Frisse wind door Brogum bepleit Je kunt er de koeien horen grazen 'njwilligersdrietal lanceert tien punten tellend plan errassende inopvallende tontroles op eerse Meer 1 14 VVD wil duidelijkheid over afsluiting van parkeerplaats Renesse ZOMER VAKANTIE VOORDEEL Aardig factie: 0113-315649 J5actie@pzc.nl Lhis 31,4460 AA Goes vrtentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; ■020-4562500. g 25 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Plompe Toren Caravans glijden geluidloos door het landschap. Wat wel op 23 meter hoogte door dringt, is het geklots van de Oos- terschelde tegen de voet van de dijk, het gefluit van honderden vogels en het knakken van door koeientongen gegrepen grassten gels. Huizen staan er niet meer. Zelfs de kerk is gesloopt. Het enige dat herinnert aan het weg gespoelde Coudekerk is de Plompe Toren: een eenzame, stil le en mooie plek die je niet voor bij mag rijden. Op het ANWB-verkeersbord naar de afslag Burghsluis had net zo goed een verwijzing naar 'Stiltegebied' kunnen staan. Want of je nu vanuit Zierikzee of van de Stormvloedkering komt, de kalmte valt op zodra je van de N57 de Daleboutsweg op rijdt; polder Burgh en Westland in. Draai gerust de autoramen open en zet de radio subiet uit. Wie kalmpjes aan verder rijdt en zijn ogen de kost geeft, ont dekt hem al snel: een grove to ren die zonder dat er over lijkt te zijn nagedacht in het land schap is geplompt. Niets is min der waar. Maar om dat verhaal te ontdek ken, is een stop onontbeerlijk. Naar schatting doen zo'n 30.000 mensen per jaar dat. Toch een stille plek? Nou en of. Want voor menig bezoeker is het slechts een rustplaats; even de auto of fiets aan de kant van de Plompetorenweg, het bouwwerk beklimmen, kijken naar de na tuur en de scheepjes op de Oos- terschelde en dan weer verder. Gratis. Geen wachtrijen, kassa's of controleurs. Rust Fietsers valt het al snel op als ze er aankomen, automobilisten ho ren het pas als ze de motor uit zetten; de rust. Wat rest, is het geruis van wind en water, het gefluit van vogels, het blaten f 'J Pak niet plompverloren de auto. Op de fiets dringt de stil te en de schoonheid van het landschap dieper tot je door. Neem een verrekijker mee. Zonder is het lastig zeehon den kijken. Maar ook voor het ontdekken van vogels en het landschap is het een on misbaar instrument. Ren niet naar boven, maar bekijk ook de informatiepane len. Korte, bondige en begrij pelijke teksten geven in hoofd lijnen informatie over de om geving. Fiets of wandel ook naar de Schelphoek. De door bos om geven kreken ontstonden door uitschuring van het land achter het stroomgat van de dijkdoorbraak op 1 februari 1953. Klim ook eens op de dijk bij het haventje van Burgh sluis. Trek er een denkbeeldi ge rechte lijn over het water naar de toren van Zierikzee. Het wateroppervlak ten noor den van die lijn was ooit het nu onzichtbare, want verdron ken, Zuidland van Schouwen. Vrijwilligers werken aan een leuker Brogum. nieuw leven blazen in de plannen voor oprichting van een Vrienden van Brogum-stichting en wordt voorgesteld via de Brogum-website met enige regel--" maat een prijsvraag uit te schrijven. Be zoekers kunnen dan bijvoorbeeld een gratis entreekaartje voor een concert of een meet and greet met een bekende band winnen. Zo krijg je, verwacht het drietal, meer interactie met de bezoe kers van de website. Mensen gaan de website vaker bezoe ken om te kijken of er al dan niet en prijsvraag „En er is nog een bijko mend voordeel. Als een persoon een gra tis entreekaartje wint zal deze nooit al leen komen, maar altijd vrienden mee nemen." Ander idee is het creëren van een open podium, een plaats waar jonge en oude re muzikanten eens in de zoveel tijd te recht kunnen om met elkaar muziek te maken tijdens jamsessies. Ook zien Kie- boom, Quaak en Blikman wel brood in het met enige regelmaat creëren van een café-achtige sfeer in Brogum. Een