Toch geld voor stamcelonderzoek Israël vreest aanslagen door vluchtelingen uit Libanon PZC Topoverleg Kosovo loopt uit op mislukking Spanje wil af van symbolen Franco 1{eerderheid EU-landen na uren akkoord over Fins compromis Vakantieliefdes vervangen door vluchtige contacten Frankrijk zet 14.000 illegalen uit Britten bespieden taliban Russen versterken luchtmacht Venezuela dinsdag 25 juli 2006 redactie buitenland jjjJKENBERGE - De tradi tie vakantieliefde bestaat lUeer. Het fenomeen is ver ben door meerdere vluchtige ylfs-voor-één-nacht, zei de jtóscbe deskundige Bo Cool- jj, gisteren in de krant Het Laatste Nieuws. Jongeren die de avond ervoor een scharrel heb ben, zoeken een ander voor de volgende avond. „Het is een opvallende trend dat een groep jongeren schrik heeft om een echte relatie aan te gaan. Als ze twee weken samen zijn met hun vakantieliefje, kun nen ze niet meer doen en laten wat ze willen... denken ze." De vrees om zich te binden komt volgens Coolsaet door de ouders. „Jongeren zien hoe vol wassenen scheiden. Die weg wil len ze zelf niet inslaan, dus hou den ze het liever bij vluchtige contacten. Ze willen wel de lief de van hun leven, maar durven niet." In Nederland is er voor zo ver bekend weinig onderzoek naar deze ontwikkeling gedaan. Het Nisso heeft er geen cijfers over. Soa Aids Nederland onder vraagt wel jaarlijks Nedeiiand- se jongeren (tussen de 15 en 35 jaar) naar het aantal partners waarmee ze seks hebben op va kantie. Het aantal dat ant woordt: '2 of meer' schommelt al sinds 2001 rond de 10 procent en blijft dus stabiel. ANP BUSSEL - De financiering jan liet Europese stamcelonder- Kfk is gisteren op het laatste jonient gered. De 25 EU-lan- |tn zijn diep verdeeld over de subsidiëring uit Brussel van on- jerz0ek waarbij stamcellen uit olijke embryo's worden ge- de ministers van Weten- Spsbeleid werden het na ja in meerderheid eens over st Fins compromis, waarin jwwaarden worden gesteld a het gebruik van embryo's. Eet gebruik van stamcellen rjani vorige week in het saws toen de Amerikaanse t'-esident Bush de verruiming jan dat medisch onderzoek met veto blokkeerde. In de Euro- ge Unie is de komende zeven Ween bedrag van 250 miljoen beschikbaar voor stamcel- onderzoek. Dat is een klein deel het totale onderzoeksbud- glvan 51 miljard euro. foorwaarden Het Europees parlement stemde week, onder een aantal töonvaarden, in met de beste ling van het onderzoeksbudget stamcelonderzoek. De Eü-ministers konden het echter geren aanvankelijk niet eens icrden. Daardoor dreigden som- rge onderzoeksprogramma's al raaf volgend jaar zonder geld komen zitten. Onder aanvoe ring van Duitsland blokkeerden venvegend katholieke landen is Italië, Oostenrijk, Litouwen, laemburg. Malta, Slowakije e Polen een akkoord over de r.bsidiëring. te een schorsing van enkele was Duitsland gistermid- PARIJS - Frankrijk gaat naar fmvachting 14.000 illegalen uit- Rllcn die op basis van een meu te immigratiewet niet in aan- Errking komen voor een ver- Slijfsvergunning. Dat heeft de Franse minister Sarkozy (Bin- senlandse Zaken) gisteren ge- Kg in een interview met de bant Le Figaro. s Sarkozy zullen van de Mi verwachte aanvragen gale immigranten, er cir- 10 worden toegewezen, feederde van de verzoeken fordt vrijwel zeker afgewezen. Jnmigranten zonder papieren ijn verplicht om het land te ver- hen", aldus Sarkozy. Het Fran- parlement ging vorige maand kkoord met de strenge en om- r.reden immigratiewet, die door Sarkozy is opgesteld. Volgens htici is de wet discriminerend foor