fZC ïagerkweker welkom in Kapelle Je kunt er de koeien horen grazen We doen het lekker toch 14 IUlem Annapolder in beeld voor nieuwe vestiging Topsy Baits w* Verrassende onopvallende controles op Veerse Meer leveren tientallen boetes op ZOMER VAKANTIE VOORDEEL □ad Aardig factie: 0113-315649 «ipzc.nl -:il redactie® pzc.nl ■óus31.4460 AA Goes '.'«tentie-exploitatie: -Jen Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Jaal: 020-4562500. isdag 25 juli 2006 Toch nog feest in Gent ,tfHarmen van der Werf iPELLE - Zeeaaskwekerij qn Baits bij Wilhelminadorp jftvoor een nieuwe, grote ves- fjjg de Willem Annapolder bij jptlle in beeld. De gemeente ipelle zelf heeft de locatie bij ijenaar B. Mcijering aangedra- ilaanbod van de gemeente Ka- irile komt goed uit. Meijering is izoek naar in totaal tweedui- i hectare landbouwgrond «zagers te kweken. De zagers bestemd voor verwerking in :visvoerfabriek in Zuid-Wa- waarvoor wekelijks tiental- tonnen zagers nodig zijn. ■ce Willem Annapolder aan de jgterschelde kan Topsy Baits ■beschikking krijgen over on teer dertig hectare. Dat is een -literoppervlak dan het bedrijf 'geitel bij Wilhelminadorp li de Oosterschelde heeft. Die «tiging beslaat zeventien hee st Helemaal zeker is het nog s dat Topsy Baits een tweede :te locatie in de Willem Anna- lier opent, laat Meijering we- ,Er zijn enkele onzekerhe id De hamvraag is of de kwa st van het Westerschelde-wa- bij de Willem Annapolder genoeg is voor een zager- fekerij. Meijering heeft on- ernieling beboet tDDELBURG - De Middel- 2gse politierechter heeft giste- :een 54-jarige Vlissinger we- vemieling veroordeeld tot "euro boete. De man sloeg op februari in Vlissingen de in- i^del van zijn vriendin aan liddelburg et vaart achter lanleg N57 orNadia Berkelder danks de onzekerheden al wel een planning in gedachten. Nog dit jaar beginnen met bouwen, voorjaar 2007 verzaaien en eind 2007 de eerste productie. De nieuwe vestiging krijgt een heel ander uiterlijk dan de 'oude' bij Wilhelminadorp. Net ten op palen bepalen bij Wilhel minadorp het beeld van de kwe kerij. Inmiddels is een systeem ontwikkeld waardoor de netten - om vogels weg te houden - di rect op de kweekbakken ge plaatst kunnen worden. Op nieu we kweekbakken voor zagers die recent bij twee boeren in Kats en Wolphaartsdijk zijn ge bouwd, is dit al toegepast. De Kapelse wethouder G. Bur ger (CDA, economische zaken) ziet Topsy Baits graag komen in de Willem Annapolder. „We wis ten dat het bedrijf op zoek was naar veel grond", aldus Burger, „en in de Willem Annapolder is al een kassenbedrijf (Seasun) ge vestigd, er staan windmolens en een grote rioolzuivering. Een za gerkwekerij past daar naar ons oordeel erg goed bij. De akker bouwer die er een bedrijf heeft, wil de grond verkopen." Ook een glastuinbouwer uit het Brabantse Steenbergen heeft in teresse. Het gaat om een bedrijf dat, meldt wethouder Burger, uit Steenbergen wegmoet van wege de aanleg van de nieuwe A4, de rijksweg naar Bergen op Zoom. Het glastuinbouwbedrijf heeft twintig hectare nodig, waarvan tien a twaalf hectare voor bebouwing met kassen. Vooraf heeft Burger met de pro vincie, de Zeeuwse Milieufedera tie en Het Zeeuws Landschap over de plannen gesproken. „Als de bedrijven goed worden inge past, kunnen zij ermee leven." WEMELDINGE - Met deze zomerse temperaturen is het sluister- rein bij Wemeldinge een geliefde plaats voor jongeren om in het wa ter te plonzen. Op de harde stenen kade liggen ze in groepjes bij el kaar. 