lijk is voor het technische ge deelte van een bouwaanvraag. De gemeente controleert steek proefsgewijs of het klopt. Is er iets mis met de aanvraag, dan wordt zo'n aannemer van de lijst geschrapt. Ook voor de aan nemers is het een gunstige rege ling omdat ze sneller aan de slag kunnen." Ook de gemeente Rei- merswaal wil het makkelijker maken voor ondernemers. Ge meentesecretaris P. van Strien: „Aan landelijke wetgeving kun nen we niets veranderen, maar we kunnen de procedure wel makkelijker maken. Dat ge beurt nu al. Stel dat een onder nemer bij ons aanklopt die een transportbedrijf wil beginnen, dan hebben wij één iemand die alles voor hem regelt." Bij de ge meente Schouwen-Duiveland wordt al kritisch gekeken naar het ambtenarenbestand. De ge meente is bezig met een kernta kendiscussie, waarbij alle ge meentelijke taken tegen het licht worden gehouden. „Dat be tekent dat we kijken of we alles wat we nu doen in de toekomst blijven doen", zegt wethouder W. Renden. door Rob Paardekam GOES - De Zeeuwse fietsvierdaagse heeft op de eerste dag vijftien procent minder deelnemers getrokken dan vorig jaar. De organisatie wijt dat aan de warmte. „Vooral de wat oudere deelne mers zien het niet zitten om te fietsen", zegt Ad Koster van de organisatie. „Som mige kwamen vragen of ze wel de route beschrijving mochten hebben, zodat ze de tocht later alsnog kunnen fietsen." De fietsvierdaagse wordt deze week voor de achttiende keer gehouden. De deelne mers starten elke dag vanaf Sportpunt Zeeland in Goes en rijden 25, 40 of 60 ki lometer. De organisatie zag geen reden om de tocht af te blazen, zoals in Dren the wel gebeurde. De deelnemers ston den - uiteraard - achter dat besluit. „Ik snap echt niet waarom ze het in Drenthe hebben afgelast", zegt Egbert uit Goes. „Het is heerlijk fietsweer." Vrouw Joke wijst op de eigen verantwoordelijkheid van de mensen. „Zelf hebben we ook extra drinken meegenomen en hij heeft een pet op die kale knikker van hem ge zet", grapt ze, terwijl ze naar haar man wijst. Koster zegt dat hij weinig mensen heeft horen klagen. Sterker nog, de meeste rie pen vrolijk 'tot morgen'. Ze komen dus gewoonterug. Koster: „Sommigemensen namen wel een kortere route, maar bij te rugkomst zeiden ze dat het goed te doen was. 'Morgen doen we gewoon de zestig kilometer' riepen ze dan." Op het geven van wat tips na, heeft de or ganisatie geen extra maatregelen tegen de hitte genomen. Wel kunnen deelne mers vanaf vandaag al om acht uur ver trekken in plaats van negen uur. Zo kun- Deelnemers van de Zeeuwse fietsvierdaagse trokken gisteren richting het oosten. Hier fietsen ze op de dijk bij Hansweert. foto Ronald den Dekker nen de middagwarmte ontlopen. Deelne mers die gisteren na twaalven nog wil den gaan fietsen werd aangeraden om dat niet te doen. Heel veel waren dat er overigens niet. Verder rijdt er een eh- bo-wagen langs het parcours, maar dat is elk jaar het geval. Al met al is Koster niet heel erg teleurge steld over de daling van het aantal deel nemers. „De situatie is nou eenmaal zo", zegt hij. „Om uit de kosten te komen, hadden we eigenlijk duizend deelnemers nodig. Gelukkig hebben we een potje voor tegenvallers, dus we komen niet in de problemen, hoor." Deelname kost voor volwassenen vier eu ro per dag of tien euro voor vier dagen. Kinderen betalen de helft. „Dat lijkt me niet te veel", zegt Koster. „Toch maak je het mee dat mensen zich hier alleen ko men inschrijven om vervolgens met hun partner te vertrekken. Daar kan ik me wel eens boos over maken. Als mensen het echt niet kunnen betalen, moeten ze het gewoon zeggen. Dan valt er altijd 'een mouw aan te passen." De tocht van giste ren leidde de deelnemers naar het oosten van Zuid-Beveland. Zo kwamen mensen die voor de zestig kilometer kozen tot in Krabbendijke. Vandaag volgt de Noord-Beveland-route om donderdag richting het