armen. Om zijn tegenstan- fots tegemoet te komen besloot Sarkozy om immigranten van «ie de kinderen al in Frankrijk aar school gaan, tot 15 augus- k de tijd geven een aanvraag tor een verblijfsvergunning in ''dienen. Alleen illegalen met Sn minste één kind, dat sinds september 2005 of eerder naar taool gaat, komen eventueel in aanmerking voor de verblijfs- iXANP/RTR/AFP Medicijn tegen Mzheimer bij mensen getest SIDNEY - Australische weten- dappers hebben een pil ont- rikkeld die mogelijk de ontwik- teling van de ziekte van Alzhei- Wr bij mensen vertraagt of Rlfs voorkomt. kpil wordt binnenkort op men- uitgetest in Zweden. Dat «n het onderzoeksinstituut «ntal Health Research Institu ut Victoria, gisteren laten we- Alzheimer, waarbij patiën- dementeren, wordt veroor- J^k' door schade aan bloedva- «n in de hersenen. Die is het ge- 8 van een grotere afzetting jan het eiwit amyloïde. De we- fwhappers hebben nu het mid- J1PBT2 ontwikkeld dat de op- u'P'ng van het eiwit voorkomt. «J muizen nam na één dosis de -«veelheden amyloïde met 60 maf. ANP/RTR dag bereid om in te stemmen met een Fins compromis, dat be paalt dat er geen embryo's wor den vernietigd in de onderzoe ken die EU-geld krijgen. Boven dien wordt de aankoop van stamcellen niet gesubsidieerd. De ommezwaai van de Duitse minister zorgde voor een meer derheid; Litouwen, Oostenrijk, Malta, Slowakije en Polen ble ven tegen. Wetenschappers ma ken gebruik van stamcellen uit enkele dagen oude embryo's, die overblijven bij vruchtbaarheids behandelingen. Stamcellen heb ben de eigenschap dat ze zich zelf kunnen veranderen in ieder ander type cel in het menselijk lichaam, en volgens onderzoe kers leveren zij een essentiële bijdrage aan het vinden van me dicijnen voor ziektes als Alzhei mer's, Parkinson en diabetes. Maar de tegenstanders van het gebruik van stamcellen, onder wie president Bush, beschou wen het als moord op een onge boren kind. In negen EU-landen is stamcel onderzoek verboden en subsidië ring van dat onderzoek vanuit Brussel dus niet aan de orde. De ministers van sommige landen uitten gisteren ook bezwaren te gen het financieren van onder zoek dat in hun eigen land ver boden is. „We moeten het mense lijk leven vanaf het eerste mo ment beschermen. We willen geen financiële prikkels om em bryo's te doden", aldus gisteren in Brussel de Duitse minister Schavan. In Nederland is stam celonderzoek toegestaan. GPD Etnische Albanezen demonstreren in Pristina tegen het topoverleg over Kosovo. foto Valdrin Xhemaj/EPA van onze redactie buitenland WENEN - Topoverleg gisteren in Wenen tussen de politieke lei ders van Servië en Kosovo over de toekomstige status van de Servische provincie is mislukt. Dat heeft hoofdonderhandelaar M. Ahtisaari van de Verenigde Naties laten weten. Ahtisaari zei dat hij ook geen doorbraak had verwacht. „Het was een eerste dergelijke bijeen komst. Het zou totaal verkeerd van mij zijn geweest om te den ken dat er een doorbraak zou ko men", aldus de VN-gezant, die eraan toevoegde dat de sfeer na een stroef begin uiteindelijk wel beter was geworden. Intensief Ahtisaari zei dat er begin augus tus intensieve onderhandelin gen volgen waar 'technische kwesties' zullen worden bespro ken. Voor het eerst sinds de Kos- ovo-oorlog in 1999 waren giste ren de presidenten en premiers van Servië en Kosovo bijeen. De Kosovo-Albanezen benadruk ten nog eens hun eis: volledige onafhankelijkheid van de rege ring in Belgrado. De Serviërs blijven de colle ga-politici in Pristina alleen au tonomie aanbieden en