's Avonds drinken ze gezellig een biertje en een frietje erbij. Die lan ge zwoele zomeravond zit er voorlopig niet meer in. Sinds vorige week heeft de gemeente Kapelle een avondklok ingesteld: het sluis- terrein is vanaf negen uur 's avonds tot acht uur 's ochtends verbo den terrein. „De jongeren zorgen de laatste weken voor overlast. Op deze manier kan de politie optreden", meldt een voorlichtster van de gemeente Kapelle. „Huh, staat er een bord dan? Dat heb ik nog niet eens gezien", zegt Kay Vreijsen (15) uit Wemeldinge, na een fris se duik in het water. „Ik vind het belachelijk! Pure onzin! We zwem men hier maar twee maanden per jaar en zoveel lawaai maken we niet hoor", voegt hij toe. Zijn vrienden Jan Warbout (15) en Dylan de Ruijter (15) zijn het roerend met hem eens. Jan: „Ik zeg het maar eerlijk: ik denk niet dat we ons eraan gaan houden." foto Ronald den Dekker ■W;: ÜDDELBURG - Rijkswater aal en de gemeente Middel lij maken haast met de aanleg indcN57. De bouwvergunnin- iinzijn inmiddels verleend. werk kan pas beginnen als sister Peijs van Verkeer en interstaat toestemming geeft. dat moment willen we er krvoor zijn", zegt de Middel- ■$e verkeerswethouder F. aig. „Het is belangrijk om •soort dingen geregeld te heb- n0 lange lijst vergunningen die lis verleend, één voor elk vla kt en tunneltje, wordt over ai tijdje nog gevolgd door een ïsede ronde. Er zijn namelijk "g geen bouwtekeningen. De anemer die de weg gaal bou- a. krijgt de opdracht om ook sdetails verder uit te werken. vergunningen zijn ver- ~'A op basis van grove teke nen, zoals die ook bij het be- aimingsplan zaten", zegt pro vider H. Koevoets van Rijks- lerstaat. Als de aannemer, •'overigens nog niet gekozen Haar is met tekenen volgt ■'leen ronde. iRaad van State vernietigde mei het besluit van de pro- Me om het Veerse deel van bestemmingsplan goed te arm. De Raad vond dat bij -opstellen van het plan te -oig rekening is gehouden 3de aantasting van de lucht- «aliteit en dat de belangen de molen bij Serooskerke •Si zwaar genoeg zijn afgewo- Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Plompe Toren Caravans glijden geluidloos door het landschap. Wat wel op 23 meter hoogte door dringt, is het geklots van de Oos- terschelde tegen de voet van de dijk, het gefluit van honderden vogels en het knakken van door koeientongen gegrepen grassten gels. Huizen staan er niet meer. Zelfs de kerk is gesloopt. Het enige dat herinnert aan het weg gespoelde Coudekerk is de Plompe Toren: een eenzame, stil le en mooie plek die je niet voor bij mag rijden. Op het ANWB-verkeersbord naar de afslag Burghsluis had net zo goed een verwijzing naar 'Stiltegebied' kunnen staan. Want of je nu vanuit Zierikzee of van de Stormvloedkering komt, de kalmte valt op zodra je van de N57 de Daleboutsweg op rijdt; polder Burgh en Westland in. Draai gerust de autoramen open en zet de radio subiet uit. Wie kalmpjes aan verder rijdt en zijn ogen de kost geeft, ont dekt hem al snel: een grove to ren die zonder dat er over lijkt te zijn nagedacht in het land schap is geplompt. Niets is min der waar. Maar om dat verhaal te ontdek ken. is een stop onontbeerlijk. Naar schatting doen zo'n 30.000 mensen per jaar dat. Toch een stille plek? Nou en of. Want voor menig bezoeker is het slechts een rustplaats; even de auto of fiets aan de kant van de Plompetorenweg, het bouwwerk beklimmen, kijken naar de na tuur en de scheepjes op de Oos- terschelde en dan weer verder. Gratis. Geen wachtrijen, kassa's of controleurs. Rust Fietsers valt het al snel op als ze er aankomen, automobilisten ho ren het pas als ze de motor uit zetten; de rust. Wat x-est, is het geruis van wind en water, het gefluit van vogels, het blaten Eenzaam staat de Plompe Toren aan de rand van de Oosterschelde. Pak niet plompverloren de auto. Op de fiets dringt de stil te en de schoonheid van het landschap dieper tot je door. Neem een verrekijker mee. Zonder is het lastig zeehon den kijken. Maar ook voor het ontdekken van vogels en het landschap is het een on misbaar instrument. Ren niet naar boven, maar bekijk ook de informatiepane len. Korte, bondige en begrij pelijke teksten geven in hoofd lijnen informatie over de om geving. Fiets of wandel ook naar de Schelphoek. De door bos om geven kreken ontstonden door uitschuring van het land achter het stroomgat van de dijkdoorbraak op 1 februari 1953. o Klim ook eens op de dijk bij het haventje van Burgh sluis. Trek er een denkbeeldi ge rechte lijn over het water naar de toren van Zierikzee. Het wateroppervlak ten