?zc 'Handen ineen legen verspilling Turkse imams meenden na opleiding ingeburgerd te zijn lermans onderzoekt kesluiten Vierdaagse Heer ex-verdachten 'krijgen vergoeding ran de Staat pp Wassen zoals vroeger Slowaakse trucker rijdt op file Eternit negeerde volgens raadsman kankerrisico asbest Consortium hoopt op minder eetafval Tientallen tandartsen declareren te veel Brandweer waakt met camera 4 j/t- D66 bang voor vertrek barokorkest dinsdag 25 juli 2006 fRarenda Grutterink 1GENINGEN - Je ziet een i melk in de super met als ndbaarheidsdatum 30 juli. tiis nog dagen ver weg. Toch je, als dat aanwezig is, een jji niet de datum 31 juli. Nog ,1 iels verser, nietwaar? Ieder- „doct het, met als gevolg dat iiuper met de 'oudste' pakken a blijven zitten en die weg srtgooien. super had dus beter de pak- jiset 31 juli in de koelcel kun- houden, totdat die met 30 op waren. Dat is een van de gelijkheden waarnaar een giw consortium kijkt in zijn :;c tegen voedselverspilling, ilseen woordvoerder van me- ■mitiatiefnemer IBM giste- Het consortium wil de voed- nlling door boeren, han- industrie, horea en huishou- ;telijf gaan. deze maand werd bekend met zijn allen voor drie ird euro aan eten en drin ken in de vuilnisbak gooien, hoe wel we eigenlijk vinden dat dat onbehoorlijk is. Een van de oor zaken is dat er steeds meer be langstelling voor verse waren is. Een en ander bleek uit bevindin gen van het Consumentenplat form van het ministerie van Landbouw. Begin dit jaar namen de Univer siteit van Wageningen en IBM al stappen om te komen tot het consortium, waaraan inmiddels supers, Unilever, Sodexho, hore- caondememingen en The Gree nery hebben beloofd mee te wer ken. IBM wil beschikbare infor matie beter ontsluiten voor ie dereen. „Het is van tevoren be kend of er een goede sinaasap- peloogst komt. Daar kun je op inspelen door goede recepten met sinaasappelen te bedenken en te verspreiden. Ook kun je kij ken of het mogelijk is sinaasap pelen te exporteren naar landen waar ze nog weinig worden gege ten", aldus IBM. Het lijkt sim pel, maar in de praktijk komt het er domweg niet van. Ook 2 bonze redactie binnenland 1GEN - Er komt een onaf- ielijk, extern onderzoek de besluitvorming van de 'daagseleiding rond de ge- tartenissen op eerste dag van Wile Vierdaagse. urtoe heeft het bestuur van Mfcting de 4daagse besloten. de Vierdaagse kwamen twee essen om het leven. De mars ri daarna afgelast. Jït onderzoek komt onder lei- [r~ van Loek Hermans. Her- is is voorzitter van MKB Ne- ÉFerdi Schrooten IS «HAAG - -Het aantal ex-ver- ischten dat een schadevergoe- stijgt. Vorig jaar kre- d 3000 mensen die ten onrech- rast hebben gezeten daarvoor lï mpensatie. Samen kregen ze sm 13 miljoen euro. In 2004 rrgen zo'n 4500 ex-verdachten Bvergoeding van de Staat. li blijkt uit cijfers van het fö. De afgelopen tien jaar is raantal toegekende claims ievoudigd. In 1995 kregen i? 1,7 miljoen ex-verdachten schadevergoeding voor in to- H4 miljoen euro. In Neder- ri kunnen mensen een schade- ïgoeding krijgen als de rech- 3 hen vrijspreekt, maar ze aan hun proces wel •to, maanden of zelfs langer voorarrest hebben gezeten. Wjspraak hoeft overigens niet HOE. wASCM ONTMST/A^CT VAWMÜRO"£A/ kan in geval van overschot de prijs, zoals dat gewoon hoort bij een groot aanbod, door het de len van informatie gemakkelij ker bij iedere aanbieder omlaag gaan, hetgeen de verkoop ten goede komt Het consortium pro beert vijf jaar lang te situatie te verbeteren en de mentaliteit te veranderen. Dat kost 45 miljoen euro. ANP pagina 4 we gooien te gemakkelijk voedsel weg door Dick Hofland DEN HAAG - Tientallen tand artsen declareren bij elkaar ruim een half miljoen euro te veel voor het aanbrengen van kronen. De kunsttanden worden voorde lig in het buitenland gekocht, maar de lage prijs wordt niet doorberekend aan de patiënt, terwijl dit wettelijk wel moet. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Zorgautoriteit in oprichting (NZa), dat is uitge voerd door de fiscale en econo mische opsporingsdiensten Fiod en ECD. Er werden 58 tandartsen en vier handelsbedrijven onderzocht. Ze kregen een waarschuwing en bij enkelen is proces-verbaal op gemaakt. Het onderzoek is niet representa tief voor heel Nederland, want alleen de tandartsen met de hoogste omzet zijn onderzocht. De belangrijkste reden voor de Nza om dit onderzoek uit te voe ren, is om gaten in de wetgeving te vinden. Er zijn drie methodes aangetrof fen waarop tandartsen oneigen lijk voordeel behalen. Bij de eer ste geniet de tandarts direct in koopvoordeel doordat cle in koopprijs wordt gedeclareerd verhoogd met een bedrag we gens extra bestede tijd. Dat is niet toegestaan, omdat daarvoor geen tarief bestaat. Zeven tand artsen hebben een waarschu wing gekregen, drie ontvingen een proces-verbaal. Het gaat bij deze tien tandartsen om 141.000 euro. Bij de tweede methode brengt de tandarts naast de kroon extra verrichtingen in rekening- De regelgeving laat daarover ruimte voor verschillende inter- derland. Hij kent de Vierdaagse onder meer uit de periode dat hij in de Nijmeegse gemeente raad zat. Hij heeft de Vierdaag se zelf tweemaal gelopen. „De onderzoeksopdracht is ruim geformuleerd en er zijn geen voorwaarden vooraf aan ge steld", zegt een woordvoerder van de stichting 4daagse. Hei-mans bepaalt zelf de samen stelling van zijn commissie. Be gin oktober moeten er aanbeve lingen liggen. Het onderzoek staat los van het onderzoek door de gemeente en onderzoek door het Openbaar Ministerie. ANP te betekenen dat een verdachte een delict niet heeft gepleegd: er kan ook te weinig bewijs zijn voor een veroordeling. Ook dan kan een ex-verdachte een ver goeding krijgen. Een aantal ter rorismeverdachten in het Hof stadproces heeft na hun vrij spraak bedragen geclaimd die in sommige gevallen in de ton nen lopen. Het Arnhemse ge rechtshof kende marinier Eric O. bij diens vrijspraak 10.000 eu ro schadevergoeding toe. In het gros van de gevallen lig gen de toegekende vergoedingen echter veel lager. Het gemiddel de bedrag dat ex-verdachten ontvangen is de laatste jaren duidelijk aan het dalen. In 'top jaar' 2002 lag het gemiddelde nog op 4000 euro. Vorig jaar kre gen 5000 ex-verdachten elk zo'n 2600 euro als vergoeding voor onterechte hechtenis en gemaak te proceskosten. GPD RIJSSEN - Enkele vrouwen in klederdracht spoelen de was op een steiger in het centrum van Rijs- sen. Daar vond gisteren de Folklorewasdag plaats. Na het wassen werd het goed gebleekt in de zon op de Stadsbleek (het grasveld aan het water). Tenslotte werd de was gespoeld. foto Tjapko de Heus/ANP pretaties, waardoor niet duide lijk is of sprake is van een wette lijke overtreding. Het gaat hier om 252.000 euro bij zeventien tandartsen. De NZa heeft de re gels inmiddels verscherpt: tand artsen zijn voortaan verplicht aan verzekeraar en consument duidelijk te maken hoe de reke ning is opgebouwd. Belang Bij de derde methode omzeilen tandartsen de wet met een ge kunstelde constructie. Ze heb ben dan belang in de onderne ming die de kronen inkoopt en verkrijgen zo het voordeel. De Nza vindt dit ongewenst. Het Openbaar Ministerie is het daar mee eens en beoordeelt of de betreffende tandartsen