door een discjockey verzorgde gezellige avond met een hoofdrol voor dansbare muziek. Voor wat betreft de promotie van Brogum wordt gepleit voor een spe ciale 'promotiecoördinator'. Tiende en laatste verbeterpunt is wat het trio be treft het vrijwilligersbeleid. „Er be- foto Marijke Folkertsma staat veel verwarring over de taken van de vrijwilligers, hoe vaak ze moeten werken en wat de minimumleeftijd is. Het vrijwilligersbeleid zou wellicht op nieuw uitgewerkt moeten worden. Dat maakt ook de taak van de coördinato ren makkelijker." Het Brogumbestuur heeft positief ge reageerd op het tienpuntenplan. De ko mende tijd worden de ideeën verder uit gewerkt. arHarmen van der Werf ERE - De waterpolitie heeft ibhet Veerse Meer de afgelopen ïk 34 bekeuringen uitgeschre- ^bij onopvallende surveillan- 5, vooral aan watersporters k de snelheidsregels aan hun us lapten. feaantal uitgeschreven boetes jpger dan normaal en dat is pens de waterpolitie van het pros landelijke politiediensten T.PD) te danken aan het mik van een niet als poli- [fivaartuig te herkennen speed- K wagenten hebben ook geen po- lekleding aan. „Watersporters ■werden aangehouden, waren p stomheid geslagen", aldus pijk politievoorlichter iraszewski. „Ze wisten niet ir die politieboot vandaan int de 34 bekeuringen die van lag 18 juli tot eergisteren (Uitgeschreven, ging de helft j schippers die zich niet aan 'maximumsnelheid van twin- i kilometer per uur hielden, iboetes voor snelheidsovertre- :2?n beginnen bij 50 euro en S® op tot 110 euro. Wie het bont maakt, krijgt nader- ödeen nog hogere bekeuring ir het Openbaar Mi slede. hoogste boetes gingen ove- 5ens met naar snelheids- ■Ttreders, maar naar water kers die zonder vaarbewijs advoeren: negen in totaal. Ze driehonderd euro beta- «PimKleemans IERIKZEE - Lagere entreeprijzen, 'f wen betere promotie en een facelift ':3 ,r het gebouw. Deze en andere sug- dies zijn te vinden in een door vrij- iligers opgesteld verbeterplan voor aiekpodium Brogum. De vrijwilli- !R noemden him geesteskind Project fee Wind. I ase kreten over hoe het allemaal be- ;en efficiënter kan vallen wel vaker. j ;levoorkomen dat het daarbij blijft, :jen Brogum-vrijwilligers Marcel a ióoom, Amandi Quaak en Pam Blik- a in de koppen bij elkaar en stelden idergenoemd plan op. Doel: een be- en leuker Brogum. Een Brogum g, 'm wat hen betreft jongeren een sj, tiere vinger in de pap krijgen. Voor la steld wordt een jongerenbestuur te ;aa iiegreren in het huidige algemeen be- Jjjl uur van het muziekpodium. Andere 4 gestie is de entreeprijs voor een con- id van een onbekende band in lol logum te veriagen naar 5,50 euro. De sidigeentreeprijs van 7.50 euro is vol- ashet drietal voor veel jongeren aan hoge kant. „Die kiezen dan eieren #rhun geld. Dan maar geen bandje be :ien als je het risico loopt dat de cd niet deugt en de entreeprijs weg- ijj gooidgeld is." ntree t, aminder hoge entree maakt de kans Igi der dat er meer publiek binnen in at, Daarmee wordt dan weer meer jij;-omzet gegenereerd. En clan verdien Mi het 'verlies' door de lagere en- sprijs heel snel terug. J ader wordt het idee geopperd om de ia iï-out van de programmaladder eens [Q der handen te nemen en ook het inte- |j ar van de Brogum-boerderij een op to sbeurt te geven. Voor wat betreft het ijjj sLde geven de vrijwilligers zelf het rie voorbeeld door de kwast ter ad te nemen. Ook wil het drietal «lemansknop fier zijn vier boetes a 130 eu- uitgeschreven voor water sluiten het daarvoor aange- gebied, twee vanwege het breken van een dodemans- |P (waardoor de motor stil- lds de bestuurders iets over- en één voor het niet gere geerd hebben van een motor- 1 ■waterpolitie gaat de onopval- Me surveillances herhalen. er„dat er Peil °P valt te ren". waarschuwde voor ster Kraszewski. moet een verrassing blij- Eenzaam staat de Plompe Toren aan de rand van de Oosterschelde. van schapen. Meer niet. Slechts een paar