wijzen on afhankelijkheid van Kosovo als onaanvaardbaar van de hand. De Servische delegatie, met pre sident Tadic en premier Kostuni ca, telde zo'n vijftien leden, evenals de Kosovaarse delegatie met president Sejdiu en premier Ceku. De delegaties poseerden vooraf stijfjes voor foto's en schudden elkaar niet de hand. Voor de Kosovo-afgevaardigden was de ontmoeting een kans om formeel hun verzoek tot onaf hankelijkheid in te dienen. Ahti saari hoopt voor het eind van het jaar een akkoord te krijgen. Een half jaar van gesprekken op lager niveau heeft echter nog maar weinig opgeleverd. De Navo bombardeerde Joego slavië in 1999 78 dagen lang om een einde te maken aan etnische zuivering in het voornamelijk door Albanezen bewoonde Kos ovo. Circa 10.000 Albanezen kwamen om, 800.000 werden van huis en haard verdreven. De toenmalige Joegoslavische presi dent Milosevic moest daarvoor later terechtstaan voor het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag. ANP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Israël heeft zijn di plomatieke missies in het buiten land in verhoogde staat van pa raatheid gebracht uit vrees voor aanslagen door Hezbollah of moslimgroepen die wraak wil len nemen voor de Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon. CAMP BASTION - Schutter James Sutton van de Royal Artillery bereidt de lancering voor van de Desert Hawk, een onbemand spionagevliegtuigje, waarmee de bewegingen van de taliban in Afgha nistan in de gaten worden gehouden. Moderne technieken konden gisteren niet verhinderen dat talibanstrijders in de zuidwestelijke provincie Farah een politiebureau overvielen. Daarbij zijn drie agenten gedood. Dit is van een hoge Afghaan se politiefunctionaris vernomen. De taliban heb ben volgens hem zware verliezen geleden bij de aanval. foto Rob Knight/RTR Dat meldden gisteravond veilig heidskringen in Jeruzalem. Ze baseren zich op rapporten van analisten van de veiligheids dienst die bezorgd zijn dat Hez- bollah-agenten zich zouden heb ben gemengd onder de tiendui zenden vluchtelingen die uit Li banon zijn vertrokken. Een agent van een westers land be vestigde tegenover het persbu reau Reuters dat dergelijke 'sla pers' een bedreiging kunnen vor men. Ook de dertiende dag van het conflict tussen Israël en de isla mitische Hezbollah-beweging was er geen sprake van afname van het geweld. Israël bombar deerde vooral Hezbollah-stellin- gen rond de Libanese stad Ty- rus en een vluchtelingenkamp bij die stad, Hezbollah bestook te onder meer de Israëlische ste den Haifa en Tiberias. Aan het diplomatieke front wer den de pogingen om tot een staakt-het-vuren te komen, mo gelijk gevolgd door een interna tionale vredesmacht, opgevoerd. Bezoek De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice bracht gisteren onverwacht een bezoek aan de Libanese hoofdstad Bei roet voordat ze doorvloog naar Israël voor overleg met de Israë lische politieke leiding. Rice sprak met de Libanese premier Siniora en leiders van bevol kingsgroepen als druzen en sjiie ten. Ze herhaalde dat de VS voorstander zijn van een snel staakt-het-vuren. Maar volgens Libanese bronnen zei ze ook dat Hezbollah de ontvoerde Israëli sche militairen moet vrijlaten en zich terug moet trekken van de grens. In Israël spreekt ze morgen naast de Israëlische leiders met de Palestijnse president Abbas. Rice sprak haar grote zorg uit over het lot van de honderddui zenden Libanese burgers die op de vlucht zijn geslagen voor het geweld. De VN toonden zich al eerder bezorgd over