kun nen worden vervolgd. Vier tandartsen genoten in to taal een indirect voordeel van 158.000 euro. GPD Soepeler apk levert weinig op DEN HAAG - De automobilist heeft amper voordeel van de soe pelere regels voor de apk. Be stuurders winnen vijf minuten tijd en zijn hooguit anderhalve euro goedkoper uit. De Rijksdienst voor Wegverkeer (RDW) maakte gisteren bekend enkele tientallen controlepun ten van de verplichte keuring te schrappen. De ingreep levert een lastenverlichting op van bijna elf miljoen euro. De RDW bestrijdt dat automobilisten te veel voor de periodieke keuring hebben betaald. „Dankzij de au tomatisering hoeft een groot deel van de administratieve con troles niet meer handmatig inge voerd te worden", aldus woord voerder H. van Geenhuizen. Dat is bijna niets, vindt de ANWB. „De autobezitter merkt het pas in de portemonnee als de frequentie van de apk veran dert", aldus A. Vonk van de bond. Nu is het zo dat nieuwe auto's na drie jaar voor het eerst gekeurd moeten worden en daar na elk jaar. De ANWB pleit voor een eerste keuring na vier jaar en vervolgens om de twee jaar. De bond stelt dat auto's nu be ter zijn en dus niet jaarlijks naar de garage hoeven. GPD Twee jaar cel voor ontucht ARNHEM - Een 37-jarige man uit Haaften is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot twee jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De man heeft in de periode van maart 1997 en januari 1999 sek sueel misbruik gemaakt van een meisje. Zij was negen jaar oud toen het begon. De Haaftenaar woonde tegenover het meisje. Ze kwam vaak op bezoek en logeerde in de weekeinden geregeld bij hem. De man ging wel eens met haar zwemmen en nam haar zo nu en dan mee naar een van de grote hamburgerrestaurants. Het meisje steeds als ze bij de man logeerde, door hem mis bruikt. Toen ze op haar elfde naar Waardenburg verhuisde, nam het misbruik af. Naast de celstraf moet de man zich in ijn proeftijd van drie jaar houden aan de aanwijzingen van de re classering. GPD door Eelco van der Linden DEN HAAG - Achttien Turkse moskeeën in Nederland moeten het al enkele maanden stellen zonder imam vanwege een con flict over de inburgering van die imams. Belangenvereniging Diyanet overweegt gerechtelijke stappen tegen de Nederlandse Staat. Kern van het probleem is een cursus die de achttien imams dit voorjaar hebben gevolgd aan het Rotterdamse Albeda-colle- ge. De imams zeggen dat zij in de veronderstelling verkeerden dat het certificaat van dit insti tuut automatisch een verblijfs vergunning zou oplevere'n. Vol gens de IND moeten zij echter eerst nog een inburgeringsexa- men afleggen op de Nederlandse ambassade in Ankara. Onnodig Belangenvereniging Diyanet, die in Nederland de benoeming van de imams in 142 moskeeën coördineert, vindt dat het de imams onnodig moeilijk wordt gemaakt. „Op kosten van Diya net hebben zij een cursus van drie maanden gevolgd. Ze zijn geslaagd en dus goed voorbe reid", zegt Yusuf Kalkan, voor zitter van Diyanet en lid van de Turkse ambassade, waar hij de portefeuille 'religieuze zaken' beheert. Marion Klapwijk, die de bewus te cursus heeft gegeven, veron derstelt een misverstand. „De imams waren hier op een toeris tenvisum en hebben bij ons een cursus Nederlands gevolgd. Wij geven echter geen diploma's af. Dat was bij iedereen bekend." De IND is 'heel erg ongelukkig' met het feit dat de sugggestie wordt gewekt dat Nederland imams bewust de toegang tot het land zou weigeren. „Sinds 15 maart is hier een wet van kracht volgens welke je bij de ambassade in het land van her komst examen moet afleggen. Je kunt