kunstuitleen timmert aan de weg IZC PZC Af en toe hoor ik hem Gezellig druk op jaarmarkt Breskens Kapelle wil nieuw pand zagerkwekerij graag plek bieden loop op ledengroei door expositie in gemeentehuis Terneuzen Bode vissen ngetroffen in [etranchement dinsdag 25 juli 2006 13 fflioanette Vergouwen ^TUZEN - De Kunstuit- (j Terneuzen timmerde het af- ;,pen jaar flink aan de weg. aentcel is een selectie van li beschikbare werk te zien in (stadhuis van Terneuzen. .„cns F.Kegels van de Jtuitleen Terneuzen hebben tentoonstellingen in het stad- Jjeen educatief aspect. In een j5üeke ruimte kunst tonen, a-mee boort de uitleen een ^-publiek aan „We hopen 'ff er mensen zijn die, nu ze rk zien uit de collectie, de snaar de Kunstuitleen weten xmden en kunstwerken le- taji Rugklachten: 830-0231231 [pmaandag t/m vrijdag ge diende de openingstijden; Kterdags tot 12.00 uur REDACTIE &uws-vlaanderen 'WemAlexanderlaan 45 'ostbus 145 :i20 AC terneuzen "d: 0115-645769 ra 0115-645742 i-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) jegini ''taBareman it Raymond de Frel Renévan Stee |Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 werk; hulst T«l (0114)372776 ^(0114)372771 i-mail: redhulst@pzc.nl stocü iieila van Doorsselaer GK« ze® centrale redactie ,irea Slationspark 28 Postbus 31 Kfi "50 AA goes jk'öij 'al. (0113)315500 ^(0113)315669 pe® E-mail: redactie@pzc.nl Er£ atoÊ Wternet plasB _ww.pzc.ni iiiEt -'mail:web@pzc.nl aan een dergelijke exposi tie.„We hebben dit jaar gekozen voor het thema 'grafiek'. In de hal hangen kleurhoutsneden en kleuretsen. We hebben bewust gekozen voor slechts twee tech nieken, zodat we wat meer wer ken van de deelnemende kunste naars konden ophangen. Hier door krijgt de toeschouwer een beter beeld van de evolutie in het werk." In de hal is werk te zien van M. van Overbeeke, J. Geurts, Riba, Sjoerd Bakker, Schellekens, Leentje Linders, Jacomijn den Engelsen en Vincent van Oyen. De tentoonstelling in het stad huis wordt gecompleteerd met het werk van de Fotoclub Axel. Toeloop De Kunstuitleen Terneuzen is gesloten tot 15 augustus, maar na deze expositie verwacht Ke gels een grote toeloop. De jaar cijfers liegen er niet om. Er zijn nu 260 leden, goed voor 338 abonnementen. „Dat betekent dat er nu 338 werken in Zeeuws-Vlaanderen zijn uitge leend." Volgens Kegels zit de uitleen in de lift, en hij heeft dan ook geen reden tot klagen. „Na de invoe ring van de euro hadden we een terugloop verwacht, maar de mensen vinden lenen blijkbaar een goede manier om van kunst te genieten. De mensen willen het leven meer beleven, ze wil len meer dan werken en geld ver dienen. Kunst kan een bevredi ging van behoeften zijn. Dat kan een theaterbezoek zijn, maar ook een kunstwerk van een Nederlandse kunstenaar in het eigen huis. Het prettige van de Kunstuitleen is dat je steeds iets anders aan de wand kunt hangen en het schilderij dat be valt eventueel kunt kopen." De Kunstuitleen is nu in het ge bouw van Toonbeeld onderge bracht en dat heeft drempelver lagend gewerkt. De mensen ko men gemakkelijker kijken in de ruimte en de gangen waar werk te zien. Omdat er voldoende ruimte is, kan de collectie over zichtelijk worden opgesteld. Ke gels verwacht dat ook dit toe gankelijke nieuwe onderkomen op de lange termijn zal zorgen voor een flinke toename van abonnementen. „Bovendien gaan we de jeugd betrekken bij de kunstuitleen. Volgend schooljaar starten we met een nieuw project. De leer lingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen uit de kern Terneuzen bezoeken dan de kunstuitleen en krijgen dan al lerlei informatie. Wij noemen dit evenement Kijk je Wijzer. Gewoon op een ludieke manier met kinderen naar kunst kijken en hun eigen mening laten vor- me" is inmiddels de derde keer de Kunstuitleen mee doet [IRANCHEMENT - In een zij- „van een uitwateringskanaal ^Relranchement zijn verschil- UJt 3de dode vissen aangetroffen. 