een mogelij ke humanitaire catastrofe. De VS zullen vandaag al 'aanzienlij ke' humanitaire hulp gaan ver schaffen aan Libanon, deelde het Witte Huis mee. In Londen noemde de Britse pre mier Blair het geweld in Liba non 'catastrofaal'. Hij sprak de hoop uit dat er bin nen een paar dagen een plan wordt gepresenteerd voor een onmiddellijke wapenstilstand. In Rome wordt morgen een inter nationale top over de crisis ge houden. Verschillende Europese landen hebben zich gisteren bereid ver klaard om eenheden te leveren voor een onder VN of Navo-vlag opererende vredesmacht aan de Libanees-Israëlische grens. EU-buitenlandcoördinator Ja- vier Solana zei in Brussel dat Duitsland, Griekenland, Italië, Frankrijk en kandidaatlid Tur kije niet afwijzend staan tegen over deelname. Israël heeft gezegd akkoord te kunnen gaan met een stabilise ringsmacht onder Navo-com- mando. GPD/RTR Zelfbouwbom populair bij tieners HAMBURG - Steeds meer Duitse tieners bouwen thuis bommen, op basis van handleidingen die op internet circu leren. Bij het spelen met zelfgemaakte springstof zijn de afgelopen twee jaar zeker zes doden en 34 deels zwaar ge wonden gevallen. Dit meldde het weekblad Der Spiegel gisteren. De jonge ren halen niet alleen de instructies voor de bouw van bom men van het internet, maar zij plaatsen ook geregeld be stellingen voor de ingrediënten op het wereldwijde web. De politie is al honderden onderzoeken begonnen en pro beert het probleem aan te pakken met voorlichtingscam pagnes op scholen. ANP Chinese boeren raken grond kwijt PEKING - Zo'n vijftien miljoen Chinese boeren dreigen door de voortschrijdende verstedelijking hun land te ver liezen. Dat meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. Een functionaris van het ministerie van Arbeid zei tegen Xinhua dat in de afgelopen tien jaar veertig miljoen boe ren als gevolg van de verstedelijking hun landbouwgrond hebben moeten opgeven. De functionaris zei dat hij ver wacht dat in de komende vijf jaar nog eens vijftien mil joen boeren dat lot treft. ANP Leeuwen doden vier meisjes NAIROBI - Leeuwen hebben in een dorp in het oosten van Kenia vier meisjes in de leeftijd van twee tot negen jaar gedood. De leeuwen vielen ook een kudde geiten aan en doodden er zeker dertig. De inwoners van het dorp stellen dat de autoriteiten te weinig doen om de mensen tegen de leeuwen te bescher men en zij dreigen gif te strooien. ANP/DPA Onderzoek aanval op Letse homo's RIGA - De Letse premier Kalvitis heeft gisteren een on derzoek gelast naar gewelddadige incidenten waarvan ho mo's zaterdag in Riga het slachtoffer werden. Betogers blokkeerden zaterdag een kerk waar voorstan ders van een verboden homoparade een dienst bijwoon den. Bij het verlaten van de kerk werden zij bekogeld met menselijke uitwerpselen, Onder de voorstanders van de homoparade waren ook ver tegenwoordigers uit Nederland, onder wie Europarlemen tariër S. in 't Veld en locoburgemeester T. Herrema van Amsterdam. ANP Oorlog Congo eist hoge tol LONDEN - Door de oorlog in de Democratische Repu bliek Congo overlijden dagelijks twaalfhonderd mensen, van wie meer dan de helft kinderen. Dit stelt het VN-kin- derfonds Unicef in een gisteren gepresenteerd rapport. Als gevolg van de oorlog in het Afrikaanse land zijn de af gelopen jaren al zo'n vier miljoen mensen omgekomen. Het betreft niet allen doden door gevechtshandelingen, maar ook mensen die overlijden als gevolg van de ont wrichting van de infrastructuur, zoals gezondheidszorg en vervoer. Unicef hekelt dat in het oosten van Congo nog elke maand 120.000 mensen van huis en haard worden verdreven. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse re gering komt deze week met een wetsvoorstel dat het land moet zuiveren van symbolen die herin neren aan oud-dictator Franco. Zeventig jaar na het uitbreken van de burgeroorlog worstelt Spanje nog altijd met deze don kere bladzijde uit zijn geschiede- De verwerking van de burger oorlog en de veertig jaar Franco die daarop volgde, is diep wegge drukt uit het collectieve geheu gen. Geen van de regeringen na Franco wilde de handen bran den aan deze gevoelige zaak. Premier Zapatero beloofde bij zijn aantreden in 2004 de wetge ving te verruimen waardoor de slachtoffers van het Franco-regi me beter in staat zouden zijn het traumatische verleden te ver werken. Een onderdeel van de nieuwe wet is het weghalen van Franco-symbolen. Honderden straten, pleinen en gebouwen dragen nog steeds de namen van de overheersers uit die tijd. Ook standbeelden en gedenktekens herinneren aan die periode. Het probleem is dat de regering de gemeenten en provincies niet kan dwingen om de straatna men te veranderen. Dat geldt ook voor de vele kerken die nog Franquistische inscripties dra gen. De regering doet een drin gend beroep om deze symbolen te verwijderen. Symbolen die een culturele of historische waarde hebben, zo als het grafmonument van Fran co bij Madrid, hoeven volgens de nieuwe wet niet afgebroken te worden. Maar er moet wel een duidelijke uitleg komen over de betekenis van het monu ment. De wet regelt ook het openen van archieven. Nog altijd zijn veel Spanjaarden op zoek naar familieleden die tijdens de bur geroorlog of onder de dictatuur zijn omgebracht en in massagra ven werden begraven. De gege vens daarover zitten in gemeen telijke of militaire archieven, maar ze worden niet vrijgege ven. Tribunalen Een omstreden punt zijn de mili taire tribunalen die indertijd duizenden tegenstanders van Franco hebben veroordeeld en laten executeren. De linkse par tijen en de families van de slachtoffers willen dat deze ver oordelingen nietig worden ver klaard. Maar de regering wijst dat af. Men vreest duizenden schadeclaims tegen de Staat. De regering noemt de tribunalen wel 'onrechtvaardig' waardoor de veroordeelden moreel wor den gerehabiliteerd. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland zal Venezu ela voor 700 miljoen euro dertig gevechtsvliegtuigen en dertig militaire helikopters leveren. Dat maakte de Russische minis ter van Defensie Ivanov gisteren bekend. Met de leveranties omzeilt Vene zuela een door de VS afgekon digd embargo op de levering van militaire goederen. Was hington vindt het linkse bewind van president Chavez een ge vaar voor de stabiliteit in de re gio. Chavez tracht de invloed van de VS in Latijns-Amerika terug te dringen. In 2004 sloten Rusland en Vene zuela al een overeenkomst voor de levering van automatische ge weren. In 2005 leverde Rusland helikopters aan Venezuela. Eer der dit jaar maakte Chavez be kend een fabriek te willen opzet ten voor de productie van de Ka- lasjnikov-geweren. Chavez kwam gisteren in Mos kou aan voor een driedaags be zoek aan Rusland. Hij wil ook de handelsbetrekkingen met Rusland verstevigen, zoals door het sluiten van contracten op energiegebied. Venezuela heeft grote olievoorraden en Rusland is vooral sterk in de gassector. Chavez zou Russische bedrijven willen betrekken bij de aanleg van een gaspijpleiding door Zuid- Amerika. GPD V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5