kilometer van drukke stranden, levendige en gezellige dorpjes en - zeker 's avonds - bonkende disco's. „Wat een smalle trap", verzucht een man als hij zich langs ie mand heen wringt naar de top van de toren. Het is inderdaad wurmen als je op de wenteltrap een tegenligger treft. Er hangt ook niet voor niets een touw om je aan vast te klampen. Vreemd genoeg worstelen de meeste mensen zich in één keer een weg naar boven. Zonder het te weten, missen ze links en rechts belangrijke informatie die op de top goed van pas kan komen. Want in de toren is een permanente tentoonstelling inge richt. „Mama, waar zijn de zeehonden dan?" Een klein meisje sleurt in haar enthousiasme haar moeder bijna van de trap. „Rustig, rus tig, even kijken." Ze heeft ge luk: het is eb, dus de Roggen- plaat ligt droog. Maar de bran dende zon doet het water van de Oosterschelde verdampen. De nevel belemmert het zicht op de Roggenplaat; een rustplaats voor zeehonden en vogels. „Nee, ze zijn er niet", klinkt het na enig turen. „11^ kan ze in elk ge val niet zien." Maar de aan dacht van het meisje is al weer ergens anders: „Er staat alle maal water achter de dijk, mam", wijzend naar de inlagen. „Mag dat?" De Zeelandbrug zit in de mist, net als Renesse. De kering is slechts voor een deel te zien. Maar zicht of niet, rust is er al tijd. „Het is hier zo stil, dat je alleen de koeien hoort grazen", zegt een Engelsman tegen zijn vrouw. Tussenstop De meeste 'torenbeklimmers' blijven niet lang boven hangen. Het is immers maar een tussen stop. Op de terugweg naar bene den, nemen sommigen alsnog de moeite om even rond te kijken. De satellietfoto van Schou wen-Duiveland trekt veel be kijks. „Kijk, hier hebben we gis teren gefietst", wijst een vader zijn dochter. Heb je geduld, luister dan naar het 'sprekende boek'. Want dan pas hoor je het ware verhaal ach ter cle Plompe Toren en het ver dwijnen van Coudekerk. Dan hoor je bijvoorbeeld dat Coudekerk in 1475 nog een kilo meter of drie van de zeedijk lag. Maar de hongerige Oosterschel de vrat het ooit zo welvarende Zuidland van Schouwen weg. Werklieden sloopten in 1583 de kerk. De toren lieten ze staan; als baken voor de zeilschepen richting Antwerpen. De honger van de Oosterschelde was niet te stillen en de zeearm rukte steeds verder op. Nog voor 1700 was het hele dorp weggespoeld. Wie geluk heeft, treft een ijs cokar op de parkeerplaats. Laat met het ijs in de hand nog even de benen bungelen aan de rand van het water en plan met de kaart het vervolg van de route. In alle stilte. Jeffrey Kutterink foto Marijke Folkertsma Toch nog feest in Gent Gewond na val van steiger ZIERIKZEE - Een 54-jarige man uit de gemeente Tholen is gistermorgen gewondgeraakt bij een val van een stei ger. De man was in de Grevelingenstraat in buitenwijk Poortambacht aan het werk op een vier meter hoge stei ger toen deze omviel. De man werd met pijn aan schou der, nek en rug per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. Aanhouding wegens mishandeling SCHARENDIJKE - De politie heeft zondagavond op de Brouwersdam bij Scharendijke vier mannen aangehou den wegens mishandeling. De vier - twee Middelburgers van 28 en 32 jaar en twee Bredanaars van 19 en 46 - wor den ervan verdacht een 44-jarige man uit Rotterdam te hebben mishandeld en zijn vrouw beledigd. De Rotter dammer zat met zijn zoon en een vriend te vissen toen zijn lijn verstrikt raakte in die van een andere visser. Hier op begon één van de vier mannen de vrouw van de Rotter dammer te beledigen en te bespuwen. De Rotterdammer schoot zijn vrouw te hulp en moest dat bekopen met enke le vuistslagen en een klap met een kruk. Omstanders wis ten erger te voorkomen door de vier mannen tegen te hou den zodat de Rotterdammer zich uit de voeten kon ma ken. Hij moest zich onder doktersbehandeling laten stel len. Zijn hengel ter waarde van enkele honderden euro's - werd in het water gegooid. Duizendste