1UI wel over de precieze doods- l. rjzaak van de vissen nog geen idelijkheid is, denkt het Wa- Zeeuws-Vlaanderen azuurstoftekort. ra een lengte van ongeveer meter lagen schillende vissen die alle- al een lengte hadden van sdan een halve meter. Ook r-ven op verschillende plek- het kanaal grote delen Waterschap Zeeuws- liejaandêren was gisteren nog '2nd over een mogelijke in het uitwateringska- al dat uitmondt bij Cad- d-Bad. Wel werd meteen een acteur naar het water ge- 2i 34 ij de andere Zeeuws- Vlaam- wateren die Waterschap siws-Vlaanderen in beheer rit, zijn nog geen klachten omgekomen. [ijgerspin rukt p naar noorden [RGH-HAAMSTEDE - Een ikwart-wit achterlijf, in- ikekkende poten en een er3 iaamslengte van twee centi- rfr| «er. De tijgerspin of wespspin fnu ook gesignaleerd in een jij iilaiul in Burgh-Haamstede. torde warmere zomers en win- M is van de afgelopen jaren d de spin vanuit het Midde dse zeegebied steeds verder urhet noorden. rt5 igens ecoloog Kees de Kraker 'ï- Haamstede leeft het rjg- al jaren in warme streken jBrabant en Limburg, ijjjj. in Zeeuws-Vlaanderen is erd en in min- a mate ook op Walcheren, arSchouwen-Duiveland was nog een blinde vlek op de Jacqueline Doens hoopt met haar boek Saranga, mijn groot leermeester de dood van kinderen uit de taboesfeer te halen. door Raymond de Frel BRESKENS - Het gaat door merg en been, wat kan er in de familiesfeer er ger zijn dan dit? Een album vol met fo to's van een klein, onschuldig prutsje. In een Bert en Ernie-bedje, veilig in mamma's armen, met zijn knuffelende zusje Ananda... Zijn huidje helemaal geel, na vijf dagen al klaar met leven. Een leventje dat niet verder reikt dan één fotomapje. En vanaf volgende week een boek, getiteld Saranga, mijn groot leermeester. Geschreven door zijn moe der Jacqueline Doens uit Breskens. Doens (43) wil met haar dagboek over het overlijden van haar zoontje Saran ga de dood van kinderen uit de ta boesfeer halen. Vooropgesteld: Doens is door een hel gegaan. En nog, met regel maat heeft ze het zwaar. Maar deson danks ziet ze ook voortdurend licht puntjes. „Ik vroeg, en vraag, me regel matig af wat nou de bedoeling van zijn leven was. Maar de dood is volgens mij een nieuw begin, ik geloof in reïncarna tie. Saranga heeft zijn taak op aarde in vijf dagen volbracht. Natuurlijk had ik het liever anders gehad, ik wilde heel graag een tweede kindje. Maar ik ga nou eenmaal niet over leven en dood. Af en toe hoor en voel ik hem, als ik alleen ben. Zo helpt hij mij op spirituele wijze zijn dood te verwerken", vertelt Doens. Aanvankelijk leek haar zwangerschap vlekkeloos te verlopen. Een bloedprop in de navelstreng zorgde er echter voor dat Saranga direct na de bevalling voortdurend moest vechten voor zijn le ven. Een paar dagen later constateer den de specialisten in het ziekenhuis in Brugge dat het jochie zowel fysiek als verstandelijk zwaar gehandicapt verder zou moeten. „Het zou een leven aan machines wor den, mensonwaardig. Dat wilde ik niet. Eén dag heb ik mij ontzettend machte loos gevoeld, maar daarna ging er een knop om. Zo goed als het kon heb ik Sa ranga tijdens zijn sterven begeleid, bij voorbeeld met handopleggingen. Alle liefde die ik in mij had, heb ik in die kor te tijd gegeven. Na zijn dood heb ik hem ook tot de crematie bij mij gehouden. Eerst op de kamer in het ziekenhuis, daarna thuis in Breskens. En tijdens de crematie waren er gekleurde ballonnen. Iedereen zat in een kring rond Saranga, die in een bedje lag. Nee, niet in een kistje. Ik wilde niet dat hij opgesloten zou worden." Alledaags Het mag duidelijk zijn: het verwerkings proces van Doens is allesbehalve alle daags. Dat heeft voor een groot deel te maken met haar liefde voor Nepal. Haar partner Ganga is een Nepalees, die in zijn vaderland als berggids wan delexpedities leidt. „Daar is het heel normaal dat dode mensen zo worden verbrand. Het is zelfs een soort feest, want de dode vertrekt dan naar een nieuwe, hogere dimensie. Ik moet ex- niet aan denken dat tijdens Saranga's crematie iedereen in het zwart zou zijn gekleed. Natuurlijk, er waren mensen bij die de feestelijke, kleurrijke ceremo nie shockerend vonden. Maar je moet je afvragen of je zoiets op jouw eigen ma nier wil doen, of zoals het gebi-uikelijk gaat. Dan ben ik heel blij dat ik het op foto Wim Kooyman mijn manier heb gedaan. Je moet het niet van de mening van je buwvrouw of het hele dorp laten afhangen, want jij moet ermee vei'der." Ganga beschikt nog niet over de beno digde papieren om naar Nederland te vei'huizen, dus vertoeft hij nog altijd