westen te gaan en op de slot dag de Zak van Zuid-Beveland. door Paul Begijn SAS VAN GENT - Ze hebben er inmiddels al 240.000 kilometer opzitten. Al 25 jaar zijn ze niet meer in hun geboorteland ge weest. Werner (53) en zijn echt genote Marianne (44) uit Noor wegen trekken samen met hun ezels en honden de halve wereld rond om zo veel mogelijk te kun nen zien. Gisteren stonden ze sa men met hun dieren op de West kade in Sas van Gent. Toch keken de mensen in Sas van Gent gisteren wat vreemd op toen ze langs de Westkade plotseling een man en vrouw za gen zitten vergezeld van drie ezels en vier honden. Een man gekleed in dikke dierenpelzen. Nee, echt alledaags is het niet als je je bedenkt dat de thermo meters dertig graden aangeven. Wemer heeft weinig last van de warmte. „Ik ben in landen ge weest waar de temperatuur ruim boven de veertig graden was. Zoals in Turkije en Marok ko. Daar was het echt onaange naam." Voor hen liggen diverse kranten knipsels uit landen waar ze zijn geweest. 'Nomaden bij de Mont Saint Michel', kopt een Franse krant. Een Zweedse krant had de primeur. Zweden was het eer ste land dat ze aandeden. Wer ner en Marianne besloten 25 jaar geleden er op uit te trekken met hun ezels. De wijde wereld in, genieten van de vrijheid en gewoon even niet gebonden zijn aan het hedendaagse leven. Dat 'even' werd 25 jaar. Tot de dag van vandaag hebben ze nog geen spijt gehad. „Het is ontzettend leuk om zo veel ver schillende mensen en culturen te ontmoeten. Tijdens onze reis maken we ontzettend veel mee. We zijn op de mooiste plekjes in Europa geweest. Vooral Honga rije en Portugal zijn mooie lan den", zegt Werner. In 25-jaar tijd hebben Werner en Marianne slechts één keer met geweld te maken gehad. „In Li touwen werden we van uit het niets beschoten. Gelukkig schampte de kogel mijn hoed. Het was meteen duidelijk dat we op die plek niet gewenst w, ren", zegt Werner. Wel hebben ze vooral in de rijk ere landen last gehad van men' sen door wie ze werden aangege ven bij de vreemdelingenpolitie „Wij werden aangezien voor flk galen", zegt Marianne. Als de avond valt, zoekt het tweetal een rustig plekje op in of nabij een bos. Daar brengen ze samen met hun dieren de nacht door „Als het droog is en de tempera turen zijn aangenaam, slapen we in de open lucht. Als het gaat regenen, spannen we een zeiltje om te kunnen schuilen In de winter houden we ons warm met de dierenpelzen die we bij ons dragen. Zo kunnen we ons beschermen tegen de kou", aldus Marianne. Het viel niet mee om in de Bene lux elke avond weer een slaao- plek te vinden. „In deze omge ving is het heel dichtbevolkt. Er is weinig natuur waar we ons kamp kunnen uitstallen. In een land als Rusland kun je soms uren lopen zonder een mens te gen te komen. Dat is heerlijk." Toch weet ook Werner dat hij mensen nodig heeft om te overle ven. De mensen geven fooi en extra's om eten en drinken te kunnen kopen. Zo ook in van Gent, waar een Belgiscne madame zich ontfermde over het leven van Marianne en Wer ner en hun dieren. Als blijk van waardering gaf zij ze twintig eu ro en een zak brood voor de ezels. Ook een bewoner van de c;i Westkade kwam naar buitenom hvi een lekker ontbijtje te brengen. „Hartelijk dank", klonk het mt de monden van Werner en Ma rianne. Op een dag reist het ge zelschap zo'n tien tot dertig kilo meter, afhankelijk van de weers omstandigheden. Het tweetal is inmiddels op hun terugreis rich ting Noorwegen. Daar hopen ze over drie maanden aan te komen bij hun familie. Een vas te woning hebben ze niet meer, „Onze familie heeft destijds in trek genomen in ons huis. In Noorwegen zullen we dan onge- veer drie weken bij onze familie «d verblijven. Daarna vertrekken A we opnieuw." het tweetal richting Axel. Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruiS.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14