noor den van die lijn was ooit het nu onzichtbare, want verdron ken, Zuidland van Schouwen. van schapen. Meer niet. Slechts een paar kilometer van drukke stranden, levendige en gezellige dorpjes en - zeker 's avonds - bonkende disco's. „Wat een smalle trap", verzucht een man als hij zich langs ie mand heen wringt naar de top van de toren. Het is inderdaad wurmen als je op de wenteltrap een tegenligger treft. Er hangt ook niet voor niets een touw om je aan vast te klampen. Vreemd genoeg worstelen de meeste mensen zich in één keer een weg naar boven. Zonder het te weten, missen ze links en rechts belangrijke informatie die op de top goed van pas kan komen. Want in de toren is een permanente tentoonstelling inge richt. „Mama, waar zijn de zeehonden dan?" Een klein meisje sleurt in haar enthousiasme haar moeder bijna van de trap. „Rustig, rus tig, even kijken." Ze heeft ge luk: het is eb, dus de Roggen- plaat ligt droog. Maar de bran dende zon doet het water van de Oosterschelde verdampen. De nevel belemmert het zicht op de Roggenplaat; een rustplaats voor zeehonden en vogels. „Nee, ze zijn er niet", klinkt het na enig turen. „Ik kan ze in elk ge val niet zien." Maar de aan dacht van het meisje is al weer ergens anders: „Er staat alle maal water achter de dijk, mam", wijzend naar de inlagen. „Mag dat?" De Zeelandbrug zit in de mist, net als Renesse. De kering is slechts voor een deel te zien. Maar zicht of niet, rust is er al tijd. „Het is hier zo stil, dat je alleen de koeien hoort grazen", zegt een Engelsman tegen zijn vrouw. Tussenstop De meeste 'torenbeklimmers' blijven niet lang boven hangen. Het is immers maar een tussen stop. Op de terugweg naar bene den, nemen sommigen alsnog de moeite om even rond te kijken. De satellietfoto van Schou- wen-Duiveland trekt veel be- foto Marijke Folkertsma kijks. „Kijk, hier hebben we gis teren gefietst", wijst een vader zijn dochter. Heb je geduld, luister dan naar het 'sprekende boek'. Want dan pas hoor je het ware verhaal ach ter de Plompe Toren en het ver dwijnen van Coudekerk. Dan hoor je bijvoorbeeld dat Coudekerk in 1475 nog een kilo meter of drie van de zeedijk lag. Maar de hongerige Oosterschel de vrat het ooit zo welvarende Zuidland van Schouwen weg. Werklieden sloopten in 1583 de kerk. De toren lieten ze staan; als baken voor de zeilschepen richting Antwerpen. De honger van de Oosterschelde was niet te stillen en de zeearm rukte steeds verder op. Nog voor 1700 was het hele dorp weggespoeld. Wie geluk heeft, treft een ijs cokar op de parkeerplaats. Laat met het ijs in de hand nog even de benen bungelen aan de rand van het water en plan met de kaart het vervolg van de route. In alle stilte. Jeffrey Kutterink Enquête strand Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Medewerkers van de gemeente Tho- len ondervragen de komende weken bezoekers van het strandje bij de haven van Sint-Annaland over de verbete ring van de voorzieningen. Het strandje is onderdeel van de herontwikkeling van het havengebied in Sint-Anna land. De gemeente wil het voorzieningenniveau van het strand verhogen. Ze denkt daarbij onder meer aan par keerplaatsen, picknicktafels, afvalbakken en bankjes. Niet alles kan aangepakt worden. De gemeente wil daar om met de enquete de belangrijkste wensen van de bezoe kers inventariseren. Dit najaar neemt het Thoolse college een besluit over de voorzieningen op het strandje. Fietsvierdaagse gaat door GOES - De Zeeuwse fietsvierdaagse gaat vandaag on danks het warme weer gewoon van start. De organisatie heeft gisteren veel telefoontjes gekregen, omdat de vier daagse in Drenthe wel is afgelast. Zelf heeft ze geoor deeld dat rijden verantwoord is. Wel kan morgen, donder dag en vrijdag al om acht uur worden gestart. Voor van daag is het aanvangstijdstip van negen uur aangehouden, omdat het organisatorisch niet meer mogelijk was dat te vervroegen. Fietsers vertrekken elke dag vanaf Sportpunt Zeeland in Goes. De organisatie geeft hen tips over hoe ze om kunnen gaan met de hitte. Slootwater Sint Philipsland taboe SINT PHILIPSLAND - Ook op Sint Philipsland mag geen water meer uit de sloten worden onttrokken voor be regening van gewassen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dit gisteren besloten. De reden is dat er geen water meer op cle sloten kan worden ingelaten uit het Schelde Rijnkanaal, omdat bij het inlaatgemaal aan de Camp weg sprake is van een toenemende concentratie blauwalgen en algenbloei. De blauwalg produceert giftige stoffen waar mens en dier ziek van kunnen worden. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft al eerder verboden water uit slo ten te onttrekken in andere delen van Midden- en Noord- Zeeland. Slaan conducteur beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 23-jarige inwoner van de Zeeuw se hoofdstad wegens mishandeling van een treinconduc teur conform de eis veroordeeld tot 380 euro boete. Aan het slachtoffer moet hij 422 euro schadevergoeding beta len. In de strafmaat werd ook nog dronken rijden op een bromfiets meegenomen. De jonge Middelburger gedroeg zich vorig jaar 25 juni in Goes agressief en sloeg de trein conducteur in het gezicht. door Harmen van der Werf VEERE - De waterpolitie heeft op het Veerse Meer de afgelopen week 34 bekeuringen uitgeschre ven bij onopvallende surveillan ces, vooral aan watersporters die de snelheidsregels aan hun laars lapten. Het aantal uitgeschreven boetes is hoger dan normaal en dat is volgens de waterpolitie van het korps landelijke politiediensten (KLPD) te danken aan het ge bruik van een niet als politie- vaartuig te herkennen speed boot. De agenten hebben ook geen politiekleding aan. „Water sporters die werden aangehou den, waren met stomheid gesla gen", aldus landelijk politievoor- lichter E. Kraszewski. „Ze wis ten niet waar die politieboot vandaan kwam." Van de 34 bekeuringen die van dinsdag 18 juli tot eergisteren zijn uitgeschreven, ging de helft naar schippers die zich niet aan de maximumsnelheid van twin tig kilometer per uur hielden. De boetes voor snelheidsovertre dingen beginnen bij 50 euro en lopen op tot 110 euro. Wie het echt bont maakt, krijgt nader hand een nog hogere bekeuring opgelegd door het Openbaar Mi nisterie. De hoogste boetes gingen overi gens niet naar snelheidsovertre ders, maar naar watersporters die zonder vaarbewijs rondvoe ren: negen in totaal. Ze moeten driehonderd euro betalen. Ver der zijn vier boetes a 130 euro uitgeschreven voor waterskiën buiten het daarvoor aangewe zen gebied, twee vanwege het ontbreken van een dodemans- knop (waardoor de motor stil- vaUrals de bestuurders iets over komt) en één voor het niet gere gistreerd hebben van een motor boot. De waterpolitie gaat de on opvallende surveillances herha len. „Zonder dat er peil op valt te trekken", waarschuwde voor lichter Kraszewski. „Het moet een verrassing blijven." (Advertentie) Disneyland? Resort Paris 1 NACHT 1 DAG GRATIS! Nu 3 overnachtingen in een Disney Hotel en 4 dagen entree tot de Disney* Parken Volwassenen: 188 f" P-P- Kinderen: 166,- p.p. (bij kemerbezettmg met 4 personen] Geldig op 23 lAn 30 |uli, op 14 augustus en von Boeken? Go naar uw reisadviseur, kijk op www.ood.nl of bel: 0900 - 8482 (0,20 pm) REIZEN zeeuwse almanak Bij een bedrijf te Goes is een nieuwe baas komen werken. Als nieuwkomer hield hij het tot nu toe vooral bij observe ren, informeren, analyseren en degusteren maar zo langza merhand bereiken zijn eerste bestuurlijke maatregelen de werkvloer. Zo introduceerde hij een aan vulling op het verslag van het wekelijkse beraad over de te verwachten activiteiten. Daar in wordt voortaan vermeld wie daar door ziekte niet aan kan deelnemen, alsook wiens lied van de arbeid op welke dag overstemd mag worden door een juichend Lang zal die leven. Wel aardig, dacht hij zo. Daar was het eerste slachtoffer voor de verjaarsvermelding het helemaal niet mee eens. Dat was zijn secretaresse. Die heet nu Zij Die Niet Genoemd Wil Worden. Op 29 juli dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25