overal cursussen lopen, maar het examen doe je daar. Dat wisten ook de cursisten in ROOSENDAAL - Bij een onge val op de Al7 bij Roosendaal is gisterochtend een 55-jarige vrachtwagenchauffeur uit Slo wakije om het leven gekomen. Het slachtoffer botste met volle snelheid achter op een andere vrachtwagen die waarschijnlijk remde voor een file bij een weg versmalling voor werkzaamhe den. De snelweg werd in de richting van Bergen op Zoom helemaal afgesloten. foto Remco de Ruijter/GPD APELDOORN - De brandweer Noord- en Oost-Gelder- land heeft op een 25 verdiepingen tellende flat op het in dustrieterrein in Apeldoorn een camera geplaatst, die de wijde omgeving inspecteert op mogelijke branden. Deze proef wordt later dit jaar geëvalueerd. De camera is gekoppeld aan een computer met speciale software, die staat opgesteld in de brandweermeldkamer in Apeldoorn. De camera 'kijkt' in een aantal spectra die met het blote oog niet waarneembaar zijn en kan bijvoorbeeld 'zien' als de luchttemperatuur op een bepaalde plek ongewoon hoog is. De camera heeft een bereik van circa twintig kilo meter. ANP Pedofielennetwerk opgerold AMSTERDAM - De politie van Amsterdam-Amstelland heeft een netwerk van pedofielen opgerold. In de afgelo pen maanden werden vier mannen in de leeftijd van 55 tot 68 jaar aangehouden op verdenking van misbruik met jongens tussen 8 en 16 jaar oud. De vier aangehouden mannen zijn Amerikanen en werden in Amsterdam en in Portugal aangehouden, liet de politie gisteren weten. Vier slachtoffers hebben aangifte tegen de mannen ge daan, maar de politie vermoedt dat de mannen zich aan meer jongens hebben vergrepen. ANP Van der Laan krijgt bolletjestrui BRUSSEL - D66-fractievoorzitter Lousewies van der Laan krijgt een ludieke onderscheiding van haar Vlaamse geestverwanten, de jongerenorganisatie Prego van de klei ne Vlaamse links-liberale partij Spirit. Van der Laan ontvangt een bolletjestrui, omdat Prego haar de 'beste politicus in moeilijke omstandigheden' van het voorbije politieke seizoen vindt. Volgens Prego heeft D66 een goede beslissing genomen om niet langer steun te verlenen aan 'het asociale beleid van minister Verdonk en haar onzorgvuldig optreden rond Hirsi Ali', aldus de orga nisatie gisteren. ANP Man rijdt in op voetgangers HAARLEM - Een 58-jarige Plaarlemmer heeft zondaga vond in de wijk Schalkwijk bijna een bromfietser fron taal aangereden en vervolgens tot twee keer toe ingereden op een groepje omstanders. De bromfietser kon de auto net ontwijken en kwam daarbij ten val, de anderen kon den op tijd opzij springen. De man is aangehouden, aldus de politie gisteren. Hij had 2,6 promille alcohol in zijn bloed. Hem wordt onder meer poging tot doodslag ten laste gelegd. ANP Roep om een donkere nacht ROTTERDAM - De Zuid-Hollandse Milieufederatie heeft alle gemeenten in de provincie gevraagd om zaterdag 28 oktober alle extra straatverlichting uit te zetten. Het gaat de milieubeweging om met schijnwerpers aangelichte ge bouwen en pleinen. Op die dag heeft voor de tweede keer de Nacht van de Nacht plaats waarmee de federatie aandacht vraagt voor 'de schadelijke effecten van kunstlicht in de nachtelijke uren'. ANP Rotterdam", zegt een woord voerder. Deze uitspraak over valt Kalkan. Hij is nog in af wachting van een officiële reac tie van het ministerie van Justi tie. „We hebben ons verhaal ver teld aan de Nederlandse ambas sade in Ankara, die contact zou opnemen met het ministerie in Nederland." Maar als het advies negatief is, zullen de imams vol gens Kalkan alsnog examen doen in Ankara. GPD door Peter Punt ROTTERDAM - De