bezoeker Nieuwe Kerk ZIERIKZEE - Bij de presentatie 'Geheimen tussen hemel en aarde' in de Nieuwe Kerk in Zierikzee diende zich gis teren de duizendste bezoeker aan. voorzitter J. Erbrink van de activiteitencommissie Nieuwe Kerk heette het uit vier leden bestaand gezin Eyben uit het Belgische Herent welkom. Erbrink bood hun een fles wijn aan. De presenta tie in de Nieuwe Kerk bestaat uit een collectie foto's van bliksemschichten, gemaakt door meteoroloog Floris Bijls- ma en een verzameling fossielen en mineralen van Jan Witkam. Voorzitter Erbrink is tevreden over de belang stelling tijdens de eerste twee weken van deze tentoonstel ling, die hier nog tot vrijdag 25 augustus te zien is. Slaan van treinconducteur bestraft MIDDELBURG - Politierechter L. van Dijke heeft giste ren een 23-jarige Middelburger wegens mishandeling van een treinconducteur conform de eis veroordeeld tot 380 euro boete. Aan het slachtoffer moet hij 422 euro schade vergoeding betalen. De Middelburger gedroeg zich vorig jaar 25 juni in Goes agressief en sloeg de conducteur in het gezicht. In de strafmaat werd ook nog dronken rijden op een bromfiets meegenomen. door Melita Lantinq RENESSE - De WD-fractie wil van het college van B en W we ten waarom het parkeerterrein aan de Oude Moolweg in Renes se 's nachts nog steeds toeganke lijk is. Met de raad is afgespro ken dat het terrein 's nachts dichtgaat om overlast voor om wonenden te voorkomen. „Wij hebben klachten gekregen van omwonenden over over last", legt W. Jumelet, fractie voorzitter van de VVD uit. „Of dat nu zes of acht zijn maakt niet uit. De afspraak is gemaakt om die toko te sluiten en dan moet dat ook gebeuren." Pal naast het parkeerterrein in het centrum van Renesse ligt het splinternieuw seniorenwoon complex Vronenburg. Voorzit ter M. de Hamer van de bewo nersvereniging weet dat er klachten zijn, maar persoonlijk stoort het haar niet zo. „Ik zeg maar zo ik ben ook jong ge weest. Het is enkel de zaterdaga vond om twaalf uur en om drie uur. En dan is het lawaai om twaalf uur erger dan om drie uur. Dan gaan ze in de auto en zijn ze weg." Volgens De Hamei- beperkt deze hinder zich niet tot het zomerseizoen, maar speelt de hinder het hele jaar door. „Maar er wordt door de po litie veel gecontroleerd. Ze ko men regelmatig langs op de fiets of te paard en zelfs met de auto. Soms zie je ook dat iemand ge fouilleerd wordt." Over het parkeerterrein is veel te doen geweest. Het college wil de het terrein in eerste instantie volledig afsluiten maar onder druk van protesten uit Renesse en de gemeenteraad is besloten het terrein overdag open te hou den (betaald parkeren) en 's nachts af te sluiten. Het college heeft nog niet gerea geerd op de vragen van de WD. Advertentie Disneylands Resort Paris 1 NACHT 1 DAG GRATIS! Nu 3 overnachtingen in een Disney Hotel en 4 dagen entree tot de Disney' Parken al vanaf Volwassenen: 188,- p.p Kinderen: 166," p.p. (bij kojnerbezetting met 4 personen) Geldig op 23 l/m 30 juli. op 14 augustus en von Boeken? Ga naar uw reisadviseur, kijk op www,oad.nl of bel: 0900 - 8482 (0,20 pm) IR EIZ E Ni zeeuwse almanak Bij een bedrijf te Goes is een nieuwe baas komen werken. Als nieuwkomer hield hij het tot nu toe vooral bij observe ren, informeren, analyseren en degusteren maar zo langza merhand bereiken zijn eerste bestuurlijke maatregelen de werkvloer. Zo introduceerde hij een aan vulling op het verslag van het wekelijkse beraad over de te verwachten activiteiten. Daar in wordt voortaan vermeld wie daar door ziekte niet aan kan deelnemen, alsook wiens lied van de arbeid op welke dag overstemd mag worden door een juichend Lang zal die leven. Wel aardig, dacht hij zo. Daar was het eerste slachtoffer voor de verjaarsvermelding het helemaal niet mee eens. Dat was zijn secretaresse. Die heet nu Zij Die Niet Genoemd Wil Worden. Op 29 juli dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29