hoofdzakelijk in zijn vaderland. Zo ook toen zich het drama met zijn zoontje zich voltrok. Ganga was op expeditie, niet te bei-eiken. Pas dagen na de dood van Saranga kreeg hij te horen dat hij een zoontje had, dat inmiddels ook al weer was gestorven. Doens: „Samen met onze dochter Ananda hebben we de as van Saranga uitgestrooid in een brui sende rivier in het Himalaya-gebergte. Precies op dat moment begon het te re genen. Volgens Ganga is dat een teken dat ons zoontje nu gelukkig is." Met de opbrengst van haar boek wil Doens een gammele brug over de rivier vei-vangen. Jacqueline Doens presenteert 'Saranga, mijn groot leermeester' zaterdag 5 au gustus vanaf 13.30 uur in partycentrum Mauritshofin IJzendijke. Het 224 pagi na's tellende boek (met foto's) is te be stellen op ivww.mijneigenboek.nl. IS- BN-nummer 90-5974-093-9. door Wilma Valk BRESKENS - Vrouwen bloot - handel dood! Dit gezegde van de marktkooplui was niet hele maal van toepassing voor de jaarmarkt van Breskens. Tot twee uur na de middag was het een gezellige drukte en de han delaren bleken meer dan tevre den. De hele ochtend trok de lucht van gebakken kippetjes en ham burgers over het Oranjeplein. De ki-eten van de standwerkers vermengden zich met de gillen van bungeejumpende jeugd en liedjes van André Hazes. „Het is veel leuker van de vorige markten", zeggen de vriendin nen Monique en Kim. Ze genie ten zichtbaar. „We hebben al een tong- en een navelpiercing gekocht. Er zijn veel leuke bling- bling-dingetjes te koop." Niet alleen de sieraden vonden gretig aftrek; de hele dag was het erg di-uk bij de ambulante nagelstudio en bij de kramen met - vooral dunne - shirts. Langs ruim vijfhonderd meter kramen op en i-ond het Oranje- plein en omliggende straten was er voor iedereen wel iets te vón den en vooral te zien. Naast de groentekraam was een ontharingsapparaat te koop en tussen wai-me kussens en zomer se schoenen stonden teddyberen in het gelid. Beestenkoppen wa ren bij velen in trek, wie wil er niet het hoofd van een zwart schaap of een pandabeer aan de muur? Niet voldoende contant geld op zak om al dit moois te kopen? Ook dat is geen pro bleem meer op de markt. Meer en meer kooplui bieden de moge lijkheid om te pinnen, ze gaan met de tijd mee. Hoogwater Rond drie uur was het hoogwa ter in Breskens. Dit was duide lijk te merken; veel van de bezoe kers vertrokken naar het strand voor een koele duik. Wie iets heeft gemist, kan zijn hart op halen tijdens de brade rie op de visserijfeesten op 12 en 13 augustus. Dan zijn ze er alle maal weer met hun wonderze- men, groentesnijdei-s, hambur gers, gerookte paling en alle an dere bijzondere spullen. Politie haalt hennep uit tuinen TERNEUZEN - De politie heeft hennepplanten in beslag genomen bij woningen in de Goudsbloemsti-aat, het Wil genplantsoen en de Geraniumstraat in Terneuzen. De planten waren de politie opgevallen tijdens een sui'veillan- ce door de wijk. Alle planten wex'den in achtertuinen van de betrokken buurtbewoners gekweekt. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. Medewerker zwembad bedreigd MIDDELBURG - Een medeweiócer van een zwembad op Walcheren is gistermiddag om een uur of twee bedreigd. De medewerker zag hoe dióe jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar badgasten lastigvielen. Ondanks herhaalde waarschuwingen gingen ze daarmee door. Uiteindelijk werd besloten de jongens het zwembad uit te zetten. Ze werden naar de kleedhokjes begeleid, wat gepaard ging met bedreigingen aan het adres van een andex-e medewer ker en spuwen in zijn richting. De gealai-meerde politie hield het drietal aan en bracht hen over naar het politie bureau. Voor dit verdere jaar is hun de toegang tot het zwembad ontzegd. Enquête strand Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Medewerkers van de gemeente Tho- len ondervragen de komende weken bezoekers van het strandje bij de haven van Sint-Annaland over de vei'bete- ring van de voorzieningen. Het strandje is onderdeel van de herontwikkeling van het havengebied in Sint-Anna land. De gemeente wil het voorzieningenniveau van het strand verhogen. Ze denkt daarbij onder meer aan par keerplaatsen, picknicktafels, afvalbakken en bankjes. Niet alles kan aangepakt worden. De gemeente wil daar- om met de enquête de belangrijkste wensen van de bezoe kers inventariseren. Slootwater Sint-Philipsland taboe SINT-PHILIPSLAND - Ook op Sint-Philipsland mag geen water meer uit de sloten worden onttrokken voor be regening van gewassen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dit gisteren besloten. De reden is dat er geen water meer op de sloten kan worden ingelaten uit het Schelde Rijnkanaal, omdat bij het inlaatgemaal aan de Campweg sprake is van een toenemende concentratie blauwalgen en algenbloei. De blauwalg produceert giftige stoffen waar mens en dier ziek van kunnen worden. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft al eerder verboden water uit slo ten te onttrekken in andei-e delen van Midden- en Noord- Zeeland vanwege aanhoudende di-oogte dan wel algen- bloei. Slaan conducteur beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 23-jarige inwoner van de Zeeuw se hoofdstad wegens mishandeling van een ti'einconduc- teur conform de eis veroordeeld tot 380 euro boete. Aan het slachtoffer moet hij 422 euro schadevergoeding beta len. In de strafmaat werd ook nog dronken rijden op een bromfiets meegenomen. De jonge Middelbui-ger gedroeg zich vorig jaar 25 juni in Goes agressief en sloeg de trein- conducteur in het gezicht. noeg is voor een zagerkwekerij. Meijering heeft ondanks de onze- kerlieden al wel een planning in gedachten. Nog dit jaar begin nen met bouwen, voorjaar 2007 verzaaien en eind 2007 de eerste productie. De nieuwe vestiging krijgt een heel ander uiterlijk dan de 'oude' bij Wilhelminadorp. Net ten op palen bepalen bij Wilhel minadorp het beeld van de kwe kerij. Inmiddels is een systeem ontwikkeld waardoor de netten - om vogels weg te houden - di rect op de kweekbakken ge plaatst kunnen worden. Op nieu we kweekbakken voor zagers die recent bij twee boeren in Kats en Wolphaartsdijk zijn ge bouwd, is dit al toegepast. Past goed De Kapelse wethouder G. Bul ger (CDA, economische zaken) ziet Topsy Baits graag komen in de Willem Annapolder. „We wis ten dat het bedrijf op zoek was naar veel grond", aldus Bur ger, „en in de Willem Annapol der is al een kassenbedrijf (Sea- sun) gevestigd, er staan windmo lens en een grote rioolzuivering. Een zagerkwekerij past daar naar ons oordeel erg goed bij. De akkerbouwer die er een be drijf heeft, is bovendien in de ze ventig en wil de grond verko pen." door Harmen van der Werf KAPELLE - Zeeaaskwekerij Topsy Baits bij Wilhelminadorp heeft voor een nieuwe, grote ves tiging de Willem Annapolder bij Kapelle in beeld. De gemeente Kapelle zelf heeft de locatie bij eigenaar B. Meijering aangedra gen. Het aanbod van de gemeente Ka pelle komt goed uit. Meijering is op zoek naar in totaal tweedui zend hectare landbouwgrond om zagers te kweken. De zagers zijn bestemd voor verwerking in een visvoerfabióek in Zuid-Wa- les waarvoor wekelijks tiental len tonnen zagers nodig zijn. In de Willem Annapolder aan de Westerschelde kan Topsy Baits de beschikking krijgen over on geveer dertig hectare. Dat is een groter oppervlak dan het bedrijf momenteel bij Wilhelminadorp aan de Oosterschelde heeft. Die vestiging beslaat zeventien hec tare. Onzekerheden Helemaal zeker is het nog niet dat Topsy Baits een tweede gro te locatie in de Willem Annapol der opent, laat Meijering weten. „Er zijn enkele onzekerheden." De hamvraag is of de kwaliteit van het Westerschelde-water bij de Willem Annapolder goed ge- agenda Een marktkoopman brengt zonnebrillen aan de man. xx- foto Wim Kooyman STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, biljarten, party dansen; 13.30 uur: Jokeren; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; BIERVLIET - Dorpshuis, 14.00 uur: His torische wandeling: CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobics; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SLUIS - Centrum, 17.00 - 22.00 uur: Avondmaarkt; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga: 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; ZAAMSLAG - Camping 't Hellegat, 12.00 uur: Tentenkamp Terell's Texas Rangers Regiment speelt de Amerikaan se Burgeroorlog na. Den Dekker '■^Muziek KAPELLE 0ÏÏ3-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35