fabrikant van asbestproducten Eternit uit Goor had meer oog voor zijn eco nomische belangen dan voor in formatie over de gezondheidsri sico's die het werken met asbest met zich meebracht. Dat stelde gisteren de advocaat van een op 16 juli aan long- en buikvlies- kanker overleden zelfstandige aannemer die jarenlang met as- bestcementplaten werkte. De nabestaanden van Dirk Ok- ker uit Stad aan het Haringvliet op Goeree Overflakkee spanden een kort geding aan tegen Eter nit en eisten een voorschot van geleden materiële en immate riële schade van 50.000 euro. Hun advocaat en specialist op het gebied van zaken tegen Eter nit, R. Reurs, betoogde dat het bedrijf in 1978 het gebruik van waarschuwingsetiketten op as bestproducten afwees. Reurs haalde notulen uit 1978 aan van een vergadering van de As bestos International Association waaraan de toenmalige Bel gische bestuursvoorzitter van Eternit, Etierme van der Rest, leiding gaf. Van der Rest zou zijn Britse collega's hebben ge vraagd geen waarschuwingseti ketten op abestproducten te zet ten om 'de industrie op het vaste land niet in een moeilijke posi tie te brengen'. Leerling Okker, die 59 jaar is geworden, begon als leerlingtimmerman in de zaak van zijn vader al in 1962 te werken met asbestce- mentplaten en asbesthoudende golfplaten. In 1968 nam Okker de zaak over en leidde het aanne mingsbedrijfje tot aan zijn over lijden. Tot aan 1994 verwerkte en verzaagde Okker asbestce- mentplaten. Hij betrok het mate riaal van de groothandel. In 2005 werd bij hem mesothe- lioom ofwel long- en buikvlies- kanker geconstateerd, een ziek te met altijd fatale afloop. Volgens raadsman Reurs werkte Okker voornamelijk met produc ten van Eternit. De advocaat be toogde dat al vanaf de jaren zes tig bekend zou zijn dat blootstel ling aan asbeststof, dat vrijkomt bij het verzagen, een risico op mesothelioom met zich mee brengt. „Ik stel vast dat Eternit tot op de dag van vandaag nooit voor dit kankerrisico heeft ge waarschuwd", aldus Reurs. Wel zou Eternit in 1979 een fol dertje over de risico's hebben verspreid en in de jaren tachtig ander voorlichtingsmateriaal. In 1971 bracht de Arbeidsinspec tie een publicatieblad uit over werken met asbest. „Het heeft mijn cliënt nooit bereikt", zei Reurs. De advocaat van Eternit, J. Brui degom, vond dat het bedrijf niets valt te verwijten, alhoewel hij wel toegaf dat bij Eternit in de jaren zestig en zeventig in schattingsfouten zijn gemaakt over de risico's. De leidinggeven den lieten zich destijds volgens hem leiden door toenmalige we tenschappelijke opvattingen over asbest. Volgens Bruidegom labelde en etiketteerde Eternit zijn producten al vanaf 1979 en werd vanaf 1994 geen asbest meer gebruikt. Hij zette vraagte kens bij het aantal keren dat Ok ker daadwerkelijk met Eter- nit-producten heeft gewerkt. De rechter doet maandag 7 au gustus uitspraak. ANP DEN HAAG - D66-parlementa- riër Bakker maakt zich druk om het mogelijke vertrek uit Neder land van het Amsterdam Baro que Orchestra van Ton Koop man. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde Kamervragen van Bakker. Koopman houdt er rekening mee naar Frankrijk te moeten omdat er in Nederland te weinig middelen voor hem en het or kest zijn, zeker nu een platen contract is weggevallen. Bakker wil weten of de huidige 300.000 euro subsidie voor het orkest wel genoeg is en of het Rijk eventueel verder kan bij springen. Bakker wijst erop dat de Raad voor Cultuur enthousiast is over de prestaties en de internationa le uitstraling van het orkest. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3